☑ Pravila foruma i savjeti

Njemačka

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la atif » 28 dec 2020 12:54

abu seid je napisao/la: 28 dec 2020 12:00 Niđe veze. Samo mantra mi muslimani oni nas ne vole.
Sve crno bijelo, nigdje sive kako i jeste u stvarnosti.
Njemacka je pijavica evrope i iskoristava sve zemlje na lukav nacin. A evo sta incko kaze o njima:
O Christianu Schmidtu nije govorio – to je pitanje za njemačke zvaničnike. Podsjetio je na novembarski napad na tlu njegove Austrija – sigurnost i Njemačke i Austrije počinje na Balkanu. Veliki je interes da tu vlada pravo, da su zemlje spremne za ulazak u EU i da je važno da su zemlje kao Austrija i Njemačka aktivne u svom susjedstvu.

Drago mi je da je međunarodna zajednica – i Njemačka – pokazala interes za BiH, za Balkan. Prije 7-8 godina sam pitao njemačkog ministra kako je moguće da ta zemlja nema nijednog vojnika u BiH, a Čile ima 20 – mislim da će sada doći do preokreta i dobrobita za BiH, zaključio je Inzko.
http://izdvojeno.ba/visoki-predstavnik- ... le-ima-20/

Veliki interes je njima nesto drugo. Dobri smo kao vazali a ne kao jaki i mocni.

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 28 dec 2020 12:59

abu seid je napisao/la: 28 dec 2020 12:00 Niđe veze. Samo mantra mi muslimani oni nas ne vole.
Sve crno bijelo, nigdje sive kako i jeste u stvarnosti.
Navedno ti je nekoliko primjera , od globalnih, regionalnih pa do lokalnih ponasanje i djelovanja EU, Njemacke,Cdu/csu i tog Schmidta prema Islamu, Bosni i Bosnjacima a sa tvoje strane je postavljeno ...sta je to postavljeno da pokazes da si ti u pravu ? Intervju gdje se medi i govori sta zelimo da cujemo , tj kao u onom vicu kada zena uhvati muza na kamari sa drugom pa joj on govori : "kome vise vjerujes , svojim ocima ili meni " ?

kako je u stvarnosti po tebi , kako je to Njemacka pomagala Bosni i Bosnjacima kao narodu pa da nije onako kako nama izgleda ? Za vrijeme agresije, da li se zalagala da ukidanje embarga ? Da li nam je prodala i slala oruzje kao sto je to radila sokcima ? Da li je pokusavala da obuzda francusku i britaniju kada su ovi radili na unistenju Bosne i Bosnjaka ? Da li je barem obuzdala sokce , a imala je ogroman uticaj na njih, da ovi ne krenu u agresiju na Bosnu ? Nista od toga. Primili su izbjeglice , koji su tu radili , dio vratila nazad, dio koji im je trebao ostavila da im radi , dio poslala u trece zemlje i to je to.

Sta je uradila poslije agresije ? Evo sada, ima ogroman uticaj u EU i da li je ista uradila da obuzda sokce ili da kazni cetnike zbog svega sto rade ? Nista.

Do sada se sve svodilo da prima jeftinu radnu snagu, da dopusta razvoj ekonomije u Bosni tek toliko koliko njima treba, i evo sada kada se nazire promjena USA politike pokusavaju da nametnu VP iz redova krscanske fundamentalisticke stranke jer se pokazalo da nije dovoljno da samo puste sokce da rade sta zele vec se moraju da aktivno ukljuce i tako da im pomognu.

I to je po tebi sivo i nije takva stvarnost vec je neka druga ?

Ja sam uvijek za diskusiju i za misljenje bazirano na cinjenicama ali ovo sto si ti do sada navodio nema veze sa cinjenicama vec samo na ...na sta ? jedan intervju, tvoje licno misljenje...sta je to sto pokazuje da si ti u pravu a ne svi mi koji navodimo cinjenice koje pokazuju suprotno.

