☑ Pravila foruma i savjeti

Istočna Hercegovina

Moderator/ica: Drina

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Istočna Hercegovina

Post Postao/la ABen » 20 okt 2012 10:17

Sve o ovim opcinama ovdje
-Trebinje
-Bileca
-Gacko
-Ljubinje
-Berkovici
-Nevesinje
-Istocni Mostar
-Kalinovik
Na kupoli crkve u Foči zablistali krstovi
http://www.nezavisne.com/novosti/gradov ... 63800.html

SRNA - 19.10.2012 18:12 FOTO
FOČA - Tri krsta podignuta su danas na centralnu kupolu i dva paraklisa Svetosavskog hrama u Foči, koji je 14. oktobra na dan Pokrova Presvete Bogorodice osveštao je Njegovo visoko preosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Nikolaj.
Pozlaćeni krstovi, jedan veći i dva manja, podignuti su pomoću dizalice na visinu od skoro 32 metra.
Ovom izuzetnom činu i svojevrsnom građevinskom poduhvatu, prisustvovao je i veliki broj stanovnika Foče, koji su u znak podizanja krstova, darovali prisutne majstore rakijom i vijencima bosioka i ruzmarina.
Jerej Nenad Tupeša, predsjednik Građevinskog odbora Svetosavskog hrama u Foči, rekao je Srni da je kum najvećeg tri i po metra visokog krsta predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, a dva manja Milivoje Vilotić i Jelenko Mališ iz Foče.
Krstove je izradio atelje "Nikolić" iz Šapca, a na njih je stavljena pozlata od 24-karatnog zlata.
Jerej Tupeša kaže da je do sada u izgradnju Svetosavskog hrama, čiji je idejni projektant Peđa Ristić iz Beograda, utrošeno oko tri miliona KM i da se trenutno završavaju radovi na pokrivanju bakrom.
Nadzorni organ radova Ruža Stojanović rekla je Srni da bi radovi na pokrivanju hrama bakrom mogli biti završeni za dva mjeseca, nakon čega slijede obimni i skupi unutrašnji radovi.
Hram, čija je izgradnja počela 2005. godine, biće najveća prvoslavna bogomolja u BiH, a treća na Balkanu.
Svetosavski hram se gradi prilozima vjernika, a oko 1,4 miliona KM, u tri navrata, donirala je Vlada Republike Srpske.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Foča_All about

Post Postao/la Drina » 20 okt 2012 20:16

Nema predaje!

Pocela je obnova "najisturenije" dzamije u selu Vikoc. Nalazi se 200m od granice od onoga sto trenutno zovu Crna Gora. Vise puta rusena i vise puta obnavljana pa tako i ovaj put.

Tokom agresije je srusen i most koji je omogucavao prilaz selu i dzamiji pa se oprema prevozila camcem preko rijeke Cehotine.

slika


Postavljanje zastave na ostatke munare. Prvi put od 1992. Uskoro ce biti postavljena na obnovljenoj.
slika

Obnova
slika

slika


Akcija je zapoceta ove godine i do sada je sakupljeno sredstava da se ozida dzamija. Dakle dobro ide
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Foča_All about

Post Postao/la ABen » 20 okt 2012 20:18

Drago mi je cuti za ovo.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Foča_All about

Post Postao/la ABen » 15 nov 2012 09:47

Traže pravoslavnu crkvu na temeljima džamije u Foči

http://www.nezavisne.com/novosti/gradov ... 67326.html

Sta sve nece cetnici provaliti da bi odgodili obnovu dzamije.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Foča

Post Postao/la amkos » 15 nov 2012 13:50

Odlicno. MasAllah.

samo naprijed. :fes:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Foča

Post Postao/la marli » 17 nov 2012 16:20

Nek kopaju manijaci još koji dan i slijedi aBd obnova. Jednom sam samo bio u foči, preciznije rečeno na splavu, ali se radujem ovoj obnovi kao malo dijete. :fes:

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Foča

Post Postao/la ABen » 18 nov 2012 11:54

PREDSTAVLJAMO NACIONALNE SPOMENIKE BIH
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/11624 ... -Foci.html

slika
Željezni most princa Karla u Foči
T. C. 18/11/2012 10:31:00

SARAJEVO - Željezni most princa Karla u Foči, izgrađen na mjestu nekadašnje prevozne skele preko rijeke Drine, jedno je od dobara koje je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH svojom odlukom proglasila nacionalnim spomenikom BiH.

Njegova gradnja počela je u junu 1882., a dovršen je i pušten u promet 22. oktobra 1884. godine. Projektovao ga je austro-ugarski pionirski natporučnik Krichbamuer. Izveden je kao mostovna konstrukcija sa četiri noseća stuba i čeličnom konstrukcijom.

Iako je od nastanka do danas most u više navrata mijenjao izgled, on posjeduje izuzetnu simboličku vrijednost, s obzirom da predstavlja mjesto okrutne masovne egzekucije više stotina stanovnika Foče i Gornjeg Podrinja tokom Drugog svjetskog rata.

Most je svojoj namjeni služio sve do 4. maja 1942. godine kada je usljed ratnih dejstava, odnosno prilikom povlačenja partizanskih jedinica iz Foče, po naređenju maršala Tita, miniran i srušen. Nakon Drugog svjetskog rata izvršena je njegova sanacija.

Most je drugi put porušen u NATO bombardovanju 1995. godine, kada je uništen središnji dio mosta, a kao prelazno rješenje nekoliko godina poslužio je pontonski most njemačkog SFOR-a koji su njemački vojnici odlaskom iz Foče odnijeli.

Nakon toga, Drina je na tom mjestu ponovo premoštena takozvanom Bejli konstrukcijom koju su postavile Oružane snage BiH.

Austro-ugarska vlast je prilikom dolaska u naše krajeve s ciljem saobraćajnog povezivanja, prije svega velikih gradskih centara s ostatkom carevine, podigla veliki broj infrastrukturnih objekata. Karakteristika tih gradnji je upotreba tradicionalnih materijala u prvim godinama uprave – prije svega kamena i drveta, da bi krajem XIX stoljeća počela primjena tada savremenih elemenata, prvenstveno željeza. To se posebno odnosi na izgradnju mostovskih konstrukcija – željezničkih (u Bosanskom Novom, Jajcu i Sarajevu), ali i ostalih mostova. U Sarajevu su ostala sačuvana dva mosta iz tog perioda.

O ranijem izgledu Mosta princa Karla u Foči u stručnoj literaturi nema puno podataka. Izveden je kao mostovna konstrukcija s tri noseća stuba (nekada su to bila četiri), ovalne osnove, izrađene od precizno klesanih kamenih blokova, složenih u horizontalne slojeve. Dužina mosta iznosi 180 m, a najviša tačka mosta je 9,13 m iznad dna rijeke.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Bosnium
Član
Postovi: 96
Pridružen/a: 14 nov 2012 00:06

Re: Foča

Post Postao/la Bosnium » 04 dec 2012 02:03

70% bosnjaka rasprodali imovinu u Foci...boze dragi...ovo je za nepovjerovat. lahko je gradit dzamiju ali nema ljudi nikako..znam da je teska situacija u drugom entitetu ali da su tako rasprodali..jeste da mi imamo bolji natalitet i da uzimamo neke djelove po centralnoj Bosni, ali ljudi, gubimo isto puno. moramo biti realni, bas sam ovdje citao o tjentistu i u selima. da li uopste ima nasih u selima oko foce i da li ima djece. ako procitate ovaj clanak samo nas je trideset u gradu!! i to sve starci..ja vjerujem da ne laze ovaj clanak. ali zar nas toliko malo ima u Foci..

http://glasbosne.org/demografija/bih/70 ... ua-prodato

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Foča

Post Postao/la ZV Keli » 04 dec 2012 10:18

Bosnium je napisao/la:70% bosnjaka rasprodali imovinu u Foci...boze dragi...ovo je za nepovjerovat. lahko je gradit dzamiju ali nema ljudi nikako..znam da je teska situacija u drugom entitetu ali da su tako rasprodali..jeste da mi imamo bolji natalitet i da uzimamo neke djelove po centralnoj Bosni, ali ljudi, gubimo isto puno. moramo biti realni, bas sam ovdje citao o tjentistu i u selima. da li uopste ima nasih u selima oko foce i da li ima djece. ako procitate ovaj clanak samo nas je trideset u gradu!! i to sve starci..ja vjerujem da ne laze ovaj clanak. ali zar nas toliko malo ima u Foci..

http://glasbosne.org/demografija/bih/70 ... ua-prodato
Mislim da su Foca i Visegrad uz nekih par opstina istocne Hercegovine gdje su Bosnjaci masovno prodali,sve ostale od Zvornika,Srebrenice,Bratunca,Doboja,Prijedora i slicnih je velika vecina neprodatog i dosta se ljudi vratilo

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Foča

Post Postao/la amkos » 04 dec 2012 14:22

Medžlis IZ Foča: Na putu povratka

Sa izgradnjom džamije u Vikoču to će biti deseta džamija obnovljena na području Medžlisa IZ Foča



http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=458
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Foča

Post Postao/la Drina » 04 dec 2012 16:16

Foca trenutno nije prioritet. Ne mozemo ici na sve strane u isto vrijeme. Nema nas 100 miliona.

Foca ce doci na red iza 2020.
Tada cemo imati vecinu u Bijelom Polju i Prijepolju a bit ce +-20-25.000 srbocrnogoraca manje u Sandzaku cime ce Foca dobiti “zelenu zaledinu s istoka”.
U 2011 je u Foci bilo manje od 100 zivorodenih. Prije rata je bilo 18.000 srba. Danas ih ima manje nego 1991. Osim Miljevine, ne postoji selo koje ima vise od 500 st. Ostalo je par strkanih i slabo naseljenih sela a i sam grad ima manje stanovnika nego 1991.

To je prazan ili poluprazan prostor i njih ocekuje ista sudbina kao srbocrnogorce iz Sandzaka.
Padovi od po par stotina godisnje. Do 2020 ce vjerovatno biti manje od 10.000 Srba na tom prostoru.
Tamosnji srbi svi do jednog vuku porijeklo iz CG. Zabljak, Pluzine, Savnik itd... Danas su ta mjesta blizu postpunog nestanka i oni nemaju nikakvu zaledinu u Foci.
Njihov broj moze ici samo ka dole. Nema niti jedna jedina fabrika koja zaposljava 100+ radnika. To je brdskoplaninski teren i nije pogodan za polloprivredu pa samim time i sela nestaju jedno za drugim.



Na drugoj strani je sarajevski bazen. Tako da su oni u Foci izmedu malja i cekica.
Bosnjaci iz Foce imaju novac i sad bi mogli ponovo preuzti 90% nekretnina u Foci.
Nije pravi moment. Vidjet ces nagli preokret iza 2020.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Foča

Post Postao/la ZV Keli » 04 dec 2012 21:03

Drina je napisao/la:Foca trenutno nije prioritet. Ne mozemo ici na sve strane u isto vrijeme. Nema nas 100 miliona.

Foca ce doci na red iza 2020.
Tada cemo imati vecinu u Bijelom Polju i Prijepolju a bit ce +-20-25.000 srbocrnogoraca manje u Sandzaku cime ce Foca dobiti “zelenu zaledinu s istoka”.
U 2011 je u Foci bilo manje od 100 zivorodenih. Prije rata je bilo 18.000 srba. Danas ih ima manje nego 1991. Osim Miljevine, ne postoji selo koje ima vise od 500 st. Ostalo je par strkanih i slabo naseljenih sela a i sam grad ima manje stanovnika nego 1991.

To je prazan ili poluprazan prostor i njih ocekuje ista sudbina kao srbocrnogorce iz Sandzaka.
Padovi od po par stotina godisnje. Do 2020 ce vjerovatno biti manje od 10.000 Srba na tom prostoru.
Tamosnji srbi svi do jednog vuku porijeklo iz CG. Zabljak, Pluzine, Savnik itd... Danas su ta mjesta blizu postpunog nestanka i oni nemaju nikakvu zaledinu u Foci.
Njihov broj moze ici samo ka dole. Nema niti jedna jedina fabrika koja zaposljava 100+ radnika. To je brdskoplaninski teren i nije pogodan za polloprivredu pa samim time i sela nestaju jedno za drugim.



