☑ Pravila foruma i savjeti

Masovne grobnice u Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 26 feb 2016 10:36

Tomašica - Prijedor, najveca masovna grobnica u BiH
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 26 feb 2016 10:37

TV Alfa - Reportaža o Tomašici, najvećoj masovnoj grobnici u BiH
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 26 feb 2016 10:37

Tomasica - Srbin otkrio Tomašicu tražio samo kabanicu! Grobnica u Tomašici ! Genocid Bosnia!
mLw-TGBVy0o
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 26 feb 2016 10:39

KAKO SE STVARALA REPUBLIKA SRPSKA - TOMASICA 09 01 2014
wYtU-x-3rj8
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 26 feb 2016 10:41

tomasica RUDNIK SMRTI part l
TFBe2ETHrJ0
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 26 feb 2016 10:41

Tomasica - Srbin otkrio Tomašicu tražio samo kabanicu! Grobnica u Tomašici
mLw-TGBVy0o
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 26 feb 2016 10:41

Švedska televizija Govorili smo o grobnici Tomašica još 1996 godine
i-GJU9suiUQ
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 26 feb 2016 10:42

Evo šta građani Prijedora misle o Tomašici - USKinfo.ba
YYy8i72TZ3M
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 26 feb 2016 10:43

Brojna tijela u masovnoj grobnici kod Prijedora
BexPHol4BVA
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 26 feb 2016 10:45

Šta je sve masovna grobnica Tomašica krila?
http://www.autonomija.info/sta-je-sve-m ... krila.html
02 Apr 2014

Posle 22 godine saznala se istina o sudbini muža i šest sinova Have Tatarević iz Prijedora. Pronađeni su u masovnoj grobnici Tomašica

Teška, preteška istina otkrivena je juče nakon što su pristigli prvi DNK nalazi. Kako saznaje sarajevski portal Klix.ba, potvrđen je identitet Senada Tatarevića (1961), te jednog od njegove braće.

A pretpostavlja se da su u grobnici i Sejad (09.06.1963.), Nihad (24.06.1968.), Zilhad (20.10.1969.), Zijad (06.05.1972.) i Nishad (14.07.1974.). Zajedno sa njima je, kako se vjeruje, i njihov otac Muharem (25.05.1939.).

Pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) ubili su ih 23. jula 1992. godine nedaleko od kuće u Zecovima kod Prijedora. Najmlađi Nishad je u trenutku smrti imao 18 godina, a najstariji Senad 31 godinu. Tih dana pripadnici srpskih snaga su upali u selo i ubili su sve do kojih su došli, bez obzira na godine.

Majka Hava godinama je tražila kosti svoje dece i muža.

Šef područnog odeljenja Instituta za nestale osobe BiH i supervizor forenzičkog tima na iskopavanju Tomašice, dr Mujo Begić, potvrdio je za Klix.ba da su stigli prvi DNK nalazi za stradale iz porodice Tatarević.

“Tačno je, u Tomašici smo pronašli šest sinova i muža majke Have. Juče smo dobili prve DNK nalaze za braću Tatarević. Mi smo dobili nalaz za Senada, koji je bio oženjen pa smo direktno dobili nalaz za njega, kao i za još jednog od braće Tatarević, a naknadno će biti utvrđeno i kojeg. No, verujem da su svi tu. To potvrđuju i nalazi s mesta događaja. Narednih dana ćemo dobiti nalaze i za ostalu braću. Majka Hava će definitivno ove godine, na 22. godišnjicu velike tragedije, moći ukopati svoju decu“, kazo je dr Mujo Begić za Klix.ba.

Naglasio je da su braća Tatarević i njihov otac bili na samom dnu drugog dela iskopane grobnice, pa pretpostavlja da su ubijeni među prvim meštanima Zecova.

Rekli da ih vode u mesnicu

Kako saznajemo, majka Hava Tatarević se trenutno nalazi u Nemačkoj, a posredstvom kćerke koja živi u Australiji, dobila je vest koju je iščekivala tako dugo. Begić se pita kako li će dočekati i “predeverati tešku istinu”.

