☑ Pravila foruma i savjeti

Kiparski scenario, novi rat ili?

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Kiparski scenario, novi rat ili?

Post Postao/la Zmaj » 11 mar 2022 12:05

Burek je napisao/la: 11 mar 2022 11:57
Zmaj je napisao/la: 11 mar 2022 11:55
Dodatne snage EUFOR-a u BiH bit će raspoređene u kasarnama u Prijedoru i Bijeljini

Nakon što je kontingent snaga EUFOR-a u BiH prije nekoliko dana postao bogatiji za 500 pripadnika rezervnih snaga ove organizacije, donesena je i odluka i o konačnom raspoređivanju ovih trupa na teritoriji Bosne i Hercegovine.
Kako nezvanično saznaje Klix.ba, Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine potpisalo je odluku kojom će se EUFOR-u na raspolaganje dati kasarne Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u Prijedoru i Bijeljini.

Tako će 500 pripadnika rezervnog sastava EUFOR-a, biti raspoređeno na sjeveroistok i sjever Bosne i Hercegovine.

Podsjetimo, posljednjih nekoliko dana je zabilježen kontinuirano dolazak vojnika i oklopnih vozila EUFOR-a u BiH. Prije četiri dana, oglasili su se i iz EUFOR-a te su saopćili kako je svih 500 pripadnika ove organizacije stiglo u BiH, te da će raditi na jačanju sigurnosti u državi.

"Raspoređivanje vojnika i njihove opreme, uključujući laka oklopna vozila, je mjera predostrožnosti i proporcionalna mjera koja pokazuje odlučnost EUFOR-a da podrži naše partnere u BiH u održavanju sigurnog okruženja", stoji u objavi EUFOR-a.
Jeste li za ili protiv EU trupa u Bosni? Citam dosta naseg naroda smatra da je glupo i zabrinjavajuce ali ja ovo vidim kao preventivno djelovanje i ne razumijem tu negativnost.
Bolje sprijecit nego lijecit. To ne kontaju vecina nasih.
Pa da, i ja tako mislim ali citam po stotinu komentara na drustvenim mrezama gdje nasi ljudi smatraju da ove trupe stvaraju strah i paniku kod obicnog naroda. Svi zelimo NATO clanstvo ali kad dodju EU trupe onda se kuka, niko ne zeli rat ali kad dodju preventivne trupe onda se kuka...
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Dzumrukcija
Član
Postovi: 412
Pridružen/a: 31 aug 2020 17:01

Re: Kiparski scenario, novi rat ili?

Post Postao/la Dzumrukcija » 11 mar 2022 12:56

Zmaj je napisao/la: 11 mar 2022 12:05Pa da, i ja tako mislim ali citam po stotinu komentara na drustvenim mrezama gdje nasi ljudi smatraju da ove trupe stvaraju strah i paniku kod obicnog naroda. Svi zelimo NATO clanstvo ali kad dodju EU trupe onda se kuka, niko ne zeli rat ali kad dodju preventivne trupe onda se kuka...
Propaganda od strane Beograda i Zagreba je danas jača nego u Jugoslaviji.

Oni su stvorili osjećaj kod Bošnjaka da se Bošnjaci moraju držati suživota s njima kroz svaku poru sadašnjice.
Ako Vlasima i Šokadiji nešto ne odgovara, Bošnjaci se moraju mijenjati, samoponižavati, samo da bi Vlasima i Šokadiji bilo dobro.

Danas Bošnjaci tako razmišljaju, jer su naviknuti na to zadnjih 15-tak godina. To je rezultat.


Zmaj, ti si govorio kako su Hrvati bili čisti, homogeni i imali jak nacionalni identitet razvijen 1991. godine.

Samo ću te podsjetiti da su Hrvati bez razmišljanja ubijali svoje "izdacije": Paradžika, Barušića prije rata, Kraljevića za vrijeme rata, Leutara nakon rata. Kod Hrvata je bilo itekako "izdajica", ali oni su to riješavali glatko.

Naše vodstvo nije moglo riješiti jednog Fikreta Abdića...
Zlo nikada neće postati dobro. Zlo se mora uništavati.

Evo i danas, čemu služi Avaz, dnevni list?
Sve smo mi krivi, jer kod nas svako može srati i pričati svoju priču, kod Hrvata toga ima, ali zna se kako završe takvi.