Iskreno govoreci ja bi volio da si ti upravu ali cinjenice na zalost govore suprotno jer ne samo da Njemacka nije protiv nacisticke politike sokaca, ne hdz-a jer vidimo da nije samo hdz vec zvanicna rvacka bez obzira koja stranka je na vlasti vec javno u zadnjih 10-15 godina, vec je Njemacka ta koji ih najvise i podrzava.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1421
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Pita sirnica » 28 dec 2020 16:33

Za vas mladze Kohl-Genscher definitivno nisu podrzavali nezavisnost Rep BiH! Znam kako su Hr slali naoruzanje DDR-vojske a nasima govorili da bi dodatno oruzeje dovelo do”povecanja” agresivnosti na ratistu!?!? I da nakkn 2 WW nemaju pravo da se mijesaju u ratove?!?!
U proslosti govorili kako se moraju u Bosni dogovorit?! Heee?

DE kao glavna karika u EU je najodgovornija za situaciju u Bosni.

I ja bih volio da je AbuSeid 100% upravu, i da ce bit pozitivnog pomaka. Jos sam iz DE,
ali jedno su ljudi a drugo su politicari. Pa cak od stranke Grüne (zeleni) mozes bolj politiku prema Bosni ocekivat...
B -> B -> B

Avatar
abu seid
Član
Postovi: 1307
Pridružen/a: 01 nov 2013 12:13

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la abu seid » 28 dec 2020 18:35

Ako se ko zalaže za Bosnu to je Schwarz-Schilling

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/18 ... telje.html

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 28 dec 2020 18:50

abu seid je napisao/la: 28 dec 2020 18:35 Ako se ko zalaže za Bosnu to je Schwarz-Schilling

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/18 ... telje.html
Ali mi ne pricamo o njemu vec o politici zvanicne Njemacke. To je kao kada bi pricali o politici Britanije samo na primjeru Pedija Ashdauna ili o srbima kroz prizmu Bogica Bogicevica ili o hrvatima na primjeru Komsica. Ne pricamo o pojedincima vec o sistemu, drzavnoj politici koja je takva vec decenijama. Da je Bog da politika Njemacke bazirana na Schwarzu ili Britanije na primjeru Ashdauna ili da su srbi vecinom kao Bogicevic ili hrvati kao Komsic ali na zalost nije tako , bas suprotno i zato nije ispravno isticati pojedince kao primjer zvanicne politike jednog sistema/drzave/ organizacije ili pokreta.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
abu seid
Član
Postovi: 1307
Pridružen/a: 01 nov 2013 12:13

Dnevno-politički događaji

Post Postao/la abu seid » 28 dec 2020 19:06

Mehmed beg Catic je napisao/la: 28 dec 2020 18:50
abu seid je napisao/la: 28 dec 2020 18:35 Ako se ko zalaže za Bosnu to je Schwarz-Schilling

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/18 ... telje.html
Ali mi ne pricamo o njemu vec o politici zvanicne Njemacke. To je kao kada bi pricali o politici Britanije samo na primjeru Pedija Ashdauna ili o srbima kroz prizmu Bogica Bogicevica ili o hrvatima na primjeru Komsica. Ne pricamo o pojedincima vec o sistemu, drzavnoj politici koja je takva vec decenijama. Da je Bog da politika Njemacke bazirana na Schwarzu ili Britanije na primjeru Ashdauna ili da su srbi vecinom kao Bogicevic ili hrvati kao Komsic ali na zalost nije tako , bas suprotno i zato nije ispravno isticati pojedince kao primjer zvanicne politike jednog sistema/drzave/ organizacije ili pokreta.
On ovdje spominje buduće promjene Biden-Berlin-Brisel. Njemu se može vjerovati i on ima informacije.

Ne mogu pisati dugo, hebe me komp. ovih dana moram sve na mobilnom pisati. Oči mi ispadpoše.

Burek
Član
Postovi: 610
Pridružen/a: 29 apr 2017 20:49

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Burek » 28 dec 2020 21:23

ŠTA ĆE ČOVIĆ REĆI NA OVO? AMBASADA SAD-A U BIH ČESTITALA IVANU VUKADINU ŠTO JE USPIO FORMIRATI VLAST BEZ HDZ-A BIH

https://hayat.ba/?page_id=320882

Kotroman
Član
Postovi: 17
Pridružen/a: 26 aug 2020 21:38

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Kotroman » 28 dec 2020 23:27

Čović na aparatima.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Jack » 29 dec 2020 03:15

To je sve prilicno slabo posebno jer ova nova stranka je gora od Hdz gora.

Sto se tice Europske unije.Ako je ko citao knjigu zaustaviti rat od Holbrooke Richarda.Mogao je da procita da je Europska unija tad ''ladno'' rekla da nema nista protiv granica u po grada Sarajeva,koje su postojale tad.Oni su tad rekli da ne zele podijeljeni grad i insistirali su jedino na tome.Ako pogledas samo ucinak Europske unije sem ako ono malo sadaka da cetnicki policajci ne smiju da budu u Potocarima sto je zadnja odluka od Schwartz Schilinga sad da vjerujem nekom ko se preziva Crni Siling i to prije 10+ godina.Imao si:

Westendorpove amandmane
Eu visokog predstavnika za Mostar prvi je bio Kosnik koji je umalo kamenovan i lincovan.Sad poredi prvog Americkog visokog predstavnika za Brcko distrikt u to vrijeme,i vidi kako je prosao Kosnik a kako Amerikanac.Znaci politika Mostara je bila nula.Jedino ko nam je zelio pomoci je bio Ashdown ali je on bio jedini protestant u moru katolickih visokih predstavnika.Sjetim se prekrajanja opstine Zepce.Sjetim se ultimatuma Bosnjacima od Stefan Fulea za Mostar.Sjetim se da su takvi ultimatumi bili cak i za Travnik ali vecina vas se ne sjeca ovdje


Ako skopcas politiku Europe.Iseljavanje Bosnjaka,tolerisanje podijeljenog grada tipa Sarajevo.Nikakva politika i nista

Dok realno da nije bilo Amerikanaca.Bosnjaci ne bi imali 3 glavne tacke geografske


1)Cjelovito Sarajevo,opet zasluga Amerikanaca a ne Europske unije
2)Gorazde koridor gdje je Gorazde trebalo da bude zamjenjeno po Europi
3)Brcko distrikt gdje danas imas najmanje Srpskih ulica.


U po Mostara imas fasisticke nazive ulica,dok takvo sta ne postoji u Brckom.Gdje je tu bila Europa i zasto ona tolerise veliki katolicki krst u tom istom Mostaru.Dajte budite ozbiljni.Da je Europa dala nesto Bosnjacima,ja bih rekao super.Evo,tako.Ali su gledali kako da nas iskoriste,kako da uzmu sto vise od nas i kako da dadnu drugima sve vise.A po njima ti bi danas na Vrbanja Mostu imao natpis dobrodosli u Sumsku
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Jack » 29 dec 2020 11:50

Americka ambasada bi se javila dosad.A sto ne.Sto su navalili bas sad.Nikad se nisu oni ovako kasno javili.Sto znaci ili su zauzeti do 20 Januara ili do sredine Marta.Ili Njemacka ovo igra na svoju ruku.A ja bih rekao da su oni tu samostalni igraci.Britanci su skopcali njihovu ''Europsku'' igru.Pa su otisli iz te ''unije'.A sad prijetnje Njemacke ponovo Bosnjacima.Da Inzko odlazi.Americka ambasada suti.Sto znaci realno da ako se oni direkt ne jave na ovu prljavu igru.Ja bih rekao da je ovo prozirna igra Merkelove i Putina da se rijese Bosnjaka.Sto je plan Europske unije bio odavno.Odlaskom Engleza iz te nazovi Unije mi smo izgubili najbolje prijatelje sto smo imali.Imamo podlu Njemacku koja igra 'Europsku'' kartu velike Njemacke.I par sitnih satelita i boranije.Kad vidim onog Mikrona onda mi je jos veci humor kakva je to politika.Rekao bih da Njemci soliraju.,vec odavno rade s Rusima oko gasovoda.Kao sto su ih Ameri jednom opomenuli javno.Pa sad izigravaju Europskog policajca nad nama


Ja bih bio zabrinut ako se Amerika ne javi do kraja Januara oko ove novonastale situacije
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 29 dec 2020 13:53

abu seid je napisao/la: 28 dec 2020 19:06
Mehmed beg Catic je napisao/la: 28 dec 2020 18:50
abu seid je napisao/la: 28 dec 2020 18:35 Ako se ko zalaže za Bosnu to je Schwarz-Schilling

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/18 ... telje.html
Ali mi ne pricamo o njemu vec o politici zvanicne Njemacke. To je kao kada bi pricali o politici Britanije samo na primjeru Pedija Ashdauna ili o srbima kroz prizmu Bogica Bogicevica ili o hrvatima na primjeru Komsica. Ne pricamo o pojedincima vec o sistemu, drzavnoj politici koja je takva vec decenijama. Da je Bog da politika Njemacke bazirana na Schwarzu ili Britanije na primjeru Ashdauna ili da su srbi vecinom kao Bogicevic ili hrvati kao Komsic ali na zalost nije tako , bas suprotno i zato nije ispravno isticati pojedince kao primjer zvanicne politike jednog sistema/drzave/ organizacije ili pokreta.
On ovdje spominje buduće promjene Biden-Berlin-Brisel. Njemu se može vjerovati i on ima informacije.

Ne mogu pisati dugo, hebe me komp. ovih dana moram sve na mobilnom pisati. Oči mi ispadpoše.
Dragi moj Abu Seide, vec od 2006 , kada su se dodik i covic otvoreno povampirili i jasno pokazali svoje namjere, prica se o nekim promjenama, kako samo sto nije Amerika, EU, NATO, Kunto i Munto promjenili, skinuli, ukrotili ili sta ne genocidase i uzp-ovce....i sta bi od svih tih dobro informisanih ? Nista , moj Abu Seide, nista.

A mislis li ti da ta ista Njemacka ne zna za koga rade i dodik i covic i oni prije njih, i sta im je cilj pa eto , nisu od 1991 nista uradili da bi pomogli Bosni i Bosnjacima kao narodu pa eto sada ce jer su sada skontali?
Ili nisu pomagali kada je bio Bus Senior, Klinton, Bus Junior, Obama, Trump ali pomagace jer treba doci Biden ?

kakva Njemacka, u se i u svoje kljuse. Nije Njemacka uspjela da kupi hdz-ovce pa da pocnu da igraju za nas, vec lokalni ljudi, prvo privatnici pa onda i politicari se prikljucili, da smo cekali Njemacku bio bi drugi rezultat na izborima ali sada se i to okrece protiv njih. Jedino nam dragi Bog moze da pomogne a poslije toga samo u se i u svoje kljuse, kakva Njemacka , kakva evropa.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la atif » 29 dec 2020 14:58

Mehmed beg Catic je napisao/la: 29 dec 2020 13:53
abu seid je napisao/la: 28 dec 2020 19:06
Mehmed beg Catic je napisao/la: 28 dec 2020 18:50

Ali mi ne pricamo o njemu vec o politici zvanicne Njemacke. To je kao kada bi pricali o politici Britanije samo na primjeru Pedija Ashdauna ili o srbima kroz prizmu Bogica Bogicevica ili o hrvatima na primjeru Komsica. Ne pricamo o pojedincima vec o sistemu, drzavnoj politici koja je takva vec decenijama. Da je Bog da politika Njemacke bazirana na Schwarzu ili Britanije na primjeru Ashdauna ili da su srbi vecinom kao Bogicevic ili hrvati kao Komsic ali na zalost nije tako , bas suprotno i zato nije ispravno isticati pojedince kao primjer zvanicne politike jednog sistema/drzave/ organizacije ili pokreta.
On ovdje spominje buduće promjene Biden-Berlin-Brisel. Njemu se može vjerovati i on ima informacije.

Ne mogu pisati dugo, hebe me komp. ovih dana moram sve na mobilnom pisati. Oči mi ispadpoše.
Dragi moj Abu Seide, vec od 2006 , kada su se dodik i covic otvoreno povampirili i jasno pokazali svoje namjere, prica se o nekim promjenama, kako samo sto nije Amerika, EU, NATO, Kunto i Munto promjenili, skinuli, ukrotili ili sta ne genocidase i uzp-ovce....i sta bi od svih tih dobro informisanih ? Nista , moj Abu Seide, nista.

