☑ Pravila foruma i savjeti

Krajina - izgradnja i ekonomija

Moderator/ica: abu seid

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 28 dec 2012 15:12

ABen je napisao/la:
BH-HZ je napisao/la:
ABen je napisao/la:Problem kod Sanskog Mosta je u tom sto je putnom trakom lose povezan. Sanskom Mostu treba direktan put sa Bos. Krupom i Bihacom da bi se razvijo i da bi narod ostao dole u tom dijelu. Ako bi se jos povezeao sa zeljeznicom to bi bilo super za dole. Ovako Sanski Most ima naj goru poziciju u USK i to je razlog zasto narod napusta Sanu.
Sljedece godine se planira zapoceti sa izgradnjom ceste Sanski Most-Banja Luka i ako to bude realizovano onda definitivno slijede bolja vremena.Jer uz tu cestu mogu nici novi proizvodni pogoni,ali i moteli,benzinske pumpe i ostalo. ;)
Neznam da li ce to pomoci, nismo mi vise okrenuti prema Banja Luci kako je nekad prije bilo. Bolje bi bilo da prave prema Bihacu.
Sanski Most moze samo izvuci cesta prema Banjoj Luci i nicemu vise.Nije ni Bihac neko tako vazno srediste pa da budemo usmjereni njemu jer ipak do Bihaca nam je 120 kilometara,a do BL 40...
Bosna Bosnjacima!

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Sanski Most

Post Postao/la Jakub » 28 dec 2012 15:14

Lusci Palanka,Jelasinovci,Dabar...ne znam da je to prodato,a plus sto ja ne znam.
U gradu je vjerovatno sve rasprodato,ali Podgrmecje nesto ne vjeruje.
No,ti svakako bolje znas od mene i ako su sela rasprodata svaka cast.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Sanski Most

Post Postao/la ABen » 28 dec 2012 15:19

BH-HZ je napisao/la:
ABen je napisao/la:
Neznam da li ce to pomoci, nismo mi vise okrenuti prema Banja Luci kako je nekad prije bilo. Bolje bi bilo da prave prema Bihacu.
Sanski Most moze samo izvuci cesta prema Banjoj Luci i nicemu vise.Nije ni Bihac neko tako vazno srediste pa da budemo usmjereni njemu jer ipak do Bihaca nam je 120 kilometara,a do BL 40...
Vidje cemo. Mada ja tvrdim da trenutno Bosnjake iz Sane, Kljuca, Prijedora itd. nista ne vuce u BL da bi im trebala cesta prema tamo.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Sanski Most

Post Postao/la ABen » 28 dec 2012 15:50

Jakub je napisao/la:Lusci Palanka,Jelasinovci,Dabar...ne znam da je to prodato,a plus sto ja ne znam.
U gradu je vjerovatno sve rasprodato,ali Podgrmecje nesto ne vjeruje.
No,ti svakako bolje znas od mene i ako su sela rasprodata svaka cast.
Nije sve rasprodano ali ide prema tome. U Sani su sad dobili jednog vijecnika, ako se ovako nastavi 2016 nece imati 100% niti jednog vijecnika. Znam za ovo jer se i njihovo cetnicko leglo u Lusci Palanki rasprodaje imanje po imanje.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 28 dec 2012 17:15

Jakub je napisao/la:Lusci Palanka,Jelasinovci,Dabar...ne znam da je to prodato,a plus sto ja ne znam.
U gradu je vjerovatno sve rasprodato,ali Podgrmecje nesto ne vjeruje.
No,ti svakako bolje znas od mene i ako su sela rasprodata svaka cast.
Varas se prijatelju.Dabar je citav rasprodan,vikendica na vikendici.U Lusci Palanci su nasi pokupovali dosta sume,a imaju maksimalno 3-4 bosnjacke porodice koje tu stalno zive.U Jelasinovcima je isto kupovana suma,ali puno manje.Nije to interesantno selo...
Bosna Bosnjacima!

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 28 dec 2012 17:17

ABen je napisao/la:
BH-HZ je napisao/la:
ABen je napisao/la:
Neznam da li ce to pomoci, nismo mi vise okrenuti prema Banja Luci kako je nekad prije bilo. Bolje bi bilo da prave prema Bihacu.
Sanski Most moze samo izvuci cesta prema Banjoj Luci i nicemu vise.Nije ni Bihac neko tako vazno srediste pa da budemo usmjereni njemu jer ipak do Bihaca nam je 120 kilometara,a do BL 40...
Vidje cemo. Mada ja tvrdim da trenutno Bosnjake iz Sane, Kljuca, Prijedora itd. nista ne vuce u BL da bi im trebala cesta prema tamo.
Ne gravitiraju Sanjani ni Bihacu,a ni BL.Ako ima unutrasnjih migracija onda su one usmjerene ka Sarajevu.Jedino sto imas dosta studenata iz BL,ali nije cilj ceste da Bosnjaci uzmu BL vec da se Sanski Most poveze sa vecim gradom i da napreduje...
Bosna Bosnjacima!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Sanski Most

Post Postao/la ABen » 28 dec 2012 17:41

BH-HZ je napisao/la:
ABen je napisao/la:
BH-HZ je napisao/la: Sanski Most moze samo izvuci cesta prema Banjoj Luci i nicemu vise.Nije ni Bihac neko tako vazno srediste pa da budemo usmjereni njemu jer ipak do Bihaca nam je 120 kilometara,a do BL 40...
Vidje cemo. Mada ja tvrdim da trenutno Bosnjake iz Sane, Kljuca, Prijedora itd. nista ne vuce u BL da bi im trebala cesta prema tamo.
Ne gravitiraju Sanjani ni Bihacu,a ni BL.Ako ima unutrasnjih migracija onda su one usmjerene ka Sarajevu.Jedino sto imas dosta studenata iz BL,ali nije cilj ceste da Bosnjaci uzmu BL vec da se Sanski Most poveze sa vecim gradom i da napreduje...
nevjerujem u taj napredak.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Sanski Most

Post Postao/la Drina » 30 dec 2012 13:03

Znaci SM je samo 40km od BL? Pa to je nista. S dobrom prometnicom to je fakticki predgrade.
Meni je bas zao sto Sanski Most nije "demografski eksplodirao" nakon rata. Ocekivao sam da tu napravimo jaku bazu i odskocnu dasku ka Prijedoru i Banja Luci. Prvo sam bio razocaran izgradnjom bolnice jer se to radilo kilavo i presporo. Novac se davao na kasicu.

Sjecam se da je bilo govora i o nekoj termoelektrani. Ima li ista od toga?
http://www.avaz.ba/vijesti/biznis/64230 ... tranu.html

Treba se raditi na tome da se privuce neki veliki investitor koji bi zaposlio 700-1.000 radnika.

Mada opet i bez zelje da uvrijedim nekoga mislim da i nasi ljudi u tom kraju moraju proraditi sami nad sobom u vezi iseljavanja.
Kao sto i sam kazes, ima ljudi koji imaju kucu, imanje i solidan posao ali opet idu vani. To mi je nerazumljivo.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 30 dec 2012 15:11

Drina je napisao/la:Znaci SM je samo 40km od BL? Pa to je nista. S dobrom prometnicom to je fakticki predgrade.
Meni je bas zao sto Sanski Most nije "demografski eksplodirao" nakon rata. Ocekivao sam da tu napravimo jaku bazu i odskocnu dasku ka Prijedoru i Banja Luci. Prvo sam bio razocaran izgradnjom bolnice jer se to radilo kilavo i presporo. Novac se davao na kasicu.

Sjecam se da je bilo govora i o nekoj termoelektrani. Ima li ista od toga?
http://www.avaz.ba/vijesti/biznis/64230 ... tranu.html

Treba se raditi na tome da se privuce neki veliki investitor koji bi zaposlio 700-1.000 radnika.

Mada opet i bez zelje da uvrijedim nekoga mislim da i nasi ljudi u tom kraju moraju proraditi sami nad sobom u vezi iseljavanja.
Kao sto i sam kazes, ima ljudi koji imaju kucu, imanje i solidan posao ali opet idu vani. To mi je nerazumljivo.
Shvatio si poentu!Ovo je posljednji grad prema BL i Prijedoru i strateski je jako bitan za Bosnjake.Urbanizovan je,infrastrukturno je dosta uradjeno,ali se svo stanovnistvo naselilo u samu carsiju,a sela su ostala prazna.Termoelektrana je u planu,pricali se o njoj dosta puta na OV,mi imamo rudnik uglja u Kamengradu i kazu da bi sa njim 25 godina termoelektrana mogla da radi.Protivi se dosta naroda zbog zagadjenja okolisa,izgleda da im je radje da umru od gladi za godinu dana nego za 10 od oneciscenja...

Ja sam rekao da bolnica treba da bude perspektiva ovog grada jer bi u njoj posao trebali dobijati visokoobrazovani kadrovi iz Sanskog Mosta,ili da se privuce omladina iz drugih gradova BiH,ali se na tome slabo radi.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Sanski Most

Post Postao/la ABen » 30 dec 2012 15:22

BH-HZ je napisao/la:
Drina je napisao/la:Znaci SM je samo 40km od BL? Pa to je nista. S dobrom prometnicom to je fakticki predgrade.
Meni je bas zao sto Sanski Most nije "demografski eksplodirao" nakon rata. Ocekivao sam da tu napravimo jaku bazu i odskocnu dasku ka Prijedoru i Banja Luci. Prvo sam bio razocaran izgradnjom bolnice jer se to radilo kilavo i presporo. Novac se davao na kasicu.

Sjecam se da je bilo govora i o nekoj termoelektrani. Ima li ista od toga?
http://www.avaz.ba/vijesti/biznis/64230 ... tranu.html

Treba se raditi na tome da se privuce neki veliki investitor koji bi zaposlio 700-1.000 radnika.

Mada opet i bez zelje da uvrijedim nekoga mislim da i nasi ljudi u tom kraju moraju proraditi sami nad sobom u vezi iseljavanja.
Kao sto i sam kazes, ima ljudi koji imaju kucu, imanje i solidan posao ali opet idu vani. To mi je nerazumljivo.
Shvatio si poentu!Ovo je posljednji grad prema BL i Prijedoru i strateski je jako bitan za Bosnjake.Urbanizovan je,infrastrukturno je dosta uradjeno,ali se svo stanovnistvo naselilo u samu carsiju,a sela su ostala prazna.Termoelektrana je u planu,pricali se o njoj dosta puta na OV,mi imamo rudnik uglja u Kamengradu i kazu da bi sa njim 25 godina termoelektrana mogla da radi.Protivi se dosta naroda zbog zagadjenja okolisa,izgleda da im je radje da umru od gladi za godinu dana nego za 10 od oneciscenja...

Ja sam rekao da bolnica treba da bude perspektiva ovog grada jer bi u njoj posao trebali dobijati visokoobrazovani kadrovi iz Sanskog Mosta,ili da se privuce omladina iz drugih gradova BiH,ali se na tome slabo radi.
Da, tako to dode.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Sanski Most

Post Postao/la Drina » 30 dec 2012 19:10

Tu se potpuno slazemo. Kad je taj dio Bosne u pitanju, nama je potreban Bihac sa 100.000st i ovdje govorim o samom gradu a ne opcini i SM koji ce imati vise stanovnika od Prijedora. Bas me razocaravao ovaj proces izgradnje bolnice u SM. Dobro se sjecam vijesti i moljakanja da se dobije nesto novca. Bas nekako aljkavo a to bi trebao biti jedan od najvaznijih projekata u Bosni. Mislim da i danas nisu opremljeni kako treba. To je bas bezobrazluk.

Problem je nestabilna politicka situacija u Bosni i cinjenica da nismo u nekim znacajnijim svjetskim organizacijama(kao NATO npr) i to odbija mnoge velike investitore.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 30 dec 2012 22:21

Drina je napisao/la:Tu se potpuno slazemo. Kad je taj dio Bosne u pitanju, nama je potreban Bihac sa 100.000st i ovdje govorim o samom gradu a ne opcini i SM koji ce imati vise stanovnika od Prijedora. Bas me razocaravao ovaj proces izgradnje bolnice u SM. Dobro se sjecam vijesti i moljakanja da se dobije nesto novca. Bas nekako aljkavo a to bi trebao biti jedan od najvaznijih projekata u Bosni. Mislim da i danas nisu opremljeni kako treba. To je bas bezobrazluk.

Problem je nestabilna politicka situacija u Bosni i cinjenica da nismo u nekim znacajnijim svjetskim organizacijama(kao NATO npr) i to odbija mnoge velike investitore.
Nas Bihac sputava,u tom je problem.Samo da znas kakve su opstrukcije iz Bihaca vrsene da se ne izgradi bolnica u Sanskom Mostu jer bi onda oni izgubili dosta pacijenata,a usluga u njihovoj bolnici danas nije ni priblizna ovoj u nasoj.Pogledaj i raspodjelu sredstava u svim oblastima,koliko samo dobije Bihac,a koliko Sanski Most.Evo npr. jedan apsurd koji se nedavno desio.Za obnovu skola opcina Sanski Most dobila ukupno 60 hiljada KM,a u Bihacu privatna skola srednji katolicki centar sama dobila 100 hiljada.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Sanski Most

Post Postao/la ABen » 02 jan 2013 13:38

Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 02 jan 2013 15:45

ABen je napisao/la:Je li gotov ovaj most preko Sane?

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 34&page=73
Radi se punom parom,ali nije jos gotov.Cuo sam da bi 1. februara trebalo biti otvorenje.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 08 feb 2013 18:34

Sta kazete? :D

slika


slika
Bosna Bosnjacima!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Sanski Most

Post Postao/la ABen » 08 feb 2013 18:36

:mashallah:

A zasto su novi most uopste pravili, on nije izgledao lijepo ali je bio uredu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 08 feb 2013 18:39

ABen je napisao/la::mashallah:

A zasto su novi most uopste pravili, on nije izgledao lijepo ali je bio uredu.
Kako nije jarane?Raspadao se. :D
Bosna Bosnjacima!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Sanski Most

Post Postao/la amkos » 09 feb 2013 19:34

Odlično, a kakva je ono ploča na sredini mosta ?
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 09 feb 2013 19:39

amkos je napisao/la:Odlično, a kakva je ono ploča na sredini mosta ?
Ovo su navodno kopirali sa mosta Mehmed pase Sokolovica i na ovoj ploci ce biti grb grada,ali po meni to nisu dobro odradili.
Bosna Bosnjacima!

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Sanski Most

Post Postao/la Dezidijat » 09 feb 2013 20:09

BH-HZ je napisao/la:
Drina je napisao/la:I meni je malo cudno zasto se toliko ljudi iz Sankog Mosta nalazi vani?
Nisam nikad bio tamo ali grad izgleda sasvim ok. Uz to npr. poznajem jednog naseg covjeka koji ima 6 kuca u SM!
On zivi u EU. Meni je to nekako bezveze. Imam osjecaj da nasa dijaspora iz te regije uglavnom ulaze u nekretnine dok slabo ko ulaze u neki biznis.

Mislim da bi se tu dalo napraviti dosta pomaka.
Nisi jedini Drina koji je to shvatio,ja to odavno govorim!Po Kozarcu svi imaju kuce vrijedne po pola miliona KM,a bolje je da se par ljudi slozilo i otvorilo kakvu fabriku za povratnike...

Ali hajde im objasni,vazno je da su ulozili novac u nesto u cemu borave 20 dana godisnje...

Ne zelim se nametat al fakat i ja to govorim vec godinama, nasa dijaspora samo ulaze u stanove i kuce u kojima borave po 20 dana godine a neki ni toliko.U naselju Hamida u Zenica mom je komsija izgradio poslije rata 2 vile ogromne i otisao nazad u australiju nikad se nije vratio od 1997 godine.A cijelo to naselju su izgradili dijasporci sve kuca do kuce po dva tri sprata a sve prazne ili samo iznajmljuju prve spratove...za to vrijeme, nemamo tvornice za proizvodnju staklene ambalaze skoro nigdje u BH..opet ja to kazem a moji rodjaci isto rade.

Ali i bez toga. nisam nikad bio u Sanskom Mostu ali imam prijatelja koji se ozenio u SM i odselio iz ZE u SM koliko cujem sretan je. Drago mi je cuti da grad napreduje.

Odgovorite