SDA je nesposobna stranka, nisu mogli jednog Abdića riješiti, nego se kriju iza naroda, evo danas kažu Radončić i Konaković će nas izdati, pa daj riješi ih mater mu nesposobnu.

Avatar
momak
Član
Postovi: 667
Pridružen/a: 09 dec 2013 20:26

Re: Kiparski scenario, novi rat ili?

Post Postao/la momak » 11 mar 2022 21:47

Dzumrukcija je napisao/la: 11 mar 2022 12:56
Zmaj je napisao/la: 11 mar 2022 12:05Pa da, i ja tako mislim ali citam po stotinu komentara na drustvenim mrezama gdje nasi ljudi smatraju da ove trupe stvaraju strah i paniku kod obicnog naroda. Svi zelimo NATO clanstvo ali kad dodju EU trupe onda se kuka, niko ne zeli rat ali kad dodju preventivne trupe onda se kuka...
Propaganda od strane Beograda i Zagreba je danas jača nego u Jugoslaviji.

Oni su stvorili osjećaj kod Bošnjaka da se Bošnjaci moraju držati suživota s njima kroz svaku poru sadašnjice.
Ako Vlasima i Šokadiji nešto ne odgovara, Bošnjaci se moraju mijenjati, samoponižavati, samo da bi Vlasima i Šokadiji bilo dobro.

Danas Bošnjaci tako razmišljaju, jer su naviknuti na to zadnjih 15-tak godina. To je rezultat.


Zmaj, ti si govorio kako su Hrvati bili čisti, homogeni i imali jak nacionalni identitet razvijen 1991. godine.

Samo ću te podsjetiti da su Hrvati bez razmišljanja ubijali svoje "izdacije": Paradžika, Barušića prije rata, Kraljevića za vrijeme rata, Leutara nakon rata. Kod Hrvata je bilo itekako "izdajica", ali oni su to riješavali glatko.

Naše vodstvo nije moglo riješiti jednog Fikreta Abdića...
Zlo nikada neće postati dobro. Zlo se mora uništavati.

Evo i danas, čemu služi Avaz, dnevni list?
Sve smo mi krivi, jer kod nas svako može srati i pričati svoju priču, kod Hrvata toga ima, ali zna se kako završe takvi.

SDA je nesposobna stranka, nisu mogli jednog Abdića riješiti, nego se kriju iza naroda, evo danas kažu Radončić i Konaković će nas izdati, pa daj riješi ih mater mu nesposobnu.
Ma bravo. :aplauz:
Ja bih samo dodao i nikako da jih branim.Nas narod su vise od 50 godina trovali komunisti.A vidite,da se njihove novine jos danas uz kahvu na bascarsiji cita!!!Nazalost ce morati pomriti/prirodnom smrcu jos ove stare YU nostalgicari.Na njih trenutno zaboraviti.Moramo se posvjetiti mladzim generacijama.

Na poslu nasem liku,radnom kolegi, objasnjavam rat u Ukrajini.Svaki Rus koji pogine tamo,je nama samo plus.Svaki neuspjeh njihov tamo je nama cistija i veca Bosanska pluca.Cetnicke formacije se bore na strani Rusa,itd...Rusi financiraju Srbe u svemu protiv nas.
On meni samo zapadna propaganda.Amerikanci ubijali Irak,Sirija,Afganistan,...
Nece da shvati,da se moramo odluciti za manje zlo.
Neke stvari nasim ljudima nemozes objasnit.Vec bi morao potegnuti za HR modelom o kojem je pisao Dzumrukcija.
Kad Srbski vodza prica,drugi samo slusaju i brez pitanja obave naredzeno! I to svi ko jedan.
U nas se kreteni nadzu koji glasaju za "Laburiste" :pih:
Tako da ovi Avazovci,su Sarajevski Abdicevci!


Naravno da sam ZA.Za dolazak EU trupa u Bosnu.Neprijatelji nisu za.
Samo pazljivo i treba jih imati u oku.
Oni nisu tu da brane nas,vec da brane Europu i njene interese na nasoj zemlji.Bas kao sto se sad desava u Ukrajini.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Kiparski scenario, novi rat ili?

