☑ Pravila foruma i savjeti

Hutbe i Dersovi

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la amkos » 05 mar 2013 14:52

Jako poučna hutba.

Odlično je Muftija rekao ovo za mrava i psihomanipulaciju na kraju.
Jako poučno. :gut:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la Abidaga » 25 mar 2013 01:19

Tx4ar0GjGfk
_wE-wavvgtg

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la Abidaga » 13 apr 2013 00:39

urBqHwZUODs

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la Abidaga » 15 apr 2013 11:29

iVLsEmFyu8M

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la amkos » 15 apr 2013 13:12

Abidaga je napisao/la:urBqHwZUODs
Odlično predavanje. Ovo na 45:00 je zanimljivo, kako ovo mjenjati, poboljšavati , ja često o ovome razmišljam a nikako da pronadjem odgovor..U čemu je problem ? Zavist, ljubomora .. :roll:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la Abidaga » 17 apr 2013 01:50

TusZ7mu5zFM

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la Abidaga » 26 apr 2013 00:01

ExsGA0oP_nk
MOvaTgynNOA

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la amkos » 29 apr 2013 15:07

Letio Sam Iznad Dženneta

Možete poslušati nažeg dragog i uvaženog Muderrisa Nezima ef.Halilovića Allah ga sačuvao, o kerametima i uspjesima brigade koju je vodio tokom rata u Bosni. Iskazi koji istinske patriote još više učvršćuju u borbi za opstanak našeg naroda na ovim podnebljima.


Muderris - Ratni put

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 0vkTq57sBI#!
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la amkos » 30 apr 2013 00:22

Mislim da bi bilo dobro da ove priče Muderisa i keramete bosanskog džihada neko sakupi i napravi jedan dobar film. Da možemo i slikom vidjeti ono što Muderis priča i prepričava svima nama. Mislim da bi to bilo jako korisno za sve nas i za Istinu u konačnici. :zastava:

Nadam se da će se neko sjetiti ovoga.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la sarajlija » 30 apr 2013 17:33

Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la amkos » 30 apr 2013 18:28

sarajlija je napisao/la:Obavezno pogledat.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... gvvNlxYwYg

Za mene ništa novo, sve sam ovo znao i znam. Al je teško svaki dan biti stalno na oprezu i stalno o ovome promišljati.
Treba ovo znati i pričati o ovome ali raditi svoj posao svaki dan.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la krhan » 12 maj 2013 02:10

KAKO ZA JEDNU MINUTU MOŽETE ZARADITI MNOGO SEVAPA.....

