☑ Pravila foruma i savjeti

Kupujete li domaće proizvode ??

Moderator/ica: abu seid

Avatar
ljiljan89
Član
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 feb 2013 14:04
Lokacija: Sarajevo

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la ljiljan89 » 07 nov 2015 19:00

Ima li ko od nasih da proizvodi kecap, senf i majonezu :)

Vidio sam neku majonezu ali iz dervente cini mi se, radije cu njemacko nego cetnicko iz bosne kupovati.
Bog Bosna i Bošnjaci

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la BH-HZ » 07 nov 2015 22:37

ljiljan89 je napisao/la:Ima li ko od nasih da proizvodi kecap, senf i majonezu :)

Vidio sam neku majonezu ali iz dervente cini mi se, radije cu njemacko nego cetnicko iz bosne kupovati.
Kecap proizvodi Vegy i solidna je (ima u Hosetu kupiti), a majonezu Tomico Derventa, ali je katastrofa losa.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la Drina » 08 nov 2015 12:46

Počinje sa radom prva tuzlanska fabrika vode

slika

U Tuzli je sa probnim radom počela da radi Fabrika vode firme City centar doo (Rudnik soli 309) u kojoj se proizvodi i puni prva tuzlanska prirodna voda.

Tuzlanske firme su radile na gradnji po standardima Evropske unije, sve je urađeno od inoksa bez upotrebe plastičnih materijala. Više o samoj fabrici i prvoj tuzlanskoj flaširanoj vodi koja će se prodavati pod nazivom Ajna, bit će poznato nakon zvaničnog otvaranja, koje će, ako sve bude po planu biti održano u petak, 13. novembra 2015. godine.

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=66294
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la Drina » 11 nov 2015 20:10

Priroda dala jabuke, vrijedni ljudi dali proizvod

Tridesetogodišnji Anes Salkić iz mjesta Hranča nadomak Bratunca, skupa sa dvojicom braće, Ahmedinom i Adnanom, prije tri godine je započeo proizvodnju soka od jabuke. Vrijeme je kada se od poslova poput ovog mladi sve više udaljavaju stoga je njihova odluka samo u tom pogledu nešto drugačija. Puno rada je uloženo da se priroda u izvornom obliku pozicionira u svakodnevoj prehrani, no vrijedilo je. U međuvremenu je proširen asortiman proizvoda tako da su sada u ponudi slatki i kiseli pekmez i med.


http://www.bhstring.net/tuzlauslikama/t ... p?id=66348
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la Dezidijat » 11 nov 2015 20:22

Evo čitam baš da je Agrokomerc poslao prvu pošiljku Topsa u Vijetnam!!.. Sretno !

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la amkos » 11 nov 2015 22:38

Tops je dobar. Ja cak koliko ga cesto kupujem i konzumiram, mogu reci da sam se i pomalo zasitio Topsa. :respekt: :glasses:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ljiljan89
Član
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 feb 2013 14:04
Lokacija: Sarajevo

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la ljiljan89 » 11 nov 2015 23:30

Alma Ras zaposljava genocidase u Srebrenici

http://www.fokus.ba/133109/biznis/srebr ... o-trziste/

Alma Ras u Srebrenici posluje od 2006. godine. Od tadašnjih 15, dobrim radom, zalaganjima i kvalitetnom proizvodnjom, danas zapošljava 68 radnika, a planiraju proširenje pogona i nova zapošljavanja. Roba šivena u Srebrenici namijenjena je za izvoz na italijansko tržište.

Proizvodnja se planira mjesecima unaprijed tako da je mogućnost greške svedena na minimum. Savremene mašine na kojima se šije podešavaju se posebno svakom modelu pa je nemoguće da izostane kvalitet proizvoda. Rad po fazama kao sistem u proizvodnji veša pokazao se izuzetno uspješnim.

“Svaki proizvod je raščinjen na više faza, a svaka radnica šije po jednu fazu. Svaka faza imala je normu, odnosno broj komada koliko radnica mora da sašije. Odnedavno radimo grupne norme, sve radnice se brinu da u toj grupi imaju dovoljno sve”, objašnjava za Anadolu Agency (AA) Milijana Stanišić, vođa grupe.

Alma Ras u Srebrenici trenutno ima 10 žena koje su na tromjesečnoj edukaciji za šivače, tako da u pogonu površine 600 metara kvadratnih svakodnevno radi 68 radnika. Zajedničkim snagama na godišnjem nivou sašiju više od milion različitih komad veša i kupaćih kostima.

“Mi mjesečno sašijemo 90.000 komada kupaćih kostima. Godišnje zavisi, ali to je ogromna cifra komada koji se proizvedu u ovom pogonu”, kaže Stanišić.