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 12 mar 2022 02:59

Bošnjaci su još uvijek prilično politički nerazvijen narod - ali HVALA BOGU to se mjenja i to uglavnom kod mlađeg naroda. Bošnjaci ispod 40-45 godina starosti su 5X svjesniji i mudriji od onih iznad. Samo da izumre već jednom ta mentalno zakržljala starudija. Njihova smušenost nas je mnogo koštala.

Svak ovdje ko nije član bilo koje Bošnjačke ili BiH organizacije (ne političke stranke ili slično) nego striktno nevladine organizacije koja se zalaže za unapređenje BiH i Bošnjaka - MOŽE SAMO SEBE DA KRIVI - jer svak ko danas nije aktivista koji lobira za bolju BiH i bezbjedniju budućnost Bošnjaka je samo dio problema a ne dio solucije.

Promjena treba da krene od tebe samog - a ne da čitaš vijesti i čekaš kad će se nešto desiti. Suprotno je ispravno - ti ne trebaš da čekaš vijesti nego da praviš vijesti a nek ih neko drugi čeka. U zadnjih godinu dana barem 100 pisama je otišlo na adrese vlada po svijetu, od Australije do Amerike, bilo je desetine razgovora i kontakata - zar vi mislite da je ova sva podrška pala iz Amerike i EU pala s neba? Znate li da su Srbi iz Genocidne samo u SAD potrošili $30 miliona dolara na lobiranje - a opet nisu uspjeli. Mislite da je to slučajno? Neko je morao zasukati rukave da se to desi.

Znači nema ništa od kukanja i lajanja po internetu. Svako ovdje ima 5-10 sati sedmično da potroši za BiH i Bošnjake - uključi se u nešto, stvaraj projekte i odrađuj projekte. Piši članke za novine i objavljuj. Piši pisma vladama. Sakupljaj narod i aktiviraj. Eno neki dan ustaše lobiraju u EU parlamentu da uvuku ustaški izborni zakon pod plaštom “legitimnog predstavljanja” - da li je neko ovdje napisao pismo ikome u EU parlamentu da objasni zašto to nije legitimno predstavljanje nego podjela države po etničkom principu? Ako nije - onda je do nas, a ne do SDA ili SDP ili pičke materine. Do nas je.

Nema ništa od kukanja - budi promjena koju želiš da vidiš. Zasuči rukave i vidjećeš kako se stvari mogu promjeniti.

Ja vam samo mogu reći iz prve ruke da su demografski podaci sa ovog foruma korišteni u informiranju aktivista i stvaranju argumenata protiv dušmana BiH. I mogu također reći da jedan dio aktivista je igrao i ulogu čak i u Inzkovom zakonu protiv negiranja genocida. Znači može se. Svak ovdje to može uradit ako ima volju i nije lijen.
Samo BiH.

DjerzelezAle
Član
Postovi: 54
Pridružen/a: 31 aug 2016 22:18

Re: Kiparski scenario, novi rat ili?

Post Postao/la DjerzelezAle » 12 mar 2022 13:41

BosnjackaHercegovina je napisao/la: 12 mar 2022 02:59 Svak ovdje ko nije član bilo koje Bošnjačke ili BiH organizacije (ne političke stranke ili slično) nego striktno nevladine organizacije koja se zalaže za unapređenje BiH i Bošnjaka - MOŽE SAMO SEBE DA KRIVI - jer svak ko danas nije aktivista koji lobira za bolju BiH i bezbjedniju budućnost Bošnjaka je samo dio problema a ne dio solucije.
Da li trenutno poznaješ i/ili možeš li navesti neku NVO koja se zalaže za Bošnjake i Bosnu?

Nažalost ja u TK ne poznajem. Upoznat sam sa par NVO u TK ali sve je to ili bratstvo i jedinstvo sranje ili mi smo 'braća muslimani' ideologija. Plus i NVO su pune zelenih i crvenih izdajnika koji gledaju kako da pare od projekata zavrnu u svoj džep.
Smrt fašizmu, nacizmu i KOMUNIZMU. Sloboda narodu!

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Kiparski scenario, novi rat ili?

