☑ Pravila foruma i savjeti

Neriješeno pitanje Islamske zajednice u jugoistočnoj Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Neriješeno pitanje Islamske zajednice u jugoistočnoj Bosni

Post Postao/la Abidaga » 26 apr 2014 20:57

Mesihat Islamske zajednice u Crnoj Gori uputio je pismo namjere za ujedinjenje sa IZBiH :zastava:
OZqS1kkJ754

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Jugoistočna Bosna (Crna Gora)

Post Postao/la Abidaga » 26 maj 2014 15:44

26 Maj 2014
RIFAT-EF. FEJZIĆ: želim javno reći da Islamska zajednica u Crnoj Gori ima permanentno problema sa Islamskom zajednicom u Srbiji, tačnije s onim dijelom Sandžaka u Srbiji koji ne poštuje naše granice. Nastoje se praviti paralelne institucije na sjevernom prostoru naše zajednice, tačnije na onom dijelu Sandžaka koji teritorijalno pripada Crnoj Gori. To je nedopustivo! Dozvoljavanje toga dovelo bi do potpunog razbijanja ove Zajednice, po nacionalnom, regionalnom i svakom drugom faktoru. Sandžak kao historijski povezana cjelina, čiji se dijelovi prostiru na teritoriji i Srbije i Crne Gore, nije upitna. Ja sam porijeklom iz Sandžaka i smatram se Sandžaklijom. Ko živi na teritoriji Crne Gore on mora poštivati granice i zakone ove države. Islamske zajednice moraju poštivati jedna drugu. Mi smo različite zajednice, u Srbiji su jedni zakoni, u Crnoj Gori drugi. Ovdje je jedan zakon o vjerskim slobodama, u Srbiji je drugi, tamo ima vjeronauka u školi ovdje nema itd. Vi nigdje na Balkanu i šire nemate Islamsku zajednicu koja se preklapa s drugom preko državne granice. Imate Islamsku zajednicu u Sloveniji koja funkcionira u okviru granica Slovenije itd. Jedino Islamska zajednica u Srbiji ima apetitita da se malo proširi, da prijeđe preko granice, a ja im kažem da prvo riješe probleme u svojoj avliji, da pokušaju doći do jedinstva. Kada to urade, onda možemo zajedno raditi za dobrobit muslimana na ovim prostorima. Oni najbolje znaju šta znači biti podijeljen, šta znači smutnja i razdor u džematima. To je dodatno čuđenje. Mi ovdje nismo podržali nijednu suprotnu stranu ili struju u tim podjelama u Islamskoj zajednici u Srbiji, u Sandžaku, ali opet se nastoji napraviti razdor na našem prostoru. Muslimani u Crnoj Gori ne žele podjele, mi ničim nismo doprinijeli da dođe do bilo kakvih podjela. Obratite pažnju na ovo: mi ovdje u Podgorici imamo gradsku općinu Tuzi, gdje je dominantno albansko stanovništvo, i koja pripada albanskoj regiji Malesija. Zamislite da albanski muftija dođe ovdje i kaže da Tuzi pripada regiji Malesija, da nisu bitne državne granice i pokušava praviti paralelne institucije, džemate itd. Nikada niko iz Albanije nije došao i bio destruktivan. Dolazili su uvijek na naš poziv i bili od velike koristi. Štaviše, ako smo imali određenih problema u džematima mi smo pozivali albanskog muftiju da nam pomogne, da dođe kao lijek, dok u ovom slučaju mi imamo zdravo tijelo, a neko nam donosi virus.

http://www.preporod.com/index.php/inter ... -gori.html

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Jugoistočna Bosna (Crna Gora)

Post Postao/la Abidaga » 07 sep 2014 11:43

Abidaga je napisao/la:12.01.2013
Zukorlić otvara južni front: Imenovan pomoćnik Muftije sandžačkog za područje Južnog Sandžaka!
http://www.islamskazajednica.org/index. ... ticle=7278
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=458

Crnogorska policija je intenzivirala operativni rad na terenu kada se radi o praćenju "vehabija" odmah nakon što je u Novom Pazaru sredinom pretprošle godine održana prva sjednica Odbora za obnovu Narodnog vijeća Sandžaka, čiji je cilj vraćanje autonomije tom dijelu Srbije po ugledu na tzv. partizansku autonomiju od 1943. do 1945. Ta autonomija podrazumijeva i pripajanje nekoliko crnogorskih opština na sjeveru, pa je ANB počela sa bezbjednosnom procjenom i provjerom više lica zbog eventualnih veza sa „autonomašima”.

http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Dr ... nak=340940
06.09.2014
Iako stručnjaci upozoravaju da radikalne islamističke grupe jačaju prisustvo u našem regionu, a susjedne zemlje, Bosna i Hercegovina i Kosovo, hapse pripadnike vehabija koje dovode u vezu sa terorizmom, u Crnoj Gori javnost ne zna tačan broj pripadnika ove vjerske skupine, jer ga Agencija za nacionalnu bezbjednost ANB drži u tajnosti. Reis Rifat Fejzić prvi put je javno okrivio Islamsku zajednicu u Srbiji da podržava takve marginalne grupe u našoj zemlji, ali stručnjaci za bezbjednost kažu da oni za sad nijesu prijetnja državi, i savjetuju oprez.

Vehabistički pokret je sve prisutniji i opasno ugrožava bezbjednost u mnogim djelovima svijeta. Reis Islamske zajenice u Crnoj Gori Rifat Fejzić prvi put je okrivio Islamsku zajednicu u Srbiji da podržava takve marginalne grupe u našoj zemlji.
“Islamska zajednica u Srbiji permanentno je u Crnoj Gori podržavala te marginalne grupe, radikalnu grupu i sve one koji su bili u neslaganju sa islamskom zajednicom. Ja bih prije svega to nazvao zloupotrebom imena časnog Kurana to su prije svega prostorije džamije gdje će organizovat kurseve za neku našu djecu a to će voditi ljudi koji su ili glavni sumnjivi ili su na granici da budu tamo gdje ne želimo da budu i ti ljudi će u tim prostorijama u CG obučavati našu djecu“, rekao je Fejzić za Atlas TV.

Ipak podatke o prisustvu tih grupa u našoj zemlji i broju njihov pripadnika iz Agencije za nacionalnu bezbjednost nijesu mogli da daju, jer kako su rekli, u pitanju su tajni podaci.
“Agencija za nacionalnu bezbjednost prikuplja podatke u skladu sa nadležnostima definisanim Zakonom o ANB. U pitanju su klasifikovani podaci, čije je korišćenje propisano/ograničeno Zakonom o tajnosti podataka”, saopšteno je za Atlas TV iz ANB-a.

Ni Reis Rifat Fejzić nema informacije o tačnom broju jer, kako je rekao, ta institucija nema uvid u podatke ANB-a. Ipak, prema pisanju medija, u Crnoj Gori djeluje oko 1.700 vehabija. Takođe, početkom avgusta vehabije su se okupile u Plavu, pa su aktivnosti, na praćenju tih osoba, u posljednje dvije nedjelje kako prenose mediji, pojačane. Reis podsjeća na određene probleme koje su imali, i kako kaže, imaju i dalje.
“Zabilježeno je da smo imali i fizičke napade nekada na naše vjerske službenike, imali smo i napade na naše vjernike koji su dolazili a bili su fizičke prirode itd. Mnogi od tih problema imali su sudski epilog“, istakao je Reis.

Član skupštinskog odbora za bezbjednost i odbranu Nebojša Medojević kazao je za Atlas TV da su prilikom kontrolnih saslušanja na sjednicama od članova ANB-a dobili informacije da postoje organizacije koje su pod pratnjom. Iako, kako kaže Medojević, za sada nije bilo hapšenja, tradicionalni islam je napadnut od formi koje nijesu bliske islamu i to se posebno odražava u Ulcinju, Rožajama i Plavu.
“Treba biti oprezan i drzati pod paznjom posebno ako se djelovanje tih organizacija pretvara u fanatizam koji zaludjuje mlade ljude sa sjevera da gube glavu za neke međ projekte koji mogu biti jako opasni. Posebno je problem u ulcinju gdje je islamska zajednica preuzeta od strane vehabija i to je opasno jer to je posebna vrsta islama i vrlo su zabrinuti ljudi iz kruga cg muslimana jer to je nešto što je strano tijeloo na teritoriji Crne Gore“, poručuje Medojević.

Profesor krivičnog prava Velimir Rakočević koji je dvije decenije proveo radeći u policiji, potvrdio je da postoje slučajevi u kojima se ljudi iz Crne Gore regrutuju za ratišta u drugim državama. Kako navodi, ne možemo se izolovati jer iz država u okruženju postoji veliki broj radikalnih elemenata.
“Postoje jake informacije da se regrutuju iz tih oblasti. Bio je jedan slučaj gdje je jedno lice i stradalo da ratištu u Siriji”, rekao je Rakočević.

Reis Rifat Fejzić smatra da Crna Gora kao država apsolutno ništa ne radi po ovom pitanju kako bi zaštitila islamsku zajednicu, iako je ranije potpisan ugovor sa Vladom o uređenju odnosa islamske zajednice po kojem je ona prilično zaštićena.

Na opreznost poziva i profesor Rakočević koji kaže da ANB i ostale državne institucije moraju da se spuste u pretpolje mogućeg konflikta. Na svu sreću, kako kaže, državi još uvijek ne prijeti opasnost od ovih grupa.
“Ali naravno da postoji latenta opasnost i ne moze se ignorisati. Zato se moraju preduzeti mjere da bi se smanjila zona uticaja vehabizma”, poručio je Rakočević.

Mnoga ovakva pitanja bi bila riješena i riješiće se, kaže Reis, ukoliko država bude htjela da ispoštuje ono što je potpisala sa islamskom zajednicom. Još jednom je pozvao sve muslimane da dođu pod kišobran islamske zajednice.

http://www.cdm.me/drustvo/crna-gora/fej ... crnoj-gori

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Cijepanje IZ-e

Post Postao/la Bosni » 25 sep 2014 02:40

http://sandzakpress.net/fejzic-naredio- ... -dzamijama
Fejzić naredio zabranu aktivnosti hfz. Abdurahmanu Kujeviću u rožajskim džamijama

Rožaje – U nedjelju, 21. septembra, prorežimski odbor Islamske zajednice u Rožajama je na vanrednoj sjednici, donio odluku o zabrani pristupu džamijama hafizu Abdurrahmana ef. Kujeviću.

Ovakva odluka je donijeta par dana prije otvaranja islamskog dječjeg vrtića i svega desetak dana nakon što je otvorena Škola Kur'ana u Rožajama koju već sada pohađa 180 učenika a koju je javno kritikovao crnogorski reis, Rifat Fejzić.


Ovakav potez, se nesumnjivo, može smatrati kao pokušaj ugrožavanja preporoda islama u Rožajama, kao i atak na nacionalno i institucionalno buđenje Bošnjaka u južnom Sandžaku. Ovaj čin također predstavlja grubi pokušaj dijeljenja Sandžaka i produbljivanja jaza između sjevernog i južnog Sandžaka.

Ono što bi se moglo okarakterizirati kao najveći grijeh koji je zamjeren hafizu Kujeviću od strane “crnogorske islamske zajednice” jeste njegovo zalaganje za ujedinjenje Islamske zajednice u CG u sastav Rijaseta IZ u BiH i vraćanje i objedinjavanje medžlisa Rožaja, Petnjice, Plava, Gusinja, Bijelog Polja i Pljevalja pod Muftijstvom Sandžačkim, kako je i bio slučaj prije cijepanja Islamske zajednice Sandžaka.

