☑ Pravila foruma i savjeti

Prijedorska regija

Moderator/ica: Drina

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Prijedorska regija

Post Postao/la ABen » 20 okt 2012 12:43

Sve o ovim opcinama ovdje
-Prijedor
-Bosanski Novi
-Bosanska Dubica
-Krupa na Uni
-Oštra Luka
-Bosanska Kostajnica
Tri škole i dalje izvan sistema centralnog grijanja
http://www.nezavisne.com/novosti/gradov ... 63088.html

SRNA - 15.10.2012 15:46
PRIJEDOR - Tri prijedorske osnovne škole, kojima je zbog oko 300.000 KM dugova bilo isključeno centralno grijanje prethodne dvije sezone, ni do danas nisu priključene na toplovodni sistem, rekla je Ljiljana Despotović, direktor "Toplane" Prijedor.
"Po izvršnim rješenjima Okružnog suda Banjaluka, Ministarstvo finansija Republike Srpske isplatilo je dugove sa kamatama za škole 'Desanka Maksimović' i 'Dositej Obradović', a još čekamo da to učini i za školu 'Branko Ćopić'", navela je Despotovićeva.
Ona je dodala da se u međuvremenu nijedna od ovih škola nije priključila na sistem centralnog grijanja, iako ih na to, prema njenim riječima, obavezuje Odluka o toplovodnoj mreži.
"Škole koje izmire svoj dug stvaraju uslove da se ponovo priključe na sistem centralnog grijanja. Predočićemo im moguće modele plaćanja", najavila je Despotovićeva.
U četvrtoj osnovnoj školi na području grada, OŠ "Petar Kočić" u naselju Urije, za zagrijavanje prostora koriste vlastitu kotlovnicu budući da u ovom naselju nije izgrađena toplovodna mreža.
Iako je iz škola u više navrata naglašavano da im je grijanje na drva u vlastitim kotlovnicama jeftinije od centralnog i do pet puta, lokalna vlast je negodovala zbog pretvaranja škola u drvarnice, zahtijevajući od Vlade Republike Srpske da škole u Prijedoru imaju isti tretman kao i škole u Banjaluci, kada je u pitanju grijanje.
Sezona grijanja u Prijedoru počela je jutros sa manjim smetnjama čije otklanjanje je u toku.
Za sezonu grijanja potrebno je oko 5.500 tona mazuta, a cijene su prošlogodišnje i iznose 1,73 KM po kvadratnom metru za fizička lica, za budžetske korisnike 2,78 KM, a za ostala pravna lica 3,52 KM.
Prijedorska "Toplana" zagrijava 330.000 kvadratnih metara prostora i ima oko 5.000 korisnika. Od potrošača potražuje ukupno pet miliona maraka duga.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Prijedor_All about

Post Postao/la ABen » 20 okt 2012 13:14

Sezona grijanja u Prijedoru počinje u ponedjeljak
http://www.nezavisne.com/novosti/gradov ... 62578.html

SRNA - 11.10.2012 14:37
PRIJEDOR - Centralno grijanje u Prijedoru počeće sa radom u ponedjeljak, 15. oktobra, ali je moguće da počne i ranije, ako u međuvremenu temperatura vazduha bude veoma niska, rekla je direktor prijedorske "Toplane" LJiljana Despotović.
"Pratimo temperaturu vazduha, posebno u večernjim časovima, i prema tome ćemo odrediti da li će grijanje početi i prije ponedjeljka, kada je zvanični početak sezone grijanja", rekla je Despotovićeva novinarima.
Ona je navela da je voda puštena u sistem i da su za sutra planirane tople probe.
"Do sada nam je dopremljeno 200 tona mazuta i pogoni su spremni za početak ovogodišnje sezone grijanja, a mazut će stizati u etapama u skladu sa kapacitetom rezervoara", dodala je Despotovićeva.
Za predstojeću sezonu grijanja biće potrebno oko 5.500 tona mazuta, a u prošloj sezoni potrošeno je oko 5.160 tona goriva, jer je bilo dosta toplijih dana.
Cijena grijanja iznosI 1,73 KM po metru kvadratnom za fizička lica, za budžetske korisnike 2,78 KM, a za ostala pravna lica 3,52 KM.
Prijedorska "Toplana" zagrijava 330.000 metara kvadratnih prostora i ima oko 5.000 korisnika. Od potrošača potražuje ukupno pet miliona maraka duga.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Prijedor_All about

Post Postao/la ABen » 20 okt 2012 13:15

Pješice od Portugala do Egipta
http://www.nezavisne.com/novosti/gradov ... 62596.html

SRNA - 11.10.2012 15:50
PRIJEDOR - Amerikanac Ken Šreder, koji je 1. novembra prošle godine krenuo da pješači od Portugala do Egipta, stigao je danas u Prijedor, noseći poruku mira koju namjerava predati Jevrejskom vijeću u Izraelu i Hamasu u Palestini.
"Prije godinu dana odlučio sam se za šetnju mira do Egipta, gdje ću se sastati sa pripadnicima organizacije Masterpis koja propagira mir u svijetu. Masterpis će 2014. godine organizovati koncert za mir u Kairu i zato sam odlučio pješačiti do tamo", rekao je Šreder novinarima u Prijedoru.
Šreder živi u Portugalu 15 godina, ima 52 godine i nastavnik je engleskog jezika. Do sada je pješačio kroz Portugal, Španiju, Maroko, Francusku, Italiju, Sloveniju i Hrvatsku.
"Ponekad me usput prate ljudi i po nekoliko kilometara ili cijeli dan. Pječašenje smatram svojim poslom i ljudi koji u to vjeruju poklanjaju mi novac. Mjesečno trošim od 100 do 150 evra, a na put sam krenuo sa 200 evra. LJudi me prate i na blogu i daruju novac, hranu i prenoćište, čak i oni koji ne podržavaju ovu šetnju, žele da pomognu", rekao je ovaj putnik.
Šreder je u Sloveniji upoznao Belgijanku Inge koja je biciklom krenula iz Belgije ka Kini i koja je odlučila da mu se pridruži jednim dijelom puta.
"Imam 28 godina i studirala sam novinarstvo. Nemam mirovnu misiju kao Ken nego samo volim putovati. Putovanje je moj život. Šta ću raditi poslije toga, ne znam jer nisam odredila do kada ću putovati, odnosno moje putovanje može trajati godinama", rekla je Inge.
Na svom putu Amerikanac sa portugalskom adresom i Belgijanka posjećuju organizacije koje zagovaraju mir, a nakon BiH put će nastaviti kroz Srbiju ka Turskoj.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Prijedor_All about

Post Postao/la ABen » 22 okt 2012 09:36

Bolesni cetnici. Oni zrtve nekog pokolja? :huhu:
Obilježena 70. godišnjica stradanja Srba u Velikom Palančištu
http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... 63931.html

Srna - 21.10.2012 15:28
PRIJEDOR - U Velikom Palančištu kod Prijedora danas je obilježeno 70 godina od pokolja u tom selu gdje su ustaše za samo jednu noć na zvjerski način ubile 342 stanovnika srpske nacionalnosti, među kojima je bilo 226 djece.

Vijence su na spomen obilježje položile delegacije gradonačelnika Prijedora, opštinskih organizacija SUBNOR-a, Boračke i Organizacije porodica poginulih otadžbinskog rata Prijedor, te potomci žrtava Drugog svjetskog rata.

Na partizanskom groblju i groblju žrtava fašističkog terora na Pohorinama u Velikom Palančištu održan je tradicionalni narodni zbor na kojem su evocirane uspomene na stradanje civila ovog, kao i susjednih sela Crna Dolina i Božići tokom oktobra 1942. godine, kao i borce stradale sa ovog područja tokom Drugog svjetskog rata koji su na tom mjestu sahranjeni kao bezimeni.

Predsjednik Opštinske organiazacije SUBNOR-a Prijedor Veljko Rodić rekao je da je ovo sjećanje na žrtve nad kojima su ustaše u noći 21. na 22. oktobar 1942. godine izvršili stravičan pokolj.

"Na mjestu smo da se još jednom prisjetimo svih žrtava tog stravičnog pokolja gdje im je vjetar jedini posjetilac, a kiša jedini zvuk koji čuju, a nama vječna opomena da se ovako nešto srpskom narodu na ovim prostorima ne smije ponoviti", rekao je Rodić u obraćanju okupljenima.

Predsjednik SUBNOR-a Republike Srpske Blagoje Gajić je istakao da je tada bila druga ofanziva neprijateljske vojske na Kozari.

Fašističke snage su, kaže Gajić, i u ovoj ofanzivi nasrnule na goloruki narod, iako im je primarni cilj bio borba protiv kozaračkih partizana.

"Ovo je jedan od najmonstruoznijih zločina koji je za vrijeme Drugog svjetskog rata izvršen na Kozari jer je te noći ubijeno bez ijednog pucnja ukupno 650 stanovnika, među kojima više od 200 djece u selu Palančištu i Gornjem Jelovcu, kod Prijedora gdje je takođe postoji spomenik za žrtve ovog zločina", rekao je Gajić.

S ciljem očuvanja sjećanja na nedužno stradale stanovnike Velikog Palančišta, prije godinu dana osnovano je Udruženje potomaka i poštovalaca civilnih žrtava rata od 1941. do 1945. godine Veliko Palančište.

U organizaciji ovog udruženja 70. godišnjica ustaškog pokolja u Velikom Palančištu obilježena je juče služenjem parastosa i polaganjem vijenaca na mjestima stradanja.

Udruženje je prikupilo podatke o civilnim žrtvama rata u periodu od 1941. do 1945. godine u Velikom Palančištu, a sljedeće aktivnosti biće priprema monografije kojom bi se trajno sačuvala istina o civilnim žrtvama rata u Velikom Palančištu, obilježavanje mjesta stradanja civilnih žrtava rata, kao i zaštita postojećih spomen-obilježja.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Prijedor_All about

Post Postao/la ZV Keli » 22 okt 2012 10:31

Moguce da su ustase upale u selo ali koliko je meni poznato nisu ustase u Bos.Krajini djelovale ali mozda i grijesim.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Prijedor_All about

Post Postao/la ABen » 22 okt 2012 11:28

Stoka ostaje stoka. Za ove koji nisu iz Prijedora moram da objasnim da potok puharska od kojeg su oni napravili kanalizaciju tece kroz gradska naselja kao sto su Pecani. Cak su uz tu kanalizaciju napravili nove stanove za njihove borce i napravili jedan bazen za koji koriste vodu iz potoka Puharska. A Puharska je tek zagadenja od njihovih naselja.
yV1BZXBlwIg&feature
Video: Život uz otvorenu kanalizaciju
http://www.futura.ba/web/barkod/3265-vi ... aciju.html

28/09/2012 10:49:00
Gradom na Sani Prijedorčani ponosno nazivaju svoje mjesto življena. Manje je poznato da grad sa oko 120 tisuća stanovnika, osim na rijeci Sani, leži i na potpuno otvorenim kanalizacijama, i to u svojim urbanim dijelovima. Još manje je poznato da je rijeka Sana po kvaliteti vode u drugoj kategoriji do Prijedora, a od Prijedora u trećoj. Razlog tome je upravo ovdašnja kanalizacija koja se, netretirana, izlijeva u rijeku. Rijeku čije ime na latinskom znači zdravlje.
Novinarka: Katarina Panić
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Prijedor_All about

Post Postao/la Drina » 24 okt 2012 20:33

Ma nista neobicno. Pogledaj kako je prljavo oko njihovih kuca.
Tako se nakon rata naselio jedan rusofil ka prilazu u moje mjesto. Sagradio stalu uz samo cestu i odlagao dubrivo tik uz isto. Onako smrad zesci + kad padne kisa pa kad se to razlije po asfaltu. A kuca mu 10 od stale. A iza ima prostora koliko hoce.Peksin nevideni.

Kasnije je negdje odtutnjao. To ti je ta kultura.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41245
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedor_All about

Post Postao/la Jack » 25 okt 2012 04:25

Ok, drzite se teme

Bilo je pokolja u Palancistu od strane ustasha iz Hrvatske, koji su nosili fesove.

Sta mislite.Podsjeca li vas na istu taktiku Istocne Hercegovine.Pa, naravno

Moj rahmetli pradida je spasio 2000 Srba od pokolja na Kozari.Pa, su ga pocastili potomci tih istih sto su mu ubili unuka od 20 tak godina.Inace, na Mrakovici, uklesano je i njegovo ime, bio je partizanski komandant, na Kozari

Sto se tice Prijedora.Taj grad su napravili Bosnjaci, sve sto valja, sto je valjalo, sto ce valjati, od toplana gradskih 1972, a od 1992, taj grad nema TOPLANA.Do gradske trznice, hotela Prijedora, i bilo je jos zamisli da nije bilo rata.Danas, oni jedva stadion mogu da skrpe.Patrija propada.Jedino ono malo korza sto su skockali, a ostalo.Ruglo

Tesko mi je reci, da je to Prijedor

Fakat, tesko mi je reci

Cek, cek :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit:

E, sad mi je bolje

:goofy:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Prijedor_All about

Post Postao/la ZV Keli » 25 okt 2012 18:54

Dosta Bosnjaka je Srbe spasilo a Boga mi su se fino oduzili,zato pamet u glavu i nikada se vise ne treba mijeati u sukobe Srbi vs Hrvati

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Prijedor

Post Postao/la BH-HZ » 17 nov 2012 22:31

AB je li ti zivis u Prijedoru ili negdje u inostranstvu??
Bosna Bosnjacima!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Prijedor

Post Postao/la ABen » 17 nov 2012 22:36

U Njemackoj zivim.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
interista_1908
Član
Postovi: 270
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:28

Re: Prijedor

Post Postao/la interista_1908 » 02 dec 2012 17:59

Turska Vlada ove godine odobrila je 100 miliona eura za pomaganje održivog povratka širom BiH. Do sad je 30 posto kredita iskorišteno.

Ekipa Al Jazeere posjetila je jednog povratnika u Kozarcu koji je dobio kredit i uspješno ga uložio

http://www.youtube.com/watch?v=JKDeVhQnV3E

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Prijedor

Post Postao/la Bosnjak » 02 dec 2012 18:22

interista_1908 je napisao/la:Turska Vlada ove godine odobrila je 100 miliona eura za pomaganje održivog povratka širom BiH. Do sad je 30 posto kredita iskorišteno.

Ekipa Al Jazeere posjetila je jednog povratnika u Kozarcu koji je dobio kredit i uspješno ga uložio

http://www.youtube.com/watch?v=JKDeVhQnV3E
:gut:

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Prijedor

Post Postao/la ZV Keli » 02 dec 2012 18:57

Bosnjak je napisao/la:
interista_1908 je napisao/la:Turska Vlada ove godine odobrila je 100 miliona eura za pomaganje održivog povratka širom BiH. Do sad je 30 posto kredita iskorišteno.

Ekipa Al Jazeere posjetila je jednog povratnika u Kozarcu koji je dobio kredit i uspješno ga uložio

http://www.youtube.com/watch?v=JKDeVhQnV3E
:gut:
Sta znaci danas kada sekularisti sve manje i manje imaju vlasti .. :gut:

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Prijedor

Post Postao/la amkos » 02 dec 2012 19:09

ja sam prije mjesec dana cuo da je 20 % kredita iskoristeno, sad vec 30 %..nije lose , nije lose..

necu da budem nezahvalan, al trebali smo jedan kredit od pola milijarde i da konacno rijesimo pitanje povratka, ko hoce da se vrati..ko nece nek uziva u svjetlima velegrada u dvosobnom stanu..
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Prijedor

Post Postao/la ABen » 08 dec 2012 08:09

SDP-Sead Jakupović
Jakupović: Uvezati dijasporu radi novih investicija u Prijedor

AGENCIJE - 07.12.2012 17:55
PRIJEDOR - Novoizabrani predsjednik Skupštine grada Prijedora Sead Jakupović izjavio je danas da će mu jedan od prioriteta u radu biti da "uveže" Prijedorčane svih nacionalnosti koji žive u dijaspori, radi potencijalnih novih investicija.
"Svim našim građanima u dijaspori, i Srbima i Hrvatima i Bošnjacima, treba da ukažemo da je Prijedor grad u koji vrijedi ulagati, i to je ono na čemu svi zajedno moramo raditi", rekao je Jakupović novinarima u Prijedoru, gdje je danas konstituisana lokalna skupština.
http://www.nezavisne.com/novosti/gradov ... 70594.html
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Prijedor

Post Postao/la ZV Keli » 09 dec 2012 14:54

Jack i AB vi ste iz Prijedora pa bih pitao,za vrijeme rata koliko se dugo grad drzao a koliko dugo nasa sela ?

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Prijedor

Post Postao/la BH-HZ » 09 dec 2012 15:35

ZV Keli je napisao/la:Jack i AB vi ste iz Prijedora pa bih pitao,za vrijeme rata koliko se dugo grad drzao a koliko dugo nasa sela ?
Par dana jarane. :mrgreen:
Grad se nije branio uopce,pao je bez ispaljenog metka,a Brdo i Kozarac su pruzali otpor.U Kevljanima su Srbi najgore prosli,tamo su imali i petnaestak poginulih.Muskarci iz tog sela su onda bili prisiljeni na bijeg jer tog dana kad su Kevljani pali Srbi su svakog muskarca kojeg su nasli u selu ubili iz osvete.Prvi koji je nastradao bio je seoski hodza jer se on sa zenama i djecom predao JNA,a oni su ga odmah likvidirali.

Brdo je takodje pruzalo otpor,bila je ceta Slavka Ecimovica,inace Bosanca katolika koja je cak uspjela izaci na gradski most u Prijedoru.Porazili su cetnike na tom potezu od Carakova do centra,ali je izostala podrska Bosnjaka iz carsije koji su obecali pomoc i oni su ostali u okruzenju,a onda su se morali predati.Slavko je odveden u logor gdje je nakon mucenja podlegao,a porodica mu je opet iz osvete ubijena.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41245
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prijedor

Post Postao/la Jack » 09 dec 2012 16:42

U Hambarinama su prasca prosetali kroz selo i vikali Balije prije napada.Onda je navodno ko jedan policajac zaginuo dole.Pa, su krenuli frontalno na Brda.Nek te sinonim ''Brdo'' ne zezne, jer to je uglavnom zbog malo vece nadmorske visine.Sa Biscana inace pogled puca na sav grad, kao i podnozje Kozare

Bh-Hz je dobro rekao.Grad je vec bio ponovo u nasim rukama, uzeto je vecina grada.Onda su dosli tenkovi s podrucja Banja Luke kao pojacanje, i moralo se je u povlacenje.Neki su uspjeli i da pobjegnu iz Grada, racuna se na prostor do danasnjeg motela Le Pont, znaci prije Tukova, predju most, i zapale prema Ljubiji, tj Kurevo, gdje nekoliko ih je i davalo otpor

Istina je da je Slavkova familija ubijena, kao i familija Muhameda Cehajica Prijedorskog nacelnika, kao i familija Becira Medunjanina.On je ipak sklonio dva sina na sigurno, tako.Ali jesu mu zenu ubili

U Hambarinama je ubijeno 330 Bosnjaka od 2800 i nesto.Ostalo je sve protjerano
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Prijedor

Post Postao/la BH-HZ » 09 dec 2012 16:51

Jack je napisao/la:U Hambarinama su prasca prosetali kroz selo i vikali Balije prije napada.Onda je navodno ko jedan policajac zaginuo dole.Pa, su krenuli frontalno na Brda.Nek te sinonim ''Brdo'' ne zezne, jer to je uglavnom zbog malo vece nadmorske visine.Sa Biscana inace pogled puca na sav grad, kao i podnozje Kozare

Bh-Hz je dobro rekao.Grad je vec bio ponovo u nasim rukama, uzeto je vecina grada.Onda su dosli tenkovi s podrucja Banja Luke kao pojacanje, i moralo se je u povlacenje.Neki su uspjeli i da pobjegnu iz Grada, racuna se na prostor do danasnjeg motela Le Pont, znaci prije Tukova, predju most, i zapale prema Ljubiji, tj Kurevo, gdje nekoliko ih je i davalo otpor

Istina je da je Slavkova familija ubijena, kao i familija Muhameda Cehajica Prijedorskog nacelnika, kao i familija Becira Medunjanina.On je ipak sklonio dva sina na sigurno, tako.Ali jesu mu zenu ubili

U Hambarinama je ubijeno 330 Bosnjaka od 2800 i nesto.Ostalo je sve protjerano
Zenu,oca i majku su mu ubili,a sin i kcerka su prezivjeli...
Bosna Bosnjacima!

Odgovorite