Na drugoj strani je sarajevski bazen. Tako da su oni u Foci izmedu malja i cekica.
Bosnjaci iz Foce imaju novac i sad bi mogli ponovo preuzti 90% nekretnina u Foci.
Nije pravi moment. Vidjet ces nagli preokret iza 2020.
Drina to je realnost iako ako se ne varam iz Foce,svi vole svoj grad ali se mora biti realan zna se koji su prioriteti sada,za 10-15 godina cemo imati mnogo laksi polozaj pa ce se moci dalje napredovati

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Foča

Post Postao/la Jakub » 04 dec 2012 21:17

Moj komsija iz Foce je jos prije rata govorio"Lesi se vraca kuci,ali Focak nikad!"
Focaci su specificni ljudi i narocito oni su uvijek stremili ka Sarajevu.To su (moje licno misljenje )ljudi ciji je mentalitet najblizi sarajevskom.To su i sposobni ljudi koji su se snasli u Sarajevu tako da...
Ko zna koliko ima protjeranih stanovnika grada Foce u Gorazdu?Nijedan(figurativno)-svi su u Sarajevu.
Focaci ce se vratiti iz Sarajeva kad se budu vrtili katolici iz Zagreba u Posavinu ili Srpcad iz Banja Luke u Glamoc.

gorstakBosnjak
Član
Postovi: 101
Pridružen/a: 22 nov 2012 15:09

Re: Foča

Post Postao/la gorstakBosnjak » 04 dec 2012 21:49

Jakub i co.
Ne pričajte o onome o čemu malo znate (iz treće ruke, čak ne ni iz druge) ili preko nekih viceva i naklapanja. Puno su neki ljudi nesreće preturili preko glave (3 egzodusa u 3 rata, te trpili konstantne upade crnogorskih hajduka kroz 4 vijeka). Grad jeste prilično rasprodat (ljudi što su u Bosni moraju negdje i od nečega živiti pa su prodavali budzašto da bi imali krov nad glavom), ali se isto tako obnavlja priličan broj kuća, vikendica i imanja na selima (od strane onih koji su finansijski jaki da to rade).

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Foča

Post Postao/la Jakub » 04 dec 2012 22:08

Ti malo bolje procitaj ,pa daji ocjene.
Ja sam pisao o Focacima iz GRADA Foce ,a ne po selima.Ako ti mislis da sam poredio mentalitet seljaka iz okoline Foce sa sarajevskim onda je to do tebe.
Posto sam napisao o GRADU FOCI ,a ti kazes da grijesim,napisi sta to ti mislis o povratku Bosnjaka u GRAD Focu.I koliko ih se vratilo i koliko misli o povtatu kao i koliko je realan povratak mladjih Bosnjaka u GRAD Focu.

gorstakBosnjak
Član
Postovi: 101
Pridružen/a: 22 nov 2012 15:09

Re: Foča

Post Postao/la gorstakBosnjak » 04 dec 2012 22:34

Par činjenica.
U toku Drugog svjetskog rata na području Foče stradalo je preko 8000 Bošnjaka civila. Pored toga preminuo je nepoznat broj u izbjeglištvu od gladi i bolesti ili posljedica ranjavanja. Nepoznat i neregistrovan broj mladića u redovima samoorganizovanih jedinica muslimanske milicije, domobrana, Crne Legije, ustaša, njemačkih postrojbi i partizana (više hiljada). Nestale su desetine porodica (iskorijenjene) i nestali deseci zaseoka i sela nepovratno ili su zaposjednuti od krvnika.
Radi se o zločinu strašnijem od onoga što se desio u Srebenici.

U Agresiji stradalo je preko 3000 civila i nepoznat broj boraca (vjerovatno preko 1000 uključujući one koji su porijeklom odatle).

U upadima crnogorskih komita (hajduka) paljene su desetine sela i džamija u naseljima oko Foče, te ubijeni deseci civila.

Kao posljedica svega rečenog dešavale su se kojekave migracije preostalog stanovništva.

Lesi se vraća kući? :vomit:

Za sve drugo Drina je dao relevantne odgovore.

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Foča

Post Postao/la Jakub » 04 dec 2012 22:46

Pa ,tako napisi sta ti smeta Lesi se vraca kuci,jeli?
Da si zi v i zdrav to nisu moje rijeci niti sam ih izmislio nego je moj komsija Salaka tako zafrkavao svoga oca i salili su se na svoj racun sto nema nista lose.Covjek koji prima salu na svoj racun je sigurno zdrava osoba.
To za stradanje Focaka zao mi je ,ali niste jedini .Cetnicki izvjestaji kazu da su klali po Foci dok su se iz Borca vracali "krvavih gaca".Znaci neko je pruzao otpor,neko nije,sta ces?
Safvet beg Basagic je davno napisao da je "svaki grm u Bosni zaliven muslimanskom krvlju".Nije samo Foca,prijatelju.

