☑ Pravila foruma i savjeti

Ukrajina

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ukrajina

Post Postao/la Zmaj » 19 mar 2023 21:22

slika
Bakhmut, 19. Mart 2023
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ukrajina

Post Postao/la Zmaj » 19 mar 2023 21:25



Bakhmut
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ukrajina

Post Postao/la Zmaj » 19 mar 2023 21:40

slika

Gurava situacija oko Avdivke.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1421
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Ukrajina

Post Postao/la Pita sirnica » 12 apr 2023 11:18

Bit će interesantno vidjeti dali su objavljene informacije iz pentagona istinite ili "širenje dezinformacije ".
Nekako mislim da se želi pravit "ruse" jačim nego što jesu.


https://www.tagesschau.de/ausland/ameri ... k-103.html
B -> B -> B

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ukrajina

Post Postao/la Zmaj » 12 apr 2023 23:09

slika
Bakhmut, 12. April 2023
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Dzumrukcija
Član
Postovi: 411
Pridružen/a: 31 aug 2020 17:01

Re: Ukrajina

Post Postao/la Dzumrukcija » 25 jul 2023 12:06



Ovaj "Površinski brod bez posade" ili kako Englezi nazivaju "Autonomna površinska vozila" bi nama odgovarala više nego krstareće rakete.
10 puta su jeftiniji od krstarećih.

Geografija BiH, rijeke: Drina, Sava, Una su idealne za kontrolu granica uz pomoć ovih "površinskih vozila", pa čak Bosna i Neretva se mogu koristiti.

Ove površinske dronove imaju: UK, SAD, Rusija i Australija i naravno Ukrajina.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41204
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ukrajina

Post Postao/la Jack » 21 sep 2023 10:53

Ukrajinci kad bi oslobodili Tokmak.Bilo bi makar nesto vrijedno ove ofanzive.Ovo sad je sporo i bezidejno.Nijedan veci grad,nista vazno nisu uzeli sem 3-4 sela u zadnja 3 mjeseca.Slab bilans
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1421
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Ukrajina

Post Postao/la Pita sirnica » 22 sep 2023 08:50

Jedan interesantan clanak o ruskim gubicima. Veliki broj regruta neprezivi ni 5 mjeseci

https://www.t-online.de/nachrichten/ukr ... lange.html

A procjene o mrtvim 50'-120'
Ako se uracnua broj ranjenih, dezertera, zarobljenih, onda brojka o 250' nije tako ni pogrešna
B -> B -> B

Dzumrukcija
Član
Postovi: 411
Pridružen/a: 31 aug 2020 17:01

Re: Ukrajina

Post Postao/la Dzumrukcija » 29 sep 2023 00:44

Za razliku od Azerbejdžana, Ukrajina nema zračnu superiornost.
Najvažnija razlika u NATO opremi su avioni, koje Ukrajina još nema.

Ovaj rat će trajati dugo, 10+ godina.
Uvijek sam smatrao da NATO/Zapad ne podržava u potpunosti Ukrajinu. Oružje se uvijek dijeli u intervalima, ostavljajući obje strane da se rasipaju.

Zapadna oprema nema značajnu prednost u odnosu na tradicionalnu sovjetsku opremu bez nadmoći u vazduhu, nikakve šanse nema protiv masivne artiljerije. Nije isto bacati kašikare sa onih dronova na daljinski i bacati bombe od 500+ kg iz F-16-ki.

Jedina šansa Ukrajine bez aviona je da otvori novu liniju fronta, prodre na rusko kopno, zaobiđe pozadinu ruske vojske i da u potpunosti izbjegne Surovikinovu liniju. Ovo su Nijemci uradili Francuzima u 2. svj. ratu, ta Surovikinova linija je kopija Maginotove linije.

NATO ih definitivno neće podržati u ovome, ali rješenje postoji i bez aviona.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41204
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ukrajina

Post Postao/la Jack » 29 sep 2023 22:27

Ukrajina nema nista sem zita i suncokreta.Ima veliku drzavu ali ogromne kolicine gasa i nafte nema,Turska ima donekle vise tog.Azerbejdzan ima gasa dosta vise.Sto znaci da ce Europske drzave koje ce se smrzavati od 2024-2026 pritisnuti Ukrajince da naprave deal s Rusima.I ako Ukrajinci ne uzmu do proljeca makar Tokmak.Onda to znaci da ce Rusi do tad pojacati linije koje ima,i nema sanse da naprave neke sire akcije prema Rusiji ili oslobadjanju teritorije.To je realnost

Sa 7000 stranica ili sa 70 stranica.Ocekujem prvo da se Francuzi i Italijani naguze Rusima i onda ostatak tzv Eu

Istina je da Ukrajinci nemaju neku zracnu premoc,ali takodjer je istina da je Ukrajina sem malog komada zapadne Ukrajine ravna.I tu artiljerija moze da brutalno rasturi Ukrajinske linije.A sume nema.Planine nema.Ne moze da nadjes u 90% Ukrajine neko brdo preko 1000 metara,ili da povezes 100 metara sume van grada.Jeste jedino prema zapadu ima brda ali je to malo.Ovo sad sto Ukrajina ima je sve ravno kao tepsija.I tu je lose jer bez zracne podrske.Malo je teze

Nazalost Ukrajinci nemaju Vlasica puno.Pa i konfiguracija terena ide protiv njih
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1421
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Ukrajina

Post Postao/la Pita sirnica » 02 okt 2023 18:23

I ja očekujem od ljeta '24 pritisak civilizovanog zapada na UKR vladu.

Zapad će sacekat zadnji ukrajinski pokušaj. To će bit 1 kvartal '24.

Ukrajina je svoje pokušaje usporila. Ide na popunjavanje redova, servisiranje teškog naoružanja, i uvođenje novog naoružanja(avijone) na linije.

Mene nebih čudilo ako bi Ukrajina krenula novi pokuša na istoku zemlje. Oni će za 2-3 mjeseca fokusirat uništit prvenstveno sto veći broj artiljerije ruske. Upravo ona stvara UKR najveći problem.
B -> B -> B

berbir
Član
Postovi: 110
Pridružen/a: 16 mar 2018 23:38
Lokacija: Vogošća

Re: Ukrajina

Post Postao/la berbir » 01 nov 2023 14:32

Jedan od glavnih ciljeva Putinovog rata sa Ukrajinom je obuka ruske vojske za rat, prema strategiji Petra Velikog: "Izgubićemo par bitaka, možda i par ratova, ali nas nećete pokoriti a naša vojske će od vas naučiti kako se ratuje"
Sad se vidi da mu jedan od ciljeva bilo i ubijanje muslimana ili suzbijanje njihovog rasta tzv. "košenje trave". Otimaju i mobilišu i strane i domaće muslimane i šalju ih da budu topovsko meso u Ukrajini:

https://www.aljazeera.com/news/2023/11/ ... in-ukraine

zmaj od bosne
Član
Postovi: 1630
Pridružen/a: 19 feb 2013 21:34

Re: Ukrajina

Post Postao/la zmaj od bosne » 17 feb 2024 11:11

Pala Avdiivka 10 godina odoljevala rusima
Nakon ustrajnog napadanja ipak nisu mogli opstati nakon sto su pali u poluokruzenje
Istra strategija kao i Bahmut i Mariinka sve srusi i sprzi i dovedi u poluokruzenje
Spora uz mnogo zrtva poznata ruska taktika pokazala se u ova tri grada uspjesna
Rusi su izgubili dobar dio teritorije sto su zauzeli
Njihovi su fokusi za strateske gradove vise nego na teritorij
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... xe9_s9vvHs

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41204
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ukrajina

Post Postao/la Jack » 02 mar 2024 06:59

Za razliku od Azerbejdzana.Ukrajina nema nista sem zita.A i tog ce imati sve manje.Najvise industrije im je bilo u Donbasu i Kijevu/Kharkivu.Dok zapad Ukrajine je uvijek bio nesto kao Cazinska Krajina kod nas.Iseljenicki kraj s malo industrije vidi pod Lviv

Gospodin Zmaj se je naljutio na mene,mora da sam mu nesto rekao.a i sam ne znam sta.Sarkazam.A mozda je ljepsa i bolja zabava nabiti 8000 stranica u Ukrajini oko par blesavih idiota na klix.ba forumu.I nadati se u neke carobne zvake

Jer na kraju dana.Rusija ima 2 najvece zalihe Gasa u svijetu

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... production

Dok je Ukrajina na 19 mjestu.I Rusija ima 35 puta vise zaliha gasa od Ukrajine.i boga pitaj koliko je to u Crnom Moru i koliko Rusi sad to drze trenutno makar za Ukrajinu.

Ukrajina ne moze da racuna na milijarde Eura svakog dana oko prodaje ovog.Oni su osudjeni da im zapad salje oruzje i pomoc.Nemaju nista da ponude sem zemlje.To je realnost.Mozda ponude takvo sta Poljacima.Ali u ovakvom rasporedu.Oni nemaju ni nuklearke a budale su unistile svoje zalihe i vjerovali uj lazi Rusije prije 30 tak godina.Nit imaju populaciju na duze staze da mogu napraviti neke sire poteze

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... production

Saberi Gas i naftu.Rusija ti je kao jedna veca benzinska stanica i na osnovu tog prezivljava.Ali onij imaju makar to

One budale koje su nabile 8000 stranica ne razmisljaju glavom jer dole su kreteni.i nek mi kazu kako ce to i kojim silama Ukrajinci da pobjede Ruse

Ja bih volio ali takvo sta se nece desiti
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41204
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ukrajina

Post Postao/la Jack » 02 mar 2024 07:01

Pita sirnica je napisao/la: 02 okt 2023 18:23 I ja očekujem od ljeta '24 pritisak civilizovanog zapada na UKR vladu.

Zapad će sacekat zadnji ukrajinski pokušaj. To će bit 1 kvartal '24.

Ukrajina je svoje pokušaje usporila. Ide na popunjavanje redova, servisiranje teškog naoružanja, i uvođenje novog naoružanja(avijone) na linije.

Mene nebih čudilo ako bi Ukrajina krenula novi pokuša na istoku zemlje. Oni će za 2-3 mjeseca fokusirat uništit prvenstveno sto veći broj artiljerije ruske. Upravo ona stvara UKR najveći problem.

Ma prvi ce ti Njemci sageti se i ponude dupe Putinu.Vec sad ih je pola PRO-Rusa

Francuzi ce prvi da masu bijelim zastavama.Pa ljudi oni seljaci ih protjerali iz Malija i Nigera u Africi i isamarali ih i uzeli im helikoptete.Toliko o jakoj Francuskoj

Italija je toplija njima se moze i zima je blaza nego u Njemackoj.Njima je svejedno
Ostaje jedino Balticke zemlje,Poljska kao neki Anti-Ruski stit
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41204
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ukrajina

Post Postao/la Jack » 02 mar 2024 07:04

Taj civilizovani zapad ce im dati ultimatum od 2024-2028 godine.Da nemaju sta da traze,da potpisuju 20% drzave a pola drzava ce poceti da priznavaju Ruske granice koje ce biti prosirene.Jer vidis ja bih volio da nije tako i da Rusi izgube ali oni imaju i gas i nafru da prodaju

Ukrajinci mogu da prodaju dupe ili zemlju ili zitarice ali nece moci da se to na duze staze odrzava.
Pola Eu su Putinoljubci

Italija
Francuska

Sve vise i Njemacka nazalost.Daj jos 2 godine rata pa upitaj Njemca kako se lozi na cumur ili je stgao ili neke alternativne lozione zelene kako su rekli
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Ukrajina

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 01 apr 2024 07:02

Ukrajina je izgubila rat i ovo je jako važno da Bošnjaci imaju u vidu. Rusi su sada jači nego prije 3 godine i politički i ekonomski ali i vojno. Proizvodnja oružja u Rusiji je 3-4 puta veća nego na zapadu općenito. Zato Rusi i imaju 8x više granata ispaljenih na Ukrajince nego obratno.

Dodik je spremao sukob u BiH taman prije Ukrajine i Ukrajinski otpor je poremetio Srpske planove. Tada su se glupi i uspavani evropljani a donekle i Amerikanci počeli buditi iz zimskog sna. Zahvalimo Ukrajini za to. Jer SAD i EU je tada imala čvrstu politiku udovoljavanja Beogradu u nadi da će se Srbija okrenuti zapadu.

Tek ovaj rat s Ukrajinom je glupim Evropljanima otvorio oči - i to nekim. Nekim još nije. Amerika se također promjenila i počela shvatiti važnost Bošnjaka u ovom svemu - jer Srbe neće zaustavljati Hrvati nego mi. Stoga i ovaj nagli preokret protiv Čovića i Dodika - sve je to zato što Ukrajina neće još dugo. Rusi će doći do rijeke Dnjepar jer Ukrajinci su na kraju snage.

Evropa je nespremna da se brani. I zato je BiH odjednom interesantna - mi možemo napraviti više oružja nego većina EU zemalja. I to je stvarni razlog zašto smo EUu interesantni. EU nema proizvodnju municije - obratite pažnju na glupe odluke Europljana koji su fabrike oružja selile u Kinu!

Amerika je i sad nakon svega što su nam uradili u zadnje 3-4 godine opet veći prijatelji od EUa kojima je plan da Zagreb vlada Bošnjacima. EU još uvijek nas vidi kao pomoćno smetalo Hrvata i ne kontaju uopšte da mi nećemo prihvatiti vlast 250,000 govana - jer ih jednostavno nema dovoljno da se kurče i provode svoju silu. EU i sad misli da rat ne bi izbio sa Hrvatima kad bi se taj plan obistinio. Idioti.

Isto kao što ne možeš od govana pitu napravit - nemožeš od EUa napravit inteligentne ljude. Za EU su čak i onakvi State Department Amerikanci (koji su svoju glupost dokazali 2 oktobra 2022e) opet profesori doktori nauka.

Ukratko, nakon što Ukrajina padne, Balkan je sljedeći. A izgleda da su Amerikanci prvi shvatili da Srbi nikad neće Rusima okrenuti leđa. EU tek sada shvata. A to nas stavlja u mnogo bolju situaciju nego gdje smo bili prije 2 godine kad se očekivali da će Ukrajina past za 7 dana.

Ove sankcije i ekonomsko gušenje Genocidne je početak stvarnog pritiska na GT. Ja se nadam da će se ovdje stvarno ići na rekonstrukciju BiH bez entiteta jer ne vjerujem da je rušenje Dodika samo rušenje njega.
Samo BiH.

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1421
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Ukrajina

Post Postao/la Pita sirnica » 01 apr 2024 18:41

Volio bih da je tako kako pišeš ali EU je, nažalost dokazalo se, naš najveći "neprijatelj"... žalosno što to moram pisati.

Volio bih upravo radi Rep BiH da UKR uspješno odradi neke stvari u odbrani. Što veći otpor što bolje za nas.

Naravno, kada se sagleda situacija s municijom ali i sa teškim naoružanjem ostajem pri stavu da je jedna Rep BiH mogla puno više indirektno pomoći nego 3/4 EU-zemalja.
U ove dvije godine moglo se proizvesti I do 100 haubica u Novom Travniku, a tako u Vogošća > 200' komada teške municije, oba kalibra. Ali kurve nedaju! A zamislite da je vlada dobila kontrolu za Vitezit, Vitez. Sad bih imali zatvoreni proces proizvodnje. Od uglja I koksa, metala i materijala za punjenje.

Koja bi to bila zarada! Nova radna mjesta, povećanje plata. A UKR imali redovno i jeftin priliv . Ali kurva EU sve blokira... Bitno njima da oni sa svojim "luksuznim" verzijama se foliraju da ih prodavaju za ogromne pare...
B -> B -> B

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Ukrajina

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 02 apr 2024 13:59

Nisam rekao da nam nisu neprijatelji.
EU su Bošnjacima neprijatelji apsolutno. Ja bi volio da nije tako ali podaci govore ono što govore. Ja ne govorim ovo sa stanovišta da smo mi bezbjedni - EU su uglavnom proustaški nastrojeni i mi toga moramo biti svjesni.

Sa druge strane, EU je bez fabrika oružja i boje se Rusa koji oh bukvalno mogu u zubima nisiti. Mi EUu ovaj put trebamo radi resursa (ruda) i za proizvodnju oružja. Očekujem da će EU tražiti da se Hrvati umješaju u NI (ili će barem pokušati), tek tako da ne bi cijela industrija bila u rukama Bošnjaka.

Amerikanci s druge strane to gledaju sa stanovišta borbe protiv Rusije i po što su Bošnjaci na prvoj liniji s malom Rusima, to nam daje važnost. Inače su nam jasno dali do znanja i jedni i drugi šta misle o nama 2 oktobra 2022.

Do Bošnjaka je sada da ovo iskoriste i da što prije izaberu lidere koji imaju i šlifa i morala i hrabrosti da se izbore za prosperitet ovog napaćenog naroda, to jest da beskompromisno rade na jačanju NI u rukama Bošnjaka, da gledaju samo interese Bošnjaka i da rade na jačanju nataliteta i povratku. Ali prvo moramo Trojkaške izdajnike smijeniti a to se neće desiti ako se jasno i glasno ne budu prozivali kao izdajnici i ako se glasno ne bude radilo na jačanju patriotskih snaga.

Bakir u ovom momentu nije najbolje rješenje ali je najbolji kojeg imamo. Nama treba nova garda lidera sa mozgom, strategijom i jasnom slikom kako naprijed. Po meni bi Novalić bio jedan takav lider - ali upravo su njega i bacili u zatvor da se to ne desi. Novalić je mozak iza procvata NI, i zato su ga i bacili u zatvor.
Samo BiH.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Ukrajina

Post Postao/la Gorcin » 02 apr 2024 20:14

Bojim se da iza gusenja genocidne nije plan da se ona skroz ugusi, nego da se dovede "umjereni" srpski lider kako bi Amerika sacuvala svoje čedo zaceto u Daytonu - genocidnu.
Slicnu smo pricu gledali prije 20 i kusur hodina kad je Mile na americkim tenkovima ujahao u Banjaluku. Poslovicno naivni Bosnjaci su vecinom pozdravili taj potez. Koliko se sjecam, na sjednici SDA je tada jedino rah. Hasan Cengic zastupao tezu da treba podrzati SDS jer ce lakse biti s njima posto su optereceni bremenom genocidne proslosti i ispalo je da je bio u pravu.
Sta moze sprijeciti Ameriku da radikalno promijeni ovu svoju nakaradnu politiku podilazenja Srbima ha ne bi li se okrenuli Zapadu? Samo ovo sto @Bosnjacka kaze...pusiona na ukrajinskom frontu. U tom slucaju je Putin na Zlatistu a Bosnjaci opet topovsko meso u planovima velikih sila i konta je jednostavna - bolje Crvena Armija na Drini nego u Vojkovicima i bolje Bosnjaci u rovovima nego zapadnoevropski pederi negdje oko Varsave.
Da se razumijemo, nemamo mi prijatelja, u datom momentu mozemo imati samo interese velikih na svojoj strani i na tom valu mozemo sami sebi pomoci. Ako pameti budemo imali.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Odgovorite