“Javili smo da smo dobili prve nalaze i da verujemo u pronalazak i ostalih“, govori potreseni Begić.

Dr. Begić kaže da je ovo jedan od najpotresnijih slučajeva u njegovoj karijeri.

“Verujte, nisam mogao sebi doći. Toliko me to potreslo. Sve vreme sam pod tim utiskom. To ljudski um ne može da dokuči. Šest sinova ti neko ubije…. A bili su ni krivi ni dužni. Majka ih je rađala skoro svake druge godine. A gotovo sve su ubili majki Havi. I ona ipak ima snage i kaže da je sretna jer joj je makar jedan sin ostao živ“, kaže Begić.

U knjizi novinara Saliha Smajlovića pod nazivom “Kad bi kosti mogle govoriti” zabeležena je ispovest i majke Have. Posvedočila je da je njene sinove i muža izveo zet Milana Bojića iz Crne Gore.

“Bili su zajedno sa drugima iz našeg naselja. Oni su ih pokupili i rekli da ih vode u mesnicu. Otada o njima nemam nikakvih tragova. Tražila sam da bilo šta čujem o njima i preko novina, ali uzalud. Obišla sam sve grobnice, prebirala rukama odjeću, dala krv na analizu radi identifikacije, ali od njih nikakvog traga nema. Dolazili su mi neki ljudi iz Haškog tribunala, tražili moju izjavu, spremna sam tamo ići i svedočiti, ali od toga, izgleda, više ništa nema“, kazala je majka Hava, te dodala:

“Živim od muževljeve penzije od 150 KM. Bolesna sam. Od sinova nemam čak ni uspomena. Samo dva temelja njihovih srušenih kuća me podsećaju na njih, pa ih čistim od korova, te se nadam da će se vratiti. Ali, kako vreme prolazi, nada za njihov povratak se sve više gasi. Molila sam i preklinjala sve one koji bi mi mogli bilo šta reći o njihovim sudbinama. Da mi je znati, ako su ubijeni, kako su to dželati učinili. Jesu li tada prizivali svoju majku, je li im pogled išao prema meni“, rekla je Hava.

131 masovna grobnica na području Bosanske krajine

Iz masovne grobnice Tomašica do sada su otkriveni posmrtni ostaci 430 žrtava, od čega je 275 kompletnih tela. Među telima su otkriveni muškarci raznih životnih dobi i žene.

Ovo je do sada najveća masovna grobnica u BiH. Naime, uz žrtve na Jakarinoj Kosi kod Prijedora, a koje su, kako je dokazano, prethodno bile ukopane u Tomašici, ovde su bila sakrivena tela više od 800 žrtava.

Na području Bosanske krajine do sada je otkrivena 131 masovna grobnica, do toga samo u Prijedoru i okolini 61 grobnica. Na području Prijedora bilo je 59 logora i drugih objekata za zatočenje. Utvrđeno je kako je na području Prijedora ubijeno oko 3.500 osoba mahom bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.

Haški sud osudio je 16 bosanskih Srba na ukupno 230 godina zatvora za zločine počinjene na području Prijedora. U BiH se još traga za više od 8.000 osoba ubijenih tokom agresije na tu zemlju.

Sandžačka književnica Šefika Begović-Ličina posvetila je majci Havi priču pod naslovom: “Ne halalim ti, junače”.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 26 feb 2016 10:46

Suđenje Ratku Mladiću: Svjedok otkrio kako je nastala masovna grobnica Tomašica
http://bosnjaci.agency/sudenje-ratku-ml ... -tomasica/
24.06.2015.

Sudije na suđenju Ratku Mladiću saslušale su iza zatvorenih vrata drugog svjedoka Optužbe o masovnoj grobnici u rudniku Tomašica kod Prijedora.

Javnosti je jedino bio dostupan sažetak izjave zaštićenog svjedoka RM-382, koja je u dokaze uvedena u pisanom obliku.

Po tom sažetku, koji je tužilac pročitao u sudnici, RM-382 je svjedočio o “stvaranju” masovne grobnice u Tomašici i “pokopavanjima” žrtava.

Iz rudnika Tomašica, 2013. godine ekshumirano je više od 400 tijela prijedorskih Muslimana.

Prema optužnici koja Mladića, ratnog komandanta Vojske Republike Srpske, tereti za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, Prijedor je jedna od opština u kojima je taj progon imao razmjere genocida.

Muslimane pokopane u rudniku Tomašica, po tužiocima, snage VRS-a su ubile u selima oko Prijedora s proljeća 1992. godine, tokom operacija etničkog čišćenja tog područja.

Tokom jučer otvorenog dokaznog postupka o Tomašici, tužioci će, kako su najavili, pred sudije izvesti šest vještaka i sedam svjedoka o činjenicama, a u spis će uvesti 60 dokumenata. Juče je saslušan prvi svjedok, čiji je identitet bio zaštićen pseudonimom RM-383, a iz malog dijela njegovog iskaza koji je bio javan moglo se zaključiti da je učestvovao u dopremanju i pokopavanju leševa u Tomašicu.

Dokazni postupak o tijelima iz Tomašice, Tužilaštvo bi trebalo da okonča do 22. jula, kada počinje ljetna pauza u radu Tribunala. Poslije pauze, Mladićeva Odbrana nastaviće svoj dokazni postupak.

Mladića optužnica tereti i za genocid počinjen u Srebrenici, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Sljedeći svjedok Tužilaštva biće saslušan u u srijedu.

Izvor: BIRN
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 26 feb 2016 10:48

Brammertz: Otkrića u Tomašici dokazi u optužnicama
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/br ... ptuznicama
8 novembar 2013 Izmijenjeno 18:55 CET

Otkrića iz najveće masovne grobnice u BiH će biti uključena u optužnice protiv ratnih lidera Republike Srpske.

slika

Tužilaštvo Haškog tribunala blisko prati otkopavanje masovne grobnice Tomašica kod Prijedora [Anadolija]

Glavni tužilac Haškog tribunala Serge Brammertz poručio je u petak da će otkrića iz Tomašice, najveće masovne grobnice u Bosni i Hercegovini, biti uključena u optužnice protiv ratnih lidera bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska.

"Tužilaštvo ICTY-a blisko prati otkopavanje masovne grobnice Tomašica kod Prijedora, a novi dokazi će nam pomoći u procesima protiv Karadžića i Mladića", izjavio je Brammertz za Anadoliju.

Glavni haški tužilac istakao je kako je etničko čišćenje u širem dijelu opštine Prijedor već dio optužnice u slučajevima protiv ratnih lidera RS-a Radovana Karadžić i Ratka Mladića.

"Naravno, blisko pratimo sve u vezi Tomašice, jer nam možda može pomoći da identificiramo dodatne žrtve, da otkrijemo odakle su dolazile, da li iz kampova ili direktno iz opština. Ovo ne može promijeniti optužnicu, jer su ti zločini već dio optužnice, ali koliko god možemo, uključit ćemo nova otkrića u dokaze u optužnicu", naglasio je Brammertz.

Mračna tajna

Grobnica u Tomašici kod Prijedora, koja je 21 godinu krila mračnu tajnu o masovnim likvidacijama stotina bošnjačkih i hrvatskih žrtava u Bosanskoj krajini, otkrivena je zahvaljujući informacijama dvojice lokalnih Srba, koji su bili dio sistema Vojske RS-a i koji su 90-ih učestvovali u uklanjanju tijela ubijenih žrtava, izvještavaja Anadolija.

Iako je ovih dana u novinarskim i istražiteljskim krugovima kružila informacija da je za informaciju o mjestu grobnice u Tomašici, zapravo, plaćeno blizu 12.700 eura, istražitelji su u razgovoru za ovu agenciju to negirali.

''Nije tačno da je dat novac. Radili su potpuno besplatno. Oni koji su ranije tražili novac, ispostavilo se, nisu znali ništa. Mi smo najprije došli do saznanja o osobama koje su učestvovale u prebacivanju i sklanjanju osoba na Tomašicu. Sa dvojicom njih smo uspostavili kontakt. Radili smo na tome ne bi li im proradila savjest. Jedan od te dvojice Srba je kasnije bio važniji, jer je upravo on otkrio gdje se tačno nalazi grobnica. Čovjek je naprosto došao na lice mjesta i pokazao nam gdje se grobnica nalazi. Pošto je padala kiša, dali smo mu samo kabanicu'', rekao je jedan od istražitelja.

Taj čovjek je kazao kako mu je nakon otkrivanja informacije o Tomašici ''nekako postalo lakše', te da se rasteretio otkrivši mračnu tajnu koju je tako dugo čuvao u sebi.

Kazao je kako su mu ostale posebno upečatljive neke slike sa Tomašice, zbog kojih je, očito, progovorio.

'Lokalno stanovništvo skrivalo zločin'

''Kazao nam je: 'Pa ja ne mogu pojmiti to šta je moj narod uradio bošnjačkom narodu.' Njegov jedini uslov je bio da ga se nigdje ne spominje, da ga nigdje nema'', kazao je izvor Anadolije, istakavši kako je lokalno stanovništvu u blizini masovne grobnice dvije decenije skrivalo zločin.

"Čovjek koji nam je otkrio lokalitet grobnice kazao nam je kako se preostalo lokalno stanovništvo srpske nacionalnosti u ratu, ali i poratnim godinama, bunilo tajno, tražeći izmještanje grobnice, zbog nesnosnog smrada leševa, koji je do njihovih kuća dolazio i putem podzemnih voda. Ali, šutjeli su o svemu i nisu htjeli obavijestiti porodice stotina žrtava i reći im gdje su tijela njihovih svirepo ubijenih najmilijih. U ovoj grobnici bile su i njihove brojne komšije, ali oni nisu ništa htjeli reći i vjerovatno nikada ne bi ni progovorili", rekao je izvor.

Zahvaljujući tom čovjeku, na lokalitetu Tomašica ovih dana su boravili i istražitelji ICTY-ja.

Kako je potvrđeno Anadoliji, dokazi prikupljeni u Tomašici bit će dio dokaza na suđenjima vojnim i političkim čelnicima RS-a.

S druge strane, Edin Ramulić, predsjednik Udruženja Izvor iz Prijedora, kazao je kako je Tomašica i sada otkrivena ''nakon što je dato zeleno svjetlo policije i ljudi koji su ovdje veoma utjecajni da se može otkriti taj lokalitet''.

"Neko je ovdje procijenio da bi trebalo skinuti taj pritisak sa Prijedora. Sama ta šutnja pokazuje da je strategija da se pretrpi nekih pola godine, da se ekshumacije izvrše i da u vremenu poslije Prijedor ne bi imao taj balast nestalih osoba, kako bi mogli da kažu da su i to riješili'', rekao je Ramulić.

Nastavak ekshumacije

Iz masovne grobnice Tomašica do sada su otkriveni posmrtni ostaci 430 žrtava, od čega je 275 kompletnih tijela.

Među tijelima su otkriveni muškarci raznih životnih dobi i žene.

S obzirom na glinovito tlo, mnoga tijela i nakon 20 godina gotovo imaju kosu, nokte, pa čak i tkiva, kazali su istražitelji na mjestu događaja.

Ekshumacije će biti nastavljene i narednih dana, a osigurane su i mašine za intenziviranje radova.

Ovo je do sada najveća masovna grobnica u Bosni i Hercegovini.

Uz žrtve na Jakarinoj Kosi kod Prijedora, a koje su, kako je dokazano, prethodno bile ukopane u Tomašici, ovdje su bila sakrivena tijela više od 800 žrtava.

Traga se za više od 8.000 osoba

Na području Bosanske krajine do sada je otkrivena 131 masovna grobnica, od čega samo u Prijedoru i okolici 61 grobnica.

Na području Prijedora bilo je 59 logora i drugih objekata za zatočenje.

Utvrđeno je kako je na području Prijedora ubijeno blizu 3.500 osoba, mahom bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.

Haški sud osudio je 16 bosanskih Srba na ukupno 230 godina zatvora za zločine počinjene na području Prijedora.

U Bosni i Hercegovini se još traga za više od 8.000 osoba ubijenih u ratu.

Izvor: Agencije
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la ABen » 09 jun 2016 05:38

BOSANSKI NOVI : Pronađeni ljudski skeletni ostaci žrtava sa područja Prijedora

http://www.mojprijedor.com/bosanski-nov ... prijedora/
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 13 sep 2018 22:35

wEUKohenj6Q
SnQ-QYI4mpk
3DHGHWc0LGc
wAweMKVs4O8
YdSilXZBUOk
V2T2syuqflU
AdZd87PdmxI
IIj0Jg3uIzs
Q3-CSKSNxxk
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 01 okt 2018 07:56

Kako vrijeme odmiče sve je teže doći do informacija o potencijalnim masovnim i pojedinačnim grobnicama. U Bosni i Hercegovini traga se za najmanje 7.000 osoba koje se vode kao nestale. Nerijedak je slučaj da se dođe do informacija gdje se nalaze posmrtni ostaci, i nakon izlaska ekipa za ekshumacije utvrdi se da informacije nisu bile tačne. Kako to izgleda na terenu pogledajte u prilogu naše novinarke Dženete Sarić-Kozić.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Masovne Grobnice u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 17 jun 2019 12:50

Pronađena masovna grobnica na Igmanu

Pretpostavlja se da je riječ o žrtvama bošnjačke nacionalnosti iz Donjih Hadžića, koji su nestali u ljeto 1992.

Na Igmanu je pronađena grobnica s ostacima više osoba, a pretpostavlja se da je riječ o žrtvama bošnjačke nacionalnosti iz Donjih Hadžića, koji su nestali u ljeto 1992, a za kojima se traga duži period.

U okviru predmeta Tužilaštva Bosne i Hercegovine inicirana je zajednička potraga za lokacijom masovne grobnice, u kojoj su učestvovali Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ), Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), istražioci Instituta za nestale osobe (INOBiH), te su pronađeni ljudski posmrtni ostaci, za koje se pretpostavlja da pripadaju žrtvama iz Donjih Hadžića, prenosi Anadolija.

Grobnica je locirana nakon dugotrajnih i višestrukih provjera, te drugih procesnih i zahtjevnih stručno-tehničkih radnji preduzetih na osnovu naredbi i pod nadzorom Tužilaštva Bosne i Hercegovine uz naredbe Suda Bosne i Hercegovine.

Istražilac Tužilaštva na terenu je na lokaciji Lokvice, u blizini Golog brda na planini Igman, općina Ilidža, gdje koordinira aktivnosti službenih osoba koje će učestvovati u ekshumaciji pronađenih ostataka.

Na lokalitetu su pripadnici FUCZ, MUP-a Kantona Sarajevo, INOBiH, ICMP-a u Bosni i Hercegovini, kao i ljekar sudske medicine, a očekuje se dolazak i predstavnika SIPA-e. U ekshumaciji pomaže i Centar za uklanjanje mina Bosne i Hercegovine jer je lokalitet u blizini miniranog područja.
Saslušavanje svjedoka

Grobnica je pronađena tokom intenzivne potrage i saslušavanja većeg broja svjedoka, nakon čega se pristupilo pretrazi terena uz korištenje specijalizirane tehničke opreme (detektori metala itd.) kako bi se locirali posmrtni ostaci za koje su postojala saznanja da su na području površine dva kvadratna kilometra.

Pretragom terena uočena je sumnjiva lokacija, koja je na nepristupačnom terenu, a ljudski posmrtni ostaci pronađeni su u zemlji na otprilike metar dubine.

Nakon ekshumacije ostaci će biti predani na daljnju sudskomedicinsku obradu, analizu i utvrđivanje identiteta putem uzorka DNK.