Nego posto znas sta se dogadja u GRADU Foci napisi,ohrabri nas.Koliko se mladih bracnih parova vratilo u Focu?

I posto vidim sta radis na ovom forumu i koliko dajes doprinosa nije mi drago sto se ovako dopisujemo.

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Foča

Post Postao/la Jakub » 04 dec 2012 22:51

I ako te interesuje moja rodjena tetka udata za Tahmaza(sin mu je pred rat bio doktor u Foci) bjezeci ispred cetnika je OSTAVILA SVOJU KCERKU, jer je odlucila da je presnije da spasi sina kojeg je nosila u narucju.Tetak rahmetli je slucajno nabasao na svoju kcerku i tako je spasio.
Ova kcerka,moja prva rodica,nikad NIJE HALALILA MAJCI sto ju je ostavila da je cetnici zakolju.

Toliko o ranama Foce i necu ti dalje odgovarati je rnapadas bez potrebe.

Bosnium
Član
Postovi: 96
Pridružen/a: 14 nov 2012 00:06

Re: Foča

Post Postao/la Bosnium » 05 dec 2012 00:20

Moram se slagat malo sa jakubom ovdje. na clanku pise da je skoro sva imovina rasprodata. i znam licno jednu familiju koja je prodala kucu u Foci a smjestili se u Ilijas. i oni sami kazu da i skoro nema nikog dole, samo vikendice neke. u Foci se desilo masovnih silovanja i zlostavljana nasih sestara. i Foca je grdna rana nama postala. ja cisto sumljam da ce se iko vratit tu, pogotovo od mladjih. ali doduse izlgeda da i srbadija odlazi. los natalitet i sve ostalo kako ste naveli. ali cisto sumljam da ce se rijetko ko od nasih vratit. ja stvarno neznam koju su strategiju siptari imali da uzmu citavo kosovo za 100 godina ili nesto. ali i nasi ljudi sto se zenu/udaju sa katolkinjama pravoslavcima ima ih previse. i Bosnjak najlakse izda svoje..lepa brena, silvana armenulic. sve komunjarska govna. i da nepricam ima hrpa slucajeva i tako se i kvari natalitet

eduardo

Re: Foča

Post Postao/la eduardo » 05 dec 2012 14:22

Bosnium je napisao/la:Moram se slagat malo sa jakubom ovdje. na clanku pise da je skoro sva imovina rasprodata. i znam licno jednu familiju koja je prodala kucu u Foci a smjestili se u Ilijas. i oni sami kazu da i skoro nema nikog dole, samo vikendice neke. u Foci se desilo masovnih silovanja i zlostavljana nasih sestara. i Foca je grdna rana nama postala. ja cisto sumljam da ce se iko vratit tu, pogotovo od mladjih. ali doduse izlgeda da i srbadija odlazi. los natalitet i sve ostalo kako ste naveli. ali cisto sumljam da ce se rijetko ko od nasih vratit. ja stvarno neznam koju su strategiju siptari imali da uzmu citavo kosovo za 100 godina ili nesto. ali i nasi ljudi sto se zenu/udaju sa katolkinjama pravoslavcima ima ih previse. i Bosnjak najlakse izda svoje..lepa brena, silvana armenulic. sve komunjarska govna. i da nepricam ima hrpa slucajeva i tako se i kvari natalitet
Ove godine prvi put u životu sam bio u Ustikolini. Prošao sam i kroz samu Foču. I kažem svima da je bolje što naših dolje više nema niti će ih biti u skorijoj budućnosti s obzirom na pakao koji su dolje prošli. Bolje sačekati vremena kada Srba neće biti ni 5000 a svi zbijeni u gradu. Tada će biti lakše širenje od Sarajeva prema samoj Foči jer neće biti opasnosti od strane tih istih koljača. Također Drina nadam se da i ti nisi među ovima koji su prodali svoju imovinu.
Kako god bilo teško neka ostane ta djedovina u amanet vašim potomcima.

Prije rata je bilo daleko više miješanih brakova nego što je slučaj danas. Srećom naši se ljude danas još više druže pa gledaju da bude naš/naša. U drugoj sam zemlji i potpuna sam manjina ali nikada nisam imao djevojku koja nije moje nacije/vjere. Jedino i samo jedino mora biti naša i nijedna druga. :rocky:

Odgovorite