☑ Pravila foruma i savjeti

Reforme ustava

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Reforme ustava

Post Postao/la Roger Wilco » 01 nov 2012 14:11

Dobro poslušajte ovaj intervju tj. pogledajte video klip (mada započne prilično obično i nebitno), neobično je važan.
Izdvojite vremena i ne budite lijeni i nestrpljivi.
Čovjek govori ono što sam ja čuo i saznao iz nekih drugih izvora, a to je da se trenutno radi se o najjačoj ofanzivi na BiH i Bošnjake od kraja rata koja će dobijati na intenzitetu do 2015 i koju trenutno, među ostalim, obilježavaju tri stvari:
- Lobiranje Srpskih i Hrvatskih delegacija po Briselu, Berlinu, Washingtonu...lobiranje na širokoj osnovi, političari, crkva, intelektualci, kulturni radnici i tako dalje sa logističkom podrškom Srbije i Hrvatske.
- Pronalaženje pogodne kolaboracionističke Bošnjačke ličnosti i političke snage koja će imati dvije uloge: prisati na Srpsko-Hrvatske uslove i ouzdati tj. kontrolisati Bošnjačku reakciju na separatizam, čak i silom ako treba.
- Ispitivanje terena i analiziranje jačine i veličine Bošnjačke reakcije na bilo kakve spearatističke poteze te posljedična pacifizacija Bošnjaka za presudni trenutak, preko medija, propagandnog rada iz vlastitih centara i tako dalje.

Također prof. Lavić govori ono što svi možemo primjetiti.
Ne postoji nikakva politika, platforma, ideološko ustremljenje, vizija na tzv. Bošnjačkoj političkoj sceni...radi se jednostavno o operativcima stranih ambasada koji se boje vlastite sjene i koji ne znaju jesu li došli ili pošli i u nedostatku ideja traže pamet vani.

http://tvsa.ba/ba/vijesti/senadin_lavic ... m_trenutku

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41189
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la Jack » 01 nov 2012 14:27

Ustashe su svoje zavrsile.Hrvatska je banana drzava u dugovima.Srbistan propada svake godine, oni pritisak da prave.Pusti ti pricu

Najgori neprijatelji ovdje smo mi sami, ja ne vidim tu neprijatelja o katolicima Vareskog kraja kojih svake godine je 100 tinjak manje, ili Bugojno par stotina manje.

Ja vidim vecu prijetnju ovome i gorem od Ljubica i Covica, jer da postoji Bosnjak, a ne ovo sto imamo.Oni bi davni dana bili u proslosti.Sda i Sdp alijansa nicega, je nesto sto se mora promjeniti kod Bosnjaka

Ne, kukanjem
Ne, mlataranjem, piskaranjem i zalopojkama
Nego formiranje Bosnjacke stranke koja ce imati prefiks B.I raditi na Bosnjacima, i nece se prilagodjavati drugima kao ove dvije propale stranke koji ne vide dalje od svog nosa, kao i svi ljubitelji Sda

To je nesto i to je najveca propast Bosnjaka
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la Bosnjak » 13 nov 2012 21:00

.
Zadnja izmjena: Bosnjak, dana/u 24 sep 2018 16:34, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la sarajlija » 14 nov 2012 12:21

http://www.youtube.com/watch?v=Yu9GZF7YQCs

Sefer je konacno rekao ono sto svi mi bosnjaci mislimo a do sada smo sutili.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la amkos » 14 nov 2012 12:24

sta je rekao , ne moze mi nesto youtube..
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la sarajlija » 14 nov 2012 15:21

amkos je napisao/la:sta je rekao , ne moze mi nesto youtube..
"On mora znati da mu Srbija i Crna Gora više ne mogu pomoći. On mora znati da nema više HVO-a i Hrvatske vojske, ni Tuđmana u Zagrebu ili Miloševića u Beogradu. Ako nas Dodik bude naljutio, mi ćemo s njim završiti po kratkom postupku“, rekao je Halilović u intervju za TV1 iz Sarajeva. Pojasnio je da Dodik stalno ponižava Bošnjake prijetnjama o raspadu zemlje što mu, tvrdi, Halilović neće poći za rukom. Bivši načelnik Glavnog stožera Armije BiH dodao je da je Dodik "proizvod međunarodne zajednice i da si se oni trebali baviti s njim".
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la amkos » 14 nov 2012 18:06

neka nama dodika jos 10 godina ...ja bi volio...

:rocky:

al mi nije jasno sto mz ne ukloni dodika jer sam dodik rusi projekat mz a to je cetnitet..
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la ABen » 15 nov 2012 12:34

Sefer Halilović:

Ime Republika Srpska mora nestati
http://www.glassrpske.com/novosti/vijes ... 00064.html
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la ABen » 21 jan 2013 19:36

Međunarodna zajednica se neće miješati u rekonstrukciju Vlade FBiH

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/12656 ... -FBiH.html
T. C. 21/01/2013 18:15:00
Renzo Daviddi
SARAJEVO - Ono što je danas bilo najzanimljivije je to što smo od načelnika općine Fojnica čuli s kojim se to problemima stanovništvo te općine i lokalna vlast susreću u svakodnevnom životu, izjavio je francuski ambasador u BiH Roland Gilles nakon sastanka na kojem je, zajedno sa zamjenikom šefa Delegacije EU u BiH Renzom Daviddijem i ostalim visokim funkcionerima EU, razgovarao s načelnikom općine Fojnica Salkanom Merdžanićem.

Gilles je istakao da je razgovarano i o problemima koji postoje u odnosima različitih razina vlast, općina, kantona, entiteta, zaključivši da je Federaciji BiH potrebna reforma.

Načelnik Općine Fojnica potvrdio je to stajalište, podvukavši kako mu osmogodišnje iskustvo na načelničkoj poziciji daje za pravo da kaže kako više razine vlasti ne tangiraju previše problemi običnih ljudi, kao ni pitanje kako s tim izlazi na kraj lokalna vlast u koju su uprte oči lokalnog stanovništva.

Na novinarsko pitanje imaju li posjete općinama ikakve veze s tihim najavama različitih inicijativa o preustroju Federacije BiH, zamjenik šefa Delegacije Europske unije u BiH Renzo Daviddi kazao je kako su posjete počele prije skoro godinu dana, te potcrtao kako se međunarodna zajednica neće miješati u rekonstrukciju federalne Vlade, prenosi TV Kiss.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la ABen » 28 jan 2013 12:50

Trnka: Nova Federacija u aprilu 2014., nema trećeg entiteta, traži se normalniji sistem
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/12766 ... istem.html

slika
B. A. 28/01/2013 09:50:00
Kasim Trnka SARAJEVO - Grupa pravnih stručnjaka koju je okupila američka ambasada u Bosni i Hercegovini do kraja aprila definirat će prijedloge za moguću rekonstrukciju Federacije BiH, a za sada je izvjesno samo kako neće biti ponuđena uspostava trećeg entiteta, prenosi Dnevni avaz.

Peteročlana grupa bosanskohercegovačkih pravnih stručnjaka koje je imenovao američki ambasador u BiH Patrick Moon već je održala prvi radni sastanak.

U timu su Krešimir Zubak, prvi predsjednik FBiH koji je sada advokat te univerzitetski profesori Mirjana Nadaždin-Defterdarević, Mile Lasić i Kasim Trnka te građanski aktivist Vehid Šehić.
Moze li se vjerovati ovim iz tima?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la Dezidijat » 29 jan 2013 13:40

Meni uopste nije jasno jeli ovo medijska patka ili je fakat MZ odlucila da podrzi reformu federacije na nacin da se pojednostavi i smanji birokratija a da opet ne bude prepolovljen u dva entiteta.Tesko mi je povjerovat da ce hrvati pristat na centralizaciju federacije i novi ustroj bez kantona, ono sto mislim da ce pristat je da umjesto trenutnih 10 kantona bude recimo 5 ali opet kako ce sastavih novih 5 kantona a da pri tome ne dodje do polarizacije hrvatskog zivlja kao vecinskog u makar jednom,

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la e-din » 29 jan 2013 15:38

po meni ona ideja sa 6 kantona uopste nije losa. ne kontam sto se neki bosnjaci (tokic) toliko protiv toga bore. to je po meni super korak u pravac da se ukinu kantoni totalno. a ni slucajno neki korak stvaranju neke hercegbosne. u najgorem slucaju imamo et opet kantone, ali makar skoro pola kantona manje. Bog zna koliko miliona ili miliardi bi sa tim ustedili!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la noel malcolm » 29 jan 2013 15:58

e-din je napisao/la:po meni ona ideja sa 6 kantona uopste nije losa. ne kontam sto se neki bosnjaci (tokic) toliko protiv toga bore. to je po meni super korak u pravac da se ukinu kantoni totalno. a ni slucajno neki korak stvaranju neke hercegbosne. u najgorem slucaju imamo et opet kantone, ali makar skoro pola kantona manje. Bog zna koliko miliona ili miliardi bi sa tim ustedili!

Trenutno u 10 kantona imaš 100 ministara i deset premijera kantona!!!

Plus 18 ministara u federaciji plus federalni premijer.

Svi oni imaju službena auta, zamjenike, pomoćnike,savjetnike,vozače,sekretarice,

dnevnice,mobitele...
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la sarajlija » 29 jan 2013 18:34

e-din je napisao/la:po meni ona ideja sa 6 kantona uopste nije losa. ne kontam sto se neki bosnjaci (tokic) toliko protiv toga bore. to je po meni super korak u pravac da se ukinu kantoni totalno. a ni slucajno neki korak stvaranju neke hercegbosne. u najgorem slucaju imamo et opet kantone, ali makar skoro pola kantona manje. Bog zna koliko miliona ili miliardi bi sa tim ustedili!
Ma sve ih ukinuti i gotovo. Cifra sa kojm se barata kada je usteda u pitanju je oko 800 miliona maraka godisnje.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la ABen » 29 jan 2013 18:43

Kao sto napisa @sarajlija treba ih ukinuti sve. Isto sto sad radimo i sa Mostarom ako necete kako mi hocemo, onda necemo nikako i tacka. Netreba uvijek pokusavati biti dobar i pristajati na neko rijesenje koje nama i drzavi ne odgovara.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
mentalita
Član
Postovi: 11
Pridružen/a: 20 jan 2013 19:13

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la mentalita » 29 jan 2013 20:03

ABen je napisao/la:Kao sto napisa @sarajlija treba ih ukinuti sve. Isto sto sad radimo i sa Mostarom ako necete kako mi hocemo, onda necemo nikako i tacka. Ne treba uvijek pokusavati biti dobar i pristajati na neko rijesenje koje nama i drzavi ne odgovara.
Ma dajte, ovo misljenje je pogubno, neosnovano i nema nikakvog smisla. Svi kantoni u ovom trenutku ni na koji nacin ne mogu biti ukinuti tj. ne moze doci do centralizacije Federacije BiH jer bi Hrvati bili nezadovoljni, sto je logicno. Jedno su zelje, a sasvim druga stvar realnost. Ako je istina medjunarodna podrska projektu, ovo je jedna velika prilika koja se vjerovatno nece ponoviti za mnogo godina, mozda nikad vise i ne znam sto se sad dize neka frka oko ovoga kao ugrozavanja vitalnog nacionalnog interesa i getoizacije Bosnjaka, kad ovo realno moze samo ugroziti Hrvate tj. spajanje nekih njihovih dijelova i utapanje u nasem vecem dijelu i sredistu buduceg kantona. Narodski receno ne znam sta ser**te vise, sta hocete, sad ce se dici ovi nasi sto su se uhljebili pa im ne odgovara smanjivanje broja kantona, a nije takvih malo. Ako ovo prodje, bit ce to najbolja stvar koja se poslije rata dogodila BiH.

Tokic bi trebao kvalitetnije obrazloziti ovaj stav, jer u ovo vrijeme frke oko popisa kao jako utjecajna osoba ovakvim izjavama nam dosta steti.

Avatar
mentalita
Član
Postovi: 11
Pridružen/a: 20 jan 2013 19:13

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la mentalita » 29 jan 2013 20:07

Oni koji sa naše strane budu protiv ovoga treba da budu javno prozivani, pored 1.marta inicijativa koja se u potpunosti treba podržati. Bijes me hvata kad vidim da i u ovakvim stvarima zamjerke nađu..

Dio sa Sarajevom kao distriktom je po meni jedino sporan, ali koliko sam shvatio taj je prijedlog odbijen.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la ABen » 29 jan 2013 20:23

mentalita je napisao/la:
ABen je napisao/la:Kao sto napisa @sarajlija treba ih ukinuti sve. Isto sto sad radimo i sa Mostarom ako necete kako mi hocemo, onda necemo nikako i tacka. Ne treba uvijek pokusavati biti dobar i pristajati na neko rijesenje koje nama i drzavi ne odgovara.
Ma dajte, ovo misljenje je pogubno, neosnovano i nema nikakvog smisla. Svi kantoni u ovom trenutku ni na koji nacin ne mogu biti ukinuti tj. ne moze doci do centralizacije Federacije BiH jer bi Hrvati bili nezadovoljni, sto je logicno. Jedno su zelje, a sasvim druga stvar realnost. Ako je istina medjunarodna podrska projektu, ovo je jedna velika prilika koja se vjerovatno nece ponoviti za mnogo godina, mozda nikad vise i ne znam sto se sad dize neka frka oko ovoga kao ugrozavanja vitalnog nacionalnog interesa i getoizacije Bosnjaka, kad ovo realno moze samo ugroziti Hrvate tj. spajanje nekih njihovih dijelova i utapanje u nasem vecem dijelu i sredistu buduceg kantona. Narodski receno ne znam sta ser**te vise, sta hocete, sad ce se dici ovi nasi sto su se uhljebili pa im ne odgovara smanjivanje broja kantona, a nije takvih malo. Ako ovo prodje, bit ce to najbolja stvar koja se poslije rata dogodila BiH.

Tokic bi trebao kvalitetnije obrazloziti ovaj stav, jer u ovo vrijeme frke oko popisa kao jako utjecajna osoba ovakvim izjavama nam dosta steti.
Fedracija sa kantonima se nemoze odrzati, to treba svima biti jasno. Katolici kao i mi su priseljeni na promjenu i ukidanje ili smanjenje kantona. Sad im popustati je po meni glupost. Sta su oni to izgubili ukidanjem kantona? Nista, kao sto nismo ni mi nista dobili.

Netrebamo podrzati njihov neki mega kanton u hercegovini nikako.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la bilbo » 29 jan 2013 20:30

Jedini način da se postigne ekonomska funkcionalnost FBiH je da se ukinu svi kantoni.

Ono što je dosad prikazano,vidljivo je da Hercegovačko-Neretvanski kanton ostaje nepromijenjen zbog delikatne ravnoteže.U slučaju prolaska ovog plana,plašim se da nakon spajanja ZHK i Livanjskog Kantona
Hrvati će svu snagu fokusirati na ovladavanje nad Hercegovačko-Neretvanskim Kantonom za šta imaju
realne mogućnosti jer mi faktički kontrolišemo samo Konjic,Jablanicu i dio Mostara.
Tek tada bi nastala grčevita borba na svim poljima i FBiH bi utonula u daljnje beznađe.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Preustroj BiH ili Dejton 2

Post Postao/la noel malcolm » 29 jan 2013 20:45

Smanjiti broj kantona na 6.

http://source.ba/clanak/9612493129782/v ... 0%C5%A1est

Nema veze ako se ujedine ZHK i Livanjski.

Nije to treći entitet, niti će biti.

Bitno je pojeftiniti funkcionisanje federacije.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Odgovorite