☑ Pravila foruma i savjeti

Dnevno-politički događaji

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la amkos » 26 nov 2017 21:10

Da se Rusmir pitao rat bi do danas trajao jer on nikada nebi potpisao podjelu Bosne.
Ne bi malo sutra kad bi ga pritisle velike svjetske sile. :goofy:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la krhan » 26 nov 2017 21:30

amkos je napisao/la:
Da se Rusmir pitao rat bi do danas trajao jer on nikada nebi potpisao podjelu Bosne.
Ne bi malo sutra kad bi ga pritisle velike svjetske sile. :goofy:
U pravu si amkos.
Sad bi nemal svi bolje odradili od Alije a kad je se trebalo prihvatit posla niko se nije smio usuditi.

:sos:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la amkos » 26 nov 2017 21:37

krhan je napisao/la:
amkos je napisao/la:
Da se Rusmir pitao rat bi do danas trajao jer on nikada nebi potpisao podjelu Bosne.
Ne bi malo sutra kad bi ga pritisle velike svjetske sile. :goofy:
U pravu si amkos.
Sad bi nemal svi bolje odradili od Alije a kad je se trebalo prihvatit posla niko se nije smio usuditi.

:sos:
Naravno, najlakše je biti general poslije bitke. Mi smo možda izvukli maximum u datom momentu. Lahko je sada pričati kako je moglo, a kako nije. Slušao sam par puta Muderrisa i on kaže da jedan od ključnih razloga zašto je Dayton potpisan nije "podjela Bosne" nego da se sačuva biološka supstanca naroda. Što kaže Muderris u tom klipu kojeg imate na youtube-u, džaba ti nezavisna, slobodna Bosna ako bi ostala šaka živih ljudi koji bi gledali u Sunce zbog svega šta su prošli u toj agresiji. Slažem se sa ovim, bolje je da se sačuvala biološka supstanca naroda na kojoj danas možemo graditi demografiju ako budemo znali i umijeli ako se već nije mogla osloboditi čitava Bosna bez većih gubitaka.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5854
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Abidaga » 26 nov 2017 22:08

Zitko je napisao/la:Kako se meni cini Rusmir Mahmutcehajic se otvoreno nudi kao kandidat za clana presjednistva.

Cak mi ovo izgleda kao pocetak predizborne kampanje. Medjutim bojim se da se on hoce da kandidira kao prestavnik neke stranke koja obuhvata ove SDA prebjege mjesto da stane na celo SDA lijeve koalicije.
Bojim se ako ga kandidiraju ove minorne partije da ce na njega veliki udariti. Ponovo ce se otvoriti zabrana da udje u SAD njegova siitska vjerska uvjerenja ili njegovo fizicko slijepilo (nejasnog stepena jer covijek u njemu nesmetano funkcionira).

U svakom slucaju ovo je velika stvar za bosnjacku politiku da njen najveci intelektualac i vrhunski politicki operativac odlucuje ukljucuiti u politicku borbu. Covjek koji je osnovao patriotsku ligu, bosansku ratnu vojnu industriju, koji je svojim intelektualnim radom opisao paradigmu Bosne ocito je svjestan
kriticnosti ovog politickog trenutka i potrebe za ulazak u ring teske kategorije. Bravo :zastava:

https://www.youtube.com/watch?v=X_EIPt6mQ9w
U 31. minuti zvuci haman kao Radoncic ili neki albanski nacionalista kada govori o prekidanju veza sa muslimanskim saveznicima i predavanjem sudbine naroda i drzave u ruke svaba, francuza i rusa. Ako ovako nastavi ne vidim razloga zasto ga komunjare ne bi podrzale.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Zitko » 26 nov 2017 22:25

Kada sam rekao da Rusmir ne bi potpisao podjelu nisam to rekao u pozitvnom smislu.

Alija je bio realista a Rusmir idealista. Rusmir koji je oborio Cutelierov plan, na pocetku rata u sred sjednice vlade na Delamustafica potegao pistolj i sprijecio Abdicev drzavni udar, Rusmir za koga je lord Karington je u filmu smrt Jugoslavije rekao da se bojao tog covjeka, koji je ratnom Sarajevu zavrtao struju da Srbi u Vogosci ne bi mogli proizvoditi granate, sigurno nebi pristao na podjelu ali bi ga izmoreni narod najvjerovatnije smijenio.

Ja samo kazem da sada kada nam ne puca nad glavom, a politicki pritisci mogu slomiti mnoge pogotovo politicki nesvjesne, nesalomljivi i intelektualno superiorni Rusmir najbolje rjesenje. Ne zato sto je on idealan nego zato sto imamo vrlo mali izbor kandidata sa politickom tezinom.

Haris Silajdzic se udubio u jogu i hinduizam sa svojom duplo mladjom zenom (potpuno ga razumijem i opravdavam),
Bajrovic, Suljevic i Becirevic su prezeleni,
Bakir nema vise mandata a njegove pijune Zvizdica, Dzaferovica ili Sebiju narod ne bi izabrao, isto kao i Niksica koji je zadnji put za clana presjednistva kandidovao onog redikula Bakira Hadziomerovica,
Lagumdziju su komunisti otjerali pa je promjenio dres i postao Bakirov savjetnik (tesko da bi imao hrabrosti da se kandiduje ispred SDA),
Zukorlic je u srpskom parlamentu,
Radoncic je mutan i vjerovatno izdajnik,
Sepic je nepismen i to ne samo politicki,
Durakovic nema nikoga iza sebe,
Sefer Halilovic i Nerin Dizdar su svakako Rusmirovi igraci pa nema potrebe za kopijom kada ima orginal.

Vidjecete ako se Rusmir kandiduje (a on to nece uciniti ako nije skoro siguran u pobjedu) kako ce Srbi i Hrvati vriskat ko mahniti: fudamentalista, ekstrem itd...

dennis
Član
Postovi: 461
Pridružen/a: 09 dec 2012 06:46

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la dennis » 26 nov 2017 22:44

Rusmir je znaci odbio ovo:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Peace_p ... o_plan.PNG

Da se prihvatilo, danas bi ovi gradovi bili u potpunosti naši:
Prijedor
Doboj
Mostar
Brcko
Zvornik
Foca
Modrica

Imali bi skoro cijelu Drinu, i 7/10 najvećih gradova u BiH. Srpski dio sastojao bi se od 8 ispresijecanih dijelova. Hrvatima bi pripalo 10%.
Ne bi bilo toliko poginulih i proganjanja, pored bosnjackog Prijedora opstali bi Bošnjaci i u Banja Luci.

Ovako imamo 5 km Drine, i 4.5/10 najvećih gradova u BiH. I to se nije pomaklo ni za milimetra četvrtinu vijeka, a neće ni za 100 godina.

Ali dobro može se uvijek reci “niko nije mogao znati....”
Zadnja izmjena: dennis, dana/u 26 nov 2017 22:57, ukupno mijenjano 1 put.
==BOSNA==

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Zitko » 26 nov 2017 22:51

MAHMUTĆEHAJIĆ: „DELIMUSTAFIĆ JE, KADA SAM GA OPTUŽIO PRED ALIJOM DA RADI ZA KOS, POČEO DA PLAČE...“ ALIJA IZETBEGOVIĆ: „AKO DOĐE DO RATA, KLANJA, SILOVANJA, UBIJANJA, JA TO NE MOGU PODNIJETI, JA ĆU SE, JEDNOSTAVNO, NEGDJE SAKRITI"


(Djelovi stenograma razgovora Sefera Halilovića i Rusmira Mahmutćehajića o historijskim događajima iz bliske prošlosti RBiH - obavljen dana 5.7.1995.g.)

Rusmir: U tim našim razgovorima, to je još 1988.g., dominira zabrinutost za buduće događaje. Alija se saglasio sa mojim prijedlogom da je potrebno formirati jednu muslimansku organizaciju, prvo tajnu, a kad bude bilo moguće obnarodovati je da bude javna, čiji bi cilj bio zaštita muslimanskog naroda. Moji argumenti su njemu bili posve prihvatljivi. Veliko-srbi neće nikako moći zatvoriti ni slovence ni hrvate jer njihov geografski položaj im omogućuje kontakte sa Zapadom bilo morskim bilo kopnenim putem, pa i u slučaju gubitka dijela teritorije ili zatvaranja granice uvijek će imati mogućnost da stupe u kontakt sa svojom emigracijom i prijateljima na Zapadu od kojih će dobiti oružje što se brzo pokazalo tačnim. Meki trbuh Jugoslavije su muslimani, a vrijeme koje dolazi opuhaće nas kao narod i kao politički faktor sa svih prostora što je cilj velikosrpskih nacionalista. Alija se potpuno saglasio sa tom mojom idejom i mojim prijedlogom. Mi tada nismo razmatrali pitanje mogućnosti raspada Jugoslavije a tad još uvijek nije bilo moguće formiranje političkih stranaka. Dogovorili smo se da ja nastavim dalje razgovore na ovu temu sa još nekim našim prijateljima ali smo se i saglasili da se sa ovim poslom bavim ja a da mi pomaže Hasan Čengić. Inače mogu ti reći da mi je Alija više puta odavao priznanje.

Sefer: U četiri oka, jer koliko znam on gotovo nikad živim ljudima javno ne odaje priznanje, niti priznaje da je od nekog nešto naučio.

Rusmir: Da. Priznao mi je da se on nikada nije bavio a niti razumio nacionalno pitanje, bavio se Islamom. Kazao mi je da mi je veoma zahvalan što je družeći se sa mnom mnogo toga naučio o naciji i državi.

Sefer: Ima jedna stvar koja mi je pala na pamet dok sam te slušao: Alija je ipak vrlo vješto plivao između raznih grupa a očito ih je bilo nekoliko. Svima je pričao priblino istu priču: Kako on samo želi da pomogne narodu, kako se ne misli trajnije baviti politikom, kako ga ne zanima liderstvo, i čak u četiri oka, vjerovatno sa ciljem testiranja sagovornika i svakom je nudio prvo mjesto, a u suštini cilj mu je upravo bio liderstvo i vlast poštujući do kraja negativno načelo „cilj opravdava sredstvo“...

Rusmir: Apsolutno je tačno to što kažeš da je svima nudio prvo mjesto a u principu je htio da vidi šta sagovornik misli. Meni je više puta nudio: pa, eto, Rusmire ti budi prvi, a kao što znaš i mnogi drugi do sada su u svojim sjećanjima i istupima tvrdili to isto: Ti znaš da smo se nas dvojica (Rusmir i Sefer) upravo najžešće suprostavljali Abdiću, Delimustafiću i njihovim taborima dok je Izetbegović cijelo vrijeme s njima paktirao, sve dok oni sami nisu otišli na drugu stranu... (Sada slijedi dio razgovora između Rusmira i Sefera koji govori o prvom sastanku na Jarčedolima, te drugom u Domu milicije u Sarajevu, a tiču se organizovanja odbrane RBiH. ...)

