☑ Pravila foruma i savjeti

Suniti i Šiiti

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Abidaga » 30 dec 2015 20:04

ZV Keli je napisao/la:slika

Zapamtite da sunije ni jedan mesdzid ne smiju imati u Teheranu iako ih ima preko milion. Toliko abidaga o bratstvu sa sijama
Bratski je priznati da se i mi borimo za monopol nad mesdzidima u Sarajevu. Naravno postoji i onaj drugi model po kojem se braca muslimani djele na neogranicen broj islamski zajednica, mesdzida i sekti. Ne mislim da je to pozeljno. Sijama treba pruziti ruku pomirenja. To ce nam trebati kada opet dodje do rata sa cetnicima.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ABen » 30 dec 2015 21:41

Dok Islamska zajednica drijema, šije u BiH sve slobodnije govore protiv sunija
http://saff.ba/dok-islamska-zajednica-d ... oQ-15XSmpo

Decembar 30th, 2015

Šije u Bosni i Hercegovini potpuno relaksirano šire svoje ideje. Šijske misionarske grupe neometano veličaju ubijanje muslimana sunija u Siriji i Iraku,

slika

Oni su kao i Srbi na strani Rusije i raduju se svakoj ruskoj bombi koja padne na sunijske glave u Siriji. Također, šijski misionari su aktivni promotori iranske političke propagande u Bosni i Hercegovini. Najdosljedniji u širenju iranske političke propagande je misionar Abdulah Shabar (rođen kao Šeper) koji putem interneta skoro svakodnenvo širi video snimke u kojima se veliča iransko – šijska borba protiv sunija muslimana u Siriji i Iraku. Abdulah Shabar širi snimke u kojima otvoreno poziva na mržnju prema sunijama, kao što je video snimak kojeg prilažemo uz ovaj tekst, a koji govori o navodnoj sprezi Izraela i sunija protiv šija.

Pored Islamske zajednice, koja se nemarno odnosi prema ovom problemu, odgovornost za davanje slobode šijama da šire svoje opasne ideje snosi i SDA, čiji lideri aktivno šuruju sa šijama. Prema saznanjima Saffa, pojedinci iz SDA vrše pritisak na Islamsku zajednicu kako bi šije dobile više slobode za djelovanje.

k8uFFOtZkbs

Facebook post ovog bosanskog šije je komentar na video o sunijskoj koalicij koji je postavio Abdulah Shabar. Valjda mu je to i bio cilj.

slika
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ZV Keli » 30 dec 2015 21:44

Abidaga je napisao/la:
ZV Keli je napisao/la:slika

Zapamtite da sunije ni jedan mesdzid ne smiju imati u Teheranu iako ih ima preko milion. Toliko abidaga o bratstvu sa sijama
Bratski je priznati da se i mi borimo za monopol nad mesdzidima u Sarajevu. Naravno postoji i onaj drugi model po kojem se braca muslimani djele na neogranicen broj islamski zajednica, mesdzida i sekti. Ne mislim da je to pozeljno. Sijama treba pruziti ruku pomirenja. To ce nam trebati kada opet dodje do rata sa cetnicima.
Prvo sam mislio da si mozda pravo mlad ali sad vidim da si provokator.
Kakvu ruku pomirenja crni abidaga, jesmo li mi njima kakvo zlo ucinili? Nismo a oni nama itekako jesu.
Ja ne bih usao u dzamiju sa sijama i sufijama taman me glave kostalo.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ABen » 30 dec 2015 21:53

To @ZV Keli moras da prihvatis toliko dugo dok IZ BiH suti i nereaguje.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Abidaga » 30 dec 2015 22:40

ZV Keli je napisao/la:
Abidaga je napisao/la: Bratski je priznati da se i mi borimo za monopol nad mesdzidima u Sarajevu. Naravno postoji i onaj drugi model po kojem se braca muslimani djele na neogranicen broj islamski zajednica, mesdzida i sekti. Ne mislim da je to pozeljno. Sijama treba pruziti ruku pomirenja. To ce nam trebati kada opet dodje do rata sa cetnicima.
Prvo sam mislio da si mozda pravo mlad ali sad vidim da si provokator.
Kakvu ruku pomirenja crni abidaga, jesmo li mi njima kakvo zlo ucinili? Nismo a oni nama itekako jesu.
Ja ne bih usao u dzamiju sa sijama i sufijama taman me glave kostalo.
11.01.1995
Iranians offered 10,000 soldiers to defend the UN's "safe havens" of Gorazde and Srebrenica..

http://www.independent.co.uk/voices/a-m ... 67516.html

Istina zna biti provokativna ali nasa moralna duznost je da govorimo istinu. Zlo je ono sto nam se desi u Srebrenici. Da su se ostale zemlje odnosile prema RBiH kao Islamska republika Iran nama Srebrenica nikad ne bi pala i mi bi danas imali slobodnu drzavu. To je nas nacionalni interes.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Bosni » 31 dec 2015 00:09

ZV Keli je napisao/la:slika

Zapamtite da sunije ni jedan mesdzid ne smiju imati u Teheranu iako ih ima preko milion. Toliko abidaga o bratstvu sa sijama
Ja ne mislim da su ovo Muslimani uopče. Ovi mi izgledaju kao pripadnici zoroastrizma - https://bs.wikipedia.org/wiki/Zoroastrizam

To ti je pred-Islamska vjera u Iranu. Njima je vatra bitna.
Vatra, najčistija manifestacija Ahura Mazde, je značajna, a kremiranje nije dozvoljeno zato što bi moglo zaraziti vatru. Umjesto toga, leševi su stavljani pod jedan kamen da ga životinje ne bi odnijele i tako zagadile vodu i bilje. Ostavljeni su tako dok ih ptice ne pojedu, a zatim su njihove kosti stavljane u urnu i zakopavane. Pošto su vjerovali da je Sunce pročistujuća sila, tijela su uvijek ostavljali danju.
Njih ima manje od 200 hiljada u cijelom svijetu. Najviše u Iranu i Indiji (došljaci iz Irana).

Evo ti slike njih, nose istu bijelu robu kao ovi na tvojoj slici: https://www.google.ba/search?q=zoroastr ... 40&bih=763

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ZV Keli » 31 dec 2015 11:43

Pa ko je rekao da su "muslimani" ? Ja samo dajem podatke kako iblisova republika Iran pomaze vatropoklonike a suniti kojih ima preko milion samo u Teheranu(postoje cisto sunitske regije bez sijskog smrada) nemaju dzamiju. A krscani i Jevreji imaju mjesto za molitvu(i nek imaju) ali suniti nemaju...

A da i siizam je veci nasljednik vatropoklonistva od samo zoroastrizma...

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ABen » 31 dec 2015 15:37

slika

Je su li to slicni ovima? Sto po Visokom hodaju.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la amkos » 31 dec 2015 16:13

ABen je napisao/la:slika

Je su li to slicni ovima? Sto po Visokom hodaju.

Šta je ovo, pobjegli od smoga i magle.. :roll: :mrgreen:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ZV Keli » 31 dec 2015 16:51

Nisam siguran ABene ali znam da ih se spominjalo. Ovo je neka sekta hoda od piramida do piramida :mrgreen:

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ABen » 31 dec 2015 17:12

I ovi mole suncu. :rofll:

Kako bi ja to sve iz Bosne protjerao.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Abidaga » 01 jan 2016 09:36

ABen je napisao/la:Kako bi ja to sve iz Bosne protjerao.
U vjeri nema prisiljavanja (2:256)
http://gusic.tripod.com/kuran_bos/

Ovi sto se mole na piramidi nisu neprijatelji Bosne. Treba ih samo pozvati na pravi put, a ne vracati ih na put onih koji su zalutali.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ABen » 01 jan 2016 11:14

Ispravljaj ti krivu Drinu. Ti su toliko zalutali sa pravog puta da je to nemoguce vratiti.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ABen » 02 jan 2016 12:59

Saudijska Arabija pogubila šijskog imama, Iran uputio ozbiljne prijetnje
http://saff.ba/saudijska-arabija-pogubi ... oe4iZXSmpo

Januar 2nd, 2016

slika

Saudijska Arabija pogubila je danas 47 ljudi, uključujući istaknutog šitskog imama Nimra al-Nimra i čovjeka povezanog sa Al-Kaidom Farisa al-Zahranija.

Al-Nimr je bio centralna ličnost 2011. godine u demonstracijama protiv režima inspirisanim Arapskim proljećem.

Većina pogubljenih bili su uključeni u napade Al-Kaide od 2003. do 2006. godine, navelo je saudijsko Ministarstvo unutrašnjih poslova u saopćenju, prenosi Reuters.

Među onima koji su pogubljeni su i jedan državljanin Egipta i jedan Čada, kazalo je Ministarstvo.

Reakcije regije

Pogubljenje istaknutog šiitskog imama Nimra al-Nimra u Saudijskoj Arabiji intenzivirat će sukob sunita i šiita i “zapaliti cijelu regiju”, rekao je Mohamed al-Sajhud, poslanik iz iračke vladajuće šiitske koalicije, televiziji al-Sumaria.

Brat ubijenog imama Mohamed al-Nimr rekao je da je porodica šokirana vijestima o pogubljenju brata, ali se nada će svaka reakcija biti mirna.

“Nadamo se da će svaka reakcija biti mirna, dosta je bilo krvoprolića” rekao je Nimr Reutersu.

Ajatolah Ahmad Khatami, član iranskog Vijeća eksperata, blizak iranskoj vladajućoj strukturi, osudio je pogubljenje Nimra i predvidio reperkusije koje će srušiti saudijsku vladajuću porodicu, prenijela je agencija Mehr.

On je rekao da će ovo pogubljenje “izbrisati saudijsku vladajuću kuću iz historije” te da će “islamski svijet osuditi ovaj režim i ovu izdajničku porodicu”.

Iran, u kome većinu čine šiiti upozorio je da će Saudijsku Arabiju “skupo koštati” pogubljenje Nimra, prenosi Reuters.

Pogubljenja u Iranu

AP ocjenjuje da bi pogubljenje Nimra moglo podstaći demonstracije šiita koji su u manjini u Saudijskoj Arabiji, koja je uglavnom koncentrisana na istoku države i Bahrainu.

Al-Nimr je žestoko kritikovao vladu na Bahreinu gdje je monarhija na čijem su čelu pripadnici sunita ugušila proteste šiita 2011. godine.

Amnesty International je ocijenio da je ubistvo imama bilo dio kampanje saudijskih vlasti da suzbije protivnike.

Politički analitičar Khalid al-Dakhil je za Al Jazeeru istakao da je Amnesty u svom izvještaju zaboravio navesti broj pogubljenja u Iranu.

Iran pogubi puno više ljudi u jednoj godini nego Saudijska Arabija, ali nije na lošem glasu kao ta zemlja. Ovo se mora spomenuti”, kazao je on.

Prije hapšenja 2012. godine al-Nimr je rekao da narod ne želi vladare koji ubijaju demonstrante.

Smrtna kazna al-Nimru je potvrđena u oktobru prošle godine.

Faris al-Zahrani je bio u zatvoru od njegovog hapšenja 2004. godine kod jemenske granice.

Saudijska Arabija, Iran, Kina, SAD i Irak su zemlje u kojima je pogubljeno najviše ljudi.

Izvor: Al Jazeera i agencije
Jedan manje.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ABen » 03 jan 2016 12:16

Nakon pogubljenje šijskog imama Nemra: Gore saudijska diplomatska predstavništva u Iranu
http://saff.ba/nakon-pogubljenje-sijsko ... okCp5XSmpo

Januar 2nd, 2016

GSl1Q9ypJpU

Konzulat Saudijske Arabije u Mešhedu, glavnom gradu iranske pokrajine Rauavi-Korasan, na sjeveroistoku Irana zapaljen je danas tokom protesta organiziranog zbog pogubljenja istaknutog šiitskog imama Nemr en-Nemra.
Saudijska Arabija pogubila je danas 47 ljudi osuđenih za terorizam uključujući istaknutog šiitskog ajatolaha šejha Nemr en-Nemra, koji je bio centralna ličnost 2011. godine u demonstracijama protiv režima inspiriranih “arapskim proljećem”.

Njegovo pogubljenje je izazvalo žestoke reakcije u Iranu, Iraku, Jemenu, Bahreinu i drugim zemljama regiona.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ABen » 03 jan 2016 12:17

Šiiti spremni na rat: Napadnute saudijske ambasade u Tehernu i Bagdadu
http://saff.ba/siiti-spremni-na-rat-nap ... okCm5XSmpo

Januar 3rd, 2016

7hJ-sFPprZs

Iran je osudio pogubljenje istaknutog šiitskog imama Nimr al-Nimra u Saudijskoj Arabiji. Oštre osude uputili su libanski šiitski pokret Hezbollah, irački političari i jemenski pobunjenici iz pokreta Husi.

Iransko Ministarstvo vanjskih poslova uručilo je demarš saudijskom otpravniku poslova u Teheranu. S druge strane, Rijad je ambasadoru Teherana uputio demarš zbog izjava iranskih zvaničnika nakon pogubljenja.
Iranski vjerski vođa AL Khamnei je zaprijetio osvetom Saudijskoj Arabiji, a saudijske ambasade u Teheranu i Bagdadu su izložene napadima bijesne šiitske mase. Situacija se konstantno zaoštrava i nagovještava da su pred nama dani ozbiljne eskalacije odnosa između Irana i Saudijske Arabije.

Saudijska Arabija pogubila je u subotu 47 ljudi osuđenih za terorizam uključujući istaknutog šiitskog imama, koji je bio centralna ličnost 2011. godine u demonstracijama protiv režima inspiriranih “arapskim proljećem”.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ZV Keli » 03 jan 2016 12:41

Zar je moguce da iblisova republika Iran se buni, koja godisnje na hiljade imama ehlisunneta vjesa pod optuzbom za vehabizam. I onda zasto danas suniti preziru sije, kako i ne bi...

Ps to sto je Iran kao pomogao Bosnjacima ne opravdava da se prema njima odnosi kao prema braci kada ubijaju nasu bracu, valjda ti je jasna formulacija.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5852
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Abidaga » 04 jan 2016 00:34

ZV Keli je napisao/la:to sto je Iran kao pomogao Bosnjacima ne opravdava da se prema njima odnosi kao prema braci kada ubijaju nasu bracu
Svi su muslimani braca. Bosnjacki nacionalni interes je da imamo sto bolje odnose sa Iranom, Pakistanom, Turskom, Arapaima i Amerikom. Oni ce se klati izmedju sebe nezavisno od naseg opredeljenja jer to smatraju svojim nacionalnim interesom ali ce nam svi opet zatrebati kada cetnici izazovu novi rat. Zato ne mislim da je patriotski podgrijavati mrznju prema dokazanim saveznicma Bosne.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ABen » 04 jan 2016 11:11

Šiiti napali saudijsku policiju u rodnom gradu pogubljenog imama Nimra
http://saff.ba/siiti-napali-saudijsku-p ... opEspXSmpo

Januar 4th, 2016

slika

Naoružani napadači ubili su jednog civila i ranili dijete kad su u rodnom selu pogubljenog šiitskog imama Nimra al-Nimra u Saudijskoj Arabiji otvorili vatru na policiju, objavili su u ponedjeljak saudijski državni mediji.

Policija se našla pod intenzivnom vatrom tokom napada izvršenog u selu Avamija, na istoku Saudijske Arabije, u nedjelju navečer, u rodnom mjestu imama koji je pogubljen u subotu, prenijela je agencija AFP.

U pucnjavi je ubijen jedan civil, dok je povrijeđeno osmogodišnje dijete, saopćila je Saudijska novinska agencija, ne navodeći ima li žrtava među policajcima.

Prekid diplomatskih odnosa

Saudijske sigurnosne snage trenutno pretražuju šire područje oko mjesta pucnjave kako bi locirale napadače, izjavio je glasnogovornik lokalne policije.

Pogubljenje 56-godišnjeg Nimra uzrokovalo je rast tenzija na Bliskom istoku, pa su zemlje u kojima većinu čine šiiti oštro osudile taj potez saudijskih vlasti, a napadnuta je i Ambasada te zemlje u većinski šiitskom Iranu.

Taj napad podstakao je Saudijsku Arabiju, u kojoj većinu čine suniti, da prekine diplomatske odnose sa svojim regionalnim rivalom Iranom.

Ministar vanjskih poslova Saudijske Arabije Adel al-Jubeir saopćio je u nedjelju kako Kraljevina prekida sve diplomatske odnose s Iranom.

Na konferenciji za novinare u Rijadu optužio je zvanični Teheran da “štiti teroriste”.

Pogubljeno 47 osoba

Ministarstvo unutrašnjih poslova Saudijske Arabije objavilo je izvršenje smrtnih kazni u subotu i navelo imena 47 ubijenih, a svi su osuđeni za djela vezana za terorizam.

Vlada u Rijadu navodi kako su optuženi planirali ili učestvovali u napadima na stambene četvrti i Vladine zgrade.

Nimr, predvodnik protuvladinih demonstracija na istoku ove države, ranije je osuđen za pobunu, odbijanje poslušnosti i nošenje oružja.

Izvor: Al Jazeera
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ZV Keli » 04 jan 2016 15:21

Ja se ne slazem abidaga sa tobom ali to je valjda demokratsko pravo.
http://saff.ba/napadi-na-sunitske-dzami ... op_PrYrJ1s
Naravno sije nisu teroristi nakon unistenja dvije dzamije...

Odgovorite