1. U samo jednoj minuti možeš proučiti suru El-Fatiha, polahko i u sebi, i zaraditi 1400 sevapa – dobrih djela, kako su to neki izračunali. Ako je proučiš sedam puta, onda je to 9800 sevapa, i sve to u jednoj minuti.
2. U samo jednoj minuti možeš proučiti suru El-Ihlas ili nama više poznatu Kul-huvallahu, dvadeset puta polahko i u sebi. Učenje sure El-Ihlas ravno je trećini Kur'ana, a učenje dvadeset puta, ravno je učenju Kur'ana sedam puta. Ako je proučiš svaki dan u roku od jedne minute dvadeset puta, onda je to za mjesec dana 600 puta, u godini 7200 puta, što znači da ćeš biti nagrađen kao da si proučio Kur'an 2400 puta.
3. Za minutu možeš proučiti jednu cijelu stranicu Kur'ana.
4. U jednoj minuti možeš naučiti napamet jedan kraći ajet.
5. U jednoj minuti možeš dvadeset puta izgovoriti ''la ilahe illallahu vahdehu la šerike leh, lehul mulku me lehul hamdu ve huve ala kulli šej'in kadir''. Nagrada za ovo učenje je kao da si oslobodio osam robova na Allahovom putu i to potomaka Ismaila, a.s.
6. U jednoj minuti možeš izgovoriti ''subahanallahi ve bi hamdihi'' 100 puta. Ko to izgovori, oprostit će mu se grijesi pa makar ih bilo koliko morske pjene.
7. U jednoj minuti možeš izgovoriti 50 puta ''subhanallahi ve bi hamdihi subhanallahil-azim''. Dvije riječi lahke na jeziku, teške na vagi, a drage Milostivom. (Buharija i Muslim)
8. Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: ''Draže mi je reći ''subhanallahi vel-hamdulillah, ve la ilahe illallahu, vallahu ekber'', negoli ono nad čim izađe sunce.'' (Muslim) Ove riječi mogu se ponoviti 20 puta u minuti. Istovremeno su ove riječi najdraže Allahu, s.v.t., dok je njihova težina na vagi ogromna.
9. U jednoj minuti više od 40 puta možeš izgovoriti ''la havle ve la kuvete illa billah''. Ove riječi predstavljaju jednu od džennetskih riznica, kao što prenose Buharija i Muslim, a istovremeno pomažu čovjeku da podnese poteškoće i da zasluži velike deredže.
10. U jednoj minuti možeš izgovoriti 50 puta ''la ilahe illallah''. Ovo je najveličanstvenija riječ, riječ tevhida, a onaj kome ovo budu posljednje riječi, ući će u Džennet.
11. U jednoj minuti možeš izgovoriti 15 puta ''subhanallahi ve bi hamdihi adede halkihi ve rida nefsihi zinete aršihi ve midade kelimatihi''. Ovo su riječi koje znače mnogo više negoli sam tespih i zikr, kao što se prenosi od Poslanika, s.a.v.s.
12. U jednoj minuti možeš zatražiti oprost od Allaha, s.v.t., više od sto puta riječima ''estagfirullah''. Neprocjenjiva je vrijednost ovih riječi: istigfar je razlog ulaska u Džennet, oprosta grijeha, uzrok lijepog življenja, povećanje snage, otklanjanje nedaća, olakšanje poslova, spuštanje kiše, povećanje imetka i darivanje poroda.
13. U jednoj minuti možeš izgovoriti riječi koje su vrijedne kod Allaha do te mjere da se u jednom trenutku pred smrt umjesto zasluge Džehennema može zaslužiti Džennet.
14. U jednoj minuti možeš donijeti 50 puta salavat na Poslanika, s.a.v.s., riječima: ''Salallahu alejhi ve selem'', dok će Allah nad tobom donijeti 500 salavata.
15. U jednoj minuti možeš razmišljati o stvaranju nebesa i Zemlje pa da budeš ubrojan u one koji su obdareni razumom i koje je Allah, s.v.t., pohvalio u Svojoj Knjizi.
16. U jednoj minuti srce ti se može ispuniti zahvalom Allahu, ljubavi, strahom, nadom i željom za Njim. Na taj način možeš postići velike deredže u pokornosti Allahu i to dok se opuštaš i odmaraš u krevetu i svojoj sobi.
17. U jednoj minuti možeš pročitati dvije stranice korisne knjige.
18. U jednoj minuti možeš povezati rodbinske veze telefonskim pozivom.
19. U jednoj minuti možeš podići ruke i doviti sažetim dovama.
20. U jednoj minuti možeš nazvati selam i rukovati se sa velikim brojem ljudi.
21. U jednoj minuti možeš narediti da se čini dobro ili spriječi zlo.
22. U jednoj minuti možeš posavjetovati svoga brata.
23. U jednoj minuti možeš posredovati u dobru, tj. uložiti lijep šefat za nekoga.
24. U jednoj minuti možeš razveseliti tužnog i odagnati mu brige.
25. U jednoj minuti možeš ukloniti smetnju sa puta.