A mislis li ti da ta ista Njemacka ne zna za koga rade i dodik i covic i oni prije njih, i sta im je cilj pa eto , nisu od 1991 nista uradili da bi pomogli Bosni i Bosnjacima kao narodu pa eto sada ce jer su sada skontali?
Ili nisu pomagali kada je bio Bus Senior, Klinton, Bus Junior, Obama, Trump ali pomagace jer treba doci Biden ?

kakva Njemacka, u se i u svoje kljuse. Nije Njemacka uspjela da kupi hdz-ovce pa da pocnu da igraju za nas, vec lokalni ljudi, prvo privatnici pa onda i politicari se prikljucili, da smo cekali Njemacku bio bi drugi rezultat na izborima ali sada se i to okrece protiv njih. Jedino nam dragi Bog moze da pomogne a poslije toga samo u se i u svoje kljuse, kakva Njemacka , kakva evropa.
Nema lukavijeg naroda od svaba. U sve bi se petljali a sa svima bi surovali radi interesa. Nece se oni nikada zmajeriti sa rusima ai sa amerikancima ce biti super. Preporucujem vam obavezno da ovo pogledate.


Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la bilbo » 29 dec 2020 16:11

Mehmed beže :gut:

Samo se na Boga osloniti i u se i u svoje kljuse. Nikako kao narod da to shvatimo, zato smo stalno u defanzivi.

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1077
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Zenicaninn » 29 dec 2020 18:46

Ja bi na ovu temu samo jedno napisao:

Sura en nisa 144 ajet: "O vi koji vjerujete, ne uzimajte sebi za zaštitnike nevjernike, mimo vjernika! Zar hoćete da Allahu pružite očigledan dokaz protiv sebe?"

Sura alu imran 28 ajet: Neka vjernici ne uzimaju za zaštitnike, nevjernike kada ima vjernika! Onoga koto čini, Allah neće štititi. To učinite jedino da biste se od njih sačuvali. Allah vas lično podsjeća i Allahu je povratak!


Sura el maida ajet 51: "O vjernici, ne uzimajte za zaštitnike jevreje i kršćane! Oni su sami sebi zaštitnici! A njihov je onaj među vama koji ih za zaštitnike prihvati; Allah uistinu neće ukazati na Pravi put ljudima koji sami sebi nepravdu čine."

Sura el maida ajet 55 i 55: "Zaista su vaši zaštitnici samo Allah, Njegov Poslanik i vjernici, koji obavljaju namaz, daju zekat i Njemu (Allahu) ruku čine.(55) Onaj ko za zaštitnika uzme Allaha, Njegova Poslanika i vjernike, pa Allahova skupina će svakako pobijediti.(56)"


Braćo, nije valjda da poslje desavanjima u ratu vjerujte da ce se nevjernici iskreno zauzeti za nas i iskrenu igrati ulogu nasih zastitnika?

Poslje desavanjima tokom rata i samo deklarativne podrske muslimana od strane zapada ali istovremno samo posmatranje masakriranje nas, nametanje embarga, genocidu u Srebrenici kojeg mozda nebi bilo u danasnjem obliku da nije podpomognut sa njihove strane, tj. sakupljanje i razoružanju muslimana po naredbi zapada i holodjaninskim nevjernicima kao izvrsocima i predavanju srpskim nevjernicama za klanje, zaustavljanje potpunog oslobođenja naše domovine od zulumcara, nagrađivanje srpskih nevjernika za genocid sa genocidnom tvorevinom i nametanje napravednog daytona?

A ako se poslje svega i dalje nadati u zaštitu Amerikanaca, Njemacke, Rusa, kojekakvih Merkela, Bidena, Schmittova, CSU-ova onda se pripremite za dodatnih genocida, poniženja i nepravde u budućnosti.

Braca u Afganistanu se cvrsto drze ovih naredba, pa su dvije trenutne najveće vojne sile na dunjaluku otresli u svojoj domovini. Rusiju i Amerikance koje su nedavno potpisalu kapitulaciju.

Zato braćo, ako iskreno vjerujete u Allaha i njegovog poslanika, sallallahu alejhi ve selem, onda se čvrsto držite Allahovih naredba u Kur'anu i ne uzimajte nevjernika kao zastitnike niti ocekivajte da ce nas oni stititi ili iskreno zastupati, jer ce oni logički prije biti zasitinici katolicima i pravoslavnicima nego nama kao muslimanima.

Zato se u budnosti trebamo samo uzdati u Allaha, u same sebe ali i u mu'mine širom svijeta.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la atif » 30 dec 2020 09:14

UGLEDNI NJEMAČKI NOVINAR ERICH RATHFELDER POTVRĐUJE SUMNJE: Ipak ima nekih tajnih veza i dogovora Berlina i Moskve oko BiH!?

Bivši ministar poljoprivrede i CSU-ov političar Christian Schmidt postat će visoki prestavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini i time izbaviti Austrijanca Valentina Inzka od ovog zadatka.

Promjena osoblja podrazumijeva, također, novu politiku međunarodne zajednice prema Balkanu. Primarno, Njemačka i nova američka administracija i Bruxelles žele osloboditi zemlju od ustavnih i ekonomskih slabosti i postaviti kurs za pridruživanje zemlje Evropskoj uniji.


Država mora biti temeljito reformirana, rekli su iz diplomatskih izvora. Visoki predstavnik Inzko i njegov prethodnik Christian Schwarz-Schilling već su postavili smjer za to u prethodnim mjesecima. Vladavina korumpiranih nacionalističkih političara mora biti ograničena u kratkom periodu, zahtjev je obojice. Sudski sistem mora biti temeljito reformiran, ratni zločinci ne smiju više biti glorificirani. Na duže staze, Ustav države treba biti usklađen s evropskim pravom. Prema željama Berlina, Bruxellesa i Washingtona, Christian Schmidt će raditi sa svježom energijom.

Ured visokog predstavnika je osnovan prije 25 godina prema Mirovnom ugovoru iz Daytona da nagleda implementaciju Sporazuma, koji je, ujedno, državni Ustav. Visoki predstavnik je postavljen i kontroliran od tzv. Vijeća za provedbu mira (PIC), koji uključuje 55 zemalja i međunarodne organizacije, kao što su Ujedinjene nacije, OSCE ili Svjetska banka.

Povrh svega, Rusija, zastupljena u PIC-u i u Vijeću sigurnost, odbila je očuvanje institucije visokog predstavnika, prije svega zbog obzira prema srpskim nacionalistima u Bosni i Hercegovini, koji ne žele da se njihova moć ograničava. Usljed toga, reizbor visokog predstavnika je nemoguć i Austrijanac Inzko je ostao na funkciji više od 10 godina.

Tokom ovog perioda, imao je malu podršku od međunarodne zajednice. Inzko nije mogao primjenjivati tzv. bonske ovlasti, koje mu daju mogućnosti da razvlasti političare koji „narušavaju duh Dejtonskog sporazuma“.

Sve će biti drugačije sada. Jer, prema informacijama iz diplomatskih izvora, Angela Merkel i Kancelarijat su uspjeli uključiti Rusiju u novu strategiju. Bilo bi nemoguće da Rusija da zeleno svjetlo za Amerikanca, kojeg, iznad svega, želi bosanska javnost u Sarajevu. Kakogod, 63-godišnji CSU političar Christian Schmidt mogao bi biti, prema diplomatskim izvorima, prihvaćen od Rusije.

Nakon odlaska desetina hiljada ljudi, posebno mladih, prema Zapadnoj Evropi, jer ne žele više trpjeti socijalni i ekonomski ćorsokak, Bruxelles, Sjedinjene Američke Države i Njemačka izgleda da imaju ozbiljnu želju da pokrenu promjene u zemlji.

Državni činovnik Christan Schmidt, koji je član Komiteta za vanjsku politiku Bundestaga, već duže vremena je predmet razgovora. Bivši ministar poljoprivrede ima kontakte s Istočnom Evropom i Rusijom i bio je u Bosni i Hercegovini nekoliko puta. Ali, prije toga, njegovo imenovanje mora biti potvrđeno na proljeće od PIC-a, uz podršku Rusije.

Erich Rathfelder (1947.) je ugledni njemački novinar i pisac. Izvanredan je poznavalac prilika u regionu. Autor je nekoliko knjiga o historiji Balkana, o Bosni i Kosovu. Dopisnik je njemačkog dnevnog lista "Taz" ("Tageszeitung"), a radio je i kao slobodni novinar sa sjedištem u Sarajevu i Splitu. Pratio je ratna dešavanja u Jugoslaviji od početka sukoba u Sloveniji. Objavio je veći broj radova, među ostalim i knjigu pod nazivom "Rat u Bosni i Hercegovini". Veliki je prijatelj naše zemlje, a tokom rata na Kosovu 1998. godine, Miloševićev režim proglasio ga je personom non grata..
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/182 ... o_bih.html

elvir0220
Član
Postovi: 45
Pridružen/a: 11 aug 2018 17:57

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la elvir0220 » 30 dec 2020 10:08

Ne znam otkud vam to da su njemci prohrvatski nastrojeni ili cak proruski u odnosu na amere.
Ne zaboravite da su i njemci huskali ukraince i najaktivnije huskaju bjeloruse.. imaju dobru saradnju sa turcima i prodaju im dosta oruzja i logistike. Dali su turcima i daju im i dalje Amin za sve njihove akcije (bez njemaca bi se banane zemlje poput grcke bugarske i franc brzo dogovorile na sankcije)

A drugo da hrvatska nije u eu nikad ne bi dozivjeli Egzodus stanovnistva... Njemci su ih uveli.

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 30 dec 2020 11:09

elvir0220 je napisao/la: 30 dec 2020 10:08 Ne znam otkud vam to da su njemci prohrvatski nastrojeni ili cak proruski u odnosu na amere.
Ne zaboravite da su i njemci huskali ukraince i najaktivnije huskaju bjeloruse.. imaju dobru saradnju sa turcima i prodaju im dosta oruzja i logistike. Dali su turcima i daju im i dalje Amin za sve njihove akcije (bez njemaca bi se banane zemlje poput grcke bugarske i franc brzo dogovorile na sankcije)

A drugo da hrvatska nije u eu nikad ne bi dozivjeli Egzodus stanovnistva... Njemci su ih uveli.
Jesi li ti prespavao od 1991 pa do danas pa postavljas takvo pitanje ???

Ma koliki uticaj imala Rusija na smrdiju ili USA za cioniste to je nista sta je Njemacka za sokce. Bez njih ne smiju ni u halu otici a da ih ne pitaju. I reci da se sokci mogu da ponasaju od 1991 pa sve do danas kako se ponasaju, bez znanja ili protiv interesa i zelja Njemacke je u najmanju ruku malo smijesno.

Nije mi cilj da te omalovazavam ali argumenti koje postavljas nisu nimalo validni. Kakva Turska bas Njemacka je jedan od najvecih blokada za prijem Turske u EU ili EU i egzodus, pa imas egzodus i u zemljama koje nisu u EU , Bosna, smrdija, Kosovo, Makedonija , nisu u EU pa odose ljudi bas u tu Njemacku . A ta Njemacka ima stotine i stotine hiljada arapa koje drzi po kampovima bez posla a ovamo sa druge strane otvara granice i daje radne vize za ljude iz Bosne. Igraju prgavu i opasnu igru i zato i te kako pomazu sokce ako nista pustaju ih da rade sta zele , i tako od 1991.

Ja sam vec postavio ranije pitanje pa se nadam da mozes ti da odgovoris: sta je to Njemacka uradila od 1991 pa do danas da je pomoglo Bosni kao drzavi i Bosnjacima kao narodu ? ne pojedincima koje je primala kao izbjeglice , koji su tu radili i gradili Njemacku dok su tu bili ,vec kao narodu ? Hajde da cujem, za vrijeme agresije prodavali i slali oruzje kao sokcima ? Zalagali se barem za ukidanje embarga? Poslije agresije aktivno radili protiv sokaca i cetnika ? Zadnjih godina da si cuo nesto konkretno da su uradili ? Sta je to da mozemo da kazemo da je Njemacka uradila za nas i nasu drzavu pa da kazemo da su na nasoj strani ?




Koje slucajnosti , kada sam napisao sve ovo vidim ovaj clanak pa ko misli da lupam gluposti jer sam amater koji nema pojma neka procita ima link dole :
Schmidt ne bi bio ništa efikasniji od Inzka ako se ne riješi strukturna dinamika zapadne koordinacije u Bosni.

Dok su SAD uvele sankcije Dodiku, a Velika Britanija pripremila zakonodavni okvir za to, možda već 2021. godine, EU i njene države članice kategorične su odbijajući smisleno braniti ustavni poredak, suverenitet Bosne ili teritorijalni integritet.

Njemačka je, prije svega, revno posvećena statusu quo. Tvrdi da evropska perspektiva ostaje vjerodostojna mogućnost za čitav region, ali malo pomaže tom procesu.

Odbija da se pozabavi strukturnim preprekama za reformske procese u okviru ustavnog režima Bosne, odbija da donese sankcije protiv korumpiranih elita koje preokreću zidove i odbija da se jasno izjasni protiv Rusije, Srbije, pa čak i Hrvatske, koja sponzorira i potiče ove zloćudne elemente.

A tu je i predanost Njemačke ruskom naftovodu Nordstream 2, projektu kojem se protive svi evropski i transatlantski saveznici Berlina, ali za koji Berlin tvrdi da je presudan za njegove energetske potrebe. Manje je jasno zašto Njemačka održava tako bliske veze s neliberalnim mađarskim moćnikom Viktorom Orbanom ili njegovim saradnicima u Poljskoj. Ili zašto se kancelarka Angela Merkel, najutjecajniji lider u Europi, povukla za izbacivanjem takvih likova iz Evropske narodne stranke desnog centra, EPP.

Drugim riječima, Njemačka nije baš dobronamjerni saučesnik, kako mnogi često pretpostavljaju da je na zapadnom Balkanu ili u Evropi.
http://miruhbosne.com/?p=68103
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 31 dec 2020 12:42

Vrijedi procitati ovu analizu :
Nova godina, nove neprijateljske političke ofanzive

Najavljeni odlazak dosadašnjeg visokog predstavnika Valentina Inzka te dolazak njemačkog kandidata Christiana Schmidta na tu poziciju, uz sva postojeća razilaženja SAD-a i EU, naročito Njemačke, u pitanju odnosa prema Rusiji i njenoj ulozi u državama Zapadnog Balkana, sugerira moguću otvorenu podjelu između proevropske i proatlantske politike, što do sada uglavnom nije bio slučaj u Bosni i Hercegovini. Tim više što već postoje indicije da bi nova proevropska politika, tačnije pronjemačka, mogla značiti usvajanje izvjesnih narativa, poput onoga o “marginalizaciji Hrvata” te lobiranje da Sarajevo pristane na određene koncesije.
https://stav.ba/vijest/nova-godina-nove ... anzive/239
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Njemačka

Post Postao/la Abidaga » 04 jan 2021 19:57

Abidaga je napisao/la: 09 jan 2016 13:23 Njemačka je primila 1,1 milion azilanata u 2015. godini, saopćio je danas Federalni ured za imigraciju i izbjeglice (BAMF). To je pet puta više nego u 2014. godini. Od januara do decembra 2015. godine, aplicirali su ljudi iz Sirije, 428.468 zahtjeva. Zemlje koje slijede su Afganistan (154.046 zahtjeva), Irak (121.662), Albanija (69.426) i Kosovo (33.049). Samo u decembru, zaprimljeno je 127.320 zahtjeva, što je manje nego u novembru (206.101) i oktobru (181.166), prenosi agencija AFP.

http://istocnabosna.com/myjoomla/index. ... &Itemid=73

Natural change (izumiranje) 1997-2015:
1997: -48 216
1998: -67 348
1999: -75 586
2000: -71 798
2001: -94 066
2002: -122 423
2003: -147 225
2004: -112 649
2005: -144 432
2006: -148 903
2007: -142 293
2008: -161 925
2009: -189 418
2010: -180 821
2011: -189 643
2012: -196 038
2013: -211 756
2014: -153 407
2015: -187 625

https://en.wikipedia.org/wiki/Demograph ... 80.93today
2016: -118.761
2017: -147.371
2018: -167.351
2019: -161.430

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Njemačka

Post Postao/la Zmaj » 04 jan 2021 20:12

Ne vidim razlog zasto si prebacio diskusiju o OHR-u na ovoj temi.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Odgovorite