☑ Pravila foruma i savjeti

Bošnjaci iz regiona

Moderator/ica: Drina

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 15 feb 2016 13:49

Ko god je bio u Turskoj zna da naših ima puno.

Treba te ljude organizirati u organizacije s kojim se treba povezivati. Djeci im praviti ekskurzije u BiH, ko što Izrael radi sa Jevrejima po dijaspori. Pozivati omladinu na studije u BiH, razmjenu studenata. Kad neko provede godinu svog života kod nas a porijeklom je Bošnjak, to je već nas čovjek.
Samo BiH.

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1077
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Zenicaninn » 15 feb 2016 13:59

Evo prilog od Hayata, video je na jednoj facebook stranici

https://www.facebook.com/vijestiu7/vide ... 0/?fref=nf

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
ekson
Novi kolač
Postovi: 6
Pridružen/a: 15 feb 2016 09:30

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la ekson » 15 feb 2016 15:38

I pre sam citao dosta stvari na ovom forumu,cak sam skrenuo paznju na njega nekim nasim sandzackim intelektualcima :D i vec ga citaju.Sto se tice Bosnjaka u Sandzaku ,ima nas totalna vecina u 3 grada Tutinu,Sjenici,Novom Pazaru.Za bracu u Crnog Gori to bi bilo Rozaje,Plav.Gusinje,sva mesta i mestasca celim pojasom uz Pestersku visoravan i dole do prokletija do Albanije.Sad za brojke me ne pitajte,vi ste ovde na forumu veci strucnjaci za to i imate vise informacija. :D Uglavnom svi mi gledamo na Bosnu kao maticnu drzavu,jedino mesto naseg opstanka.Sto se tice sandzaka ,bosnjaci imaju najveci natalitet u Srbiji zajedno sa Albancima iz presevske doline,jedino razumljivo Beograd ima vise :) srbi se masovno iseljavaju sa nasih prostora,omladina ide ka Beogradu,ostaju samo starci,dijaspora je dosta vezana za kraj,stalno dolaze,kupuju nekretnine od srba itd.Naravno dosta nasih ljudi ide napolje na rad,ali opet dosta su vezani za kraj.

Posle ovoliko genocida nad nama,vreme je da se okrenemo sebi,i da ne dozvolimo vise klanje nad nasim narodom,vec imamo pola Bosne,hrvate ne racunam ,jer vec izumiru,i iseljavaju se.Treba jacati nacionalnu patriotsku svest u svim segmentima drustva.Vreme radi za nas , i ako to nekome izgleda kao mastarija,do pre 25 godina su nas smatrali verskom skupinom,sada je druga prica,znamo sa kim zivimo u susedstvu i trebamo biti spremni za drugu rundu,jer kako stvari idu,jos se nisu naucili pameti da je sad drugo vreme,i da ce ih sada cekati drugi ljudi drugacijeg psiholoskog profila,koji nece imati previse merhameta,kao nasi stari :rat: .

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Jack » 15 feb 2016 19:12

u Aprilu ove godine bit ce premijera filma Avde Huseinovica povodom 100 godisnjice zlocina nad Muslimanima Plava i Gusinja.Sve finansirano od strane dijaspore Plava i Gusinja u Nju Jorku.Ima tu i Albanaca koji su pomogli inace
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Sandzo el Bazari
Član
Postovi: 121
Pridružen/a: 18 dec 2012 19:50

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Sandzo el Bazari » 15 feb 2016 22:38

:zastava:
ekson je napisao/la:Pozdrav za sve Bosnjake,ja sam novi clan foruma,iz Sandzaka sam,u Turskoj ima minimum preko 2 miliona ljudi ,a neki kazu i vise od 5 miliona koji su poreklom Bosnjaci.naravno mnogi su asimilovani,ali nisu zaboravili ko su,sta su.Veliki broj Bosnjaka se nalazi u vrhu turskog generalstaba,vecina pilota turske avijacije su Bosnjaci,i imaju najznacajnija mesta u turskoj vojsci.Naravno srbi ih pokusavaju predstaviti kao srbe,ali im to ne uspeva.
Dobro dosao Ekson!..
Selam ,ja sam vec duze na forumu nick mi kaze odakle sam .. :-)

Sto vise nasih intelektualaca treba da dodje da cita ovaj forum , da se nacionalno osvestimo maksimalno .

