☑ Pravila foruma i savjeti

''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 03 mar 2020 11:07

Sabina Cudic za gradonacelnicu Sarajeva - elhamdulillah da nije prosla. Unazadila bi nas godinama a pogotovo sto bi zatrala historiju i istinu o gradu koji je prezivio barbarsku opsadu.
Posljednjih dana glavna vijest u medijima je snimak koji je objavio načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić. Snimak je s pravom izazvao veliku pažnju javnosti, a pošto je spomenuto i ime Almedina Miladina, vijećnika u Gradskom vijeću Grada Sarajeva, on se saopćenjem obratio javnosti.
Podsjećamo, njegovo ime se spominje u kontekstu izbora za gradonačelnika Sarajeva 2016. godine kada je na glasanju pobijedio aktuelni gradonačelnik Sarajeva, kandidat SDA Abdulah Skaka, a izgubila članica Naše stranke Sabina Ćudić.


"Tamo se navodi da sam pod određenim pritiskom ili navodnom trgovinom glasao u drugom krugu za Skaku, a ne za Ćudić. Sasvim jasno moram istaći da nisam bio ni pod kakvim pritiskom, jer nijedan politički funkcioner, pa ni Asim Sarajlić, prema meni ne može izvršiti pritisak ako ja neću nešto da uradim. Oni koji me poznaju, uvijek to mogu potvrditi. Nema tu nikakvih nezakonitih radnji niti trgovine glasovima", rekao je Miladin.

Ipak, smatra on, svakako je dužan objasniti zašto je glas dao Abdulahu Skaki, a ne Sabini Ćudić.

"Kroz svoj život stekao sam kontakte sa mnogim ljudima u Sarajevu, od sarajevske obične raje kojoj i pripadam pa sve do visokih funkcionera. Ko god je u nekom vijeću ili parlamentu, sasvim je normalno da komunicira sa članovima parlamentarnih stranaka, da razgovara i raspravlja o raznim temama. Mnogi ljudi i politički centri moći lobiraju za razne stvari. Sa mnom su u tom periodu razgovarali podjednako pripadnici SDP-a, Naše stranke, SDA i drugih kako bi uticali na moje glasanje. Tako su se vodili razgovori i sa drugim kolegama i tu nije ništa čudno. Ono što jeste bilo iznenađujuće je činjenica da ja nisam glasao po nalogu stranke, pa je zato moje ime dospjelo u fokus. Predpostavljam da je neko bio unaprijed odlučio kako ću ja glasati, pa se razočarao", objašnjava vijećnik.

Kako dodaje, lično nema ništa protiv Ćudić niti posebnog razloga da glasa za Skaku, te objašnjava kako u tom momentu ni jedno ni drugo nisu bili pripadnici SDP-a čiji je Miladin tada bio član.

"Jedini kandidat ispred SDP-a je bio gospodin Miro Lazović za poziciju predsjedavajućeg gradskog vijeća za kojeg sam glasao. Međutim prilikom brojanja glasova imao je podršku 13 vijećnika što je nedovoljno da prođe. Kada se insistiralo da stavim potpis na međustranački dogovor SDP-a i Naše stranke ja sam stavio potpis uz komentar da je to potpis u prazno jer nema dovoljno glasova za Miru Lazovića", rekao je Miladin.

U sljedećem dijelu saopćenja on objašnjava svoj stav i zašto je izabrao Skaku umjesto Sabine Ćudić.

"Bio sam maloljetni borac Armije BiH koji je u borbi za Bosnu i Hercegovinu izgubio nogu! Zastanite malo ovdje i razmislite o tome! Nisam patetičan niti se skrivam iza toga! Pogledajte u svoje noge dok ovo čitate i zahvalite se Bogu ili sudbini da hodate na dvije, ja sam kao maloljetan za ovaj grad izgubio nogu! Agresor je pucao na moj grad a na njegovim obroncima je bio i sadašnji predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Agresija na moju zemlju je vođena iz Beograda. Dosta mojih sugrađana za vrijeme rata je poginulo ili ranjeno, a dobar dio ih je napustilo Bosnu odlazeći u razne krajeve svijeta. Otići ili ostati je svačiji lični izbor, ali dozvolite mi da i ja imam svoje principe i odnos prema tome. Moj princip nije stranački i ja sam bio član nekoliko stranaka, i nikad niko nije upravljao sa mnom. Kad god osjetim da se neko igra sa odnosom prema odbrani od agresije njegova stranačka zastava za mene prestane vrijediti. Ja nisam mogao glasati za nekoga ko je proveo rat u Beogradu kao Sabina Ćudić. To ne znači da je ona nešto krivo uradila, ali tako kuca moje srce"

Kako smatra, u njegovom sistemu vrijednosti neko ko je bio u Beogradu dok se ruši moj grad, ne može biti gradonačelnik glavnog grada Bosne i Hercegovine.

"Ko nije proveo rat u Bosni i Hercegovini, ne može na mom listiću dobiti podršku za predsjednika Bosne i Hercegovine. Žao mi je, ali to je tako i to sam ja. Nekome se ovo može sviđati ili ne, to je stvar izbora i to uvažavam. Gospođa Čudić nije postala gradonačelnica jer nije imala dovoljno glasova i moj glas je bio na drugoj strani. Bio sam svjestan da odlazim iz SDP-a nakon tog glasanja. Podržavajući nekog ko je sve vrijeme agresije proveo u Beogradu, SDP je meni pokazao da ne funkcionišemo na istim principima. Da je sad opet glasanje i da imam ista dva kandidata na stolu, ponovo bih glasao za Skaku. To sam ja, to su moji principi, a ovo je demokratska zemlja. Tačka", zaključuje Miladin.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 03 mar 2020 17:37

Pošteno.
Samo BiH.

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 23 mar 2020 16:16

FUJ KOJE FASISTE IZ OVE PEDERSKE STRANKE! nije ih sramota da ovako vrijedjaju ljude koji rade svoj posao. Izgleda da sad javno obznanjuju da im je karadzic ideolog! Covjek je mozda bolestan, mozda vise radi nego ovaj srbalija pa ima podocnjake. Zasto javnost cuti na ovakvo pljuvanje!


SRAMOTNO; POTPREDSJEDNIK NS-a ISMIJAVA FIZIČKI IZGLED MINISTRA MESIHOVIĆA: "Ovaj lijevo je novi, bajdvej ministar zdravstva u KS, a desno je gospodin..."
Aludirajući na fizički izgled ministra zdravstva u Kantonu Sarajevo Rusmira Mesihovića, Mandić je napisao:

"Za neupućene, ovaj lijevo je novi, #bajdvej ministar zdravstva u KS, a desno je gospodin koji je dokaz da kod nas još uvijek ima pametnog, obrazovnog i sposobnog svijeta. Bravo za ministra Šeranića".
Korona je virus je vrijeme kada bi se svi nadležni funkcioneri, institucije i pojedinci trebali okaniti politikanstva i međusobne razmirice ostaviti po strani, te se ujediniti u cilju rješavanja ovog gorućeg globalnog problema od kojeg ni BiH nije pošteđena.

Ipak, čak i ovakve situacije pojedinci koriste za prizmne političke obračune s neistomišljenicima i jeftino politikanstvo. Tako je bivši kantonalni ministar i potpredsjednik Naše Stranke Srđan Mandić, koji se očito još uvijek teško miri s gubitkom ministarske pozicije, ostavio krajnje neumjesan komentar na svom Twitter nalogu uz nevješto fotošopiranu fotku minsitra Mesihović.

Aludirajući na fizički izgled ministra zdravstva u Kantonu Sarajevo Rusmira Mesihovića, Mandić je napisao:

"Za neupućene, ovaj lijevo je novi, #bajdvej ministar zdravstva u KS, a desno je gospodin koji je dokaz da kod nas još uvijek ima pametnog, obrazovnog i sposobnog svijeta. Bravo za ministra Šeranića"
Gospodin Mandić ima, dakako, puno pravo kritikovati rad ministra Mesihovića i smatrati ga nedovoljno uspješnim i odgovornim, no koristiti nečiji fizički izgled za kritiku je bez ikakve sumnje ispod svakog nivoa.

(S.B.)

slika

slika

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 15 apr 2020 21:36

Zašto SDP i Naša stranka ne žele čestitati Dan Armije RBiH?
Šta su razlozi propuštanja prisjećanja na datum osnivanja oružane sile koja je sačuvala Bosnu i Hercegovinu u njenim historijskim granicama i stvorila pretpostavke za politički i društveni život, možda će biti jasnije ako se sjetimo izjave Kojovića da o agresiji BiH i genocidu nad Bošnjacima “treba pronaći najmanji zajednički imenitelj” ili izjave potpredsjednika SDP-a Vojina Mijatovića da on ponosno slavi Dan republike Srpske.

Danas, 15. aprila, obilježava se Dan Armije Republike Bosne i Hercegovine. Na današnji dan 1992. Armija RBiH je službeno osnovana ujedinjenjem postrojbi TO-a, Patriotske lige, Zelenih beretki, MUP-a BiH i raznih dobrovoljačkih formacija u jedinstvenu vojsku kao odgovor na agresiju na Republiku Bosnu i Hercegovinu.

Osnivanju je prethodila odluka Predsjedništvo BiH od 8. aprila o proglašenju neposredne ratne opasnosti i osnovanja Glavnog štaba Teritorijalne odbrane RBiH.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić danas su odali počast i položili cvijeće na mezarju Kovači i na spomen-obilježjima na groblju Koševo, Sveti Josip i Sveti Marko, gdje su sahranjeni poginuli pripadnici Armije RBiH.

Čestititke su uputili i Denis Zvizdić, Zamjenik predsjedavajućeg PD Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Ministar odbrane BiH Sifet Podžić, te potpredsjednici Federacije BiH Milan Dunović i Melika Mahmutbegović.

Čestitke su uputili i predsjednici stranaka Bakir Izetbegović (SDA), Željko Komšić (DF), Fahrudin Radončić (SBB), Mirnes Ajanović (BOSS), Elmedin Konaković (NiP), Senad Šepić (NB) i mnogi nosioci funkcija, predstavnici državnih, entitetskih, kantonalnih i općinskih vlasti, te vladinih i nevladinih organizacija, medija i javnih ličnosti.

Iznenađujuće, čestitka je za sada izostala od strane Naše stranke i Socijaldemokratske partije kao i predsjednika ovih stranaka Predraga Kojovića i Nermina Nikšića. Šta su razlozi propuštanja prisjećanja na datum osnivanja oružane sile koja je sačuvala Bosnu i Hercegovinu u njenim historijskim granicama i stvorila pretpostavke za politički i društveni život, možda će biti jasnije ako se sjetimo izjave Kojovića da o agresiji BiH i genocidu nad Bošnjacima “treba pronaći najmanji zajednički imenitelj” ili izjave potpredsjednika SDP-a Vojina Mijatovića da on ponosno slavi Dan republike Srpske.

SDP BiH je prije nekoliko godina obilježavao ovaj važan datum ( posljednja čestitka Dana Armije RBiH u ime SDP-a BiH izrečena je 2013. godine i ona se još uvijek može naći na njihovom Facebook profilu), a danas to jedino rade pojedini općinski odbori ove stranke. Međutim primjetno je da je dolaskom Nermina Nikšića na mjesto predsjedika SDP-a ukinuta tradicija čestitanja ovog važnog datuma. Nermin Nikšić je poznat po izjavi da su mu braća demobilisani borci Vojske RS i HVO-a, zato i ne čudi što je okrenuo SDP od časne Armije RBiH.
https://saff.ba/zasto-sdp-i-nasa-strank ... mije-rbih/

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 30 apr 2020 17:27

Fuj, kako ogavni postupci predstavnika nase stranke!

Kandidat Naše stranke koristio novac iz budžeta da objasni kako je “Srebrenica prodata” i “ogađena”

slika
Korisnik sredstava je izvjesni Adis Grabovica, koji je svoju biznis ideju i budžetski novac pretočio u internet portal “Sarajevska sehara”, koji bi, u skladu sa nazivom projekta, trebao služiti za online promociju glavnog grada Bosne i Hercegovine. Sasvim slučajno se potrefilo da je korisnik budžetskih sredstava bio i kandidat Naše stranke, koja je, u periodu kad se dijelio novac, predvodila vlast u KS.

slika

Stranačko članstvo budi sumnju u regularnost procesa raspodjele sredstava, ali to ipak ne mora nužno značiti i pogodovanje stranačkim kadrovima zloupotrebom javnih sredstava. Odgovor na to pitanje može pružiti sam projekat, odnosno način na koji je on realiziran.

Kandidat Naše stranke je, dakle, trebao iskoristiti bužetska sredstva za online promociju Sarajeva. U jednoj od svojih posljednjih objava, u čiji je naslov uglavio i svoje puno ime i prezime, je Sarajevo “ispromovirao” na način da je ocijenio kako je predsjednica Pokreta Majke enklava Srebrenica i Žepa Munira Subašić “ogadila Srebrenicu ljudima”.

slika

Zasmetalo je autoru to što je Munira Subašić, kako je napisao, konjska kola zamijenila automobilom.

– A do tada nije znala šta je auto, zvala ga točak. I to ne jednog! Provlačila se informacija da ih ima više, kao i njen sin. Nije prirodno da takvi ljudi voze takva auta, takvi ljudi ne mogu sami od sebe da zarade taj novac – napisao je kandidat Naše stranke.

Dakle, Munira Subašić, s obzirom da je rođena u Srebrenici, a ne u “republici Sarajevo”, kako zvaničnici Naše stranke oslovljavaju glavni grad, nije znala šta je automobil i ne bi ga trebala ni voziti. Za nju su, s obzirom da je iz Srebrenice, konjska kola, a ne da se vozi u automobilu, odnosno “točku”. To, ocjenjuje autor, jednostavno nije prirodno.


slika

S obzirom da u Srebrenici nisu ni znali šta je auto, a u Sarajevu jesu, nameće se sasvim logičan zaključak koji grad treba posjetiti, što definitivno opravdava svrhu projekta za koji je izdvojen budžetski novac, a to je “online promocija Sarajeva”.

Međutim, online promotor Sarajeva je ipak posjećivao i Srebrenicu. Čak je nosio i Cvijet Srebrenice. Međutim, više ne ide.

– Onda sam shvatio da su u prvim safovima ljudi za koje se u raji priča da su upravo Srebrenicu prodali – objašnjava kandidat Naše stranke zašto više ne ide na obilježavanje godišnjice genocida.

Novac građana KS je, očigledno, utrošen da bi se kroz njihovu “online promociju” lijepo objasnilo da je Srebrenica zapravo prodata. Jer raja tako priča, a ako raja tako priča, onda nema razlog da se u to sumnja, da se i dalje dolazi na obilježavanje godišnjica genocida i da se, u krajnjem slučaju, to i objavi na stranici koju su platili građani KS.

Ocijenio je kandidat Naše stranke i online promotor Sarajeva na budžetski pogon da ambasadorica BiH u Češkoj Martina Mlinarević, koja je donirala sredstva Memorijalnom centru Potočari, zapravo “ne zna da njene donacije ne idu građanima nego Fikretu Hodžiću i Muniri”.

Martina Mlinarević nije trebala donirati novac Memorijalnom centru Potočari jer taj novac, tvrdi, ne ide građanima. Mnogo je logičnije i svrsishodnije bilo da je taj novac donirala KS, gdje on također ne bi išao građanima već online promotoru Sarajeva, ali onda kada je stranka kojoj pripada u vlasti i kada novac dijeli koalicioni partner te stranke.

Autor teksta, međutim, nije uspio “otvoriti oči” ambasadorici i objasniti joj da nije trebala donirati novac Memorijalnom centru Potočari.

– Davanje značaja ovima i sličnima je promašaj. Naučila na svojoj koži. Ljudi koji su donirali maleni dio svojih primanja znaju zašto i gdje su ih dali. Ni Fikret ni bilo kakva muljaža neće to promjeniti niti ogaditi – napisala je na društvenim mrežama ambasadorica Mlinarević.

