☑ Pravila foruma i savjeti

Gornje Podrinje

Moderator/ica: Drina

Ciljuge1
Član
Postovi: 157
Pridružen/a: 03 nov 2012 19:47

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Ciljuge1 » 24 jan 2017 14:58


Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la amkos » 24 jan 2017 15:24

Uuuu što je dobrooo. :respekt: :gut:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la JuzniDoboj » 24 jan 2017 15:31

L0q<vonq{29RAe9n@JG->um0H@2)D"3>F&g£FNlmkEZ^%4£?+g
Zadnja izmjena: JuzniDoboj, dana/u 05 jun 2020 15:15, ukupno mijenjano 1 put.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Prenj
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 22 nov 2012 00:06

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Prenj » 26 jan 2017 13:20

JuzniDoboj je napisao/la:Prelijepe slike! Kakav je nas povratak u Medjedji? 1991. imala je 383 Bosnjaka :)
Nazalost kompletan taj kraj izuzev Gorazda mozes komotno zaboraviti. Poznajem taj kraj veoma dobro, makar jednom godisnje odem tamo. Ne samo da Bosnjaci se nevracaju, nego i oni odlaze iz tih mjesta. Ljeti malo zivne, kad nasi navrate svojim kucama.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la amkos » 26 jan 2017 13:33

Prenj je napisao/la:
JuzniDoboj je napisao/la:Prelijepe slike! Kakav je nas povratak u Medjedji? 1991. imala je 383 Bosnjaka :)
Nazalost kompletan taj kraj izuzev Gorazda mozes komotno zaboraviti. Poznajem taj kraj veoma dobro, makar jednom godisnje odem tamo. Ne samo da Bosnjaci se nevracaju, nego i oni odlaze iz tih mjesta. Ljeti malo zivne, kad nasi navrate svojim kucama.
Pa ljudi iseljavaju iz Sarajeva, a da ne iseljavaju odatle. To je sasma normalno i realno. Danas ljudi prvenstveno gledaju kvalitetu života, življenja pa tek onda ostalo. Ljudi idu gdje misle da ce im biti bolje. Mene ovaj kraj podsjeća na Istočnu Hercegovinu u smislu nedostatka ekonomije, haman pustoš, pustahija, nema nataliteta, povećan mortalitet. Osim Hidrocentrale nijedna veca firma ne posluje na ovom potezu. Nešto slicno kao Gacko i Termoelektrana u Gacku. Dosta su slicne ove "regije".
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Prenj
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 22 nov 2012 00:06

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Prenj » 26 jan 2017 13:38

amkos je napisao/la:
Prenj je napisao/la:
JuzniDoboj je napisao/la:Prelijepe slike! Kakav je nas povratak u Medjedji? 1991. imala je 383 Bosnjaka :)
Nazalost kompletan taj kraj izuzev Gorazda mozes komotno zaboraviti. Poznajem taj kraj veoma dobro, makar jednom godisnje odem tamo. Ne samo da Bosnjaci se nevracaju, nego i oni odlaze iz tih mjesta. Ljeti malo zivne, kad nasi navrate svojim kucama.
Pa ljudi iseljavaju iz Sarajeva, a da ne iseljavaju odatle. To je sasma normalno i realno. Danas ljudi prvenstveno gledaju kvalitetu života, življenja pa tek onda ostalo. Ljudi idu gdje misle da ce im biti bolje. Mene ovaj kraj podsjeća na Istočnu Hercegovinu u smislu nedostatka ekonomije, haman pustoš, pustahija, nema nataliteta, povećan mortalitet. Osim Hidrocentrale nijedna veca firma ne posluje na ovom potezu. Nešto slicno kao Gacko i Termoelektrana u Gacku. Dosta su slicne ove "regije".
Upravo tako.

Prenj
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 22 nov 2012 00:06

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Prenj » 26 jan 2017 13:50

Drina je napisao/la:
ABen je napisao/la:Tih 450-500 su cifre koje daju politicari iz BPK i cime se hvale. Sad kome vjerovati tebi ili politicarima iz BPK?
Ma mozes ti vjerovati kome zelis. Meni ni + ni -. Kazem ti da je ta cifra jednostavno nemoguca za mjesto velicina Gorazda. Inace su politicari poznati kao iskreni ljudi.
Drina slazem se sa tobom, taj broj je iz nekih razloga dobro napuha.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Abidaga » 29 jan 2017 14:39

amkos je napisao/la:Mene ovaj kraj podsjeća na Istočnu Hercegovinu u smislu nedostatka ekonomije, haman pustoš, pustahija, nema nataliteta, povećan mortalitet. Osim Hidrocentrale nijedna veca firma ne posluje na ovom potezu. Nešto slicno kao Gacko i Termoelektrana u Gacku. Dosta su slicne ove "regije".
Razlika je sto je zemlja od Foce do Zepe u vlasnistvu Bosnjaka i sada kada turci izgrade tu brzu cestu Sarajevo-Uzice vjerujem da ce Gornje Podrinje dozivjeti renesansu.
slika

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 29 jan 2017 15:03

Nama treba Autoput sarajevo-gorazde-novi Pazar-pristina.