Od samog otvaranja pogona Alma Ras u Srebrenici, zaposlena je Zijada Garaljević. Najkompetentnija je osoba za uočavanje razlika u proizvodnji veša prije deset godina i danas. Tadašnje neiskustvo zamijenjeno je profesionalnošću i sve kvalitetnijim finalnim proizvodom.

“Prošla sam sve faze, tipologiju šivenja i kao kontrolor i kao međufazni kontrolor i sad sam na poziciji vođe smjene. To pokazuje da 10 godina nije malo”, priča Garaljević.

Jedna od ključnih politika Alme Ras je briga o uposlenicima, zadovoljstvu radnika, ali i kupaca. Stoga ne čudi što se njihovi proizvodi izvoze van zemlje. Konkretno, veš sašiven u Srebrenici namijenjen je za italijansko tržište, a na njegovoj izradi brižljivo rade žene. Mnogima od njih je rad u ovom pogonu prvo radno iskustvo, starije kolege velika su podrška.

“Nisam imala radno iskustvo i nikakav dodir sa mašinama za šivenje, ali vremenom sam sve naučila. Važno je imati volju, trud i strpljenje”, kaže dvadesetogodišnja Melisa Jašarević.

S njom se slaže i Davorka Vojković, koja u Almi Ras radi pet godina.

“Zadovoljna sam uslovima rada i platom, a posebno mi je zadovoljstvo što radim žensko rublje”, ističe Vojković.

Okružen brojnijim kolegicama radi i mehaničar Ramiz Mustafić. On je zadužen za podešavanje mašina.

“Sve mašine koje su u pogonu i koje trebaju za izradu novog modela redamo u grupe, od prve do zadnje faze. Svaki model je različit i potrebno je nanovo podesiti mašine, za to sam ja zadužen. Ko izdrži rad sa 68 žena dobro je”, šali se Mustafić.

Veliki bh. brend Alma Ras, pored ovog ima još tri proizvodna pogona. Sa ciljem da podijele sa drugim potencijalnim investitorima pozitivne efekte otvaranja pogona baš u ovoj opštini, svoja iskustva desetogodišnjeg uspješnog rada u Srebrenici, rukovodioci Alme Ras predstaviće na prvoj Investiciono-razvojnoj konferenciji koja se danas i sutra održava u Srebrenici.
Bog Bosna i Bošnjaci

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la amkos » 12 nov 2015 12:05

Nista novo, isto kao u Gorazdu.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la noel malcolm » 14 nov 2015 21:41

amkos je napisao/la:Tops je dobar. Ja cak koliko ga cesto kupujem i konzumiram, mogu reci da sam se i pomalo zasitio Topsa. :respekt: :glasses:
I ja sam, sada jedem mamine pekmezli gurabije :mrgreen:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la Bosni » 20 nov 2015 02:23

http://bosnapress.net/konzum-promovirao ... oga-kraja/
Konzum promovirao novu liniju domaćih proizvoda “Tradicija moga kraja”

Sarajevo – Konzum BiH je u Sarajevu promovirao novu liniju domaćih proizvoda “Tradicija moga kraja” pripremljenih u saradnji s domaćim proizvođačima prema tradicionalnoj, bosanskohercegovačkoj recepturi.

Riječ je o visokokvalitetnim, zdravim proizvodima pripremljenim od pažljivo biranih sastojaka, bez vještačkih boja i aroma.

U prisustvu velikog broj predstavnika medija i poslovnih partnera Konzuma BiH naglašeno je da su u proizvode utkani recepti s plodnih njiva Posavine, Hercegovine i Podrinja, te sarajevske i banjalučke regije poznatih po tradicionalnoj proizvodnji i pripremi hrane.

“Želio bih ovom prilikom da se zahvalim našim partnerima, jer bez njih ovo ne bismo uspjeli. Do sada je Konzum BiH nebrojeno puta pokazao da kroz podršku domaćim proizvođačima želi dodatno podržati i osnažiti bh. privredu, a novom linijom domaćih proizvoda ‘Tradicija moga kraja’ samo nastavljamo tu uspješnu priču. Osim podrške proizvođačima iz BiH s kojima, moram naglasiti, Konzum ima odličnu saradnju, naša je želja, također, snažno podržati tradicionalnu proizvodnju u BiH. Izuzetno mi je drago što mogu kazati da će Konzum nastaviti s ovom praksom, te najaviti razvoj novih brandova i projekata koje ćemo raditi zajedno s domaćim dobavljačima. Sve ovo želimo raditi s ciljem jačanja domaće proizvodnje, jer bez jake domaće proizvodnje nema ni jake ekonomije i novih upošljavanja. Vjerujem da ćemo svi zajedno imati puno uspjeha u ovom projektu”, naglasio je Adnan Šteta, izvršni direktor Konzuma BiH.