Aktivnosti na ekshumaciji trajat će i sljedećih dana.
Na lokalitetu Lokvice, Golo Brdo na planini Igman, je nastavljena ekshumacija i potraga za posmrtnim ostacima žrtava.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Masovne grobnice u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 19 jun 2019 22:59

Nastavljena je ekshumacija posmrtnih ostataka Bošnjaka iz masovne grobnice na sarajevskoj planini Igman koji su tu ubijeni u ljeto 1992. godine. U grobnici, koja je otkrivena prije dva dana, do sada su pronađeni ostaci najmanje 10 osoba, a očekuje se pronalazak ukupno 12 žrtava. U Institutu za nestale osobe Bosne i Hercegovine procjenjuju da je u toj zemlji neotkriveno još 70 masovnih grobnica.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Masovne grobnice u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 06 jun 2020 20:00

Na Vlašiću pronađena tijela Bošnjaka ubijenih 1992. godine

Na lokalitetu Duboki potok, u općini Skender Vakuf, na nepristupačnoj lokaciji, pronađeni su posmrtni ostaci iz proteklog rata, a pretpostavlja se da se na tom mjestu nalaze posmrtni ostaci više osoba, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
Tužitelj i stručni suradnik iz Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH, koordinirali su proces pripreme i osiguranja lokacije, radi provođenja ekshumacije na lokalitetu Duboka-Duboki potok, na planini Vlašić.

"Na izuzetno nepristupačnoj lokaciji u planinskom području, pronađeni su posmrtni ostaci za koje se pretpostavlja da pripadaju žrtvama bošnjačke nacionalnosti iz mjesta Večići-Kotor Varoš, koji su se u novembru 1992. godine, preko Vlašića, pokušavali prebaciti do Travnika", kazali su iz Tužilaštva.

Tokom procesa ekshumacije, bit će angažirani stručni deminerski i alpinistički timovi, kako bi se lokacija uspjela u potpunosti pretražiti.

Osim predstavnika Tužilaštva BiH, na lokaciji su bili prisutni i predstavnici Instituta za nestale osobe, kao i predstavnici preživjelih žrtava, a lokaciju osiguravaju policijski djelatnici MUP-a RS.

Ekshumacija će se nastaviti u narednom periodu.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Masovne grobnice u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 21 jun 2021 16:26

Identificirani posmrtni ostaci pet bošnjačkih žrtava sa područja općine Sokolac

U prostorijama JKP „Gradska groblja“ Visoko danas su identificirani posmrtni ostaci četiri žrtve proteklog rata.

Kako su rekli iz Instituta za nestale osobe BiH, radi se o žrtvama bošnjačke nacionalnosti koje su nestale u septembru 1992. godine na području Mičivoda i sela Kuti, općina Sokolac.

"Posmrtni ostaci ovih žrtava ekshumirani su 2009. godine iz masovne grobnice pronađene u mjestu Bećari, općina Sokolac. Danas je identifikovana Murtić (Vejsila) Mujesira, rođena 1930. godine. Porodica je zvanično danas potvrdila i identitet Murtić (Naila) Emine, rođene 1934. godine u Rogatici. Identifikovan je i Murtić (Osmana) Mevsudin, rođen 1977. godine u selu Mičivode na Sokocu kao i Murtić (Sajma) Fatima koja je rođena 1935. godine u mjestu Plane, Han Pijesak te Murtić (Haso) Mustafa rođen 1946. godine", saopćeno je iz Instituta.

Identitet ovih žrtava najprije je utvrđen uz pomoć DNK analize da bi danas taj identitet i zvanično potvrdili članovi njihovih porodica.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Masovne grobnice u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 21 jun 2021 16:28

Tokom ekshumacije u Račićima pronađeni posmrtni ostaci najmanje dvije osobe
Općina Foča
Na lokalitetu Račići pronađeni su posmrtni ostaci najmanje dvije osobe. Otkriveni su nedavno, prilikom odrona zemlje, a do kojeg je došlo zbog obimnog oticanja vode.

Odmah po otkrivanju skeletnih ostataka zakazana je ekshumacija koja će biti obavljena danas, a pronađeni posmrtni ostaci će biti prebačeni u Centar za obdukciju i identifikaciju u Goraždu radi forenzičke obrade i izuzimanja koštanih uzoraka da bi se, uz pomoć DNK analize, utvrdio identitet žrtava.

Ekshumacija se radi po naredbi Suda BiH, a rukovodi Tužilaštvo BiH, saopćeno je iz Instituta za nestale osobe BiH
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Odgovorite