☑ Pravila foruma i savjeti

Strani jezici u bosanskim školama

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Strani jezici u bosanskim školama

Post Postao/la Elma » 10 sep 2013 22:30

Uvodi se turski jezik kao izborni u BH skolama,sta mislite o tome?

gledam po anketi na klix "vecina" protiv,medjutim mislim da ova odluka ima podrsku Bosnjaka.I onako nije obavezno da se uci vec izborni predmet.Valjda manipulisu anketom :D

http://www.avaz.ba/vijesti/sarajevo/tur ... -150-djaka

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la Dezidijat » 11 sep 2013 11:01

Ja mislim da je krajnje vrijeme da se u osnovne skole uvede turski jezik ipak je Turska saveznik,prijateljska drzava sa jakom ekonomijom a turski jezik se osim turske govori i u azerbejdzanu dakle imas preko 200miliona ljdui koji svakodnevno koriste taj jezik.Ja trenutno sada poznajem 5 firmi u kojima mozes dobit odlican poso i dobro placen posao samo ako poznajes dobro turski ovdje u BH ali i dalje,.

Ti srbi i hrvati na klix ba sto negoduju oni negoduju s razlogom a taj razlog jeste da ih jacanje Tursko-Bosnjacke suradnje i odnosa ih zabrinjava jer znaju da nas narod profitira na tom odnosu a to im je rana na srcu.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la sarajlija » 11 sep 2013 12:43

Ja bih radije da se uvede arapski jezik nego turski, jer arapski smo duzni i po vjeri naucit a djeca svakako bi ga lakse savladala nego matori. Taman djeca pocinju i ucit sure u toj dobi i taman bi im i arapski dosao radi lakseg razumjevanja sura. Turski neka postoji kao opcija ne samo turski nego i drugi strani jezici npr. kineski, japanski, portugalski itd.. neka ih ima za izabrat ako dijete hoce. A mi pod hitno moramo trazit da turci uvedu bosanski kao jedan od priznatih jeizka u Turskoj ne znam da li to vec ima ali definitivno bi trbali trazit i trazit da nasa bosnjacka djeca u turskoj imaju pravo na bosanski jeizk ako vec to nemaju.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la Elma » 12 sep 2013 03:21

U Turskoj drzavna televizija svake sedmice ima program na bosanskom ,vijesti i slicno,postoji i muzicki program,,bosanske sevdalinke.Nudili su im u skolama da uce bosanski jezik,i neki glupani predstavnici Bosnjaka su to odbili .Ne znam u cije ime i ko im dade to prave,ali eto.Bosnjaci pripadaju manjinama koje su pro-turski orijentirane,za razliku od kurda,i nekih jos manjih grupacija..mozda zbog toga

Mislim i da arapski postoji kao izbor

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la ZV Keli » 14 sep 2013 18:12

Vise sam za arapski kao jezik nase vjere dok turski jezik ovdje se nije pricao ni za vrijeme okupacije i doba Osmanske drzave a ni nesto pretjerano ne volim Turke radi nase proslosti.Ja sam protiv

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la ABen » 14 sep 2013 18:25

Turski moze da pomogne oko ekonomije Bosne-Turske, a turska je zemlja gdje mi moramo i mozemo da ojacamo saradnju ekonomsku. Zato zasto ne Turski.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la noel malcolm » 14 sep 2013 18:51

Koliko ja znam a sigurno znam da Turska ama baš ništa nije učinila

da nam pomogne tokom rata, osim što su primili šačicu izbjeglica.

I na nama su provodili svoju sekularnu politiku, da smo nestali ne bi se ni počešali. :roll:

Zato sam protiv uvođenja turskog jezika u škole.

A ako će neko raditi biznis iz Turske ili sa Turskom on će već naći način,

ima engleski,njemački,francuski jezik, uostalom iz moga mjesta već nekoliko firmi sarađuje

tj. uvozi robu iz Turske i ne treba im nikakav jezik.

To je živa sprdačina sjediti pored njih u kafani i slušati njihove razgovore,

ali ipak roba redovno dolazi: odjeća, obuća, zavjese. posuđe....
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la ABen » 14 sep 2013 19:10

Zato nam je pomogla Francuska, Njemacka i Engleska. :rofll:

Francuski niko vise neuci, to je jezik koji je najmrzi u cijelom svijetu.

a sto se tice ekonomije sa zemljama zapada, pa razvaljujemo sa njima. Ako ovako nastavimo bicemo najbogatija zemlja na Balkanu. Jos sa rusima sta radimo..
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la noel malcolm » 15 sep 2013 14:55

ABen je napisao/la:Zato nam je pomogla Francuska, Njemacka i Engleska. :rofll:

Francuski niko vise neuci, to je jezik koji je najmrzi u cijelom svijetu.

a sto se tice ekonomije sa zemljama zapada, pa razvaljujemo sa njima. Ako ovako nastavimo bicemo najbogatija zemlja na Balkanu. Jos sa rusima sta radimo..
Njemačka bgm i jest pomogla itekako.

Najveći broj izbjeglica i jeste bio upravo u njemačkoj, više nego u hrvatskoj.

Njemačka je primila apsolutno SVE koji su došli do nje, a tek 1996.-1997.

je počela pooštravati uslove boravka, onda su naši počeli ići dalje u USA,Kanadu,...
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la sarajlija » 15 sep 2013 23:02

noel malcolm je napisao/la:
ABen je napisao/la:Zato nam je pomogla Francuska, Njemacka i Engleska. :rofll:

Francuski niko vise neuci, to je jezik koji je najmrzi u cijelom svijetu.

a sto se tice ekonomije sa zemljama zapada, pa razvaljujemo sa njima. Ako ovako nastavimo bicemo najbogatija zemlja na Balkanu. Jos sa rusima sta radimo..
Njemačka bgm i jest pomogla itekako.

Najveći broj izbjeglica i jeste bio upravo u njemačkoj, više nego u hrvatskoj.

Njemačka je primila apsolutno SVE koji su došli do nje, a tek 1996.-1997.

je počela pooštravati uslove boravka, onda su naši počeli ići dalje u USA,Kanadu,...
Hvala njima ali ne smije se zaboraviti ni posiljka lijekova kojima su rokovi istekli u sred rata i to upravo iz Njemacke. Takodje oduzile su se bosnje njima, ne samo njima nego svim ostalim zemljama koje su nas primile jer pripadamo najbolje (mozda i najbolji) prilagodjenim strancima npr. u Swe, asiguran sam i u Njemackoj.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la Elma » 24 sep 2013 06:13

ZV Keli je napisao/la:Vise sam za arapski kao jezik nase vjere dok turski jezik ovdje se nije pricao ni za vrijeme okupacije i doba Osmanske drzave a ni nesto pretjerano ne volim Turke radi nase proslosti.Ja sam protiv
Za vrijeme osmanlija svako obrazovan je znao turski,novine su postojale samo na turskom itd,..tako ne stoji ti ta konstatacija

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la Elma » 24 sep 2013 06:16

Najveći broj izbjeglica i jeste bio upravo u njemačkoj, više nego u hrvatskoj.
Historijski najveci broj bosnjackih izbjeglica je primila Turska :D pa iz Bosne su citava sela koletivno odlazila za Tursku

tako da ako cemo po tome suditi,onda nam je Turska najvise pomogla historijski gledano ;)

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la Bosni » 24 sep 2013 07:22

elma89 je napisao/la:
ZV Keli je napisao/la:Vise sam za arapski kao jezik nase vjere dok turski jezik ovdje se nije pricao ni za vrijeme okupacije i doba Osmanske drzave a ni nesto pretjerano ne volim Turke radi nase proslosti.Ja sam protiv
Za vrijeme osmanlija svako obrazovan je znao turski,novine su postojale samo na turskom itd,..tako ne stoji ti ta konstatacija
Tacno, obicno su ti ljudi znali Arapski-Turski-Perzijski uz Bosanski. Ako ne grijesim, u Sarajevu je bilo mnogo takvih dokumenata ispisani na tim jezicima dok ih nisu genocidasi unistili sa brda. Neznam jeli mnogo od toga prezivjelo rat.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la sarajlija » 24 sep 2013 14:16

elma89 je napisao/la:
Najveći broj izbjeglica i jeste bio upravo u njemačkoj, više nego u hrvatskoj.
Historijski najveci broj bosnjackih izbjeglica je primila Turska :D pa iz Bosne su citava sela koletivno odlazila za Tursku

tako da ako cemo po tome suditi,onda nam je Turska najvise pomogla historijski gledano ;)
Historijski gledano mislim da smo mi njima vise valjali nego oni nama.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la marli » 24 sep 2013 16:06

Ma za njemački sam definitivno, naravno uvesti i te izborne predmete. Oslonjeni smo ipak na njemačku, austriju i švicarsku. Drago mi je što su turci došli u sarajevo, evo imamo sada i veliki broj arapskih turista i biće to inšallah sve bolje i bolje, ali stvari treba samo realno sagledati. Koliko samo Bošnjaka studira u austriji, koliko trenutno fakultetski obrazovanih bošnjaka iseljava u njemačku, medicinari, arhitekte i sa građevinskog fakulteta? To je strašna cifra, vjerujte.

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la Elma » 24 sep 2013 17:02

marli je napisao/la:Ma za njemački sam definitivno, naravno uvesti i te izborne predmete. Oslonjeni smo ipak na njemačku, austriju i švicarsku. Drago mi je što su turci došli u sarajevo, evo imamo sada i veliki broj arapskih turista i biće to inšallah sve bolje i bolje, ali stvari treba samo realno sagledati. Koliko samo Bošnjaka studira u austriji, koliko trenutno fakultetski obrazovanih bošnjaka iseljava u njemačku, medicinari, arhitekte i sa građevinskog fakulteta? To je strašna cifra, vjerujte.
Ï to smatras kao pomoc? unistise nas,uzimaju nam one najbolje ljude,Bosna ih skoluje,a nije lako postati doktor,inzinjer..a Njemacka ih jedva doceka da primi.Ali fakat nemamo mi buducnost veliku kao narod,za nekih 500 godina cemo biti historija svakako

Avatar
Elma
Član
Postovi: 297
Pridružen/a: 16 feb 2013 00:55

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la Elma » 24 sep 2013 17:06

sarajlija je napisao/la:
elma89 je napisao/la:
Najveći broj izbjeglica i jeste bio upravo u njemačkoj, više nego u hrvatskoj.
Historijski najveci broj bosnjackih izbjeglica je primila Turska :D pa iz Bosne su citava sela koletivno odlazila za Tursku

tako da ako cemo po tome suditi,onda nam je Turska najvise pomogla historijski gledano ;)
Historijski gledano mislim da smo mi njima vise valjali nego oni nama.
A zasto to? nismo im mi bili jedini,imali su vise miliona ljudi na usluzi,po cemu smo se bas mi isticali? Bosnjaci su imali svoj vrhunac za vrijeme osmanlija,tada smo vladali i znalo se ko je vlah a ko musliman..cim su otisli postali smo gradjani drugog reda,od Austrije,preko JUGE,pa cak i danas se pravdamo za sve zivo

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la marli » 25 sep 2013 19:25

Ne uzima nam njemačka i austrija najbolje ljude, već nam naše plemenske vođe tjeraju pametne ljude iz zemlje, zamijenila si teze. Drug mi je bio polugladan u sarajevu, oženjen, jedno dijete, završio fakultet. Skonto čovjek stvari, otišao prvo sam u njemačku, pa poslije povukao i porodicu. Preporodio se u dvije godine.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la amkos » 26 sep 2013 00:56

marli je napisao/la:Ne uzima nam njemačka i austrija najbolje ljude, već nam naše plemenske vođe tjeraju pametne ljude iz zemlje, zamijenila si teze. Drug mi je bio polugladan u sarajevu, oženjen, jedno dijete, završio fakultet. Skonto čovjek stvari, otišao prvo sam u njemačku, pa poslije povukao i porodicu. Preporodio se u dvije godine.
Žalosno, ali tako je. Narod se mora sam snalaziti kako zna i umije. :roll:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Turski jezik u BH skolama

Post Postao/la Bosnjak » 26 sep 2013 03:32

Odoste s teme.

Inače, turski jezik na kraju ubjedljiv u toj anketi: http://www.klix.ba/ankete/826

Po meni nema ništa loše u uvođenju turskog jezika kao izbornog predmeta, nek ga bira ko hoće. Arapski kao izborni ima recimo u Lukavcu već skoro 15 godina u Gimnaziji, za ostala mjesta ne znam.

Bitno je uvest' engleski kao obavezan i to od pelena, da nismo nepismeni kad odemo bilo gdje, ostalo može na nivou izbornog predmeta.

Odgovorite