☑ Pravila foruma i savjeti

Srednjobosanski kanton

Moderator/ica: Drina

Avatar
BosniaFirst
Član
Postovi: 283
Pridružen/a: 29 maj 2018 00:49

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la BosniaFirst » 07 maj 2019 00:02

interista_1908 je napisao/la: 06 maj 2019 18:27
Jack je napisao/la: 06 maj 2019 13:05
Te zastave sto se vide su ustvari oko spomenika njihovim uzp-ovcima koji je napravljen kada su imali apsolutnu vlast u Jajca i to je ostatak iz tog vakta. Vecinu zemljista, kuca, stanova u tom dijelu grada drze Bosnjaci tako da te zastave sto vidis na snimku , kao sto ti je vec objasnjeno , ne znaci ustvari nista ko je vecina tu.
Hvala na objasnjenju.Samo samo jednom prolazio kroz taj gradic pa nisam znao takvo sta.Ali eto sad i ovo znam.Znaci vecina kuca su nase.Primjetio sam da kiosci na tom podrucju su onako orijentalni makar u Jajcu takvi su u Sarajevu,Travniku i drugim opstinama
Evo objasnjenje za taj spomenik koji je podignut 96 bez saglasnosti vlasnika

Kakva je politička situacija u Jajcu?

Zar se ne može taj spomenik ukloniti kad je već nelegalan i kada načelnik nije više iz HDZ-a?

Čovjek ima papire da je to njegova zemlja, što ga jednostavno on ne sruši?(u slučaju da treba novca za takvo nešto, uvijek se može sakupiti) Njegova zemlja, njegova pravila.
Nevjerovatno šta nam rade u gradu/općini u kojem smo većina.

To se nikad ne bi desilo u općini gdje su Hrvati većina sa HDZ-om na vlasti sa spomenikom ARBiH na zemlji Hrvata, ali znači ni u naučno-fantastičnom romanu, kamo li u stvarnosti.

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 07 maj 2019 08:00

BosniaFirst je napisao/la: 07 maj 2019 00:02
interista_1908 je napisao/la: 06 maj 2019 18:27
Jack je napisao/la: 06 maj 2019 13:05

Hvala na objasnjenju.Samo samo jednom prolazio kroz taj gradic pa nisam znao takvo sta.Ali eto sad i ovo znam.Znaci vecina kuca su nase.Primjetio sam da kiosci na tom podrucju su onako orijentalni makar u Jajcu takvi su u Sarajevu,Travniku i drugim opstinama
Evo objasnjenje za taj spomenik koji je podignut 96 bez saglasnosti vlasnika

Kakva je politička situacija u Jajcu?

Zar se ne može taj spomenik ukloniti kad je već nelegalan i kada načelnik nije više iz HDZ-a?

Čovjek ima papire da je to njegova zemlja, što ga jednostavno on ne sruši?(u slučaju da treba novca za takvo nešto, uvijek se može sakupiti) Njegova zemlja, njegova pravila.
Nevjerovatno šta nam rade u gradu/općini u kojem smo većina.

To se nikad ne bi desilo u općini gdje su Hrvati većina sa HDZ-om na vlasti sa spomenikom ARBiH na zemlji Hrvata, ali znači ni u naučno-fantastičnom romanu, kamo li u stvarnosti.
To su ustase napravili na mjestu gdje su stajale Bosnjacke kuce koje su cetnici zapalili i srusili kada su okupirali grad 1992, i kada su im ga ovi predali 1995, i to zapamtite, cetnici su predali ustasama grad bez borbi da ga ne bi Armija RBiH oslobodila, tada su ustase zabranila povratak Bosnjacima i nekoliko godina imali apsolutnu vlast u Jajcu. Tada su i napravili taj simbol zla u ime UZP i to je relika tog vakta.

Sto se ne ukloni na silu kao sto je i postavljen, to je pitanje koje ima implementacije mnogo sire nego samo za grad Jajce i mislim da sam shvacas o cemu se radi. Te odluke se ne mogu donijeti samo tu a nemas ni puno podrske , ne samo u politicarima vec i u narodu za takvo nesto jer ih ima dosta i danas koji u ime jugobalijske politike ne smeta taj simbol zla a imas i dosta sto jos furaju politiku " psa niz dlaku " koja nam se ne znam koliko puta dobila od glavu. Sta ces vise kada su jugobalije iz sdp podrzavale uzp-ovce kada su ovi poslije zadnjih opstinskih izbora ucjenjivali Bosnjake trazeci da im se dadne mnogo veca vlast nego sto im to inace pripada u opstini.