Teza da je “davanje značaja ovima i sličnima promašaj” je u potpunosti tačna. Međutim, ukoliko se online platforma preko koje se objašnjava da je Srebrenica prodata i da ne treba davati novac Memorijalnom centru Potočari finansira budžetskim novcem, onda to iz temelja mijenja situaciju.
https://stav.ba/kandidat-nase-stranke-k ... -ogadjena/

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 30 apr 2020 17:34

NASTAVLJAJU SE OSUDE IZJAVE SABINE ĆUDIĆ: "Naša stranka ide putem Dodika, velikosrpske i ruske propagande"

Šef Kluba zastupnika SDA u Predstavničkog domu Parlamenta Federacije BiH Osman Ćatić osudio je, kako navodi, neistinitu izjavu zastupnice Naše stranke Sabina Ćudić, koja je kazala da entitet RG dnevno testira i do deset puta više građana nego Federacija.
- Istina je da je Federacija testirala 9.957 građana, a RG 8.114, kako pokazuju zvanični podaci dostupni na stranici Ministarstva civilnih poslova BiH. Dakle, FBiH je testirala 1843 više građana nego RG , što ni po kojoj matematici nije “deset puta manje”. Očigledno je da zastupnica Ćudić toliko želi da RG bude “bolji dio BiH”, da je čak spremna i iznositi neistinite za taj “viši” cilj. To je dosad radio Milorad Dodik, te kanali velikosrpske i ruske propagande, a sada vidimo da istim putem ide i Naša stranka, navodi u izjavi za javnost Osman Ćatić.

Dodaje da jedan član Parlamenta ne bi sebi smio dopustiti da, u ovako osjetljivom pitanju, iznosi neistine, “posebno ako su one u funkciji uljepšavanja vladavine Milorada Dodika”.

- Takve stvari su skandalozne i pozivam kolegicu Ćudić da uputi izvinjenje građanima zbog širenja takvih neistina, koje nikakva mržnja “prema svojima” ne može opravdati takvo ponašanje, zaključuje Ćatić.
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/15 ... gande.html




PORTAL "ISTINOMJER" RASKRINKAO LAŽI SABINE ĆUDIĆ: Rekla je da se u RG-u testira DESET PUTA više osoba nego u FBiH, A ISTINA JE SASVIM DRUGAČIJA!
U saopćenju Naše stranke od 16. aprila ove godine predsjednica Glavnog odbora ove stranke i zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Sabina Ćudić je, uz navode i podsjećanje o tome da se ova stranka “od početka zalaže za masovna testiranja” kako bi se dobila jasnija slika o broju zaraženih osoba novim koronavirusom, iznijela i jednu netačnu tvrdnju o dosadašnjoj dinamici testiranja u RG, piše portal "Istinomjer.ba"
slika
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/15 ... chija.html

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 11 maj 2020 09:47

Neumoljive činjenice: Brojke demantuju opoziciju iz FBiH i vlast RG-a

slika
Krizni štab FBiH odradio je mnogo bolji posao od onog u RG-u, iako se ta slika svim silama iz opozicije i manjeg bh. entiteta nastojala prikazati drugačijom .

Epidemija koronavirusa i dalje nije gotova, redovno upozoravaju bh. zdravstveni stručnjaci kako kod građana ne bi došlo do prevelikog opuštanja zbog ublažavanja restriktivnih mjera.

U našoj zemlji do sada je od posljedica ove zarazne bolesti preminulo 78 osoba, a zaraženo više od 1.900. Testirano je oko 34 hiljade, a izliječeno više od 850. Zarazne bolesti i virusi, kažu epidemiolozi i virusolozi, ne poznaju ni državne, a kamo li entitetske granice. No, kada je riječ o politici ona itekako zna iskorisiti statistuku i parameter.


Združeni poduhvat i opozicione neistine

Ruku na srce, opozicija u Federaciji BiH bila je mnogo glasnija u kritikovanju nadležnih od opozicije u RG. Primjera radi, jedna od čelnica Naše stranke Sabina Ćudić nedavno je ustvrdila kako “RG dnevno testira i do deset puta više građana nego FBiH”. Ovu tvrdnju analizirao je portal Istinomjer i ustvrdio da se radi o izrečenoj neistini.

Nije to bio prvi niti posljednji put da su opozicione stranke iz FBiH kritikovale svoje oponente u vlasti tako što su poredile stanje sa stanjem u manjem bh.entitetu. U kritikovanju Federacije pridružile su im se i Vlasti iz RG. Ni prvi, ni drugi nisu bili politički fer, niti (što je važnije) upravu. Govore to i aktuelni podaci, pišu Vijesti.ba

Zdravstveni sistem u RG-u dobro je odreagovao, ustvrdila je sredinom marta čelnica tog bh. entiteta Željka Cvijanović. Ipak je promijenila mišljenje, te prije dva dana priznala da se situacija usložnila. Ostavila je mogućnost dodatnog pooštravanja mjera, koje su od početka epidemije koronavirusa u BiH znatno rigoroznije od onih u FBiH.

Vlasti iz RG-a jedva su dočekale priliku da ospu paljbu po FBiH čim je Krizni štab ublažio određene mjere. Pogoršat će to epidemiološku situaciju i u RG-u, neopravdano su se uplašili u Glavnom koordinacionom timu RG.

FBiH bez novozaraženih


Uzme li se u obzir epidemiološka slika u posljednjih nekoliko dana, lako je zaključiti da je ona znatno bolja u FBiH.

Nažalost, RG svakodnevno bilježi smrtne ishode zbog koronavirusa, a jutros je registrovan i 42. S druge strane, FBiH ih do sada ima 33 - posljednji zabilježen 29. aprila. Znatno lošija situacija u RG-u u zadnjih nekoliko dana je i po pitanju broja zaraženih osoba, kojih je ukupno u tom entitetu 969, dok je broj zaraženih u FBiH 938, prenose Vijesti.ba.

Federacija je danas prvi put zabilježila i situaciju da u zadnja 24 sata nema novozaraženih, dok je ta brojka u RG u zadnja 24 sata 69 novozaraženih.

Upravo u momentu kada su stigli ohrabrujući podaci u Federaciji BiH oglasio se Damir Marjanović, bez sumnje veliki stručnjak u svojoj oblasti, ali isto tako i opozicioni političar. Marjanović nije sporio dobre vijesti, ali nije niti pohvalio rad svojih kolega, već je na sve ohrabrujuće pokazatelje i činjenice bacio sumnju tvrdnjom da se u KS ne rade masovna testiranja.

Neumoljive činjenice


Da je situacija u FBiH mnogo bolja pokazuju upravo činjenica iz dva najmnogoljudnija kantona - Tuzlanskog i Kantona Sarajevo, u kojima živi broj stanovnika približan broju stanovnika u cijeloj RG. U ova dva kantona koronavirus je do sada odnio osam života - dva u TK i šest u KS. Ukupno su u ta dva kantona potvrđena 192 slučaja koronavirusa (108 u KS i 84 u TK, s tim da u TK više nema zaraženih).

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić uputio je pohvale zdravstvenom sistemu u FBiH povodom činjenice da u posljednja 24 sata nije zabilježen niti jedan novi slučaj zaraze, te da je po prvi put više oporavljenih nego aktivnih slučajeva.

Testiramo koliko i ostale države regiona, a što se tiče stope smrtnosti, koja je neovisna o broju testiranja i ne bi se mogla prikriti, Bosna i Hercegovina je među zemljama koje najbolje stoje u Evropi, ističe premijer Novalić.

On dodaje da je na 100.000 ljudi stopa smrtnosti u BiH 2,26, i bolje od BiH su samo Crna Gora (1,3) i Hrvatska (1,9). Također, treba naglasiti da je stopa smrtnosti u Federaciji 1,5, a u entitetu RG 3,57.

- Donekle zabrinjava stanje u entitetu RG, kada se uporedi sa FBiH, ali ne želim širiti paniku. Rekao sam već da će Federacija pomoći u slučaju potrebe, a ako se brzo sanira ni to stanje nije alarmantno, navodi Novalić.

S obzirom da na nivou BiH ne postoji krizni štab koji bi se bavio problematikom koronavirusa, sve navedene činjenice idu u prilog tome da je, uz znatno izraženu disciplinu građana u FBiH, koji se u velikoj većini pridržavaju svih donesenih mjera, Krizni štab FBiH odradio mnogo bolji posao od onog u RG-u, iako se ta slika svim silama iz opozicije i manjeg bh. entiteta nastojala prikazati drugačijom.


(Vijesti.ba)
https://vijesti.ba/clanak/490952/neumol ... vlast-rs-a

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 05 jun 2020 11:13

https://stav.ba/nasoj-stranci-smeta-ime ... tbegovica/

Našoj Stranci smeta ime Alije Izetbegovića
Čini se da Naša stranka ne odustaje od vođenja svojevrsnog tihog rata protiv svih simbola pa i samog sjećanja na odbrambeno-oslobodilački rat 1992-1995. Prisjetimo se kako su prije nekoliko godina zastupnici ove stranke u Skupštini Kantona Sarajevo glasali protiv obilježavanja Dana Kantona te zamjerki Sabine Ćudić što se Dan Kantona Sarajevo obilježava “prisjećanjem na ratna dejstva i korištenjem ratnih zastava”, pri čemu je mogla misliti samo na zastave s ljiljanima, kako one RBiH tako i Armije RBiH i njenih formacija. Ćudićka je tada izjavila da “dvadeset godina nakon rata ratna dejstva ne mogu biti centralno mjesto u takvim manifestacijama”, a što je ništa drugo nego zahtjev za protjerivanjem sjećanja na Agresiju iz javnih manifestacija a time i brisanjem iz kolektivne memorije.

Slično je bilo i s Amerom Tikvešom, nekadašnjim stručnim saradnikom za medije i kandidatom Naše stranke za vijećnika u Općinskom vijeću Novo Sarajevo na izborima 2008. godine, a sadašnjim članom Glavnog odbora ove stranke, koji je tvrdio da “agresija na BiH nije pouzdan termin” te da se “karakter rata u BiH ne može još uvijek jednoznačno odrediti”. Tikveša je svojevremeno negirao i antifašistički karakter ratnog rukovodstva RBiH, nazivajući njegovo djelovanje pragmatičnom mimikrijom, pritom izmišljajući nekakvu “islamizaciju” Armije RBiH.

U istom duhu bile su i tvrdnje Nine Kisić, advokatice, ali i članice predsjedništva Naše stranke, koja je svojevremeno, kao advokat odbrane zloglasnog vogošćanskog četničkog vojvode Jove Tintora, izjavila da će dokazati “da nije postojao udruženi zločinački poduhvat”, “da su netačne tvrdnje da je došlo do širokog i sistematičnog napada na nesrpsko stanovništvo Vogošće”, “te da je tu bila prva borbena linija”. Da je u pitanju politička ideologija cijele stranke a ne tek ispadi pojedinaca ponajbolje se može vidjeti na primjeru Tarika Haverića, ideologa Naše stranke i autora (auto)šovinističkog pamfleta “Kritika bosanskog uma” koji za permanentno loše međunacionalne odnose u Bosni i Hercegovini krivi “ideju Alije Izetbegovića o stranačkom predstavljanju naroda”, pod kojom podrazumijeva pravo Bošnjaka na političko organiziranje na nacionalnim osnovama.

Kako Našoj stranci još nije pošlo za rukom da dođe na vlast u takvom kapacitetu koji bi omogućio da se slobodno i neometano bave historijskim revizionizmom i zabrane sve ono što podsjeća časni i plemeniti period odbrane od velikosrpske i velikohrvatske agresije, tako su prisiljeni da ih barem ignoriraju u stranačkim saopćenjima i komunikaciji s javnošću.

Upravo to su uradili i Predrag Kojević, predsjednik Naše stranke i Irma Baralija, potpredsjednica ove stranke, i to tako što su Trg državnosti – Alija Izetbegović u Konjicu revizionistički preimenovali samo u Trg državnosti izbacivši ime prvog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine. Izgleda da je netrpeljivost koju u Našoj stranci gaje spram lika i djela Alije Izetbegovića tolika da nisu u stanju ni da mu napišu ime. Naravno, nije riječ tek o običnoj netrpeljivosti, već i postojanju promišljene namjere odvajanja samog pojma državnosti, u kontekstu Bosne i Hercegovine, od imena Alije Izetbegovića, mada je upravo državnost Bosne i Hercegovine jedna od glavnih Izetbegovićevih zasluga i tekovina.

Nije riječ o slučajnosti, nije u pitanju lapsus, ne radi se o incidentu, već o političkoj ideologiji i platformi na osnovu koje Naša stranka djeluje od kada je i formirana. Toga trebaju biti svjesni svi građani Konjica, ali i ostalih većinski bošnjačkih sredina u kojima Naša stranka ovih dana započinje političku kampanju kako bi došla na vlast. Danas izostavljaju ime Alije Izetbegovića u svojim saopćenjima, sutra će ga brisati iz dokumenata i skidati sa zidova ulica. I neće na tome stati.
slika

slika

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 08 jun 2020 10:39

Da li ovi ratnohuškački nasilni stavovi naše stranke i njihovih članova se mogu prijaviti institucijama?

Predsjednik ogranka Naše stranke u Tuzli prijeti konačnim obračunom: “MI” protiv “VAS” i po cijenu života!

slika
piše: Mustafa Drnišlić

Čini se kako je usporeno, ali neumitno odumiranje SDP-a kao relevantne političke organizacije koja artikulira ljevičarsku ideologiju u Bosni i Hercegovini, bolje rečeno na njenim dijelovima s bošnjačkom većinom, proizvelo svojevrsni vakuum zbog kojeg se uspaljeni revolucionari i vječni adolescenti sve više okreću Našoj stranci. Iako se na prvi pogled može činiti da je ovakva pluralizacija i fragmentacija ljevice pozitivan trend, ne treba zaboraviti da je nekadašnji SDP, budući da je nasljednik SKJ, bio neka vrsta partijske škole za dresuru kadrova u kojoj se mnogi haustorski čegevara naučio manje-više primjerenoj političkoj artikulaciji te svoje oktobarske fantazije o diktaturi proletarijata stesao u kontekste bosanskohercegovačke stvarnosti. No s odlaskom stare garde iskusnih krotitelja, te posvemašnjim bankrotom deintelektualiziranog SDP-a, ovdašnja ljevičarska fauna vratila se u svoje primordijalno anarhično stanje pa smo čak i u samom SDP-u mogli posmatrati čudnovate i ponešto komične boljševičke zvjerke poput raznih Nikšića, Nišića ili Beriša. Ipak, izgleda da se oni istinski ljevičarski radikali i proleterski jastrebovi danas nalaze u Našoj stranci.

Nema boljeg dokaza za to od nedavnog krvoločnog statusa Jasmina Alića, predsjednika Odbora Naše stranke u Tuzli. Komentirajući pokušaj državnog udara i politički motivirano hapšenje premijera Federacije BiH Fadila Novalića, što on, naravno, podržava svim srcem, Alić militantno klikće sa svog profila na Facebooku kako je on lično davno predskazao “da će nažalost zadnji sukob u ovoj zemlji biti MI protiv VAS pa makar se išlo i po cijenu života”. A na koga tačno Alić misli, pojasnio je u komentarima u kojima izražava svoju sumnju u promjenu vlasti demokratskim putem te prijeteći klikće: “Kada se iskra upali, povratka nema!”

Naravno, kao i kod svih naših ljevičara, Alićeva ambicija da vlada snažnija je od njegovog radikalizma, pa ono što nije spreman napisati indirektno izražava lajkovima na komentare svojih pratilaca i istomišljenika, poput jednog koji tvrdi da se “demokratskim putem ne može rušiti diktatorski režim”, ili drugog koji viče kako su “sve demokratske metode iscrpljene”, te da “nema evolucije bez revolucije”. Alić, ipak, ima ponešto političkog nerva, pa iako ih ne uklanja, ipak ne lajka komentare svojih još radikalnijih prijatelja koji smatraju da se “jedino brutalnim nasiljem nad korumpiranom stokom” može ići u bolju budućnost i priželjkuju “revoluciju kao u Rumuniji”, ili, pak, poručuju “svima plemenitima i pobožnima” da je “nasilje i brutalno mučenje korumpirane stoke jedino dobro rješenje”.

Čitajući Alića i njegove radikalizirane drugare, stječe se utisak da ovi zapravo salonski revolucionari žive u nekoj vrsti diktature u kojoj ne postoje demokratski izbori ili bilo kakvi mehanizmi da se smijeni ta navodno “kriminalna i korumpirana vlast”. Da li Alić i njegova vesela družina potencijalnih šumskih banditen zaista žive u takvim deluzijama ili je u pitanju nešto sasvim drugo? Čitajući ovakve komentare, vrlo brzo se primjećuje da je povod pozivanja na nasilje, na mučenje, na revoluciju te na negiranje legitimnosti demokratskih izbora vrlo prizeman i jednostavan. Alić, njegovi istomišljenici i Naša stranka za koju glasaju ne mogu “demokratskim putem” ili “demokratskim metodama” privući dovoljan broj glasača, i to upravo zbog onoga što oni istinski jesu: ekstremi i čudaci s margina čijih se ideja i ideologije gnuša pošten i normalan svijet. I to je glavni razlog za ove patnje mladih Valtera koji smatraju da narodu koji neće da glasa onako kako to zamišlja balava avangarda (to jest oni) treba po svaku cijenu uličnom revolucijom, ili nekim sličnim nasiljem, nametnuti progresivnu vlast Alića i njegovih alića. Njima je demokratija tek sredstvo, a ne svjetonazor ili vrijednost, tek privremeno pomagalo koje se može i treba odbaciti ako ne služi svrsi njihovog dolaska na vlast.

U tom smislu Alić vjerovatno i ima pravo, postoji i postojat će sukob u ovoj zemlji između NJIH, identitarne i političke manjine i margine koja bi da sukobima i nasiljem dolazi na vlast i “brutalno muči” političke neistomišljenike, te NAS, tj. bošnjačke demokratske većine koja neće dopustiti da joj za vrat opet zajaše – ili pritišće koljenom tako da se ne može disati – totalitarna manjina kojekakvih čudaka i odroda.
slika

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la Zmaj » 08 jun 2020 17:29

slika
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 14 jul 2020 12:09

PREDIZBORNA PODMETANJA NS: Kako bi mogao izgledati novi hotel Pošta
Informacija o planiranoj izgadnji objekta na mjestu starog hotela Pošta, i podzemne garaže, izazvala je mnogo pažnje u javnosti. Pojedinci iz Naše stranke su iskoristili ovo da napadnu i načelnika općine Centar Nedžada Ajnadžića jer, tvrde, pravi urbicid u centru Sarajeva. Da li je baš tako ili je riječ o još jednom predizbornom podmetanju – nudimo vam kompletnu informaciju kako bi mogao izgledati novi objekat

Informacija o planiranoj izgadnji objekta na mjestu starog hotela Pošta, i podzemne garaže, izazvala je mnogo pažnje u javnosti. Pojedinci iz Naše stranke su iskoristili ovo da napadnu i načelnika općine Centar Nedžada Ajnadžića jer, tvrde, pravi urbicid u centru Sarajeva. Da li je baš tako ili je riječ o još jednom predizbornom podmetanju – nudimo vam kompletnu informaciju kako bi mogao izgledati novi objekat.
https://www.bh-vijesti.com/predizborna- ... tel-posta/

AJNADŽIĆ ARGUMENTIMA ODGOVORIO MUSTAFIĆU: Degutantno je da kao kulturni radnik (a za potrebe Naše stranke) obmanjujete javnost
Gospodine Mustafić, u mandatu ovog načelnika izgrađene su na desetine igrališta i parkova, uređeni trgovi i pješačke zone, a da se malo manje bavite populizmom i političkim kampanjama, znali biste koji sve i gdje. Neumjesno je i degutantno da se Vi kao kulturni radnik uključujete u izbornu kampanju i pozivate da se ne glasa za načelnika koji još nije kandidat, niti je uopće odlučio da li će se kandidirati na narednim izborima, poručuje Ajnadžić članu Naše Stranke Mustafiću
Načelnik Općine Centar Nedžad Ajnadžić uputio je otvoreno pismo reditelju Dini Mustafiću zbog navodne izgradnje zgrade od sedam spratova u blizini Narodnog pozorišta u Sarajevu.
Naime, reditelj, Dino Mustafić je na svom Twitter profilu objavio kako je lično pogledao projekt koji je na tom mjestu predvidio šetalačku zonu i trg.“Ajnadžić za vrijeme svog mandata uništava Centar, zatrpava nas betonom i guši Sarajevo. Od velike je važnosti da ne dobije drugi mandat jer ovo što čini je urbicid“, napisao je Mustafić.

Shodno tome, Ajnadžić je pismo uputio u nadi da će Mustafić prestati dezavuisati javnost, a shodno dubokom razočarenju i neugodnim iznenađenjem zbog posljednjeg istupa bh. reditelja.
https://www.bh-vijesti.com/ajnadzic-arg ... e-javnost/

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 17 jul 2020 09:50

“KRIVO JE (HRVATSKO) MORE”: Evo zašto Predrag Kojović jučer nije glasao za budžet
Predstavnički dom BiH usvojio je jučer budžet institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2020. godinu po skraćenom postupku i još ostaje da ovaj važan dokument potvrdi Dom naroda BiH. Delegati će o budžetu odlučivati u utorak i tada je dovoljna entitetska većina da on dobije zeleno svjetlo. Pored SDP-a, u prvom čitanju protiv budžeta glasali su i poslanici HDZ-a BiH, čime se SDP po ko zna koji put u posljednjih nekoliko mjeseci našao na istoj strani s HDZ-om.

Ipak, za razliku od SDP-ovih zastupnika i njihovog predsjednika Nermina Nikšića, koji su glasali protiv budžeta, zanimljivo je da se predsjednik Naše stranke Predrag Kojović nije ni pojavio na sjednici, iako je ovo apsolutno goruće pitanje u državi, od kojeg zavisi hoće li se lokalni izbori ove godine uopšte održati.

Indikativno je da su prije nekoliko dana upravo Nikšić i Kojović pozvali na masovne proteste i prijetili beogradskim scenarijem ukoliko u novembru ne budu održani izbori, da bi jučer jedan od njih dvojice glasao protiv budžeta, a drugi se nije ni pojavio.

Da stvar bude gora, prema informacijama koje je portal “Pressmedia” dobio iz same Naše stranke, razlog zašto se Kojović nije pojavio na današnjoj sjednici na kojoj se glasalo o nacrtu budžeta je taj što je otišao na more u Hrvatsku.
Ako je ovo tačno, onda je to samo još jedan pokazatelj koliko odgovorno Kojović zaista shvata svoj preplaćeni posao i odgovornost koju je dobio od građana, a koliko mu je politika tek unosan način da, uz nešto populizma i stranačkog aktivizma, sebi unosno riješi egzistencijalno pitanje i ode se brčkati u moru u trenucima dok se za državu BiH donose krucijalne odluke.


Stvar je dodatno problematična ako se uzme u obzir da za državne parlamentarce već postoji zagarantovan godišnji odmor u augustu. No, Kojoviću je hedonizam, očigledno, daleko važniji od bilo kakvih državnih pitanja.

(pressmedia.ba)
http://www.bh-vijesti.com/krivo-je-hrva ... za-budzet/

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la Zmaj » 21 aug 2020 13:23

Sanja Renić kandidatkinja Naše stranke za gradonačelnicu Zenice

Sanja Renić će biti kandidatkinja za gradonačelnicu Zenice, odluka je to Glavnog odbora Naše stranke u Zenici koji je danas zvanično potvrdio učešće na predstojećim izborima za prvu funkciju grada.
Na današnjoj konferenciji prisutnima se obratio predsjednik Predrag Kojović koji je kazao da Zenica zaslužuje gradonačelnicu kao što je Sanja Renić koja zna šta tom gradu treba.

"Sanja je srcem povezana s ovim gradom i čini mi se da sve što radi, pa i u širem kontekstu predsjedništva stranke, uvijek je fokusirana na Zenicu. Zenica je veliki grad i zaslužuje gradonačelnicu kao što je Sanja Renić koja zna šta ovom gradu treba”, kazao je Kojović.

Renić je u svom obraćanju javnosti kazala kako se često u Sarajevu bori za Zenicu s obzirom na to da je manjim gradovima i općinama centralizacija u Sarajevu "trn u oku".

"Prethodne četiri godine smo detektovali probleme, nismo se bavili zapošljavanjem članova, ličnim interesima, već smo se bavili gradom Zenicom. Mislim da su građani prepoznali to, a oni koji nisu odlaze iz stranke. Odlaze ljudi koji misle da smo kao ostale stranke, da stavljamo lične interese ispred interesa Zenice”, izjavila je Renić.

Dodala je da se uz sve probleme moraju vratiti osnovnim stvarima, a to je uključivanje žena u lokalnu zajednicu i upravljanje.

"Žene moraju da shvate da mogu razmišljati svojom glavom, da nisu tu samo da popune mjesta i budu podobne kako neko od njih to traži. Mi pokazujemo da to možemo. Obećavam vam da će se vratiti sloboda svim šefovima i pomoćnicima službi u gradskim službama koji će raditi kako treba, a ne pod pritiscima. Svi će moći i neće moći ono što je po zakonu", dodala je Renić.

Iz GO Naše stranke su kazali da će uskoro biti objavljena i lista kandidata za Gradsko vijeće te da je sastavljena od mladih ljudi s 51 posto muškaraca i 49 posto žena. Dodali su da to nisu kandidati kao u drugim političkim strankama koji se mogu pohvaliti biografijom da su radili u Vijeću ministara, ali da su pošteni građani Zenice.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 25 sep 2020 12:12

Srđan Mandić: Čovjek koji je začepio 130 godina staru rupu
Srđan Mandić bivši je ministar komunalne privrede i infrastrukture Kantona Sarajevo koji je ministrovao za vrijeme frankenštajn koalicije, a čiji je mandat ostao obilježen kapitalnim projektom začepljivanja, kako ju je tada Mandić nazvao, “jezive rupe” promjera pola metra u zidu korita rijeke Miljacke.

Zvuči nevjerovatno, ali Mandić se, ničim izazvan, na društvenim mrežama pohvalio velikim poduhvatom betoniranja nečega za šta se na kraju ispostavilo da nije rupa, pogotovo ne jeziva, već tek ispust koji služi kao prevencija od poplava te koji se tu nalazi još iz doba Austro-Ugarske, iz vremena kada je korito sagrađeno.

Možda je takav blam razlog zašto se traumatizirani Mandić ovih dana po portalima susjednih država ipak radije sjeća svoje mladosti umjesto svojih ministarskih dana. No, trauma je i dalje prisutna jer Mandić rezignirano tvrdi da je “ostao pomalo prevareni Jugoslaven”. To i ne bi bilo sporno da Mandić glavne krivce za raspad jugoutopije te početak rata ne vidi u “anonimusima, ljudima koji su netom izašli iz zatvora, bilo zbog nekih političkih procesa, bilo zbog privrednog kriminala”, a koji su “iznenada postali gospodari naših sudbina i života”.

Naravno, jasno je da Mandić misli na Aliju Izetbegovića, pogotovo jer u istom pasusu ponavlja već stotinu puta raskrinkanu laž o “zlatnim kašikama”. Poredeći prvog predsjednika nezavisne Bosne i Hercegovine Aliju Izetbegovića, koji je u komunističkom sistemu robijao zbog “nekih političkih procesa”, s Radovanom Karadžićem, koji je robijao zbog “privrednog kriminala”, Mandić zapravo najbolje pokazuje svoja istinska politička gledišta.

Ovakva vrsta poređenja i izjednačavanja simbola odbrane države i simbola njene nezavisnosti s ratnim zločincima izazvala je burne reakcije u javnosti, od kojih su neke bile i sasvim očekivano neumjerene i neprimjerene, a što je opet iskoristio Elmedin Konaković kako bi amortizirao Mandićevo razotkrivanje. Konaković, koji se već ranije samoproglasio jedinim autentičnim političkim hodočasnikom na “Alijinom putu”, pokušao je, po oprobanom receptu tragičnog Nedžada Latića, od anonimnih komentara na internetu izmisliti čitavu hajku na ugroženog Mandića, i to hajku organiziranu od “SDA mašinerije”.

Pritom se pozvao na Mandićevo učešće u Armiji RBiH kao krunski dokaz njegove valjanosti i ispravnosti, valjda zaboravljajući da je privilegiju učestvovanja u odbrani Bosne i Hercegovine Mandiću osigurao upravo politički kurs Alije Izetbegovića, kojeg Mandić danas brutalno vrijeđa i izjednačava s ratnim zločincima. No, Mandićev revizionizam nije zasmetao Konakoviću, a koji je navodno danas jedini reprezent ideje i politike Alije Izetbegovića, da najavi Mandića kao novog načelnika Općine Centar, i to uz poklik “ako Bog da”.

Posmatrajući čitav taj neukusni, ali vrlo razotkrivajući performans, to pozorište sjenki i lutaka, to licemjerno pretvaranja i glumatanje, čini se da bi, umjesto rupa po zidovima, članovi frankenštajn koalicije prije trebali začepljivati zjapeće rupetine u vlastitom znanju, srcu i glavama. /M. Drnišlić/
https://stav.ba/srdjan-mandic-covjek-ko ... taru-rupu/

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 13 okt 2020 12:33

SDA Sarajevo: Naša stranka i njene strukture provode nedopustive debate o agresiji na BiH

Povodom radionice "Veterani i mladi", održane u organizaciji sarajevske Fondacije "Boris Divković" nazvane po bivšem predsjedniku Naše stranke i koja djeluje kao dio Naše stranke, dužni smo da upozorimo javnost da su nedopustive debate u kojima se promoviše relativistički diskurs o agresiji na Bosnu i Hercegovinu, a koji provode Naša stranka i njihove strukture, saopćeno je iz KO SDA Sarajevo.

Njihovo saopćenje prenosimo u cijelosti:

Navedeni program je osmišljen u Srbiji, od "Centra za ratnu traumu" iz Novog Sada, a Udruženje "Pravi požar" i Fondacija "Boris Divković" ga realizuju na području Bosne i Hercegovine kroz dijalog "Veterani i mladi". Udruženje radi na navodnom pomirenju, po njihovoj interpretaciji "tri zaraćene strane u BiH", bez jasne distinkcije i pravljenja razlike između oslobodilačke i antifašističke borbe Armije Republike Bosne i Hercegovine s jedne strane i genocidne Vojske Republike Srpske s druge, te Hrvatskog vijeća obrane (HVO) koji je presuđen u Hagu za Udruženi zločinački poduhvat u Bosni i Hercegovini.

Na sličnom skupu koji je organizovao "Centar za nenasilnu akciju" u Sarajevu gostovao je Walter Manoschek - sadašnji član Dodikove komisije za Srebrenicu. Za bilo koju vrstu razgovora o pomirenju u BiH potrebno je da se ostvari osnovni i jedini preduvjet - pravda tj. hapšenje i presuda svih ratnih zločinaca iz snaga koje su radile na pokušaju uništenja Bosne i Hercegovine, te da se posljedično ukinu svi recidivi genocida u Bosni i Heregovini.

Postavljamo jednostavno pitanje: Da li je zamislivo da su pomirenje u Evropskoj uniji gradili oni koji nisu priznavali holokaust ili sam karakter Drugog svjetskog rata? Da li bi pomirenje u Evropskoj uniji bilo moguće da se negirao holokaust, agresija nacista na druge zemlje i zločini nad njihovim građanima? Nažalost, Naša stranka i njeni dužnosnici i fondacije već duži period u javnom prostoru promovišu relativistički diskurs o karakteru ratnih dešavanja u BiH koje se oslikavaju u izjavama predsjednika Naše stranke Predraga Kojovića o traženju "najmanjeg zajedničkog imenitelja" o agresiji na Bosnu i Hercegovinu, te revizionističkim stavom Fortine Vlade što je kulminiralo prikazivanjem filma o negiranju genocida u Srebrenici na TVSA na godišnjicu genocida 11. jula.

Posebno zabrinjava što im stranke iz Sarajeva, koje se predstavljaju kao probosanske i crpe mandate iz bošnjačkih glasova, daju legitimitet i učestvuju u koaliciji s Našom strankom u Kantonu Sarajevo.

Stoga, pozivamo Fondaciju "Boris Divković" i Našu stranku da prije ovakvih skupova naprave skup o genocidu i agresiji na Bosnu i Hercegovinu, a Udruženje "Pravi požar" da prvo prizna genocid te radi na osudi svih ratnih zločinaca, a onda je dobrodošlo da prave skupove na temu pomirenja.

Pozivamo javnost u Sarajevu, akademsku i medijsku zajednicu, relevantna udruženja i same građane Sarajeva da s pažnjom prate ovakve pojave i pristupaju im na jedini ispravan način - da je samo jedna i vrlo jasna istina o agresiji na Bosnu i Hercegovinu, te da razgovora o činjenicama i presudama međunarodnih sudova i traženja "najmanjeg zajedničkog imenitelja" ne može i ne smije biti.
https://faktor.ba/vijest/sda-sarajevo-n ... bih/100727

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 03 nov 2020 12:55

Ideolog i kandidat Naše stranke u Parizu 1993. Armiju RBiH optuživao da provodi etničko čišćenje
U Bosni i Hercegovini i regionu se već godinama vodi specijalni rat kojim se nastoje izjednačiti uloge zaraćenih strana tokom agresije na BiH, a u tom kontekstu se nerijetko poseže za optužbama na račun "islamskog terorizma", te o navodnom etničkom čišćenju nebošnjaka sa prostora pod kontrolom Armije RBiH.

Posljednju u nizu takvih optužbi je iznijela nevladina organizacija Hrvatski narodni sabor (HNS), kojom rukovodi Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) BiH, stranka koju je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju označio kao dio udruženog zločinačkog poduhvata.

- Hrvati Bosne i Hercegovine osjetili su posljedice ekstremnog islamističkog djelovanja tokom rata u BiH 1992-1995 – navodi se u saopćenju HNS-a.

Optužbe na račun Armije RBiH i pokušaji izjednačavanja njene uloge u počinjenim ratnim zločinima sa ulogama agresorskih snaga, što ne odgovara činjenicama koje je utvrdio Haški tribunal i domaći sudovi, nisu novijeg datuma i javnost im je imala priliku svjedočiti još za vrijeme agresije na BiH.

Međutim, takve optužbe nisu dolazile samo iz Beograda, Zagreba, Banje Luke ili Mostara, s obzirom na to da su autori sličnih teza bili i današnji predstavnici "probosanskih snaga" iz Sarajeva, koji su u to vrijeme iz Pariza posmatrali situaciju u BiH.

U knjizi "Yugoslavia Dismembered" iz 1995. godine, francuska autorica Catherine Samary se poziva na tekst Tarika Haverića objavljen u francuskim novinama "Liberation".

Haverić, istaknuti zvaničnik Naše stranke i njen kandidat za Općinsko vijeće Stari Grad Sarajevo na predstojećim Lokalnim izborima, u tekstu objavljenom 20. oktobra 1993. godine optužio je Armiju RBiH da je vršila etničko čišćenje.


slika

Samary ističe da je Haverić kritizirao smjer djelovanja Armije RBiH u srednjoj Bosni tokom ofanzive u proljeće 1993. godine, te se u tom kontekstu pozvala na Haverićev citat iz novina "Liberation".

- Umjesto da eliminiraju HVO kao vojni faktor i učine sve da zaštite hrvatske civile, neke bosanske jedinice i same provode operacije etničkog čišćenja u srednjoj Bosni – napisao je Haverić u francuskim novinama.

slika
Haverićevu ocjenu autorica dopunjava stavom Bogdana Useljeničkog, koji tvrdi da nije primjereno hvaliti multietnički karakter Armije BiH jer je "došlo vrijeme za njene islamizirane i krvožedne jedinice".

slika

Ono što je zanimljivo je da je Haverić period u kojem su, prema njegovim tvrdnjama koje ne odgovaraju sudski utvrđenim činjenicama, pripadnici Armije RBiH vršili etničko čišćenje u srednjoj Bosni, proveo u Parizu.


Naime, u njegovoj zvaničnoj biografiji, dostupnoj na stranici Univerziteta u Zenici gdje je zaposlen kao predavač, navodi se da je period 1993. pa do kraja rata proveo kao doktorant na Univerzitetu X-Nanterre u Parizu.

slika

U tom periodu su počinjeni najteži zločini snaga HVO-a i HV-a nad Bošnjacima u BiH, što je, za razliku od Haverića, utvrdio i Haški tribunal.
https://faktor.ba/vijest/ideolog-i-kand ... nje/103181

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 06 nov 2020 08:57

https://faktor.ba/vijest/prljava-kampan ... ice/103550

Ove srbalije sve drže!

Prljava kampanja: Koga botovi nazivaju četnikom i ustašom, a čiji stranački vrh vrijeđa tuđe porodice?
Iako je nemoguće pronaći izjavu zvaničnika SDA u kojoj se neka od navedenih osoba naziva "četnikom", vrlo se lako može pronaći izjava u kojoj se upravo Željko Komšić indirektno naziva "ustašom".

- U pozadini zapovjednik domobranske fronte sa svojim drugarom. Tebi tvoje, nama naše, vozdra, mi idemo dalje – napisao je na svom Facebook profilu Srđan Mandić uz selfie sa Edinom Fortom, na kojem se u pozadini vide Željko Komšić i njegov kolega iz Predsjedništva BiH Milorad Dodik.

Zanimljivo je da Komšića naziva "zapovjednikom domobranske fronte", aludirajući na vojnu formaciju fašističke Nezavisne države Hrvatske (NDH), isti onaj Mandić koji posljednjih nekoliko dana kampanju bazira na neprimjerenim komentarima anonimnih korisnika interneta koje uredno fakturiše SDA-u. Magazinović, ili bilo koji drugi zvaničnik SDP-a, Naše stranke i NiP-a nije zatražio bilo kakvu reakciju na ovakav skandalozan istup kandidata Naše stranke za načelnika Općine Centar, a ni Forto nije zamjerio prijatelju i stranačkom kolegi.

Niko se iz SDP-a, niti njihovih koalicionih partnera NiP-a i Naše stranke, nije osvrnuo ni na SDP-ovca Zukana Heleza kojem se svako malo omakne beskrupulozno adresiranje fašizma upravo žrtvama ustaškog režima, odnosno njihovim srodnicima.

Rukovodećim ljudima iz SDP-a nije strano nazivati samo političke oponente fašistima. Na udaru su bile i vjerske zajednice. Tako je u programu Face TV-a 6. decembara 2019. godine potpredsjednik SDP-a BiH i bivši šef kabineta Milorada Dodika, Vojin Mijatović, vjerske zajednice nazvao "ograncima fašističkih organizacija".

- Pored tri ove fašističke političke organizacije, imamo još tri zla u BiH, to su Pravoslavna crkva, Katolička crkva i Islamska zajednica - rekao je, da bi kasnije dodao "to je rezultat ove tri fašističke političke organizacije i tri ogranka kroz nazovimo vjere".

Dakle, potpredsjednik SDP-a je, osim vjerskih zajednica i svoje političke protivnike iz tri stranke, bez ikakve zadrške, nazvao fašistima u TV programu. Vojin Mijatović i Zukan Helez nisu anonimusi skriveni iza tastatura, botovi kakvi su izazvali Nikšićevu reakciju, čije piskaranje on pripisuje SDA, nego članovi najužeg rukovodstva današnjeg SDP-a.

