☑ Pravila foruma i savjeti

Poplave, bura, zemljotresi

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7386
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Poplave, bura, zemljotresi

Post Postao/la Drina » 16 maj 2014 15:14

Katastrofalne poplave u Bosni. Nesto nevideno do sad.

:|


http://vijesti.ba.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

muhtar
Član
Postovi: 63
Pridružen/a: 23 okt 2012 17:31

Re: Poplave

Post Postao/la muhtar » 16 maj 2014 21:29

Nažalost teško ćemo se od ovoga oporaviti. Najviše me je zabrinula vijest da su cijela sela oko Nemile, Željeznog polja i Maglaja ugrožena. Trebati će pozamašna sredstva da se to sve sanira, a to su nam inače najvitalnije sredine. Nadam se da neće doći do velikih migracija stanovništva i da će se svi ljudi vratiti u svoja mjesta i uspjeti obnoviti uništeno.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Poplave

Post Postao/la amkos » 17 maj 2014 01:39

Teško je biti pametan šta je uzrok, HAARP, ljudsko griješenje, prirodna pojava ili nešto četvrto, ali ovo je još jedan dokaz Božje sile. Bar ja tako mislim. Voda je najveća prirodna sila. Kad sam vidio kako buca onaj most u Zavidovićima. :shock: :shock: :o

Šteta za poplave, danas sam baš donirao nešto sitno za humanitarnu pomoć, ali volio bih da se ovo nije nikad desilo.
Baš me je iznenadilo. Ogromna količina vode.

U Vlasenici jedna žena poginula, džamija zatrpana, u Maglaju problemi, u Olovu. Znate već.

:what: :roll:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7386
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Poplave

Post Postao/la Drina » 17 maj 2014 07:50

Salkić: Apel za pomoć povratnicima ugroženim nezapamćenim poplavama

slika

- Područja intenzivnog povratka u entitetu GC kao što su naselja i područja: Janje i Bijeljine, Doboja, Bratunca, Zvornika, Srebrenice, Milića, Vlasenice, Vukosavlja, Bosanskog Šamca, Prijedora i drugih opština i gradova posebno su pogođena ovim nezapamćenim vremenskim nepogodama. Cijela naselja su pod vodom, uništeni su usjevi i kompletna imovina, veliki broj ljudi ostao je bez krova nad glavom i nadljudskim naporima spašavaju preostalu imovinu.

Javljaju nam se ljudi sa svih ugroženih područja i obavještavaju o orgromnim štetama koje su uzrokovale nezapamćene padavine. Sreća je, pa nemamo izvještaja o ljudskim žrtvama.

Stanje u područjima intenzivnog povratka u entitetu GC izuzetno je složeno jer pomoć sporo stiže do onih najugroženijih, pa su primorani da se samoorganizuju i međusobno solidarno pomažu u ovoj nevolji. Iako su mnogima ugrožena i vlastita imanja, nastoje pomoći komšiji u nevolji. Posebno su ugrožene starije osobe i porodice s malom djecom. Mnoge starije osobe nemaju pristup zdravstvenim službama, a ponestaje i lijekova. Na žalost, povratnička populacija su, uglavnom starije osobe, pa nedostaje i radno sposobne radne snage da se uključe u spasavanje imovine i ljudi.

U povratničkim naseljima nedostaje materijalno-tehničkih sredstava da mogu intervenisati u ovakvim situacijama, nekima je uništena kompletna imovina. Pokazuje se kako su nadležne službe loše pripremljene za intervenciju u spašavanju ljudi i njihove imovine, a organizacija Civilne zaštite u povratničkim sredinama skoro da i ne funkcioniše.

Apelujemo na sve ljude dobre volje i na sve one koji mogu pružiti pomoć povratnicima da to hitno, u najkraćem mogućem roku, učine. Mnoga naselja su danima odsječena od svijeta i stanovnicima ovih naselja nedostaje hrana, voda za piće, deke, odjeća, obuća, alat i mehanizacija neophodni za borbu protiv vodene stihije, spašavanje imovine i sanaciju šteta.

Pozivamo sve nosioce odgovornih funkcija u svim nadležnim institucijama i organima da angažuju sve ljudske i materijalno-tehničke kapacitete i stave ih u funkciju najugroženijih kategorija stanovništva. Povratnici su godinama mukotrpno radili i ulagali ogromne napore, izlažući se mnogim iskušenjima da stvore uslove za život dostojan čovjeka.