Rusmir: Još samo ovo da ti kažem. Alija na mene vrši pritisak da se prihvatim neke političke funkcije i jedne od funkcija u vlasti BiH. Kažem mu da stranka uopšte nije organizovana onako kako bi trebala biti organizovana moderna demokratska stranka i da bih se bavio tim poslom ali uz to prihvatam se funkcije potpredsjednika Vlade RBiH i početkom 1991.g. ja sa porodicom dolazim u Sarajevo. Događaji, kao što znaš, se odvijaju filmskom brzinom i posla je preko glave. U aprilu mjesecu 1991.g. sam potpuno siguran da će u Bosni biti rat i da će muslimani biti na udaru koje zajedno sa Bosnom treba uništiti. Kad sam te svoje zaključke saopštio Aliji i kad smo dogovorili da mi to organizujemo onako kako sam ti već rekao, on mi je tad još rekao da to treba organizovati, ali još je dodao i bio je vrlo uplašen; „Ako Rusmire do toga dođe, ja to Rusmire ne mogu podnijeti da bude paljevina, klanja, ubistava, silovanja, ja to ne mogu Rusmire izdržati, nisam ja za to Rusmire, ja ću se jednostavno negdje sakriti ili odavde pobjeći, ali ja to ne mogu gledati.“...

Dakle iz svega ovoga vidiš da sam jako preopterećen i da se ovim poslom oko PL bavim uz svoj redovan posao. Tu je jedino Vranj i to će tako biti sve do kraja augusta kada se pojavljuje Karišik Meho koga, mislim, dovodi Asim Dautbašić i koga određujemo da se bavi tim poslom...On je to obavljao jedno kratko vrijeme ali ga je ubrzo vrijeme preraslo ili jednostavno pregazilo. Sa njima su bili Bisić Munib i Omer Bašić iz Ministarstva odbrane, Sule Vranj, dr.Rasim Gačanović i ne znam da li je još ko bio. Dođe Karišik kod mene svaka 3-4 dana i predlaže neke tačke. Ti prijedlozi su uglavnom bili političke prirode: te treba Vlada uraditi ovo, treba preko stranke uraditi ono itd. Ništa konkretno, nema vojnog organizovanja, pa ga je vrijeme brzo preraslo. Uostalom ti znaš šta si zatekao na terenu... Što se tiče Izetbegovića on se od početka izvlačio, ponašao se kao da se to njega ne tiče i da se to što se događa oko nas događa negdje daleko a ne tu gdje smo mi zapravo pravi cilj. A što se tiče ove dvojice ljudi (Sefer je Rusmira pitao za Suljevića i Biljaca. Op.a.) znam da je Hasan _Čengić kontaktirao sa Bilajcem negdje u nekom parku jedan put ili dva puta tokom jeseni 1991.g. Znam da mi je pričao da ima jedan penzionisani pukovnik koji je shvatio o čemu se radi, da ih je (misli na JNA) zabio u vražju mater. Mislim da su angažovani krajem 1991.g. ili početkom 1992.g. Pa ti znaš bolje od mene kad su oni došli da rade... .....


KAKO JE, PRIJE RATA, „PAO“ MUP RBiH

Rusmir: Naš glavni oslonac u MUP-u bio je Avdo Hebib i Munir Alibabić „Munja“. Avdo je dolazio i na one zajdničke sastanke kod mene u stanu nekoliko puta na kojima si bio i ti a bili smo svi jedan put i na onom sastanku sa Izetbegovićem na kom si bio ti, Karišik, Avdo Hebib i još nekoliko ljudi. Avdina uloga u svemu ovome je bila časna a koliki je učinak to ti znaš bolje od mene.

Sefer: Na žalost Rusmire mogu ti reći, ušečće jedinica MUP-a u oružanoj borbi bila je simbolična, zašto je Avdo zadnji čovjek koji zato treba biti odgovoran. Tu je na početku rata ključnu ulogu igrao Delimustafić a kad je došao Pušina stanje se još pogoršalo da bi dolaskom Alispahića koliko je meni poznato to stanje bilo još gore pod izgovorom da se policija mora vratiti redovnim poslovima. Cijelo vrijeme rata u borbi učestvuju sa različitim intezitetom dio specijalne jedinice MUP-a BiH i tokom 1993.g. dio specijalne jedinice CSB-a Sarajevo „Lasta“, mada je u toku pravljenje po jedne specijalne jedinice i na području CSB-a Mostar, Zenica i Tuzla...Avdo je meni pričao da je u nekim mjestima dao narodu naoružanje rezervnog sastava policije, u što ne treba sumnjati. Na kraju njega je Delimustafić bio gurnuo u stranu MUP-a da bi ga Pušina istjerao iz MUP-a i stavio „na raspolaganje“...To ti je ono što ja znam po pitanju Avde Hebiba a o „Munji“ ti znaš mnogo više.