Evidentno je da društvo u BiH nije dovoljno zrelo da političku komunikaciju ograniči u korektne okvire, u kojima ne bi bilo mjesta za teške uvrede ili prijetnje, ali i da nije dovoljno zrelo da političke kampanje ne gradi na dokazima lišenih optužbi na račun političkih oponenata.

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 10 nov 2020 13:26

OŠTRA REAKCIJA SDA: "Tarik Haverić treba povući kandidaturu nakon što su mediji objavili njegov skandalozni..."

- Kantonalni odbor Stranke demokratske akcije (SDA) Sarajevo smatra da dugogodišnji visoki dužnosnik Naše stranke i kandidat za Općinsko vijeće Stari Grad Tarik Haverić treba povući kandidaturu, nakon što su mediji objavili njegov skandalozni članak iz 1993. godine, objavljen u Parizu, u kojem optužuje Armiju RBiH za etničko čišćenje.

Općina Stari Grad je jedna od prvih u kojoj se organizovao otpor agresiji, na što su s razlogom ponosni svi stanovnici ove općine. Kandidatura Tarika Haverića predstavlja uvredu, ne samo za njih već i za sve građane Sarajeva, jer je riječ o licu koje nije samo napustilo obavezu u Armiji RBiH kada je bilo najteže, već se tokom rata smucao po Parizu i optuživao Armiju RBiH da vrši etničko čišćenje, izjednačavajući je na taj način sa agresorskim snagama.

Pobjeći od patriotske obaveze da se brani vlastiti grad i država predstavlja primjer kukavičluka, ali pobjeći, pa onda napadati one koji su ostali predstavlja primjer istinskog beščašća. Takvi ljudi, koji su pokazali svoj slabi karakter u kriznim trenucima, nemaju pravo tražiti mjesto u vlasti i sramotno je što, nakon svega, kreiraju politiku stranke koja djeluje na prostoru Kantona Sarajevo i žele da budu na čelu Sarajeva - stoji u saopćenju KO SDA Sarajevo.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/176 ... lozni.html

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la Abidaga » 16 nov 2020 21:34

Austrijski dnevni list Der Standard je na zanimljiv način opisao pobjedu Srđana Mandića u sarajevskoj opoćini Centar. Der Standard piše da je kandidat progresivno građanske i multietničke Naše stranke, po ocijeni lista “jedine reformske i evropskim vrijednostima privržene stranke”, Srđan Mandić, dobio tri puta više glasova od kandidata "nacionalističke" SDA, i da je njegovim izborom ta općina “istakla i znak modernosti, pošto Mandić ne nosi muslimansko ime” (Das Zentrum der Stadt setzt mit seiner Wahl auch ein Zeichen der Modernität – denn Mandić hat keinen muslimischen Namen). “Građani općine Centar pokazali su tako da je za njih podjela ljudi po imenima, takozvanoj etničkoj pripadnosti ili vjerskoj pripadnosti u svjetlu društvenih izazova nevažna”, ocijenio je Der Standard. Međutim, zanimljivo je da ovaj list smatra da je neko moderan ako ne nosi muslimansko ime.

https://saff.ba/der-standard-njegovim-i ... ansko-ime/

atif
Član
Postovi: 6262
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: ''Naša'' četničko-jugobalijska stranka

Post Postao/la atif » 24 nov 2020 14:45

DF HNK: Mostar pamti grčevitu podršku Baralije legitimnom Čoviću
Funkcionerka Naše stranke u Mostaru Irma Baralija nastavlja sa jednakom strašću svoju prepoznatljivu kampanju i retoriku koju je sramno provodila 2018. godine.

Probosanskohercegovački orjentisani Mostarci i Hercegovci će uvijek pamtiti Njenu grčevitu borbu da promoviše Barišu Falatara i time ciljano i strateški ponudi “vjetar u leđa” “legitimnom” Daganu Čoviću u sinhronizovanom pokušaju da se pokuša prikriveno osujetiti volja građana Bosne i Hercegovine u odabiru Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH. Nije joj uspjelo jer je tada kao što će to nedvojbeno učiniti i 2022. godine Željko Komšić (brojem glasova) dokazao da je najpopularniji političar u probosanskohercegovačkom dijelu Države.

U opskurnim medijima koje instruira i nadahnjuje „legitimni predstavnik“ a koji kontinuirano ispoljavaju mržnju prema svemu što ima BiH predznak, Potpredsjednica Naše stranke Irma Baralija je iznijela tvrdnje koje su, na jednoj strani, izazvale oduševljenje javnosti koja smatra da je presuda „haškoj šestorci“ nepravedna i da su “Heliodrom”, “Mašinski fakultet” i druga stratišta BiH patriota bili “edukacijski centri” u kojima se humano postupalo sa uznicima. Sa druge strane je javna podrška HDZ-u i HNS-u od Potpredsjednice Naše stranke zagovaranjem principa „legitimnog predstavljanja“ i nepoštivanja pravomoćnih presuda “Međunarodnog suda za ljudska prava” u Strazburu izazvala zgražanje i nevjericu u dijelu Mostara i Hercegovine koji BiH smatraju jedinom Domovinom.

"Imali smo odličnog kandidata Borisu Falatar za kojeg smo ja i moje kolegice radili na Širokom Brijegu, dijelili letke i na kraju imali 50 glasova ljudi sa kojima smo razgovarali.", kazala je Baralija.

O kontinuitetu Njene privrženosti konceptu “legitimnog predstavljanja” i neskrivene boli što nije značajnije pridonijela ostvarenju ciljeva “Legitimnog” svjedoči Njena nedavna izjava koja je prilog ovog saopštenja u kojoj je rezignirano i razočarano konstatovala “da je hrvatski narod opravdano frustriran zbog svoga položaja i neravnopravnosti” vjerovatno aludirajući na drugačiji scenario u borbi za njegovu opstojnost u slučaju epiloga koji je zdušno zagovarala i nedvojbeno promovisala što i danas sa nesmanjenim žarom čini.

Govoreći o izboru Željka Komšića bošnjačkim glasovima za hrvatskog člana Predsjedništva BiH, kazala je kako se ne možemo nadati da ćemo živjeti u miru i prosperitetu ako bilo tko osjeća da mu se čini bilo kakva nepravda.

"Ako se bilo tko osjeća loše i ima argumente za to, to se onda mora riješiti. Ne možemo graditi zajedničku budućnost ako se bilo komu bilo što nameće.", kazala je Baralija.

Ovom prilikom poručujemo Irmi Baraliji, Našoj stranci i svima kojima je to frustrirajuće da je Demokratska fronta Mostara i Hercegovine itekako vitalna i imuna na populistička, bezobrazna insinuiranja. Opšinski odbor Mostara je revitaliziran, ojačan i osvježen i na njenom čelu je respektabilni magistar komunikologije Haris Nazdraić koji je nosilac liste za Stari grad (najmnogoljudnije mostarske općine) pobjedničke Koalicije za Mostar.

DF Mostar je dao značajnu podršku svojim kolegama u Čapljini, Jablanici i Prozor-Rami da prvi put od osnivanja postanu članovi općinskih vijeća ovih hercegovačkih općina. Šta se desilo sa Našom strankom u Čapljini i Prozor-Rami? Gdje je nestala?

O tome tko je živ a tko mrtav u Mostaru, Irma Baralija će brutalno saznati 20. decembra 2020. godine. Ako smijemo prejudicirati, opciji kojoj pripada Navedena želimo izraziti preliminarno saučešće jer Mostar nikada neće akceptirati i prihvatati mostarske i hercegovačke satellite Dragana Čovića. Ovom prilikom želimo poručiti Mostarcima koji izlaze na izbore da je njihov glas za Irmu Baraliju i “Našu stranku” glas za HNS, HDZ, Dragana Čovića, te koncept “legitimnog predstavljanja” kao uvod u formiranje “trećeg entiteta” i organizovanje referenduma za samoopredjeljenje “frustriranog naroda”. Ovdje nećete proći, navode iz Demokratske fronte HNK.


(Vijesti.ba)
https://vijesti.ba/clanak/515828/df-hnk ... nom-covicu

Odgovorite