:fes: :mashallah:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la krhan » 12 maj 2013 02:17

Muhammed sallallahu alejhi ve sellem

*Ovo je jedna od poruka od kojih se koža ježi*

**Tražim oprosta od Allaha, mimo Kojeg drugog boga nema, Živog i Vječnog, i Njemu se kajem. Allahu moj, oprosti meni, i roditeljima mojim, i svim muslimanima i muslimankama, živim i
umrlim. Allahu moj, učini mi vjeru i dunjaluk blagoslovljenim, i podari mi najljepši svršetak, o Svemilosni, o Samilosni. Nema božanstva osim Tebe! Slavljen si Ti! Ja sam bio od onih koji su se prema sebi ogriješili!

Allahov Poslanik Muhammed, sallAllahu alejhi we selleme, prije smrti je obavio oprosni hadž, nakon kojeg je Uzvišeni Allah objavio: "Danas sam vam vjeru vašu upotpunio, i blagodat Svoju prema vama ispunio i da islam vaša vjera bude - Ja sam htio!" (El-Ma'ide, 3)
Slušajući ovaj ajet, Ebu Bekr, r. a., je plakao.
Upitali su ga: "Što te rasplakuje, o Ebu Bekre, ta ovo je ajet kao i drugi ajeti objavljeni Poslaniku, salAllahu alejhi we selleme?"

Odgovorio je: "Ovaj ajet se odnosi na Allahovog Poslanika."

Poslanik, sallAllahu alejhi we selleme, se vratio, i prije njegove smrti na devet dana objavljeno je posljednje aje/versa u Kur'anu:
"I bojte se Dana u kome ćete se Allahu vratiti, zatim će se svakom čovjeku što je uradio namiriti, i ljudima nepravda neće nanesena biti." (El-Bekare, 281)

Tada se na Poslaniku, sallAllahu alejhi we selleme, bol počeo primjećivati.
Rekao je: "Želim da posjetim šehide Uhuda."
Posjetivši ih, pored kabura šehida je izgovorio: "Es-selamu alejkum (mir vama), o šehidi Uhuda, prije nas ste otišli, i mi ćemo vam se, in ša Allah, pridružiti, a i ja ću vam se, ako Bog da, pridružiti."

Pri povratku je Poslanik, s, plakao.
Upitali su ga: "Šta te rasplakuje, o Allahov Poslaniče?"
"Poželio sam braću svoju", odgovorio je.
Rekoše: "Zar mi nismo tvoja braća?"
On odgovori: "Ne, vi ste moji drugovi, a moja braća su ljudi koji će doći poslije mene, i vjerovat će u mene, iako me neće vidjeti."
O Allahu, omogući nam da budemo od ovih.

Tri dana prije Poslanikove, sallAllahu alejhi we selleme, smrti, dok je boravio u kući časne Mejmune, njegovo zdravstveno stanje se pogoršalo, pa je rekao: "Sazovite mi supruge moje", pa su se one sakupile.
Upitao ih je: "Hoćete li mi dozvoliti da dane bolesti provedem u Aišinoj kući?"

Odgovorile su: "Dozvoljavamo ti, o Allahov Poslaniče."

Pokušao je da ustane, ali nije mogao. Alija ibn Ebi Talib i Fadl
ibn Abbas su podigli Poslanika, sallAllahu alejhi we selleme, izveli ga iz Mejmunine sobe i uveli u Aišinu odaju. Ashabi su ga prvi put vidjeli u ovakvom halu/stanju.

Uzrujani ashabi su bojažljivo pitali: "Šta se dogodilo Poslaniku, šta se dogodilo Poslaniku?!"
Ljudi su se sakupili u džamiji i u velikom broju se radi njeg tiskali.
Poslanik, sallAllahu alejhi we selleme, je počeo da se preznojava.
Plemenita hazreti Aiša je rekla: "Nikoga u životu nisam vidjela da se toliko preznojava!"
Dodala je: "Uzela sam Poslanika za njegovu ruku i njome mu obrisala lice, jer je Poslanikova ruka bolja i časnija od moje."