Rusmir: Da. U proljeće 1991.g. došao je kod mene Hasan Čengić i rekao da se „Munja“ stavlja na raspolaganje. Pitam Hasana je li to rekao Izetbegoviću, pošto je on bio Izetbegovićev isljednik u onom procesu 1983.g. i to ne samo njemu. Jesam kaže Hasan i rekao mi je da ti odlučiš. Slušaj, „Munja“ je bio jedan od dvojice ljudi zbog kojih sam ja otišao iz Sarajeva. Sad nam je svaki čovjek koji hoće da radi za Bosnu i potreban i dobro nam došao, kažem ja Hasanu. Tako je on počeo raditi i u tom peridou neposredno prije rata odigrao je izuzetno pozitivnu ulogu. On je jedan od važnih ljudi preko kojih smo doznavali šta planiraju rukovodioci SDS-a, takozvane JNA, njihove kontakte, dogovore itd. Sva su njegova saznanja bila značajna s tim što je on u prvom periodu iste podatke odstavljao nama ali davao ih je svom šefu – ministru Aliji Delimustafiću. Kasnije smo bili sigurni da Delimustafić nije naš nego da je u funkciji KOS-a i da realizira zadatke koje dobiva od generala Vasiljevića, šefa KOS-a. U denuciranju Delimustafića „Munja“ je odigrao najznačajniju ulogu ali mu je pomogao Asim Dautbašić a neke manje važne podatke je dao, po njegovoj aktivnosti, i Jusuf Pušina.

Sefer: Taj Pušina je prema mojim saznanjima davao podatke na sve strane. Davao je vama o Delimustafiću, Delimustafiću o vama, sarađivao najtješnje sa Momom Mandićem, odlazio kod njih na Pale a krajem aprila 1991.g. Momu Mandića prima u svojoj kancelariji, izljubio se sa njim nakon čega je Momo Mandić otišao na Pale u četničku vladu, u četnički MUP. Pa znate li vi da je on ogreznuo u kriminalu do grla. I na kraju on postaje ministar MUP-a, porodica mu je prvo u Hrvatskoj pa u Njemačkoj...

Rusmir: Dosta toga smo znali ali on je bio Alijin i Hasanov izbor, a i ono što je davao o Delimustafiću je koristilo, to je jedno a drugo otvarati još jedan front pored postojećeg, Aliji je to bilo suviše, tako je makar meni rekao. Stvarni razlog zna samo on.

Sefer: Mislim da to nije pravi razlog. Boljih ima na hiljade, jer ovaj po mom mišljenju ne bi po svojim moralnim i drugim kvalitetima mogao biiti pozornik a kamoli ministar nego je tu „vođina“ sujeta bila odlučujuća...Šta poduzimate protiv Delimustafića nakon saznanja da radi za KOS?

Rusmir: Ja sam već u oktobru 1991.g. bio potpuno siguran da je on na suprotnoj strani i preduzeo sam sve što sam mogao da ga potpuno blokiramo ali je došlo kasnije i do otvorenog sukoba na sjednici vlade. (O sukobu Delimustafića i ostalih, biće govora u kasnijem toku knjige u vezi sa stenogramima sjednica Predsjedništva RBiH od 4. i 6.5.1992.g. gdje je taj sukob kulminirao. Op.a.)

Sefer: Pa dobro, Rusmire, što ga niste smjenili kad ste vidjeli da je on na surpotnoj strani...Ja ti mogu reći da je nama u radu PL-a više problema zadavao MUP nego KOS i JNA zajedno.

Rusmir: To ti vjerujem ali znaš ti isto kao i ja zašto.

Sefer: Znam, izrazio je lojalnost Izetbegoviću i naravno zadržao funkciju ministra unutrašnjih poslova jer je sa tog mjesta jedno mogao vršiti destrukciju sistema koji bi mogao biti stub pbrane kao što je to MUP bio u Hrvatskoj i Sloveniji. Kad sam počeo raditi na projektu vojnog organizovanja u PL-u, dugo sam razgovarao sa rahmetli Safetom Hadžićem, a tim razgovorima je bio prisutan Mirsad Čaušević „Brada“ i dijelom Senad Mašović, također oficir – dezerter, i tad sam zaključio da mi ovjde u Bosni, ne možemo zbog postojećeg stanja u MUP-u, sistem odbrane bazirati na MUP-u nego da moram napraviti sistem – organizaciju potpuno odvojenu od MUP-a, a ostaviti mogućnost uključivanja dijela MUP-a i to kao jedinica za protivdiverzantska dejstva...No, ipak, moraš priznati da snosiš dio odgovornosti što kad kažeš da ti je već krajem oktobra 1991.g. bilo jasno njegovo, prema našoj borbi destruktivno, ili ako hoćeš još preciznije neprijateljsko djelovanje, što nisi bio uporan u njegovom udaljavanju?

Rusmir: Pa, evo, dobro to se sa ove distance može zaključiti, ali evo kako je tačno bilo. Kad sam prikupio dovoljno dokaznog materijala to sam sve Izetbegoviću prezentirao. Od svega toga pomenuću ti najznačajnije: uspio sam da Vlada RBiH donese Odluku a mi smo osigurali sredstva, da se za opremanje rezervnog sastava policije odvoji 30 miliona maraka, i pouzdano znam da su ta sredstva bila prebačena na račun MUP-a BiH. On jednostavno po tom pitanju nije radio ništa iako je novac bio osiguran...Na kraju krajem od tog silnog novca gotovo ništa nije nabavljeno a ni danas ne znamo šta je sa tim parama bilo, a on je jedno mjesec dana prije rata raspustio rezervni sastav policije i to onda kad je bio najpotrebniji po izgovorom da nema sredstava za isplatu ličnih dohodaka. Imao sam dokaza da se on tada dogovorio sa Bobanom (snimci telefonskih razgovora i neki pisani dokumenti) da ni jedan metak ne smije proći korz Hercegovinu bez njegovog znanja, čime je blokirao rad PL-a. Spriječio je odlazak Hajre Balorde sa mjesta guvernera Narodne banke BiH uz podršku ministara iz SDS-a i HDZ-a, da bi mogao dovršiti pljačku deviza iz naših banaka putem zamjene novčanica koje su kamionima dovožene iz Beograda i Zagreba sa ciljem potpunog osiromašenja države Bosne. U dogovoru sa ministrom saveznog SUP-a, generalom Petrom Gračaninom i šefom KOS-a tzv. JNA, generalom Aleksandrom Vasiljevićem dovodi bez našeg odobrenja u dva navrata oko 100 inspektora saveznog SUP-a i oficira KOS-a među kojima je i Sead Rekić major KOS-a kome izmišlja mjesto glavnog inspektora policije. I sa ovih stotinjak inspektora potpuno parališe rad MUP-a u cjelini. Pored ovih stvari za koje Izetbegoviću podstirem dokaze, i Izetbegoviću i meni je bivši ministar unutrašnjih poslova Bešić saopštio da je Alija Delimustafić po naredbi gen. Vasiljevića 12 – 17.000 pušaka i drugog pješadijskog naoružanja iz Sarajeva prebacio u zapadnu Hercegovinu.

Sefer: To je još jedan dokaz da KOS i SIS sarađuju od početka kad je unuštenje Bosne i Bošnjaka – Muslimana kao političkog faktora na ovim prostorima.

Rusmir: Da. Tako on njega pozove i samo onako utroje ja to njemu sve kažem, on poče da plače, da se kune da to nije tačno ili da su neke stvari polovično tačne, da je on beskrajno lojalan Izetbegoviću i da je lično teško proživljavao njegovo hapšenje i zatvaranje, da mu je pomogao porodici dok je Alija bio u zatvoru i napadne mene da sam ja to sve smutio da bih ga diskreditovao itd. Ali svaka druga rečenica je bila da je on beskrajno lojalan Izetbegoviću i tako se završi naš sastanak utroje. Kad je on otišao dogovorismo se Izetbegović i ja da se on smijeni, jer ja sam sa Delimustafićem samo razgovarao ali nisam podastirao dokaze da ne bio otkrio izvore. Izetbegović reče da će on to uraditi i da će on to dogovoriti sa Pelivanom kao predsjednikom Vlade i kao što znaš od toga ne bi ništa.

Sefer: Nažalost to nije sve, to je samo jedna istina značajna etapa Delimustafićevog djelovanja. Njegovo djelovanje se nastavlja još jačim intezitetom da bi kulminiralo 2.maja 1992.g. kada zajedno anti-bosanske snage na čelu sa Fikretom Abdićem i Alijom Delimustafićem pokušavaju izvršiti državni udar, dovesti Fikreta Abdića na čelo države i u krvi ugušiti „oružanu pobunu“ a Aliju Izetbegovića iz Lukavice gdje je bio zarobljen izvesti na sud i optužiti ga za secesiju, za oružanu pobunu ili ga jednostavno likvidirati. I tad smo nas dvojica odigrali ključnu ulogu u onemogućavanju tog prljavog posla a kad sam 25.maja.1992.g. postavljen za komandanta TO RBiH na prvoj sjednici Predsjedništva RBiH čiji sam postao član po službenoj dužnosti, zatražio sam smjenu Alije Delimustafića sa mjesta ministra unutrašnjih poslova. Svi članovi Predsjedniđštva su bili zbunjeni i sageli glavu samo se Fikret Abdić tome žestoko suprostavio. Nastupio je jedan dug period danonoćnih sjednica Predsjedništva RBiH i na kraju smo ipak uspijeli. Kad sam mislio da je gotovo pozvao me jedan dan pred tu zadnju sjednicu Predsjedništva Izetbegović u svoj kabinet i rekao mi otprilike ovo: Aliju sam ti uklonio jer vidim da ti sa njime ne možeš a pošto mi je izrazio lojalnost a on je Halile vješt trgovac, utrojićemo jedno novo ministarstvo za, čini mi se, trgovinu, robni promet i robne rezerve pa neka tamo radi. Bio sam iznenađen. Rekao sam mu da ja lično Aliju Delimustafića gotovo ne poznajem i ništa lično nemam protiv njega što znači da ja nisam sa njime lično u sukobu već da sam pokrenuo pitanje njegove smjene zbog poznate mi njegove uloge 2.maja o čemu sam Izetbegovića detaljno upoznao...Dakle iz principijelnih a ne iz ličnih razloga.

Rusmir: Pa i meni je Alija nekoliko puta kazao da nije u sukobu sa Delimustafićem i da misli da je lojalan tako da je ispalo da sam i ja sa njime u ličnom sukobu.

dennis
Član
Postovi: 461
Pridružen/a: 09 dec 2012 06:46

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la dennis » 26 nov 2017 22:56

Haris je mladji od Sandersa. :showoff:
==BOSNA==

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Zitko » 26 nov 2017 23:23

dennis je napisao/la:Rusmir je znaci odbio ovo:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Peace_p ... o_plan.PNG

Da se prihvatilo, danas bi ovi gradovi bili u potpunosti naši:
Prijedor
Doboj
Mostar
Brcko
Zvornik
Foca
Modrica

Imali bi skoro cijelu Drinu, i 7/10 najvećih gradova u BiH. Srpski dio sastojao bi se od 8 ispresijecanih dijelova. Hrvatima bi pripalo 10%.
Ne bi bilo toliko poginulih i proganjanja, pored bosnjackog Prijedora opstali bi Bošnjaci i u Banja Luci.

Ovako imamo 5 km Drine, i 4.5/10 najvećih gradova u BiH. I to se nije pomaklo ni za milimetra četvrtinu vijeka, a neće ni za 100 godina.

Ali dobro može se uvijek reci “niko nije mogao znati....”
Jos cuvam kopiju pisma koje sam preko Alijinog rodjaka poslao Aliji postiruci argumente da se taj plan prihvati. Mozda ga jednog dana i objavim. Ja sam kao laik mislio jos tada da su kljucni demografski centri ostali u nasim rukama i da ce se Sribi i Hrvati istopiti u svojim neprospertetnim kantonima. Dobro se sjecam kraja svoga pisma gdje sam zakljucio da ce se tim putem cijela Bosna pretvoriti u muslimanski kanton.

Da li je Alija ikada vidio to pismo ne znam. Niti znam da li bi nas Srbi i Hrvati napali i da smo prihvatili taj plan. Oni su se vec bili ukopali. Rusmir, Hasan Cengic i Omer Behmen su taj plan oborili i Aliju skoro proglasili izdajnikom. Jos ga je americki ambasador Zimerman ohrabrio da odustane od tog plana pa je Alija ima utisak da su Amerikanci iza njega.

Uskoro su se stvari pocele prebrzo desavati pa su intelektualna naglabanja postala bizarna. Rusmir se svojom ideologiom vodio do kraja te je 94 napustio vladu (kada je na njeno celo dosao Silajdzic). Licno mislim da mu nije odgovarala Silajdziciceva svjetska slava. Od tog ega uostalom ni Silajdzic nije bio operisan ni njemu nije odgovarala Sacirbegoviceva slava - cak je javno rekao da mu nije drago sto se Sacirbey u medijima pojavljuje vise od njega)

Ja Rusmiru jos licno zamjeram jer je bio jedan od onih koji su bili za Zulfikarpasicevo istjerivanja iz SDA (tvrdio je da je Adil kosov spijun, pa je Alija jedva docekao da se rijesi covjeka kome je obecao da ce biti presjednik presjednistva i sjedne na njegovo mjesto).

To je sada proslost. Nove nas bitke cekaju. Malo je ostalo pravih boraca a i oni stare. Rusmiru je ovo posljednja sansa

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Zitko » 27 nov 2017 00:26

INACE NIJE ALIJA ORGANIZOVAO ODBRANU BIH NEGO RUSMIR MAHMUTCEHAJIC, SEFER HALILOVIC, HASAN CENGIC.... CAK JE I BAKIR VISE UCESTOVAO U PRIPREMI ODBRANE OD OCA
Ja sam u to vrijeme intimno bio za Zulfikarpasic - Filipoivicev plan pa poslije i za Kutilijerov plan a oba je Rusmir sabotirao.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la JuzniDoboj » 27 nov 2017 01:17

Ja ne vjerujem ni sekunde da bi Srbi na kraju prihvatili taj Kultijerov plan.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Zitko » 27 nov 2017 02:58

SLICICE IZ DRAME NA BOSNJACKOM SABORU 1993

1) Predsjednikov vojni savjetnik Fikret Muslimović prije Sabora najvišem državnom vrhu prezentira procjenu srbijanskih i hrvatskih oružanih snaga, odnosno snaga agresora - kako se govorilo, o položaju i snagama ARBiH. "Nesumnjivo, radi se o čovjeku koji je imao sposobnosti za oblasti kojima se bavio, ali i osobi upitnih moralnih kvaliteta", kaže Rusmir Mahmutćehajić, koji je prisustvovao Muslimovićevoj prezentaciji stanja na ratištima.

- "Naime, suština njegovog izlaganja je bila da se rat pod hitno treba zaustaviti i da ARBiH u daljim sudarima sa srbijanskim i hrvatskim snagama nema šansi." Poruka je bila jasna: vojnom terminologijom trebalo je potcrtati odluku bošnjačkog političkog vođstva da se ide na podjelu zemlje.


Rusmir Mahmutćehajić:- "Ovaj čovjek laže i nemojte mu vjerovati" - ljutito je reagirao Mahmutćehajić usred Muslimovićeve prezentacije - "On laže, zato što je prije 15 dana govorio sasvim suprotno. Bez obzira da li je lagao tada ili nas i vas laže sada, u jednoj od tih situacija je lagao, znači da je najobičniji lažov".


2)U podrum hotela "Holiday Inn" odlaze: Izetbegović, Silajdžić, Ganić, Irfan Ljubijankić. Rusmir Mahmutćehajić se "probija" kroz kuhinje, jer je i on pozvan na sastanak. U podrumu Silajdžić ponovo objašnjava neophodnost prihvatanja plana. Irfan Ljubijankić se slaže. "Hvala Bogu da i mi Muslimani imamo svoju državu. Meni je drago i zbog moje djece koja će moći slobodno živjeti u svojoj državi", kaže Ljubijankić. Mahmutćehajić replicira da Bosna mora opstati, jer bez nje nema ni Bošnjaka. Ilustrovao je to primjerom načina kako su vršena pokrštavanja tokom Drugog svjetskog rata. Onima koji su pokrštavani je govoreno da im se duša ne može spasiti, ali tijelo može, a zatim su ubijani. Odvajanje Bošnjaka od Bosne je odvajanje duše od tijela, a to znači smrt.

"Situacija je", kaže on, "odbrana Bosne ili smrt."

Kakva god je perspektiva te odbrane, ona je nešto što nudi nadu, što štiti ljudsko dostojanstvo. Ako postoji dio Bosne gdje se ljudi nisu branili, a preživjeli su, nisu poklani i silovani, onda bi se moglo reći da nisam u pravu."

Izetbegović gnjevno odgovara: "Nije Bosna nikakav kumir kome se treba klanjati". Za vjernike je ova izjava imala posebnu težinu, jer islam ne dozvoljava klanjanje kumirima (idolima). Mahmutćehajić pita zašto se ne pozovu i ostali učesnici Sabora, predstavnici drugih stranaka, da se čuje šta oni misle, kao što su Selim Bešlagić ili Muhamed Filipović.

U tom momentu akademik Filipović ulazi sam, jer je tražeći Saliha Bureka nabasao na skup. Ušao je usred sastanka, "Uhvativši "poštene" Muslimane in flagranti na djelu razbijanja BiH", kako je kasnije opisao. Uspijeva uhvatiti dio Silajdžićevog izlaganja i s nogu iznervirano govori: "Vi kopate živu državu za koju ljudi još uvijek ginu, vi ste obične izdajice i nemate pravo to činiti."

Odlazi preko vrata, zajapuren od bijesa. Mahmutćehajić mu dobacuje: "Ne idite odavde, profesore, ima nas još koji mislimo kao Vi."

dennis
Član
Postovi: 461
Pridružen/a: 09 dec 2012 06:46

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la dennis » 27 nov 2017 03:03

Zitko je napisao/la:SLICICE IZ DRAME NA BOSNJACKOM SABORU 1993

1) Predsjednikov vojni savjetnik Fikret Muslimović prije Sabora najvišem državnom vrhu prezentira procjenu srbijanskih i hrvatskih oružanih snaga, odnosno snaga agresora - kako se govorilo, o položaju i snagama ARBiH. "Nesumnjivo, radi se o čovjeku koji je imao sposobnosti za oblasti kojima se bavio, ali i osobi upitnih moralnih kvaliteta", kaže Rusmir Mahmutćehajić, koji je prisustvovao Muslimovićevoj prezentaciji stanja na ratištima.

- "Naime, suština njegovog izlaganja je bila da se rat pod hitno treba zaustaviti i da ARBiH u daljim sudarima sa srbijanskim i hrvatskim snagama nema šansi." Poruka je bila jasna: vojnom terminologijom trebalo je potcrtati odluku bošnjačkog političkog vođstva da se ide na podjelu zemlje.


Rusmir Mahmutćehajić:- "Ovaj čovjek laže i nemojte mu vjerovati" - ljutito je reagirao Mahmutćehajić usred Muslimovićeve prezentacije - "On laže, zato što je prije 15 dana govorio sasvim suprotno. Bez obzira da li je lagao tada ili nas i vas laže sada, u jednoj od tih situacija je lagao, znači da je najobičniji lažov".


2)U podrum hotela "Holiday Inn" odlaze: Izetbegović, Silajdžić, Ganić, Irfan Ljubijankić. Rusmir Mahmutćehajić se "probija" kroz kuhinje, jer je i on pozvan na sastanak. U podrumu Silajdžić ponovo objašnjava neophodnost prihvatanja plana. Irfan Ljubijankić se slaže. "Hvala Bogu da i mi Muslimani imamo svoju državu. Meni je drago i zbog moje djece koja će moći slobodno živjeti u svojoj državi", kaže Ljubijankić. Mahmutćehajić replicira da Bosna mora opstati, jer bez nje nema ni Bošnjaka. Ilustrovao je to primjerom načina kako su vršena pokrštavanja tokom Drugog svjetskog rata. Onima koji su pokrštavani je govoreno da im se duša ne može spasiti, ali tijelo može, a zatim su ubijani. Odvajanje Bošnjaka od Bosne je odvajanje duše od tijela, a to znači smrt.

"Situacija je", kaže on, "odbrana Bosne ili smrt."

Kakva god je perspektiva te odbrane, ona je nešto što nudi nadu, što štiti ljudsko dostojanstvo. Ako postoji dio Bosne gdje se ljudi nisu branili, a preživjeli su, nisu poklani i silovani, onda bi se moglo reći da nisam u pravu."

Izetbegović gnjevno odgovara: "Nije Bosna nikakav kumir kome se treba klanjati". Za vjernike je ova izjava imala posebnu težinu, jer islam ne dozvoljava klanjanje kumirima (idolima). Mahmutćehajić pita zašto se ne pozovu i ostali učesnici Sabora, predstavnici drugih stranaka, da se čuje šta oni misle, kao što su Selim Bešlagić ili Muhamed Filipović.

U tom momentu akademik Filipović ulazi sam, jer je tražeći Saliha Bureka nabasao na skup. Ušao je usred sastanka, "Uhvativši "poštene" Muslimane in flagranti na djelu razbijanja BiH", kako je kasnije opisao. Uspijeva uhvatiti dio Silajdžićevog izlaganja i s nogu iznervirano govori: "Vi kopate živu državu za koju ljudi još uvijek ginu, vi ste obične izdajice i nemate pravo to činiti."

Odlazi preko vrata, zajapuren od bijesa. Mahmutćehajić mu dobacuje: "Ne idite odavde, profesore, ima nas još koji mislimo kao Vi."
Interesantno....
==BOSNA==

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41357
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Jack » 27 nov 2017 06:59

Drzite se teme,inace cu brisati komentare
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41357
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Jack » 27 nov 2017 08:19

Ovako imamo 5 km Drine, i 4.5/10 najvećih gradova u BiH. I to se nije pomaklo ni za milimetra četvrtinu vijeka, a neće ni za 100 godina.
To ti znas.Pa samo u Brckom u zadnjih 5 godina stvoreno je 700 radnih mjesta Bosnjacima u samom gradu.Grad gdje 2000 nije bilo zaposlenog policajca Bosnjaka.Tzv Srbi nemaju 25 godina,a kamoli 100 godina.
Bosnjaci drze 25 km Drine na podrucju Kantona Gorazde,ali nije to vazno.Ako je tebi to 5 km,vjeruj u te bajke kao sto neki vjeruju u 23% Bosnjakije.Ipak shvacam te kompleksase.Sto se tice Drine.Najvaznija opcina ovdje je Srebrenica s skoro 50 km plovne rijeke Drine gdje se nalazi najvazniji moze se reci faktor na Drini.HE Bajina Basta.Gdje cetnici ne uspijevaju nista.Da je tako kako je ne bi morali cetnici da dovlace Srbe iz Bratunca u centar Srebrenice jer toliko ih je sad ostalo tamo u gradicu.

Mi danas nikad nismo imali bolje stanje,bez obzira na te manje-mutne gradice tipa Trebinje i Doboj.To su mali gradici.Nisu to neki gradovi s 100 nebodera.Jedini grad ovdje je Banja Luka,Bijeljina i donekle Prijedor i Doboj.Ostalo je sve tanko i suhoparno.Ako neko misli da bi se cetnici mogli pokrenuti Iz tih gradova i jednostavno nam prepustiti.Gadno se vara.

Brcko ce ekonomskim putem pa i demografskim biti novo Jajce.Ocekujem totalno preuzimanje tog gradica u narednih 10 godina.Ako ne prije.Uostalom,pogledaj sta je u gradu bilo Bosnjacko 2007,a sta 2017.Ogromna razlika
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la noel malcolm » 28 nov 2017 15:50

@dennis, razmisli malo sta pises.
U debeloj si zabludi.
Tebi je sigurno i Silajdzic bio u pravu kad je odbio aprilski paket, tj.zajednicku policiju i jednog predsjednika?!?
:what:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Zmaj » 29 nov 2017 17:59

Izetbegović: Stavljen je pečat na tamni dio istine o Herceg-Bosni

slika

Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović prokomentarisao je danas presudu političkim i vojnim čelnicima samoproglašene Herceg-Bosne u Haškom tribunalu.
Podsjetio je da je Haški tribunal institucija UN-a i da time predstavlja cijeli civilizirani svijet, stoga, rekao je, presudu treba posmatrati u tom kontekstu, iskreno ih prihvatiti i provesti.

"Utvrđeno je da je grupa čelnika HRHB, učestvujući u UZP-u zajedno sa tadašnjim čelnicima Hrvatske, na čelu sa tadašnjim predsjednikom Franjom Tuđmanom, nastojala uspostaviti etnički hrvatski entitet u granicama Banovine Hrvatske iz 1939. godine i stvoriti pretpostavke za njegovo pripajanje sa Hrvatskom", kazao je Izetbegović.

Podsjetio je i da je Vijeće utvrdilo da je postojao međunarodni oružani sukob i stanje okupacije u pojedinim općinama BiH.

Izrazio je duboko saučešće sa svim žrtvama ovog besmislenog zločinačkog poduhvata i poručio da "ni žrtve ni zločince nećemo nikada zaboraviti".

"Na ovaj način stavljen je međunarodni pečat na tamni dio istine o razlozima stvaranja i načinu djelovanja HZHB, o dijelu ciljeva tadašnjeg rukovodstva Hrvatske u proteklom ratu. Hrvatska politika je ona koja se kreirala u Zagrebu i u BiH, lavirala, predomišljala se, lutala, borila se sama sa sobom i imala dva lica. Jedno lice je neuspjeli udruženi zločinački poduhvat koji je nanio strahovite patnje i napravio gubitnicima i Bošnjake i Hrvate. Drugo, svijetlo lice hrvatske politike je ono koje se borilo i izborilo za prestanak sukoba, koje se brinulo o protjeranim Bošnjacima i u vremenu rata, omogućilo postizanje Vašingtonskog sporazuma i borbu postrojbi Armije RBiH i HVO-a rame uz rame do kraja rata. Sud se bavi ratnim zločinima i zločincima, znači tamnom stranom stvari", rekao je član Predsjedništva BiH.

Na kraju je poručio da se zalaže za prijateljske odnose dvije zemlje u budućnosti.

"Mi ćemo uvijek pamtiti zlo i zločince, ali želimo vidjeti prevagu i ostvariti saradnju sa svijetlom, civiliziranom stranom hrvatske politike i u Hrvatskoj i u BiH, uvjereni da su Bošnjaci i Hrvati u stanju na istini, kao na čvrstom temelju izgraditi buduće prijateljske, obostrano korisne odnose", poručio je Izetbegović.

Mudro govori Bakir.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la amkos » 29 nov 2017 18:49

Mudro govori Bakir.
Da, baš mudre i odmjerene poruke.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la noel malcolm » 29 nov 2017 19:02

amkos je napisao/la:
Mudro govori Bakir.
Da, baš mudre i odmjerene poruke.
Nema potrebe da zateze situaciju.

Ubuduce ce svaka akcija Hrvata usmjerena na razbijanje BiH biti tumacena u kontekstu ove presude, kako od Evrope tako i od nasih medija .
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5854
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Dnevno-politički događaji

Post Postao/la Abidaga » 29 nov 2017 23:15

Mudar drzavnik bi sada trazio ratnu odstetu. Ne mora na kraju pravnog procesa dobiti Bosansku Dalmaciju i Slavoniju ali red bi bio makar republiku Dubrovnik pretvoriti u simbolicnu kompenzaciju i poruku da se zlocin ne isplati.

Odgovorite