I za ono pitanje da li uzp-ovci prodaju nekretnine u Vitezu, Fojnici , Zepcu. Za ta mjesta ne znam ali znam da prodaju i te kako u Bugojnu i Novom Travniku tako da se gruntovno gledano fizicki sve vise udaljuju od Hercegovine i matice im :D
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Jack » 07 maj 2019 10:40

ali znam da prodaju i te kako u Bugojnu i Novom Travniku tako da se gruntovno gledano fizicki sve vise udaljuju od Hercegovine i matice im :D
Jel?Nisam znao da prodaju imovinu u Novom Travniku.Da li je rijec o samom gradu ili mozda selima?
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 07 maj 2019 12:13

Jack je napisao/la: 07 maj 2019 10:40
ali znam da prodaju i te kako u Bugojnu i Novom Travniku tako da se gruntovno gledano fizicki sve vise udaljuju od Hercegovine i matice im :D
Jel?Nisam znao da prodaju imovinu u Novom Travniku.Da li je rijec o samom gradu ili mozda selima?
Sto se tice Novog Travnika ja znam za Ravno Rostovo, i ljude ( Bosnjake ) koji su kupili a i sokci koji prodaju, bilo na Pik-u oglasa koliko hoces od sokaca. Isto i za Bugojno, sokci prodaju i zemlju i kuce u gradu a i oko grada tako da se na tom podrucju od Novog Travnika-Bugojna pravo tope sto se grunta tice a to podrucje im je bilo ( a u snovima uzp-ovaca jos je ) poveznica sa hercegovinom i dalje prema hrvatskoj ali je to fizicki sada sve manje i manje.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Jack » 08 maj 2019 05:15

Dobro to znam i ja.Mislio sam na sam grad.Rostovo danas ima sacicu katolika starije dobi.Ne bih rekao da ih ima vise od 25 tamo.Ako i toliko.Ocekivana prodaja imovine ovdje.Mislio sam na sam gradic.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Burek
Član
Postovi: 610
Pridružen/a: 29 apr 2017 20:49

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Burek » 08 maj 2019 09:49

Vatan je napisao/la: 06 maj 2019 18:39 Ako ste zavrsili sa Jajcem, ja bih se vratio na pitanje sa pocetka:

Prodaju li hrvati imovinu u Zepci Vitezu i Fojnici Bosnjacima ?
Prodavaju nasima oko Fojnice. Ali su i Ustase po carsiji nesta uzimali. Sreca pa je onaj nihov hotel propo prija nego sto se otvorio.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Jack » 08 maj 2019 11:13

Eto mozes nam lijepo docarati sliku o Fojnici jer vidim da si ti odatle porijeklom
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 08 maj 2019 15:12

Ja ne razumijem potrebu izvještavanja o prodaji imovine od strane Hrvata koji se iseljavaju. Zar zaista mislite da i jedan Hrvat koji je otišao van sa familijom se ikad više misli vratiti na Balkan a pogotovo BiH?

Ti ljudi, u manjem broju slučajeva, ako se i vrate uopšte, će se samo možda vratiti u Hrvatsku i to ne svugdje, ili Zagreb ili na more. I to je to.

Prodaja je neminovna.
Samo BiH.

Vatan
Član
Postovi: 28
Pridružen/a: 13 mar 2019 09:54

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Vatan » 08 maj 2019 15:21

Gubitak zemlje je jedini nacin da hrvati trajno izgube bitku na tom prostoru. Tako su Albanci uradili Srbima na Kosovu, pritiskom i Netolerancijom za zajednički život su pokupovali sve srpsko tako da sad i da hoce Srbi da se vrate više nemaju gdje.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 08 maj 2019 16:12

Vatan je napisao/la: 08 maj 2019 15:21 Gubitak zemlje je jedini nacin da hrvati trajno izgube bitku na tom prostoru. Tako su Albanci uradili Srbima na Kosovu, pritiskom i Netolerancijom za zajednički život su pokupovali sve srpsko tako da sad i da hoce Srbi da se vrate više nemaju gdje.
Izvini ali ti si malo zamjenio uloge tu.
Kupovanje bilo čega ili bilo čije zemlje nije netolerancija. Nisu Albanci kupovanjem istjerali Srbe, nego su Srbi bježali od Albanaca jer nisu htjeli da im oni budu u komšiluku. Srbi su tu oni koji su bili netolerantni, ne Albanci.