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 12 mar 2022 15:53

DjerzelezAle je napisao/la: 12 mar 2022 13:41
BosnjackaHercegovina je napisao/la: 12 mar 2022 02:59 Svak ovdje ko nije član bilo koje Bošnjačke ili BiH organizacije (ne političke stranke ili slično) nego striktno nevladine organizacije koja se zalaže za unapređenje BiH i Bošnjaka - MOŽE SAMO SEBE DA KRIVI - jer svak ko danas nije aktivista koji lobira za bolju BiH i bezbjedniju budućnost Bošnjaka je samo dio problema a ne dio solucije.
Da li trenutno poznaješ i/ili možeš li navesti neku NVO koja se zalaže za Bošnjake i Bosnu?

Nažalost ja u TK ne poznajem. Upoznat sam sa par NVO u TK ali sve je to ili bratstvo i jedinstvo sranje ili mi smo 'braća muslimani' ideologija. Plus i NVO su pune zelenih i crvenih izdajnika koji gledaju kako da pare od projekata zavrnu u svoj džep.
Zaista ima mnogo mnogo opcija:

Kongres Bošnjaka Svijeta
Patriotska Liga
Ima ih još… Siguran sam. Plus ne treba ti grupa u komšiluku to jest u Tuzli da bo bio aktivan - sve se može i preko interneta raditi.

A ako hoćeš možeš i napraviti ogranak u komšiluku pa da radiš lokalno na terenu. To jest možeš napravit grupu u skopu jedne ili više takvih organizacija i krenuti. Prvo sastanci da se upoznaš a onda i projekti. SAMO JE POTREBNA VOLJA - ništa više.

Imaš zaista milion opcija. Bitno je samo htjeti se pokrenuti.

Za te dvije znam da nema sigurno da nema izdajnika niti uhljeba. Postoje organizacije koje su napravljene da se u njih samo može unijeti a ništa iznijeti - osim javno i odlukom upravnog odbora (to znači samo troškovi u sklopu aktivnosti).
Samo BiH.

Avatar
momak
Član
Postovi: 667
Pridružen/a: 09 dec 2013 20:26

Re: Kiparski scenario, novi rat ili?

Post Postao/la momak » 12 mar 2022 22:48

:respekt: :aplauz:
Slažem se sa gore napisanim.
Aktivnost se mora pojacati.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Kiparski scenario, novi rat ili?

Post Postao/la Zmaj » 13 mar 2022 15:38

Russia may pressure Serbia to undermine western Balkans, leaders warn
Kosovo and Bosnia-Herzegovina urge western leaders to ‘engage more actively and strongly’ in the region
https://www.theguardian.com/world/2022/ ... aders-warn
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Kiparski scenario, novi rat ili?

Post Postao/la Zmaj » 14 mar 2022 13:54

Zašto MUP genocidne prikuplja podatke o pripadnicima OS BiH i policijskih agencija u tom entitetu

Ministarstvo odbrane BiH raspolaže podacima da je MUP RS-a proteklog vikenda vršio prikupljanje podataka o pripadnicima Oružanih snaga BiH zbog čega je zatražena reakcija državnih agencija. Iz entitetskog MUP-a kažu da se radi o "klasičnom policijskom poslu".

Ministar odbrane BiH Sifet Podžić rekao je za Klix.ba da Ministarstvo raspolaže podacima da su pripadnici MUP-a RS-a u proteklom periodu telefonski kontaktirao pripadnike Oružanih snaga BiH koji žive u entitetu genocidna.

"Tražili su od njih određene podatke uz obrazloženje da su u postupku izrade nekih službenih evidencija. Obzirom da je dosadašnja praksa bila da se ove i slične aktivnosti entitetskih MUP-ova i drugih agencija provode uglavnom slanjem zahtjeva prema Ministarstvu odbrane BiH koje te podatke i ustupalo, nejasno je zbog čega se pristupilo traženju podataka na ovaj način", kazao je Podžić.

Ističe kako je posebno simptomatično da je ova aktivnost počela u jednoj općini u Podrinju tokom vikenda i da su tada kontkatirani pripadnici OS BiH samo iz reda Bošnjaka.

"Nakon naše reakcije, vidim da je to prošireno i na ostale pripadnike i na ostale općine i na pripadnike ostalih državnih institucija. Ministarstvo odbrane BiH je saznanja uputilo državnim organima i koliko znam oni dalje rade na tome", izjavio je ministar odbrane BiH.

S druge strane iz Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a kažu da se radi o klasičnom policijskom poslu koji se obavljao i proteklih godina, ali je sada ažurirano uputstvo.

"Uputstvom MUP-a genocidne iz 1994. godine, koje je ažurirano prošle godine, definisano je prikupljanje niza drugih relevantnih informacija s ciljem vladanja bezbjednosnom situacijom", izjavio je ministar Dragan Lukač.

Kako bi se na određenom mikro prostoru vladalo sigurnosnom situacijom, te u kontinuitetu prikupljala obavještenja koja mogu pružiti pomoć u rasvjetljavanju ili razrješenju određene sigurnosne situacije, neophodno je imati i informacije o osobama koja bi eventualno mogla po prirodi svog posla pružiti kakvu stručnu pomoć, pojasnio je Lukač.

"U MUP-u RS-a od njegovog nastanka do danas osnovni metod obavljanja policijskih poslova na području policijskih stanica jeste rad policije na bezbjednosnom sektoru. Podjela područja na bezbjednosne sektore proizilazi iz potreba za što cjelovitijim poznavanjem određenog područja na čemu se i bazira uspješan rad policije", rekao je Lukač.

U vezi s najnovijim ažuriranjem navedenog uputstva (iz 1994. godine), Lukač kaže da je pored podataka iz obrasca D-19, definisano i prikupljanje niza drugih relevantnih informacija s ciljem ukupnog valadanja sigurnosnom situacija na području sigurnosnog sektora uz napomenu da pristup ovim podacima imaju samo ovlaštene osobe MUP-a.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

atif
Član
Postovi: 6271
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Kiparski scenario, novi rat ili?

Post Postao/la atif » 15 mar 2022 05:45

https://faktor.ba/vijest/kavazovic-insi ... uta/155566

Kavazović: Insistirat ćemo na zajedništvu i patriotizmu prema zemlji, ona je politički napadnuta


Valja nam zajedno prebroditi vrijeme koje je pred nama. U naš govor moramo vratiti insistiranje na zajedništvu i patriotizmu prema zemlji, jer je ona politički napadnuta. To je naša obaveza, kazao je reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, na predramazanskom savjetovanju Islamske zajednice "Vjerodostojnost u misiji i društvene vrijednosti" koje se danas održava u Sarajevu.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Kiparski scenario, novi rat ili?

Post Postao/la Zmaj » 13 apr 2022 20:47

Dodik i dalje po svom: Zakon o nepokretnoj imovini RS-a sutra stupa na snagu

Iako je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt jučer donio Odluku kojom suspenduje neustavni zakon o nepokretnoj imovini RS-a, član predsjedništva BiH Milorad Dodik izgleda se odlučio oglušiti o ovo.
Dodik tvrdi da to neće spriječiti, kako kaže, "čovjek koji nije dobio saglasnost Vijeća sigurnosti UN-a i koji nema mandat".

"Naš Službeni glasnik će to objaviti. On stupa na snagu. Obaveza svih organa u genocidnoj da postupaju u skladu sa tim. Nikakva odluka pojedinca, pogotovo takvog kao što je Schmidt ne može to da zaustavi i neće zaustaviti. Oni će pokušati da to guraju putem Tužilaštva BiH, ali dobro, očekujemo, nije ovo laka borba. Јa nisam došao ovdje da se lagodno provodim, kao što to neko iz opozicije čini i radi", kaže Dodik

Podsjećamo Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt upotrijebio je jučer bonske ovlasti i suspendovao Zakon o nepokretnoj imovini RS-a.

"Danas sam kao visoki predstavnik donio nalog o obustavi primjene zakona o nepokretnoj imovini koji se koristi za funkcionisanje javne vlasti RS-a. Obustavio sam primjenu zakona do ocjene Ustavnog suda. Danas proširujem i zabranu raspolaganja državnom imovinom kako bih je uskladio sa tumačenjem Ustavnog suda", kazao je Schmidt.

Ova odluka je stupila na snagu jučer, tj. objavom na službenoj stranici OHR-a.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Kiparski scenario, novi rat ili?

Post Postao/la Zmaj » 15 apr 2022 13:31

Banja Luka: Vladajuća koalicija zabrinuta zbog mogućeg nasilja međunarodnih snaga 14. 04. 2022.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Odgovorite