Mnogi su u ovoj nesreći ponovo ostali bez ičega. Stoga pozivam sve one koji mogu i žele pomoći da se u najkraćem periodu uključe i pruže svoj doprinos podršci najugroženijih slojeva društva, izjavio je mr. Ramiz Salkić, potpredsjednik Narodne skupštine GC
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7386
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Poplave

Post Postao/la Drina » 17 maj 2014 07:51

Safet Mujić iz Željeznog Polja: Nemam se gdje vratiti


slika

ZENICA - Nekoliko mještana Željeznog Polja evakuisano je u Zenicu gdje se spustio helikopter Oružanih snaga BiH na Crkvičko brdo, potvrdio je u izjavi za Agenciju FENA poslanik u Federalnom parlamentu Jasmin Duvnjak, koji se javio iz Zenice u kojoj je zbog poplava također teško stanje.

Potvrdio je da je među evakuisanima mnogo djece, starih i bolesnih osoba, dodajući da iako je bilo životno ugroženih niko nasreću nije stradao.

''Ljudi upravo svjedoče da su zabilježene ogromne materijalne štete na tom području'', istaknuo je Duvnjak.

Mještanin Željeznog Polja u opštini Žepče Safet Mujić koji je evakuisan u Zenicu helikopterom kazao je Agenciji FENA da je u ovom dijelu BiH situacija katastrofalna, a kuće mještana nestaju.

''Stanovnici šest kuća su prevezeni sada, a ostali čekaju evakuaciju. Od onolikog sela možda će ostati šest ili sedam kuća i to je to'' istaknuo je.

Njegovu cijelu imovinu uništila je voda, kuća je već napuknuta i tvrdi da se više u svoj dom neće moći vratiti.

Duvnjak kaže da se evakuisani smještaju kod rodbine i prijatelja, ali i civilna zaštita osigurava alternativni smještaj.

(fena)
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7386
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Poplave

Post Postao/la Drina » 17 maj 2014 07:54

Dirljivo pismo oca spašene djece: Evo zašto volim Bosnu i Bosance, ne treba mi američki san za sreću!

slika

Pismo mladića iz Maglaja koje je objavljeno na jednoj Facebook grupi dirnulo je mnoge građane Bosne i Hercegovine.

Nesretni otac dvoje male djece starosti od jedne i dvije i po godine 24 sata je bio odvojen od svoje porodice koja je ostala odsječena od ostatka grada. Iskusni spasioci su uz pomoć građana ipak na vrijeme uspjeli izvući ženu i dvoje djece iz poplavljene kuće, na čemu se Mirhad K. zahvalio svim građanima iz cijele BiH koji su odlučili pomoći Maglaju i drugim poplavljenim gradovima.

"Ljudi, hvala vam svima. Ne mogu vam opisati radost kakvu sam osjećao u trenucima kada sam vidio da su mi uspjeli spasiti porodicu. Hvala vam svima od srca. Upravo je ovo onaj pravi pokazatelj da smo u najtežim trenucima mi Bosanci ljudi s najvećom hrabrošću i najvećim srcima. Zato volim Bosnu, volim naše ljude, i nije mi potreban nikakav ispunjen američki san, niti švicarska plata, jer me sretnim činite vi - ljudi koji me okružuju i s kojima proživljavam ovu veliku tragediju. Sretan sam kad vidim ovo zajedništvo, kad vidim koliko se ljudi trude oko drugih, koliko se trude pomoći, koliko su puni ljubavi i čiste savjesti. Bosno moja najljepša, hvala ti što si nam podarila našu dušu bosansku!"

http://istocnabosna.com/myjoomla/index. ... &Itemid=72
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7386
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Poplave

Post Postao/la Drina » 17 maj 2014 07:55

Babanovac i sela vlašićkog platoa dobili struju


slika


http://www.nap.ba/vijest.php?id=1678


Vlašić je prije nekoliko trenutaka dobio električnu energiju, javlja reporter bh. novinske agencije Patria.

Prije nekoliko trenutaka više stotina domaćinstava na Babanovcu, te više sela vlašićkog platoa dobili su električnu energiju bez koje su ostali u srijedu navečer, piše Patria.

Do prekida napajanja električnom energijom u ovom mjestu došlo je zbog rušenja pet stubova Elektroprenosa, koji su srušeni usljed jakog nevremena. Život na ovoj planini za više stotina stanovnika koji živi po ovdašnjim selima sada se počinje odvijati lakše.

Podsjetimo, sinoć se na Vlašiću odvijala prava drama. Nakon što je u rekordnom vremenu snijeg na planini dosegao oko 60 centimetara, a snježni nanosi na pojedinim mjestima dosezali dubinu i do dva metra, život za više čobana i njihovih porodica koji su ostali zarobljeni u katunima, doveden je u opasnost.

Vanljudskim naporima spasioci su se tokom noći sa četvrtka na petak probijali do zarobljenih ljudi te ih uspjeli evakuirati na sigurno. Među njima je bilo žena sa djecom.

Posljednje porodice čobana evakuirane su danas u popodnevnim satima, a evakuirano je i nekoliko hiljada ovaca.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7386
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Poplave

Post Postao/la Drina » 17 maj 2014 07:57

Dva kombija Euroasfalta donijela pomoć u Maglaj

Dva kombija sa hranom, odjećom, dekama i opremom za poplavama pogođene građane, a u organizaciji ugledne bh. građevinske kompanije „Euroasfalt“ stigla su danas u Maglaj i dostavile pomoć, javlja bh. novinska agencija Patria (NAP).

Ova je kompanija od samog početka elementarne nepogode u BiH na raspolaganje spasiocima stavila svu svoju mehanizaciju u potrebno ljudstvo koje danonoćno radi na raščišćavanju putnih pravaca i omogućava prohodnost, a kako bi pomoć došla do onih kojima je potrebna. Kako saznajemo, ova dva kombija pomoći su napunjena angažmanom uposlenika i uprave, a u narednim danima će biti organizirano još sličnih akcija, prenosi NAP.

slika
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7386
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Poplave

Post Postao/la Drina » 17 maj 2014 07:59

Najveće poplave u historiji BiH: VM BiH dalo još 600.000 KM

slika

Bosna i Hercegovina se suočava sa najvećim poplavama u svojoj historiji, koje su dosada odnijele tri ljudska života. Desetine hiljada ljudi su već četvrti dan životno ugroženi. Voda i klizišta u nezapamćenoj katastrofi odnose kuće, mostove i saobraćajnice. Pokrenute su najveće spasilačke operacije u ugroženim oblastima, javlja bh. novinska agencija Patria (NAP).

Sudeći prema interaktivnoj mapi Bosne i Hercegovine na internet stranici mapoplave.zastone.ba, skoro polovica teritorija BiH je pogođena katastrofalnih poplavama.

Istovremeno, Vijeće ministara BiH danas je na telefonskoj sjednici donijelo odluke o odobravanju dodatnih 600.000,00 KM iz tekuće proračunske pričuve po zahtjevu Ministarstva sigurnosti i Ministarstva obrane, saopćeno je.

Novac je za finansiranje izdataka koji proisteknu od međunarodne pomoći angažiranja helikoptera za pomoć civilnom stanovništvu pogođenom poplavama.

- Od ovih sredstava za Ministarstvo obrane osigurano je 380.000,00 KM za nabavu goriva za helikoptere i troškove smještaja, ishranu, higijenske potrebe i grijanje za evakuirano stanovništvo smješteno u objekte Oružanih snaga BiH. Ministarstvu sigurnosti odobreno je 220.000,00 KM za troškove nastale tijekom međunarodne pomoći – rečeno je iz Vijeća ministara BiH, prenosi NAP.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7386
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Poplave

Post Postao/la Drina » 17 maj 2014 08:01

MVP BiH objavio upute kako poslati pomoć za područja pogođena poplavama


Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine objavilo je zvanične informacije za prikupljanje pomoći ugroženima u katastrofalnim poplavama, koje već treći dan pustoše zemlju, prenosi bh. novinska agencija Patria (NAP).

Kako je saopćeno, finansijska pomoć stanovništvu područja pogođenim poplavama može se uplatiti na sljedeće donatorske račune:

Crveni križ/krst Federacije BiH:

 Sa naznakom: 'ZA POMOĆ STANOVNIŠTVU POPLAVLJENIH PODRUČJA'
 Za uplate u zemlji: RAIFFEISEN BANK d.d. BH broj: 1610000000850119
 Za uplate iz inostranstva: RAIFFEISEN BANK d.d. BiH, SWIFT CODE: RZBABASS, IBAN:
BA391610000000850119, naziv klijenta: CRVENI KRIZ FEDERACIJE BIH SARAJEVO, adresa
klijenta: NEDIMA FILIPOVICA 9, 71000 SARAJEVO



Pozivom na humanitarne telefone:


o BH Telecom 090 291 032 – donacija 2,00 KM (cijena poziva iz fiksne i mobilne mreže
iznosi 2,10 KM)
o HT Mostar 092 890 830 – donirate 1,80 KM (cijena poziva iz fiksne i mobilne mreže
iznosi 2,00 KM)


Prikupljanje nefinansijske pomoći (odjeća, hrana, voda, higijenski paketi i sl.) se vrši isključivo preko
mjesno nadležnih organizacija Crvenog krsta/križa i Civilne zaštite. Sugerišemo da sve zainteresovane
za doniranje pomoći uputite na entitetske organizacije Crvenog krsta/križa kako bi lično dogovorili
doniranje paketa. Kontakt telefoni su:

 Crveni križ/krst Federacije BiH: +387 33 645 746
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7386
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Poplave

Post Postao/la Drina » 17 maj 2014 08:02

POZIV IZ PODRINJA ZA POMOĆ


slika


POZIVAMO SVE PRIJATELJE PORTALA ISTOČNA BOSNA U BiH I DIJASPORI DA SE PRIKLJUČE U PRIKUPLJANJU POMOĆI ZA POPLAVLJENA PODRUČJA U GRANICAMA MOGUĆNOSTI...

POTREBNA JE HRANA, VODA, OGRJEV,GARDEROBA...

KONTAKT TELEFONI:

SREBRENICA: 061 244 842

BRATUNAC: 063 965 967

ZVORNIK: 061 178 581

JANJA: 061 895 261

Sve informacije na: [email protected]
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Poplave

Post Postao/la ABen » 17 maj 2014 08:54

Izgleda sve lose i kod nas i kod njih. Ovo stanje ce Bosnu baciti, koja je ionako siromasna, jos unazad. Najmanje 10.000-20.000 ljudi ce ostati bez kuca i stanova. Poslijedice ce biti katastrofalne.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Poplave

Post Postao/la marli » 17 maj 2014 09:32

Ma ovo ti je katastrofa, ostali ljudi bez kuca i auta, obradive povrsine unistene.

http://www.merhamet.ba/index.php?option ... 35&lang=en

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7386
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Poplave

Post Postao/la Drina » 17 maj 2014 11:33

Najbitnije je da bude sto manje ljudskih zrtava.

Konacna steta ce se znati tek kad se povuce voda. Nadam se da ce biti dobar odaziv nasih ljudi koji su vani.
Ako nas 100.000 uplati po 100€ to ce biti 10.000.000€

Dovoljno za prvu pomoc i da ljudi ne budu gladni i pod vedrim nebom
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Poplave

Post Postao/la ZV Keli » 17 maj 2014 20:16

Molim vas nemojte o glupostima tog "HAARP" i slicno, eto bar ovaj forum da takve stvari zaobidju. Ovo je jasna opomena od Uzvisenog a i realno je da smo kolektivno zasluzilo, sigurno ne osobe kojima se desilo ali kao covjecanstvo jesmo i sada je primarni cilj da zaustavimo dalju stetu pa onda da se sanira postojeca

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Poplave

Post Postao/la amkos » 18 maj 2014 02:08

ZV Keli je napisao/la:Molim vas nemojte o glupostima tog "HAARP" i slicno, eto bar ovaj forum da takve stvari zaobidju. Ovo je jasna opomena od Uzvisenog a i realno je da smo kolektivno zasluzilo, sigurno ne osobe kojima se desilo ali kao covjecanstvo jesmo i sada je primarni cilj da zaustavimo dalju stetu pa onda da se sanira postojeca
Ja sam ovo mislio u kontekstu vjere, jer sam čitao, gledao na internetu, da će pred kraj vremena Bog (Allah dž.š) "dati" Dejjalu moć da "pusti" kišu, i druge stvari koje naš mozak ne može da pojmi i raspozna. Pa u tom kontekstu ja gledam na Haarp, tj. kao na Dejjalove sluge. Mislim da nisam daleko od istine. A možda i griješim.

Kao čovječanstvo mi je jasno za poplave, cunamije itd., pa samo onaj primjer pobjednika/ce Eurovizije ti sve kaže, ali za Bosnu, još ne mogu da raspoznam zašto nas je ovo zadesilo. Naravno, svi griješimo, ali i činimo dobro. Nije sve ni tako crno. Ali ne može ovo običan čovjek da skonta, tj. raspozna. :tutu:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7386
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Poplave

Post Postao/la Drina » 18 maj 2014 12:34

Pratim situaciju od jucer. Non stop. Ovo je starsno. Stete su ogromne. Uzas.
Moramo sakupiti sto vise sredstva u inostranstvu. Sad treba slati hranu, odjecu sl da se odrzi narod u zivotu a onda ce trebati sakupiti sto vise novca da se pocne s obnovom.

Trebat ce godine da se popravi situacija. Ovo nam definitivno nije trebalo. :|
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Poplave

Post Postao/la ZV Keli » 18 maj 2014 12:54

amkos je napisao/la:
ZV Keli je napisao/la:Molim vas nemojte o glupostima tog "HAARP" i slicno, eto bar ovaj forum da takve stvari zaobidju. Ovo je jasna opomena od Uzvisenog a i realno je da smo kolektivno zasluzilo, sigurno ne osobe kojima se desilo ali kao covjecanstvo jesmo i sada je primarni cilj da zaustavimo dalju stetu pa onda da se sanira postojeca
Ja sam ovo mislio u kontekstu vjere, jer sam čitao, gledao na internetu, da će pred kraj vremena Bog (Allah dž.š) "dati" Dejjalu moć da "pusti" kišu, i druge stvari koje naš mozak ne može da pojmi i raspozna. Pa u tom kontekstu ja gledam na Haarp, tj. kao na Dejjalove sluge. Mislim da nisam daleko od istine. A možda i griješim.

Kao čovječanstvo mi je jasno za poplave, cunamije itd., pa samo onaj primjer pobjednika/ce Eurovizije ti sve kaže, ali za Bosnu, još ne mogu da raspoznam zašto nas je ovo zadesilo. Naravno, svi griješimo, ali i činimo dobro. Nije sve ni tako crno. Ali ne može ovo običan čovjek da skonta, tj. raspozna. :tutu:
Bosnjaci su se strasno iskvarili, postali oholi i pohlepni pa kako da nas onda zaobidje ? Ali gledajuci po velicini stete, vece su stete na podrucjima gjde zive Srbi jer su uz Savu a ona sada unistava sve sto je bar malo branilo sela od potapanja

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41402
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Poplave

Post Postao/la Jack » 18 maj 2014 13:12

Bilo je i 250 000 stradalih u Indoneziji, tacnije Acehu.Za 4 godine sanirana je steta, popravljeni putevi, i nadoknadjen minus od 250 000

U provinciji Aceh koja ima 4.3 miliona stanovnika.Mozes misliti nataliteta.Pa mi mozemo da sanjamo 1/10 takvog nataliteta.Ovo je znak da treba ici u ''suhe'' krajeve tipa Glamoc, Petrovac

Bijeljina, sto gore dole, bolje za nas.Zao mi nasih ljudi stradalih, ali nije 20 000 ljudi stradalo.Stete u Usk kantonu su samo u Poljaku i Sanskom Mostu.Te u Capljama.Ostatak je dobro prosao.U Cazinu i Kladusi nema stradalih i dobra je situacija, nema nekih rijeka ozbiljnijh.Krupa je dobro

Zao mi je Zeljeznog Polja samo i Bosnjaka
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41402
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Poplave

Post Postao/la Jack » 18 maj 2014 13:14

muhtar je napisao/la:Nažalost teško ćemo se od ovoga oporaviti. Najviše me je zabrinula vijest da su cijela sela oko Nemile, Željeznog polja i Maglaja ugrožena. Trebati će pozamašna sredstva da se to sve sanira, a to su nam inače najvitalnije sredine. Nadam se da neće doći do velikih migracija stanovništva i da će se svi ljudi vratiti u svoja mjesta i uspjeti obnoviti uništeno.
Zeljezno Polje.Maglaj nije toliko vitalan.Kazem steta.Ali, valja razmotriti dolazak u naprimjer Zepce ili Grahovo, Petrovac, Glamoc.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite