☑ Pravila foruma i savjeti

Prijedorska regija

Moderator/ica: Drina

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 16 apr 2021 08:41

bilbo je napisao/la: 15 apr 2021 23:56 Ako je meni poruka upućena, vrati se na ranije na moj post i uprati kontekst. Nisam nigdje napisao da povratnici ostanu bez posla već da imaju obezbijeđen prijevoz do posla u Federaciji.

Nisam iz Prijedora ali mi je pola familije iz Krajine, kad već pitaš.
Bilbo i Vjernik : Tako razmisljajuci ne bi ostalo ni 10 % od ovih povratnika koji tamo zive tako da bi nam to bilo samo kontraproduktivno. Ja sam ranije naveo nekoliko primjera pa da se sada opet e ponavljam , od globalnih do lokalnih koliko je vazno kontrolisati ekonomiju, koliko je bitno biti subjekat a ne objekat i ovim su Bosnjaci subjekti u Prijedoru i svuda gdje vlah mora da radi za njih. To je psiholoski ogromna stvar, na isti nacin kao i kada se napravi dzamija ili neki drugi objekat koji su porusili pa makar se klanjalo u njoj jednom u godini, ali to je znak da se nismo odrekli tog kraja a ekonomski je to jos znacajnije jer ne dajes mu znak samo psiholoski vec i fizicki, da mu je Bosnjak , kojeg je ubijao, prognao u zelji da zauvjek nestane sa tih prostora ne samo da se vratio vec mu je sada GAZDA ! Mozes li ti zamisliti sta to znaci za njih da mora da ustane ujutru, da ide irgetiti citav dan da bi mu gazda Bosnjak bio bogatiji od njegovog rada i savijanja kicme ? ima reklama sto kaze: "neke stvari se ne mogu platiti u parama" :D
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Jack » 16 apr 2021 08:52

Tacno tako.Ako skopcas da u Sarajevu ne vide dalje od Ilidze,da covjek koji je zaduzen za povratnike daje sabure i lazi u onom blesavom Salkicu.I ako skopcas da nema selameta od centrale Sda i Sdp da su Prijedorski Bosnjaci pregazeni ekonomski.I sad dijaspora je malo pomogla.Istina je to.Imas slucajeva gdje je njiima stvarno to nemoguce zamisliti.Evo u Prijedoru u centru grada imas kupiti knjige o historiji Bosnjaka.To je odmah nakon rata bilo nesto haj da kazem nevidjeno.Sjecam se jednom u knjizari sam bio i trazio knjigu o historiji Bosnjaka.Par visokih vlaha svaki visi od mene a momci od 13-15 godina a ja nisam skroz nizak.I gledaju u mene i ovaj covjek gleda u meni,svi gledaju u mene,ali niko me nije napao.Volili bi oni ali nije to tako islo.Dijaspora mora i treba da ulaze.Bez jaceg ulaganja,onda imas iseljavanje stanovnistva.Imas primjer Ljubije gdje kod nas nema nikakvih firmi i niceg.Samo starci su ostali tamo.Sto ima nase mladezi to je u Kozarcu i nesto malo oko samog Prijedora i to je to.I s zatvaranjem radnih mjesta bi i nestalo fakat zivota medju Bosnjacima tamo.Nije isto zivjeti u Prijedoru i zivjeti u Sarajevu i pametovati odatle
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la bilbo » 16 apr 2021 09:45

Mehmed beže, Abu Seide, Jack ... uviđam da sam pogriješio, u pravu ste.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Jack » 16 apr 2021 10:35

Naravno da meni smeta.Kako mi ne bi smetalo sto je 25% cetnika zaposleno tamo.Ali,kako ces dobit gradjevinsku dozvolu?.Kako ces dobiti radnu dozvolu?Ko ce ti inspektore poslati?Bosnjaci?Oni iz Sarajevske Carsije?Ramiz Salkic smuseni.?

Dijaspora je dobro uvezana.Moze i bolje ali jasno je sta bi se desilo kad bi vecina nasih poslova otisla tamo.Cetnici dobivaju veliku pomoc od strane Europske Unije,Srbistana,Kine i Rusije.Oni bi sutra smjestili te cetnike dali im pomoc.Mislis da bi dali pomoc nasim ljudima dole?Ma,kako da ne.U Mjesecu Limburgu ako i tad.Zato je vazno gledati jer ekonomski ako preuzmes sto vise.Bila je ona vijest o hotelu u Jajcu koje je preuzet i jos nekim stvarima.Imas vise uticaja na zbivanja u toj opstini


Navescu primjer da autobus Prijedor-Banja Luka ide 26 puta na dan.Od tog on staje 19 puta u Omarskoj.A 4 puta staje u Kozarcu.Od tih 4 puta.2 puta staje do 9 sati ujutro.Jednom do podne.I jednom tamo navece kad se smrkne.Razlika izmedju Kozarca i Omarske udaljenost nije ni 10 km.Pa,otkud sad tako malo staje u Kozarcu?E,pa sad.Skopcajte i sami

Cetnici u Kozarcu sva djeca imaju besplatan prevoz za Prijedor jer ne zele da uce u Kozarcu po nasem.Nasa djeca za svaki prijevoz moraju da placaju.Struja da ne pricam koliko Bosnjaci povratnici vise placaju od njih tamo.Voda,ista prica.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Jack » 19 apr 2021 12:34

U opstini Prijedor ubijeno je 3819 civila od tog

3515 Bosnjaka
186 Hrvata
71 Srba

Srbi cine manje od 2% ubijenih civila.Od tog broja ubijenih Srba.Njih 17 su htjeli da zastite komsije Bosnjake ili mjesani brak I par ih je stradalo zadnjih dana rata.Sto se tice Hrvata.Od 186 Hrvata u opstini Prijedor.Njih 68 je iz sela Briseva.Znaci jednog sela.Po ostalim selima bilo je manje ubijenih Hrvata,dok ostatak ide mahom na sam grad

U Prijedoru je ubijeno preko 3500+ Bosnjaka.Tamo je napravljen genocid i ovdje kurva Europa.Jugobalije koje prave ''performans'' za dan bijelih traka.Kazu mir,mir mir.Niko nije kriv.Ne,samo su krivi Bosnjaci i njih 3500+ koji su stradani i baceni u masovne grobnice.Od tog broja njih 100+ su bili MALOLJETNI
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Ostrozac
Član
Postovi: 51
Pridružen/a: 09 jan 2021 15:35

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Ostrozac » 19 apr 2021 23:48

Prije ove pandemije,bas sam ono cesce poceo dolazit u Prijedor.
Ustvari Kozarac-Trnopolje.
Ljudi valjani iz prasine sagradili i od sela napravili skoro grad.
Ima tu dosta firmi koji su u nasim rukama,i te ljude MORAMO podrzat.
A podrzat cemo jih jedino tako,da kupujemo i trazimo njihove usluge,a ne kod vlaha.
Ustvari vecina tih vlaha,je bas ono velikih seljaka koji su se spustili u grad,i taj bas za biznis nije.
Nasa dijaspora jeste.Donjela je EU znanje.Samo da se jih jos vise vrati.

Ja isto zagovaram ekonomsku saradnju sa cedama.Onu minimalnu ustvari ono sto u nas nema,a oni imaju.


Ima grafit u Prijedoru na staroj kuci kad se predze nadvoznjak i krene iz Pr prema Kozarcu.
"cetnici su zlocinci" :D

Avatar
apilk5
Član
Postovi: 293
Pridružen/a: 07 nov 2020 21:16

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la apilk5 » 04 maj 2021 13:20


atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 14 jun 2021 12:36

Žrtve razočarane zbog Prijedora, ispravna odluka o doživotnom zatvoru
Potvrđena presuda Ratku Mladiću i doživotna kazna zatvora među žrtvama iz Prijedora je dočekana s dvojakim emocijama, javlja Anadolu Agency (AA).

Emsuda Mujagić, predsjednica Udruženja žena “Srcem do mira” iz Kozarca je rekla da je razočarana zato što Mladić nije osuđen za genocid u Prijedoru 1992. godine.

“Ipak, smatram da je kazna doživotnog zatvora ispravna”, rekla je Mujagić.

Prijedorčanka Suada Alić je rekla da očekuje da će pravda kad tad pobijediti. Ona je u ratu izgubila devet članova uže porodice, a kosti muža još nije pronašla. Razočarana je što Mladić nije optužen za genocid u Prijedoru.

Saida Karabašić, predsjedavajuća udruženja Prijedorčanki Izvor, je rekla da su očekivali ovakvu presudu.

“Do zadnjeg daha ćemo se boriti za pravdu i istinu. Nadamo se da će pravda stići svakoga i za Prijedor ko god da je počinio zločin. Sve do sada je djelić pravde za sve”, rekla je Karabašić.

Emina Nuhić iz Kozarca je u ratu izgubila brata, a muž joj je preživio strijeljanje na Korićanskim stijenama. I ona je razočarana zbog presude vezane za Prijedor.

“Živimo u Prijedoru i nadamo se da će svi lokalni zločinci odgovarati za sve zločine”, rekla je Nuhić za AA.

Glavnokomandujući Vojske Republike Sumske Ratko Mladić danas je pravnosnažno osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida u Srebrenici i drugih zločina u BiH.
https://deblokada.com/zrtve-razocarane- ... m-zatvoru/

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 21 jul 2021 11:23

Nakon 29 godina: Klanjana dženaza za 12 žrtava koje su ubijene 1992. godine u Prijedoru

slika
U Memorijalnom centru Kamičani u Kozarcu danas je klanjana dženaza za 12 žrtava ubijenih 1992. godine u Prijedoru, a porodice će nakon 29 godina znati gdje će doći i proučiti odlomke iz Kur’ana.

Članovi porodica ubijenih, čiji su posmrtni ostaci ekshumirani i identifikovani proteklih godina, danas su s velikom tugom na vječni smiraj poslali svoje najmilije, a ispraćaju je prisustvovao veliki broj građana Bosne i Hercegovine koji su stigli iz svih dijelova naše države, a najviše iz Krajine.

Suada Ćoralić danas je nakon 29 godina ispratila posmrtne ostatke svog muža Emina Ćoralića kojeg je posljednji put vidjela u logoru, a ubijen je na Vlašiću.

“Rastali smo se u logoru, držao je našu trogodišnju kćerku u rukama koja mu je govorila ‘Aba hajde s nama,’ toliko ga je čvrsto držala da mu je pokidala košulju. Rekao mi je da čuvam djecu i čuvala sam, danas ima šestero unučadi koja ga nisu upoznala”, kroz suze je kazala Suada.

Ismeta Bešić danas je ukopala još jednog brata, a ranije je pronašla i ukopala kosti još dvojice braće i sina.

“Lakše je kada znamo gdje se nalaze, gdje im je mezar. Za sada sam pronašla sve svoje bliže, sahranila sam ranije još dosta šire rodbine, a svi su ubijeni na Koričanskim stijenama”, izjavila je Bešić.

Dženazu za 12 žrtava ubijenih 1992. godine u Prijedoru danas je predvodio reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, a prisustvovali su i predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić, član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, Bakir Izetbegović i brojni drugi.

Kavazović je u obraćanju prisutnima kazao da u Kozarcu i 29. put poslije teške 1992. godine dočekuju svoju planetarnu bol i prisjećaju se zla koje je naneseno svima.

“Bajramska radost nam je pomiješana s tugom”, kazao je Kavazović te dodao:

“Prošlo je 29 godina a još uvijek klanjamo dženaze i samo dragi Bog zna koliko vremena će proteći dok ih sve ne obavimo rok posljednjeg brata, oca, sestru i majku ne spustimo u zemlju.”

Pojasnio je da počinioci ne pokazuju znakove kajanja niti njihovi narodi osudu te da umjesto toga odlikuju ratne zločine i ponižavaju žrtve.
“Ovakve zločine mogli su uraditi samo ljudi bez vjere, morala i stida. Naše je da zahtijevamo pravdu i budemo tužitelji, da prstima pokazujemo u ubice i neka bude proklet na oba svijeta onaj koji ubicu zna, a neće da govori u korist ubijenih”, dodao je Kavazović.


S mjesta boli i tuge ukazao je i na napade na državu i njene institucije.

“Nakon svih zločina i genocida čudi me da neki ne vide neke stvari dok se zločinci nagrađuju i neka se ne igraju s narodom nad kojim je počinjen genocid”, kazao je reisu-l-ulema.


Posmrtni ostaci Emina Ćoralića, Vasifa Mujkanovića, Rifeta Kahrimanovića, Sakiba Denića, Hasima Behlića, Mirse Brdara, Ismeta Hirkića, Idriza Duračaka, Nedžada Fazlića,, Samira Merdžića te Himze i Fikreta Marošlića eskhumirani su iz masovnih grobnica Korićanske stijene, Tomašica, Hrastova Glavica kao i na lokalitetima Kozarac – Garevci i Jablanica – Prosara.

Tužna povorka s posmrtnim ostacima 12 Prijedorčana krenula iz Sanskog Mosta

slika
slika
slika
slika
Kamion s posmrtnim ostacima 12 osoba ubijenih 1992. godine danas je krenuo iz Identifikacionog centra Šejkovača u Sanskom Mostu prema Kozarcu kod Prijedora, gdje će sutra biti klanjana kolektivna dženaza.

Tužna povorka s 12 identifikovanih osoba, za čiji ukop je dobijena saglasnost članova porodice, danas je krenula iz Identifikacionog centra Šejkovača te će putem do Prijedora proći kroz veći broj gradova u Krajini, gdje će prolaznici imati priliku odati počast.

Mujo Begić iz Instituta za nestale osobe potvrdio je da je u ljetnim mjesecima 1992. godine u Prijedoru ubijeno više od 3.000 Bošnjaka i Hrvata.

"Ove godine bit će ukopano 12 žrtava. Nažalost, još tragamo za više od 500 žrtava koje nismo ekshumirali i omogućili njihov ukop.

Ove godine ukopavamo šest žrtava s lokaliteta masovne grobnice Korićanske stijene, dvije s lokaliteta grobnice Jablanica - Prosara u općini Bosanska Gradiška, jedna je žrtva s lokaliteta Hrastove Glavice, jedna iz Tomašice i ostale s lokaliteta Kozarca. Ove godine ukopavamo oca i sina Himzu i Fikreta Marošlića, koji su imali 52, odnosno 21 godinu kada su ubijeni", kazao je Begić.

U kamionu se nalaze posmrtni ostaci 12 ubijenih Prijedorčana tokom ljeta 1992. godine, a smiraj će sutra nakon dženaze u Memorijalnom centru Kamičani kod Kozarca pronaći: Emin Ćoralić, Vasif Mujkanović, Rifet Kahrimanović, Sakib Denić, Hasim Behlić, Mirso Brdar, Ismet Hirkić, Idriz Duračak, Nedžad Fazlić, Samir Merdžić, Himzo Marošlić i Fikret Marošlić.

Glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Emza Fazlić nam je kazala rutu kretanja tužne povorke te u koliko sati bi trebala biti u kojem gradu.
"Planirano je da posmrtni ostaci žrtava u Memorijalni centar Kamičani u Kozarcu stignu u 19:30 sati. Kolona će se zaustaviti u Sanskom Mostu kako bi se žrtvama odala počast u 11:30, zatim u Ključu u 12:30, u Bihaću u 15:30, Bosanskoj Krupi u 17 sati te u Bosanskoj Otoci u 17:40 sati", izjavila je Fazlić.

Dženaza za 12 ubijenih šehida Prijedora će se klanjati 20. jula, a predvodit će je reisu-l-ulema IZ u BiH Husein ef. Kavazović. Program počinje u 12 sati uz direktan prijenos na RTV USK. Prisustvo je potvrdio i član predsjedništva BiH Šefik Džaferović i brojni drugi zvaničnici.
http://www.uskinfo.ba/vijest/tuzna-povo ... osta/87922




NOVALIĆ: STRAHOTE S PODRUČJA PRIJEDORA MORAJU BITI OPOMENA DA SE NIKAD VIŠE NE DOGODE UBIJANJA, PROGONI I ZLOČINI
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić prisustvovao je u Kozarcu obilježavanju 20. jula, Dana sjećanja na žrtve ratnog zločina u Prijedoru 1992. godine.

Kolektivna dženaza za 12 žrtava, ukopanih u Šehidskom mezarju Kamičani i Čarakovo, klanjana je na platou Memorijalnog centra Kamičani.

Njihovi posmrtni ostaci ekshumirani su iz masovnih grobnica Korićanske stijene, Tomašica, Hrastova Glavica kao i na lokalitetima Kozarac – Garevci i Jablanica – Prosara.

Najmlađa žrtva je Fikret Marošlić, a najstarija njegov otac Himzo. Kada su ubijeni, Fikret je imao 21 godinu, a Himzo 47.

Do sada su posmrtni ostaci ubijenih Prijedorčana pronađeni na 499 lokacija, u 73 masovne grobnice, na području 10 općina i tri države.

slika

Na ovom području je učinjen strašan zločin. To se ne smije nikad zaboraviti. Pridružujem se apelima žrtava upućenim svima koji imaju bilo kakvu informaciju o lokacijama grobnica da ih kažu, kako bi sve žrtve dostojanstveno našle svoj smiraj. I strahote s područja Prijedora moraju biti opomena da se nigdje i nikad nikome više ne dogode ubijanja, progoni i zločini – poručio je premijer Novalić.

Današnjem ispraćaju i dženazi su prisustvovali i federalni ministri raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić, te poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

REIS KAVAZOVIĆ U PRIJEDORU: HILJADE UBIJENIH JOŠ ČEKA DA IM SE KLANJA DŽENAZA I PODIGNE NIŠAN
Dženazu-namaz predvodio reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović.

slika

Reis Kavazović je kazao da danas u Kozarcu i 29 put poslije teške 1992. godine dočekujemo tešku planetarnu bol.

Punih 29 godina iz dana u dan tragamo za našim najmilijim po šumama i potocima, iskapajući ih iz jama i masovnih grobnica u nadi da ćemo pronaći njihova tijela ili bar dio tijela i kako priliči ljudima sahraniti ih. Prošlo je punih 29 godina, a mi još uvijek klanjamo dženaze i samo dragi Bog zna koliko će još vremena proteći dok ih sve ne obavimo. Do posljednjeg našeg brata, muža, sestru, majku ne spustimo u bosansku zemlju. Hiljade ubijenih još čeka da im se klanja dženaza-namaz i da im se podigne mezar i nišan – kazao je reis Kavazović.

Ističe da zločinci ne samo da su pobili našu djecu, roditelje i porodice, već sve vrijeme nastoje sakriti tijela žrtava, kako bi zameli tragove, pred nama, ali i svijetom.
slika

U svojoj namjeri, u svom zločinu i njegovom prikrivanju, poricanju i veličanju bili su dosljedni, a to pokazuju i danas. U takvoj atmosferi, u tom mučnom i teškom grotlu zla, počinioci ne pokazuju nikakve znake kajanja niti oni iz čijih redova oni dolaze pokazuju znake osude. Naprotiv, narativ koji se širi među njima je veličanje zla. Nagrađivanje i odlikovanja ratnih zločinaca, ponižavanja žrtvi i oduzimanje žrtvi ljudskih vrijednosti. Zlo sjeme genocida u BiH 1992. godine je posijano ovdje u dolini Sane i ovo je njegovo rodno tlo. O tome svjedoče presude Haškog tribunala, koji je zločine počinjene na ovom tlu okarakterizirao kao zločine s elementima genocidne namjere. Ovakve zločine mogli su počiniti samo ljudi bez vjere, morala i stida, a na njihovom poricanju i prikrivanju može ustrajavati elita naroda bez morala i političke odgovornosti prema budućim generacijama – poručio je ef. Kavazović.

Pojašnjava da je naša moralna obaveza, ali i svih odgovornih ljudi za našu budućnost, da zahtijevamo pravdu.

Da budemo tužitelji, umjesto nevino stradalih braće i sestra koji više ne mogu tužiti u svoje ime. Da pokazujemo prstom umjesto njih u njihove ubice. Neka bude proklet na oba svijeta onaj koji ubicu zna, a neće da svjedočiti protiv njega u ime ubijenih. Istovremeno, od naših komšija tražimo da zločince kazne i odbace ideologiju zla, koja će u krajnjem i njih uništiti. Živimo u nadi da će se među njima pojaviti iskreni pobožni ljudi, koji će umjesto s poniznošću i pobožnošću, razgovarati sa žrtvom, izraziti kajanje i zatražiti oprost kako to priliči ljudima – naglasio je.

Dodao je da na ovom mjestu bola i tuge želi da ukaže na ono o čemu iznova svjedočimo posljednjih godina, mjeseci i sedmica, a to su ataci na državu i njene institucije.

Svima onima među nama koji nije jasno šta je posrijedi, neka pogledaju u ove tabute, oni su rezultat te iste antidržavne politike zla. Ovi tabuti ispred nas rezultat su tih nastojanja da se država uništi, tako što će se uništiti njene institucije. Nakon svih zločina i genocida, čudi me da to neki među nama ne vide, gotovo zaboravljaju u vrijeme dok se zlo i zločinci odlikuju, veličaju i nagrađaju. S ovog mjesta želim ih upozoriti da se ne igraju sudbinom naroda na kojim je izvršen genocid i s državom koja je krvlju sačuvana. Naš narod dijeli vašu bol i duboko je u sebi nosi – kazao je između ostalog reisu-l-ulema IZ u BiH.

(Aldin Tiro)
https://hayat.ba/reis-kavazovic-u-prije ... an/457198/


KRAJIŠKO SRCE JOŠ JEDNOM JE PUKLO: TUGA SE NADVILA NAD PRIJEDOROM
Kroz tišinu koja je vladala u identifikacionom centru Šejkovača jučer su se čuli samo jecaji porodica.
Rijetki su imali snage govoriti, među njima je Fikreta Fazlić koja je danas ukopala jednog od trojice ubijene braće u Kozarcu kod Prijedora.

I ako je prošlo toliko godina, rana jednako boli. Teško mi je, srce da može puklo bi na više komada. Prošle godine sam kopala supruga, ove brata, kroz suze nam je jučer kazala Fikreta.
Ispraćaj u više gradova

Intoniranjem himne i učenjem fatihe prijedorske žrtve su ispratili građani Sanskog Mosta.

Kolona sa tabutima nakon Sanskog Mosta zaustavljala se Ključu, Bosanskom Petrovcu, Bihaću, Bosanskoj Krupi i Bosanskoj Otoci, nakon toga u Prijedor i Kozarac. U svakom gradu građani Krajine oprostili su se od prijedorskih žrtava.
Istog dana posmrtni ostaci 12 prijedorskih žrtava stigli su u Kozarac oko 20 sati.

Veliki broj mještana je dočekao tabute gdje su izneseni iz kamiona.

Suada ukopala supruga Emina

Suada Ćoralić danas je ukopala supruga Emina.
Dok je grlila Eminov tabut prisjetila se rastanka u logoru Trnopolje sa suprugom koji joj je rekao da ide s djecom da se spasi.

Sjećam se, on stoji uza zid i u krilu mu sjedi naša tada trogodišnja kćerka. Ona ga moli da ide sa nama i vuče ga za majicu – priča kroz jecaj Suada.

On je tada Suadi rekao da čuva sve troje djece.

Čuvala sam ih i odgojila hvala Bogu. Danas su odrasli ljudi, imaju djecu. Imam šestero unučadi, koje nikad neće vidjeti naš Emin – rekla je Suada i prsnula u jecaj koji je odzvanjao Kamičanima.

Klanjana dženaza

U Memorijalnom centru “Kamičani” u Kozarcu kod Prijedora klanjana je danas dženaza za 12 žrtava ubijenih 1992. godine u Prijedoru.
Dženazu-namaz je predvodio reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović.
Kolektivnoj šehidskoj dženazi u Kozarcu je prisustvovao i Šefik Džaferović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine kao i predsjedavajući Doma naroda BiH Bakir Izetbegović.

Žrtve koje su ukopane ove godine u Kozarcu ubijene su 1992. godine, a njihovi posmrtni ostaci u proteklom periodu su ekshumirani iz masovnih grobnica Korićanske stijene, Tomašica, Hrastova Glavica kao i na lokalitetima Kozarac – Garevci i Jablanica – Prosara.

Najmlađa žrtva koja je našla smiraj ove godine je Fikret Marošlić koji je imao 21 godinu kada je ubijen, a njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani iz masovne grobnice na Korićanskim stijenama.

Zajedno s Fikretom je ukopan i njegov otac Himzo Marošlić koji je imao 47 godina u momentu smrti, a i njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani iz masovne grobnice na Korićanskim stijenama. On je ujedno i najstarija žrtva koja će biti ukopana ove godine.

Nakon kolektivne dženaze u Šehidskom mezarju Kamičani i Šehidskom mezarju Čarakovo ukopani su:

Emin (Hasan) Ćoralić, rođen 1950.

Vasif (Mahmut) Mujkanović, rođen 1960.

Rifet (Abid) Kahrimanović, rođen 1959.

Sakib (Mustafa) Denić, rođen 1958.

Hasib (Hasan) Behlić, rođen 1950.

Mirso (Šefik) Brdar, rođen 1963.

Ismet (Husein) Hirkić, rođen 1950.

Idriz (Ešef) Duračak, rođen 1954.

Nedžad (Adem) Fazlić, rođen 1959.

Samir (Rizvo) Merdžić, rođen 1970.

Himzo (Redžo) Marošlić, rođen 1945.

Fikret (Himzo) Marošlić, rođen 1971.

JUKIĆ ZA HAYAT.BA: OVO JE NAJMANJE ŠTO SMO MOGLI URADITI ZA ŽRTVE PRIJEDORA
Prijedorske žrtve, nakon Sanskog Mosta ispratili su i građani Bosanskog Petrovca.
Učenjem fatihe i intoniranjem himne nakon Sanskog Mosta i Ključa, građani Bosanskog Petrovca su se oprostili od prijedorskih žrtava
Kolona sa tabutima zaustavit će se na više lokacija, kako bi se građani Krajine mogli oprostiti od prijedorskih žrtava.

Ispraćaju je prisustvovao i Mahmut Jukić, načelnik Bosanskog Petrovca.

Ovo je najmanje što smo mogli uraditi za žrtve Prijedora. Naša obaveza i generacija poslije nas je da ne zaboravimo počinjene zločine kao i žrtve. Ne smijemo zaboraviti i da se ovo nikome i nikad više ne dogodi rekao je načelnik Jukić za Hayat.ba.
slika
slika
slika
slika
slika
slika
GRAĐANI SANSKOG MOSTA ISPRATILI PRIJEDORSKE ŽRTVE: KOLONA SA TABUTIMA ZAUSTAVIT ĆE SE NA VIŠE LOKACIJA
Kako javalja naša novinarka Dženeta Sarić-Kozić koja se nalazi u Identifikacionom centru Šejkovača, intoniranjem himne i učenjem fatihe prijedorske žrtve su ispratili građani Sanskog Mosta.
Kolona sa tabutima zaustavit će se na više lokacija, kako bi se građani Krajine mogli oprostiti od prijedorskih žrtava.
slika
slika
slika
slika
EF. MAHIĆ ZA HAYAT: U PRIJEDORU SE UVIJEK ISPREPLITALA ŽALOST I RADOST
Danas će biti klanjana kolektivna dženaza za 12 žrtava ubijenih 1992. godine u Prijedoru.

Amir ef. Mahić, glavni imam medžlisla IZ Kozarac govorio je za Hayat TV o žrtvama i sudbinama Prijedorčana.

Kako je kazao, već 29 godina u Prijedoru se u trenucima radosti prepliće i žalost.
slika
Ovo je naša dugogodišnja sudbina koju proživljavamo svake godine. Danas, na Kurban-bajram je vrhunac tome. Gledajući na tu situaciju u prilici smo da obilježavajući Kurban bajram podsjetiti se na ta teška vremena koja su se desila svima na ovom području i doživljavamo trenutak koji ćemo pamtiti, da smo jednog Bajrama bili u situaciji da smo ujedno i kopali šehide i prisjećali se svoje godišnje žrtve, jer naša žrtva je u kurbanima a ovdje su još simboličnije među našeim šehidima. Gledajući na okolnosti, kod nas se uvijek ispreplitila žalost i radost i mi ćemo tako živjeti na ovom svijetu – kaže efendija.

Dodaje da gledajući na ono što se dešavalo Prijedor je ovdje izgubio najprosperitetniji dio svog društva.

Gubili smo mladost. U istim smo grobnicama pronalazili roditelje i djecu. Gledali smo to kako se dešava a onda ponovo preživljavali pronalazeći ih. Koliko god čudno bilo, bude nam drago kada se pronađu, kako bi ih mogli ukopati i znati gdje su njihovi mezari. Da dragi Bog nije dao ovom narodu tu snagu, sabur, duh i volju, ovo bi bila pusta područja. Možda se ovi šehidi ne bi ni ukopavali. Ljudi se bore rade i napreduju ali se ponosno sjećaju i onoga šta je bilo. To je Božije davanje ovom narodu – pojašnjava efendija Mahić.

(Nermina Hasić)

DŽENAZA ZA 12 UBIJENIH IZ PRIJEDORA: NAJMLAĐA ŽRTVA IMALA 21 GODINU, A BIT ĆE UKOPAN I NJEGOV OTAC
Kolektivna dženaza za 12 žrtava ubijenih 1992. godine u Prijedoru bit će klanjana danas u Memorijalnom centru "Kamičani" u Kozarcu kod Prijedora.
Dženazu-namaz će predvoditi reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH dr. Husein ef. Kavazović.

Prema najavi iz Predsjedništva BiH, kolektivnoj šehidskoj dženazi u Kozarcu će prisustvovati i član državnog predsjedništva Šefik Džaferović.

Žrtve koje će biti ukopane ove godine u Kozarcu ubijene su 1992. godine, a njihovi posmrtni ostaci u proteklom periodu su ekshumirani iz masovnih grobnica Korićanske stijene, Tomašica, Hrastova Glavica kao i na lokalitetima Kozarac – Garevci i Jablanica – Prosara.

Najmlađa žrtva koja će naći smiraj ove godine je Fikret Marošlić koji je imao 21 godinu kada je ubijen, a njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani iz masovne grobnice na Korićanskim stijenama.

Zajedno s Fikretom bit će ukopan i njegov otac Himzo Marošlić koji je imao 47 godina u momentu smrti, a i njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani iz masovne grobnice na Korićanskim stijenama. On je ujedno i najstarija žrtva koja će biti ukopana ove godine.
Mujo Begić iz Instituta za nestale osobe naveo je kako je u ljetnim mjesecima 1992. godine u Prijedoru ubijeno više od 3.000 Bošnjaka i Hrvata, te da se još uvijek traga za oko 500 žrtava.

Vlada Unsko-sanskog kantona donijela je Odluku o proglašenju Dana žalosti u Unsko-sanskom kantonu 20. jula 2021. godine povodom kolektivne šehidske dženaze u Prijedoru.
https://hayat.ba/dzenaza-za-12-ubijenih ... ac/457003/

SUAD EF. MAHMUTOVIĆ: SJETIMO SE NAŠE NEPRAVEDNO UBIJENE BRAĆE U PRIJEDORU:
Odlukom Vlade USK zbog kolektivne šehidske dženaze u Prijedoru proglašen je Dan žalosti, tako da će se vjernici u ovom dijelu BiH iz poštovanja prema žrtvama zločina iz 1992. godine danas suzdržavati od svečarske atmosfere.

Bajram – namaz u Gradskoj džamiji u Bihaću predvodio je Suad ef. Mahmutović, koji je vjernicima prenio i dio bajramske poruke bihaćkog muftije Mehmeda ef. Kudića.

Ove godine prvi dan kurban-bajrama je i dan kolektivne dženaze za šehide Prijedora i doline Sane. Oni su ubijeni jer su bili različiti od svojih ubica; bili su dobri ljudi, bili su Bošnjaci, muslimani. Zato vas pozivam da se sjetimo naše nepravedno ubijene braće, da im klanjamo dženazu i na dostajnstven način ih ukopamo. Molim Allaha da nam podari takvaluk i očisti naše duše, te da nam ukaže svoju milost, kao što ju je ukazao Ibrahimu i porodici Ibrahimovoj – dio je bajramske poruke bihaćkog muftije Kudića.

Efendija Mahmutović naglasio je važnost ljudskih manira i lijepog ponašanja, obrazovanja, dostojanstvenosti i svjesnosti Allahovih odredbi, naročito u današnje vrijeme brojnih izazova za čovječanstvo. Podsjetio je i da se žrtvovanjem kurbana u prva tri bajramska dana vjernici odmiču od pohlepe, zavidnosti i nadmenosti.

Kolektivna šehidska dženaza za 12 žrtava zločina u Prijedoru 1992. godine klanjat će se danas u Memorijalnom centru Kamičani u Kozarcu, s početkom u 12 sati.
https://hayat.ba/suad-ef-mahmutovic-sje ... ru/456951/

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 26 jul 2021 10:52

Punih 29. godina, brojne porodice prijedorskog naselja Zecovi žive s velikim bolom. Od ljeta 1992.godine tuga stanuje u svakom kutku Zecova. U ovom mjestu šehidsko mezarju daje najbolji odgovor na pitanje, šta se to dešavalo s nezaštićeni civilima?Tako malo mjesto, a 139 šehida. Srce se slama kada saznate da je u Zecovima ubijeno 18 djece. Da, ukoliko ne znate, dobro ste čuli, 18 djece. Najmlađe dijete nije napunilo tri godine. Toliko bola i zločina na jednom mjestu.

Danas će se,na Gradini u Zecovima, poslije ikindije namaza proučiti tehvid pred duše šehida.
slika

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Zmaj » 06 okt 2021 02:09

Ovih dana na području Kozarac vrši se iskolčenje trase autoputa Banja Luka-Prijedor. To znači, na terenu prenošenje projektovanog stanja na teren. Ukopavaju se stubovi, Video pravio Nijaz-Caja Huremović, Kozarac.eu
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
momak
Član
Postovi: 667
Pridružen/a: 09 dec 2013 20:26

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la momak » 06 okt 2021 22:13

Sramota. :vomit:
Znaci,nema druge opcije vec to je fiksno?

Planski raseljavaju nas dobri narod Kozarca.

Limas100
Član
Postovi: 506
Pridružen/a: 27 mar 2018 18:50

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Limas100 » 06 okt 2021 22:35

Ja sam procitao i razumio da su ranije pomjerili trasu da se manje objekata rusi u i oko kozarca ali neznam koliko tacno.

Limas100
Član
Postovi: 506
Pridružen/a: 27 mar 2018 18:50

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Limas100 » 06 okt 2021 22:41

Limas100 je napisao/la: 06 okt 2021 22:35 Ja sam procitao i razumio da su ranije pomjerili trasu da se manje objekata rusi u i oko kozarca ali neznam koliko tacno.
Evo jednog texta iz Februara gdje pise o tome...

https://www.google.com/amp/s/www.slobod ... 96166.html

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Jack » 30 okt 2021 00:08

momak je napisao/la: 06 okt 2021 22:13 Sramota. :vomit:
Znaci,nema druge opcije vec to je fiksno?

Planski raseljavaju nas dobri narod Kozarca.

Pa te pijane Jugobalije iz Sarajeva ne vide dalje od Sarajevskog smoga.Jebe se njima stanje za Kozarac/Navescu samo da niko nije prenio vijest ovdje kako su cetnici zakinuli Bosnjake Kozara formiranjem opstine Omarska.Glavna tema na Srbiji x je Milorad Dodik.To je to

Sto se tice te ceste.To ce sad sporije ici jer cetnici su se strasno zaduzili.Sem ako ne prodaju ovu dionicu Kinezima u narednih 30 ili 50 godina.Sto je moguce jer oni para toliko nemaju
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Zmaj » 06 nov 2021 19:10

"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 29 nov 2021 01:42

https://saff.ba/dodikovi-vozaci-odgurnu ... o-u-kanal/

Dodikovi vozači odgurnuli vozilo u kanal


– Policijskoj upravi Prijedor danas oko 09,45 časova prijavljeno je da se na magistralnom putu Prijedor-Banja Luka u mjestu Кamičani dogodila saobraćajna nezgoda u kojoj su lakše povrijeđena dva lica.

Uviđajem na licu mjesta utvrđeno je da je u saobraćajnoj nezgodi učestvovalo lice E.E. iz Кamičana upravljajući vozilom marke „Renault“ i službeno vozilo koje se nalazilo u koloni pratnje štićene ličnosti i obezbjeđivalo začelje štićene kolone.

U saobraćajnoj nezgodi lakše tjelesne povrede zadobio je vozač i suvozač u istom vozilu .

Nakon utvrđivanja odgovornosti za počinjeni prekršaj iz oblasti bezbjednosti saobraćaja i prouzrokovanje saobraćajne nezgode, nadležnom sudu biće dostavljen zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, saopšteno je iz policijske uprave Prijedor.

Iako nije saopšteno ko je štićena ličnost u pitanju je, kako smo i objavili. član Predsjedništva BiH i lider SNSD Milorad Dodik, koji je sa pratnjom žurio u Prijedor da ozvaniči početak kampanje za izbor gradonačelnika tog grada.

Kako smo i objavili, audi iz te kolone odgurnulo je vozilo koje se kretalo ispred njih, nakon čega je nesrećni vozač izgubio kontrolu nad automobilom i završio u kanalu.

Da skandal bude veći ni jedno vozilo iz pratnje Milorada Dodika nije se zaustavilo da provjere da li ima povrijeđenih lica u vozilu koje je završilo u kanalu, nego su, kako tvrde očevici, nastavili put u pravcu Prijedoru, javlja RTVBN

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Jack » 07 dec 2021 02:18

https://nap.ba/news/87054


Kozarac (ne)može biti opština, pune budžet Prijedora ništa im se ne vraća

SARAJEVO, (Patria) - Kozarac ispunjava sve ekonomske, administrativne i privredne uvjete da bude zasebna općina, a na taj bi se način, ističu, lakše dalje razvijali i osigurali ostanak mladih. Odavno nemaju ni hitnu pomoć, ni ambulantu. Već dvadeset godina, kažu mještani, trpe ignorantski odnos Grada i traže da im se na ovaj način omogući da sredstva koja daju u državni budžet makar djelimično vrate.

U Kozarcu tvrde da posljednih dvadeset godina nijedan kapitalni projekt nije realiziran u Kozarcu i da su sve lokalne puteve izgradili sami, uz podršku dijaspore.

"Mi sa 33 posto učestvujemo u budžetu Grada Prijedora, a dobijemo oko 0,01 posto. To je najveći problem što se mi moramo boriti za sredstva koja nam pripadaju“, ističe Hamdija Joldić, član Inicijativnog odbora za općinu Kozarac.

Od 20.000 stanovnika, samo je desetak zaposleno u organima uprave - i to na pozicijama direktno vezanim za mjesnu zajednicu. Krajem godine zatvara se i posljednja banka, a odavno nemaju službu hitne pomoći ni ambulantu.

„Za hitnu pomoć moramo zvati Omarsku, a znamo šta je ta Omarska uradila nama i koliko je Kozarčana prošlo kroz taj koncentracioni logor“, navodi Joldić. Dodaje da imaju i problema sa strujom - čim padne malo kiše ili snijega, nestane električne energije.

Inicijativu su u Gradsku upravu Prijedora predali prije dvije godine, ali su dva skupštinska zasjednja prekinuta da ova tačka ne bi bila razmatrana.

Kozarac je još 60-ih godina prošlog vijeka izgubio status općine te je s Omarskom pripojen Prijedoru.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1420
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Pita sirnica » 07 dec 2021 13:55

Ovaj aphardajt koju sprovodi srbi I hrvati u Bosni i Hercegovini je prisutan u svim općinama u kojim milokrad-snsd I kra-de-ze vladaju.

Kozarac, Prijedor je milokradu veliki problem. Pored BL da ima općinama gdje Bošnjaci žive u velikom broju pa čak I rade u svojim firmama.

A nepaše u koncept "Srpske zemlje", kako to da predstave kršćanskom svijetu da tu isključivo žive oni turska kopilad tkz srbi. Taj aphardajt se agresivno sprovodi u Prijedoru, Bosanskom Novom, Doboju, Kotor Varošu, kompletnom Podrinju,...

Sistematsko širenje mržnje, straha, netrpeljivosti. Namjerno grade autoput kroz naselje, namjerno hoće osnovat općinu Omarsku s dijelovima Kozarca...

Moramo svi, baš svi, izaći na izbore. Da nam se i dalje ovl zlo nebih dešavalo.
Prijedor, Stolac, Doboj, Odžak, Brčko,...,
Smrt fašizmu, sloboda građanima
B -> B -> B

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Jack » 08 dec 2021 01:23

Pa u opstini Bosanski Petrovac imaju onu Zemljoradnicku zadrugu koju im je dao onaj Jugobalija Hamdija.Imaju onu farmu konja i jednu pilanu.To je cijela Srpska industrija u opstini Bos Petrovac

U nekim'' Srpskim '' selima tipa Revenik,Kolunic industriju drze Bosnjaci.U nekim selima Bos Krupe industriju opet drze Bosnjaci.Oni ne bacaju niti 2% budzeta za opstine Bos Krupa pa sumnjam da je i toliko.A u Bos Petrovcu su manjina,.Ono sto je itekako bitno je da Kozarac ima 1/3 budzeta.A Ljubija manje od 10% budzeta i oni se zale cetnici znaci da tamo nema ''para'' i ulaganja.Zamisli da jedna takva sredina gdje su sve kuce srusene puni budzet toliko.Rekao sam ja da je Kozarac ekonomski jaci od cijele Skutorije i Citlucke kladionice zajedno.

To je grad solidan i Kozarac znaci Mz puni im budzet toliko.Toliko o svemu.Oni nemaju para.Sve pare sto dodju idu za Prnjavor,Laktase i Banja Luku,Tamo im je vlast locirana i tamo im je industrija.Ostalo koliko vidim muzu od dijaspore Bosnjaka Prijedora

Toliko su tamo propali
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite