☑ Pravila foruma i savjeti

Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Moderator/ica: abu seid

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la ABen » 20 okt 2012 16:23

Fond PIO pozvao korisnike da dostave potvrdu o životu
http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... 63733.html

SRNA - 19.10.2012 13:14
BIJELJINA - Fond penzijsko-invalidskog osiguranja /PIO/ Republike Srpske pozvao je korisnike sa prebivalištem van Srpske da do kraja godine dostave potvrdu o životu, kako bi isplata penzije mogla da bude nastavljena i u 2013. godini.
Fond je putem pošte od 11. do 18. oktobra za 40.233 korisnika van Republike Srpske na kućne adrese uputio obrazac potvrde o životu.
Potvrda o životu validna je ako je ovjerena kod nosioca penzijskog osiguranja u državi prebivališta, kod suda ili opštinskog organa, kod notara ili u diplomatsko-konzularnom predstavništvu BiH u državi prebivališta, saopšteno je iz Fonda PIO.
Dostavljanje potvrde o životu u nadležnu filijalu Fonda PIO može početi odmah, a treba da bude završeno do 31. decembra.
Korisnicima van Republike Srpske, na penzijskom čeku za novembar i decembar biće upućena i pisana poruka o potrebi blagovremenog dostavljanja potvrde o životu.
Obrazac potvrde o životu i javni poziv za njeno dostavljanje istaknuti su i na sajtu Fonda PIO.
Evidentiranje korisnika sa prebivalištem van Republike Srpske vrši se na osnovu člana 140 Zakona o PIO, podsjeća se u saopštenju.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la ABen » 22 okt 2012 09:32

Bravo Mile, sta nismo uspijeli u ratu, odraduje Mile za nas. Sto vise gladnih to vise i umrlih godisnje.
Čak 73.066 građana nema za »goli život«
http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... 63951.html

Siniša Vujanović - 22.10.2012 08:04
BANJALUKA - U RS čak 73.066 građana treće životne dobi nema prihoda ni za goli život, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS.

Naime, toliko ih je prošle godine registrovano kao "lica koja nemaju dovoljno prihoda za izdržavanje". Međutim, ono što je još poraznije je činjenica da se u posljednje četiri godine taj broj u prosjeku povećava za 3.000 godišnje.

U banjalučkom Udruženju penzionera kažu da od 36.028 penzionera, koliko ih ima u najvećem gradu RS, veliki procenat prima izuzetno niske penzije koje ne prelaze 210 maraka i njima ne mogu da pokriju ni najosnovnije troškove.

"Zna se koliko košta potrošačka korpa i koliko je ona nedostižna penzionerima. Da bi preživjeli dovijaju se svakako - uz socijalnu pomoć, ishranu u javnim kuhinjama i slično. Nije mali broj onih koji se obraćaju za pomoć za kupovinu lijekova ili odlazak ljekaru jer to sami jednostavno ne mogu platiti", kazao je Nikola Gojković, predsjednik Udruženja penzionera Banjaluka.

Prema njegovim riječima, iz Fonda solidarnosti u koji banjalučki penzioneri, članovi Udruženja, mjesečno izdvajaju po dvije marke, 150 ljudi svakog mjeseca dobije po 50 maraka pomoći. Uglavnom je riječ o starim i nemoćnim, bolesnim članovima čije penzije su izuzetno niske.

U Centru za socijalni rad (CSR) u Prijedoru ističu da je "pritisak" građana koji nemaju sredstava za život i traže njihovu pomoć veliki te da ih posebno zabrinjava činjenica da je među nevoljnicima sve više mladih, radno sposobnih, ali bez ikakve mogućnosti za zapošljavanje.

"Da bi dobili mjesečnu novčanu pomoć koja iznosi 101 marku potrebno je pokrenuti upravni postupak, a kada jednom dobiju to pravo, korisnici ga koriste dok god ispunjavaju uslove", objasnila je Milena Miodragović iz prijedorskog CSR.

Da bi situacija bila još apsurdnija, pravo na novčanu pomoć, prema Zakonu o socijalnoj zaštiti, imaju samo građani bez ikakvih primanja i oni koje niko ne izdržava. Time nisu obuhvaćeni penzioneri sa najnižom penzijom ili pojedinci koji imaju članove porodice koji se vode da mogu da ih izdržavaju, iako imaju vrlo niske plate.

Podaci javnih kuhinja Crvenog krsta RS, u kojima se trenutno hrani 760 nevoljnika širom RS, pokazuju da nas siromaštvo ozbiljno pritišće. Situacija na terenu je mnogo gora jer je svakodnevno u potrazi za makar jednim toplim obrokom sve više gladnih.

"U Banjaluci pripremamo 430 obroka, u Bijeljini 200, u Bileći dijelimo hljeb i mlijeko za 75 porodica, a u Vlasenici je 60 korisnika. Potrebe su mnogo veće, jer je mnogo gladnih. Korisnici su zadovoljni jer su kuvana jela topla, količine su dovoljne, a u pitanju su mesni obroci", kazali su u Crvenom krstu RS.

Broj građana kojima je potrebna pomoć

2008. - 64.511

2009. - 67.818

2010. - 70.732

2011. - 73.066

(Podaci Republičkog zavoda za statistiku)
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la ZV Keli » 22 okt 2012 10:14

Taj ce se broj naglo povecati sa godinama,mislim ruzno je ovome se nasladjivati ali su sami krivi i zasluzili su to.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la ABen » 22 okt 2012 10:40

ZV Keli je napisao/la:Taj ce se broj naglo povecati sa godinama,mislim ruzno je ovome se nasladjivati ali su sami krivi i zasluzili su to.
Sta ima biti ruzno? Oni su kod nas ubijali bebe od 6 mijeseci a da ih ja sad zalim. Nemogu i necu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la ZV Keli » 22 okt 2012 12:06

ABen je napisao/la:
ZV Keli je napisao/la:Taj ce se broj naglo povecati sa godinama,mislim ruzno je ovome se nasladjivati ali su sami krivi i zasluzili su to.
Sta ima biti ruzno? Oni su kod nas ubijali bebe od 6 mijeseci a da ih ja sad zalim. Nemogu i necu.
Zato i kazem zasluzili su sve ruzno sto im se desi

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la ABen » 22 okt 2012 13:42

Samo tako, do propasti!
Zabrinjavajuće nepravilnosti u gazdovanju novcem građana RS
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/11158 ... djana.html
B. A. 22/10/2012 13:18:00
Vlada RS BANJA LUKA - Poslanik SDPBiH Slobodan Popović ukazao je danas na brojne nepravilnosti koje je utvrdila Glavna služba za reviziju javnog sektora u RS-u tokom analize rada entitetske vlade i njenih ministarstava u prošloj godini.

Popović je u nastavku zasjedanja Skupštine RS-a istakao i da je revizija utvrdila i odstupanje od zakonom utvrđenih propisa, ali i propuste koji su precizirani u reviziji učinka prilikom upravljanja izgradnjom i rekonstrukcijom lokalne putne mreže.

-Zašto se javnim dobrima upravlja na nedomaćinski način, upitao se Popović i pozvao predstavnike vlasti da promijene takav način rada, jer se “nedomaćinski troši novac građana RS-a”.

Upitao je i da će nadležni organi preduzeti zakonom utvrđene mjere te postupiti po revizorskim izvještajima.

Upozorio je i da se „gomila“ deficit u budžetu RS-a, a da RS uzima i kredite komercijalnih banaka.

U izvještajima Vlade RS-a i glavnog revizora RS-a o stanju budžeta u prošloj godini se navodi da je utvrđen deficit od 126 miliona KM.

Razmatranje ovih tačaka izazvalo je i prošle sedmice burnu raspravu te oštre optužbe nakon što je opozicija insistirala na utvrđenim nepravilnostima u iznesenim finansijskim izvještajima konsolidiranog budžeta.

U izvještaju se navodi da budžetski korisnici u RS-u nisu tokom prošle godine proveli sve procedure nabavki u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, a za vrijednost od najmanje 3,37 miliona KM, dok u kršenju tog zakona prednjače ministarstva zdravlja i socijalne zaštite te industrije, energetike i rudarstva, Generalni sekretarijat Vlade RS-a, Ministarstvo porodice sporta i omladine, Agencija za vode oblasnog sliva Save i Pravobranilaštvo RS-a.

Revizija je utvrdila i da su budžetski korisnici u 2011. stvorili obaveze za budžetske tekuće rashode u iznosu od 72.181.642 KM iznad iznosa odobrenih sredstava odlukom Narodne skupštine Republike Srpske o usvajanju rebalansa budžeta za 2011., što nije u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu RS-a.

Prethodno različiti stavovi revizije i predstavnika Vlade RS-a o visini deficita u budžetu na kraju su ipak usaglašeni, pri čemu je ministar finansija RS-a Zoran Tegeltija priznao da je budžet RS-a lani bio u deficitu za 126 miliona KM.

Na dnevnom redu ovog nastavka zasjedanja entitetskog parlamenta su brojni izvještaji, među kojima i o stanju u bankarskom i sistemu osiguranja u RS-u u prošloj godini, te izvještaj Komisije za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti RS-a, koja je lani utvrdila svega pet sukoba interesa.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la ABen » 22 okt 2012 13:44

Bice oni svi prosijaci. Jos koja godina sa Dodom i on ce zavrsiti na ulici.
Sve manja prosječna plaća u RS-u
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/11158 ... aca--.html
B. A. 22/10/2012 13:04:00
BANJA LUKA - Iznos prosječne plaće u Republici Srpskoj pada i u septembru ove godine iznosila je 804 marake i za 14 maraka je manja od augustovskog prosjeka. Podaci Zavoda za statistiku RS-a potvrđuju pad septembarske netoplaće nominalno za 1,7, ali realno za 2,5 posto u odnosu na prethodni mjesec.

Međutim, plaće u RS ne rastu, već su ove godine manje nego lani.

Naime, zvanična statistika potvrđuje da je u odnosu na isti mjesec prošle godine, prosječna zarada zaposlenih u RS-u u septembru ove godine nominalno manja za 0,5, a realno za 2,9 posto.

Prosječna brutoplaća isplaćena u septembru 2012. iznosi 1.325 KM.

U periodu januar-septembar 2012. godine prosječna zarada iznosi 817, a bruto 1.349 KM.

I u odnosu na isti period prošle godine, prosječna zarada je nominalno veća za 1,1, ali je realno manja za 0,9 posto.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la krhan » 22 okt 2012 14:05

Ovaj dodik bolje vodi politiku za Bosnu i Bosnjake nego Tihic i Zlaja zajedno :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Bolji entitet :D
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la ZV Keli » 22 okt 2012 15:59

krhan je napisao/la:Ovaj dodik bolje vodi politiku za Bosnu i Bosnjake nego Tihic i Zlaja zajedno :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Bolji entitet :D
Upravo,ovo smoodavno na nasem forumu starom rekli,zato i ovaj forum i njegovi clanovi predstavljaju progresivnu stranu Bosnjaka i Bosne danas. :zastava:

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la ABen » 22 okt 2012 21:10

Svi ce te vi hodati bosi i gladni u genocidnoj. :huhu:
Radnici u privredi RS-a ne zarade mjesečno ni za hranu
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/11161 ... hranu.html

S. B. 22/10/2012 16:24:00
Hrana / ilustracija
Vrijednost potrošačke korpe u Republici Srpskoj u septembru je bila više nego duplo veća od prosječne zarade zaposlenih u tom bh. entitetu. Savez sindikata je izračunao da je potrošačka korpa iznosila 1.759,86 KM, a prosječna zarada od 804 marke pokrivala ju je sa svega 44,77 posto.

Međutim, radnici u privredi nisu mjesečno primali ni taj entitetski prosjek, već 551 maraku ili u poljoprivredi do 640 posto, što znači da su mogli da plate svega 30 do 35 posto septembarske potrošačke korpe.

Samo za nabavku prehrane, četvoročanoj porodici u RS-u u septembru je bilo potrebno 683,21 KM, za troškove stanovanja i komunalnih usluga 509,98, za tekuće održavanje domaćinstva 103,26, zatim za nabavku odjeće i obuće 143,60, za prijevoz 199,63, za obrazovanje i kulturu 80 te higijenu i njegu zdravlja 75 maraka, podaci su Saveza sindikata RS-a.

Istovremeno, u septembru su rasle i cijene, i to proizvoda i usluga za oko 1,1 posto u odnosu na august, troškovi prehrambenih proizvoda veći su za 2,2 posto, dok je u odnosu na septembar prošle godine to povećanje čak 4,1 posto.

U septembru najviše je poskupio prijevoz i to za dva posto, hrana i bezalkoholna pića za 1,5 posto, a rasli su i troškovi obrazovanja za 0,9 posto.

Stoga, sindikalci još jednom konstatiraju da je iz svega navednog jasno da je životni standard radnika, „koji stvaraju novu vrijednost u stalnom opadanju“.

- To je neprihvatljivo i taj negativan trend se mora što prije zaustaviti, upozorava Savez sindikata RS-a.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la noel malcolm » 22 okt 2012 21:47

Dajte ljudi, prestanite prenositi kopirane članke sa portala :spavanje:

Ovo je FORUM, gdje pišemo VLASTITE postove.

Svi mi pratimo portale.

Nikakve svrhe nema prenositi vijesti copy/paste metodom,

kolika je inteligencija za to potrebna :roll:

Prepričajte suštinu članka u par rečenica i stavite link na članak, ko hoće detaljnije.

Vrednija je jedna napisana rečenica napisana iz glave nekog od nas nego 10 stranica c/p teksta.

Ja znam da je teže sastaviti par vlastitih rečenica

nego samo donijeti tuđi članak, ali smo tu DA PIŠEMO!
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la krhan » 22 okt 2012 22:03

Oni ce usrane gace na stapu nosati, sa onim svojim jakim ekonomistima dodom i kompanijom :rocky:

Samo nek tako dalje nastave super svaki dan imamo vise Bosne :vojnik2: :vojnik2:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
edin
Član
Postovi: 183
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:00

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la edin » 22 okt 2012 23:52

Noele potpuno si upravu. Treba u pravilima zabranit copy paste tekstove sa portala. Ako imas nesto zanimljivo, napisi u par recenica, i ostavi link.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la ABen » 23 okt 2012 08:27

noel malcolm je napisao/la:Dajte ljudi, prestanite prenositi kopirane članke sa portala :spavanje:
Ovo je FORUM, gdje pišemo VLASTITE postove.
Svi mi pratimo portale.
Nikakve svrhe nema prenositi vijesti copy/paste metodom,
kolika je inteligencija za to potrebna :roll:

Ako ti se necita nemoj citati! Ovaj forum ima vise svrhu jedne database gdje se kupe podatci preko godina.
I ja necitam tvoj spam komentare gdje samo mahalske price prenosis sa nekih foruma. Ako @Jacku smeta, ja cu kupiti clanke negdje drugo ili privatno, nije problem.
noel malcolm je napisao/la:Ja znam da je teže sastaviti par vlastitih rečenica
nego samo donijeti tuđi članak, ali smo tu DA PIŠEMO!
Mislis nesto popud tvojih komentara ili sta? :rofll:
Kakav si ti konstruktivan komentar napiso u zadnjih par godina? Manje vise samo spam? :huhu:
Ja sam isto protiv spam komentara podpud tvojih, gdje covjek nema sta vrijedno procitati! :vomit:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

don kacunko

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la don kacunko » 23 okt 2012 08:51

U pravu je Noel :zastava:

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la noel malcolm » 23 okt 2012 09:40

ABen je napisao/la:
noel malcolm je napisao/la:Dajte ljudi, prestanite prenositi kopirane članke sa portala :spavanje:
Ovo je FORUM, gdje pišemo VLASTITE postove.
Svi mi pratimo portale.
Nikakve svrhe nema prenositi vijesti copy/paste metodom,
kolika je inteligencija za to potrebna :roll:

Ako ti se necita nemoj citati! Ovaj forum ima vise svrhu jedne database gdje se kupe podatci preko godina.
I ja necitam tvoj spam komentare gdje samo mahalske price prenosis sa nekih foruma. Ako @Jacku smeta, ja cu kupiti clanke negdje drugo ili privatno, nije problem.
noel malcolm je napisao/la:Ja znam da je teže sastaviti par vlastitih rečenica
nego samo donijeti tuđi članak, ali smo tu DA PIŠEMO!
Mislis nesto popud tvojih komentara ili sta? :rofll:
Kakav si ti konstruktivan komentar napiso u zadnjih par godina? Manje vise samo spam? :huhu:
Ja sam isto protiv spam komentara podpud tvojih, gdje covjek nema sta vrijedno procitati! :vomit:
Mišljenje je k'o šupak, svako ga ima :roll:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la ABen » 23 okt 2012 10:42

noel malcolm je napisao/la:Mišljenje je k'o šupak, svako ga ima :roll:
Pocinjes ponovo po starom, sa provociranjem.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la noel malcolm » 23 okt 2012 12:19

ABen je napisao/la:
noel malcolm je napisao/la:Mišljenje je k'o šupak, svako ga ima :roll:
Pocinjes ponovo po starom, sa provociranjem.

De ti nama iskopiraj još koji post sa portala, baš si zanimljiv :spavanje: :spavanje: :spavanje:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la ABen » 23 okt 2012 12:44

noel malcolm je napisao/la: De ti nama iskopiraj još koji post sa portala, baš si zanimljiv :spavanje: :spavanje: :spavanje:
Ti stvarno, samo po starom. Pusti se tih gluposti i provociranja, Ako nemas sta pamteno da napises nemoj provocirati. Nema smisla da pocinjemo svadom.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ekonomija u Genocidnoj i propast genocidne

Post Postao/la noel malcolm » 23 okt 2012 12:58

ABen je napisao/la:
noel malcolm je napisao/la: De ti nama iskopiraj još koji post sa portala, baš si zanimljiv :spavanje: :spavanje: :spavanje:
Ti stvarno, samo po starom. Pusti se tih gluposti i provociranja, Ako nemas sta pamteno da napises nemoj provocirati. Nema smisla da pocinjemo svadom.
Ja se uopće ne želim svađati.

Glupo mi je da nam prenosiš članke objavljene na drugim portalima

a znaš da svi imamo kompjutere.

Trebao bi takođe znati da čim smo na Jackovom forumu da smo

svi odreda zasićeni portalima koji su svi

isti kao jaje jajetu i da hoćemo nešto svoje!


Ti si u zabludi da neko čita to što ti prepišeš,

dok ja npr. 100 puta više cijenim jednu tvoju INDIVIDUALNU rečenicu

nego gomilu bezveznih članaka koje nam neprestano nabacuješ... :roll:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Odgovorite