U Rožajama se najavljuju štandovi na mnogim mjestima za potpisivanje peticije da se ispravi ova velika nepravda i hafiz vrati u institucije Islamske zajednice, kako naši građani ne bi ostali uskraćeni za višegodišnje sticanje znanja kroz halke Kur'ana, hutbe, dersove, noćne namaze itd.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Cijepanje IZ-e

Post Postao/la Abidaga » 26 sep 2014 14:06

Ono što bi se moglo okarakterizirati kao najveći grijeh koji je zamjeren hafizu Kujeviću od strane “crnogorske islamske zajednice” jeste njegovo zalaganje za ujedinjenje Islamske zajednice u CG u sastav Rijaseta IZ u BiH i vraćanje i objedinjavanje medžlisa Rožaja, Petnjice, Plava, Gusinja, Bijelog Polja i Pljevalja pod Muftijstvom Sandžačkim, kako je i bio slučaj prije cijepanja Islamske zajednice Sandžaka.
Novi Pazar ovim prjedlogom cijepa IZuCG i nije realno ocekivati podrsku za to od reisa Fejzica u Podgorici. Sarajevo zato sada treba ponuditi neki kompromis: titulu muftije Fejzicu, IZuCG isti status unutar IZBiH koji vec imaju IZ u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji pa tek nakon ujedinjenja eventualna podjela CG na dva muftijstva. Ako Fejzic ne prihvati kompromis onda se je opredjelio protiv Bosne i definitivno gubi Sandzak.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41242
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Cijepanje IZ-e

Post Postao/la Jack » 26 sep 2014 14:50

A kako bi se taj muftiluk zvao?Crnogorski?
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Cijepanje IZ-e

Post Postao/la Abidaga » 26 sep 2014 16:11

Podgoricki kao za vrijeme kraljevine Jugoslavije.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Jugoistočna Bosna (Crna Gora)

Post Postao/la Abidaga » 26 sep 2014 17:09

GKOm8Mw3boc
Reis Fejzić: Zukorlićevim vrtićima i školama bi trebalo da se bave naši državni organi!
http://sandzakpress.net/fezic-poziva-cr ... u-rozajama
hmjL1nngAkY
15.09.2014
Dzevad Galijasevic: "Crna Gora je u opasnosti! Cilj IZBiH, Zukorlica i vehabija je ovladati Bosnom, Sandzakom i teritorijanlo uvezivanje sa Turskom!"
http://www.youtube.com/watch?v=TOaZa5gjW4Y

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Cijepanje IZ-e

Post Postao/la Bosni » 28 sep 2014 20:49

http://sandzakpress.net/fejzic-pravi-po ... je-fasista
Fejzić pravi podjele istjerivanjem hfz. Kujevića i poručuje: “Zukorlić je fašista!”

Sandžak – Rifat Fejzić optužio je sandžačkog muftiju Muamera Zukorlića da svojim “fašističkim djelovanjem” pokušava da podijeli IZCG, unese nemir u Crnu Goru i među ovdašnjim muslimanima.

“Umberto Eko je rekao da je za fašizam svako neslaganje izdaja. Takav je način razmišljanja ideološke oligarhije iz Novog Pazara, g. Zukorlića i ljudi koji razmišljaju kao on. Šokiran sam njihovim izlivom fašizma i mržnje“, rekao je Fejzić za „Vijesti“.


Svoj naum, smatra Fejzić, Zukorlić je pokušao da ostvari preko svog “pomoćnika za Južni Sahdžak”, hafiza Abdurahmana Kujevića. On je prošle nedjelje na vanrednoj sjednici rožajskog Odbora izopšten iz IZCG.

Fejzić kaže da Kujević nije razriješen ni što je, pored matične kuće, službovao i u Islamskoj zajednici u Srbiji (IZS), niti što je na posljednjim lokalnim izborima politički podržao Bošnjačku demokratsku zajednicu (BDZ).

On ne negira da je Kujević bio uslovljen da se izjasni kojoj od dvije IZ želi da pripada: “Predstavnici rožajskog odbora su mu ponudili da odabere da ili će biti član IZCG ili Islamske zajednice Srbije. On nije htio da prihvati da bude član IZCG, tako da je sam sebe eliminisao i odbor je donio odluku kako bi poštovao njegovu želju“.

Na pitanje da li Kujević negira IZCG ili Fejzića kao njenog prvog čovjeka, reis ocjenjuje da je to isto: “To morate pitati njega. Ali svejedno, ili jedno ili drugo, potpuno bude svejedno“.

Fejzić ne zna koliko Zukorlićevih pristalica ima u Crnoj Gori, ali je Kujević prvi koji je izopšten iz IZ.

On sumnja da je preko dvije hiljade ljudi potpisalo peticiju protiv Kujevićevog razrješenja iz IZCG: “Moje službe su mi prenijele da su na onlajn peticiji potpisani i neki članovi odbora IZ i imami koji to nijesu uradili, ali su njihova imena zloupotrijebljena.“
http://sandzakpress.net/fezic-poziva-cr ... u-rozajama
Fezić poziva crnogorsku bezbjednost da zatvori Školu Kur'ana u Rožajama!

Južni Sandžak – Fejzić je najavio da će pozvati državu da Islamsku zajednicu Crne Gore zaštiti od muftije Muamera Zukorlića.

„Ljut sam što država nije poštovala mnoge stvari prema Islamskoj zajednici na osnovu ugovora koji smo potpisali. Mnogo štošta iz tog dukumenta nije ispoštovano, u konkretnom slučaju da se jurisdikcija Islamske zajednice CG poklapa sa granicama države. A ovdje se danas otvaraju vrtići i škole čije je sjedište u drugoj državi. Škola Kurana, koju sam ja Kujeviću otvorio, zatvorena je zbog njegovog nerada. Poenta je bila da dođe muftija Zukorlić iz jedne druge zemlje sa fašističkim razmišljanjem i koji hoće da prikaže da je Rožajcima preči Novi Pazar nego Rožaje. Njegovim vrtićima i školama bi trebalo da se bave naši državni organi“, rekao je Fejzić.

