☑ Pravila foruma i savjeti

Mađarska inicijativa

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Bosni » 14 aug 2013 21:05

http://www.bportal.ba/index.php?option= ... &Itemid=58
Islamska zajednica Mađarske: Traže da reis Kavazović bude i njihov vjerski poglavar

Rukovodstvo Mađarske Islamske zajednice je odlučilo da predloži i pozove Reisu-l-ulemu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini da bude i vjerski poglavar Islamske zajednice u Mađarskoj i muslimana u Mađarskoj

Ovo se kaže u pismu Haji Zoltan Boleka, predsjedavajućeg Mađarske Islamske zajednice kojeg je uputio reisu-l-ulemi Huseinu ef. Kavazoviću, pozivajući ga da prihvati da bude i vjerski poglavar muslimana u Mađarskoj.

U pismu se dalje navodi : "The Magyar Iszlam Kozosseg (Mađarska Islamska zajednica) je osnovana 1988. i priznata je od strane mađarskih vlasti kao legitimna vjerska zajednica.

Zajednica je nasljednik ‘Magyarorszagi Muszlim Egyhazkozseg’ – koju je do svoje smrti tačnije 1940.god. vodio poglavar porijeklom iz Bosne , Bošnjak, Hilmi Hussein Durić. Mi nismo velika zajednica i pored naših članova sačinjavaju je: Mađari, Arapi, Turci, Albanci, Pakistanci i muslimani drugih nacija. Trenutno u Mađarskoj imamo tri mjesta za obavljanje molitve i to u gradovima: Budimpešta, Gyor i Siklos. U drugim gradovima kao što su Debrecen i Miskolc muslimani zajedno klanjaju u privatnim kućama. Duhovni život naše zajednice je vođen od strane različitih imama i zasnovan je na Ehli Sunnetu. Većina članova zajednice su sljedbenici hanefijskog mezheba ali su i drugi muslimani dobro došli u naše džamije.

Zajednica ima dobre odnose sa Mađarskom vladom kao i potpisane ugovore o saradnji sa vladinim organizacijama. Zajednica sadržava društvene i humanitarne projekte. Planiramo u budućnosti otvoriti više džamija kao između ostalog i Islamski centar u Budimpešti. Zamolio bih vas da prihvatite našu ponudu", kaže se između ostalog u pismu Haji Zoltana Boleka, predsjedavajućeg Mađarske Islamske zajednice, kojeg je uputio reisu-l-ulemi Huseinu ef. Kavazoviću.
:D Odlicna ideja. Ako se IZBiH prosiri na prostor Madzarske onda njen legitimitet samo moze rasti. Izmedju ostalog, ima dosta Bosnjaka koji su historijski povezani sa Madzarskom (bili tamo nastanjeni za vrijeme Osmanlija). Mozda reisu-l-ulema bude pozvan da bude vjerski poglavar muslimana u Austriji (ne samo Bosnjaka, nego svih muslimana), jer ima i dosta historijski i sadasnji razloga za to.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Jack » 15 aug 2013 02:32

Zapravo.Sjediste Islamskog dijela Otomanskog carstva bilo je bas u Bosni posebno u 17 stoljecu kada su Bosnjaci stabilizovali linije koje cu naglo pucale nakon Beckog rata.

Sjajna ideja, i vjerujem da bi trebao nas Reis da prihvati takvo sta.Uz par studenata iz Madjarske, moze jedino da bude bolje.A, i Madjarska je clanica Eu
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 15 aug 2013 10:37

Bosni je napisao/la:http://www.bportal.ba/index.php?option= ... &Itemid=58
Islamska zajednica Mađarske: Traže da reis Kavazović bude i njihov vjerski poglavar

Rukovodstvo Mađarske Islamske zajednice je odlučilo da predloži i pozove Reisu-l-ulemu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini da bude i vjerski poglavar Islamske zajednice u Mađarskoj i muslimana u Mađarskoj
:D Odlicna ideja. Ako se IZBiH prosiri na prostor Madzarske onda njen legitimitet samo moze rasti. Izmedju ostalog, ima dosta Bosnjaka koji su historijski povezani sa Madzarskom (bili tamo nastanjeni za vrijeme Osmanlija). Mozda reisu-l-ulema bude pozvan da bude vjerski poglavar muslimana u Austriji (ne samo Bosnjaka, nego svih muslimana), jer ima i dosta historijski i sadasnji razloga za to.
Integrisanje Madjarske u strukturu IZBiH bi ubrzalo internacionalizaciju Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu i povecalo uticaj reisu-l-uleme i Bosnjaka u Evropi i islamskom svijetu. Mozda bi cak olaksalo reintegraciju IZ u Crnoj Gori? Za Austriju sam manje optimistican posto su turski dzemati vec pod kontrolom republike Turske.

Stara zastava Madjaristana:
slika

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Krokodil Behko » 15 aug 2013 16:00

Ne bi bilo loše da nešto od toga i bude. Koliko sam ja shvatio, neće mađarska IVZ ući u sastav IVZ BiH nego će samo priznavati našeg reisa kao svog poglavara. Donekle su to isti pojmovi ali ipak se i razlikuju. Pretpostavljam da i mađarska vlada, ako bi birala između naše uleme ili neke druge, opredjelili bi se za našu. Čini mi se da je imam najveće Londonske džamije Bošnjak. Neki takav program otpočeo je i u Njemačkoj. Jednostavno, više vjeruju našoj nego ulemi iz Azijskih zemalja. Na nama je da ih uvjerimo da i jesu u pravu a potom sve to fino da kapitaliziramo i jednostavno, poklopimo što više islamskih organizacija u Evropi. Neka rade za nas. Valjda sami sebi učinit ćemo više dobra nego što bi nam učinili raznorazni pakistanci, turci, arapi,,, etc...

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 15 aug 2013 22:18

Krokodil Behko je napisao/la:Koliko sam ja shvatio, neće mađarska IVZ ući u sastav IVZ BiH nego će samo priznavati našeg reisa kao svog poglavara.
Kao i IZ u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji madjarska IZ ce imati svoju autonomiju ali pravno mora biti dio IZBiH da bi im reisu-l-ulema bio poglavar:
2CoYxc2QZn4

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Krokodil Behko » 15 aug 2013 23:22

Abidaga je napisao/la:
Krokodil Behko je napisao/la:Koliko sam ja shvatio, neće mađarska IVZ ući u sastav IVZ BiH nego će samo priznavati našeg reisa kao svog poglavara.
Kao i IZ u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji madjarska IZ ce imati svoju autonomiju ali pravno mora biti dio IZBiH da bi im reisu-l-ulema bio poglavar:
2CoYxc2QZn4

Aha, ok. To mi nije bilo jasno. Znači nema svaka IVZ svog Reisa a ona koja ima, gravitiraju joj ove manje koje nemaju uslova za organizaciju Rijaseta. Dakle, pravno su ipak unutar naše IVZ. To je dobro.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Jack » 16 aug 2013 01:27

Bio je i red.Bosnjak je ionako uzeo Budim 1541 godine
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Dezidijat » 16 aug 2013 09:07

Jack je napisao/la:Bio je i red.Bosnjak je ionako uzeo Budim 1541 godine
I vladali istim gradom sve do 1686.g.kao i Pecuhom

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 16 aug 2013 09:31

Krokodil Behko je napisao/la:Aha, ok. To mi nije bilo jasno. Znači nema svaka IVZ svog Reisa a ona koja ima, gravitiraju joj ove manje koje nemaju uslova za organizaciju Rijaseta. Dakle, pravno su ipak unutar naše IVZ. To je dobro.
Nisu to ni prave Islamske zajednice, to su Muftijstva koji im je glavni Muftija. A Muftijstvo pripada nekoj IZ. Tako da na Balkanu i Evropi imas IZ Bosne, IZ Albanije i IZ Turske. Sve druge IZ nisu priznate. A okolne drzave imaju Muftijstva koja pripadaju jednoj od ove tri IZ Zajednice. Takoa da Muftijstvo iz Hrvatske, Slovenije i Sandzaka pripadaju samo IZ Bosne. Takozvana IZ Srbije je od Beograda postavljena i nije priznata u islamskom svijetu i ista stvar je i sa Beogradiskim Muftijstvom.

Nama bi bilo dobro da u sastav IZ Bosne ude Madarsko i Bugarsko Muftijstvo. Jer su ti muslimani nama naj slicniji, kako po izgledu tako i po imenima i kulturi.

Ako ovo prode bice vise muslimana iz Madarske koji ce dolaziti ovdje i studirati i ostajati.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Krokodil Behko » 16 aug 2013 13:28

ABen je napisao/la:
Krokodil Behko je napisao/la:Aha, ok. To mi nije bilo jasno. Znači nema svaka IVZ svog Reisa a ona koja ima, gravitiraju joj ove manje koje nemaju uslova za organizaciju Rijaseta. Dakle, pravno su ipak unutar naše IVZ. To je dobro.
Nisu to ni prave Islamske zajednice, to su Muftijstva koji im je glavni Muftija. A Muftijstvo pripada nekoj IZ. Tako da na Balkanu i Evropi imas IZ Bosne, IZ Albanije i IZ Turske. Sve druge IZ nisu priznate. A okolne drzave imaju Muftijstva koja pripadaju jednoj od ove tri IZ Zajednice. Takoa da Muftijstvo iz Hrvatske, Slovenije i Sandzaka pripadaju samo IZ Bosne. Takozvana IZ Srbije je od Beograda postavljena i nije priznata u islamskom svijetu i ista stvar je i sa Beogradiskim Muftijstvom.

Nama bi bilo dobro da u sastav IZ Bosne ude Madarsko i Bugarsko Muftijstvo. Jer su ti muslimani nama naj slicniji, kako po izgledu tako i po imenima i kulturi.

Ako ovo prode bice vise muslimana iz Madarske koji ce dolaziti ovdje i studirati i ostajati.
A šta je sa IZ Crne Gore? Čini mi se da oni imaju nekog reisa?

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 16 aug 2013 14:14

Krokodil Behko je napisao/la:A šta je sa IZ Crne Gore? Čini mi se da oni imaju nekog reisa?
Crna Gora ima reisa Fejzica ali nema reisu-l-ulemu osim Kavazovica koji je de jure reisu-l-ulema na 30% teritorije drzave Crne Gore koju cini juzni Sandzak.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 16 aug 2013 14:27

Evo sta pise na stranici rijaseta Bosne
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=105
Mešihat Islamske zajednice u Sandžaku
Mešihat Islamske zajednice u Sandžaku je osnovan usljed raspada bivše Jugoslavije. Sjedište Mešihata je u Novom Pazaru. Mešihat pokriva samo dio Sandžaka koji se nalazi u Srbiji, jer dio Sandžaka koji pripada Crnoj Gori djeluje u sastavu Islamske zajednice Crne Gore, koja je samostalna i ustavnim aktima nije definirana kao dio Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Mešihat u Sandžaku ima svoj Sabor i samostalnu unutrašnju organizaciju.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 16 aug 2013 17:21

ABen je napisao/la:Evo sta pise na stranici rijaseta Bosne
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=105
Mešihat Islamske zajednice u Sandžaku
Mešihat Islamske zajednice u Sandžaku je osnovan usljed raspada bivše Jugoslavije. Sjedište Mešihata je u Novom Pazaru. Mešihat pokriva samo dio Sandžaka koji se nalazi u Srbiji, jer dio Sandžaka koji pripada Crnoj Gori djeluje u sastavu Islamske zajednice Crne Gore, koja je samostalna i ustavnim aktima nije definirana kao dio Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Mešihat u Sandžaku ima svoj Sabor i samostalnu unutrašnju organizaciju.
20.02.2013
Mešihat Islamske zajednice Sandžaka i Muftijstvo sandžačko osnovali su svi odbori medžlisa iz sandžačkih gradova. Od tada pa do danas u organima ove institucije postoje predstavnici iz svih gradova Sandžaka.. Ubijeđen sam da je cjelovitost Muftijstva sandžačkog interes Bošnjaka, svih muslimana i drugih naroda koji žive u Srbiji i Crnoj Gori. Mi Bošnjaci smo jedan narod iako živimo u više država. Nama je obaveza da ujedinjujemo sve naše institucije na principima istine i da međusobno sarađujemo. Potrebno je još malo volje i truda da se unaprijede odnosi između Islamske zajednice u Srbiji, Muftijstva sandžačkog i Islamske zajednice u Crnoj Gori. Ne smijemo biti blizu, a jako daleko. Već postoje zajednički projekti između ovih institucija koji uspješno funkcioniraju više od deset godina, kao što je primjer isturenog odjeljenja „Gazi Isa-beg” medrese u Rožajama.
- Hafiz Abdurahman ef. Kujević iz Rožaja, pomoćnik Muftije sandžačkog za područje Južnog Sandžaka.

http://sandzakpress.net/intervju-sa-haf ... ni-sandzak


Muftija sandzacki se znaci nije odrekao Juznog Sandzaka niti je Muftijstvo sandzackog prestalo djelovati u sandzackom djelu CG. Te cinjenice Kavazovica de jure cine reisu-l-ulemom na 30% teritorije drzave Crne Gore iako to jos mozda nije jasno svima u Rijasetu.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 16 aug 2013 18:08

Da to je tacno @Abidaga, cak su prije nekoliko vremena odabrali jednog Muftiju koji ce voditi juzni sandzak paralerno ili biti ispod muftije Muamera ef. zukorlica. sad neznam tacno ali ta je vijest bila ovdje na forumu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 16 aug 2013 18:59

ABen je napisao/la:Da to je tacno @Abidaga, cak su prije nekoliko vremena odabrali jednog Muftiju koji ce voditi juzni sandzak paralerno ili biti ispod muftije Muamera ef. zukorlica. sad neznam tacno ali ta je vijest bila ovdje na forumu.
To je ovaj Kujevic iz Rozaja,, pomoćnik Muftije sandžačkog za područje Južnog Sandžaka:
9rni5dNjVJg

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 16 aug 2013 19:15

Da na njega sam mislio. Samo mu se imena nisam sjetio.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Krokodil Behko » 16 aug 2013 19:38

Abidaga je napisao/la:
Krokodil Behko je napisao/la:A šta je sa IZ Crne Gore? Čini mi se da oni imaju nekog reisa?
Crna Gora ima reisa Fejzica ali nema reisu-l-ulemu osim Kavazovica koji je de jure reisu-l-ulema na 30% teritorije drzave Crne Gore koju cini juzni Sandzak.
E svašta. Ja mislio da je Reis skraćeno od reisu-l-ulema.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la amkos » 17 aug 2013 22:23

NA SKUPU BILO PRISUTNO OKO 1000 LJUDIOtvoreno Centralno šehidsko obilježje u Gacku

U gatačkom naselju Kula Fazlagić danas je otvoreno Centralno šehidsko obilježje za šehide sa područja opštine Gacko. Na skupu je bilo prisutno oko 1000 gačana iz BiH ali i dijaspore.

Sa područja opštine Gacko, Kula Fazlagić, Borač, Ključ, Bahori, Gračanica, Ravni i Vratnica skoro je 400 šehida, od kojih mnogi nisu ni danas pronađeni. Projekat izgradnje Centralnog šehidskog obilježja vodio je Medžlis Islamske zajednice Gacko a finansijska sredstva su obezbjedili gačani i porodice šehida iz dijaspore.


http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... je-u-gacku :zastava:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 22 aug 2013 08:57

IZBiH odredit će se o inicijativi: Muslimani Mađarske žele da Kavazović bude i njihov reis
Autor B. A. 22. 08. 2013. • 08:45

http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i- ... -reis.html
Nasljednica je „Magyarorszagi Muszlim Egyhazkozseg“ koju je vodio poglavar porijeklom iz Bosne Hilmi Hussein Durić do njegove smrti 1940. godine.

slika
Nadležni organi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini razmotrit će u narednom periodu i odrediti se o inicijativi rukovodstva Islamske zajednice iz Mađarske da reisu-l-ulema BiH bude i vjerski poglavar mađarskih muslimana.

- Islamsku zajednicu u Bosni i Hercegovini ova inicijativa veoma raduje jer predstavlja svojevrsno priznanje dosadašnjem radu i djelovanju - rečeno je agenciji Fena iz Rijaseta Islamske zajednice u BiH.

- Želimo istaknuti da će Islamska zajednica u BiH sa zadovoljstvom podijeliti svoja iskustva sa svim a posebno evropskim muslimanima i njihovim institucijama u organiziranju i vođenju vjerskih poslova muslimana - rečeno je također iz Rijaseta u BiH.

Vijest da je rukovodstvo Islamske zajednice Mađarske odlučilo da predloži i pozove reisu-l-ulemu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini da bude i vjerski poglavar Islamske zajednice u Mađarskoj i muslimana u toj zemlji saopćila je 15. augusta agencija MINA.

Prenijela je tada pismo Haji Zoltana Boleka, predsjedavajućeg mađarske Islamske zajednice, koje je on uputio reisu-l-ulemi Huseinu ef. Kavazoviću, pozvavši ga da prihvati da bude i vjerski poglavar muslimana u Mađarskoj.

U pismu je navedeno da je „The Magyar Iszlam Kozosseg“ (Mađarska Islamska zajednica) osnovana 1988. i priznata od mađarskih vlasti kao legitimna vjerska zajednica.

Nasljednica je „Magyarorszagi Muszlim Egyhazkozseg“ koju je vodio poglavar porijeklom iz Bosne Hilmi Hussein Durić do njegove smrti 1940. godine.

- Mi nismo velika zajednica. Pored naših članova, sačinjavaju je Mađari, Arapi, Turci, Albanci, Pakistanci i muslimani drugih nacija - navedeno je u pismu iz Islamske zajednice Mađarske reisu Huseinu ef. Kavazoviću.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 22 aug 2013 23:57

22.08.2013
Danas je reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović primio delegaciju Islamske zajednice Mađarske koju je predvodio njen predsjednik Zoltan Bolek. Razgovoru delegacije IZ Mađarske s Reisu-l-ulemom prisustvovao je i muftija zagrebački Aziz ef. Hasanović. Delegacija Islamske zajednice Mađarske posjetila je Reisu-l-ulemu u povodu nedavnog pisma koje je rukovodstvo IZ Mađarske uputilo reisu-l-ulemi Kavazoviću, predlažući da on bude vjerski lider i muslimana u Mađarskoj.

Zoltan Bolek je prilikom ovog susreta istakao da je njihova želja motivisana potrebom da im se pomogne prije svega u pogledu vjerske edukacije jer su oni mala zajednica, u kojoj je više etničkih grupa među njima i Bošnjaci, a naveo je i razlog što smo nekada bili u sastavu jedne države.

Reisu-l-ulema je goste iz Mađarske upoznao sa strukturom Islamske zajednice u BiH čiji su sastavni dio i Islamske zajednice u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji i bošnjačkoj dijaspori u Evropi i Americi. Izrazio je spremnost za saradnju i pomoć muslimanima u Evropi, pa tako i u Mađarskoj.

Dogovoreno je da muftija zagrebački Aziz ef. Hasanović posjeti Islamsku zajednicu u Mađarskoj i zajedno s njihovom predsjednikom Bolekom se međusobno više informišu o dvije Islamske zajednice, pa onda ako žele podnesu zahtjev za ujedinjenjem o čemu bi se izjasnio Sabor Islamske zajednice u BiH, vodeći pri tome računa o zakonima dvije države kojim se reguliše ova oblast.

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=458

Odgovorite