Aiša dodaje da je čula Poslanika da kaže: "Nema boga do Allaha, doista postoji smrtna agonija."
Časna Aiša kaže da se džamor povećao u džamiji iz saosjećanja prema Poslaniku, sallAllahu alejhi we selleme, pa je Poslanik upitao: "Šta je to?"
Odgovorili su: "Allahov Poslaniče, boje se za tebe."
Rekao je: "Odnesite me do njih."
Htio je da ustane, ali nije mogao.
Polili su ga i umili vodom da bi se okrijepio i došao sebi. Poslanik, sallAllahu alejhi we selleme, popeo se na minber i održao posljednju hutbu, upućujući ashabima posljednje riječi: "O ljudi, kao da se bojite za mene!"
Rekli su: "Da, o Allahov Poslaniče."
On reče: "O ljudi, vaše trajno druženje sa mnom nije na ovome svijetu, već kod Havda (izvor u Džennetu).

Tako mi Allaha, kao da ga vidim sa ovoga mjesta. O ljudi, ne
plašim se za vas siromaštva, već se plašim da ćete se boriti međusobno za dunjaluk, kao oni prije vas, pa da vas uništi kao što je uništio i njih. O ljudi, preklinjem vas Allahom da namaze obavljate, Allahom vas preklinjem da namaze obavljate!"
Više puta je ponavljao i zaklinjao ih da čuvaju i namaze
obavljaju, a zatim dodao: "O ljudi, bojte se Allaha pri postupku sa ženama, Allaha se bojte u pogledu žena, oporučujem vam da ženama činite dobro i da dobri prema njima budete. O ljudi, Allah je omogućio robu da izabere između dunjaluka i onoga što je kod Allaha, pa je on odabrao ono što je kod Allaha."

Ljudi nisu razumjeli značenje ove posljednje rečenice, kojom je Poslanik, sallAllahu alejhi we selleme, mislio na sebe.
Jedini Ebu Bekr, r.a., je razumio njezino značenje, pa je briznuo u plač, jecajući ustao i upadajući u govor Poslanika, sallAllahu alejhi we selleme, rekao: "Za tebe ćemo žrtvovati očeve naše, i majke naše, i djecu našu, i supruge naše, i imetke naše."
Dok je Ebu Bekr nastavio da to ponavlja, ljudi su ga posmatrali i
čudili se kako je mogao upasti u riječ Poslanika, sallAllahu alejhi we selleme, koji ga je branio govoreći: "O ljudi, ne dirajte Ebu Bekra. Sa njim se niko ne moze porediti. Ebu Bekra jedino Uzvišeni Allah može dostojno nagraditi."

Na kraju, prije silaska sa minbera i prije smrti, Poslanik, sallAllahu alejhi we selleme, je proučio posljednju dovu za muslimane:
"Neka vam Allah podari utočište, neka vas Allah zaštiti, neka vas Allah učvrsti i neka vas Allah pomogne."
Posljednju riječ, prije silaska sa svog minbera, Poslanik, sallAllahu alejhi we selleme, uputio je ummetu: "O ljudi, prenesite moj selam/pozdrav svima koji me budu slijedili sve do Dana Sudnjega."

Poslanika, sallAllahu alejhi we selleme, su ponovo unijeli u
njegovu kuću. U kuću je ušla Fatima, Poslanikova kćerka, i zaplaka jer Poslanik, sallAllahu alejhi we selleme, nije mogao ustati i poljubiti je među oči, kao što je to uvijek činio.
Rekao joj je: "Primakni mi se, o Fatima!"

Poslanik joj je šapnuo nešto u uši, a ona je još jače zaplakala. On joj je ponovo rekao: "Primakni mi se, o Fatima!"
Ponovo joj je šapnuo nešto u uši, pa se nasmijala. Poslije Poslanikove , sallAllahu alejhi we selleme, smrti, Fatimu su pitali o tome šta joj je Poslanik, sallAllahu alejhi we selleme, rekao, a ona je odgovorila: "Prvi put mi je rekao: 'Večeras ću umrijeti!',
pa kada je vidio da plačem, rekao je: 'O Fatima, ti ćeš biti prva od moje porodice koja će mi se pridružiti (umrijeti)', pa sam se nasmijala.
" Allahu ekber!

Aiša r.a. navodi da je Poslanik zatim rekao: "Neka izađu svi
prisutni", dodavši: "Primakni mi se, o Aiša!"
Naslonio se na grudi svoje časne supruge, podigao ruke ka nebu i izgovorio: "Svakako, Najuzvišenijeg Prijatelja! Naprotiv, Najuzvišenijeg Prijatelja!" (Bel Er-Refiqal- A'la).

Časna Aiša kaže: "Znala sam da mu se pruža mogućnost da izabere između ovog i budućeg svijeta."
Poslanik je odabrao susret sa svojim Gospodarom, umjesto
boravka na dunjaluku, dao je prednost vječnosti nad prolaznosti.
Imajmo, poštovani prijatelji, uvijek na umu Poslanikove riječi:
"Ostavljam vam u amanet nešto zbog čega nećete skrenuti s pravog puta dokle god se toga budete držali: ostavljam vam Allahovu Knjigu (Kur'an) i moj Sunnet."
Dakle, do nas je.
Uzvišeni Allah kaže: "A Allah ih nije kaznio jer ti si (Poslaniče) među njima bio. Allah njih kazniti neće sve dok među njima ima i onih koji oprost mole." (El-Enfal, 33)
"Muhammed je umro, al' i danas živ je, jer Istine Vječno sjeme posio je, Poslanstvo je Božije časno obavio, kur'anske istine vjerno dostavio."

O Allahu, učini nas dostojnim sljedbenicima našeg časnog
Poslanika, sallAllahu alejhi we selleme, a nagradi one koji ovo pročitaju, drugima distribuiraju, a mene, Božijeg siromašnog roba, ne zaborave u svojim dovama.
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la Abidaga » 16 maj 2013 19:06

2ZgtelJ0Y-8

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la Abidaga » 26 jul 2013 00:03

jabKSu4nVh8

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la Abidaga » 29 jul 2013 22:16

II dio:
wraDJUoN0Lc

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la amkos » 06 aug 2013 17:20

Za razmišljanje: :what:

Muslimani ne budite licemjeri
http://www.youtube.com/watch?v=4pGEHk3YJtQ

Mislim da je ovo dosta rašireno među muslimanima, dvije ličnosti u jednoj, ili da ne kažem 3 ličnosti.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la ABen » 27 sep 2013 18:15

Kazat ćemo da smo Bošnjaci i da je naš jezik bosanski jezik
T. C. 27/09/2013 15:19:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/16900 ... jezik.html

slika

SARAJEVO - Danas su hatibi na džuma-namazu na području Bosne i Hercegovine i džematima u bošnjačkoj dijaspori pročitali hutbu reisu-l-ulema Husein ef. Kavazovića.

MINA u cijelosti prenosi hutbe Reisu-l-uleme:

- Hvala Allahu. Njemu se zahvaljujemo, od Njega pomoć i oprost tražimo. Njemu se utječemo od poroka i ružnih djela.

Onoga koga Allah na pravi put uputi – niko u zabludu ne može odvesti, a onoga koga On u zabludi ostavi – niko na pravi put ne može uputiti.

Svjedočimo da je samo Allah Bog i da je Muhammed Njegov rob i Njegov poslanik, koga je On poslao da radosnu vijest donese i da opomene, prije nego što nastupi Sudnji dan.

Onaj ko se pokorava Allahu i Njegovom Poslaniku na pravom je putu, a onaj ko se – Njemu i Njegovom Poslaniku – ne pokorava, u velikoj je zabludi.

Molimo Allaha, našeg Gospodara, da nas uvrsti među one koji su pokorni Njemu i Njegovom Poslaniku, koji slijede Njegovo zadovoljstvo i koji se čuvaju Njegove srdžbe. Mi smo Njegovi i Njemu pripadamo.

On nam u Svojoj Knjizi poručuje:

O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas dijelimo, da biste se upoznali. Najugledniji kod Allaha je onaj koji Ga se najviše boji. Allah, uistinu, sve zna i nije mu skriveno ništa. (al-Hujurat, 13)

I jedan od dokaza Njegovih je stvaranje nebesa i Zemlje, i raznovrsnost jezika vaših i boja vaših; to su, zaista, pouke za one koji znaju. (al-Rum, 22)

O vjernici, brinite se o sebi; ako ste na pravom putu, neće vam nauditi onaj ko je zalutao! Allahu ćete se vratiti i On će vas obavijestiti o onome što ste radili. (al-Ma'idah, 105)

Draga braćo i sestre.

Sposobnost preživljavanja jednog naroda, njegove tradicije, kulture i civiliziranosti u velikoj mjeri zavisi od vrijednosnih kriterija, načela i etike koju taj narod prihvata i kojom se rukovodi u životu. Što neki narod zamašnije čuva svoje korijene, razvija svoj duh i njeguje svoju tradiciju, to je vitalniji, trajniji, prepoznatljiviji i cjenjeniji među drugim narodima.

U svakom periodu historije susreću se narodi koji su drukčiji od drugih. Allahova je mudrost da u začuđujućem činu stvaranja izvede veliki broj vrsta živih bića, a od ljudi narode različitih boja, jezika, tradicija i kultura – da bi se upoznavali. Tu veličanstvenu mogućnost, to bogatstvo od Gospodara darovano, istovremeno nam daje i obavezu: svi smo Božija bića i svi smo odgovorni za svoga brata i svoju sestru.

Uz tu univerzalnu, određuje nas i pripadnost narodu: Učinili smo vas narodima i plemenima, kao i jezička i rasna pripadnost: I raznovrsnosti jezika vaših i boja vaših, kako se u Kur'anu naglašava.

U ovom odabranom danu, u ovoj posebnoj prilici i na ovome časnom mjestu želim još jednom naglasiti potrebu za našim narodnosnim određenjem imenom Bošnjak, za njegovanjem našeg bosanskog jezika i očitovanjem naše islamske pripadnosti u ovom vremenu. Za nekoliko dana će otpočeti popis stanovništva u našoj zemlji. To je važan i značajan događaj za sve nas u domovini i za našu braću i sestre koji su privremeno odsutni iz domovine i borave u inozemstvu. Rezultati popisa upravit će mnoge tokove u našoj zemlji. Evidentirat će se nacionalna struktura stanovništva i brojnost naroda na određenom prostoru, struktura i vlasništvo nad zemljištem i imovinom itd. Dobit ćemo i mnoge druge podatke koje popis obuhvata. Svima njima ćemo se koristiti na nacionalnoj i na međunarodnoj razini. Prisjetimo se samo koliko je popis iz 1991. godine bio korišten u svim političkim i drugim razgovorima o sudbini naše zemlje.

Braćo i sestre.

Na popisu ćemo se očitovati o našoj vjerskoj identifikaciji. Naša vjera je islam, kako smo to stoljećima svjedočili na ovim prostorima. Islam od nas, svakog punoljetnog i slobodnog muslimana, traži da javno posvjedočimo pripadnost toj našoj tradiciji, kao našem pravu na slobodu vjere i uvjerenja.

Tražit će se i naše očitovanje o narodnom imenu i maternjem jeziku. Zagledamo li se u prošlost, sve dokle seže naše narodno pamćenje, vidjet ćemo da naše epske junačke pjesme govore o viteštvu Bošnjaka, a to ime pominju i naši susjedi u svojim književnim djelima. Tako smo se zvali i tako su nas drugi zvali sve do kraja devetnaestog stoljeća, kada se zabranom upotrebe toga našeg imena kuju planovi našeg odvajanja od zemlje, kako bi ju se raskomadalo među susjedima. Kazat ćemo da smo Bošnjaci i da je naš jezik bosanski jezik. To isto bi kazali i naši očevi i djedovi, kojima su na silu uskratili to pravo. Hvala Bogu, ova generacija Bošnjaka smogla je snage, odlučnošću svojih sinova, povratiti naše narodno ime Bošnjak i ime našeg materinskog bosanskog jezika.

Kao žrtvama genocida i teških zločina, počinjenih nad nama, dužnost nam je odazvati se popisu stanovništva, kako bismo raspoznali naše stanje i naš hal u sadašnjosti, da bismo mogli planirati budućnost. Pozivam sve da uspravimo svijest i odgovornost naspram zemlje i naroda. Nisu nam potrebni nikakvi eksperimenti kod očitovanja o nacionalnoj i jezičkoj pripadnosti. Ne smijemo dopustiti luksuz da dojučerašnje jugoslavenstvo, koga smo ponajviše među sobom i na svoju štetu zagovarali, zamijeni neko novo nebošnjačko određenje, pa da naša narodna skupnost bude manja nego što jeste. S time, braćo i sestre, gubimo i mi i naša domovina Bosna i Hercegovina.

Posebno se želim obratiti prognanima, izbjeglim i onima u dijaspori. Zločin genocida i etničkog čišćenja ne smije biti nagrađen našom pasivnošću. Naša borba i otpor takvom projektu moraju biti trajni. U Foči, Višegradu, Rogatici, Srebrenici, Zvorniku, Bijeljini, Banjoj Luci, Prijedoru, Derventi, Modriči, Mostaru, Trebinju, Duvnu i Livnu i drugim našim gradovima nema se ko popisati ako se ne popišete vi koji ste protjerani iz njih. Pozivam i Srbe i Hrvate da se popišu u mjestima prijeratnog boravka. Tako ćemo čuvati multietničnost naše zemlje na svakom njenom pedlju, kao našu najveću vrijednost.

Molimo Allaha da ojača našu vjeru i osnaži volju da istrajemo u ciljevima. Želimo da naša zemlja bude mirna i prosperitetna, da se njeni narodi međusobno pomažu i poštuju, da jedni drugima pružimo ruku i pomognemo u nevolji i poteškoćama, da se natječemo u dobru i suzbijamo zlo kad god se ono pojavi.

Na kraju preporučujem sebi i vama razmišljanje i postupanje po onome što nam je Muhamed,(a.s) ostavio u oporuku kada je rekao:

O ljudi, vi imate putokaze, pa ih slijedite. Vi imate svoj cilj; stoga, idite tom cilju. Vjernik živi između dva straha: prošlosti, za koju ne zna šta je Allah s njom uradio, i budućnosti, za koju ne zna šta mu je Allah u njoj odredio. Zato, neka svako od vas uzme od sebe za sebe. Od dunjaluka svog za Ahiret svoj. Od mladosti za starost. Od života za smrt. Tako mi Allaha, u Čijoj ruci je Muhammedov život, poslije smrti nema pokajanja, poslije dunjaluka nema staništa, osim Dženneta ili Džehenema. Kažem vam ovo i molim Allaha da nam oprosti.

Amin!
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la Abidaga » 27 sep 2013 21:29

O7zKvwI9cSA

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Hutbe i Dersovi

Post Postao/la Abidaga » 24 apr 2014 19:20

Se19HfNu0hI
ZlPnSEGmPhE
Xog7Mll9MEY

Odgovorite