Ovo o čemu oni pričaju zadnjih dana je totalno nebitno za nas.
Biće onako kako Bošnjaci odluče


Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 07 feb 2017 19:42

Kakv je put do Zepe? Moze li se lahko prici autom?
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Jack » 09 feb 2017 05:21

Kod ove mape.A mape su ove radili cetnici u bivsem sistemu jos 1963 godine su zacrtali ovakve mape,tako da obicna jedna vlaska vukojebina ima 50 km2 povrsinu a nasa sela 1 km2.Samo su gledali da nas zakinu i sto vise zakinu.Pa su tako odjednom postale ''Srpske '' planine tipa Grmec,Vlasic..itd.U starom sistemu

Cetnici nemaju fakticki kupovnu moc.Sta to znaci.Pa,evo.Sta su uradili naprimjer u Gornjem Podrinju? Obrati paznju na Focu,Gorazde,Rudo i Cajnice samo

Cajnice 1991:4709 Srba
Cajnice 2013:3972 Srba

Fakticki opcina ima 750 manje Srba.A i ovaj popis je namjesten,dodaj kad je bio popis.Gdje je njihova kupovna moc?Nigdje.Sta su poklopili,kupili.Fakticki nista,a sad im mladji bjeze iz tih krajeva.Nisu dobili nista ovdje,samo su izgubili a cijela opcina im je u cetnitetu.Opcina s nikakvim cestama,uz granicu s Crnom Gorom i dalje ka Srbistanu.Mladi cetnik ce gledati ka Beogradi i zapadu.Ostat ce mozda 200 mladjih cetnika,stranacki likovi Dodikove stranke ili neke nove Pro-cetnicke stranke,ali pogledaj statistiku opcine,pogledaj broj umrlih.Sve ti je jasno

Rudo 1991:8150 Srba
Rudo 2013:7241 Srba

I ovdje slobodan pad.Ima ih cirka 1000 manje.Nema ih vise.Nego manje.

Rogatica 1991:8391 Srba
Rogatica 2013:9527 Srba

Foca 1991:18 315 Srba
Foca 2013:16 884 Srba,racunao sam i Ustikolinu ovdje


Gorazde 1991:9843 Srba
Gorazde 2013:2300 Srba.Ovdje sam racunao i njihovo Novo Gorazde

Fakticki u Foci su dobili u gradu.Gore prema Gorazdu u Ustikolini su fakticki nestali,a i sve do Josanice i tamo su pred nestajenjem.Onaj dio dole Zelengora,Sutjeska i tamo.Sve sto je naseljeno gusce je u Foci,ali opet nisu dobili nista+ u odnosu na 1991 godinu.Gorazde imas 7500 cetnika manje na prijeratnom podrucju Gorazda,ali i okolisa tipa Cajnice,Rudo

Jedino Rogatica biljezi neki+ 1100 cetnika i to je sve.Nemaju oni kupovne moci da prave neke velike projekte ovdje.Pogledaj taj kraj.Pa jedno vlasko selo B.Luke ima vise stanovnika od cijele danas opcine Cajnice kod cetnika
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 15 feb 2017 14:49

Počeli radovi na izgradnje zgrade za socijalno stanovanje

U okviru Projekta socijalnog stanovanja, gdje su Investitiori Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica te Fond za povratak BiH u Općini Foča/FBiH, započeli su radovi na izgradnji stambene zgrade.
http://www.foca-ustikolina.ba/index.php ... stanovanje


Projekat se finansira iz multidonatorskog fonda sa prevlađujućim učešćem IPA sredstava koje osigurava Evropska unija, i značajno će doprinijeti naporima lokalne zajednice na iznalaženju trajnih rješenja za najugroženije izbjeglice i raseljene osobe.

Ove godine ce biti izgradeno preko 100 stanova na podrucju BPK kroz ovaj projekat. Upravo ono sto fali. Da se omasove naselja. Ova zgrada u Ustikolini ce imati 9 stanova.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 04 apr 2017 20:21

Faruk iz Foče: Ezan me vratio islamu

slika



Preporod nema praksu objavljivanja ličnog izbora ljudi koji se odluče vratiti islamu ili, kako se žargonski kaže, pređu na islam, ali ovaj put objavljujemo na zahtjev Faruka iz Foče, rođenog kao Pavle, koji je želio naglasiti kako mu je glas ezana probudio emocije te pozvati ljude da obrate pažnju na ovaj poziv pored kojeg svakodnevno prolaze



Faruku Pejoviću, rođenom 1992. godine, ezan s munare gradske džamije u Foči prije dvije godine probudio je osjećaje koji su mu promijenili život u potpunosti.

“Krenuo sam jednog običnog petka u grad i čuo sam ezan koji je u meni probudio takve emocije da sam se odjedanput naježio i počeo plakati. U tom trenutku sam pomislio: kako su lijepe riječi, što ovo nije moje, što ja ne pripradam ovome? To je onaj osjećaj koji sam osjetio i kada sam bio mali. Odrastao sam u Ustikolini s muslimanima, išao na Bajrame, družio se s njima itd. Otišao sam tadašnjem efendiji u Foči i kazao da želim prihvatiti islam. Kazao mi je da razmislim određeno vrijeme. Dao mi je knjigu o islamu i o tome šta bi svaki musliman trebao znati i kako se ponašati prema porodici, ljudima, okolini… Pročitao sam knjigu, razmislio o svemu i odlučio da prihvatim put vjere i da na njemu ustrajem. Otišao sam do efendije koji me pitao gdje želim izgovoriti šehadet. Odlučio sam se za Sarajevo i izgovorio šehadet u Carevoj džamiji pred hafizom Išerićem“, prisjetio se Faruk.

Vremenom se sve više upoznavao s islamom, a kaže da mu je islam najviše približila prirodnost , logične stvari i poruke koje odgovaraju čovjeku u svakom vremenu i prostoru. “U islamu postoji tačna razlika između dobroga i lošeg. Postoje zabrane: ne smije se piti alkohol, činiti blud itd. Ne može čovjek biti vjernik, napiti se i činiti zlo itd.”, kazao je Faruk.

Faruk trenutno živi u Sarajevu, gdje se doselio prije godinu dana. Kada je u prilici posjeti majku, koja je ostala u Foči, a otac je priminuo krajem devetesetih. Nije oženjen i nada se da će uskoro upoznati i nekoga s kim će započeti novi život u glavnom gradu. Prema njegovim riječima, poseban je osjećaj biti musliman u Sarajevu, naročito u ramazanu, te da mnogi nisu svjesni u kakvoj blagodati žive.

http://preporod.com/sve-vijesti/drustvo ... tio-islamu
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Abidaga » 13 jun 2017 21:14

Kopači kod Goražda: Podignuto spomen obilježje za žrtve iz Drugog svjetskog rata
https://www.klix.ba/vijesti/bih/kopaci- ... 70611074#6

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 18 jun 2017 18:41

Projekat asfaltiranja bi trebao biti okončan do kraja godine

slika
Vlada Kantona Sarajevo je za sufinansiranje projekta cestovnog povezivanja s Bosansko-podrinjskim kantonom Goražde, kroz nastavak izgradnje puta Foča-Ustikolina-Grebak-Trnovo, odobrila finansijska sredstva u iznosu od 600.000 KM. Radi se o asfaltiranju dionice puta Mazlina-Grebak u dužini od 5.400 metra.

Za realizaciju ovog projekta koji će doprinjeti stvaranju infrastrukturnih uslova povezivanja BPK Goražde, u ovom slučaju konkretno mjesta Ustikolina i mjesne zajednice Jabuka sa Kantonom Sarajevo, Vlada BPK Goražde izdvojila je 50.000 KM, dok će dio sredstava obezbijediti i općina Foča u FBiH.

„To su aktivnosti koje mi provodimo zajedno sa općinom Ustikolina u smislu kompletnog povezivanja putnim komunikacijama na relaciji Ustikolina –Grebak-Trnovo. Cijeneći da u Kantonu Sarajevo imamo velikog prijatelja, išli smo s takvom jednom inicijativom i od strane Vlade Kantona Sarajevo i resornog ministarstva saobraćaja dobili podršku. U određenom smislu, kompletirali smo tu finansijsku konstrukciju i očekujemo da će to u ovoj godini biti u potpunosti realizovano“-istaknuo je premijer BPK Goražde Emir Oković.

Realizacija ovog projekta od višestrukog je značaja za Bosansko-podrinjski kanton i Kanton Sarajevo, budući da će se povezivanjem okolnih sela unaprijediti poljoprivreda i razvoj turizma na ovom području bogatom kulturno-historijskim znamenitostima, te pospješiti povratak prognanih i izbjeglih osoba.
http://www.gorazdeonline.ba/v1/wordpres ... ja-godine/

Ceste su lose u ovom kraju i ovo je dobra vijest.Mada mi se cini premalo 600.000KM za 5km puta osim ako ovo nije samo jedan dio novca

Inace prolazio sam ovim putem 1992. Upravo mi je tu visio helikpter JNA 20m iznad glave sa uperenim mitraljezom. Fakticki sam gledao smrt u oci. Tako je stajao -tak sekundi Ali nisu pucali
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la amkos » 18 jun 2017 19:48

Inace prolazio sam ovim putem 1992. Upravo mi je tu visio helikpter JNA 20m iznad glave sa uperenim mitraljezom. Fakticki sam gledao smrt u oci. Tako je stajao -tak sekundi Ali nisu pucali
Nevjerovatno :!: :!:

Koliko je stajao helikopter iznad vas, nisam te skont'o ?
Koja sreća. :o :shock:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la noel malcolm » 18 jun 2017 21:35

Drina je napisao/la:Projekat asfaltiranja bi trebao biti okončan do kraja godine

slika
Vlada Kantona Sarajevo je za sufinansiranje projekta cestovnog povezivanja s Bosansko-podrinjskim kantonom Goražde, kroz nastavak izgradnje puta Foča-Ustikolina-Grebak-Trnovo, odobrila finansijska sredstva u iznosu od 600.000 KM. Radi se o asfaltiranju dionice puta Mazlina-Grebak u dužini od 5.400 metra.

Za realizaciju ovog projekta koji će doprinjeti stvaranju infrastrukturnih uslova povezivanja BPK Goražde, u ovom slučaju konkretno mjesta Ustikolina i mjesne zajednice Jabuka sa Kantonom Sarajevo, Vlada BPK Goražde izdvojila je 50.000 KM, dok će dio sredstava obezbijediti i općina Foča u FBiH.

„To su aktivnosti koje mi provodimo zajedno sa općinom Ustikolina u smislu kompletnog povezivanja putnim komunikacijama na relaciji Ustikolina –Grebak-Trnovo. Cijeneći da u Kantonu Sarajevo imamo velikog prijatelja, išli smo s takvom jednom inicijativom i od strane Vlade Kantona Sarajevo i resornog ministarstva saobraćaja dobili podršku. U određenom smislu, kompletirali smo tu finansijsku konstrukciju i očekujemo da će to u ovoj godini biti u potpunosti realizovano“-istaknuo je premijer BPK G.
http://www.gorazdeonline.ba/v1/wordpres ... ja-godine/

Ceste su lose u ovom kraju i ovo je dobra vijest.Mada mi se cini premalo 600.000KM za 5km puta osim ako ovo nije samo jedan dio novca
@Drina, kvadrat asfalta debljine 5 cm je 20 maraka.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 19 jun 2017 08:36

amkos je napisao/la:
Inace prolazio sam ovim putem 1992. Upravo mi je tu visio helikpter JNA 20m iznad glave sa uperenim mitraljezom. Fakticki sam gledao smrt u oci. Tako je stajao -tak sekundi Ali nisu pucali
Nevjerovatno :!: :!:

Koliko je stajao helikopter iznad vas, nisam te skont'o ?
Koja sreća. :o :shock:

Stajao je tako 15-20sek iznad nas. Mi smo samo legli na zemlju. Tu su bile zene i djeca u zbjegu. Dosao sam tim putem do Sarajeva 1992. Premjestali smo se iz sela u selo. Kako su cetnici napredovali tako smo se i mi povlacili.
Tu su cetnici granatirali i onda probili linije a mi smo se poceli povlaciti tom trasom kroz sumu. Prvo zene i djeca ali iskreno to je bio zbjeg kroz sumu i nije bilo nekog plana. Svako je gledao da se spasi kako moze

Helikopter nas je nadletao i pratio kuda se krecemo. Vjerovatno je davao upute kuda trebaju da granatiraju. Mada ovaj nas je mogao pobiti ali nije. Ali ubili su svakoga koga su uhvatili. Bilo je puno mrtvih tom trasom.

Mozda najdramaticnija scena koju sam vidio je jedna zena sa hendikapiranim djetetom. Dijete je bilo nepokretno i ona ga je nosila iz Foce sve do Sarajeva. Prije naleta tog helikoptera, ka samoj Mazlini, kada su cetnici provalili linije i narod krenuo u zbjeg. Zena je jednostavno spustila dijete na put u onu prasinu i sjela pokraj i pocela vristati kako ne moze da ga nosi dalje. Zena vristi, dijete place, prasina, okolo haos, lupaju granate... Niko joj ne moze pomoci. Uzas.

U tom trenutku je jedan nas covjek uperio pusku(M48) u zenu i rekao da ako ne krene da ce prvo pucati u nju pa u dijete....
Prezivili su rat. Znam gdje se nalaze danas.

Bilo je svacega.

Noel. Nisam strucan u vezi gradnje ali mi se ovo ucinilo malo.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 26 jun 2017 21:25

onOB2PEfPNE

Vidi nam mlade. Masallah :D :gut:
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Odgovorite