Među domaćim proizvodima “Tradicija moga kraja” su sušeni ovčiji but i dimljena stelja Mesne industrije Brajlović čija je tradicija prerade mesa duga 70 godina. Između ostalog, u ponudi se nalaze i domaći ajvar te ostali proizvodi domaće zimnice.

Udruženja žena “Emina” napravljeni od sastojaka prikupljenih u netaknutoj prirodi Ustikoline, te sir iz mijeha Mljekare Rakitno koji je karakterističan zbog zrenja u životinjskim mješinama koje su isključivo izrađene od kože ovce.

U prvom valu Konzum BiH je plasirao više od 30 proizvoda “Tradicija moga kraja”, a do kraja godine u maloprodajnoj mreži širom naše zemlje kupcima će biti dostupno više od 60 proizvoda.
Koliko ja vidim ovdje će biti plasirano najviše proizvoda koje ne-Bošnjaci proizvode. Proizvodi od Bošnjaka su tu samo kao ukras da bi mi kupovali ostalo.

atif
Član
Postovi: 6271
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la atif » 26 nov 2015 16:18

http://faktor.ba/strani-proizvodaci-kon ... lne-liste/

Strani proizvođači konkurentniji od domaćih: Kantoni žele domaće lijekove na esencijalne liste
Esencijalna lista se ne pravi u korist bilo kojeg proizvođača osim pacijenata, rekao je Vjekoslav Mandić, ministar zdravstva FBiH na upit hoće li se na nivou Federacije praviti esencijalna lista lijekova u korist domaćih proizvođača, po uzoru na Vladu Tuzlanskog kantona.

- Lijekovi su lijekovi i ne gledamo je li domaće ili nije. Esencijalna lista Federalne vlade bi trebala izaći uskoro, ona je već spremna, Vlada je treba usvojiti – naveo je Mandić.


Slovenija i Hrvatska

Ukupni promet lijekova domaćih i stranih proizvođača u BiH 2014. godine je bio 531.676.242 KM. Od toga na strane proizvođače se odnosi 436.592.529, dok na domaće proizvođače 95 miliona KM. Samo u 2014. godini je oko 130 inostranih proizvođača lijekova uvozilo u BiH. Slovenske kompanije „Krka“ i „Lek“ su vodeće kompanije sa prometom većim od 77 miliona KM godišnje, ali rame uz rame s njima je hrvatska „Pliva“ sa 28,6 miliona KM prometa.

S druge strane, proizvoda “Bosnalijeka“ nema na esencijalnim listama u Sloveniji i Hrvatskoj.


– “Bosnalijekovi“ proizvodi podliježu najstrožijim kontrolama kvaliteta, kako unutar kompanije, tako i nadležnih institucija u BiH i ostalim tržištima na kojima prometujemo svoje lijekove, odgovrno tvrdimo da imamo kvalitetne lijekove. Unatoč svim dokazima o kvaliteti naših porizvoda, “Bosnalijek“ i druge bh. farmaceutkse kompanije imaju velike barijere za ulazak i promet svojih proizvoda na brojnim tržištima kompanija koje posluju u BiH, u vidu otežanih registracija i puštanja u promet lijekova – tvrde iz „Bosnalijeka“.

Nova esencijalna lista u Tuzlanskom kantonu domaćim prizvođačima donosi dodatnu zaradu šest do sedam miliona KM. Ona je sačinjena tako da strani porizvođači imaju učešće od 61,2 posto, umjesto dosadašnjih 75 posto.


Potez Bege Gutića, premijera TK, već ranije je podržao Elmedin Konaković, premijer Sarajevskog kantona, koji je na putu donošenja slične odluke.

– Primjera radi, Tuzla izdvaja 40 miliona, a Sarajevo 80 miliona KM za finansiranje esencijalne liste. Mi planiramo dati puno više prostora za domaće proizvođače – rekao je Konaković.


Strani lobi

On dodaje kako postoji interes stranih proizvođača koji su bitni u ovoj priči, ali ne na način da potpuno dominiraju ili uništavaju domaću farmaceutsku industriju.

Promet lijekova iz domaće proizvodnje podržat će još u nekim kantonima kao što je Zeničko-dobojski i Bosansko-podrinjski kanton, ali prvo treba mijenjati federalni Zakon koji reguliše ovu oblast.

-Aktuelni Zakon nije dobar i on ide na ruku tzv. inostranog farmaceutskog lobija i treba liste formirati po mogućnosti kantona. Mi ćemo preko naših zastupnika u Federalnom parlamentu pokušati izmijeniti taj zakon – rekao je Miralem Galijašević, premijer ZDK.

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la BH-HZ » 26 nov 2015 17:45

Mislim moze se pricati protiv SDA koliko zeli, ali ovo je do sada najbolja vlada od poslijeratnih. Najvise je uradjeno na ekonomskom planu, ne znam samo zasto se nekih stvari koje sada realizuju nisu sjetili jos 2000.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la ABen » 29 nov 2015 09:59

BH-HZ je napisao/la:Mislim moze se pricati protiv SDA koliko zeli, ali ovo je do sada najbolja vlada od poslijeratnih. Najvise je uradjeno na ekonomskom planu, ne znam samo zasto se nekih stvari koje sada realizuju nisu sjetili jos 2000.
Gdje ti zivis? Da ti je ovo najbolja Politika. Izvadi glavu iz svog djumeza i pogledaj tu politiku na cijelu Bosnu sto vodi SDA.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la amkos » 29 nov 2015 12:33

Nemoj tako mozda je momak clan stranke, ili neko njegov pa ne smije nista lose reci. :goofy:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la BH-HZ » 29 nov 2015 16:05

ABen je napisao/la:
BH-HZ je napisao/la:Mislim moze se pricati protiv SDA koliko zeli, ali ovo je do sada najbolja vlada od poslijeratnih. Najvise je uradjeno na ekonomskom planu, ne znam samo zasto se nekih stvari koje sada realizuju nisu sjetili jos 2000.
Gdje ti zivis? Da ti je ovo najbolja Politika. Izvadi glavu iz svog djumeza i pogledaj tu politiku na cijelu Bosnu sto vodi SDA.
Pogledaj ti, 13.000 zaposlenih vise, 1000 nezaposlenih manje, povecanje izvoza, smanjenje uvoza, manji deficit.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la amkos » 29 nov 2015 16:52

Odakle ti te cifre BH-HZ, daj nam izvor odakle si preuzeo te podatke ? :-)
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la BH-HZ » 29 nov 2015 18:23

amkos je napisao/la:Odakle ti te cifre BH-HZ, daj nam izvor odakle si preuzeo te podatke ? :-)
Imas sve na fzs.ba.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la amkos » 30 nov 2015 23:05

Jel nasa ili je multikulti ova firma "Slap" iz Zepe sto proizvode i preradjuju ribu ?

Dobra im je riba, jako ukusna. :respekt:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la ABen » 30 nov 2015 23:05

BH-HZ je napisao/la:
ABen je napisao/la: Gdje ti zivis? Da ti je ovo najbolja Politika. Izvadi glavu iz svog djumeza i pogledaj tu politiku na cijelu Bosnu sto vodi SDA.
Pogledaj ti, 13.000 zaposlenih vise, 1000 nezaposlenih manje, povecanje izvoza, smanjenje uvoza, manji deficit.
E svaka ti cast. I po ovome ti je najbolja poltika do sad. A sto svaki dan imas manje Bosne i Bosnjaka, to ko nije vazno. Ekonomija osvaja a narod se ponizava i Bosna se prodaje. Ja bi se stido onu glupost gore napisati. Ali tebi je SDA prije svega.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Kupujete li domaće proizvode ??

Post Postao/la BH-HZ » 01 dec 2015 15:03

ABen je napisao/la:
BH-HZ je napisao/la:
ABen je napisao/la: Gdje ti zivis? Da ti je ovo najbolja Politika. Izvadi glavu iz svog djumeza i pogledaj tu politiku na cijelu Bosnu sto vodi SDA.
Pogledaj ti, 13.000 zaposlenih vise, 1000 nezaposlenih manje, povecanje izvoza, smanjenje uvoza, manji deficit.
E svaka ti cast. I po ovome ti je najbolja poltika do sad. A sto svaki dan imas manje Bosne i Bosnjaka, to ko nije vazno. Ekonomija osvaja a narod se ponizava i Bosna se prodaje. Ja bi se stido onu glupost gore napisati. Ali tebi je SDA prije svega.
Borac iz dijaspore bujrum u BiH pa nas brani od ponizenja.

Ja sam ti samo onako realno rekao. Nalazimo se na pdf-u ekonomija i pricamo o ekonomiji, a ne o ugrozenosti i pravima za to postoje drugi pdf-ovi. Da je od poslije rata u ovom periodu najvise uradjeno na ekonomskom planu jeste, a o krsenju prava i diskriminaciji svakodnevno pricamo na drugim temama i ja sam izrevoltiran time. Ne moze to tebe u Njemackoj vise dirati nego mene ovdje.
Bosna Bosnjacima!

Odgovorite