Ista je stvar u BiH. Nismo mi netolerantni što kupujemo zemlju napuštenu od Hrvata, nego su netolerantni oni zato što napuštaju zemlju jer im želja o nestanku Bošnjaka nije ispunjena. Nisam ja nikoga diskriminirao ako kupim ono što se prodaje. Nisam ništa ukrao.

Na kraju krajeva meni lično ne smetaju ljudi bilo koje vjere ili nacije ili rase, samo mi smetaju svi koju napadaju moju domovinu i narod. A pogotovo ovako kao ovi majmuni, bez ikakvog razloga. U istoj su situaciji i Albanci. Zato ih ne treba nazivat netolerantnim. Oni su u pravu. Kupuju šta su prodavali.
Samo BiH.

Vatan
Član
Postovi: 28
Pridružen/a: 13 mar 2019 09:54

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Vatan » 08 maj 2019 17:29

Nemam sta ja da izvinim jer Tebi ovde stvari nisu jasne. 2 su stvari da bi imao vlast a to su narod i teritorija. Kad izgubis oboje onda vise nemas nista a to su Srbi dobili na Kosovu - da nemaju nista, ali ti o tome znas vrlo malo zato se i iscudjavas, a meni se neda da svakom ponaosob objasnjavam

Avatar
Slavoljub Bosnjak
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 11 jun 2017 03:06

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Slavoljub Bosnjak » 08 maj 2019 21:03

Vatan je napisao/la: 08 maj 2019 17:29 Nemam sta ja da izvinim jer Tebi ovde stvari nisu jasne. 2 su stvari da bi imao vlast a to su narod i teritorija. Kad izgubis oboje onda vise nemas nista a to su Srbi dobili na Kosovu - da nemaju nista, ali ti o tome znas vrlo malo zato se i iscudjavas, a meni se neda da svakom ponaosob objasnjavam
Argumentacija ravna Klix forumu. :joojj: :mrgreen:

Silos - 79
Član
Postovi: 47
Pridružen/a: 19 maj 2019 23:58

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Silos - 79 » 22 maj 2019 22:10