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Bosni » 19 feb 2016 05:41

http://sandzakpress.net/muftija-dr-dudi ... kod-struge
Muftija dr. Dudić na tribini u Labuništu kod Struge

Makedonija – U nedjelju, 15.02.2016. godine, predsjednik Mešihata IZ-e u Srbiji muftija dr. Mevlud ef. Dudić posjetio je bošnjačko selo Labunište kod Struge u Makedoniji, koje broji 8000 stanovnika i u kome se nalaze tri veleljepne džamije.

Nakon jacije namaza u prepunoj džamiji upriličena je tribina na kojoj je govorio muftija Dudić u kojem je istakao da je Labunište po mnogo čemu primjer svim ostalim Bošnjacima, jer ni u jednom lokalu, prodavnici ili restoranu nema alkohola, gdje su na svih pet dnevnih namaza sve tri džamije pune, u kojem je enormno veći broj rođenih od broja umrlih, te da je ostalo svega tridesetak muslimanki koje još uvijek ne nose hidžab.

Dok god je tako, ističe predsjednik Mešihata, nema opasnosti u vjerskom smislu za ovaj kraj, osim opasnosti od nacionalne asimilacije jer se, dalje ističe muftija Dudić, podjednako vrši pritisak na Bošnjake, kako od Makedonaca, tako i od Albanaca i Turaka. Izlagač je podsjetio prisutne da smo svi u obavezi „produžiti vijek“ svojim potomcima, svakodnevno razmišljati o pet stvari: imanu, porodici, džematu, narodu i ummetu.

Nakon predavanja organizirano je sijelo sa gdje su musafiri detaljnije upoznati o životu u ovom mjestu koje je u potpunosti muslimansko, gdje osnovna škola ima preko 1400 učenika, a da je većina sposobnih za rad nezaposlena i u gurbetluku.

Inače, u Makedoniji živi oko 200.000 Bošnjaka i na različite načine im se osporava identitet nazivajući ih makedonski muslimani, Torbeši, Bugari, kako bi se bošnjačka populacija u ovoj zemlji minimizirala.

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1077
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Zenicaninn » 23 feb 2016 12:32

http://sandzakpress.net/u-prijepolju-zi ... -jednakost
U Prijepolju živi više od 50% Bošnjaka – Novi simbol Prijepolja ne simbolizira jednakost


Prijepolje – U Prijepolju živi preko 50% do 55% Bošnjaka. Dokaz da je popis stanovništva falsifikovan je na izborima, gdje bošnjačke partije konstantno dobijaju oko 55% glasova građana Prijepolja.

Novi grb Prijepolja, umjesto da bude ravnorpavan, on je urađen na štetu bošnjačkog naroda, gdje su srpsko-pravolsavni simboli zauzeli 60% grba, a bošnjačko-muslimanski simboli 40% grba.

Sve bošnjačke partije u Prijepolju, BDZ, SDA, DPS, osim SDP-a su dobacile ovaj grb. SDP je uvojio ovaj grb uz pomoć glasova srpskih partija.
slika

tBnCNIHZSBE

2hw89qqgprg

Ovaj sveti djikansi "andjeo" je vise neka provokacija i pravoslavicaija grba.
Grb je teza glupost i totalni kic, Ali mozemo i pored ovog "andjela" i vise genocidaskih simbola biti zadovoljni. Grb ce se kad tad opet mjenjati kad nasi bude imali vise vjecnika.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Abidaga » 05 mar 2016 09:57

MDZO1DhrqUY

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la The Destroyer » 05 mar 2016 18:18

Abidaga je napisao/la:MDZO1DhrqUY
Koja fašistička televizija. Odmah na početku kaže iz "Herceg-Bosne". Ali lijepo, ovdje vidiš kakvi su povampirene ustaše. A Hasanbegović ako ovo podržava, on je veliki neprijatelj našeg naroda.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 05 mar 2016 23:02

Ustaša s Bošnjačkim prezimenom je najgori ustasa.
Samo BiH.

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la The Destroyer » 05 mar 2016 23:36

Malo sam gledao i njegove druge intervjue. Da se razumijemo, Bleiburg je bio komunistički zločin i partizani jesu bili zločinci (ca. 1200 NENAORUŽANIH zarobljenika Bošnjačke Handžar Divizije je samo pometeno mitralijezom bez ikakvog suđenja). Ja bih bio presretan da je Hasanbegović otišao na Bleiburg sa ljiljanima i govorio o Bošnjačkim žrtvama partizana, ali on je otišao sa šaharom i pričao o "rvatima islamske vjere", tako da se popljuvao na naše žrtve, mrtve ih je "porvatio".

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Abidaga » 27 apr 2016 19:32

GUnLNVpw96M

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Dezidijat » 27 apr 2016 20:30

The Destroyer je napisao/la:Malo sam gledao i njegove druge intervjue. Da se razumijemo, Bleiburg je bio komunistički zločin i partizani jesu bili zločinci (ca. 1200 NENAORUŽANIH zarobljenika Bošnjačke Handžar Divizije je samo pometeno mitralijezom bez ikakvog suđenja). Ja bih bio presretan da je Hasanbegović otišao na Bleiburg sa ljiljanima i govorio o Bošnjačkim žrtvama partizana, ali on je otišao sa šaharom i pričao o "rvatima islamske vjere", tako da se popljuvao na naše žrtve, mrtve ih je "porvatio".
Ma tipična prodana duša ja ne znam šta je sa tim Hasanbegovicima. Nedavno citam kako je jedan Dr. Hasanbegovic bio u četnicima tokom II svj rata i ostao zakleti četo s druge strane bio je i jos jedan Hasanbegovic u Banja Luci tokom II svj rata u ustašama..ta je familija kroz 20 vijek prošla radeći sve za srbe i hrvate nista za svoj narod pa im ne treba ni vjerovat nista.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Bosni » 23 maj 2016 14:25

http://www.info-ks.net/bosnjaci/aktualn ... -opstaju#3
Rvatska: Bošnjaci na sjeveru Kosova - opstaju!

Zastupnici u Skupštini Kosova Duda Balje i Ćerim Bajrami sa ministrom u Vladi Kosova Rasimom Demirijem, sa svojih predstavničkih pozicija i u ime Koalicije "Vakat" posjetili mještane naselja Rvatske koja je sa svojih pet mahala naseljena bošnjačkim življem.

Delegaciju je dočekao predstavnik Bošnjaka u SO Leposavić Mihret Salković, koji je usput dodatno upoznao predstavnike na centralnom nivou vlasti u Republici Kosova sa slavnom historijom, ali i aktuelnim stanjem ovoga mjesta, jako značajnog za bošnjačku zajednicu Kosova ali i šire.

U delegaciji su bili i Nedžad Ugljanin, odbornik u SO Sjeverna Mitrovica sa svojom saradnicom iz kancelarije za nevećinske zajednice, koji su također uzeli aktivno učešće u prezentaciji problematike i iznalaženju mogućih rješenja.

Rvatska je najsjevernije naseljeno mjesto Kosova u opštini Leposavić, koje se naslanja na sandžačku opštinu Novi Pazar u Srbiji. Nekada mnogo brojnije naselje sa velikim atarom i jako atraktivnim pejzažom i prirodom, te privatnim imanjima koja su pogodna za razvoj poljoprivrede, zasebno stočarstva. Mještani koji ovdje žive, sada se uglavnom i bave poljoprivredom i imaju solidan broj krupne i sitne stoke.

U ljubaznom dočeku su učestvovali brojni žitelji ovog mjesta, a sam skup je priređen ispred novosagrađenog džamijskog objekta, koji još uvijek nema podignutu munaru, iako je urađen temelj.

Od strane prisutnih mještana, predstavnicima na centralnom i lokalnim nivoima iznijeti su brojni problemi života u ovom mjestu, koji su zasebno specifični jer, kao što poznato, iako je 17 godina iza rata na Kosovu, uticajem iz Srbije i voljom lokalne većinske srpske zajednice, još uvijek je i Leposavić i par opština na sjeveru Kosova u procesu integracije u kosovski ustavni i zakonski okvir, te su samim tim još prisutne i paralelne institucije vlasti koje kontroliše i plaća Republika Srbija.

Poljoprivredni proizvođači iz ovog mjesta su se žalili na neispalaćene subvencije od prije dvije godine od Ministarstva poljoprivrede Vlade Kosova. Navodno je razlog - da je problem bio što je ovjera nelegalnim pečatom paralelnih institucija na nekim dokumentima, međutim, kako pojašnjavaju sami mještani, oni nisu ni imali mogućnosti da ovjere dokumenta iz katastra na druge kosovske instance.

Također je insistirano da se od kosovskih institucija povede računa o zapošljavanju pripadnika Bošnjaka, u onom dijelu koji pripada ovoj zajednici na sjeveru Kosova, u aktuelnoj integraciji svih struktura u kosovske institucije jer, kako sad stoje stvari, ispalo je da za pripadnike ove zajednice nema mjesta, jer nisu ni bili pripadnici recimo paralelne „civile zaštite“ koja se sad, između ostalih, integriše u kosovskim sistem. Zanimljivo je da iz ovog mjesta odranije ipak ima popriličan broj pripadnika Policije Kosova, te najmanje dva kadeta Kosovskih sigurnosnih snaga.

Predstavnici „Vakata“ su obećali pomoć i podršku u insitucijama, pogotovo oko subvencija za poljoprivredu, koje po zakonu sleduju i ove mještane, te također nastavak insistiranja da se poveća broj zaposlenih Bošnjaka i na lokalnom i na centralnom nivou i iz ovoga kraja.

Upućen je i poziv brojnoj dijaspori Rvatske, da se vraća svom kraju i da mu redovno pomaže.

Gospodin Mihret Salković je obavijesio prisutne da se očekuje realizacija planiranih budžetskih sredstava za asfaltiranje novog pravca lokalnog puta od oko pet kilometara (širine tri i po metra), ka jednom od naselja inače jako razuđene konfiguracije kako samih mahala tako i porodičnih kuća u Rvatskoj.

Također je glavni prilazni putni pravac ka Rvatskoj u jako lošem stanju.

Od strane gostiju pokrenuto je i pitanje da se bošnjačka djeca i u ovom kraju školuju u osnovnom obrazovanju na bosanskom jeziku, što do sada, nažalost, ovdje nije slučaj, iz poznatih razloga.

Isto tako su evocirane tužne uspomene na mučko ubistvo Šefke Salkovića i teško ranjavanje Edina Islamovića, mještani ovog naselja, koji su tada bili komisioneri CIK-a Kosova, uoči centralnih izbora u decembru 2010. Rahmetli Šefko Salković je u međuvremenu od predsjednice Kosova proglašen za narodnog heroja. Inače su i njegova supruga Marina i kčerkica Sara bile prisutne na ovom skupu.

Uz ljubazni doček i još ljubazniji ispraćaj, pala su obećanja s obje strane o redovnim kontaktima i produžetku saradnje s ciljem poboljašanja kvaliteta života i ovog dijela Bošnjaka Kosova.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Dezidijat » 23 maj 2016 15:00

Ma da je samo ojačati ekonomiju povečati potrebu za većom radnom snagom nego sada i sve bi te Bosnjake s Kosova i Makedonije naselili u BH, meni je pravo krivo kad vidim koliko hiljada Bosnjaka je u Mk izmedžu tri vatre nemaju oni buducnosti tamo osim asimilacije. Tako isto i bosnjaci na Kosovu

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la amkos » 23 maj 2016 15:50

Poznajem par Bošnjaka (mladjih) koji su došli u BiH, studirali ovdje, nešto raduckali, pokušali raditi ozbiljnije i plaćenije poslove, ali do toga je teško doći i na kraju se vratili na Kosovo da dole žive i rade. :goofy:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

sulejman

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la sulejman » 23 maj 2016 22:13

Bošnjake iz Kosova i MK definitvno treba "uvesti", za njih tamo nema nikakvog napretka. Sarajevo im je možda daleko, ali Novi Pazar im je poprilično blizu. Dobro bi bilo da nasele Sandzak ako im je BiH previše.

A ove što dodđu u BiH ne treba slati u SA, nego Mostar da studiraju i rade.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Abidaga » 30 maj 2016 22:26

E6uaMBvei5A

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Bosni » 06 jun 2016 03:25

http://www.info-ks.net/bosnjaci/aktualn ... i-bosnjaci
Numan Balić: Bošnjake ne predstavljaju Bošnjaci, mi smo autentični - pravi Bošnjaci

Predstavnici koalicije za bošnjačko jedinstvo SDA–BSDAK sastali su se u srijedu sa predsjednikom Skupštine Kosova, Kadrijem Veselijem. Inicijator ovog susreta bio je predsjednik SDA Numan Balić.

On je u izjavi za program na bosanskom jeziku Radio Kosova 2, nakon susreta, izjavio da je na sastanku bilo riječi o saradnji najviših institucija Kosova sa predstavnicima autentičnih Bošnjaka i riješavanju ključnih pitanja koja se tiču sadašnjeg stanja i budućeg položaja Bošnjaka na Kosovu.

"Složili smo se jednoglasno bez ikakvog spora sa g. Veselijem da je SDA dala jedan historijski doprinos za Kosovo i govorili smo o tom doprinosu. Tu naravno nije bilo nikakvih mimoilaženja. On nas je pitao zašto mi nismo u institucijama Kosova, i ja sam bio prilično direktan i rekao sam da je to zato što u zadnjih nekoliko godina desila se jedna favorizacija ljudi koji žive u Gori i Župi, u tim krajevima, gdje jedan broj se izjašnjava kao Goranci, jedan dio kao Torbeši. Naravno, jedan dio se deklariše kao Bošnjaci, ali mi smo oni koji su autentični, pravi Bošnjaci, koji su porijeklom iz Sandžaka, Bosne i Crne Gore, i drugo, koji su zaista dali veliki doprinos za ovo Kosovo i koji su zaslužni da budu dio institucija Kosova", kazao je Balić.

On je dodao da je predsjedniku Skupštine naglasio da su u ovom sazivu institucija pravi, odnosno autentični Bošnjaci potpuno isključeni iz Vlade i Parlamenta Kosova. S toga je zatraženo da se prestane sa "eliminatorskom politikom". "U Parlamentu Kosova, na rezervisanim mjestima za koje smo se mi izborili tada 1999., 2000. sve do 2007., godine kada je stvaran ustavni okvir, dakle mi smo se izborili za ta mjesta za Bošnjake, međutim, tamo nema ni jednog autentničnog Bošnjaka iz Peći, Istoka, Mitrovice, Bošnjačke mahale, Leposavića i iz Mitrovice", dodao je Balić.

On je dodao da se ovakva situacija više ne može tolerisati. "Konkretno smo predložili Veseliju kao zadatak koji će ići u pravcu pomirenja, u pravcu slaganja, u pravcu ispravljanja historijske nepravde, da radi na tome, da razgovara unutar PDK i koalicije sa LDK i da isprave te stvari i da nas uključe u institucije. Oni to mogu da urade. Naravno, prepreke su upravo ljudi u Vakatu i ljudi koji su uzurpirali ta mjesta", navodi Balić.

On smatra da danas Bošnjake ne predstavljaju Bošnjaci ali, "mi za razliku od njih nismo nepravedni, ne tražimo da sva ta mjesta pripadnu nama, ali tražimo pavedan udio, da u procesu reformatizacije vlade da bar krenemo sa jednim i drugim mjestom". "Dakle, treba da se počne sa procesom ponovnog institucionaliziranja Bošnjaka i njihovog povratka u institucije. Mi ćemo to ako Bog da svakako uraditi sa koalicijom koju smo formrali na narednim izborima. Međutim, nama je veoma stalo da se uvjerimo da postoji dobra volja sa PDK da prestane favorizacija ljudi iz Prizrena. Iako je g. Veselji nama otvoreno rekao da su oni važni zbog mjesta gradonačelnika u Prizrenu, međutim, politika i život ne vodi se samo zbog vlasti. Postoji historijski odnosi Bošnjaka i Albanaca. Postoji hitorijski dug koji kosovski Albanci imaju pravim Bošnjacima Kosova. Mi ne možemo biti taoci bilo čije želje za vlašću ali trebaju pokazati odlučnost i dati prednost zasluženim Bošnjacima", naveo je Balić.

On vjeruje da će današnji sastanak biti dobar početak. Kaže da je predsjedniku Skupštine poklonio svoju knjigu "Istina" u znaku pružene ruke za nov i dobar početak. "Nasmijao se i rekao ako Bog da će biti novog početka. Vidjećemo", zaključio je Balić. Fahrudin Međedović, potpredsednik SDA, izrazio je nadanje za jedan nov i korektan početak jer je to bošnjačka zajednica, kako je rekao, zaslužila.

Sastanku sa predsjednikom Skupštine prisustvovali su i Fahrudin Međedović, potpredsjednik SDA i Sefćet Hulkić, potpredsjednik BSDAK.
:cita: :pih: :pih:

http://www.info-ks.net/bosnjaci/aktualn ... ana-balica
Fašisoidne izjave Numana Balića

Numan Balić nastavlja sukob i svađu sa svima. Njegove najnovije izjave, date kosovskoj javnosti nakon susreta sa predsjednikom Skupšine Kosova Kadrijem Veselijem, mogu samo nanositi štetu zajednici koju navodno "štiti" i predstavlja, navodi se u reagiranju Koalicije Vakat.

Balić po ko zna koji put osporava pravo i legitimitet Bošnjaka iz Prizrena i Dragaša, čak negira i njihovu pripadnost bošnjačkoj zajednici. Za sve njih kaže da nisu "autentični" Bošnjaci i naziva ih pežorativnim i regionalnim imenima. Postavlja se pitanje na osnovu čega Balić negira bošnjačku pripadnost ljudima koji žive u Župi i Gori, kad je poznato da se na zadnjem popisu stanovništva održanom 2011. godine u Prizrenu i Dragašu kao Bošnjaci izjasnilo njih 21 hiljada, što čini 77 posto od ukupnog broja svih deklarisanih Bošnjaka na Kosovu.

Balić u kontinititetu izmišlja i pokreće podjele unutar bošnjačke zajednice. Kvalifikacije koje iznosi o najbrojnijem dijelu bošnjačke zajednice na Kosovu sadrže elemente fašizma. Njegovi stavovi o "autentičnim" Bošnjacima i onimma koji to nisu, u najmanju ruku, moraju biti osuđeni jer direktno podrivaju integritet zajednice, koja i bez toga ima dovoljno problema. Zar su u ovom trenutku potrebne ovakve kvalifikacije i podjele u našoj zajednici? Da li je Numan Balić zadužen da određuje nacionalnu pripadnost ljudima? Kojim to instrumentima radi? Ko mu je dao takvo pravo? To su samo neka pitanja za koja nam nije potreban odgovor, jer smo to od njega do sada nebrojeno puta čuli.

Čovjek je, radi političkog preživljavanja i povratka u institucije, spreman "otpisati" sve Bošnjake na ovome svijetu. Balić je srušio sve što je mogao srušiti. Od njegove SDA nije ostao kamen na kamenu. Zapravo, ostale su podjele, svađe i uvrede. To su rezultati njegove politike. On izjavljuje da su ljudi iz Vakata "prepreka" jer su navodno "uzurpirali" mjesta u institucijama na koja treba da se vrate "autentični Bošnjaci" a pritom zaboravlja da je na zadnjim izborima izgubio i u Peći i Istoku, te da više nigdje nema podršku zajednice.

To su osnovna demokratska načela, ali, kao i uvijek do sada, Numan Balić ne poznaje i ne priznaje taj jezik. Na kraju, pozivamo sve Bošnjake Kosova, bez obzira da li žive na Kosovu ili u dijaspori, da se suprotstave fašisoidnim idejama i podjelama koje nudi Numan Balić i pomognu našoj zajednici da sačuva potrebno jedinstvo. Pozivamo ih da ne slijede ideje jednog čovjeka koji pripada prošlosti i koji svu energiju troši radeći na razbijanju bošnjačke zajednice na Kosovu, stoji u reagiranju Koalicije Vakat.
Ovi iz Vakata krpe štetu koju je ovaj Balić napravio. Onaj ko gura Bošnjake koji žive u Župi i Gori od Bošnjaštva, samo ih gura u zagrljaj smrdije.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Bošnjaci iz regiona

Post Postao/la Bosni » 11 sep 2016 07:19

BGYhP97XKU4

Odgovorite