☑ Pravila foruma i savjeti

Masovne grobnice u Bosni

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Masovne grobnice u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 10 aug 2021 01:02

Ekshumacija kod Kalinovika: Bošnjaci likvidirani i bačeni niz kanjon rijeke Bistrice

Neke od žrtava koje su pronađene bile su vezane žicom, a na skeletnim ostacima su uočena i oštećenja nastala djelovanjem vatrenog oružja

Nekompletni posmrtni ostaci još dvije osobe ekshumirani su danas, do prijepodnevnih sati, iz masovne grobnice koja je prošlog ponedjeljka otkrivena na lokalitetu Dobro Polje kod Kalinovika. Tako su od početka ekshumacije do danas u ovoj grobnici pronađeni posmrtni ostaci ukupno devet osoba.

- Ekshumacija na ovom lokalitetu traje već dvije sedmice, a obzirom na činjenicu da se radi o veoma strmom i nepristupačnom terenu koji se prekopava ručno. Upravo zbog toga ekshumacija će se nastaviti i u narednim danima - saopćeno je iz Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine.

Prema njihovim informacijama pretpostavlja se da pronađeni skeletni ostaci pripadaju žrtvama bošnjačke nacionalnosti koje su likvidirane u ljeto 1995. godine te bačene niz strmu padinu kanjona rijeke Bistrice.

- Neke od žrtava koje su pronađene bile su vezane žicom, a na skeletnim ostacima su uočena i oštećenja nastala djelovanjem vatrenog oružja. Uz posmrtne ostatke pronađeno je i nešto odjeće te neki lični predmeti. Posmrtni ostaci koji su pronađeni prebačeni su u JKP Gradska groblja Visoko radi dalje kriminalističko-tehničke i sudsko-medicinske obrade te izuzimanja koštanih uzoraka radi utvrđivanja identiteta putem DNK metode - istaknuto je u saopćenju.

U procesu ekshumacije kojom rukovodi Tužilaštvo BiH, učetvuju istražitelj Instituta za nestale osobe BiH, predstavnici Međunarodne komisije za traženje nestalih osoba (ICMP) u BiH, ljekar patolog, potrebni radnici i mehanizacija, pripadnici SIPA-e i uposlenici MUP-a genocidne koji osiguravaju lokaciju ekshumacije.
Završena ekshumacija u Kalinoviku: Pronađeni posmrtni ostaci najmanje devet osoba

Ekshumacija se provodila prethodnih 15 dana

Ekshumacija na lokalitetu u kanjonu rijeke Bistrice, u mjestu Dobro Polje, općina Kalinovik, nakon višednevnog procesa ekshumacije i potrage za posmrtnim ostacima, danas je završena.

Na lokaciji su u prethodnih 15 dana, istražitelji iz Posebnog odjela za ratne zločine, po nalogu postupajućeg tužitelja, koordinirali rad ovlaštenih službenih osoba koje su učestvovale u procesu ekshumacije, na kojoj su bili prisutni i ljekar-patolog sudske medicine, predstavnici Instituta za nestale osobe BiH, Međunarodne komisije za traženje nestalih ICMP, policijski radnici SIPA-e, kao i policijski službenici djelatnici PS Foča i Kalinovik, koji su osigravali lokaciju.

Danas su mjesto ekshumacije posjetili predstavnik ICMP u BiH, kao i predstavnik ambasade Velike Britanije u BiH.

Na mjestu ekshumacije pronađeni su nekompletni posmrtni ostaci najmanje devet osoba, te je pronađeno više koštanih i posmrtnih ostataka, koji su izuzeti i upućeni u prosekturu u Visokom, gdje će biti vršena sudsko-medicinska obrada i utvrđivanje identiteta žrtava putem DNK analize.

Uposlenici Tužiteljstva BiH, zajedno sa partnerskim institucijama i agencijama, učestvuju u procesima potrage za posmrtnim ostacima nestalih osoba u svim krajevima Bosne i Hercegovine.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Masovne grobnice u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 13 sep 2021 16:57

U Komemorativnom centaru u Tuzli identifikovane četiri žrtve

U Komemorativnom centru u Tuzli danas su zvanično identifikovane četiri žrtve proteklog rata.

Radi se o žrtvama bošnjačke nacionalnosti koje su nestale 1992. i 1995. godine na području Zvornika, Bratunca i Srebrenice.

Ove žrtve prethodno su identifikovane uz pomoć DNK metode, a danas su njihove porodice i zvanično potvrdile njihov identitet.

Danas je zvanično identifikovan Mustafa (Mehmeda) Husić iz Brezovice kod Srebrenice. On je imao 21 godinu kada je nestao na području Bratunca, 1995. godine. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su 2020. godine na lokalitetu Kameničko brdo, Bratunac.