Selam i pozdrav svima. Novi sam na forumu, nastanjen u Hadzićima ali jako puno vremena provodim po Srednjoj Bosni. U nastavku pokušaću dati svoje viđenje stanja u SBK, ovaj put sa naglaskom na Kiseljak. Dakle, naši dragi katolici koji rapidno demografski opadaju u svim općinama SBK još uvijek su "jaki" u Kiseljačko-Kreševskoj enklavi. Kažem "još uvijek", jer u odnosu na '95 stanje je neuporedivo. Jack i ekipa objavili su prvačiće za ovu školsku godinu gdje je evidentan manjak malenih katolika u odnosu na Bošnjake. Možda se neko pita kako Hrvati politički osvajaju oko 60% vjećničkih mandata na izborima? Razlog je slijedeći. Bošnjaci prijavljeni u KS. U ratu odbranjena Bukovica i Zabrđe i okolna sela je 80 % prijavljena u KS. Slićno je i u Tulici, Žeželevu, Duhrama, Han ploči gdje je povratak 100%.Najveći razlog je zdravstvo. Ako si prijavljen u Kiseljaku, liječiš se u Travniku i Novoj Biloj, ako si prijavljen u Hadzićima, liječiš se na Koševu. Neuporedivo. Koševo je 20 km, Travnik 60km. Dodaj tome djeciji doplatak i porodiljske naknade KS. Načelnik Hadzića redovno u Budzet uvrštava pomenuta sela Kiseljaka. Ustaše im nedaju ništa, Hadzići im pomažu oko infrastukture, organizacije kulturno sportskih manifestacija i slično. Za lokalne izbore, u Bukovici se lijepe plakate kandidata iz Hadzića. Katolici su strasno samopouzdani bili 92-95. Teske ustaše. Imali su vezu sa četnicima na Ilidzi preko Kobiljace. U ratu su sa Kresevom i par sela Fojnice imali oko 7000 ljudi pod oruzjem. Jack, koliko bi sada mogli mobilisati ljudi?Plus otvorena podrška Četnika. Sada su u totalnom okruženju+ što Visoko i Tarčin nemaju četnike za vratom. Pojedina Bošnjačka sela sada imaju zaleđinu u Hadzicima i Ilidzi(Tulica, Žeželevo) Na Kobiljači i Rakovici imaju umjesto Četnika nekih 10-tak hiljada doseljenih sandzaklija i Fočaka. Iza rata su bili ekonomski izuzetno jaki. Sad je to karina teška. Sjecam se da smo do prije 10-15 godina većina nas iz Hadzica, Ilidze ali i Visokog, Fojnice...sve za auto, garderobu, namjestaj i sl kupovali u Kiseljaku. U međuvremenu se razvio potez Ilidza-Hadzići. Ono što je meni zanimljivo je da su Bošnje u Kiseljaku jako poduzetni. Dosta je obrta i trgovine u našima rukama. Primjetan je i pad ustašluka jer normalno je kad BiH igra utakmicu vidjeteti auta sa BH zastavama i djecu u Dzekinim dresovima. Apsolutno se ne osjeti nikakva nelagoda od ustašluka u Kiseljaku, ne zato što su fini nego što ih niko ne jebe 5 para. Jedini problem po meni je što nas nema puno u samom gradu Kiseljaku(nikad nas nije ni bilo nešto mnogo), ali prigradske mahale i okolna sela dišu bošnjački- punim plućima. Kako odbranjena, tako povratnička. Ustaše će se koprcati ovdje još 10-20 godina. Lažirati izbore, mobilisati crkvu i udruge i na kraju postati kao Jajce. A tada će ih svakako na nivou Kantona biti manje od 20%. O drugim općinama, drugi put. Selam.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Zmaj » 22 maj 2019 22:30

Selam i dobro dosao na forum! Napisi sta i o Hadzicima. Meni to izgleda kao prelijep kraj - zelenilo, blizu glavnom gradu, blizu Hercegovini, autoput, zeljeznica, arapski kapital.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Jack » 23 maj 2019 01:58

Selam i pozdrav svima
Pozdrav i tebi momak


. Novi sam na forumu
Primjeti se


, nastanjen u Hadzićima ali jako puno vremena provodim po Srednjoj Bosni.
To je sve u 20-100 km radijusu tako da nije nista cudno


U nastavku pokušaću dati svoje viđenje stanja u SBK
Super


, ovaj put sa naglaskom na Kiseljak.
Haj da vidimo i to


Dakle, naši dragi katolici koji rapidno demografski opadaju u svim općinama SBK još uvijek su "jaki" u Kiseljačko-Kreševskoj enklavi
Gradjevinska mafija,kladionice,glupe Jugobalije po Sarajevu koje su zaposlile notornog ustasha da ne pricam da Tibra tj Lego Kockice pravi katolik iz Kiseljaka.A to je sve Sda-Sdp mafija im dala.Da nema Bosnjaka i njihove gluposti bilo bi daleko gore ovdje



. Kažem "još uvijek", jer u odnosu na '95 stanje je neuporedivo
Moglo je da bude znatno bolje




. Jack i ekipa objavili su prvačiće za ovu školsku godinu gdje je evidentan manjak malenih katolika u odnosu na Bošnjake.
Cijelu Srednju Bosnu



Možda se neko pita kako Hrvati politički osvajaju oko 60% vjećničkih mandata na izborima?
Ja se ne pitam kod Bosnjaka je sve moguce



Razlog je slijedeći. Bošnjaci prijavljeni u KS. U ratu odbranjena Bukovica i Zabrđe i okolna sela je 80 % prijavljena u KS. Slićno je i u Tulici, Žeželevu, Duhrama, Han ploči gdje je povratak 100%.Najveći razlog je zdravstvo. Ako si prijavljen u Kiseljaku, liječiš se u Travniku i Novoj Biloj, ako si prijavljen u Hadzićima, liječiš se na Koševu. Neuporedivo. Koševo je 20 km, Travnik 60km. Dodaj tome djeciji doplatak i porodiljske naknade KS. Načelnik Hadzića redovno u Budzet uvrštava pomenuta sela Kiseljaka. Ustaše im nedaju ništa, Hadzići im pomažu oko infrastukture, organizacije kulturno sportskih manifestacija i slično. Za lokalne izbore, u Bukovici se lijepe plakate kandidata iz Hadzića
Nije to problem jer koliko sutra bi oni predali tih 15 km2 opstine Kiseljak Hadzicima.Radi se o siroj sliki ovdje


. Katolici su strasno samopouzdani bili 92-95. Teske ustaše. Imali su vezu sa četnicima na Ilidzi preko Kobiljace. U ratu su sa Kresevom i par sela Fojnice imali oko 7000 ljudi pod oruzjem. Jack, koliko bi sada mogli mobilisati ljudi?
Ne vise od 2000


Plus otvorena podrška Četnika. Sada su u totalnom okruženju+ što Visoko i Tarčin nemaju četnike za vratom.
Najvise se vidi iseljavanje ka Bilalovcu i podalje od gradica Kiseljaka,znaci GROMILJAK.



Pojedina Bošnjačka sela sada imaju zaleđinu u Hadzicima i Ilidzi(Tulica, Žeželevo) Na Kobiljači i Rakovici imaju umjesto Četnika nekih 10-tak hiljada doseljenih sandzaklija i Fočaka. Iza rata su bili ekonomski izuzetno jaki. Sad je to karina teška. Sjecam se da smo do prije 10-15 godina većina nas iz Hadzica, Ilidze ali i Visokog, Fojnice...sve za auto, garderobu, namjestaj i sl kupovali u Kiseljaku. U međuvremenu se razvio potez Ilidza-Hadzići. Ono što je meni zanimljivo je da su Bošnje u Kiseljaku jako poduzetni. Dosta je obrta i trgovine u našima rukama. Primjetan je i pad ustašluka jer normalno je kad BiH igra utakmicu vidjeteti auta sa BH zastavama i djecu u Dzekinim dresovima. Apsolutno se ne osjeti nikakva nelagoda od ustašluka u Kiseljaku, ne zato što su fini nego što ih niko ne jebe 5 para. Jedini problem po meni je što nas nema puno u samom gradu Kiseljaku(nikad nas nije ni bilo nešto mnogo), ali prigradske mahale i okolna sela dišu bošnjački- punim plućima. Kako odbranjena, tako povratnička. Ustaše će se koprcati ovdje još 10-20 godina. Lažirati izbore, mobilisati crkvu i udruge i na kraju postati kao Jajce. A tada će ih svakako na nivou Kantona biti manje od 20%. O drugim općinama, drugi put. Selam.

Pa skolske 2011/2012 godine Bosanski nastavni plan cinio je 50,4% na podrucju opstine Jajce
Skolske 2019/2020 to je vec 61,4%.Rast od +11% u svega 8 godina.Ja ne vidim nikako kako oni mogu da zadrze Kiseljak.Ako mi budemo glupi to ce potrajati duze.Ako budemo imali bilo kakvu strategiju.U veoma kratkom periodu
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Jack » 23 maj 2019 08:19

Kiseljak stoji znatno bolje od Jajacke opstine i impakt iseljavanja nije toliki kao na podrucju opstine Jajce..Mozda je razlog tome sto Jajce je podalje od vecih gradova i najblizi grad veci im je Banja Luka.Dok Kiseljak je uvijek imao trgovinu a tu je i demografska baza velika Bosnjacka sire Sarajevske regije od Visokog,Kaknja da ne pricam Sarajevo

Ako pogledas podatke za Osnovnu skolu Kiseljak 74 prvacica sk 2013/2014 i 72 prvacica sk 2019/2020.Nije se znatno promjenilo nesto ovdje.Najgori padovi su podalje od samog Kiseljaka.Primjer Osnovne skole Gromiljak 27 prvacica sk 2013/2014 i 16 skolske 2019/2020.Dok najveci pad je u Osnovnoj skoli Brestovsko 18 prvacica sk 2013/2014,18 prvacica sk 2018/2019 i svega 5 prvacica sk 2019/2020.Ovoliki pad jednostavno je nemoguc.Istina moze da bude znatno manje rodjenih na tom podrucju ali ovaj pad je garant posljedica MIGRACIJA.Nema dalje

Naprimjer opstina Gornji Vakuf je imala 65 HPP sk 2013/2014.Da bi taj broj pao na 31 sk 2019/2020.Pouzdano znam da od 2013 godine imas cirka 2000-3000 manje katolika na podrucju ove opstine i da su migracije znatno vece nego na podrucju Kiseljacke opstine.Kiseljak,Gornji Vakuf,pa cak i Novi Travnik biljeze znatno vecu migraciju katolickog stanovnistva nego Kiseljak.U tome nema dileme.Ali takodjer ovaj broj je znatno manji i sa svega 9-10 manje prvacica.Svasta bi se ovdje moglo desiti.Iako smo mi uzeli vecinu prvacica sk 2019/2020: 108 BPP,105 HPP.Ja i dalje vidim da je ovo otvorena opstina.Nije nista rijeseno ovdje kao u ovih par nabrojanih opstina koje sam nabrojao prije.Ali ako seosko stanovnistvo pocne da opada.Prije ce i sam centar malo veceg sela a Kiseljak je bas to.Malo vece selo.Poceti da pada
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Jack » 23 maj 2019 20:30

I naravno ako sta saznas novog za Kiseljak.Javi nam.I da li mislis da je popis pravilno uradjen na podrucju opstine ili su se oni masovnije popisivali


Svaka vijest nova je dobra
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Burek
Član
Postovi: 610
Pridružen/a: 29 apr 2017 20:49

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Burek » 24 maj 2019 00:06

Ja sam se prosle godine iznenadio kad sam video da je onaj nihov kafic u sret grada kod semafora zatvoren i da se novi gazda trazi. Valjda je promet oslabio...

Ima koja godina kako se jedan izbijeglaca is Fojnice vratio u Kiseljak pa je i ponovo otvorio radnju. Blizu njega je jedan is Fojnice nedavno otvorio radnju. I mi is Fojnice guramo nase u Kiseljaku. Fojnica je zabacena a Kiseljak je bolje povezan i blize Sarajevu.

Sta se itbora tice mislim da je nas kandidat 2016 imo 2% vise nego 2012. Vidit ce mo hocel se to 2020 nastaviti. Mislim da u Kresevo pravimo vece korake.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Drina » 02 jun 2019 10:31

Srednja Bosna je gotova za njih. Nema ih milion tamo vec 50ak hiljada razbacanih u selima i naseljima. Bez kompaktnosti i povezanosti sa nekim jacim zaledem.

Kiseljak ide putanjom Jajca. Kiseljak je blizu Sarajeva. Iz pravca Ilidze se konstantno gradi u pravcu Kiseljaka. Imali su minimalnu razliku u njihovu korist ali to ce se stopiti. Odredeni dio ce se i pretopiti u nas korpus. Poznajem momka iz Sarajeva koji je ozenio hrvaticu iz Kiseljaka. Ona je studirala u Sarajevu i tako je upoznao. Oni su sada u fazonu bosanaca ultra ljevicara ali njihova djeca i unuci ce se pretopiti u Bosnjake
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Srednjobosanski kanton

Post Postao/la Jack » 02 jun 2019 11:23

Katolici nemaju taj veci ''centar'' u Srednjoj Bosni.Taj kanton i nema neke vece gradove svega 2 grada s preko 10 000 stanovnika:Travnik i Bugojno i oba su nasa.Pogledaj naprimjer opstinu Jajce.Ovdje je skolske 2011/2012 bilo 50,4% prvacica po Bosanskom nastavnom planu.Skolske 2019/2020 je taj procent narastao na 61,4%.Ogroman je to rast za svega 8 godina.Katolicka crkva je saucesnik Hdz stranke jer planira i aktivno radi ono sto neki iz Hdz ne smiju da urade.A sto se tice regije gdje vecina sela Bosnjacka gdje su vecina sela Bosnjacka.Tesko ces zadrzati mladje ljude tamo

Naprimjer krajem 2011 ovdje je bilo 80 000 katolika.Krajem 2018 bilo ih je 62 500 tinjak.Krajem ove godine taj broj ce pasti na ispod 60 000.To je 20 000 katolika manje u svega 8 godina.Za par godina tu ce biti 50 000 katolika kao sto Drina kaze,rastrkani u par izolovanih nepovezanih sela gdje im najveci centar danas Kiseljak koje je malo vece selo.Tesko ces tu zadrzati mladje ljude
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite