☑ Pravila foruma i savjeti

Prijedorska regija

Moderator/ica: Drina

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 05 jun 2022 02:48

U SALZBURGU OBILJEŽENO SJEĆANJE NA ZLOČINE U PRIJEDORU: MLADE GENERACIJE MORAJU ZNATI ZA ‘DAN BIJELIH TRAKA’


U znak sjećanja na 3.176 ubijenih Prijedorčana „Dan bijelih traka“ ove godine je obilježen i u austrijskom gradu Salzburgu.

Simbolika bijelih traka dolazi iz 31. maja 1992. godine kada su vlasti bosanskih Srba u Prijedoru izdale naredbu putem lokalnog radija kojom se nesrpskom stanovništvu naređuje da obilježi svoje kuće bijelim zastavama ili čaršafima, i da pri izlasku iz kuća stave bijele trake oko rukava.
http://www.bosnjaci.net/prilog.php?rid= ... IH%20TRAKA

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 21 jun 2022 20:27

Gradonačelnik Prijedora iz SNSD-a odbio se sastati sa europarlamentarcima i roditeljima ubijene djece
Edin Ramulić, aktivista iz Prijedora je objavio na Facebook grupi "Dan bijelih traka" kako je rukovodstvo grada Prijedora odbilo da se sastane sa europarlamentarcima iz grupacije Zelenih koji borave u Bosni i Hercegovini.

Kako je Ramulić naveo, parlamentarke i parlamentarci iz Njemačke, Nizozemske i Austrije vraćeni su ispred ulaza u Gradsku upravu uz obrazloženje da su dobrodošli oni ali ne i predstavnici roditelja ubijene djece, te Fondacije za izgradnju kulture sjećanja i Centra za mlade Kvart.

"Sedmicama ranije je taj sastanak dogovaran i trebao je biti zajednički sa predstavnicima vlasti i civilnog društva u sali gradske uprave. Evropski političari su bili prvo iznenađeni takvim prijemom a onda su odbili da se sastanu nasamo sa gradonačelnikom Slobodanom Javorom (SNSD) i predsjednikom Skupštine Mirsadom Duratovićem (DF)", napisao je Ramulić.


Ramulić je dodao da se radi o necivilizacijskom postupku dvojice predstavnika vlasti koji neće biti tek tako zaboravljen. Tokom posjete parlamentarci su obišli i bivši logor Keraterm i položili cvijeće pred spomen ploču.

slika
Foto: FB Dan bijelih traka / Europarlamentarci su posjetili i bivši logor Keraterm

"Nama koji podržavamo inicijativu roditelja za izgradnju spomenika ubijenoj djeci, ovaj sastanak se činio kao dobra prilika da se napokon sretnemo sa novoizabranim gradonačelnikom i predsjednikom Skupštine kako bi otklonili prepreke u realizaciji te inicijative. Ali je više nego očito da se predstavnici vlasti nisu htjeli obavezati oko spomenika pred važnim svjedocima. Na odvojenim sastancima oni imaju daleko više prostora da se opravdaju kao i nebrojeno puta do sada kada su dolazili međunarodni zvaničnici u Prijedor i pitali za spomenik", zaključio je Ramulić.
Skandal u Prijedoru: Europarlamentarci vraćeni s ulaza u Gradsku upravu

Evropski političari su bili prvo iznenađeni takvim prijemom a onda su odbili da se sastanu nasamo sa gradonačelnikom Slobodanom Javorom i predsjednikom Skupštine Mirsadom Duratovićem.

Sedmicama pripremana posjeta evropskih parlamentaraca iz stranke Zelenih Prijedoru okončana je skandalom u režiji prvih ljudi iz prijedorske vlasti.

Parlamentarke i parlamentarci iz Njemačke, Holandije i Austrije su vraćeni ispred ulaza u Gradsku upravu uz obrazloženje da su dobrodošli samo oni ali ne i predstavnici roditelja ubijene djece, te Fondacije za izgradnju kulture sjećanja i Centra za mlade Kvart. Sedmicama ranije je taj sastanak dogovaran i trebao je biti zajednički sa predstavnicima vlasti i civilnog društva u sali gradske uprave.

Evropski političari su bili prvo iznenađeni takvim prijemom a onda su odbili da se sastanu nasamo sa gradonačelnikom Slobodanom Javorom i predsjednikom Skupštine Mirsadom Duratovićem.

Otišli smo u prostorije Centra za mlade Kvart i tamo su parlamentarci mogli dobiti informacije o Prijedoru i njegovim vlastima. Parlamentarci putuju Bosnom i Hercegovinom skromno u minibusu i sinoć kasno su stigli u Sarajevo gdje danas imaju sastanak i sa članovima Predsjedništva BiH. Uticajni su to političari i ova njihova posjeta se dešava u vrijeme kada se donose sudbonosne odluke po budućnost Bosne i Hercegovine, piše mojprijedor.com.

Koliko je ovo neodgovorno ponašanje lokalnih političara tek će se saznati. Ništa se uvjerljivije nije moglo reći o njihovoj bahatosti, kršenju ljudskih prava, diskriminaciji koju proizvode, od ovog postupka političara.




Necivilizacijski postupak dvojice predstavnika vlasti, pogotovo prema Fikretu Bačiću, koji godinama uzalud dolazi pred tu zgradu kako bi ubijena prijedorska djeca dobila spomenik, neće biti tek tako zaboravljen. Zeleni su moćna politička organizacija u Evropi i oni će na osnovu ovakvih postupaka kreirati politiku Evropske unije prema nama.



Evropski parlamentarci su u sklopu svoje kratke posjete obišli bivši logor Keraterm i položili cvijeće pred spomen ploču, jedinu kojom je obilježen neki od logora na prostoru Republike Srpske, kako smo im objasnili.

Nama koji podržavamo inicijativu roditelja za izgradnju spomenika ubijenoj djeci, ovaj sastanak se činio kao dobra prilika da se napokon sretnemo sa novoizabranim gradonačelnikom i predsjednikom Skupštine kako bi otklonili prepreke u realizaciji te inicijative. Ali je više nego očito da se predstavnici vlasti nisu htjeli obavezati oko spomenika pred važnim svjedocima. Na odvojenim sastancima oni imaju daleko više prostora da se opravdaju kao i nebrojeno puta do sada kada su dolazili međunarodni zvaničnici u Prijedor i pitali za spomenik.

https://politicki.ba/vijesti/skandal-u- ... ravu/24099

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Abidaga » 23 jul 2022 21:24

Obnovljeno svih 19 prijedorskih džamija :zastava:
https://stav.ba/vijest/otvorena-posljed ... mija/10842

Sada je dosao na red i memorijalni centar poput onog u Potocarima:

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 21 aug 2022 11:53

Predsjednik Aktiva mladih SDS Prijedor Predrag Kukolj ukazao je na problem gašenja područnh škola u Prijedoru.

On je na svom Facebook profilu objavio video ispred škole u Gornjem Jelovcu koja je ove godine ugašena.

“Nakon škole u Gornjoj Dragotinji, škole u Volaru ugasila se još jedna osnovna škola, ovaj put u Gornjem Jelovcu. Škola koja je i nakon Drugog svjetskog rata organizovala nastavu, škola koja bi naredne godina napunila vijek postojanja ove godine je zvanično u miru ugašena.” – kaže Kukolj.

On ističe da kada se ugasi škola nestaje ie selo.

“Da li je ovo rezultat pronatalitetne politike i ko je krivac za tihi nestanak potkozarskih sela? Narodu moramo ponuditi adekvatne uslove da se vrate u svoje selo, rađaju djecu i žive život dostojan čovjeka.” – ističe Kukolj.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Jack » 02 sep 2022 12:07

Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Zmaj » 08 sep 2022 21:40

“Otcjepljenje” Omarske moguće već dogodine

Nakon što je nadležna komisija dala zeleno svjetlo da Omarska postane opština, ovo mjesto moglo bi već dogodine da se “otcijepi” od grada Prijedora i postane najmlađa lokalna zajednica u genocidnoj.

Komisija za davanje mišljenja o ispunjenosti uslova za osnivanje opštine Omarska dala je ove sedmice pozitivno mišljenje za ovu inicijativu, te pozitivno mišljenje na elaborat o teritorijalnoj promjeni grada Prijedora.

Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor rekao je da ovu odluku podržava, dodajući da se godinama priča o toj inicijativi.

"Sa srpskim članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom više puta smo razgovarali na tu temu i on je pružio punu podršku", rekao je Javor.

Dodao je da gradska vlast apsolutno podržava želju sugrađana iz tog dijela grada i nada se da će se ispuniti u što kraćem periodu, a to bi već, kako kaže, moglo da se dogodi iduće godine.

"Nakon što se poslije opštih izbora formiraju novi sazivi Vlade GT i Narodne skupštine GT očekujemo da će se ta tačka naći na dnevnom redu", kazao je Javor, dodajući kako se nadaju da će se određene zakonske procedure završiti do kraja godine.

S druge strane, dodao je, nije isključeno da će i Kozarac u narednom periodu opet potegnuti ovo pitanje.

"To se gotovo sigurno može očekivati, s tim što tu nemamo čistu situaciju, jer mnogo mjesnih zajednica gdje je većinsko stanovništvo srpsko gravitira ka Kozarcu. Tu je specifičnija situacija u odnosu na Omarsku", rekao je Javor.

Objasnio je da u Omarskoj uglavnom živi srpsko stanovništvo, koje je jednoglasno donijelo odluku da idu u osnivanje opštine, dok u Kozarcu dio mještana to želi, a dio ne.

"U narednom periodu vidjećemo šta će se tu dalje odvijati i kako će to proći", kazao je Javor, dodajući da je njihovo samo da podrže, ali kada dobiju zahtjev sa 7.000 potpisa, kao što je bio slučaj sa Omarskom.

Inicijativni odbor za vraćanje statusa opštine Omarskoj izrazio je zadovoljstvo zbog pozitivnog mišljenja Komisije za davanje mišljenja o ispunjenosti uslova za osnivanje opštine, ali su istakli da se neće dalje oglašavati, dok ne dogovore naredne korake sa Vladom GT.

Oko 13.000 mještana i tri osnovne škole sa više od 700 učenika, te rudna bogatstva, argumenti su koji su išli naruku pokretačima inicijative da Omarska dobije status opštine.

Najmlađa općina

Stanari su trenutno najmlađa opština u genocidnoj. Taj status dobili su u septembru 2014. godine kada je u entitetskom parlamentu jednoglasno podržano njihovo odvajanje od Doboja. Nakon toga prva opštinska vlast je birana na prijevremenim izborima početkom 2015. godine.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 18 sep 2022 20:38

https://faktor.ba/cs/vijest/amir-redzic ... igu/175169

Amir Redžić, Bosanac s njemačkom adresom: Izgubljeno djetinjstvo pretočio u knjigu




Amir Redžić, rođeni Prijedorčanin, kojeg je vihor rata 1993. godine odveo u njemački Bielefeld, autor je knjige "Kriegskind" - "Dijete rata", koja je sada dostupna i na bosanskom jeziku.

Ovaj bivši karate reprezentativac Njemačke i diplomirani industrijski majstor digitalnih i šampanih medija u knjizi podnaslova "Kada je ljiljan prestao da cvjeta" opisuje svoje djetinjstvo tokom agresije na BiH u rodnom Čarakovu nadomak Prijedora, gdje je živio do 10. godine. Iako rođeni Bosanac, svoju životnu priču, iskustva i događaje je najprije napisao na njemačkom jeziku, jer, kako kaže, imao je osjećaj da je njegov njemački vokabular daleko bogatiji. Nakon prijevoda na bosanski, knjiga će uskoro biti dostupna i na drugim jezicima, a prijevod na engleski se privodi kraju.

- Knjiga "Kriegskind" opisuje sva događanja tokom rata 1992. Vrlo detaljno sam opisao događaje koje sam doživio na vlastitoj koži, iz ugla jednog 10-godišnjeg dječaka iz tog vremena. Knjiga opisuje bijeg iz bivše Jugoslavije, a pisao sam malo o Bosni, historiji, životu moje porodice u Bosni, o tome kako je počeo rat, kako su nas progonili, ubijali u selu, kako smo bježali… Mnogo mi znači što je knjiga prevedena na moj maternji jezik, ali bez obzira na kojem je jeziku, važno je da sam na papir uspio da prenesem svoju priču i sve te doživljaje jer je to nešto što mi leži na srcu i prati me kroz cijeli život - kaže Amir Redžić.

- Drago mi je da se čuje za našu Bosnu, a pogotovo što će neka majka da pročita knjigu na našem jeziku i da se prisjeti svog sina ili muža iz tog vremena, a koji danas nisu tu. Također, ona će djeci dati odgovore na neka pitanja, na koja dugo traže odgovore. Većina nas iz bivše Jugoslavije zna i sjeća se šta je sve bilo, pogotovo oni koju su sve na vlastitoj koži doživjeli i preživjeli. Volio bih da i druge zemlje čuju i saznaju za te događaje jer, da budemo iskreni, većina ljudi u svijetu ne zna gdje je Bosna na karti, a kamoli šta se sve desilo - nastavlja Redžić.

Knjigu je pisao pet godina, a sada do njega stižu i prve reakcije iz domovine i sugrađana iz Prijedora i Kozarca.

- Ljudi pozitivno ocjenjuju knjigu. U Bosni se još toliko i ne čita jer Amazon platforma nije toliko bliska ljudima. Međutim, ljudi je donose iz dijaspore i komšije je čitaju, moji Prijedorčani iz Amerike i Australije. Pohvale su tu, kao i znakovi koliko je ta priča bitna za sve nas. Čovjek uvijek ima osjećaj da jedna strana mora biti loša, a druga dobra. No u knizi se isključivo radi o tome šta su moje oči vidjele, doživjele i šta sam tada preživio. Mojim Prijedorčanima i Kozarčanima ova knjiga zaista mnogo znači. To je moj osjećaj - govori bivši karate reprezentativac Njemačke i nosilac crnog pojasa.

Amir već više od 30 godina živi u Njemačkoj, a prvi dani i godine života u ovoj zemlji nisu bile jednostavne za njegovu porodicu.

- Borili smo se dok nismo stali na svoje noge. U Njemačkoj sam završio nekoliko zanata i vremenom sam se razvio u industrijskog majstora u oblasti štampe. Uporedo sam se bavio karateom i primljen sam u reprezentaciju. U mojoj karijeri sportiste sam osvojio bezbroj nacionalnih i internacionalnih medalja. I dalje se bavim sportom, koji mi je oduvijek bio velika ljubav. Karate je bio moj lijek i oblikovao me je kao čovjeka. Nisam više u reprezentaciji i ne pripremam se za neka prvenstva kao prije, ali se bavim sportom i održavam zdravlje. Ovdje sam upoznao i suprugu i zasnovao porodicu. Imam dvoje djece, a moja najveća ljubav je moja porodica i vrijeme provedeno sa voljenima - ističe Redžić.

Na pitanje da li planira pisati i objavljivati nove knjige, te se ozbiljnije posvetiti književnosti, kaže da ni njegova prva knjiga "Dijete rata" nije bila u planu, ali se desila kao i mnoge druge stvari u njegovom životu, te da će vrijeme pokazati svoje.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Abidaga » 25 feb 2023 23:15

slika
Završeni radovi na izgradnji Islamskog kulturnog centra u Kozarcu
https://saff.ba/slika-dana-zavrseni-rad ... u-kozarcu/

Limas100
Član
Postovi: 506
Pridružen/a: 27 mar 2018 18:50

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Limas100 » 24 mar 2023 11:36

https://www.kozarac.eu/index.php/novost ... stina.html


MINISTARKA RAZRIJEŠILA DILEMU Koja područja će obuhvatiti Omarska kad postane opština?
Već odranije je najavljeno da bi Omarska uskoro mogla da dobije status opštine. Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić rekla je da je Inicijativni odbor za osnivanje te opštine podnio Skupštini Prijedora inicijativu za osnivanje na koju je navedeni parlament dao pozitivno mišljenje.

„Prema Inicijativi, područje opštine Omarska činila bi naseljena mjesta Babići, Bistrica, Busnovi, Gradina, Jelićka, Kevljani, Krivaja, Lamovita, Marićka, Niševići, Omarska i Petrov Gaj“, objasnila je Jujićeva.

Dodala je da je Vlada Srpske razmatrala inicijativu Odbora za osnivanje opštine Omarska, elaborat o opravdanosti teritorijalne promjene, mišljenje Skupštine grada Prijedor i mišljenje Komisije za davanje mišljenja o ispunjenosti uslova za osnivanje opštine Omarska te je prihvatila navedenu inicijativu.

„Sljedeći korak u realizaciji povodom ove inicijative je izrada Nacrta zakona o osnivanju opštine Omarska u skladu sa planom rada Vlade i Programom rada Narodne skupštine“, rekla je Jujićeva.
Neznam jel ovdje ista drugacije od toga sto je objavljeno ranije.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Jack » 31 maj 2023 12:18

Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Jack » 31 maj 2023 22:40

Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 22 jun 2023 00:24

MIRSAD DURATOVIĆ POSTAO ČLAN SDP-a: Dobrodošlicu mu poželjeli Nikšić, Mijatović i Grbić

https://faktor.ba/vijest/mirsad-duratov ... bic/202262

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 30 jun 2023 21:35

http://indikator.ba/POLITIKA-I-DRU%C5%A ... dno-Kozare

Burno zbog rudnika lignita podno Kozare
Preduzeće Drvo Eksport oglasilo se saopštenjem za javnost u kojem je ustvrdilo da je ispoštovalo sve procedure te da se protiv njih vodi dirigovana kampanja

Preduzeće Drvo Eksport oglasilo se saopštenjem za javnost u kojem tvrdi da je u zakonitom koncesionom postupku za projekt otvaranja rudnika lignita na teritoriji Grada Prijedora ispoštovalo sve korake procedure koju nalažu zakoni i organi Republike Srpske.

Preduzeće se oglasilo nakon protesta mještana i ekoloških aktivsta proteklih dana koji su tražili da se projekt zaustavi zbog uticaja na okoliš, te poslije zaključka Skupštine Grada Prijedora da istaživanja na lokalitetima Bistrica i Bukova kosa budu obustavljena.

Drvo eksport navodi u saopštenju da je pribavio sva tražena mišljenja i saglasnosti u dosadašnjem toku procedure i uredno ih dostavio nadležnim organima;
Preduzeće naglašava da je u cjelosti isplatilo sve mještane koji su im prodali zemlju.

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 05 jul 2023 22:48


Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Jack » 06 jul 2023 00:27

Cetnike
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la Jack » 11 jul 2023 04:39

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/30 ... stase.html

Bistrica je veliko selo
To bi bilo extra ali vidit cemo
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 24 jul 2023 11:21

https://faktor.ba/vijest/tri-decenije-s ... asi/204984
Tri decenije se traže posmrtni ostaci 500 ubijenih Prijedorčana: Trećina pronađenih žrtava su bili logoraši


https://faktor.ba/vijest/klanjana-dzena ... mao/205159
Klanjana dženaza za dvije žrtve iz Prijedora i doline Sane: Ubili su mi sve najdraže koje sam imao
20.07.2023.

Kolektivna šehidska dženaza za dvije žrtve iz Prijedora i doline Sane, koje su ubijene 1992. godine, klanjana je danas u Kamičanima u Kozarcu, a dženazu je predvodio reisu-l-ulema Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović.


https://faktor.ba/vijest/kavazovic-u-ka ... lom/205163

Kavazović u Kamičanima: Odbacimo zavade i zablude da ćemo se spasiti ako budemo pognuli glavu pred zlom
20.07.2023.

Dužni smo, zarad naše djece, ali i cijelog čovječanstva, otkriti istinu i iznijeti je na svjetlo dana: da bude opomena, da zorno svjedoči učinak pomračenog uma, zadojenog mržnjom, i mi ćemo to učiniti, ako Bog da - poručio je danas u Kamičanima reisul-ulema Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović.


https://faktor.ba/vijest/brojni-vjernic ... ima/205156

Brojni vjernici na kolektivnoj dženazi u Kamičanima
20.07.2023.

U Memorijalnom centru Kamičani u Kozarcu kod Prijedora danas će biti klanjana kolektivna dženaza nakon koje će uslijediti ukop dvije žrtve Prijedora i doline Sane.

U Prijedoru je od 1992. do 1995. godine protjerano oko 50.000 osoba, a kroz logore Keraterm, Omarska i Trnopolje, te još 54 mjesta zatočenja prošlo je oko 30.000 muškaraca, žena i djece nesrpske nacionalnosti.

Posmrtni ostaci ubijenih Bošnjaka i Hrvata iz Prijedora pronađeni su na 501 lokaciji i u 73 masovne grobnice, na području 10 opština i u tri države odnosno u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbiji.


https://faktor.ba/vijest/reis-kavazovic ... ava/205151
Reis Kavazović: Svakog ko ima savjesti treba brinuti ovoliki broj slobodnih zločinaca i neukopanih žrtava
20.07.2023.

U Kozarcu, kao i ranije u Srebrenici, svjedočimo onome što je bio zločin, onome što je učinjeno nad nevinim osobama i uvijek se iznova pitamo kako se to moglo dogoditi, koja je to bila svijest i kakva je to savjest koja je dozvolila da se ovoliki broj ljudi ubije.

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 25 jul 2023 08:33

Novi nasrtaji na istinu i bosnjake

https://faktor.ba/vijest/reis-kavazovic ... ava/205151


NATAŠA KANDIĆ OTVORENO: "Odluka da Dan sjećanja na žrtve akcije Oluja bude obilježen u Prijedoru politički i civilizacijski neprihvatljiva"

Kandić smatra i da je neshvatljivo da nema političkog sluha za Prijedor, čiji su stanovnici bili žrtve stravičnih zločina na kraju 20. vijeka.

Odluka predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, patrijarha Porfirija i predsjednika bosansko-hercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, da Dan sjećanja na žrtve hrvatske akcije Oluja, ove godine bude održan u Prijedoru, izazvala je brojne negativne reakcije u javnosti.

Sociološkinja i aktivistkinja za ljudska prava iz Srbije Nataša Kandić kazala je za Gradsku RTV da je takva odluka politički i civilizacijski neprihvatljiva, imajući u vidu zločine u tom gradu nad više od tri hiljade civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.

U gradu, u kome se svake godine obilježava Dan bijelih traka u znak sjećanja na nedužne civile bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, neprihvatljivo je organizovati Dan sjećanja na žrtve akcije Oluja, ističe Kandić.

“Organizovati u Prijedoru bilo šta drugo, osim onoga što je za taj grad toliko važno, koji je počeo da poprima, da kažem, neku normalnu dimenziju grada, u kojem ima osjećanja i drugih etničkih zajednica za ono što se događalo Bošnjacima i Hrvatima, i sada opterećivati i porodice žrtava i građane, sa dodatnom jednom političkom organizacijom događaja je nepotrebno”, navodi Kandić.

Kandić smatra i da je neshvatljivo da nema političkog sluha za Prijedor, čiji su stanovnici bili žrtve stravičnih zločina na kraju 20. vijeka.

“Ta ideja, osim što je politički neprihvatljiva, to nije ideja u dobrom duhu, ona je civilizacijski, sa stanovišta poštovanja žrtava takođe neprihvatljiiva. Mislim da treba što više različitih aktera, civilnog društva, političkih partija, sa cijelog prostora bivše Jugoslavije da pozovu predsjednika Srbije da odustane od te odluke. Neshvatljivo je i bez komentara treba da prođe, Patrijarh (Pavle) treba da se stidi da on učestvuje u tome, da on smatra da je mjesto za komemoraciju žrtvama Oluje baš u Prijedoru”, poručuje Kandić.

Podsjećamo, u Prijedoru je tokom rata između 1992. i 1995. godine krizni štab grada, na čelu sa Srpskom demokratskom strankom, izdao naredbu kojom je nesrpskom stanovništvu naređeno isticanje bijelog platna na domovima, dok je istom naredbom bilo predviđeno da Bošnjaci i Hrvati na javnim mjestima na nadlakticama nose bijele trake. Nakon toga uslijedili su strašni zločini, u kojima je ubijeno 3.176 civila, dok je oko 30.000 Prijedorčana bošnjačke i hrvatske nacionalnosti prošlo kroz logore. Za te zločine, dosad je doneseno oko 50 pravosnažnih presuda i izrečene su kazne od oko 800 godina zatvora.

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 30 jul 2023 07:22


DRAGAN BURSAĆ: "Godišnjica ‘Oluje’ će biti sramno obilježena nad kostima ubijenih Prijedorčana; Hoće li se sjetiti 102 ubijena prijedorska djeteta?"

I zašto se onda ljudi od vjere, da mislim na patrijarha Porfirija, ne okrenu i ne izgovore makar jedno povijesno izvinjenje bošnjačkom i hrvatskom narodu, umjesto da obilježavaju nešto na kostima tih naroda?


Piše: Dragan BURSAĆ (Al Jazeera)


Srpski Dan sjećanja na Oluju biće održan nad kostima ubijenih Bošnjaka i Hrvata Prijedora i prijedorske regije upravo zato što ova regija i jeste ogromno stratiše nesrba. Ovo je u konačnici potpuna inat-sprdnja s preko 3000 ubijenih od kojih su 102 djeteta. Ovo je kontinuitet negiranja zločina i genocida.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je ovih dana da su patrijarh Porfirije i on prihvatili prijedlog predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika da Dan sjećanja na žrtve hrvatske vojno-policijske akcije Oluja bude obilježen u Prijedoru, 4. avgusta.

Tako je tročlano političko i duhovno rukovodstvo većine Srba odlučilo da na jednoj od najvećih rana Bosne i Hercegovine, onoj prijedorskoj, obilježi dan sjećanja na finale velike želje srpskih nacionalista da u oružanoj pobuni pripoje sebi jedan dio hrvatske teritorije. Treba li napomenuti da su velikosrpske snage izgubile i taj rat i podvijenog repa kapitulirale i raspustile paradržavu SAO Krajinu.

No, vratimo se na Prijedor.

U Prijedoru je mučki ubijeno preko 3000 nesrba, pretežno Bošnjaka i Hrvata, upravo zarad ideje koja je stvorila i SAO Krajinu i entitet Republiku Srpsku. Zarad te sumanute ideje, ljudi su nosili bijele trake prije odstrela i odvođenja u logore Keraterm, Omarska, Trnopolje i Manjača. Zarad te velikosrpske ideje, koja je okončana Olujom svijet je ugledala Tomašica, najveća masovna grobnica nakon Drugog svjetskog rata na tlu Evrope. Zarad te ideje, te pročetničke mračnjačke ideje o “svim Srbima u jednoj državi“, u konačnici, ubijeno je 102 prijedorska djeteta, a Prijedor i Kozarac su bile polazne tačke za genocid i genocidne radnje u kojima je Srebrenica bila kulminacija i završni logističko-ideološki čin genocida.

Zašto Prijedor?

Pa zašto onda Prijedor, pita se ljudski razum, pita se svaki čovjek, pita se svaka kost ljudska iz grobnica pronađenih i nepronađenih u Potkozarju?

I ako nemaju ljudskosti Dodik i Vučić, da li je moguće da čovječnosti nema ni prvi čovjek Crkve Srbije patrijarh Porfirije, koji je aminovao ovo sramno okupljanje ponad ubijenih Prijedorčana?

A sve se radi iz inata, zarad soli na ranama porodica ubijenih, zarad obilježavanja teritorije proklete i četničkog junačenja nad svježim humkama i nišanima.

“Dogovoreni su važni zajednički sastanci u bliskoj budućnosti na teritoriji Republike Srpske, a patrijarh Porfirije i ja prihvatili smo predlog predsednika Dodika da obeležavanje Dana sećanja na sve stradale i prognane Srbe u oružanoj akciji ‘Оluja’, bude održano u Prijedoru 4. avgusta”, naveo je sladostrasno Aleksandra Vučić, niti ne trepnuvši nad pustim faktom da će upravo ovim činom slaviti velikosrpsku ideju koja je ubijala Prijedorčane od 1992. do 1995.

Ili budimo do kraja iskreni, zapomaganje nad Olujom sve sa zapaljivim govorancijama, biće održano nad kostima ubijenih Bošnjaka i Hrvata Prijedora i prijedorske regije upravo zato što ova regije i jeste ogromno nesrpsko stratiše. Ovo je u konačnici potpuna sprdnja s mrtvim ljudima i njihovim porodicama i ovo je kontinuitet i negiranja zločina i genocida u konačnici.

Da u Prijedoru nije ubijeno preko 3000 ljudi, da nema Tomašice, da nije bilo logora smrti, da nije bilo najvećeg bošnjačkog stratišta nakon Srebrenice, ne bi Dodik, Porfirije i Vučić obilježavali sjećanje na “Oluju“ baš tu. I to je jedina istina! najbanalnija inat komemoracija kao dio velikosrpskog projekta, koja služi da se ljudi još više zamrze.

Hoće li se sjetiti 102 ubijena prijedorska djeteta?

I hajmo ljudski, hoće li Vučić, Porfirije i Dodik položiti cvijet, makar jedan cvijet na spomenik za 102 ubijena prijedorska djeteta? Neće, jer spomenika nema, ne postoji! A za nepostojanje može “zahvaliti“ gradskim i entitetskim ocima, koji tri decenije prelaze preko pustog fakta da je u ime srpstva ubijano nečije potomstvo jer se drugačije zvalo.

Hoće li političko-vjerska kamarila srpskog sveta otići pa položiti cvijeće ispred logora prijedorskih? Možebitno, ali će to cvijeće biti ostavljeno na spomeniku srpskim vojnicima i policajcima koji su držali nesrbe kao roblje i kao zvijeri u kavezima i na ograđenoj teritoriji, mučeći ih glađu, žeđu, e da bi na koncu ti nesrbi bili najsurovije ubijeni i kosti im razvučene-od Korićanskih stijena do Tomašice. Dakle srpski vojnici imaju spomenik, ali ubijena djeca ga nemaju.

Godišnjica zločina u Keratermu očekivano bez vlasti RS-a
A evo kako i znam da se neće odazvati oci entiteta Republika Srpska i gosti iz Srbije na poziv ljudskosti:

Niko od vlasti iz RS nije došao da obilježi godišnjicu zločina u Keratermu. Da vas posjetim, u ovom logoru je od kraja maja do početka avgusta 1992. godine bilo zarobljeno više od tri hiljade ljudi. A samo u toku jedne noći sa 23. na 24. juli 1992. godine strijeljano je njih 200. Ukupno je u logoru Keraterm ubijen 371 logoraš.

I niko od srpskih predstavnika nije bio na obilježavanju strašne godišnjice prije neki dan. Niko da se udostoji da dođe i klekne. Ma nije morao ni klečati, dovoljan je bio cvijet. Ili niti cvijet, samo prisustvo je nešto. Ovako muk, šutnja i planovi za budućnost.

Planovi za obilježavanje Dana sjećanja na Oluju baš u Prijedoru.

I da budemo do kraja ljudi, neka svako obilježi dan sjećanja na stradale civile, ali…moglo jr to raditi bilo koje civilno udruženje, a ne svesrpsko rukovodstvo.

I nije li oluja reakcija države Hrvatske na velikosrpsku politiku “krvi i tla“, koja je htjela da odcijepi dio njene teritorije? Nije li “Oluja“ vojno-redarstvena akcija bila eho, tek slabašni odjek onoga što je uradila velikosrpska politika upravo u Prijedoru i Kozarcu?

I ne mijenja li onda današnje rukovodstvo srpskog sveta uzrok za posljedicu? Nije li Oluja posljedica, a etničko čišćenje, zločin i genocid uzrok u konačnici?

I zašto se onda ljudi od vjere, da mislim na patrijarha Porfirija, ne okrenu i ne izgovore makar jedno povijesno izvinjenje bošnjačkom i hrvatskom narodu, umjesto da obilježavaju nešto na kostima tih naroda?

Onako sasvim ljudski, ne možete obilježavati dan sjećanja na žrtve Oluje u jednom od najstrašnijih mjesta bošnjačkog i hrvatskog stradanja, ako niste obilježili stradanje Bošnjaka i Hrvata! Ne možete, to jednostavno ne ide i svako obilježavanje je onda čista provokacija, zapljuvavanje teritorije i što je najstrašnije, prijetnja onim preživjelim i istraumatiziranim povratnicima koji žive svoj getoizirani život.

A s ovakvim rukovodstvom države Srbije, Crkve Srbije i manjeg entiteta nema budućnosti, jer oni ne žele budućnost.


https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/31 ... eteta.html

atif
Član
Postovi: 6261
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Prijedorska regija

Post Postao/la atif » 31 jul 2023 20:57


Predsjednik manjeg bh entiteta Milorad Dodik izjavio je danas da je Prijedor prvi prihvatio kolonu izbjeglih Srba u pogromu "Oluja" i da zaslužuje svaku vrstu pažnje, pa i da tamo 4. avgusta Srpska i Srbija obilježe Dan sjećanja na sve stradale i prognane Srbe u Pogromu "Oluja" 1995. godine.

"Prijedor je stradalničko mjesto, stradao je u Drugom svjetskom ratu. On je srce stradalničke Kozare, gdje su ustaše pokupile više od 70.000 u Јasenovac, najviše žena i djece", rekao je Dodik za RTS.

Istakao je da je strah od ponavljanja zločina generisao otpor da se ne ponovi zločin, ali je ukazao da je tamo mnogo Srba stradalo i u ovom ratu, i to više nego drugih naroda.

Dodik je napomenuo da se Prijedor odbranio u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, da je prijedorska brigada učestvovala u borbama za Koridor.

On je istakao da se daje pijetet svim žrtvama, ali se i dalje pokušava napraviti jedan mit da su samo jedni stradali, a drugi nisu, da Srbima pokušavaju da zabrane da budu stradalnici.

Dodik je dodao da će zajedno sa predsjedikom Srbije Aleksandrom Vučićem 4. avgusta posjetiti i Petrovačku cesta gdje se takođe desio zločin, navodeći da na tome mjestu Srbija i bh entiteta grade kapelu.
https://www.nezavisne.com/novosti/bih/D ... nju/782765

Odgovorite