☑ Pravila foruma i savjeti

Gornje Podrinje

Moderator/ica: Drina

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 20 jan 2022 14:42

Osnovao firmu a htio na tome mjestu napraviti vikendicu


Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 26 jan 2022 10:52

Poznati ugostitelj Sejo Brajlović ulazi u novi biznis

24. 01. 2022. u 22:23:00S.G.

J
edan od najpoznatijih, ako ne i najpoznatiji sarajevski ugostitelj, Sejo Brajlović, odlučio je proširiti obim svog poslovanja.

Vlasnik poznatog restorana i lanca mesnica Brajlović odlučio se za kupovinu zemljišta u rodnoj Ustikolini gdje planira graditi benzinsku pumpu.

U ovom mjestašcu u blizini Goražda Sejo posjeduje i privatni ranč u kojem gosti, pored raznovrsne gastronomske ponude, mogu uživati i u bazenu, kao i terenima za rekreaciju.

Čudo neviđeno... / Sejo Brajlović napravio potez kojim je sve oduševio!
Sejo Brajlović će se tako nakon ugostiteljstva okušati i u naftnom biznisu.

Podršku na ovom putu pružila mu je i lokalna zajednica, odnosno načelnik opštine Foča (FBiH), Mujo Sofradžija.

"Danas je upriličeno potpisivanje Ugovora između općine Foča/FBiH koju zastupa načelnik Općine Mujo Sofradžija i gospodina Seja Brajlovića iz Sarajeva o kupoprodaji zemljišta na kojem je planirana izgradnja moderne benzinske pumpe sa pratećim objektima. Investitor izgradnje je gospodin Sejo Brajlović", poručio je načelnik ove Opštine.
https://radiosarajevo.ba/magazin/showbi ... nis/444851
Nesto sto je trebalo izgraditi davnih dana. Hajde da se napokon nasao neko ko ima pare i zelju da ovo izgradi.

Kaze da ce zaposliti 7-10 radnika
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Zmaj » 26 jan 2022 12:30

Drina je napisao/la: 26 jan 2022 10:52 Poznati ugostitelj Sejo Brajlović ulazi u novi biznis

24. 01. 2022. u 22:23:00S.G.

J
edan od najpoznatijih, ako ne i najpoznatiji sarajevski ugostitelj, Sejo Brajlović, odlučio je proširiti obim svog poslovanja.

Vlasnik poznatog restorana i lanca mesnica Brajlović odlučio se za kupovinu zemljišta u rodnoj Ustikolini gdje planira graditi benzinsku pumpu.

U ovom mjestašcu u blizini Goražda Sejo posjeduje i privatni ranč u kojem gosti, pored raznovrsne gastronomske ponude, mogu uživati i u bazenu, kao i terenima za rekreaciju.

Čudo neviđeno... / Sejo Brajlović napravio potez kojim je sve oduševio!
Sejo Brajlović će se tako nakon ugostiteljstva okušati i u naftnom biznisu.

Podršku na ovom putu pružila mu je i lokalna zajednica, odnosno načelnik opštine Foča (FBiH), Mujo Sofradžija.

"Danas je upriličeno potpisivanje Ugovora između općine Foča/FBiH koju zastupa načelnik Općine Mujo Sofradžija i gospodina Seja Brajlovića iz Sarajeva o kupoprodaji zemljišta na kojem je planirana izgradnja moderne benzinske pumpe sa pratećim objektima. Investitor izgradnje je gospodin Sejo Brajlović", poručio je načelnik ove Opštine.
https://radiosarajevo.ba/magazin/showbi ... nis/444851
Nesto sto je trebalo izgraditi davnih dana. Hajde da se napokon nasao neko ko ima pare i zelju da ovo izgradi.

Kaze da ce zaposliti 7-10 radnika
Cudi me da ce ovo biti tek prva benzinska u Ustikolini. Dobra i strateska investicija od Seje. Vazno je da imamo sto vise kontrole na relaciji Gorazde-Foca i kroz federalno Trnovo.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 27 jan 2022 07:31

Slazem se. Ovo je trebalo napraviti prije 20 godina. Ima dovoljno prometa da bude odrzivo. Znam da je prije dosta godina bila objava na stranici da se prodaje zemljiste u opcini Ustikolina za izgradnju benzinske. Tada sam licno poslao email na HIFA i proslijedio im taj info. Dan poslije sam dobio odgovor da oni prate i da su zainteresirani za svaku mogucu lokaciju za gradnju benziskih.

Sad jesu li oni kontaktirali ove u Ustikolini...ko zna. Uglavnom HIFA nije izgradila objekat tamo. Vidio sam da su kasnije preuzeli jedan u Gorazdu.

Kasnije sam citao da bi ovi mogli izgraditi benzinsku u Ustikolini http://www.ahmetspahicpetrol.com


Ali godine su prolazile i nista nije izgradeno. Kao u mnogim slucajevima ima tu licnih interesa, hirova, aljkavosti itd....Pretpostavljam.


Sejo nema iskustvo u tom poslu ali eto bar da neko napravi jer to ce zaposliti 5-10 lokalnih momaka/djevojaka. Svakako znacajno za jedno mjesto koje jedva ima 1000st. A koje je uz to i stratesko. Imamo zanimljiv fenomen da se stvaraju dvije slicne lokacije. Ustikolina na jednoj i Mededa kod Visegrada na drugoj. U oba mjesta je izgradeno, gradi se dosta ugostiteljskih, turistickih objekata.



U julu prosle godine sam isao do Visegrada i zaustavio se u Mededi. Tu su nasi ljudi izgradili nekoliko lijepih objekata i to je mjesto postalo must za sve one koji prolaze tim putem.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Zmaj » 27 jan 2022 16:16

Upravo gledam kakva je situacija od Gorazda do Visegrada i iznenadjen sam koliko malo smradova ima na toj relaciji. Mislio sam da su veci broj sela preuzeli ali ispada da nije takva situacija.

Naselili su 700-800 dodatnih vlaha izmedju Gorazda i Kopaca (naselja Sopotnica, Zidine i Slatina). Na juznoj obali su i dalje sva sela gruntovno nasa. Poslje Kopaca i Masica dolazi Ustipraca gdje su naselili 150 vlaha. Nakon Ustiprace dolazi Međeđa gdje nas jos uvijek ima i tek oko Holijaca i visegradske brane cemo naici na cetnike.

Napravio ovu mapu sa njihovim brojkama oko Drine i Lima. Sad mi je jasnije kako su nasi mogli odbraniti ovo podrucje sve do '93-e.

slika

slika

Broj stanovnika 2013. godine
Rogatica 9500
Višegrad 9300
Novo Goražde 1600
Rudo 7200

Broj prvačića 2020/2021.
Rogatica 75
Višegrad + Novo Goražde 85
Rudo 22
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Zmaj » 30 jan 2022 17:58

Drina je napisao/la: 26 jan 2022 10:52 Poznati ugostitelj Sejo Brajlović ulazi u novi biznis
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 30 jan 2022 21:31

Zmaj je napisao/la: 27 jan 2022 16:16 Upravo gledam kakva je situacija od Gorazda do Visegrada i iznenadjen sam koliko malo smradova ima na toj relaciji. Mislio sam da su veci broj sela preuzeli ali ispada da nije takva situacija.

Naselili su 700-800 dodatnih vlaha izmedju Gorazda i Kopaca (naselja Sopotnica, Zidine i Slatina). Na juznoj obali su i dalje sva sela gruntovno nasa. Poslje Kopaca i Masica dolazi Ustipraca gdje su naselili 150 vlaha. Nakon Ustiprace dolazi Međeđa gdje nas jos uvijek ima i tek oko Holijaca i visegradske brane cemo naici na cetnike.

Napravio ovu mapu sa njihovim brojkama oko Drine i Lima. Sad mi je jasnije kako su nasi mogli odbraniti ovo podrucje sve do '93-e.

slika

slika

Broj stanovnika 2013. godine
Rogatica 9500
Višegrad 9300
Novo Goražde 1600
Rudo 7200

Broj prvačića 2020/2021.
Rogatica 75
Višegrad + Novo Goražde 85
Rudo 22

I drzimo vecinu grunta u tom kraju. Sela su pusta i nenaseljana. Kako nasa tako i njihova. Oni su poklopili gradove u gornjem Podrinju. I gruntovno i demografski i to je fakat. Izuzetak je potez od Ustikoline do Gorazda gdje ima samo par stotina pravoslavaca ali to su stari ljudi. Na tom potezu su oni prodali 90% nekretnina. Mislim na BPK.

Imaju dvije karakteristike za to podrucje a vezane za postratni period.

- Kada je zapocela famozna faza povratka ona je radena u etapama. Foca i taj kraj su stavljeni na sami kraj povratka. Tamo su vise razine i stranci podrzali i pravili projekte tek iza 2002e. Stranci i svi oni koji su trebali voditi brigu o tome su taj kraj smatrali visokorizicnim i jednostavno prije 2002 nisu podrzavali povratak. Vecina nasih ljudi se do tada snasla u drugim krajevima. Vecina Sarajevo

- Druga stvar lezi u tome da je taj kraj bio pod sankcijama zbog ratnih zlocinaca. Tako da nikakve strane organizacije kao UNDP, UNHCR itd nisu ulagali nista tamo a to je doprinijelo i da nema masovnog njihovog naseljavanja nakon rata. Tu je bila totalna ekonomska propast. Tako da tamo nemas nekih tzv izbjeglickih naselja kao sto su formirana u Derventi ili slicno.

Uglavnom njihovi su dosli sa sela u grad. I to je to. Ima nesto sitno iz Sarajeva i Gorazda ali to je beznacajno


Te sankcije su ukinute tek kada je dosao onaj Krsmanovic. On je izigravao nekog demokratu i onda su USAID itd poceli upumpavati novac tamo.


Tako da faktici od Lukavice do Foce imas dva naselja. Trnovo i Miljevinu i oba imaju ispod 1000 st. Dakle imas 70km praznine. Sela su mala i neperspektivna. Nema omladine u njima. Ranije sam sabirao i oni su u periodu od 10 godina izgubili oko 5000st u Foci-Cajnicu-Rudom-Visegradu-Rogatice. To je puno za taj kraj.


Evo ti ovdje Sejdci pokazuje dokle smo bili prisli Visegradu 1992. Dosli do samog grada. Medutim to je veliki prostor, bez velikih naselja i sa puno brda i koto. Treba masa vojnika da se to pokrije ili dosta MTS-a
Plus tamo su vec u aprilu bili ruski dobrovoljci (poginulo ih preko 30 godine 1992 u Visegradu) i plus blizina Srbije. Bilo je to nemoguce zadrzati 1992 sa onim rasporedom snaga
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 30 jan 2022 21:39

Zmaj je napisao/la: 30 jan 2022 17:58
Drina je napisao/la: 26 jan 2022 10:52 Poznati ugostitelj Sejo Brajlović ulazi u novi biznis
Brzo je poceo. Svaka cast.
Samo mi lokacija nije bas najbolja. Imam osjecaj da ce biti previse nabijeno ako zeli da napravi sve sto je naveo na tom mjestu. Treba i parking itd....
Inace cijeli taj centar Ustikoline je lose odraden jer magistrala ide kroz samo naselje i u biti nema nekog centra


On pravi gdje pokazuje ova crvena strelica. A mnogo bolje bi bilo da je pravio gdje sam zaokruzio crvenom bojm. Na izlacu ka Gorazdu. Tu ima livada i sirine da se napravi lijep objekat
slika


Ali eto, za par mjeseci cemo vidjeti kako ce to izgledati
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 02 feb 2022 11:33

U Ustikolini pocinje i izgradnja bazena i turistickog kompleksa.
Kada se probije tunel Podhranjen i Gorazde-Ustikolina postanu predgrade Sarajeva, cijene nekretnina ce biti x 5 tamo. Minimum.

Bice vrlo tesko doci do placa na tom podrucju uz Drinu
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 14 feb 2022 10:51


Ustikolina prije Goražda dobija otvoreni bazen, investicija 1.200.000 KM



14.02.2022. / 07:57



slika

Ustikolina bi do kraja godine trebala dobiti otvoreni bazen čije su dimenzije 21 x 32 metra.

Načelnik Ustikoline Mujo Sofradžija ovaj ambiciozan projekat, koji će koštati oko 1.200.000 KM, realizirat će uz pomoć Ministarstva za izbjeglice Federacije Bosne i Hercegovine, Vlade FBiH i Vlade Bosansko-podrinjskog kantona.

- To je jedan turistički kompleks koji će, pored otvorenog bazena, imati odbojkaške i teniske terene, prateće ugostiteljske objekte, park za djecu... Radovi na ovom milionskom projektu trebali bi početi u maju, a plan je da u prvoj fazi do kraja godine bude završen bazen. Ovo je jedna fina poslovna prilika kojom ćemo otvoriti još dvadesetak radnih mjesta. Mislimo da je ovo održiv projekat jer ni u Goraždu nema bazena, tako da bismo sigurno imali nekoliko stotina Goraždana u Ustikolini na kupanju svaki dan u ljetnim mjesecima. U špici sezone očekujemo od 500 do 1.000 posjetilaca – kaže za Faktor Mujo Sofradžija koji dodaje da će prva faza projekta koštati oko 450.000 KM.
https://faktor.ba/vijest/ustikolina-pri ... -km/153341


Ovo ce biti treci bazen u Ustikolini. A Ustikolina ima jedva 1000st. Vjerovatno i manje
Ima jedan manji rancu Brajlovic
slika

I jedan gdje je pansion Basa
slika

https://www.booking.com/hotel/ba/pansio ... type=total&


Cijene nekretnina ce znatno skociti na tom podrucju kada se spoji brza cesta SA-GZ. Vec danas ima puno kuca/vila sa bazenima.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Abidaga » 06 nov 2022 19:08


Tarik94

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Tarik94 » 25 nov 2022 21:56



U ova slozena vremena, svakako su nam potrebni ovakvi prizori :zastava:

Avatar
Steve_Rogers
Član
Postovi: 421
Pridružen/a: 06 jul 2020 21:38

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Steve_Rogers » 26 nov 2022 02:23

Tarik94 je napisao/la: 25 nov 2022 21:56

U ova slozena vremena, svakako su nam potrebni ovakvi prizori :zastava:
Elhamdulillah :zastava: :respekt:

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 20 nov 2023 12:09



Foča
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Sahbaz
Član
Postovi: 274
Pridružen/a: 23 nov 2019 11:49

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Sahbaz » 21 nov 2023 21:19

Hrustanović dobar čovjek i Bošnjak! :respekt:

Odgovorite