☑ Pravila foruma i savjeti

Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Ljetna škola Islama

Post Postao/la Bosni » 13 jun 2013 21:50

http://sandzakpress.net/ljetna-skola-is ... e-iz-sad-a
Amerika – Od 16. do 30.juna ove godine Medresa „Osman ef. Redžović“ u Velikom Čajnom kod Visokog bit će domaćin „Ljetne škole Islama“. Učešće u ovom projektu uzet će veliki broj mladih Bošnjaka koji žive u SAD-u.

Zbog odvojenosti od domovine i dinamike savremenog načina življenja, mladi nisu dovoljno često u prilici učiti o islamu, bosanskom jeziku, bošnjačkoj historiji, kulturi i tradiciji.

Cilj projekta „Ljetna škola Islama“ je da na organiziran način omogući polaznicima bolje upoznavanje sa šerijatskim propisima, islamskom kulturom i civilizacijom, bošnjačkom tradicijom i prirodnim ljepotama Bosne i Hercegovine.

Osim predavanja, odnosno nastavnih časova, u sklopu ove škole bit će organizirane i psihološke radionice, debate i diskusije, nastava u prirodi, kao i cjelodnevni izleti vikendom. Polaznici „Ljetne škole Islama“ bit će smješteni u Medresi „Osman ef. Redžović“, a nakon odslušanih predavanja i završenih časova, polaznici će dobiti i diplome i certifikate o završenoj „Ljetnoj školi Islama“.
:mashallah:

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 24 jul 2013 16:33

ef. Zukorlić stoji iza ovoga! :respekt:
MEDŽLIS ISLAMSKE ZAJEDNICE
Sutra svečanost polaganja temeljca za Islamski kulturni centar u Srebrenici
A. A. 24/07/2013 16:04:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/15800 ... enici.html

SREBRENICA - Medžlis Islamske zajednice u Srebrenici organizirat će sutra svečanost polaganja kamena temeljca za izgradnju Islamskog kulturnog centra u Srebrenici. Izgradnju Islamskog kulturnog centra u Srebrenici finansirat će u iznosu od 350.000 KM Mešihat Islamske zajednice iz Srbije na čelu s Muamerom ef. Zukorlićem - kazao je Feni predsjednik Medžlisa Islamske u Srebrenici Alija Tabaković.

Ovaj centar će u svom sastavu imati niz kulturnih sadržaja, kao i jednu mini dvoranu kapaciteta od 120 mjesta gdje će se održavati razna predavanja.

U Medžlisu Islamske zajednice u Srebrenici navode da će izgradnja centra početi nakon Bajrama, a planirano je da bude završena do nove godine.

Svečanosti polaganja kamena temeljca prisustovat će predsjednik Svjetskog Bošnjačkog kongresa prof.dr. Mustafa ef. Cerić, glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer ef. Zukorlić.

Svečanost počinje u 19 sati u ulici 27. juli u Srebrenici.
(Vijesti.ba/Fena)
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la amkos » 24 jul 2013 16:54

Super, Bošnjak Matija II i ja smo dosta agitirali oko ovoga. :huhu: :gut:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la e-din » 24 jul 2013 17:28

ABen je napisao/la:ef. Zukorlić stoji iza ovoga! :respekt:
MEDŽLIS ISLAMSKE ZAJEDNICE
Sutra svečanost polaganja temeljca za Islamski kulturni centar u Srebrenici
A. A. 24/07/2013 16:04:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/15800 ... enici.html

SREBRENICA - Medžlis Islamske zajednice u Srebrenici organizirat će sutra svečanost polaganja kamena temeljca za izgradnju Islamskog kulturnog centra u Srebrenici. Izgradnju Islamskog kulturnog centra u Srebrenici finansirat će u iznosu od 350.000 KM Mešihat Islamske zajednice iz Srbije na čelu s Muamerom ef. Zukorlićem - kazao je Feni predsjednik Medžlisa Islamske u Srebrenici Alija Tabaković.

Ovaj centar će u svom sastavu imati niz kulturnih sadržaja, kao i jednu mini dvoranu kapaciteta od 120 mjesta gdje će se održavati razna predavanja.

U Medžlisu Islamske zajednice u Srebrenici navode da će izgradnja centra početi nakon Bajrama, a planirano je da bude završena do nove godine.

Svečanosti polaganja kamena temeljca prisustovat će predsjednik Svjetskog Bošnjačkog kongresa prof.dr. Mustafa ef. Cerić, glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer ef. Zukorlić.

Svečanost počinje u 19 sati u ulici 27. juli u Srebrenici.
(Vijesti.ba/Fena)
mashaAllah. svaka im cast. mogli su odma i medresu u sklopu islamskog centra napraviti ;)

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 24 jul 2013 18:18

Mislim da je ovo ipak trebala izgraditi IZ Bosne, jer je to njihova obaveza i oni su trebali skupiti pare. I oni su trebali isto tako i u Sandzaku poceti investirati. Ali kako je tako je i svaka cast ef. Zukorliću on bar zna da skupi pare za ovakve stvari.

slika :mashallah:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la noel malcolm » 24 jul 2013 21:15

e-din je napisao/la:
ABen je napisao/la:ef. Zukorlić stoji iza ovoga! :respekt:
MEDŽLIS ISLAMSKE ZAJEDNICE
Sutra svečanost polaganja temeljca za Islamski kulturni centar u Srebrenici
A. A. 24/07/2013 16:04:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/15800 ... enici.html

SREBRENICA - Medžlis Islamske zajednice u Srebrenici organizirat će sutra svečanost polaganja kamena temeljca za izgradnju Islamskog kulturnog centra u Srebrenici. Izgradnju Islamskog kulturnog centra u Srebrenici finansirat će u iznosu od 350.000 KM Mešihat Islamske zajednice iz Srbije na čelu s Muamerom ef. Zukorlićem - kazao je Feni predsjednik Medžlisa Islamske u Srebrenici Alija Tabaković.

Ovaj centar će u svom sastavu imati niz kulturnih sadržaja, kao i jednu mini dvoranu kapaciteta od 120 mjesta gdje će se održavati razna predavanja.

U Medžlisu Islamske zajednice u Srebrenici navode da će izgradnja centra početi nakon Bajrama, a planirano je da bude završena do nove godine.

Svečanosti polaganja kamena temeljca prisustovat će predsjednik Svjetskog Bošnjačkog kongresa prof.dr. Mustafa ef. Cerić, glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer ef. Zukorlić.

Svečanost počinje u 19 sati u ulici 27. juli u Srebrenici.
(Vijesti.ba/Fena)
mashaAllah. svaka im cast. mogli su odma i medresu u sklopu islamskog centra napraviti ;)
Prepuna bosna svršenih hodža sa medresom,

kad bi još pola džamija imali više nego što imamo ne bi se svi zaposlili.

U mene jaran hodža bio,medresu završio a danas radi na špediciji,

drugi hodža opet u tvornici obuće dispečer...

Popustite malo sa medresama, previše je kadra već odškolovano,

začas se srednja škola tj. medresa završi i eto hodže, gdje će raditi???
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la amkos » 25 jul 2013 00:41

Znači fali nam hodža i Medresa, nama treba u Bosni oko 3000 džamija i više.. :mrgreen:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la e-din » 25 jul 2013 08:25

Esselamu alejkum,
Postovani,
Do kraja ove godine bit će urađen plan kojim će se predvidjeti eventualno otvaranje novih skolskih ustanova. To nije stvar samo nasih zelja i volje vec i realnih mogucnosti, prije svega finansijskih mogucnosti.
Islamska zajednica je opredjeljenja da se jacaju obrazovni kapaciteti, ukljucujuci i otvaranje novih skola. Medutim, ne mozemo vam dati preciznije datume otvaranja, jer to zavisi od vise faktora.
Esselamu alejkum!
S postovanjem,

___________________________________________________________________________
Ured za odnose s javnoscu
Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini
Isa-bega Ishakovića br. 2, 71000 Sarajevo, BiH
tel: +387(0)33/535-255, fax: +387(0)33/446-447
evo i ja sam im pisao da malo vide da ima vise ljudi koji se za to interesuju. brzo odgovaraju.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 25 jul 2013 10:19

Njima treba pisati da "Muftijstvo tuzlansko" koje je najvece Muftijstvo od svih i to duplo vece po broju Medzlisa, da Tuzlansko Muftijstvo podjele na dva dijela i od odstatka naprave "Muftijstvo brcko" sa sjedistem u Brckom. Jer je Brcko kao grad pokraj Tuzle najvazniji grad u tom dijelu Bosne za Bosnjake. Muftijstvo tuzlansko bi ostalo jos uvijek najvece sa 15/16 Medzlisa ali bi imali jaku poziciju u Distriktu Brcko.

Evo kako izgleda Muftijstvo tuzlansko.
MEDŽLISI: (23 MEDŽLISA)
Banovići. Bijeljina, Bosanski Šamac, Bratunac, Brčko, Čelić, Gornja Tuzla, Gračanica, Gradačac, Janja, Kalesija, Kladanj, Modriča, Odžak, Orašje, Puračić, Srebrenica, Srebrenik, Teočak, Tuzla, Vlasenica, Zvornik, Živinice.

IZ Bosne treba da izdvoji iz Muftijstva tuzlanskog sledece Medzlise kao Brcko, Bosanski Samac, Odzak, Orasje, Modrica, Gradacac i Gracanicu. I od ovih Medzlisa napravi Muftijstvo brcko.

Sa ovim potezombi Bosnjaci dobili oko 50-100 porodica vise u gradu Brckom i sa tim bi poradili isto da dobijemo vecinu u gradu i opcini Brcko Distrikta.
Ako zelite nesto da saljete IZ onda saljite im ovo, kopirajte podatke sto sam postavio i evo vam i dokazi da je tacno ono sto sam napisao. Link od internet stranice Rijaseta Bosne.
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=392
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=410

MUFTIJSTVO BANJALUČKO (10 MEDŽLISA)
MUFTIJSTVO ZENIČKO (7 MEDŽLISA)
MUFTIJSTVO VOJNO
MUFTIJSTVO TUZLANSKO (23 MEDŽLISA)
MUFTIJSTVO TRAVNIČKO (8 MEDŽLISA)
MUFTIJSTVO SARAJEVSKO (10 MEDŽLISA)
MUFTIJSTVO MOSTARSKO (12 MEDŽLISA)
MUFTIJSTVO GORAŽDANSKO (8 MEDŽLISA)
MUFTIJSTVO BIHAĆKO (11 MEDŽLISA)
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la amkos » 25 jul 2013 13:02

Bravo ABen, odlična ideja. :mrgreen:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 25 jul 2013 14:33

amkos je napisao/la:Bravo ABen, odlična ideja. :mrgreen:
Napisi im email da to urade. I vi drugi isto. Ako nas napise 100 bice prisiljeni da to urade ili bar razmisle o tome.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la amkos » 25 jul 2013 15:33

Poslao sam ja e-mail, pa ćemo vidjeti. :what: :roll:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 25 jul 2013 15:48

amkos je napisao/la:Poslao sam ja e-mail, pa ćemo vidjeti. :what: :roll:
Napiso sam im i ja email jos prosle godine ali nisam nikad odgvora dobio u vezi ove teme. Mada sam im ja napisao da je to potrebno da dobijemo Bosnjacku vecinu u Brckom. Mozda zbog toga nisam dobio odgovora. :what:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la amkos » 25 jul 2013 16:03

Ne smiješ im tako pisati, moraš dilplomatski. Jer ja imam osjećaj da imami i muftije se ježe na izraze tipa: natalitet, demografska većina, prirodni priraštaj, ili poklapanje demografsko. Mislim da im to nikako ne ide u glavu. Ja sam napisao e-mail ali malo okolo kole, pa ćemo vidjeti.

A na koji si ti e-mail slao Aben, jel završava ono sa .net ?
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 25 jul 2013 18:00

Neznam @amkos vise koji je bio email, mislim cak da sam im pisao kad je bio jos stari forum. Jer smo imali isto ovu diskusiju da na naprave Muftijstvo brcko od tuzalnskog. Moro bi traziti email njihov koji sam poslao. Mozda se isto i promjenilo od kad je Ceric otisao ili promjenili nekog ko odgovara na pitanja.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41206
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Jack » 25 jul 2013 19:34

O tome sam ja pricao jos na starom forumu.Od veoma je velike vaznosti da se formira 3 Muftijstva

Brcansko s Srebrenikom, Gradaccem, Bijeljinom, Modricom Derventom i okolinom

Prijedorsko s Sanskim Mostom, Kljucem, Novim Dubicom

I Cak i Srebrenicko koje bi obuhvacalo Srebrenicu, Bratunac, Visegrad i Podrinje u cjelosti

Brcansko je po meni.PRIORITET

Ukidanje takodjer Titule Reisa Crne Gore treba takodjer da se radi na tome


Ne treba vise od 10 Muftijstava
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 25 jul 2013 19:47

Jack je napisao/la:I Cak i Srebrenicko koje bi obuhvacalo Srebrenicu, Bratunac, Visegrad i Podrinje u cjelosti
Nemozes razbijati ovdje Muftijstvo gorazdansko, Podrinje mora ostati u Muftijstvu gorazdanskom. O tome netrebamo pricati.
Gorazde je dole centar za Bosnjake i drzi dole nas narod.
Jack je napisao/la:Ne treba vise od 10 Muftijstava
Ovdje mislis na Medzlise, da netreba u jednom Muftijstvu vise 10 Medzlisa da pripada.
jer trenutno imamo sad 9 Muftijstava sa vojnim Muftijstvom koje je po meni vazno.

Ja bi cak jos dodao na sve ovo Muftijstvo Neumsko. :stareci:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 25 jul 2013 21:20

Evo nesto interesantno o Islamskom kulturnom centru u Srebrenici.
Načelnik srebreničke opštine Ćamil Duraković u kratkom obraćanju ovom prilikom rekao je da je riječ o vakufskoj zemlji, da će centar biti bošnjački i da, kao legalista, pozdravlja njegovu izgradnju.
Znaci radi se o vakufskoj zemlji, zemlji koja pripada Islamskoj Zajednici Bosne!
Kamen temeljac postavljen je u centru ove opštine, gdje je ranije predviđena i prije rata započeta izgradnja zanatskog centra, a nalazi se neposredno ispod zidina koje omeđavaju portu pravoslavne crkve Pokrova Presvete Bogorodice u ovom mjestu.
Znaci oni su htjeli oteti vakufsku zemlju i ovdje graditi nesto drugo. Na dijelu pokusaj otimanje vakufske zemlje. To je za njih normalno da se vakufska zemlja uzme i na njoj izgradi nesto drugo. :vomit:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Abidaga » 26 jul 2013 16:09

h3-nelWtXs4

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Islamska zajednica Bosne i Hercegovine

Post Postao/la ABen » 26 jul 2013 19:47

:mashallah: :mashallah:
RIJASET IZBIH
A. A. 25/07/2013 22:18:00
http://www.vijesti.ba/licnosti-dana-dob ... IZBIH.html
Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini podstiče mnoge muslimane na solidarnost i pomoć socijalno ugroženim osobama, a njeni organi su vrlo često inicijatori i realizatori mnogih humanitarnih i društveno korisnih projekata i akcija.

U 2012. godini u okviru Islamske zajednice u BiH, za stipendiranje učenika i studenata, podršku povratku i pomoći za siromašne i ugrožene osobe distribuiran je novčani iznos u vrijednosti od 5.424.218,00. Od tog iznosa 910.962,00 KM dato je za stipendiranje učenika i studenata.

Ukupni novčani iznos donacija i pomoći siromašnim, ugroženim i za podršku povratku je bio 2.013.256,00 KM. Dvije trećine od spomenutog iznosa se odnosi na podršku održivom povratku i pokretanju i održavanju vjerskog života u povratničkim mjestima.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Odgovorite