☑ Pravila foruma i savjeti

Pokrstavanje Bosnjaka

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la Elma » 11 nov 2013 19:25

Nove vjerske zajednice niču kao gljive poslije kiše

Prijedlog zakona o neradnim danima u vrijeme vjerskih blagdana u BiH, koji je trenutno u parlamentarnoj proceduri, precizirao je po pet dana godišnje za obilježavanje vjerskih blagdana za muslimane te za pripadnike pravoslavne, katoličke i judaističke vjere, kao i za pripadnike ostalih vjera u BiH.

Broj sljedbenika

Dok je za četiri najveće vjerske zajednice u BiH poznato koje bi to dane u godini praznovali, nije poznato koje će dane kao svoje blagdane odrediti pripadnici ostalih vjera u BiH, čiji tačan broj ne zna ni Međureligijsko vijeće u BiH.

Ono što se zna jeste da nove vjerske zajednice u BiH "niču kao gljive poslije kiše". Tako je u Registar novih crkava i vjerskih zajednica Ministarstva pravde BiH upisano čak 36 takvih zajednica.

Kako je za “Avaz” potvrdila Marina Bakić, portparol Ministarstva, sve vjerske zajednice obavezne su da se registriraju te da obavijeste nadležne o svakoj naknadnoj promjeni.

- Uvjeti za registraciju definirani su Zakonom o slobodi vjere i pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica u BiH, a jedan od osnovnih je da je najmanji broj sljedbenika koje crkva i vjerska zajednice mora imati kako bi bila upisana u registar, 300 punoljetnih državljana BiH - kaže Bakić.

Nove crkve

Najviše je registriranih evanđeoskih crkava, među kojima su i one u Kaknju, gdje je pastor Mujo Fafulić, te u Zenici, gdje sljedbenici uče od pastora Envera Redžića. Među najmlađim vjerskim zajednicima u BiH je ona osnovana u martu prošle godine pod nazivom “Rafael”, čije je sjedište u Zenici, a koju vodi pastor Dario Kapin.

Na spisku novih zajednica su i Jehovini svjedoci, Krstjanska zajednica, Društvo za svjesnost Krišne, Victory cellebration centar, Novoapostolska crkva, Hrišćanska adventistička crkva...

Unajmljuju kuće

Pastori, župnici, biskupi, vikari novih uvjerenja svoje aktivnosti obavljaju uglavnom u privatnim, obično unajmljenim kućama. Starokatolička crkva jedna je od rijetkih novijih vjerskih zajednica koja ima svoj vjerski objekt, i to u Dubravama kod Tuzle.

Zanimljivo je da je zgrada današnje Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu bila prva i jedina evanđeoska crkva, a izgrađena je u vrijeme Austro-Ugarske 1899. godine prema nacrtima arhitekte Karla Paržika. Objekt je proglašen kulturno-historijskim spomenikom.

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la Elma » 11 nov 2013 19:26

Ove evandjeoske crkve otvaraju samo gdje su Bosnjaci vecina,slabo ih ima medju katolicima i pravoslavcima!!! ali i pored toga vecina njihovih vjernika su bivsi katolici,pravoslavci.Znaci oni ciljaju ocito na pokrstavanje Bosnjaka,ali im ne uspjeva

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la bilbo » 11 nov 2013 19:52

U početku su imali nekih uspjeha ali poslije se sve svelo na pojedince. Nekadašnji prijatelj mojih roditelja
je postao aktivni misionar JS pa ga se familija odrekla a kćerke ostale u Islamu,elhamdulillah.

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la Bosnjak » 11 nov 2013 20:07

Jehovini svjedoci su bili najjači od tih avanturista, ali nešto su ko oslabili u zadnje vrijeme, ne viđam ih više.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la noel malcolm » 11 nov 2013 20:26

Bosnjak je napisao/la:Jehovini svjedoci su bili najjači od tih avanturista, ali nešto su ko oslabili u zadnje vrijeme, ne viđam ih više.
Upravo tako, i meni su često kucale na prag majka i kćerka koje su se zvale Kata i Janja,

očito dvije katolkinje koje su prešle kod Jehove

:rofll: :rofll: :rofll:

Nema ih već 2-3 godine

:ukusno: :bbq: :kuhar:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la Elma » 11 nov 2013 20:34

bilbo je napisao/la:U početku su imali nekih uspjeha ali poslije se sve svelo na pojedince. Nekadašnji prijatelj mojih roditelja
je postao aktivni misionar JS pa ga se familija odrekla a kćerke ostale u Islamu,elhamdulillah.

Ja na fb imam jednu iz Tuzle,iz 100% muslimanske porodice,pokrstila se nesreca

Pa sam malo gledala po njenom profilu,sad se uglavnom druzi s americkim misionarima

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la bilbo » 11 nov 2013 21:28

Za vrijeme rata i neposredno nakon rata shvatio sam iz svoje okoline da su se naši ljudi "konvertovali" ponajviše
iz materijalnih razloga. Nakon toga je uslijedio period kada su ljudi iz ubjeđenja pristupali tim crkvama a tome je
razlog postratna zbunjenost i duhovna praznina. Nažalost,IZ tada nije prepoznala šta je njena misija pa se bavila
više političkim i materijalnim pitanjima nego duhovnim i vjerskim. Ipak,stvari se vraćaju u normalu.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la amkos » 11 nov 2013 21:33

i na moja vrata su kucali ovi svjedoci, ali ih nema odavno, valjda recesija.. Sta li..
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la noel malcolm » 11 nov 2013 21:43

amkos je napisao/la:i na moja vrata su kucali ovi svjedoci, ali ih nema odavno, valjda recesija.. Sta li..


vjerovatno i jest recesija uzrok povećanja i smanjenja takvih aktivnosti .

Kata i Janja su čak bile zakupile stan iz kojeg su djelovale,

a onda odjednom napuštanje stana i povratak u svoju zabit

na dobojskom dijelu općine Usora :mrgreen: :mrgreen:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la bilbo » 11 nov 2013 21:44

amkos je napisao/la:i na moja vrata su kucali ovi svjedoci, ali ih nema odavno, valjda recesija.. Sta li..
Pa,i oni su samo ljudi k'o mi. Umorili su se i opao im je entuzijazam.
Inače,sa jedne strane ih poštujem jer pokušavalju dosljedno živjeti kako vjera nalaže i klone se zla.

Kada bismo mi bili organizovani i vodili brigu o svakom članu našeg džemata kao oni,ne bi nas od Islama
mogli odvratiti svi misionari svijeta.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la noel malcolm » 11 nov 2013 21:45

bilbo je napisao/la:
amkos je napisao/la:a


Kada bismo mi bili organizovani i vodili brigu o svakom članu našeg džemata kao oni,

ne bi nas od Islama mogli odvratiti svi misionari svijeta.
Potpuno tačno!

:respekt: :respekt: :respekt:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la Elma » 11 nov 2013 21:54

bilbo je napisao/la:Za vrijeme rata i neposredno nakon rata shvatio sam iz svoje okoline da su se naši ljudi "konvertovali" ponajviše
iz materijalnih razloga. Nakon toga je uslijedio period kada su ljudi iz ubjeđenja pristupali tim crkvama a tome je
razlog postratna zbunjenost i duhovna praznina. Nažalost,IZ tada nije prepoznala šta je njena misija pa se bavila
više političkim i materijalnim pitanjima nego duhovnim i vjerskim. Ipak,stvari se vraćaju u normalu.

Pa ne moze se reci da je to neki "period" jer ih je neznatan broj,ne uticu ni na sto.I uglavnom su ili iz mjesanih brakova ili cisti srbi,hrvati.U svakom slucaju nisu normalni,uglavnom bivsi alkoholicari koji su pomocu tih krscana sredili zivot..i IZ treba takvu pomoc organizirati,znam da Bugari nesto radi

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la bilbo » 11 nov 2013 22:06

Dosta obrazovanih,kulturnih i stabilnih Bošnjaka,iz tradicionalno islamskih familija je pristupalo tim crkvama iz
ubjeđenja,u potpunoj svijesti tako da ne možemo potcjenjivački govoriti o alkoholičarima i ostalim "klošarima".

Jedan od razloga je to što IZ nije popunila vakuum na duhovnom polju nakon rata pa su logično ti ljudi našli
kakve-takve odgovore koje su im nudile crkve i učinile njihove živote smislenim.

Nažalost,za mog daljnjeg rođaka koji je prihvatio katoličanstvo hafiz Bugari i Centar za odvikavanje su se
pojavili prekasno.Nadam se da će se vratiti Islamu ili da će mu biti oprošteno.

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la Elma » 11 nov 2013 22:16

Cuj dosta,hajde navedi par primjera?

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la bilbo » 11 nov 2013 22:26

Elma je napisao/la:Cuj dosta,hajde navedi par primjera?
Mogu reći samo na mikro primjeru za rijetke članove svoje familije,komšije i nekadašnje prijatelje.
I naveo sam ranije da je tih prelazaka bilo najviše u poratnom periodu dok se sada stvari vraćaju u normalu.
Istina,neki od njih se više nisu ni vratili Islamu,jednostavno ih vjera više ne zanima.

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la Elma » 11 nov 2013 22:29

Onda je tvoja okolina posebna,jer njihovi vlastiti podatci govore da ih ima 500 ,dakle tvoji su nesto natprosjecno se krstili :mrgreen: da su svi oni(tih 500-injak) iz finih porodica(a 99% nisu) opet nebi bilo "dosta"

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la bilbo » 11 nov 2013 22:34

Iz Sarajeva sam a ne iz Zenice,ako misliš na članak.

Što se "dosta" tiče,to se nakupilo tokom vremena pa nisam pojedinačno prebrojavao ko se konvertovao.

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la Elma » 11 nov 2013 22:36

Nebitno u citavoj BIH ih ima 500 ,i to nikako nije dosta,mislim da je medju tih 500 vecina roma.Pricajte sta hocete ali ako se necim mozemo pohvaliti to je bosnjacka "alergija" na krst/kriz,moze biti ateista,najgori komunista cafir ali nece bosnjo krst

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la bilbo » 11 nov 2013 22:40

Ok Elma,u pravu si. :D

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: Pokrstavanje Bosnjaka

Post Postao/la Elma » 11 nov 2013 22:41

tvoji su izuzetak ,priznajem :mrgreen:

Odgovorite