Fejzić protiv sandžakizacije Rožaja

Komentarišući saopštenje rožajskog Odbora da je Kujević razriješen i zato što je bio politički angažovan u Bošnjačkoj demokratskoj zajednici, Fejzić je potvrdio da je to jedan od razloga, ali da je ključni bio nepriznavanje Islamske zajednice CG, odnosno želja da se rožajski Odbor Islamske zajednice pripoji sandžačkom muftijstvu.

„Mi ovdje imamo problem sa jednom ideologijom, pokušajem novopazarizacije (sandžakizacije) Rožaja.

Islamska zajednica Srbije želi da za sebe prigrabi veliki dio naše IZ. Tvrde da rožajski, kao jedan od najvećih odbora, ne pripada IZCG već muftijstvu sandžačkom.
:cita:

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Cijepanje IZ-e

Post Postao/la Bosni » 28 sep 2014 21:08

http://sandzakpress.net/nikada-nisam-ne ... avu-izubih
Nikada nisam negirao IZuCG, ali priželjkujem da ona bude u sastavu IZuBiH

Uvažena braćo i cijenjene sestre,
Javljam vam se iz grada Harema, časne i blagoslovljene Mekke, u kojoj se nalazi Kaba, najsvetija kuća na zemlji, koju je, kao što je opće poznato, sagradio Ibrahim, s.a.w.s.
Sa ovog mubarek mjesta želim vam se obratiti u povodu Odluke koju je nedavno donio Odbor Islamske zajednice Rožaje, a odnosi se na moje isključenje sa službe koju sam obavljao u ovoj našoj instituciji.

ODLUKA PO HITNOJ PROCEDURI: Prvo što želim da kažem jeste činjenica da je Odbor sazvan vanredno i da je odluka donijeta po hitnoj proceduri. Prije toga nije bilo nikakvog zvaničnog razgovora niti bilo kakvog upozorenja, niti je vođen bilo kakav disciplinski postupak protiv mene. Odluka mi zvanično, u pisanoj formi, nije dostavljena od kada valjda nastaje moje pravo na eventualni prigovor.

Iz medijskih saopćenja sam upoznat sa razlozima, te se ovim putem želim osvrnuti na te razloge, a svakako, očekujem i zvanično obrazloženje, nakon čega ću preduzeti neophodne pravne radnje.

ISLAMSKU ZAJEDNICU VIDIM U IZVORNOM LEGALITETU: U saopćenju koje je dao Odbor IZ Rožaje navodi se da sam kao upošljenik Odbora IZ Rožaje osporavao legitimitet ove institucije. Ističem da to nikada nisam učinio. Vjerovatno se njima to učinilo kada sam našu Islamsku zajendicu vidio u njenom izvornom legalitetu, dakle važećem propisu donešenom na osnovu slobodne volje ove zajednice da formira i bude sastavni dio Mešihata Sandžaka. Ova oduka nikada i ni jednim pravno valjanim činom i aktom nije poništena, a ako jeste, neka nam to predsjednik odbora ili neko drugi ko zna za takav dokumenat predoči. U tom smislu, svi moji javni nastupi su legalni jer proizilaze iz jasnog i nedvosmislenog statusa ove institucije. Ja nikada nisam negirao postojanje Islamske zajednicu u Crnoj Gori i smatram je također svojom, odnosno našom institucijom, koju doduše, za razliku od brojnih mojih kolega priželjkujem da bude u sastavu Rijaseta Islamske zajednice sa sjedištem u Sarajevu, kao što je to IZ Sandžaka.

ANGAŽIRANJE U INSTITUCIJE ISLAMSKE ZAJEDNICE SA SJEDIŠTEM U NOVOM PAZARU NIJE ZABRANJENO: Koliko je meni poznato, angažiranje u institucije Islamaske zajednice sa sjedištem u Novom Pazaru nije zabranjeno niti jednim dokumentom Islamske zajednice, tako da smo i ja i brojni moji drugi kolege iz Rožaja radno angažirani u njima, a koliko znam protiv njih se ne vodi nikakav pravni postupak.

Ustavom Crne Gore se garantuje odvojenost vjerskih institucija od države što, shodno širokoj praksi u okruženju i svijetu, implicira činjenicu da se jurisdikcija ili u ovom slučaju pravna nadležnost vjerske organizacije u pravilu ne poklapama sa državnom, što je slučaj sa većinom vjerskih organizacija na našem prostoru. To je slučaj i sa pravoslavnom crkvom u Crnoj Gori i zašto bi u tom smislu Islamska zajednica bila izuzetak?

SVE ŠTO RADIMO JE LEGALNO I U SKLADU SA PROPISIMA CRNE GORE: Ugovor na koji se u medijskim nastupima pozivaju pojedinci iz Islamske zajednice, ako sam dobro razumio je onaj Ugovor koji je potpisan sa Vladom Crne Gore. Prema tom ugovoru, koliko se razumijem, direktno je povrijeđen Ustav Crne Gore jer se prema njemu, suprotno članu 14., Vlada direkno miješa u vitalne nadležnosti Islamske zajednice, te se stoga isti ne može smatrati pravno valjanim aktom. O tome sam govorio već nekoliko puta. Ovo ne ističem kako bih doveo u pitanju pravnu osnovanost da Država provjeri i provjerava sve naše aktivnosti, jer ona to naravno ima pravo i bez tog Ugovora na koji se pozivaju. Sve što radimo je legalno i u skladu sa propisima Crne Gore. Institucije koje bodu oči pojedincima, a riječ je, kako čujem o Školi Kur’ana časnog, igraonici za djecu Reuda, registrirane su kod nadležnih državnih institucija.

POLITIKANSTVO: Medijski se javnosti prezentira da mi je data mogućnost da biram da se opredjeljujem između, kako kažu dvije strane, dvije Islamske zajednice. Naravno, da se i u ovom slučaju radi o čistom politikanstvu i amaterskom pravnom laicizmu. Ja sam se u ovu Islamsku zajednicu zaposlio prije sedam godina i sva dalja naklapanja u tom smislu su rezultat samo hirova pojedinaca i frustracija po raznim osnovama.

Naravno, pročitao sam uvredjljive sadržaje izrečene iz usta prvog čovjeka Islamske zajednice u Crnoj Gori, i na njih, najkraće rečeno, ne želim odgovarati, piše u pismu Hafiz Abdurrahman ef. Kujević, koje je poslao iz Mekke.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Cijepanje IZ-e

Post Postao/la Abidaga » 30 sep 2014 19:23

tvTFWu_qTa0
Ljajić uputio podršku Fejziću:
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/49879 ... -muslimane
Ljajić smatra da bi Vlada Crne Gore trebala da pomogne reisu Fejziću i da je u pitanju, kako je rekao, izvoz krize iz Srbije u Crnu Goru.
- Sve ono o čemu je Fejzić govorio, imali smo prilike da vidimo i osetimo na svojoj koži” - rekao je Ljajić..

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Jugoistočna Bosna (Crna Gora)

Post Postao/la Abidaga » 30 sep 2014 20:03

30.09.2014
Zukorlić: „Ja sam muftija sandžački, prema ustavu islamske zajednice, sa sjedištem u Sarajevu, čiji smo mi sastavni dio. Po prvome članu, Sandžak u svojoj cjelosti, kao istorijska regija, sastavni je dio te islamske zajednice. S druge strane, 1993. godine, nakon disolucije islamske zajednice sa prostora Jugoslavije, sandžački mešihat je formirao odbor islamske zajednice i sjevernog i južnog dijela Sandžaka, što je drugi stub našeg legitimiteta na tom prostoru. Neposredno prije referenduma za osamostaljenje Crne Gore lično me je uvjeravao tadašnji i sadašnji predsjednik Crne Gore Filip Vujanović da se u pitanju komunikacije i na vjerskoj, porodičnoj i kulturnoj osnovi između dva dijela granica, nakon uspostave te granice, ništa neće promijeniti. Prema tome, moje djelovanje je zasnovano na tim momentima i na istorijskim osnovama koje su nesporne“, pojasnio je on.

http://sandzakpress.net/zukorlic-fejzic ... -sta-prica

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Jugoistočna Bosna (Crna Gora)

Post Postao/la Bosni » 01 okt 2014 16:32

http://sandzakpress.net/vujanovic-zukor ... crnoj-gori
Vujanović: Zukorlić ne može da djeluje u Crnoj Gori

Sandžak, Crna Gora – Nadležnosti muftije sandžačkog Muamera Zukorlića imaju granicu i on ne može da djeluje u Crnoj Gori, koja ima svoju Islamsku zajednicu, poručio je predsjednik Crne Gore Filip Vujanović.

“Muftija treba da zna da ono što je njegova nadležnost ima svoju granicu, da ne prelazi na prostore Crne Gore, jer ovdje djeluje Islamska zajednica i on ne može mimo nje da djeluje na ovom prostoru”, rekao je Vujanović, prenosi “Analitika”.

On je poručio da se u Crnoj Gori mora čuvati jedinstvo, što, kako je istakao, islam i promoviše.

“Ljude ne treba razdvajati po vjeri. Islam to ničim nije zaslužio. Ubjeđen sam da će i reis Islamske zajednice u Crnoj Gori, a i vjernici, biti posvećeni tome da očuvaju jedinstvo, jer to i jeste jedna od poruka Kur'ana i poruka Muhammeda (s.a.v.s.), koji je u Kur'anu i u svim onim propovedima to na vrlo jasan način saopštio”, zaključio je Vujanović.

Crnogorski predsjednik je, s druge strane, naglasio da veoma poštuje sve što radi reis Islamske zajednice Crne Gore Rifat Fejzić.

“On je u svim svojim aktivnostima pokazao privrženost Crnoj Gori i spremnost da u okviru Islamske zajednice afirmiše vrijednosti Crne Gore u islamu i dobru saradnju sa ostalim vjerama, zbog čega veoma podržavam sve što on radi”, kazao je Vujanović.


Reis Islamske zajednice u Crnoj Gori (IZ u CG) Rifat Fejzić ocijenio je da muftija Zukorlić svojim djelovanjem pokušava da u Crnu Goru prenese novopazarski sindrom.

“Crnoj Gori i Islamskoj zajednici u Crnoj Gori ne treba nikakva novopazarizacija”, rekao je Fejzić za Televiziju Crne Gore.

Ovom prilikom podsjećamo naše čitaoce da je neposredno prije referenduma za osamostaljenje Crne Gore tadašnji i sadašnji predsjednik Crne Gore Filip Vujanović obećao muftiji Zukorliću da se u pitanju komunikacije i na vjerskoj, porodičnoj i kulturnoj osnovi između dva dijela granica, nakon uspostave te granice, ništa neće promijeniti.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Jugoistočna Bosna (Crna Gora)

Post Postao/la Abidaga » 01 okt 2014 19:09

Bosni je napisao/la:http://sandzakpress.net/vujanovic-zukor ... crnoj-gori
Vujanović: Zukorlić ne može da djeluje u Crnoj Gori

Sandžak, Crna Gora – Nadležnosti muftije sandžačkog Muamera Zukorlića imaju granicu i on ne može da djeluje u Crnoj Gori, koja ima svoju Islamsku zajednicu, poručio je predsjednik Crne Gore Filip Vujanović.

“Muftija treba da zna da ono što je njegova nadležnost ima svoju granicu, da ne prelazi na prostore Crne Gore, jer ovdje djeluje Islamska zajednica i on ne može mimo nje da djeluje na ovom prostoru”, rekao je Vujanović, prenosi “Analitika”.
Odlicno! Sef crnogorske drzavice sebi dao za pravo da prijeti sandzackom muftiji zbog uspostavljanja bosnjacki kulturnoobrazovnih institucija u Sandzaku! Jos ako predje sa rijeci na djela dobijamo kosovski scenario.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Jugoistočna Bosna (Crna Gora)

Post Postao/la Abidaga » 01 okt 2014 22:52

01.10.2014
U Podgorici održan sastanak "Mješovite komisije za sprovođenje Ugovora o uređenju odnosa od zajednoičkog interesa između Vlade Crne Gore i Islamske zajednice u Crnoj Gori:
http://www.monteislam.com/novosti/drugi ... hmed-fatih
Zaključak je da je Mješovita komisija zauzela stav da se zaštiti pravni status i legitimitet Mešihata Islamske zajednice u Crnoj Gori na čijem je čelu Reis Rifat Fejzić. Shodno članu 4 pomenutog Ugovora gdje se Islamskoj zajednici u Crnoj Gori priznaje vjerska jurisdikcija za sve islamske vjernike u Crnoj Gori i granice njene jurisdikcije poklapaju se sa državnim granicama Crne Gore. Mješovita komisija poziva sve nadležne državne organe da u skladu sa zakonodavstvom Crne Gore i obavezama iz Ugovora postupe prilikom registracije vaspitnih ustanova.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Jugoistočna Bosna (Crna Gora)

Post Postao/la Abidaga » 02 okt 2014 09:17

iSfNMljtNx0
Zukorlić kaže da mu nije potrebna dozvola ni državne ni lokalne samouprave niti reisa, jer su ti objekti već registrovani u okviru Bošnjačke kulturne zajednice i Muslimanskog omladinskog kluba. On kaže da nema ništa sporno u otvaranju Škole Kurana i islamskog dječjeg vrtića u Rožajama, jer muftijstvo sandžačko potpuno legitimno djeluje u oba dijela Sandžaka.
„Ne prihvatamo obavezu mi za ovu vrstu programa, ni za dozvolu od strane države, ni za dozvolu od strane Rifata Fejzića, lokalne uprave. Ako je to registrovano u bilo kojoj formi. To su već registrovani subjekti kao što sam kazao ili kao bošnjačko kulturna zajednica ili dječja igraona“, pojasnio je Zukorlić.

Na pitanje da li želi da podijeli Islamsku zajednicu i šta mu je cilj u Crnoj Gori, muftija kaže da želi da na jednom istorijskom regionu funkcioniše bez prepreka.
„Bez stajanja u redovima na tim granicama. Bez toga da vi meni sada govorite da je to drugi svijeti, da ja mogu otvoriti vrtić u Pazaru, ali ne mogu u Rožaja. To je opasna poruka. Mi samo to želimo, mi želimo da i Srbiju i Crnu Goru doživimo kao svoje domove. To mora biti na obostrano povjerenje i zadovoljstvo i mi smo na to spremni da uzmemo svoja prava i da damo svoju lojalnost“, kazao je Zukorlić.

Predstavnicima bošnjaka u Vladi i Skupštini Crne Gore zamjera što umjesto partnerskog imaju poltronski odnos.
“Jedno pričaju naši bošnjački političari u Crnoj Gori, dok su u opoziciji a drugo kad postanu ministri i dođu na vlast, vi znate da je tako“, ističe muftija sandžački.

Zukorlić kaže da su jedini interes Bošnjaka stabilne Crna Gora i Srbija, jer ako te države imaju problem, imaju ga i Bošnjaci. Nije kaže radikalan već sa razlogom oprezan.
“Shvatate li vi da su bošnjaci ranjeni sa 11 valova genocida, da su duboko ranjeni nedostatkom konvencionalne nacionalne države koja ih štiti i to izaziva nesigurnost. I vi sad očekujete da Bošnjaci u Sandžaku i u Srbiji i Crnoj Gori potpuno bezuslovno vjeruju i Srbiji i Crnoj Gori da im se neće desiti ništa niti jedan genocid, a desili su im se od strane te dvije države“, zaključio je Zukorlić.


Generalno nezadovoljan politikom Srpske pravoslavne crkve, Zukorlić tu vidi dva problema, ne razumijevanje izazova 21. vijeka i nesigurnost u sopstveno pravoslavno učenje. Posebna priča je kaže mitropolit Amfilohije.
“Izjava koja se prije nekoliko sedmica čula od Amfilohija u kojoj on veoma otvoreno pravda genocid nad muslimanim, je poziv na genocid. I priznanje da Srpskoj pravoslavna crkva na čelu sa Amfilohijem Radovićem zapravo baštini genocidnu politiku. To je stravično”
http://sandzakpress.net/muftijstvu-sand ... -crne-gore

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Cijepanje IZ-e

Post Postao/la Abidaga » 02 okt 2014 09:44

Član BANU prof. dr. Šerbo Rastoder:
“Unazad mnogo godina postavljao (sam) pitanja poput onih kako u Rožajama može raditi medresa koja nije pod duhovnom ingerencijom IZuCG. Na takva pitanja bi mi kratko odgovarali da to valjda bolje od mene zna reis Fejzić koji tamo radi kao profesor i mnogo toga još. Dakle, volio bih da mi neko objasni, zašto je baš sada nekome stalo da reaktuelizuje neka pitanja, koja su desetak godina gurana pod tepih. Dozvolite mi da pogađam: Zato što je sada aktuelna priča o ulasku Crne Gore u NATO ili zato što uskoro slijedi izbor novog reisa u Crnoj Gori? Mislim, da je ova ‘priča’ iskonstruisana kao politička logistika nekim centrima moći..”

http://sandzakpress.net/rastoder-prije- ... sandzackom

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Jugoistočna Bosna (Crna Gora)

Post Postao/la Bosni » 07 okt 2014 19:13

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/su ... -zukorlica
Sukob reisa Fejzića i muftije Zukorlića

Bajram je vrijeme mira, tolerancije i praštanja.

Ove godine, međutim, ni Bajram nije zaustavio sukob koji, kažu neki od aktera verbalnog sukoba, prijeti da podijeli muslimane u Crnoj Gori.

Teške riječi su u predbajramske dane razmijenili reis Rifat Fejzić i muftija Muamer Zukorlić. U osnovi njihovog sukoba leži pitanje: koja vjerska zajednica, ona koju predvodi Fejzić ili ona iz Novog Pazara, na čijem je čelu Zukorlić, ima, uslovno rečeno, nadležnost nad vjerskim životom muslimana na sjeveru Crne Gore?

Optužbe za fašizam

Reis Islamske zajednice u Cmoj Gori Rifat Fejzić optužio je sandžačkog muftiju Muamera Zukorlića da svojim "fašističkim djelovanjem" pokušava da podijeli islamsku zajednicu i unese nemir među musimanima u Crnoj Gori.

“Umberto Eko je rekao da je za fašizam svako neslaganje izdaja. Takav je način razmišljanja ideološke oligarhije iz Novog Pazara, g. Zukorlića i ljudi koji razmišljaju kao on. Šokiran sam njihovim izlivom fašizma i mržnje", rekao je Fejzić za „Vijesti".

Muftija Zukorlić je optužio reisa Fejzića da je njegova, kako je rekao, “slabost” krivac za uspon radikalnih tendencija među muslimanima u Crnoj Gori. “Kvalitetna IZ ne ostavlja prostora za samorasle oblike vjerske edukacije iz kojih često izlazi i radikalni oblik piomanja islama. Islamska zajednica CG potpiše ugovor sa državom, riješi pitanje svojih plata, ima par organizacija, turskih i arapskih, koje im sponzorišu izgradnju džamija i druge projekte i imaju na raspolaganju pendrek države da im se obračuna se neistomišljenicima”, rekao je Zukorlić.

Наfiz Abdurahman Kujević, koji podržava muftiju Zukorlića i kojeg је rožajski odbor prošle nedjelje izopštio iz Islamske zajednice Crne Gore, optužio je reisa Fejzića da zaštitu traži od onih koji su devedesetih Bošnjake predali “na nož četnicima u BiH”.

Kujević tvrdi da je, prema Ustavu Islamske zajednice sa sjedištem u Sarajevu, Zukorlić muftija jedinstvenog muftijstva koje obuhvata i sjeverni (u Srbiji) i južni (u Crnoj Gori) dio Sandžaka. On tvrdi da priželjkuje da “Islamska zajednica Crne Gore bude u sastavu Rijaseta Islamske zajednice sa sjedištem u Sarajevu, kao što je to IZ Sandžaka“. On smatra da se pravna nadležnost vjerske organizacije u pravilu ne poklapama sa državnom, što je slučaj i sa pravoslavnom crkvom u CG.

Reis Fejzić je od države Crne Gore zatražio da zaštiti integritet Islamske zajednice, na osnovu sporazuma koji je ta vjerska zajednica potpisala sa Vladom Crne Gore.

Država se doista i oglasila, u liku predsjednika Crne Gore, Filipa Vujanovića.

Nadležnosti muftije sandžačkog Muamera Zukorlića imaju granicu i on ne može da djeluje u Crnoj Gori koja ima svoju Islamsku zajednicu, rekao je Vujanović.

Suljo Mustafić, potpredsjednik Skupštine Crne Gore i Bošnjačke sranke, smatra da je Islamska zajednica u Crnoj Gori autonomna insitucija koja je utemeljena u Crnoj Gori, koja ima svoja statutska tijela i mešihat, te “U tom smislu ima u potpunosti svoje ingerencije koje se pokalpaju sa granicama Crne Gore”.

Mustafić ističe da je Islamska zajednica u Crnoj Gori “preživjela i teža vremena”. Očigledno da je nekome sa strane zasmetala harmonija i kompaktnost koja vlada u IZ u Crnoj Gori i da stoga žele da eksportuju krizu, tvrdi Mustafić.

Saopštenje IZ-a

Islamska zajednica u Crnoj Gori potvrdila je svoje jedinstvo kroz saopštenje koje je potpisalo 14 predsjednika odbora i 14 glavnih imama. U saopštenju se kaže:

“Islamska zajednica krovna je institucija koja predstavlja i zastupa sve muslimane koji žive u Crnoj Gori, te se iz njenog imena jasno zaključuje prostor njene jurisdikcije”.

Takođe se najstrožije osuđuje svaki vid pokušaja destabilizacije IZCG kroz osnivanje paralelnih vjerskih ustanova i kroz, kako se dalje navodi, kontinuirane napade na reisa Rifata Fejzića i ostale vjerske aktiviste Islamske zajednice u Crnoj Gori.

“Držeći da je suštinski bitna vjerska obaveza čuvanja jedinstva zajednice vjernika, proizašla iz plemenitog ajeta: I svi se čvrsto držite Alahovog užeta i nemojte se razjedinjavati, potpisujemo ovo saopštenje”, navodi se u saopštenju.

U raspravu se uključio i Rasim Ljajić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija u Vladi Srbije. Ljajić je izjavio da ponašanje sandžačkog muftije Muamera Zukorlića koji je nedavno otvorio islamski vrtić u Rožajama, vodi do konfrontacija, svađa i podjela muslimana u Crnoj Gori.

Ljajić je ocijenio da je po srijedi Zukorlićevo tipično ponašanje koje će imati za posljedicu podjele u porodicama i džamijama, na isti način kao što se dogodilo u Novom Pazaru i uopšte u Sandžaku i Srbiji. “Vlada Crne Gore treba da pomogne Fejziću u smislu da se ispoštuje sporazum koji je Islamska zajednica ima sa Vladom Crne Gore, kao što imaju druge vjerske zajednice.... Ono što važi za druge, mora da važi i za Zukorlića”, izjavio je on.

Politički apsekt

Ljajić je u svojoj izjavi dotakao i drugi, politički aspekt verbalnog duela između reisa Fejzića i muftije Zukorlića. Napokon: sve na svijetu ima veze sa politikom, osim same politike – ona ima veze samo sa novcem.

Po Ljaićevim riječima, velika je sreća što Zukorlić nema veliki uticaj u Crnoj Gori, što potkrepljuje činjenicom da je Zukorlićeva Bošnjačka demokratska zajednica Crne Gore na lokalnim izborima osvojila samo jedno odborničko mjesto.

Snažnijem Zukorlićevom političkom uticaju u Crnoj Gori nada se opozicioni Demokratski front, raznorodna desna koalicija čiji je stožer Nova srpska demokratija, koju predvodi četnički vojvoda Andrija Mandić. Budući da Bošnjačka stranka nije izgledan partner Demokratskom frontu na državnom nivou, ova se koalicija nada da bi druga stranka koja okuplja Bošnjake, ona Zukorlićeva, možda bila voljna za saradnju.

Istaknuti pripadnik Demokratskog fronta Koča Pavlović pridružio se napadima na islamsku zajednicu u Crnoj Gori i reisa Fejzića.

Po Pavloviću, podrška predsjednika Filipa Vujanovića reisu Rifatu Fejziću, predstavlja podršku koju DPS daje Bošnjačkoj stranci u njenom političkom sukobu sa sandžačkim muftijom Muamerom Zukorlićem i sa njegovom političkom partijom.

„Rukovodstvo IZ je pogazilo ustavni princip sekularnosti, jednogubo je vezalo Zajednicu za BS, a preko BS je većinu islamskih vjernika vezalo za režim i za DPS“, rekao je Pavlović.

Po njemu, crnogorska vlast napada Zukorlića, a taj čin „predstavlja odbranu njihovog vlastitog samoproglašenog kalifata na sjeveru, jedinog 100 odsto režimskog glasačkog rezervoara, u koji se sandžački ’uljez’ drznuo da kroči bez dopuštenja“.

O broju džamija

Na koncu, Pavlović iznosi i svoje viđenje današnjeg Sarajeva i toga koliko je džamija potrebno muslimanima. Do daljnjega će Bošnjaci iz Crne Gore, kaže Pavlović, moći „Da budu presrećni što imaju više džamija po glavi stanovnika čak i od svojih sunarodnika iz Sarajevskog kantona“.

Demokratskom frontu, koji predvodi četnički vojvoda, njegovi funkcioneri se izruguju sa obnavjanjem džamija u Bosni i nakon poziva člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića Bošnjačkoj stranci da uđe u koaliciju sa DPS-om i SDP-om, izjavljuju kako je Izetbegovića kupila crnogorska mafija, želim puno sreće u prikupljanju Bošnjačkih glasova.


Druga, daleko važnija pitanja otvara aktuelni verbalni sukob između muftije Zukorlića i Islamske zajednice u Crnoj Gori i prateće mu reakcije političkih aktera.

Vujanović je glavni unutarpolitički sponzor Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Vrlo izdašnu, mada ne tako srčanu podršku srpskoj crkvi davale su i brojne Đukanovićeve Vlade. Srpsku pravoslavna Crkva dakako nije iz Crne Gore, niti se njeno djelovanje “poklapa sa granicama” ove države.

Što se fašizma unutar vjerskih zajednica tiče: prije neki dan vjerski je gospodar Istočne Hercegovine, vladika Grigorije, u pratnji najveće medijske zvijezde Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, sveštenika Velibora Džomića, u Bileći otvorio Disneyland za četnike. Za Zukorlićev fašizam ne znam, ali to što su Grigorije i Džomić učinili u Bileći bio je neporeciv fašistički slet. Džomić, dodajmo, predaje na fakultetu za Državne i evropske studije Univerziteta Crne Gore. Mene to brine više od islamskog vrtića u Rožajama. A trebalo bi državu, mislim. Ovaj, po sudu dekana tog fakulteta, “vrsni intelektualac” studentima, između ostalog, predaje i Uvod u savremene političke sisteme. Država u kojoj, i vlast kojoj Velibor Džomić studente uvodi u savremene političke sisteme zaslužuje sve što će joj se desiti: a to nije ništa dobro.


Svoju podršku SPC-u Vujanović je više puta obrazložio “kanonskim” razlozima. Znači li to da će, odluče li crnogorski muslimani da njihovo duhovno središte bude Sarajevo ili, recimo, Istanbul, Vujanović to prihvatiti i svojim državničkim autoritetom štititi, jednako kao što prihvata i “kanonsko” ustrojstvo SPC?

Jasno je kako ne treba

Dalje: nije li jasno da se izdvajanjem “sandžačkog” korpusa doista cijepa jedinstvo muslimana u Crnoj Gori? Jer niti su svi muslimani u Crnoj Gori Bošnjaci (veliki broj njih su Albanci), niti svi žive u Sandžaku. Takođe, nije li jasno da bi, ukoliko bi sjedište Islamske zajednice Crne Gore postalo Sarajevo, Albanci mogli smatrati kako bi sjedište “njihovog dijela” IZ mogla biti Tirana, na primjer? Na koji način to doprinosi jedinstvu muslimana u Crnoj Gori?

Ali to su sve pitanja koja će muslimani u Crnoj Gori riješiti sami. Pred njima je jasan negativan primjer: samo neka pogledaju odnos SPC, Crnogorske pravoslavne crkve i crnogorske države i biće im jasno šta i kako ne treba činiti.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Jugoistočna Bosna (Crna Gora)

Post Postao/la Abidaga » 22 okt 2014 23:06

SXY1EAdAjSk

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Jugoistočna Bosna (Crna Gora)

Post Postao/la Bosni » 23 okt 2014 02:41

Ovaj predstavnik IZ CG je više uradio protiv sebe nego da nije ništa rekao. Ispao je ljigavac, pogotovo pored ef. Kujevića, koji je samo iznosio činjenice i imao smiren ton. Neznam kako bi iko mogao vidjeti taj snimak i dobiti utisak da je Fejzić u pravu ili da predstavlja nekakav moralni stav što se tiče granica vjerskih zajednica.

Odgovorite