Porodica je potvrdila identitet i Mustafe (Ragiba) Mešanovića, rođenog 1961. godine u Milačevićima kod Srebrenice. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su iz masovne grobnice Zeleni Jadar, 2006. godine.

Zvanično su identifikovani i posmrtni ostaci Hurije (Redže) Hajdarović, rođene 1912. godine u Kamenici kod Zvornika. Ona je nestala 1992. godine u mjestu Donja Kamenica kod Zvornika. Njeni posmrtni ostaci su ekshumirani 2019. godine na Glođanskom brdu, Zvornik.

Identifikovan je i Vehid (Avde) Mandžo, rođen 1967 godine, iz Novakovića kod Goražda. On je nestao 1992. na području Križevića kod Zvornika, a njegovi posmrtni ostaci pronađeni su 2013. godine na lokalitetu Planinci, Zvronik.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Masovne grobnice u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 22 okt 2021 15:43

GENOCID NAD BOŠNJACIMA: STATISTIČKI PODACI - AMOR MAŠOVIĆ (IML TV)
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Masovne grobnice u Bosni

Post Postao/la atif » 10 jul 2023 23:58


to nisu ljudska bića, to su monstrumi
Amor Mašović: 16 žrtava na površini od kojih je 15 žena, sve zaklane, nema tu riječi
- Svaka ekshumacija je misija bez riječi. Dešavalo mi se da me kolega opomene, da mi kaže "ti razgovaraš sa ljudima koje smo ekshumirali". Izgovarao sam riječi pregledajući odjeću umrle osobe, recimo u jami Lanište. Pitao sam ga imaš li dokumenta uza se, imaš li upaljač, češalj, sat. Ja to u tom momentu zaista nisam registrovao. Kolega mi je ispričao.


Amor Mašović, čovjek koji je postao simbol potrage za onima koji su nestali tokom rata u Bosni i Hercegovini, danas je na rukama prenosio tabute s posmrtnim ostacima 30 žrtava genocida u Srebrenici, koji će sutra u Potočarima konalno naći smiraj.

Govorio je za Faktor o tome kako se kao ljudsko biće susretao svih ovih godina sa žrtvama u masovnim grobnicama, ali i onima koji su preživjeli genocid i izgubili najmilije.

- Teško je razlučiti šta je teže. Je li teži susret sa žrtvama u masovnim grobnicama, koji su često iskasapljene, premiještane, susret sa žrtvama među kojima su nerijetko i djeca. Samo 100 metara odavde je otkrivena masovna grobnica za koju su odgovorni holandski vojnici, holandska vlada, koja je u jednu takvu grobnicu stavila i najmlađu nestalu u cijeloj Bosni i Hercegovinu, malu Fatimu koja je živjela jedan ili dva minuta i potom preminula.

Šta je teže, takav susret s djecom žrtvama i majkama koje drže mrtvu djecu u naručju, ili sa preživjelim, kada majke pričaju o klikerima s kojim su se igrala njihova djeca, da nikada neće postati nane. To ostavlja neizbrisive tragove na svakog od nas - rekao je Mašović.

Kazao je da se nada da ovakav način obilježavanja, dostojanstvenog ukopa naših najmilijih, stvoriti i razvijati kulturu sjećanja, čija je osnovna funkcija da spriječi buduća stradanja bošnjačkog naroda.

- Ima jedna izreka, moj strah od zaborava veći je od užasa koji sam prisiljen pamtiti svaki dan. I to je bila moja vodilja - dodao je.

Koliko puta ste ostali bez riječi, pitali smo.

- Svaka ekshumacija je misija bez riječi. Dešavalo mi se da me kolega opomene, da mi kaže "ti razgovaraš sa ljudima koje smo ekshumirali". Izgovarao sam riječi pregledajući odjeću umrle osobe, recimo u jami Lanište. Pitao sam ga imaš li dokumenta uza se, imaš li upaljač, češalj, sat. Ja to u tom momentu zaista nisam registrovao. Kolega mi je ispričao.

Čovjek ostaje bez riječi, ostaje nijem. Nađete 16 žrtava na površini od kojih je 15 žena. Sve zaklane. Nema tu riječi koje biste izgovorili. Zapitate se nekada postoje li ljudska bića koja mogu uraditi tako nešto. Onda zaključite to nisu ljudska bića, to su monstrumi - istakao je Mašović.

https://stav.ba/vijest/amor-masovic-16- ... jeci/18350

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1421
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Masovne grobnice u Bosni

Post Postao/la Pita sirnica » 21 aug 2023 16:17

https://www.vijesti.ba/clanak/609642/ob ... -stijenama

224 nevinih 1992 ubijeni i bačeni 300 m u provaliju.

Gt hoće da nam sada zabrani da se tome sjećamo.
B -> B -> B

Odgovorite