☑ Pravila foruma i savjeti

Srednjobosanski kanton

Moderator/ica: Drina

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Srednjobosanski kanton

Post Postao/la atif » 10 aug 2014 23:30

Sve o Kantonu i ovim općinama ovdje
Bugojno,
Busovača,
Dobretići,
Donji Vakuf,
Fojnica,
Gornji Vakuf,
Jajce,
Kiseljak,
Kreševo,
Novi Travnik,
Travnik i
Vitez.
Postao/la kacuni » 10 aug 2014 23:11

Nego susjede iz kacuna de ti nama reci kako je u busovaci?


Nije ovo tema o Busovači ali nema nigdje drugo da se kaže pa evo ovdje.

Busovača se dosta sada podjelila na grad Busovaču, gdje nas ima četvrtina ili trecina i na Kaćune na koje sam mnogo ponosan. Tu smo velika većina, iznad 80% i potpuno smo time izolovali Kiseljak od Viteza, nema ništa u budućnosti a da ne ide preko nas. Spomenuo sam Orman, benzinske pumpe i prevoz, čovjek je iz Kaćuna ima i web-stranicu pa pogledajte http://orman.ba

Ima tu još ogromna fabrika namještaja Tamex na ulazu u upštinu ispred Kaćuna koja izgleda kao da smo u Njemačkoj i ima nekih 250 stalno zaposlenih naših koji imaju i prevoz autobusima http://www.tamex.ba/index.php?lang=ba.

Ima tu i Ez doo za čišćenje proizvodi i nešta još, sve u Kaćunima. Ko hoće da radi uvijek se može naći posla, makar istovarao terete za 20 KM dnevno ili nekom vikendašu održavao nešto.

I onda se Hrvati čude kako smo mi postali većina ovdje. Otkad nam je načelnik iz Kaćuna svaki Dan nezavisnosti i Dan državnosti cijela se Busovača okiti zastavama BiH, naravno da je ova plavo-žuta jer je samo to legalno, ali opet bode to njih puno. Najveći koncentrat Hrvata je u Polju ispred Busovače i iza grada prema Vitezu, a i većina ih ima para u Polju, tuda redovno bude zastave tzv. Hercegbosne.

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la atif » 10 aug 2014 23:31

Mozes li nam kartu obraditi?

kacuni
Novi kolač
Postovi: 9
Pridružen/a: 10 aug 2014 08:54

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la kacuni » 10 aug 2014 23:52

Neću vam ja znati procente i broj učenika, to bolje vi sigurno znate. Ja vam mogu dati situaciju sa terena od normalnog dana, šta se priča i neka dešavanja.

Lično smatram da su Kaćuni veoma bitni, zbog toga smo uzeli općinu koja je uvijek bila hrvatska i zbog toga što smo im presjekli Kiseljak-Vitez. Njima je ta linija svetinja. Od Kaćuna skretanje lijevo su Mehurići i kad se nastavi tim lošim putem malo duže dolazi se do Živčića i Fojnice i tako je i to spojeno kao i u ratu.

Vidjeo sam po netu neke karte o izborima i procentu po naseljima i ja mislim da su tačne i u praksi.

Što se tiče Hrvata ovuda, Busovača je naša i vjerujem da je za sva vremena naša. Sad je vjerovatno 55-45 i ovi što su ostali su Ustaše prave. Nedavno je bio doček Darija Kordića, uh al su tad krenuli da luduju i da paradiraju sa zastavama. Što se tiče Kiseljaka tuda puno prolazim jer je prema Sarajevu, mogu vam reći da skidam kapu našim ljudima. Mi ovdje teško da ćemo biti većina, zapamtite. Sve su to teški Hrvati i imaju i djecu i pare. To se najviše osjeti kad se prolazi kroz sami grad. Ali ima naših ljudi dosta stvarno, pogotovo na samom ulazu u grad. Da se hoće Sarajevo više prema ovamo širiti to bi bilo najbolja stvar sigurno za nas. Kreševo nije ni bitno toliko po meni. Lakše će biti uzeti Vitez i treba mnogo jačati Novi Travnik, a što se tiče Kiseljaka čekat da se proširi Ilidža.

kacuni
Novi kolač
Postovi: 9
Pridružen/a: 10 aug 2014 08:54

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la kacuni » 10 aug 2014 23:58

Ja nešto smatram da je mjesto sigurno i naše za sva vremena kad je procenat 80% tada se ova manjina zanemaruje totalno i zato smatram da ljudi ne trebaju se opuštati ako prevagnu negdje za par procenata, ima tu još dosta rada da se i našoj djeci omogući lakši život. Ne samo na ovom koridoru već i u Varešu i Travniku i Bos.Petrovcu i Srebrenici. Treba se imati visok cilj.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la amkos » 11 aug 2014 00:29

Prolazio sam kroz Kaćune prije par godina, vidio te firme itd..ali kad su bili izbori (prosli), nije mi se svidjelo to da je grad bio većinom oblijepljen hdz ili hrvatskim plakatima..Posebno na onoj raskrsnici za glavnu džadu.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la Jack » 11 aug 2014 05:49

Busovaca 1657 ucenika osnovnih skola 2013/2014

Bosnjaka 944
Hrvata 713

Procentualno nesto malo vise od 55% Bosnjaka u osnovnim skolama.Prvacica jos nesto malo vise.Pa pretpostavljam izmedju 58-60% rodjenih cine Bosnjaci ovdje
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la ABen » 11 aug 2014 08:44

Imate li vi skolu na bosanskom?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

kacuni
Novi kolač
Postovi: 9
Pridružen/a: 10 aug 2014 08:54

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la kacuni » 11 aug 2014 08:55

ABen je napisao/la:Imate li vi skolu na bosanskom?
Ima i osnovna i srednja

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la atif » 11 aug 2014 09:20

Kojim mjestima su bosnjaci ovladali u busovackoj opstini?
Sta ti kacuni mozes da kazes sa tetena?

http://bosanskehistorije.com/geografija ... 991analiza

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la ABen » 11 aug 2014 09:34

kacuni je napisao/la:
ABen je napisao/la:Imate li vi skolu na bosanskom?
Ima i osnovna i srednja
Odlicno. Busovaca me podsjeca na Jajce sto se tice naseg porasta.

Znas li da mozda, da li su i kod vas svjedocanstva iz skole sa onim grbom zlocinacke tvorevine H-B?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

muhtar
Član
Postovi: 63
Pridružen/a: 23 okt 2012 17:31

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la muhtar » 11 aug 2014 11:00

ABen je napisao/la:
kacuni je napisao/la:
ABen je napisao/la:Imate li vi skolu na bosanskom?
Ima i osnovna i srednja
Odlicno. Busovaca me podsjeca na Jajce sto se tice naseg porasta.

Znas li da mozda, da li su i kod vas svjedocanstva iz skole sa onim grbom zlocinacke tvorevine H-B?
Pa fino ti čovjek napisa da imaju svoju srednju školu u Kaćunima, sa direktorom koji je Bošnjak. ;)

Kaćuni, da li vam u tu srednju školu u Kaćunima dolaze i učenici iz Bilalovca, Hrastova i Gromiljaka?

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la ABen » 11 aug 2014 13:10

Ima i u Jajcu skola na bosanskom i opet na svjedocanstvu imas grb H-B. Zato pitam da li je tamo tako?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

kacuni
Novi kolač
Postovi: 9
Pridružen/a: 10 aug 2014 08:54

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la kacuni » 11 aug 2014 13:37

Nema koliko ja znam grba HB. Srednja škola nije u Kaćunima, tj. bila je i sad je prebačena u Busovaču pa je to tzv. dvije škole pod istim krovom i zove se Mješovita srednja škola, s tim da se meni čini da smo mi bolje organizovani. U Kaćunima ima osnovna.

@hamza naselja su skoro ista Bošnjačka i Hrvatska, nije bilo da neko uzme tuđe naselje, ali je bilo da ljudi napuste naselje gdje su u manjini i odu gdje su u većini. U samom gradu ćemo sigurno biti većina u budućnosti, jer ljudi više iz Kaćuna idu u Busovaču, eto i ta srednja škola, nego iz grada u Kaćune. Mi smo mlađi dosta od njih i imamo više djece. U Kaoniku ima osnovna škola za njih još i tu je spomenik za "branitelje". Busovača ide prirodnim procesom, natalitet i iseljavanje Hrvata i nema nekih kupovanja zemljišta i to.


Neću vam moći pisati do vikenda i tako najvjerovatnije uvijek zbog poslova i to.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la ABen » 11 aug 2014 13:59

I ako imamo tamo slicnu vecinu kao u Jajcu, trebamo gledati da do 2024 imamo 70%, kako prvacica, tako osnovaca i ukupan broj. Nebi bilo lose kad bi nam napisao i koje firme nase imaju tamo osim ovih bezinskih pumpi.

Mislim da bi nam dobro doslo kako u Jajcu tako i u Busovaci da se otvori Bingo ili Robot gedje bi zaposlili nase u gradu. Bolje bi bio Bingo ovdje nego u Nehumu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la atif » 12 aug 2014 08:06

Kacuni kad usporedis sadasnje stanje sa popisom iz 1991 kako bi izgleda ova karta?


slika

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la Jack » 12 aug 2014 12:26

Ko je drzao Jelinak i Solakovice u ratu?
Kakva je etnicka struktura danas u ta dva sela.Ima li prodaje zemljista i ko vise prodaje?
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la marli » 12 aug 2014 22:45

Ima Bingo u Busovaci.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la Jack » 13 aug 2014 20:06

Ma,ima Bingo u Kozarcu.Kacuni to najbolje zna.Cak bolje i od mene

:respekt: :respekt:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
sema
Član
Postovi: 355
Pridružen/a: 08 okt 2013 21:19

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la sema » 20 aug 2014 16:34

mozes li nam kacuni reci sta vise o Bilalovcu, Preočici i Krušćici, te o Vitezu i Novom Travniku :zastava: :gut:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41185
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Busovača, Kiseljak, Kreševo, Vitez

Post Postao/la Jack » 20 aug 2014 21:56

Otkud ti znas da je doticni lik Kacuni odatle.Covjek se javno blamira prica da postoji Bingo u Kozarcu i ne moze da odgovori na jednostavno pitanje koje sam postavio vezano za rat ovdje i ko je drzao ovoliko teritorije ili ta naselja

Ovo je internet i svako moze da bude odakle hoce i kako hoce.
Poput raznoraznih Buzimljana i Ostrozana koji promovisu ''Skutorsku politiku'' na onom tamo skutorskom forumu.Pa ti sad vidi
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite