☑ Pravila foruma i savjeti

Islamska zajednica Bosne i Hercegovine


Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5854
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 10 dec 2013 23:09

ABen je napisao/la:
Abidaga je napisao/la:Ako muftijstva pokrivaju citavu teritoriju BiH ond nema logike da neke opcine izostavljas na mapi. Evo kako to katolici rade: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... govini.png
Neznam sta tacno koji medzlisi pokrivaju. Ima tu dosta posla, jer bi se trebalo vidjeti sad po dzematima. Koji dzemat kojem medzlisu pripada. A tesko je naci informacije za sve dzemate.
Evo istocne Bosne:
slika

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5854
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 19 dec 2013 23:32

Abidaga je napisao/la:
Abidaga je napisao/la:Do kraja godine izbori za predsjednika Mešihata IZ u Srbiji
09.09.2013
Sabor Islamske zajednice u Srbiji donio je odluku da se do kraja ove godine održe izbori za predsjednika Mešihata IZ. Ovu funkciju sada obavlja muftija Zukorlić. Ovo je, inače, redovna izborna godina za funkciju vrhovnog poglavara IZ u Srbiji, koji se bira na pet godina. Zbog promjene Ustava IZ BiH, kojoj organizaciono pripada IZ u Srbiji, reis-ul-ulema Husein Kavazović, u proljeće ove godine, produžio je mandate aktuelnim muftijama najduže za godinu dana. Sabor IZ u Srbiji, donošenjem odluke o izboru predsjednika Mešihata, uvažio je novu preporuku reis-ul-uleme Kavazovića, a vrhovno tjelo IZ u Srbiji utvrdiće tačan datum održavanja izbora.

IZ Sandžaka, koja je prije šest i po godina postala temelj formiranja islamskih zajednica u Srbiji, ove godine u oktobru obilježit će dvije decenije postojanja. Sve vrijeme od formiranja do sada na njenom čelu je muftija Zukorlić, koji je u martu 2007. godine pored sandžačkog postao i glavni muftija IZ u Srbiji.

http://sandzakpress.net/do-kraja-godine ... z-u-srbiji
Na redovnoj sjednici održanoj 30.10.2013. god. u Novom Pazaru, u skladu sa članom 45 Ustava, Mešihat Islamske zajednice u Srbiji jednoglasno je utvrdio prijedlog kandidata za muftije u narednom četvorogodišnjem mandatu na području Islamske zajednice u Srbiji.

Za muftiju sandžačkog predložen je Muamer ef. Zukorlić,
za muftiji preševskog Fikret ef. Limani,
a za muftiju beogradsko-novosadskog dr. Mevlud ef. Dudić.


http://sandzakpress.net/mesihat-predloz ... nji-mandat

18.12.2013.
Mešihat Islamske zajednice u Srbiji usvojio je Odluku o izboru predsjednika Mešihata. Prema ovo odluci izbor predsjednika Mešihata održaće se 04.01.2014. godine u Novom Pazaru.

U toku narednih deset dana odbori medžlisa i upravni organi ustanova i udruženja Islamske zajednice imaće mogućnost predlaganja kandidata za predsjednika Mešihata. Mešihat je imenovao petočlanu izbornu komisiju koja će organizirati i sprovesti proceduru izbora predsjednika Mešihata.

Ustav i Izborna odluka predviđaju mogućnost izbora predsjednika Mešihata između više kandidata.

http://www.islamskazajednica.org/index. ... ticle=7843


19.12.2013
Zukorlić: Obavještavam javnost da neću biti kandidat na predstojećem izboru za predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Srbiji. Ovim činom oslobađam se najteže i najčasnije funkcije koju sam do sada obavljao. Sa pozicije muftije sandžačkog nastaviću borbu za punu slobodu i prava pripadnika Islamske zajednice i drugih ljudi.

Želim se značajnije posvetiti bošnjačkom nacionalnom pokretu, a posebno Svjetskom bošnjačkom kongresu i Bošnjačkoj akademiji nauka i umjetnosti.

Uvjeren sam da je Islamska zajednica postigla takvu zrelost da njena stabilnost i budućnost ne ovise o tome ko je na čelu Mešihata. Islamska zajednica u Srbiji ima nekoliko kvalitetnih ljudi koji je uspješno mogu predvoditi. Onaj ko bude izabran za predsjednika Mešihata imaće moju punu podršku na putu očuvanja slobode, autonomnosti i jedinstva Islamske zajednice. Ovoj odluci prethodile su konsultacije sa saradnicima, prijateljima i porodicom.


http://www.islamskazajednica.org/index. ... ticle=7844

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5854
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 22 dec 2013 22:32

Abidaga je napisao/la:07.09.2013
Na vanrednom zasjedanju održanom 07.09.2013. god. Sabor Islamske zajednice u Srbiji donio je odluku da se po preporuci reisu-l-uleme Husein ef. Kavazovća usvoji prijedlog Mešihata o održavanju izbora za predsjednika Mešihata IZ-e u Srbiji do kraja ove godine. Datum održavanja izbora utvrdiće Mešihat..

Članovi Sabora jednoglasno su osudili nedavni medijski nastup Džemaludina Latića na jednoj sarajevskoj televiziji u kome bezobzirno i neosnovano iznosi potvoru na reisu-l-ulemu emeritusa dr. Mustafu ef. Cerića, optužujući ga za navodnu saradnju sa jugoslovenskim obavještajnim službama. Sabor traži od reisu-l-uleme Husein ef. Kavazovića, Rijaseta i Fakulteta islamskih nauka da se Džemaludin Latić isključi iz nastavnog procesa FIN-a te da mu se ukinu angažmani u drugim ustanovama i organima Islamske zajednice. Sabor je izričit da čovjek sa ovoliko tendencioznosti i neodgovornosti ne može nositi emanet obrazovanja mladih naraštaja u Islamskoj zajednici.

http://sandzakpress.net/sabor-izus-traz ... -dr-cerica
Abidaga je napisao/la:
Abidaga je napisao/la:
Bosni je napisao/la:Jeli iko ima snimak ili zna cija je emisija to bila u kojoj je ovo rekao?
52 minuta:
6DR5Cq10kmg
26.09.2013
Nakon izjave da je Cerić bio špijun Džemaludin Latić dobio otkaz sa Fakulteta za islamske studije u Novom Pazaru:
http://www.saff.ba/bih/322-nakon-skanda ... vom-pazaru
yNwOGWlLt0s

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la marli » 03 jan 2014 14:17


Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5854
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 04 jan 2014 23:39

slika
Dr. Mevlud ef. Dudić izabran za novog predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Srbiji:
http://www.islamskazajednica.org/index. ... ticle=7856
Izborno tijelo koje čine članovi Sabora, muftije, glavni imami, rukovodioci i muderizi vjersko-prosvjetnih ustanova Islamske zajednice u Srbiji, na zasjedanju održanom 04.01.2014. god. u Novom Pazaru, ubjedljivom većinom glasova na mjesto predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Srbiji za petogodišnji mandat izabralo je dr. Mevlud ef. Dudića. Članovi Izbornog tijela glasali su između dr. Mevlud ef. Dudića i dr. Enver ef. Gicića. Dr. Dudić je dobio 63 glasa, dr. Gicić 8, a jedan listić je bio nevažeći.

Na istom zasjedanju članovi Sabora jednoglasno su izabrali novi sastav Mešihata, kojeg čine: muftija dr. Mevlud ef. Dudić, muftija Muamer ef. Zukorlić, muftija Fikret ef. Limani, dr. Enes ef. Svraka, dr. Enver ef. Gicić, Rešad ef. Plojović, hfz. Abdurrahman ef. Kujević, Hajro ef. Tutić, hfz. Irfan ef. Malić, Ramiz ef. Hamidović, Fahrudin ef. Ćosović, Sevder ef. Bajrami, Sulejman ef. Fejzulahu i Fadil ef. Murati.

Nakon okončanja izbornog postupka obratio se novoizabrani predsjednik Mešihata koji se zahvalio na ukazanom povjerenju i naglasio da će uz podršku članova Mešihata i drugih tijela Islamske zajednice nastojati voditi Zajednicu u pravcu daljeg razvoja, uspostave jedinstva i očuvanja slobode i autonomnosti. U svom govoru dr. Dudić se zahvalio i svom protukandidatu na korektnosti i posebno istakao zahvalnost dosadašnjem predsjedniku Mešihata na podršci i povjerenju. Poslije toga prisutnima se obratio dosadašnji predsjednik Mešihata, muftija sandžački Muamer ef. Zukorlić, čestitajući dr. Dudiću na izboru za predsjednika Mešihata, izražavajući mu punu podršku, ističući da je veoma sretan i ponosan što prisustvuje demonstraciji zrelosti Islamske zajednice koja ima snažan tim koji će je voditi i kojim će ostvariti puni prosperitet.

Na kraju skupa obratio se izaslanik reisul-uleme Kavazovića, vojni muftija OSBiH Ismail ef. Smajlović, koji je prenio srdačne čestitke reisu-l-uleme ističući radost što prisustvuje činu gdje se na dostojanstven i civilizovan način vrše promjene u zajednici, što garantuje njenu svijetlu budućnost.
orxJ7ZHaZu0

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ZV Keli » 05 jan 2014 22:24

Bitno je da su ljudi istog "materijala", i da ce i ovaj novi kao Zukorlic da se bori za bosnjacku stvar :zastava:

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Bosni » 15 jan 2014 18:19

http://sandzakpress.net/reisu-l-ulema-p ... z-u-srbiji
Reisu-l-ulema primio delegaciju Mešihata IZ u Srbiji

Sarajevo – Danas je reisu-l-ulemu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovni Husein ef. Kavazovića posjetila delegacija Mešihata IZ u Srbiji na čelu sa novoizabranim predsjednikom dr. Mevlud ef. Dudićem, a u delegaciji su bili i sandžački muftija Muamer ef. Zukorlić te preševski muftija Fikret ef. Limani.


Povod današnje posjete bio je nedavni izbor dr. Mevlud ef. Dudića za predsjednika Mešihata, a dr. Dudić je istaknuo da je želio da mu prvi radni sastanak bude upravo sa reisu-l-ulemom Kavazovićem. On je također dodao da je ponosan na rad njegovog prethodnika muftije Muamera ef. Zukorlića te kazao da će raditi na tome da Islamska zajednica bude zajednica kontinuiteta i nastaviti sa realizacijom dosadašnjih ciljeva i projekata. Muftija Zukorlić je iskazao svoje zadovoljstvo izborom muftije Dudića na mjesto predsjednika Mešihata te rekao da je ovim činom Islamska zajednica pokazala svoju zrelost. Muftija Zukrlić je također naglasio važnost čuvanja duhovne veze sa Islamskom zajednicom u Bosni i Hercegovini. Preševski muftija Fikret ef. Limani je istaknuo značajno mjesto koje zauzima Islamska zajednica u Srbiji prvenstveno što predstavlja most saradnje između muslimana Bošnjaka i muslimana Albanaca.

Reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović je još jednom čestitao muftiji Dudiću na izboru za predsjednika Mešihata te iskazao svoje puno povjerenje i podršku rukovodstvu IZ u Srbiji. Reisu-l-ulema je i ovom prilikom istaknuo važnost čuvanja jedinstva Zajednice, posebno zbog činjenice da je Islamska zajednica u posljednjih stotinjak godina bila jedina institucija koja je neprestano vodila brigu o našem narodu. On je također dodao, da su i pored veće slobode koju danas imaju, muslimani na prostoru Balkana i dalje u teškoj situaciji jer se moraju boriti za svoja kako nacionalna tako i vjerska prava.
Par stranica unazad imali smo raspravu o tome da li je Presevska dolina dio IZ. Ova vijest potvrdjuje da je. Presevsko muftijstvo pripada IZ-i.
Zadnja izmjena: Bosni, dana/u 16 jan 2014 00:24, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Bosni » 15 jan 2014 18:41

http://www.info-ks.net/clanak.php?id=39 ... pod_nav=11
Vratit ću jedinstvo među Bošnjake u Sandžaku!

Novi predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Srbiji (IzuS) i muftija dr. Mevlud ef. Dudić izjavio je u intervjuu za Anadolu Agency (AA) kako je uvjeren da će doći do vraćanja jedinstva među muslimanima i unutar Islamske zajednice na prostoru Sandžaka, te da je njegova ruka pružena za povratak svih u okrilje Islamske zajednice u Srbiji nakon skoro sedam godina podjela u tom dijelu Srbije.

Dudić je za predsjednika Mešihata IZ u Srbiji izabran 4. januara, a zvanična inauguracija će biti obavljena u prvoj polovini februara. Kako se očekuje, prisustvovat će joj i reisu-l-ulema Islamske zajednice u Srbiji Husein ef. Kavazović, koji će i zvanično promovirati Dudića u novog prvog čovjeka IZ u Srbiji.

Dudić će danas boraviti u prvoj zvaničnoj posjeti reisu Kavazoviću, što je njegov privi simbolični potez nakon imenovanja.

"Ja čvrsto vjerujem da će doći do jedinstva muslimana, Bošnjaka na području Sandžaka. Ubijeđen sam da će doći do vraćanja jedinstva među muslimanima i unutar Islamske zajednice. Podsjećam na sedam godina iz vremena Jusufa a. s., sedam teških i sedam ljepših godina. Sedam je godina kako se desila agresija na IZ u Srbiji i očekujem da će narednih sedam godina biti sedam plodonosnih godina. Mi nikada nismo bili od raskida. Sada su oni koji su napravili ovaj problem na velikom iskušenju i ispitu iskrenosti. Dakle, da li su bili iskreni kada su govorili da su spremni na povratak ako muftija Zukorlić ne bude predsjednik Mešihata. Muftija Zukorlić, koji je čestit i častan čovjek, odlučio je da se ne kandidira, iako nije bilo formalnih smetnji. Oni su sada na ozbiljnom ispitu i iskušenju. Otvaramo novu stranicu, krećemo novim putem, spremni smo da se ponovo vrate svojoj Zajednici", govori u prvom intervjuu nakon imenovanja efendija Dudić.

Kaže da su "nastojali da sve bude u duhu Kur'ana i Suneta i u duhu naših normativnih akata". "Evo dobre prilike i evo poziva da se vrate svojoj Zajednici iz koje su ponikli. Naša ruka je uvijek bila pružena. I ovog puta je moja ruka pružena da se vrate u Zajednicu i nastojat ću raditi sa pozicije predsjednika Mešihata i člana Komisije koja je formirana na nivou Sarajeva i Ankare, a koja je zadužena za vraćanje jedinstva, kako bismo u narednom periodu vratili jedinstvo muslimanima, opet sukladno Kur'anu, Sunetu i normativnim aktima IZ u Srbiji", kazao je Dudić.

Također, pita se je li bolje imati trulo jedinstvo ili ovu vrstu podjela.

"Možda je ovo i moralo da se desi, ono kroz šta mi prolazimo, kroz tu tranziciju, u političkom, kulturološkom, pa i vjerskom smislu. Možda će iz svega ovog proizaći jedno veliko dobro", rekao je Dudić, vjerujući i u zaokret bošnjačkih političara sa Sandžaka, koji bi, kako kaže, trebali da se u Beogradu bore za interese Bošnjaka na Sandžaku, a ne da budu puki predstavnici Srbije na Sandžaku.

Volio bih da me ostave na miru

Na pitanje kako gleda na konstatacije da je promjena na čelu Mešihata dio taktičko-manevarske strategije muftije Muamera ef. Zukorlića i da će on zapravo iz sjene i dalje upravljati Islamskom zajednicom u Srbiji, Dudić precizno odgovara: "Ponosim se onim što je muftija Zukorlić uradio kao predsjednik Mešihata. Zaista me raduje da sam imao njega kao svog lidera. Ja sam i na dan mog izbora istakao da ću i u budućnosti u njemu vidjeti jednog ozbiljnog lidera bošnjačkog naroda. Pojedini mediji su komentirali kako su birani razni poltroni, kako je ovo bio konkurs za najposlušnije... Izabran sam za predsjednika Mešihata i volio bih da me malo ostave da radim shodno Kur'anu i Sunetu i normativnim aktima. Nastojati ću da radim timski, uz dovu (molitvu) Allahu dž. š. da on bude zadovoljan. A vrijeme će pokazati kako će ići... Ja ću u muftiju Zukorlića gledati kao na sandžačkog muftiju i nastojat ću da ga iskoristim maksimalno jer se ponosim njime", stav je Dudića.

Svjestan je, veli, ogromnog tereta emaneta koji je prihvatio, pa ne zna "koliko je razloga za radost i veselje", te poručuje da će uz timski rad muftija, glavnih imama i članova Mešihata nastaviti gdje se i stalo.

Moramo brinuti i za Bošnjake u Turskoj

Govoreći o predstojećim izmjenama Ustava Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, muftija Dudić ističe kako je od poglavara IZBiH reisa Huseina ef. Kavazovića dobio obećanja ''da ćemo nastaviti putem kojim smo krenuli sa reisom Mustafom ef. Cerićem na čelu'', što je, kako kaže, i očekivao.

"To znači da će biti izjednačen tretman nas u Sandžaku, Hrvatskoj i Sloveniji sa onima u Sarajevu. Ovo je naša kuća i ne želimo da nas iko drugačijim očima posmatra iz Sarajeva ili iz Bosne, osim kao dio svoje porodice. Ja znam da to smeta i pojedinim muftijama, nije im drago. Ali, prava se nikom ne daju, za njih se bori... Ovo je i moja Zajednica, naša Zajednica. Sandžak je dio jedinstva IZ i po starom Ustavu, a bit će i po novom. Vjerujemo da će reis Kavazović raditi na dobrobiti muslimana, Bošnjaka kako u BiH, tako i u Hrvatskoj, Sloveniji i Sandžaku. Ali želimo pomoći Bošnjacima u Crnoj Gori, na Kosovu, Makedoniji. Moramo se pozabaviti i Bošnjacima u Turskoj. Jer preko tri miliona je Bošnjaka u Turskoj. Imamo i obavezu da brinemo o Bošnjacima koji žive u Turskoj", stav je Dudića.

Spas za Sandžaklije je u prekograničnoj regiji

Prema njegovim riječima, autonomija Sandžaka kao prekogranične regije ostaje cilj i "ja tu nemam nikakve dileme".
"Prekogranične regije su neminovnost. To Evropska unija (EU) zahtjeva i traži.
I u crnogorskom, a i u srbijanskom dijelu Sandžaka apsolutna većina naroda je u potpunosti svjesna Sandžaka kao prekogranične regije. Od značaja je da i političari koji su involvirani u srbijanski sistem shvate da je spas za nas Sandžaklije u prekograničnoj regiji. Šta to znači? Vidite, moramo biti svjesni da je najveća nezaposlenost na Sandžaku. U Novom Pazaru, preko 50 posto, u Tutinu preko 65 posto, u Sjenici još drastičnije. Da ne govorim o zdravstvu, privredi, sudstvu, o nezaposlenosti Bošnjaka u policiji, školama koje nose imena nebošnjačka... Izlazak i spas za nas Bošnjake jeste u toj prekograničnoj regiji", kazao je Dudić, koji odbija tvrdnje da je riječ o novom miješanju vjere u politiku. Tvrdeći da "to jeste dio naše vjere", jer se tiče opstanka Bošnjaka, odnosno muslimana na prostoru Sandžaka.

Molim Allaha da pomogne premijeru Erdoganu

Dudić je je uputio dovu Allahu da pomogne premijeru Turske Recepu Tayyipu Erdoganu da "ustraje na svom putu".
"Smatram da je najveći civilizacijski, kulturološki i ekonomski i svaki drugi iskorak u Turskoj napravio upravo uvaženi premijer Republike Turske Recep Tayyip Erdogan. Posebno zabrinjava kada imate takav ekonomski prosperitet, a u Turskoj se javlja neka vrsta nezadovoljstva. Kada sam razgovarao sa nekim ljudima u Turskoj, pitao sam ih da li im nešto fali. Kazali su da im ne fali ništa. Pa zašto se bunite? Odgovorili su: 'Pa, ne znam, dosadilo nam'. Nažalost, to smo mi muslimani, Bošnjaci, Turci... Jako mi je drago da je sa Sandžaka upućena podrška premijeru Erdoganu. Mi Sandžaklije smo takvi. Mi, inače, podržavamo nekog kad je teško. Kad nije teško, kad je lako, smatrao da smo tu viška. Mi ovoga puta smo smatrali da se ozbiljno pokušava narušiti koncept vladavine premijera Erdogana. Najmanje što možemo da učinimo jeste da pošaljemo javnu podršku sa Sandžaka", stav je Dudića.

Turska da vodi Ummet

Dudić je rekao i kako vjeruje da je Turska "jedina muslimanska država koja u svakom zaslužuje da predvodi islamski Ummet".

"Mi se trebamo ponositi svim što su uradili i ne osvrtati se na sitne promašaje i nepravilnosti. Već da posmatramo šta nama Turska znači ovog puta. Ozbiljno su dušmani, neprijatelji pokušali narušiti vrlo uspješan sistem koji predvodi Erdogan... Bojim se da Turska djelomično plaća ceh i svoje želje da se uključi i pomogne sirijskom narodu protiv diktatorskog režima Bashara al-Assada. Molim Allaha da pomogne muslimanima u Siriji, ali onima u Turskoj, jer su dušmani krenuli da unište i podijele tkivo muslimana", zaključio je muftija Mevlud ef. Dudić.
Pravi covjek na pravom mjestu!


Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la amkos » 29 jan 2014 13:39

Upriličena svečanost povodom završetka grubih radova na Vakufsko - administrativnom centru Medžlisa IZ Kiseljak

http://www.medzliskiseljak.ba/index.php ... =37:ostalo

PRIZEMLJE OBJEKATA ĆE SADRŽAVATI SLJEDEĆE SADRŽAJE:

TRI POSLOVNA PROSTORA ZA IZNAJMLJIVANJE I PRVO BOŠNJAČKO OBDANIŠTE ZA DJECU.

SPRAT OBJEKATA ĆE SADRŽAVATI SLJEDEĆE SADRŽAJE:

EDUKATIVNI CENTAR ZA RAD S MLADIMA (MULTIFUNKCIONALNA

SALA), PROSTORIJE MEDŽLISA I BIBLIOTEKU

http://www.medzliskiseljak.ba/index.php ... z-kiseljak
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Bosni » 08 feb 2014 00:47

http://sandzakpress.net/delegacija-iz-j ... su-l-uleme
Delegacija iz južnog Sandžaka na prijemu kod Reisu-l-uleme

Sarajevo – Delegacija iz Južnog Sandžaka, predvođena pomoćnikom muftije sandžačkog za Južni Sandžak hfz. Abdurrahmanom-ef. Kujevićem, bila je gost Rijaseta IZ-e u BiH, i tom prilikom se srela sa reisu-l-ulemom Huseinom ef. Kavazovićem. U delegaciji su bili predstavnici vjerskog, političkog i kulturnog života iz Plava, Rožaja, Petnjice, Bijelog Polja i Pljevalja, predstavljajući institucije i organizacije: Muftijstvo sandžačko, na čelu sa hfz. Abdurrahmanom Kujevićem, Bošnjačku demokratsku zajednicu u CG koju je predstavljao predsjednik, gospodin Hazbija Kalač, zatim Bošnjačku kulturnu zajednicu koju je predstavljao gospodin Dževat Musić. Delegaciju su dalje sačinjavali profesor Sead ef. Jasavić, Amer Hodžić, Almir Muratović, predstavnik NVO “Sandžak EU regija”, Damir Softić, Edin Talić, Fikret Zoronjić, predstavnik NVO “Ikre” i Admin Čelebić, predsjednik kluba džematlija “Taslidža” iz Pljevalja.

Sandžačka delegacija je u razgovoru sa reisul-l-ulemom Huseinom ef. Kavazovićem razmijenila stavove po brojnim značajnim pitanjima, posebno se osvrćući na pitanja institucionalnog jedinstva Bošnjaka, te posebno pitanja budućeg ustrojstva islamske zajednice i budućeg statusa Muftijstva sandžačkog kao i Islamske zajednice u Crnoj Gori u okrilju jedinstvene islamske zajednice sa sjedištem u Sarajevu.

Reisul-l-ulema je ponovo naglasio da su Bosna i Sandžak domovinski prostor za sve Bošnjake svijeta te da će i buduće ustrojstvo Islamske zajednice saglasno tom stavu normativno tretirati ovo važno pitanje.
:mashallah:

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5854
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 20 feb 2014 00:21

78DjFjUoa3w
5sxddX0AQ6w

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la marli » 10 mar 2014 16:19

http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... joj-zemlji

Murvet Bajraktarević, čelnik dobojskog Medžlisa za "Dnevni avaz"
Nećemo graditi islamski centar na tuđoj zemlji
FOTO: Avaz
Nećemo graditi islamski centar na tuđoj zemlji



Nakon špekulacija o izgradnji islamskog kulturnog centra u strogom centru Doboja, političke, ali i međunacionalne tenzije su u ovom gradu dovedene do usijanja.Na društvenim mrežama grupe mladih ljudi su čak pozvale i na nasilje!

Neutemeljene tvrdnje

No, kako doznaje "Dnevni avaz", lokalna islamska zajednica nikada u centru Doboja nije planirala graditi spomenuti objekt.



- Prvo, nije to naše ni zemljište, niti imamo zahtjev, niti imamo finansije da to radimo - kazao nam je Murvet Bajraktarević, predsjednik Medžlisa IZ i odbornik u Skupštini grada(Lista za Doboj).



Murvet Bajraktarević



No u dobojskom taboru SNSD-a tvrde da su gradski oci Islamskoj zajednici izdali lokacijsku dozvolu za gradnju objekta upravo u centru Doboja.



-Posjedujemo rješenje kojim Grad Doboj dozvoljava lokacijske uslove za buduću gradnju takvog objekta-kazao je Miodrag Marković, predsjednik Gradskog odbora SNSD-a u Doboju.



Iz lokacijske dozvole, nije teško utvrditi da je riječ o sasvim drugoj parceli.



-Ovdje samo piše katastarska čestica, kao i u materijalima koje dobivamo za skupštinska zasjedanja. Nema dodatnih objašnjenja-ističe Marković.
Niko u Doboju, barem deklarativno, nije protiv gradnje islamskog centra,ali ne i na lokaciji u centru grada. Ipak, cijela priča je donijela štetui za sve stanovnike Doboja

Krivična prijava

Tako je dobojski gradonačelnik Obren Petrović(SDS) protiv odbornika SNSD-a Danijela Gajića već podnio krivičnu prijavu za izazivanje nacionalne mržnje.



-Ovdje se stvorila jedna klima kao da Islamska zajednica, pa čak u Bošnjaci rade u ilegali.Ispada da oni praktično ne smiju ništa da urade. Zemljištem koje se pominje kao navodna lokacija gradnje Islamskog centra raspolaže Vlada Republike Srpske i ako su imali neku zamjerku na sve bilo je uputno da se obrate drugostepenom organu



- Ministarstvu građenja RS- kazao je Petrović
On naglašava da je svjestan iz kojih se razloga plasira ova priča.



- Nije dobro da se raspiruje takva mržnja. To je ogromna šteta i zato sam protiv Gajića podnio krivičnu prijavu, a ozbiljno razmišljamo da isto učinimo i protiv predsjednika SNSD-a u Doboju. Odmah poslije toga uslijedilo je razbijanje mezara u Pridjelu i siguran sam da će se to nastaviti. Za tajkve aktivnosti neko mora odgovarati-kategoričan je Petrović.

Pukla ljubav

Čelnik Medžlisa IZ u Doboju smtra da se radi o predizbornom prepucavanju SNSD-a i SDS-a.



- Do jučer su bili u ljubavi i sada je puklo. Ja sam za to da se pravi i pravoslavni i katolički i islamski centar. Barem bi omladinu sklonili s ulica i dali bi im normalno obrazovanje. Kada se gradila nova pravoslavna crkva u Doboju dao sam dobrovoljni prilog i opet bih to uradio. Očekujem da se i drugi u ovom gradu tako ponašaju - kaže Murvet Bajrkatarević.
Istina, Islamska zajednica u Doboju je prije tri godine planirala gradnju manjeg objekta, ali na svom zemljištu, na periferiji Doboja, ali su zbog nedostatka novca propali ti planovi.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 10 mar 2014 17:38

Čelnik Medžlisa IZ u Doboju Murvet Bajrkatarević je puko, covjek bez kicme. Jadni su Bosnjaci kad ih prestavljaju ovakvi, koji se boje traziti svoja prava i ulizivaju se cetnicima gdje mogu. Budala koja je dala za novu pravoslavnu crkvu u Doboju dobrovoljni prilog i opet bi dala. Koja budala u pi*ku materinu. :vomit:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5854
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 12 mar 2014 19:30

R551KLBHfWw

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la marli » 12 mar 2014 23:06

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=457

Napravicemo kad tad neki objekat u Neumu... :fes:

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Bosni » 24 mar 2014 23:27

http://sandzakpress.net/muftija-dudic-s ... pravo-lice
Muftija Dudić: ‘Sada će Vučić pokazati svoje pravo lice’

Sjeverni Sandžak – Muftija Mevlud ef. Dudić kazao je u intervjuu za bh. novinsku agenciju Patria (NAP) kako će Aleksandar Vučić, koji će biti novi premijer Srbije, svoje pravo lice i odnos prema Bošnjacima u Srbiji, ali i prema Bošnjacima u BiH, pokazati nakon formiranja Vlade.

Muftija Dudić ističe da su prava Bošnjaka u Srbiji jako ugrožena i da su oni nezadovoljni svojim statusom u zemlji.

“Vučić je sada na potezu da pokaže koje je on zaista, i kakav je njegov odnos prema Bošnjacima. Do sada se mogao pravdati izjavama da nema većinu u vlasti. Ta priča sada pada u vodu. Vučić sada ima apsolutnu vlast u Srbiji, i sada je na potezu da se pokaže”, rekao je Dudić za NAP.

Ef. Dudić smata da budući premijer Srbije sada mora biti jasniji i kada je riječ o odnosima u regionu. Prije svega, predsjedniku RS Miloradu Dodiku jasno mora kazati da mora poštivati cjelovitost BiH.

“Nema više taktiziranja sa Banja Lukom. Nema više ćutanja. Vučić sada mora jasno kazati svoj stav prema BiH”, upozorava Dudić.


Komenirajući pobjedu SDA i Sulejmana Ugljanina u Sandžaku, na vanrednim izborima u Srbiji, muftija Dudić je kazao da se do sada nije uvjerio u sposobnost bošnjačkih političara da zaštite svoj narod u Srbiji, ali hoće da vjeruje da će se to u narednom periodu promijeniti.

“Vrijeme bi bilo da nešto i bošnjački političari urade za Bošnjake u Sandžaku, ali i za sve muslimane koji žive u Srbiji”, kaže Dudić.
:gut:

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5854
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 05 maj 2014 10:03

Biografije novih muftija:
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=457
reisu-l-ulema Husein ef. Kvazović, u skladu sa svojim ustavnim ovlaštenjima, sabornicima je predložio imenovanje zamjenika reisu-l-uleme i potvrđivanje imenovanja muftija. Sabornici su jednoglasno prihvatili prijedlog Reisu-l-uleme da se za zamjenika Reisu-l-uleme imenuje mr. Husein ef. Smajić, dosadašnji muftija sarajevski. Na istoj sjednici Sabora potvrđeno je imenovanje dr. Enesa ef. Ljevakovića za muftiju sarajevskog, dr. Osmana ef. Kozlića za muftiju banjalučkog, dr. Ahmeda ef. Adilovića za muftiju travničkog, Hadisa ef. Pašalića za muftiju vojnog, Salema ef. Dedovića za muftiju mostarskog, Remzije ef. Pitića za muftiju goraždanskog, Hasana ef. Makića za muftiju bihaćkog, mr. Ejuba ef. Dautovića za muftiju zeničkog, dr. Nedžada ef. Grabusa za muftiju ljubljanskog i Muamera ef Zukorlića za muftiju sandžačkog.

U nastavku donosimo kraće izvode iz biografija zamjenika Reisu-l-uleme i novoimenovanih muftija.

Husejin Smajić je rođen 1952. godine u Tešnju. Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu završio je 1972. godine. Na univerzitetu Al-Azhar u Kairu diplomirao je 1978. godine. Zvanje magistra nauka stekao je 2011. godine na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Registrirao je doktorat na univerzitetu Al-Azhar u Kairu. Od 1978. do 1983. godine radio je kao Glavni imam Odbora Islamske zajednice Zvornik. Od 1986. do 1990. godine obnašao je dužnost imama Čaršijske džamije u Kiseljaku kod Sarajeva i dužnost Glavnog imama Odbora Islamske zajednice Kiseljak. Od 1990. do 1993. godine obavljao je dužnost Glavnog imama Odbora Islamske zajednice Sarajevo. Od 1993. do 2014. godine obavljao je dužnost muftije sarajevskog. Od 2010. godine član je Međureligijskog vijeća u Bosni i Hercegovini, u ime Islamske zajednice. Od 1983. do 1986. godine izdržavao je zatvorsku kaznu u Foči po osnovu verbalnog delikta.

Osman Kozlić je rođen 1966. godine u Zenici. Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu završio je 1985. godine. Na Fakultetu šerijatskog prava u Alžiru diplomirao je 1992. godine. Zvanje magistra islamskih nauka stekao je 1997. godine na univerzitetu Muhamed V u Maroku. Na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu doktorirao je 2013. godine. Radio je kao imam, hatib i muallim u džematu Novo Naselje Solina, Medžlis Islamske zajednice Tuzla. Školske 1998/99. godine je počeo raditi kao profesor nastavnih predmeta Fikh i Hadis u Behram-begovoj medresi u Tuzli. Od 2001. godine član je Ustavnog suda Islamske zajednice u BiH, a izabran je i za njegova predsjednika u tekućem mandatu. Predsjednik je Upravnog odbora Agencije za certificiranje halal kvalitete Islamske zajednice u BiH. Autor je i koautor nekoliko djela, te prijevoda sa arapskog jezika.

Enes Ljevaković je rođen 1959. godine u Tešnju. Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu završio je 1979. godine. Diplomirao je na Fakultetu šerijatskog prava u Rijadu 1987. godine. Zvanje magistra nauka stekao je na Odsjeku za fikh i usuli fikh Fakulteta šerijatskog prava u Rijadu. Zvanje doktora nauka stekao je 2002. godine na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu. Radio je kao imam, hatib i mualim u Mrkotiću kod Tešnja tokom 1980. godine. Izabran je u zvanje vanrednog profesora na Katedri za fikh Fakulteta Islamskih nauka u Sarajevu 2007. godine. Obavljao je funkciju prodekana za finansije na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu u periodu od 2003. do 2007. godine. Imenovan je za člana Ustavnog suda Islamske zajednice u BiH 2004. godine. Član je ovog suda i u drugom mandatnom periodu. Izabran je za šefa Katedre za fikh na Fakultetu islamskog prava 2004. godine. Imenovan je za fetva-emina Vijeća za fetve Rijaseta Islamske zajednice u BiH 2005. godine. Član je Kolegija za postdiplomski studij na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu. Na tom fakultetu predaje predmete Historija šerijatskog prava, Usul-i fikh, Šerijatsko građansko i krivično pravo, Uvod u šerijatsko pravo i Savremene fikhske teme. Predaje i predmet Islamsko poslovno pravo na master studiju/smjer Islamsko bankarstvo na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu. Objavio je veliki broj djela i radova, te prijevoda sa arapskog jezika.

Ahmed Adilović je rođen 1964. godine u Travniku. Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu završio je 1983. godine. Na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu diplomirao je 1990. godine. Na istom fakultetu zvanje magistra nauka stekao je 2002. godine, a zvanje doktora nauka 2010. godine. Od 1988. do 1992, godine radio je kao prvi imam Sulejmanija-džamije u Travniku. Tokom 1994. godine bio je glavni imam Odbora Islamske zajednice Travnik. Od 1994. do 2003. godine obnašao je dužnost direktora Elči Ibrahim-pašine medrese u Travniku. Od 2012. godine pomoćnik je direktora za nastavu u Elči Ibrahim-pašinoj medresi. U istoj medresi predavao je Ahlak u periodu od 2006. do 2011. godine, te Tefsir od 1994. godine. Objavio nekoliko radova i djela, te prijevoda sa arapskog jezika. Bio je pripadnik Armije RBiH, u periodu od 1992. do 1994. godine.

Salem Dedović je rođen 1976. godine u Nevesinju. Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu završio je 1996. godine. Na Fakultetu arapskog jezika univerziteta Al-Azhar diplomirao je 2001. godine. Magistrant je na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu. Radio je kao imam, hatib i muallim u Lakišića džamiji u Mostaru. Obavljao j dužnost v.d. glavnog imama u Stocu. U Gimnaziji Mostar radio je kao redovni profesor islamske vjeronauke i arapskog jezika. Jednu akademsku godinu radio je kao asistent na predmetu arapski jezik na Fakultetu humanističkih nauka Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru. Dvije školske godine, kao spoljni saradnik, radio je kao profesor arapskog jezika u Karađoz-begovoj medresi u Mostaru. Pedagoški zavod Mostar imenovao ga je savjetnikom za arapski jezik za škole na području Hercegovačko-neretvanskog kantona. Od 1. septembra 2006. godine obavljao je dužnost glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Mostar. Bavi se i prevodilačkim radom sa arapskog jezika.

Hadis Pašalić je rođen 1966. godine u Zenici. Gazi Husrev-begovu medresu U Sarajevu završio je 1986. godine. U Armiji Republike Bosne i Hercegovine obavljao je niz dužnosti, a završetak rata dočekao je u činu natkapetana. Profesionalnu vojnu karijeru nastavio je u Zajedničkoj komandi Vojske Federacije BiH. Diplomu Islamskog pedagoškog fakulteta stekao je u Zenici, a vojno-stručno obrazovanje upotpunjuje završetkom Komandno-štabne škole u Pazariću, nakon čega je 1998. godine unaprijeđen u čin majora. Učestvovao je u Radnoj grupi za uspostavu Vojnog muftijstva, a po uspostavi istog imenovan je za Glavnog imama Vojske Federacije BiH. Dužnost Glavnog imama u Oružanim snagama BiH obavlja od 2007. godine. Tokom profesionalne vojne karijere pohvaljivan je i nagrađivan 1995., 1997., 2001., 2004. i 2009. godine. Učestvovao je u pripremi i izradi stručnih izdanja Vojnog muftijstva.

Remzija Pitić je rođen 1969. godine u Nevesinju. Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu završio je 1988. godine. Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu raspoređen je na obezbjeđenje zgrade Vrhovnog islamskog starješinstva. Dana 29. augusta 1992. godine teško je ranjen, a nakon liječenja nepunih deset mjeseci u Sarajevu odlazi na liječe u Tursku. Na tamošnjem univerzitetu Dokuz Eylul uspješno završava studij 1996. godine. Po završetku studija i liječenja vraća se u Bosnu i Hercegovinu i počinje raditi u Vjerskoprosvjetnoj službi Rijaseta Islamske zajednice. Deset godina je radio na realizaciji vjerskog programa na Radio-televiziji BiH, a od 2006. godine direktor je RTV IZ „BIR“ gdje je uspješno organizirao i rukovodio poslovima uspostavljanja i razvoja prvog elektronskog medija Islamske zajednice.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Bosni » 13 jun 2014 23:00

http://www.bportal.ba/index.php?option= ... &Itemid=58
Sarajevo: IZ BiH od Vatkana traži da pojasne prisustvo biskupa Košića na dočeku zločinca Kordića

U noti se izražava zaprepaštenje Islamske zajednice ovakvim postupkom visokih funkcionera Katoličke crkve i traži pojašnjenje takvog postupka

Islamska zajednica u BiH uputila je protestno pismo ambasadi Vatikana u Sarajevu jer su ratnog zločinca Darija Kordića prije nekoliko dana na zagrebačkom aerodromu dočekali i visoko funkcioneri Katolike crkve iz Hrvatske, prenosi bh. novinska agencija patria.

Kordić je prošle sedmice pušen iz austrijskog zatvora, u kojem je kao haški osuđenik izdržavao zatvorsku kaznu zbog genocida nad bošnjačkim stanovnišvom u srednjoj Bosni tokom agresije na BiH.

- U povodu dočeka osuđenog ratnog zločinca Darija Kordića kojeg su organizirali određeni visoki funkcioneri Katoličke crkve, Kabinet Reisu-l-uleme Islamske zajednice uputio je protestnu notu ambasadi Vatikana u Sarajevu – saopštili su iz IZ.

U noti se izražava zaprepaštenje Islamske zajednice ovakvim postupkom visokih funkcionera Katoličke crkve i traži pojašnjenje takvog postupka.

Dario Kordić (54) bio je potpredsjednik i član predsjedništva Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, a kasnije Hrvatske Republike Herceg-Bosne, te jedno vrijeme i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine (HDZ-BiH).

Zbog odgovornosti koju je imao u vrijeme pokolja u Ahmićima i bošnjačko-hrvatskog sukoba u srednjoj Bosni haški sud ga je osudio na 25 godina zatvora.

Navedno je kako je Kordić "kao visoki regionalni političar planirao i poticao zločine počinjene u Ahmićima 16. aprila 1993. i s njima povezanim zaseocima Šantići, Pirići i Nadioci" čiji je cilj bilo "etničko čišćenje tog područja", te mu povrdilo kaznenu odgovornost za ta djela po svim osnovama.

Potvrdilo je i da se „Kordićeva uključenost u kampanju progona“ odnosi i na zločine počinjene u općini Kiseljaku te na odgovornost za protupravno zatvaranje civila u zatvoreničkim centrima na području Viteza i Kiseljaka.

Nakon što je odležao dvije trečine zatvorske kazne, pušten je na slobodu, a na zagrebačkom aerodromu prošle sedmice dočekalo ga je oko 200 pristalica, među kojima je bio i sisački biskup Vlado Košić ali i neki drugu visoki funkcioneri Katoličke crke u Hrvatskoj, prenosi Patria.

Odgovorite