☑ Pravila foruma i savjeti

Euroatlantske integracije

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5863
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: SDA

Post Postao/la Abidaga » 25 nov 2014 20:18

BosnjackaHercegovina je napisao/la:To bi isto bilo kad bi ja saznao da si ti izbjegilca, pa od tebe kupio zlatni lanac vrijedan 1000 maraka za 100 maraka samo zato sto znam da nemas odakle djecu nahraniti. To nije "ulaganje" to je kriminal - samo legalizovan. I takvo "ulaganje" je upravo i razlog zasto ovaj graf pokazuje da te 3 zemlje "ulazu" najvise, a Grcka "najmanje" - u stvari ti ulozi su obicna ratna profitiranja - ovima pala drzava i bili na koljenima, a ovi bogati iskoristili i uzeli sve budzasto za kesh i sad kad se ekonomija oporavlja, naravno dobivas ogroman povrat na ulog. Izjeo vuk magarca. Sta mislis ko je tu vuk a ko magarac, Njemacka ili Grcka? Isto ko sto bi ja za tvoj zlatni lanac od 1000 maraka dobio 900 maraka profita, a tebi dao 100. :glasses:
Kakve koristi izbjeglica ima od zlatnog lanca?? Narod hoce pare! Tako je bilo kada su Osmanlije oslobadjale Balkan manjim porezom, kada su Tito i Staljin dijelili tudje raji, tako je i danas kada se nacionalne drzave prodaju za feninge. Bakir to zna.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5863
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: SDA

Post Postao/la Abidaga » 25 nov 2014 20:25

Drina je napisao/la:Zemlje jugoistocne Europe nisu prosperirale ulaskom u EU. Bugarska i Rumunija su najbolji primjeri.
Bugarska i Rumunija su primljene pred samu recesiju. Zato stalno ponavljam da treba gledati primjer Spanije, Portugala i Irske koje primaju pare od EU vise od 30 godina.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: SDA

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 25 nov 2014 20:34

Abidaga je napisao/la:
BosnjackaHercegovina je napisao/la:To bi isto bilo kad bi ja saznao da si ti izbjegilca, pa od tebe kupio zlatni lanac vrijedan 1000 maraka za 100 maraka samo zato sto znam da nemas odakle djecu nahraniti. To nije "ulaganje" to je kriminal - samo legalizovan. I takvo "ulaganje" je upravo i razlog zasto ovaj graf pokazuje da te 3 zemlje "ulazu" najvise, a Grcka "najmanje" - u stvari ti ulozi su obicna ratna profitiranja - ovima pala drzava i bili na koljenima, a ovi bogati iskoristili i uzeli sve budzasto za kesh i sad kad se ekonomija oporavlja, naravno dobivas ogroman povrat na ulog. Izjeo vuk magarca. Sta mislis ko je tu vuk a ko magarac, Njemacka ili Grcka? Isto ko sto bi ja za tvoj zlatni lanac od 1000 maraka dobio 900 maraka profita, a tebi dao 100. :glasses:
Kakve koristi izbjeglica ima od zlatnog lanca?? Narod hoce pare! Tako je bilo kada su Osmanlije oslobadjale Balkan manjim porezom, kada su Tito i Staljin dijelili tudje raji, tako je i danas kada se nacionalne drzave prodaju za feninge. Bakir to zna.
Po ovom odgovoru, i ako te ne znam, mogu sa sigurnoscu tvrditi da nikad nisi studirao investicije niti si radio u investicijskim krugovima. Jer ovo sto govoris je upravo fora koju velike korporacije prodaju manjim i koju velike drzave prodaju manjim - tako i EU je prodaje i nama. To jest fora "hoces kupit ciglu".

Fora "hoces kupit ciglu" ide ovako. Dodje frajer s ciglom, nekom manjem momcicu i kaze mu "hoces kupit ciglu". Ovaj kaze "necu". Frajer ga pukne ciglom u glavu i pita "hoces kupit ciglu". Momcic svati da ce dobit batine od frajera i kupi ciglu za cenera. Ista je stvar i sa svom ekonomijom - sve je to prodavanje cigle. Njemci su Grke doveli u corsokak i ovi su kupili ciglu. A rjesenje ovog problema, dragi moj druze - jeste nemoj ici tamo gdje se cigle prodaju. To jest, ne idi u EU da ne bi morao kupiti ciglu.

Ja svatam tvoju poentu da je narodu potrebna likvidnost, to jest novac trenutno da bi prezivio. I svatam da se od necega mora zivjeti. To sve stoji, i ti si u pravu u toj mjeri. Ali VRIJEDNOST necega nije ista u kriznom momentu i van njega. Vrijednost zemlje u BiH 1996 nakon rata nije ista kao danas. Dulum zemlje 1996 koji si mogao uzet za 3 hiljada maraka, danas je 20 hiljada. Onaj ko se tad zaletio da proda, je izgubio ne samo 17 hiljada maraka, nego i sav onaj profit koji je mogao ubirati sa te zemlje ovih 18 godina obradjujuci je - znaci izgubio je totalnu vrijednost od negdje oko 30 hiljada maraka.

Na primjer, moj kolega je u Americi kupio kucu prije 5 godina (kad je market nekretnina krahirao) od familije koji su morali kucu prodati jer im je gorilo pod nogama. Cijena te kuce tada je bila oko 400,000 dolara (naravno uzeo se kredit). Sada, samo 5 godina poslije, prodaje tu kucu za 600,000 dolara. Za samo 5 godina je on zaradio 200,000, dok je ona familija kojoj je gorilo pod nogama izgubila 200,000 dolara. A da su se strpili 5 godina, imali bi te pare danas, ali su oni te pare izgubili jer su bili nestrpljivi. A mogli su se stripiti. Mogli su se snaci drugacije. Panicili su - i zato je on profitirao a oni zijanili. I takvih je prica milion. Svak ko je prodao kucu 2008/9 u SAD je izgubio, i svak ko je kupio tada je profitirao.

To je razlika izmedju izbora za EU i protiv EU. Izbor za EU znaci prodati kucu za 400,000 i halaliti 200,000 (to jest kupiti ciglu). Izbor protiv EU znaci strpiti se par godina i dobiti ekstra 600,000 (ne kupiti ciglu).

Poenta price: ne budi glup. Ne daj da ti neko prodaje ciglu. EU nije za Bosnjake. Za Srbe i Hrvate jeste, jasta je. :zastava:
Samo BiH.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5863
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: SDA

Post Postao/la Abidaga » 25 nov 2014 21:20

BosnjackaHercegovina je napisao/la:Ja svatam tvoju poentu da je narodu potrebna likvidnost, to jest novac trenutno da bi prezivio. I svatam da se od necega mora zivjeti. To sve stoji, i ti si u pravu u toj mjeri. Ali VRIJEDNOST necega nije ista u kriznom momentu i van njega..

..da su se strpili 5 godina, imali bi te pare danas, ali su oni te pare izgubili jer su bili nestrpljivi. A mogli su se stripiti. Mogli su se snaci drugacije. Panicili su - i zato je on profitirao a oni zijanili. I takvih je prica milion. Svak ko je prodao kucu 2008/9 u SAD je izgubio, i svak ko je kupio tada je profitirao.

To je razlika izmedju izbora za EU i protiv EU. Izbor za EU znaci prodati kucu za 400,000 i halaliti 200,000 (to jest kupiti ciglu). Izbor protiv EU znaci strpiti se par godina i dobiti ekstra 600,000 (ne kupiti ciglu).
Kako ubijediti Bosnjacki narod da se strpi dok Bosna ne postane Bosnjacka verzija Svicarske??

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 25 nov 2014 21:40

Sjajno pitanje, i kljucno za nas u sljedecoj deceniji.

Odgovor:
Iskoristiti to da ce nam trebati jos 10 godina do sudbonosnog glasanja protiv EU - i u tih 10 godina praviti kampanju podizanja svijesti medju Bosnjacima (ali i Srbima i Hrvatima) objasnjavajuci narodu koliko ce to biti stetno po nas. Poceti narusavati ovu trenutacnu politiku i zvanicne medije koji stalno naturaju ljudima da je EU jedino rjesenje i time nam prodaju muda pod bubrege. Poceti kampanju sada jer ce trebati nekoliko godina da narod pocne i prihvatati da je EU zabluda, gdje bi nasa situacija bila samo GORA a niposto bolja. A pogotovo Bosnjacima objasniti da bi, uz "prodavanje cigle" svima, Bosnjaci bili i ekstra meta kao najveca skupina Muslimana na jednom teritoriju unutar EU, koji kao takvi bi morali "biti pod kontrolom." Sto u prevodu znaci "osiromaseni", "zabaceni", sa ekstra ciglom u ruci.

Evo ti samo primjera ko bi nam bile gazde u EU.

Na primjer, 1912 godine radi pripajanja BiH Austriji, Austrijska vlada je izdala zakon kojim se tretira Islam kao drzavna religija Austrije zajedno sa Kriscanstvom i ima jednaka prava. Ali prije mjesec dana, Austrijski ministar Kurz je predstavio novi zakon po kojem bi Austrija oduzela Islamu to pravo i umjesto tog zakona provela zakon da Austrijska vlada odredjuje ko ce biti imam u Austrijskim dzamijama. Jedini imami u dzamijama bi bili oni koji oni kazu da su OK, i to oni koji dobiju diplomu iz Austrijskih skola (koje su takodjer kontrolirane).

Evo ti link: http://www.worldbulletin.net/news/14622 ... law-change

Znaci nasi dragi Muslimani u Austriji - bice vam ovako. :takoje: Naravno, dok budete poslusni.

A tako ce isto biti i Bosnjacima ako udjemo u EU. Odredjivace nam sve, od dzamija, do pravila za dzemate, do toga gdje smijemo graditi dzamiju, gdje ne... Postanemo li ekonomski jaki (kojim slucajem), odredjivace nam kolike su nam takse, koliki su izdatci, kome smo duzni koliko ...
Samo BiH.

emir
Član
Postovi: 79
Pridružen/a: 08 nov 2012 13:17

Re: SDA

Post Postao/la emir » 26 nov 2014 21:05

Postao/la ABen » 25 nov 2014 17:23

Ako ti nije lijepo u Bosni, ti je napusti i trazi sebi posao na zapadu. Ali Bosna kao drzava nema sta da radi u EU. Ako mislis da Bosna kad udje u EU neko sa zapada ce otvoriti fabriku. Sanjaj dalje... :rofll:


Ja na zapad nisam htio ići ni 92 godine a 96 sam sa činom i ponosom napustio Armiju i posvetio se školi. Sada radim u firmi u centru Bosne koja je vlasništvo mrskog kapitaliste iz EU i izuzetno dobro zarađujem i imam puna prava iz zakona o radu. Ali nisam sretan jer 90 % boraca koji su sa mnom branili i oslabađali kasnije Bosnu nemaju posla i očajavaju zbog toga. i vjeruj da nisam od onih koji sanjaju i imam jasnu viziju iz perspektive nekoga ko živi u Bosni gdje pripadamo i gdje treba da idemo. A lahko ti je zaključiti da imam dovoljno i godina. Licemjerno je živjeti u EU a ubjeđivati nas kako to nije pravi put.


Dragi moj Emire,

Najveca je zabluda vjerovanje da ce BiH nekako prosperirati ulaskom u EU.
Upravo suprotno je istina: EU ce prosperirati ulaskom BiH u EU, a BiH ce izgubiti vjerovatno sve sto ima i ako nema puno. Pogledaj samo Hrvatsku - kako njima ide? Nikad gora ekonomija. 15,000 mladih ljudi otislo iz zemlje u svega 12 mjeseci (a to je tek pocelo). Hrvatska nikad nece biti tamo gdje bi bila da nije usla u EU - nije bilo bajno u HR ni prije ulaska u EU, ali sad ce im biti puno gore i taj ekonomski pad ce samo nastaviti. Jer ostajat ce samo stari ljudi, a mladi, na kojim se bazira ekonomija, odlaze. Vidjet ces za 5-6 godina ko je bio u pravu.
Zar ti stvarno mislis da je Njemcu ili Francuzu stalo do tebe i tvog uspjeha vise nego meni? Zar ti stvarno mislis da ti Hans misli dobro vise nego ja? I zar vjerujes da bi toliki broj Bosnjaka sa iskustvom na zapadu tebi zagorcavalo zivot i gradilo drzavu preko tvoje grbace govoreci tebi da ne ulazis u EU? Nakon 20 godina ovdje, i 10 godina na zapadnjackim univerzitetima - sve ono sto sam naucio mi govori - ulazak u EU je pogubno za BiH i njen narod, a pogotovo Bosnjake.


Zar nisam bio jasan, ne moramo težiti ka evropskoj uniji ali vi što živite u EU a porijeklom ste iz Bosne napustite islamofibični zapad i pokrenete biznise u prosperitetnoj Bosni, poveća se naš broj za dodatnih 10%, pokrene se privreda u neovisnoj i bošnjačkoj Bosni, vratimo dugove i ovi gore pomenuti borci budu sretni i zadovoljni. Ali kako od tog nema ništa i nijedan neće da se vrati ostaje nam da molimo Hansa da nas primi u EU a on i pored tog što ti tvrdiš suprotno, neće da nam udovolji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: SDA

Post Postao/la ABen » 26 nov 2014 21:27

emir je napisao/la:

Ja na zapad nisam htio ići ni 92 godine a 96 sam sa činom i ponosom napustio Armiju i posvetio se školi. Sada radim u firmi u centru Bosne koja je vlasništvo mrskog kapitaliste iz EU i izuzetno dobro zarađujem i imam puna prava iz zakona o radu. Ali nisam sretan jer 90 % boraca koji su sa mnom branili i oslabađali kasnije Bosnu nemaju posla i očajavaju zbog toga. i vjeruj da nisam od onih koji sanjaju i imam jasnu viziju iz perspektive nekoga ko živi u Bosni gdje pripadamo i gdje treba da idemo. A lahko ti je zaključiti da imam dovoljno i godina. Licemjerno je živjeti u EU a ubjeđivati nas kako to nije pravi put.
Ja nikog ne nagovaram da zivi u Bosni, a pogotovo ne ove sto zive u genocidnoj tvorevini. Ali moj stav je da Eu nije pravi put za Bosnu kao ne i za Tursku.

Ima dosta boraca koji su Bosnu napustili 96 i rade na zapadu jer im je rodna kuca u genocidnoj tvorevini. Mozda bi drugacije bilo da se islo do kraja i da danas nema entiniteta.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: SDA

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 26 nov 2014 23:00

emir je napisao/la:
BosnjackaHercegovina je napisao/la:
Dragi moj Emire,

Najveca je zabluda vjerovanje da ce BiH nekako prosperirati ulaskom u EU.
Upravo suprotno je istina: EU ce prosperirati ulaskom BiH u EU, a BiH ce izgubiti vjerovatno sve sto ima i ako nema puno. Pogledaj samo Hrvatsku - kako njima ide? Nikad gora ekonomija. 15,000 mladih ljudi otislo iz zemlje u svega 12 mjeseci (a to je tek pocelo). Hrvatska nikad nece biti tamo gdje bi bila da nije usla u EU - nije bilo bajno u HR ni prije ulaska u EU, ali sad ce im biti puno gore i taj ekonomski pad ce samo nastaviti. Jer ostajat ce samo stari ljudi, a mladi, na kojim se bazira ekonomija, odlaze. Vidjet ces za 5-6 godina ko je bio u pravu.
Zar ti stvarno mislis da je Njemcu ili Francuzu stalo do tebe i tvog uspjeha vise nego meni? Zar ti stvarno mislis da ti Hans misli dobro vise nego ja? I zar vjerujes da bi toliki broj Bosnjaka sa iskustvom na zapadu tebi zagorcavalo zivot i gradilo drzavu preko tvoje grbace govoreci tebi da ne ulazis u EU? Nakon 20 godina ovdje, i 10 godina na zapadnjackim univerzitetima - sve ono sto sam naucio mi govori - ulazak u EU je pogubno za BiH i njen narod, a pogotovo Bosnjake.

Zar nisam bio jasan, ne moramo težiti ka evropskoj uniji ali vi što živite u EU a porijeklom ste iz Bosne napustite islamofibični zapad i pokrenete biznise u prosperitetnoj Bosni, poveća se naš broj za dodatnih 10%, pokrene se privreda u neovisnoj i bošnjačkoj Bosni, vratimo dugove i ovi gore pomenuti borci budu sretni i zadovoljni. Ali kako od tog nema ništa i nijedan neće da se vrati ostaje nam da molimo Hansa da nas primi u EU a on i pored tog što ti tvrdiš suprotno, neće da nam udovolji.
Emire,

Ja sam BiH napustio kao neko ko je mozda bio dovoljno star da nosi pracku ali ne i pusku. Ali naravno da bi se vratio u BiH ako bi imao biznis da otvorim dole. U stvari to mi je san. Ali takvo nesto se ne moze uraditi preko noci. Treba godina da se takve kockice posloze.

A to da te Hans nece da primi, i nije bas tako. Hans hoce da te primi. I te kako hoce. Nego Hans zna da nemoze pokrasti iz BiH nista sve dok se poslovni zakoni ne paraleliziraju sa zapadnjackim. Tek onda firme mogu da ulaze i otimaju. Do tad postoji rizik da ce Mirso iz mjesne zajednice stavit kapak Hansu i trazit mito - sto ovome zaustavlja proces otimacine i odvraca EU firme od obavljanja "posla". U stvari, bas taj Mirso u mjesnoj zajednici koji trazi mito je razlog sto Hans nemoze da udje u BiH. Zato se zakoni clanica EU i mjenjaju prije ulaska u EU i to na onaj nacin koji preferira ove iz EU da udju i naprave dar mar (ko sto vidis sad u Hrvatskoj). Zakon je taj koji stvara i osigurava otimacinu imovine "novog kolaca". Hans bi usao i te kako kad bi se to moglo jednostavno rijesiti u drzavi gdje se 3 glave pitaju.

I dalje, ja nisam u EU. Preko bare sam. I naravno da skroz razumijem te probleme tvojih saboraca i drugova. Ali se ovdje bira izmedju dva zla. Ne ulazak u EU je manje zlo, vjeruj mi. Ne zato sto su Zapadnjaci losi ljudi - stvarno oni to nisu. Nego zato sto oni koji vode sve ne biraju sredstva sta da urade da uzmu ono sto hoce. Zato bolje ti je u tom radnom mjestu za gazdu iz EUa, sve dok gazda iz EUa i ostane gazda iz druge drzave a ne iz tvoje.
Samo BiH.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la Bosni » 26 nov 2014 23:55

http://www.preporod.com/index.php/vijes ... triji.html
Novi zakon o islamu u Austriji

Prijedlog izmjena Zakona o islamu u Austriji (Islamgesetz), starog 102 godine, biće slijedeće nedjelje na ekspertskom vještačenju nakon što su tekst prijedloga napisala ministarstva vanjskih poslova i kulture, izvještava njemačka agencija DW. Prijedlogom novog zakona o islamu preciznije će se definirati položaj i uloga islamskih udruženja u Austriji. Ova udruženja su pravna lica javnog prava. Ona će imati pravo da i drugim državnim organima daju savjete i prijedloge o pitanjima koja se tiču islama kao priznate religije. Novi zakon bi nakon proces provjere na snagu trebao stupiti početkom naredne godine.

Značajni dijelovi novog zakona o islamu bili su od ranije poznati i reguliraju islamske praznike, vjeronauku u školama, obrazovanje imama i vjeroučitelja, razne vjerske obrede, te islamsku socijalnu službu u bolnicama i staračkim domovima, izvještava njemačka agencija DW. Zakon se generalno tumači kao veliki korak pri težnjama da austrijski muslimani i zvanično postanu dio demokratske, pluralističke i sekularne austrijske države, sa svim pravima i obavezama koje građani takve demokratske zajednice treba da imaju i poštuju.

Među predstavnicima Islamske vjerske zajednice u Austriji novi zakon je naišao i na oštre kritike i jasno neodobravanje, upozorava DW navodeći primjedbe portparolke krovne organizacije muslimana u ovoj zemlji Islamske zajednice Austrije (IGGiÖ) Karle Amine Baghajati u kojima ona ističe da se „stiče utisak kako je na unošenje neočekivanih promjena u zakon utjecala trenutna atmosfera u društvu u kojoj se u muslimanima vidi nešto opasno i negativno“, dodavši da su se u prijedlogu zakona našle i stvari o kojima uopće nismo raspravljali, iako o tom zakonu pregovore vodimo već duži niz godina“.

Predstavnici Islamske zajednice iznenađeni su i zabranom finansiranja udruženja sa islamskim predznakom iz inostranstva, kao i zabranom zapošljavanja stranih imama. Ova odluka pogađa u prvom redu turska udruženja. Naime, 65 imama koji su na službi u turskim udruženjima širom Austrije, plate dobijaju od Ministarstva vanjskih poslova Turske i pod direktnom su ingerencijom vlade u Ankari.

Baghajati upozorava da su sada dvije islamske vjerske zajednice definirane kao udruženja javnog prava, kako Islamska zajednica u Austriji, tako i Islamska alevitska vjerska zajednica. „Postavlja se pitanje ko će sada biti odgovoran za nastavni plan na časovima vjeronauke ili ko će biti nadležan za socijalnu službu u bolnicama i staračkim domovima“, kaže Baghajati.

Sva udruženja koja su članovi Islamske zajednice Bošnjaka u Austriji (IZBA) finansiraju se isključivo od članarina i dobrovoljnih priloga građana. U većini bosanskohercegovačkih udruženja kažu da je novi zakon o islamu u svakom slučaju veliki napredak. Abdulmedžid Sijamhodžić, zamjenik generalnog sekretara pri Islamskom vijeću, ističe da je stari Zakon o islamu iz 1912. godine imao svega nekoliko paragrafa i nije bio u duhu današnjeg vremena. „Novi zakon definira mnoge stvari koje su bitne za svakodnevni život muslimana u Austriji. Tu spadaju proslave i praznici, Bajrami, kurbani, vjeronauka u školama ili uvjeti pod kojima se može izvršiti obred obrezivanja, i to je dobro. Puno se, međutim, priča o zabrani finansiranja iz drugih zemalja, ali bosanskohercegovački džemati, barem oni koji su članovi IZBA-e, time nisu pogođeni, oni se finansiraju iz članarine i dobrovoljnih priloga. U zakonu se ipak govori o redovnom finansiranju i ostavlja se mogućnost jednokratne pomoći iz inostranstva. Znači i to mi se ne čini rigoroznim, jer bilo koje udruženje može osnovati fondaciju i bilo ko u nju onda može uplaćivati novac“, kazao je Sijamhodžić za DW.

Komentirajući namjeru da se u Austriji ubuduće ne zapošljavaju imami koji na službu dolaze direktno iz inostranstva, Sijamhodžić je u izjavi za DW izrazio nadu da taj dio zakona neće odmah stupiti na snagu. „Mislim da to nije ni moguće, jer bi to značilo da su svi imami koji su zaposleni u Austriji ovdje završili i teološki fakultet. U Austriji, međutim, još ne postoji islamski teološki fakultet, tako da će u prelaznom periodu ljudi sigurno još dolaziti izvana. Ali novi zakon kaže da je takav fakultet na Bečkom univerzitetu planiran za 2016. godinu, tako da je i ta odluka u principu sasvim u redu“.
wEzKrqhL2w4

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5863
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la Abidaga » 30 dec 2014 19:44

y2GinHCoRtE

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5863
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la Abidaga » 31 dec 2014 10:59

Bivša politička savjetnica EUFOR-a Leslie S. Lebl u uzvještaju za Američki ratni koledž optužila bošnjačke lidere Aliju Izetbegovića, Harisa Silajdžića, Mustafu Cerića i Bakira Izetbegovića da su zajedno sa saradnicima i potčinjenima podržavali "islamski terorizam":
http://www.strategicstudiesinstitute.ar ... cfm?q=1206
http://www.avaz.ba/clanak/155317/americ ... kala-u-bih
http://www.avaz.ba/clanak/155502/ssi-si ... io-serijat
Kada je SAD u pitanju, date su političke, ali i vojne preporuke, posebno Stejt departmentu i Pentagonu. Između ostalog, analiziraju se opcije ili ponovnog američkog vojnog angažmana u BiH ili ubrzanog ulaska naše države u NATO. Ako bi se prihvatila druga opcija, NATO bi imao posebnu ulogu, u okviru koje bi se trebala obratiti posebna pažnja na poziciju bosanskih Srba po pitanju ulaska BiH u Alijansu. EU, pak, svojim mehanizmima proširenja ne može riješiti neke od ključnih sigurnosnih izazova BiH. No, ulazak BiH u EU jedna je od vitalnih stavki u nastojanjima da se situacija u našoj državi konačno stabilizira i krene nabolje.

Reakcija Cerića:
http://saff.ba/uporno-zele-da-mi-bosnja ... KMsRywtHIU

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5863
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la Abidaga » 21 jan 2015 22:17

19.01.2015
Mladen Ivanic: BH status kandidata za clanstvo u EU je najbolja garancija za opstanak RS!
https://www.youtube.com/watch?v=bw-hsuOsLi4

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 22 jan 2015 03:46

Abidaga je napisao/la:19.01.2015
Mladen Ivanic: BH status kandidata za clanstvo u EU je najbolja garancija za opstanak RS!
https://www.youtube.com/watch?v=bw-hsuOsLi4
U pravi je. Zato i treba zaustaviti ulazak u EU.
Samo BiH.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 22 jan 2015 18:27

Evropska Unija je upravo objavila veliki stimulus paket za EU ekonomiju od 1.1 TRILIJONA EURA.

Sto u prevodu znaci da ce se 60 milijardi Eura mjesecno printati i pustati u ekonomiju, ne bi li se EU ekonomija podigla. To ce trajati 18 mjeseci. Za tih 18 mjeseci Euro ce pasti, vjerovatno ispod dolara.

http://www.usatoday.com/story/money/bus ... /22149557/
Samo BiH.

Musa Kesedzija
Član
Postovi: 53
Pridružen/a: 09 dec 2012 00:44

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la Musa Kesedzija » 25 jan 2015 05:18

Postoje nekoliko uslova da BiH udje u EU a to su jedna policija a druga su gradjanska prava to jest pravo svakog pojedinca da koa gradjanin ove drzave glasa za parlament i predsjednika BiH. To su jako bolne reforme za pripadnike Genocidnog naroda jer se ukidaju mehanizmi prisile i aparthejida . Dakle mora se izvrsiti presuda dr Pilava to jest ukidanje entitetskog glasanja cime Genocidna tvorevina gubi smisao a ako moraju se ukinuti i sve policije entitetske i kantonalne a onda Genocidasi nece moci da terorisati Bosnjake . I samo ime Genocidne tvorevine mora ce se mjenjati a ne kao sada da nosi ime samo Genocidnog naroda .To se sve mora ispuniti a i da neudjemo u EU sto ce te refome pravoslavne fasiste mnogo da boli a ukoliko bi se to sada ucinilo mnogi od njih bi pobjegli glavom bez obzira jer bi izubili sisteme zastite . Tako sto se tice refirmi one ce potrajati jos 50 godina pa tek onda mozemo da apliciramo za EU ako se ista do tada ne raspane . To je dobro jer nama trebaju smene generacija koje ce se nauciti da zive u BiH i postuju njenu drzavnost :zastava: .

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5863
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la Abidaga » 25 jan 2015 23:07

Musa Kesedzija je napisao/la:Postoje nekoliko uslova da BiH udje u EU a to su jedna policija a druga su gradjanska prava to jest pravo svakog pojedinca da koa gradjanin ove drzave glasa za parlament i predsjednika BiH. To su jako bolne reforme za pripadnike Genocidnog naroda jer se ukidaju mehanizmi prisile i aparthejida . Dakle mora se izvrsiti presuda dr Pilava to jest ukidanje entitetskog glasanja cime Genocidna tvorevina gubi smisao a ako moraju se ukinuti i sve policije entitetske i kantonalne a onda Genocidasi nece moci da terorisati Bosnjake . I samo ime Genocidne tvorevine mora ce se mjenjati a ne kao sada da nosi ime samo Genocidnog naroda .To se sve mora ispuniti a i da neudjemo u EU sto ce te refome pravoslavne fasiste mnogo da boli a ukoliko bi se to sada ucinilo mnogi od njih bi pobjegli glavom bez obzira jer bi izubili sisteme zastite . Tako sto se tice refirmi one ce potrajati jos 50 godina pa tek onda mozemo da apliciramo za EU ako se ista do tada ne raspane . To je dobro jer nama trebaju smene generacija koje ce se nauciti da zive u BiH i postuju njenu drzavnost :zastava: .
Reforma policije je zavrsena i EU nika nije bila protiv entitetskog glasanja niti im smeta ime genocidne. EU od cetnika trenutno nista ne trazi. Sav pritisak je usmjeren na Bosnjake od kojih se trazi da se "dogovore" sa ustasama. Obecavaju narodu pare i prijete narandzastom revolucijom. Samo je pitanje vremena kada ce Bosnjacki predstavnici pristati na te njihove ucjene.

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=24850

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la Bosni » 27 feb 2015 02:24

http://www.federalna.ba/bhs/vijest/1227 ... dska-prava
Aleksić nema pravo na stan u Sarajevu

Evropski sud za ljudska prava donio je odluku da pripadnik bivše JNA Tihomir Aleksić nema pravo na vraćanje stana koji je do raspada bivše SFRJ koristio i otkupio u Sarajevu, jer je riješio stambeno pitanje u Srbiji.

Ova odluka danas je objavljena na sajtu Evropskog suda za ljudska prava, a donijelo je 3. februara Sudsko vijeće, kojim je predsjedavao Gvido Rajmondi.

Aleksić je od vlasti BiH tražio da mu vrate stan koji je koristio do 1992. godine i po tadašnjim zakonima otkupio. Podnosiocu tužbe stan još nije dodijeljen u Srbiji, ali Sud je, ipak, utvrdio da je njegova tužba protiv BiH neosnovana.

Evropski sud je utvrdio da u Srbiji pripadnici vojske još mogu dobiti vojni stan u zakup na neodređeno vrijeme ili, u nedostatku odgovarajućeg prostora, stambeni kredit sufinansiran od države.


Podnosiocu tužbe protiv BiH vlasti Srbije 25. marta 2011. godine priznale su pravo dodijele stana u vlasništvu Ministarstva odbrane.

Iz Kancelarije zastupnika BiH pred Sudom u Strazburu Monike Mijić navodi se da "ova odluka znači da pripadnici bivše JNA, koji su imali stanarsko pravo ili otkupljen vojni stan u BiH nemaju pravo na vraćanje tog stana ako im je u Srbiji ili drugoj državi, bivšoj republici SFRJ, priznato pravo na dodjelu vojnog stana ili im je odobren stambeni kredit sufinansiran od države, bez obzira na to da li im je stan i fizički dodijeljen".

"Evropski sud presudu je donio odlučujući po tužbi bivšeg pripadnika JNA koji je tražio da mu vlasti BiH vrate stan koji je koristio do 1992. godine i po tadašnjim zakonima otkupio od vojno-stambenog fonda bivše države", saopšteno je iz Kancelarije.
:gut:

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5863
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la Abidaga » 15 mar 2015 23:57

Saff protiv EU:
http://saff.ba/evropska-unija-unistava- ... QYMdCwtFjo
15.03.2015
Velika većina građana Bosne i Hercegovine podržava ulazak u Evropsku uniju. Ogromna podrška ulasku dolazi usljed konstantog bombardovanja medija o blagostanju koje ćemo dočekati ulaskom u EU, iako iskustvo Slovenije i Hrvatske govori suprotno. Da bi jedna zemlja došla do članstva u EU, mora proći dug i težak proces. Takav proces podrazumijeva ekonomsko, pravno i kulturno prilagođavanje Uniji. Prilagođavanje vrlo često teče pod pritiscima, ucjenama i prisilom EU nad zemljom koja se nastoji ugurati u Uniju.

Naša zemlja prolazi proces pregovora sa Evropskom unijom. U tom procesu Bosna i Hercegovina morala se i morat će, pod pritiskom Brisela, odreći mnogih dijelova vlastite opstojnosti. Jedan od ekonomskih dijelova države, poljoprivreda, polahko se uništava kroz pregovore o pristupanju EU. Ovih dana upravo slušamo i čitamo o milionima litara domaćeg mlijeka koje rizikuje propadanje bez mogućnosti da se nađe na policama bh. trgovina. Upravo manjak prostora za domaće mlijeko na tržištu je pretrpanost bh. tržišta mlijekom i mliječnim proizvodima iz EU. Nedavno je, otpravnik poslova EU delegacije u Sarajevu, Renco Davidi izjavio kako je bosansko mlijeko nekvalitetno da bi se izvozilo u EU. Zanimljivo je da se svako malo postavljaju novi uslovi za izvoz u EU kako bh. proizvođači ne bi mogli ispuniti iste, dok s druge strane iz EU u BiH se uvozi sve i svašta bez ikakve kontrole. Ako ćemo o kvalitetu – zar je mađarski MIZO kvalitetniji od bilo kojeg mlijeka proizvedenog u BiH? Očito da nije pitanje kvaliteta nego uništavanja poljoprivrede male zemlje zarad ovladanja njenim bogatstvima.

Lica iz EU koja nam se često smjehulje i pričaju kako traže reforme za bolji život u BiH predstavljaju vrhunac licemjerja. Svaki njihov dolazak u BiH ili obraćanje svodi se na priču o novcu iz fondova EU za koje vlasti moraju spremiti projekte, u suprotnom propade novac. Gospoda iz Brisela nikome ne daje novac za džabe. Sredstva za projekte uglavnom ulaze u polovinu potrebnih za određeni projekat a kako bi država dobila makar pola mora se druga polovina uzeti kao kredit u bankama zapadnih zemalja. Na taj način EU profitira, iako se plasira priča o donacijama i poticajima.

Jedan od najvećih udaraca bh. poljoprivredi bilo je ukidanje carina na proizvode iz EU. Ukidanje carina otvorilo je tržište BiH za proizvode iz EU i na taj način ugrozilo bh. proizvode. S druge strane, prihodi od carina godišnje su u prosjeku na račun države slili između dvjesto i pola milijarde maraka. Godine 2008. na ime carina BiH je prihodovala sa 650 miliona maraka, da bi 2012. Prihodi bili smanjeni na 200 miliona. Tako je BiH izgubila skoro pola milijarde samo na ime carina dok su gubici puno veći uzme li se u obzir gušenje domaće proizvodnje zasićenjem tržišta EU proizvodima. Dobitak EU a gubitak BiH, vlast je nadoknadila povećanjem akciza na naftne derivate, duhan i zaduživanjem kod MMF-a.

Znajući gore navedeno našoj zemlji i našim poljoprivrednicima možemo pomoću kupovanjem domaćih mliječnih proizvoda koje su za nekoliko feninga skuplji od onih iz EU. Manjak potražnje za proizvodima iz EU značit će i sklanjanje tih proizvoda sa polica te stvaranje prostora za domaće proizvode koji su sigurno kvalitetniji od onoga što nam se uvozi.

Na kraju sva metoda EU u nametanju svojih pravila igre nije u ucjenama i pritiscima, nego i u volji naših vlasti da im udovolje. Vidjet ćemo da se zahtjevi naroda ne ispunjavaju a zahtjevi Brisela ispunjavaju složno i po hitnim procedurama. EU će bh. političare nagraditi udobnim foteljama u Briselu sutra kada se pridružimo, o tome dobro govori slučaj Hrvatske.

Na nama je da doprinesemo čuvanju domaćeg.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la Bosni » 04 apr 2015 09:52

BH-5vzN6HYg

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Euroatlantske integracije

Post Postao/la Bosni » 05 apr 2015 08:38

pgBAWFPiN6c

Odgovorite