☑ Pravila foruma i savjeti

Suniti i Šiiti

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Palestina

Post Postao/la Abidaga » 28 jan 2016 21:22

ZV Keli je napisao/la:Samo citiranje mullasadre te diskredituje i bar hajde javno priznaj da si sija, sve dok ne priznas stalno cu pokazivati u kojoj si zabludi.
Ti si postavio link na kojem vehabos kritikuje tekst mullasadra. Onda je logicno da cujemo i njihov odgovor na tu kritiku ako nam je cilj istina. A istina je samo jedna: Ili citaju isti Kur'an ili ne citaju.

Evo sta kaze sejh Yahoo:
"They use the same Quran as sunnis and all other muslim sects do. Though shias have a different set of hadiths"

https://answers.yahoo.com/question/inde ... 401AA7k0Tt

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Abidaga » 01 mar 2016 23:53

Profesor islamskih nauka Sanin Musa i profesor dr. Šaćir Filandra o paradžematima i širenju šiizma u BiH:
UioytcrASms

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ZV Keli » 23 mar 2016 13:14


Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Abidaga » 06 apr 2016 23:10

52sbQoeJehI

Avatar
Boss2013
Član
Postovi: 63
Pridružen/a: 10 okt 2013 18:55

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Boss2013 » 10 apr 2016 22:06

pročitao sam ove postove i vidio da ima onih koji javno ispoljavaju rafidijsko vjerovanje i to nazivaju islamom, neuzubillahi. kako slijep čovjek mora biti pa da ne vidi šta je istina. i da, nije bitno jeli ja i još neko čitamo istu knjigu, npr Tako je govorio zaratustra, nego je bitno u šta ja i taj neko vjerujemo dok čitamo tu istu knjigu, bitno je vjerovanje, kakvo je ono. gdje su u islamskom svijetu rafidije ikakva značajna hrpa, su građevinski ratovi na sektaškoj osnovi.
Kvalitetna organizacija, obrazovanje, ekonomija, povratak, natalitet.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Abidaga » 02 maj 2016 20:12

zwhPFZHGOfw

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ZV Keli » 01 jun 2016 16:53


Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Abidaga » 01 okt 2016 13:15

11kIf5xSni4

Avatar
Sulejman Kanuni
Član
Postovi: 47
Pridružen/a: 08 dec 2012 12:15

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Sulejman Kanuni » 05 okt 2016 08:07

Abidaga je napisao/la:11kIf5xSni4

:mashallah:
Mi Bosnjaci/muslimani, moramo imati dobre odnose sa Saudijskom Arabijom, Iranom, Turskom, i naravno svim bitnim, velikim drzavama, uz ocuvanje nase tradicionalne maturidijjske akide i hanefijskoga mezbeba..

Pogotovu, treba jacati saradnju sa IZ Republike Turske, jer smo sa njima visestruko vezani i kao drzava ali i kao IZ, (imamo identicne meshebske poglede, 4-5 miliona Bosnjaka porijeklom iz BIH zivi u Turskoj), pa treba uvaziti njihova iskustva ustroja njihove islamske zajednice i vakufa !

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la kliker » 05 okt 2016 10:49

Kako to da mi imamo lijepe odnose sa Iranom a na srednjem istoku se satrase izmedju sebe? Zasto postoji taj ogromni jaz izmejdu Sunija i Sija, pojednini na ovom forumu imaju takodjer jako negativne stavove prema sijama. Jel tu kriva Saudijska Arabija i ideolog-ija/ije koja od tamo dolaze? Jer koliko vidim izmedju Irana i Saudijske arabije vlada hladni rat. Oni ratuju preko grupacija u Iraku, Jemenu, Siriji itd...

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la bilbo » 05 okt 2016 17:31

kliker je napisao/la:Kako to da mi imamo lijepe odnose sa Iranom a na srednjem istoku se satrase izmedju sebe? Zasto postoji taj ogromni jaz izmejdu Sunija i Sija, pojednini na ovom forumu imaju takodjer jako negativne stavove prema sijama. Jel tu kriva Saudijska Arabija i ideolog-ija/ije koja od tamo dolaze? Jer koliko vidim izmedju Irana i Saudijske arabije vlada hladni rat. Oni ratuju preko grupacija u Iraku, Jemenu, Siriji itd...
Gdje god se u islamskom svijetu pojavila saudijska verzija islama nastala je fitna među muslimanima. Svaki istinski vjernik prepoznat ce istinu da su oni zlo za današnji ummet. Ne zelim ulaziti u pozadinu teoloških šitsko sunitskih razlika, u osnovi je politika uzrok te podjele.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Zitko » 06 okt 2016 22:34

Nije poenta da se diskutira sta je gore odnosno bolje Siizam, Salafizam, Tekfirizam, Sufizam. Poenta je da mi odrasli islam nasih mudrih djedova a pogotovo nana prezentiramo cijelom svijetu. U ovom momentu ne postoji nista sto islamski svijet nama moze ponuditi u smislu ideologije a postoji puno toga sto oni mogu od nas nauciti.

Islam je u Bosnu dosao u svojoj najtolerantnijoj fazi u doba kada je cjetalo hiljade cvjetova od Arebija , preko Rumija do Gazalija. Pao je na tlo bogumilsko a poznato je da bogumili su jednini koji nisu nikoga proganjali zbog vjere. Odrastao je u vjecitoj borbi za ospstanak protiv kafira ali i u prozimanju sa njima. Vise sto godina islam je djelovao kao manjinska religija. Iz toga svega se izrodila jedna zrelost koju nemaju plemenska drustva u pustinji koja sada prolaze kroz srednji vijek od kojih mi nemamo sta nauciti.

Dakle i salefija i sija i sufija u Bosni dokle god zive bosanski zivot a ne viritualni i segregirajuci, kada ih prodje upala vjere doci ce do istih saznanja i iskistalisati prijoritete. Nisu opasnost ni jedna od tih ideologija jer ce njih Bosna sviju lako sazvakati nego uspaljene netolerantne glave kojima bi bio bolje da nadju curu nego sto diskutuju o rafidijama i vahabijama.

Mi smo zreo i odrastao narod koji znamo da medu pokrivenim ima priblizno jednak broj kurava kao i medju onima u mini suknjama, da u kafanama ima duhovnijih ljudi od mnogih koji obijaju dzamiski prag, da iza svakog ekstremizama stoji neka budalastina, da svaki zbilja duhovan covjek je brat sa drugim duhovnim covjekom makar ovaj bio i druge vjere a ne drugog mesheba. Znamo za izreku da ko nece da prizna brata za brata dobice tudjina za gospodara. Ovdje treba Arapi da dolaze da se uce islamu a ne obratno. Ne postoji arapski turista koji se nije odusevio Bosnom jer ovo nije adoloscentsko pubertesko drustvo kao ono iz kog oni dolaze. Mi ne skacemo na svaku golu nogu kao pustinjaci koje ni magaricama ne oprastaju. Mi imamo ulogu da arapsku bracu educiramo u odraslom islamu.

Kome je Vlah jednom pokuco na vrata njemu je i Ahmedija brat.

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la kliker » 07 okt 2016 08:17

Zitko je napisao/la:Nije poenta da se diskutira sta je gore odnosno bolje Siizam, Salafizam, Tekfirizam, Sufizam. Poenta je da mi odrasli islam nasih mudrih djedova a pogotovo nana prezentiramo cijelom svijetu. U ovom momentu ne postoji nista sto islamski svijet nama moze ponuditi u smislu ideologije a postoji puno toga sto oni mogu od nas nauciti.

Islam je u Bosnu dosao u svojoj najtolerantnijoj fazi u doba kada je cjetalo hiljade cvjetova od Arebija , preko Rumija do Gazalija. Pao je na tlo bogumilsko a poznato je da bogumili su jednini koji nisu nikoga proganjali zbog vjere. Odrastao je u vjecitoj borbi za ospstanak protiv kafira ali i u prozimanju sa njima. Vise sto godina islam je djelovao kao manjinska religija. Iz toga svega se izrodila jedna zrelost koju nemaju plemenska drustva u pustinji koja sada prolaze kroz srednji vijek od kojih mi nemamo sta nauciti.

Dakle i salefija i sija i sufija u Bosni dokle god zive bosanski zivot a ne viritualni i segregirajuci, kada ih prodje upala vjere doci ce do istih saznanja i iskistalisati prijoritete. Nisu opasnost ni jedna od tih ideologija jer ce njih Bosna sviju lako sazvakati nego uspaljene netolerantne glave kojima bi bio bolje da nadju curu nego sto diskutuju o rafidijama i vahabijama.

Mi smo zreo i odrastao narod koji znamo da medu pokrivenim ima priblizno jednak broj kurava kao i medju onima u mini suknjama, da u kafanama ima duhovnijih ljudi od mnogih koji obijaju dzamiski prag, da iza svakog ekstremizama stoji neka budalastina, da svaki zbilja duhovan covjek je brat sa drugim duhovnim covjekom makar ovaj bio i druge vjere a ne drugog mesheba. Znamo za izreku da ko nece da prizna brata za brata dobice tudjina za gospodara. Ovdje treba Arapi da dolaze da se uce islamu a ne obratno. Ne postoji arapski turista koji se nije odusevio Bosnom jer ovo nije adoloscentsko pubertesko drustvo kao ono iz kog oni dolaze. Mi ne skacemo na svaku golu nogu kao pustinjaci koje ni magaricama ne oprastaju. Mi imamo ulogu da arapsku bracu educiramo u odraslom islamu.

Kome je Vlah jednom pokuco na vrata njemu je i Ahmedija brat.
Ne poznajem arapski svijet pa nebih ovo ni komentarisao kakvi su arapi, cak bih ti i oponirao jer nevolim generaliziranje, al ostalo se slazem brate.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Abidaga » 14 dec 2016 22:30

2016.12.14
Reisu-l-ulema Kavazović: "Zajednica muslimana (umma) koju smo poznavali se raspada. Tome su ponajviše doprinijela kruta shvatanja vjere šijskog i sunijskog usmjerenja, koje su, u osnovi, samo mali ogranci muslimanske zajednice, a koji u svojim rukama imaju velika materijalna dobra i veliku političku i ekonomsku moć. Oni su uspjeli posvađati i razjediniti muslimane, dok su njihovi ogoljeni interesi protivni samoj suštini vjere na koju se pozivaju. Te podjele mi ne smijemo sebi dopustiti. Naprotiv, moramo se pripremiti da iznova gradimo muslimansko bratstvo, na univerzalnim principima naše vjere, a nikako na prizemnim i upitnim razlikama."

http://www.islamskazajednica.ba/vijesti ... tnih-ljudi

Avatar
Sultan Fatih
Član
Postovi: 90
Pridružen/a: 06 jan 2017 03:07

Iran

Post Postao/la Sultan Fatih » 23 jan 2017 12:45

bilbo je napisao/la:
Sultan Fatih je napisao/la:
bilbo je napisao/la: Mozes li prestati prozivati ljude zbog njihovog vjerovanja i nacina zivljenja? Ti zivi svoj zivot u skladu sa Islamom, budi od hajra sebi, porodici i okolini i ne bavi se drugim ljudima, svako ce za sebe odgovarati.

Slazem se, greska i grijeh je bilo koga nazivati vehabijom. Kako bi ti definisao onoga ko uznemirava druge muslimane svojim rijecima i djelom?
Problem je najveći u tome što ti ne razumiješ da Ja ne prozivam nikoga niti mi je to u cilju, nije mene briga u šta pripadnici šitske religije vjeruju, ili budističke, ili šintoističke, i ne bi u tome bio nikakav problem (to u šta oni vjeruju) da time ne uznemiravaju druge i da mahom ne čine genocid svuda gdje stignu, sad Sirija, sad Irak, Jemen itd. (Čitava crveno-morska obala koju Huti okupiraju je nastanjena Muslimanima Sunitima).

A religijska mapa Jemena se može naći na ovim linkovima

http://doctorpence.blogspot.ba/2015/09/ ... yemen.html

http://www.sawyoo.com/post_yemen-religion-map_424885/

I mapa teritorije koju teroristi Ansarullaha - Huti okupiraju danas

https://en.wikipedia.org/wiki/Yemeni_Ci ... il_War.svg

Ja svoj život nastojim živjeti u skladu sa Islamom, a samo Allah dž.š. zna da li ga uistinu i živim.

Onaj ko uznemirava Muslimane i riječima i djelom je svakako griješna osoba koja lahko može postati i nevjernik, kao miliona rafidija-šija koji su počinili genocid u Iraku, Siriji, Libanu, Yemenu itd.

Pametnom je dovoljno etničko čišćenje Bagdada od Muslimana

http://musingsoniraq.blogspot.ba/2009/11/blog-post.html

Avatar
Sultan Fatih
Član
Postovi: 90
Pridružen/a: 06 jan 2017 03:07

Re: Iran

Post Postao/la Sultan Fatih » 23 jan 2017 13:14

Abidaga je napisao/la:
Sultan Fatih je napisao/la:Iskreno opet govoreći većina šija nisu Muslimani
Dok god vjeruju u Allaha i priznaju Muhameda kao Allahovg poslanika muslimani su.
Ja sam dugo vremena razmišljao da li da ti odgovorim, da li konstruktiva diskusija ima efekta kod tebe ili ne.

To što si rekao, da dok god oni vjeruju u Allaha dž.š. ne pije vodu, jer PODGODI ZAŠTO, Islamski učenjaci su složni da su mušrici Meke vjerovali u Allaha, i da su zvali svog Boga Allah, ali džaba sve to kad su mu pripisivali drugove i lažne bogove tipa lat, uzat itd.

Isto danas i šije rade, govore da njihovi imami stvaraju svjetove i univerzume, da su bezgriješni, da će odlučivati ko će u džehennem a ko u džennet, svaki šija vjeruje u ovo, oduzmeš im i oduzmeš im njihovu religiju, jer postoje šije koje priznaju 12 imama i to su rafdije koje čine 95 % + šija, ostali su samo gori Ismalije, Nusajrije koje razoriše Siriju i poklaše sve Muslimane itd.

Nemojmo biti glupi, većina šija nisu Muslimani i većina ih svaki dan čini širk vjerovanjem u šta vjeruju, posvanjem i vrijeđanjem ashaba, upućivanjem dove mrtvim itd.
Nisu ni svi Srbi loši, niti svi mrze Bošnjake i Muslimane, imaš Žene u crnom, ali većina ih mrzi i Bošnjake i Mmuslimane i sutra bi ih ponovo klala da može.

Samo čovjeku koji i sam prihvaća u to što rafidije vjeruju, ne može biti dokaz Genocid u Siriji nad Muslimanima od strane šija, genocid i etničko čišćenje Muslimana u Bagdadu, nepostojanje jedne jedine Sunitske džamije u Teheranu u kojem živi preko 1 milion Muslimana, a na primjer u Istočnom Londonu ih imaš na desetke, itd, itd.

Genocid nad Muslimanima od strane šija kroz historiju, a osebno u Iranu kada je u 16. vijeku nasilno i genocidom konvertiran u šiaizam, da je to samo još jedan "mezheb" kako pokušavaju da slažu neuk narod, nikakave potrebe za time ne bi bilo.

Ali nekad je izgleda, uzalud obješnjavati, svima će nam Allah dž.š. objasniti na Sudnjem danu.

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la ZV Keli » 24 apr 2017 11:50

YLw11hPmPbY

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Abidaga » 18 maj 2017 20:06

Bosanski anti-siitski youtube-kanal "Siizam otvoreno": https://www.youtube.com/channel/UC-lviz ... s1w/videos
dobio bosanskog pro-siitskog protivnika "Bliješteća svjetiljka": https://www.youtube.com/user/Blijesteca ... jka/videos

SOO33HbMvPw

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la Abidaga » 15 sep 2017 22:20

14. septembar 2017
Reisu-l-ulema Islamske zajednici u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović sastao se danas sa nj.e. ajatolahom Seyed Hassan Mostafavi Homeini, direktorom Instituta za sabiranje i publiciranje djela Imama Homeinija i upraviteljem njegova turbeta (mauzoleja). Ovaj susret ajatolaha Seyed Hassan Mostafavi Homeini sa reisu-l-ulemom Kavazovićem te posjeta Islamskoj zajednici realizirani su u okviru njegove posjete R Hrvatskoj i BiH. U današnjoj delegaciji su pored ajatolaha Homeinija bili još i ambasadori Republike Iran u BiH i Hrvatskoj nj.e. Mahmoud Heidar i nje.e. Mohammad Reza Sadegh.Reisu-l-ulema Kavazović se zahvalio na podršci koju je narod Islamske republike Iran pružao narodu BiH tokom i nakon rata. Ajatolah Seyed Hassan Mostafavi Homeini je između ostalog kazao da je rat u BiH bio jedna od rijetkih kriza oko koje se čitav muslimanski svijet ujedinio te istaknuo potrebu međusobnog dijaloga posebno sada kada u muslimanskom svijetu vladaju sukobi. U nastavku svoje dvodnevne posjete ajatolah Seyed Hassan Mostafavi Homeini će posjetiti Međureligijsko vijeće BiH, održati predavanje za profesore i imame IZ, te posjetiti više političkih i društvenih institucija i pojedinaca. 

slika

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Suniti i Šiiti

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 16 sep 2017 02:49

Fitna je sranje.
To je sve što imam reći za ocu temu.
Samo BiH.

Odgovorite