Stranica: 1/3.

Alija Izetbegović

Postano: 23 jun 2013 10:57
Postao/la ABen
slika

Alija Izetbegović (Bosanski Šamac, 8. augusta 1925. - Sarajevo, 19. oktobra 2003.), političar i prvi predsjednik samostalne Republike Bosne i Hercegovine.
Nakon prvih višepartijskih skupštinskih izbora u Bosni i Hercegovini 1990. godine izabran je za predsjednika Republike Bosne i Hercegovine kao predstavnik Stranke demokratske akcije iz redova bošnjačkog naroda, do 1992. godine. Od 1992. do 2000. godine bio je predsjednik sedmočlanog Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine. Kao predsjednik Republike Bosne i Hercegovine proglasio je, nakon referenduma o nezavisnosti 1992. godine, nezavisnost i otcjepljenje od Jugoslavije.

Mladost
Rođen u porodici zemljoposjednika, koji su se doselili iz Beograda u Bosanski Šamac 1868. godine. Godine 1928. porodica Izetbegović se seli iz Bosanskog Šamca u Sarajevo, gdje Izetbegović završava mušku realnu gimnaziju. Za vrijeme školovanja 1940. godine priključuje se antikomunističkoj organizaciji Mladi muslimani u Sarajevu. Tokom Drugog svjetskog rata bavi se humanitarnim radom pomaganja izbjeglih i prognanih civila, štiteći i skrivajući progonjene Bošnjake, te saniranja džamijskih ruševina. 1946. godine godine biva uhapšen pod sumnjom da je imao značajnog udjela u utemeljenju islamskog časopis Mudžahid u kojem su publicirane opće teme o islamu, kao i zbog pripadnosti organizaciji Mladi muslimani. Osuđen je na kaznu zatvora od tri godine. Nakon izlaska iz zatvora studira poljoprivredu i od 1954. godine pravo, kog završava u roku od dvije godine.

Politička karijera
Nakon odslužene kazne, Izetbegović završava studije na Pravnom fakultetu u Sarajevu i radi kao pravni savjetnik za više jugoslovenskih firmi. 1970. godine, piše Islamsku deklaraciju - opću raspravu o politici i islamu. Upravo ta studija, napisana šezdesetih godina prošlog stoljeća, bit će često uzimana kao dokaz o Izetbegovićevoj političkoj naklonjenosti islamskom fundamentalizmu. Islamska deklaracija biva zabranjena u Jugoslaviji i moguće ju je bilo nabaviti samo ilegalnim putem. Do 1980. godine. godina kada izlazi njegova druga knjiga Islam između Istoka i Zapada, Islamska deklaracija je u Jugoslaviji skoro nepoznata. U drugoj knjizi pokušava definirati položaj bosanskih Muslimana, islama, među ostalim idejama, te razlike između evropske i islamske kulture. Zbog Islamske deklaracije, na političkom procesu 1983. godine, optužen je, zajedno sa dvanaest muslimanskih intelektualaca, za planiranje stvaranja islamske države i osuđen na 14 godina zatvora. Mada u knjizi se ne spominje niti Bosna i Hercegovina, niti Jugoslavija, Deklaracija je bila jedan od značajnih dokaza na sudu. Nakon političkih promjena u Jugoslaviji, izlazi na slobodu nakon pet godina 1988. godine. Tokom ovoga vremena, njegovi spisi Bilješke iz zatvora: 1983-88, bivaju uspješno proturene izvan zatvora i kasnije objavljene. Pisane od Izetbegovića dok je bio zatvoren, Bilješke iz zatvora: 1983-88. su analiza najmoćnijih evropskih ideologija 20. vijeka, uključujući tu komunizam, fašizam, kapitalizam i njihovu relaciju prema islamu.

Rat u BiH
Alija Izetbegović u Sjedinjenim Američkim Državama 24. marta 1997. godine
1990. godine Izetbegović, sa Fikretom Abdićem, Adilom Zulfikarpašićom i još nekolicinom političara osniva Stranku demokratske akcije (SDA). Zbog tadašnjeg prijedloga zakona o zabrani političkih partija sa nacionalnim predznakom, SDA nema nacionalno definirani naziv, za razliku od druge dvije novoosnovane partije u Bosni i Hercegovini Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i Srpske demokratske stranke (SDS). Na izborima 1990. godine za skupštinu SR BiH izborima za člana sedmočlanog predsjedništva SR BiH, Stranka demokratske akcije osvaja 35,85 % i time najveći broj glasova. Prvo mjesto na predsjedničkim izborima osvaja Fikret Abdić, ali nakon internih diskusija u partiji, Abdić ustupa mjesto predsjednika predsjedništva SR BiH Izetbegoviću. Nakon otcjepljenja i proglašavanja samostalnosti Slovenije i Hrvatske od Jugoslavije 1991. godine, Izetbegović vidi mjesto Bosne i Hercegovine u ostatku Jugoslavije, u jednoj tzv. zdravoj federaciji, koja bi političkom reorganizacijom, naslijedila bivšu državu. Sve do odluka nekoliko vlada evropskih država Evropske Unije 15. januara 1992. godine, o političkom priznanju Slovenije i Hrvatske, Izetbegović pokušava izbjeći kritiku velikosrpske politike prema Bosni i Hercegovini. Politički nespretno ignorisanje sukoba i razaranja sela Ravna kod Trebinja, izjavom "...da to nije naš rat...", Predsjedništvo BiH pokušava izbjeći otvorene sukobe sa JNA i srpskim političarima iz tadašnjeg Predsjedništva Jugoslavije. Ratom u Sloveniji i Hrvatskoj, te jačanjem vojnih aktivnosti Jugoslavenske narodne armije (JNA) i na teritoriju Bosne i Hercegovine, dolazi do odluke o referendumu za nezavisnost Bosne i Hercegovine. Na referendumu održanom 29. februara i 1.marta 1992. godine oko 90% Hrvata i Bošnjaka u općinama gdje je na izborima pobijedila stranka SDA ili HDZ, glasa za samostalnost, dok se u općinama gdje je nakon izbora 1990. godine pobijedila Srpska demokratska stranka ili Srpski pokret obnove (SPO), referendum bojkotuju.
Nakon prvih poslijeratnih višestranačkih izbora 1996. godine, Izetbegović je izabran za člana a potom i za predsjedavajućeg Predsjedništva BiH. Nakon deset godina obavljanja funkcije člana Predsjedništva BiH, iz zdravstvenih razloga, u oktobru 2000. godine podnio je ostavku na mjesto Predsjedništva BiH.
slika

http://bs.wikipedia.org/wiki/Alija_Izetbegovi%C4%87

Re: Alija Izetbegović

Postano: 23 jun 2013 10:58
Postao/la ABen
Aliju Izetbegovića prisilili na prihvatanje Dejtonskog sporazuma
T. C. 22/06/2013 13:01:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/15287 ... azuma.html

SARAJEVO - Daniel Serwer, ugledni američki ekspert za Balkan i profesor na američkom John Hopkings univerzitetu je, za švedski list “Axxess”, izjavio da je prvi predsjednik Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović bio prisiljen na prihvatanje Dejtonski mirovni sporazum 1995. godine, ...

... pritom kazavši da je to "mir, ali ne i pravedan mir".

"Alija Izetbegović je u Dejtonu morao pirhvatiti entitet Republiku Srpsku, koji bi se prostirao na pola teritorije BiH, u zamjenu za obećanje da će se sve izbjeglice i raseljeni moći vratiti svojim domovima. No, on je bio svjestan da će to biti teško provodivo u entitetu koji sebe naziva 'srpskim'. Izraz koji bi njabolje mogao opisati tu situaciju je: od sigurne pobjede, Muslimani su dobili poraz, ili u najboljem slučaju 'neriješen rezultat'", rekao je Serwer.

Ovaj poznati američki profesor tvrdi da je Izetbegović prihvatio Dejton samo zato što je bio dobar prijatelj i saveznik s Amerikancima.

"Amerika je bila njegov bliski saveznik, ali i šef i diplomatska podrška tokom cijelog rata. Nije imao izbora. Izetbegović je mislio da bi Washington mogao presijeći dotok novca iz arapskih zemalja Bošnjacima, ako ne prihvati Dejton. Holbrooke je, također, Izetbegoviću kazao da je srpski otpor ojačao i da će srpske snage ponovo napasti muslimane. Nakon što su Tuđman i Milošević pristali na Dejton, Izetbegović je morao učiniti isto", tvrdi Serwer.

Istakao je da je Dejtonski sporazum samo produžio neslaganja i mržnju među bh. narodima kao što je bilo i tokom rata.

"Iako je Dejtonski sporazum trebao donijeti okončanje rata koji je u BiH trajao od 1992. do 1995. godine, stanje koje sada imamo u Bosni je karikatura ratne Bosne. Srbi su u konstantnoj svađi s Bošnjacima, dok Hrvati koaliraju s obje strane, u zavinosti od ponuđenih pogodnosti", rekao je ovaj eminentni američki profesor.

On smatra da strane diplomate koje su pokušale pomiriti zaraćene strane u BiH nisu dobro shvatile cijelo stanje na terenu i odnos snaga u bosanskom ratu.

"Priča o Dejtonu je trebala biti jedna snažna poruka, ali je postala zabluda. Nikada nije donio mir u Bosnu kakav sam ja priželjkivao tokom pregovora u Dejtonu. Shvatio sam da su strane diplomate tokom pregovora išle u pogrešnom smjeru, jer nisu shvatili pravo stanje rata u Bosni", kazao je Serwer.

Tvrdi da je Slobodan Milošević u Djetonu iznudi najbolji mogući sporazum za Srbe u BiH "koji su pred kraj rata bili u defanzivi i pred mogućim vojnim i političkim porazom".

"Miloševića na pristanak na sporazum nije natjeralo NATO bombardiranje, nego strah od gubitka vlastite moći. Bio je lukav i pretvarao se da se odupire mirovnom sporazumu sve do posljednjeg trenutka, te je na kraju i dobio vrlo povoljan dogovor za Republiku Srpsku. Dobio je 49 posto teritorija BiH dok su se snage u Federaciji morale povući s određenih dijelova onih 66 posto, koliko su kontrolisale prije postizanja mira u Djetonu. Štaviše, Milošević je vrlo dobro znao da je sporazumom međunarodna zajednica prihvatila RS kao jednu političku realnost”, istakao je američki profesor.

On također, tvrdi da su i bosanski Hrvati sporazumom iz Dejtona ostvarili vrlo značajnu političku i stratešku pobjedu.

"Hrvati u BiH su dobili dobar kolač u Dejtonu, jer su tim sporazumom dobili pola Federacije i jednu trećinu vlade u Sarajevu, iako ih u cijeloj državi ima samo 17 posto. Ali, osnivanje trećeg entiteta kojeg traže bh. Hrvati nije dobra ideja. To bi direktno vodilo formiranju izoliranog i radikaliziranog muslimanskog entiteta u srednjoj Bosni", smatra Serwer.

Iako mnogi misle suprotno, Serwer smatra da Dejtonski sporazum nije pobjeda američke vanjske politike na Balkanu.

"Dejton nije nikakav trijumf američke diplomatije u svijetu, nego je dobra lekcija zašto neko ne bi trebao biti najbolji prijatelj Amerike. Ako ste dobar prijatelj onda morate učiniti ono što prijatelj od vas traži", mišljenja je profesor na američkom John Hopkings univerzitetu.

Naglasio je da je i sama međunarodna zajednica podijeljena oko strana u BiH i da im ne nude zajedničku budućnost i održivu zemlju.

"Međunarodna zajednica u BiH je karikatura svojih prethodnika. Amerikanci su bliži Bošnjacima i jačanju centralne vlade u Sarajevu. Rusi podržavaju Srbe i maksimalnu autonomiju RS-a. Evropljani još nemaju zajednički stav i misle da će članstvo balkanskih zemalja u Uniji riješiti sve probleme na Balkanu", kazao je Serwer, uz tvrdnju da je Dejtonski sporazum kreirao ambijent za vođenje etničke politike koja dijeli umjesto da spaja narode u BiH.

"Dejton je kreirao ustav koji previše zagovara jačanje etničkog identiteta, a koji određuje sveukupnu bh. politiku. To je donijelo i polarizaciju bh. političke scene po etničkim linijama. Također, Dejtonom je kodificiran pravni poredak koji se teško može mijenjati, ali i donesen trajni ustav, onako kako su Amerikanci insistirali", rekao je Serwer, naglasivši da svi oni koji u Dejtonskom sporazumu vide uspjeh zaboravljaju da je njegova provedba problematična i da je Sporazum skoro pred kapitulacijom.

(Vijesti.ba/AA)

Re: Alija Izetbegović

Postano: 23 jun 2013 12:57
Postao/la amkos
Naravno da su prisilili, to i vrapci na grani znaju.

Nažalost igra velikih sila, i ako si mali teško da možeš više izvući.

Alija Izetbegovic

Postano: 19 okt 2013 12:59
Postao/la Elma
Danas je godisnjic smrti rahmetli Alije Izetbegovica,primjetim po portalima da dosta bosnjaka ima lose misljenje o njemu.To me iznenadilo.Mislim da on kao prvi predsjednik BIh zasluzuje postovanje najvise Bosnjackog naroda

Stvarno se nikad necemo opametiti

Re: Alija Izetbegovic

Postano: 19 okt 2013 13:10
Postao/la ABen
Imas vec jednu temu o Aliji Izetbegovicu. Nemora se otvarati nova.
viewtopic.php?f=22&t=484

Re: Alija Izetbegovic

Postano: 19 okt 2013 13:16
Postao/la Elma
Ovo je gore vise moja konstatacija o stavovima Bosnjaka o Aliji,mada meni ne smeta prebacite ako zelite

Re: Alija Izetbegovic

Postano: 19 okt 2013 14:02
Postao/la noel malcolm
elma89 je napisao/la:Danas je godisnjic smrti rahmetli Alije Izetbegovica,primjetim po portalima da dosta bosnjaka ima lose misljenje o njemu.To me iznenadilo.Mislim da on kao prvi predsjednik BIh zasluzuje postovanje najvise Bosnjackog naroda

Stvarno se nikad necemo opametiti

Slažem se da Alija zaslužuje poštovanje bošnjačkog naroda.

Kada vidimo ove poslije njega, on ispada ko "dobri" !

Evo ja ću danas u ikindiju da klanjamo Hatma-dovu za rahmetli Aliju,

a nakon toga će u našem Centru za kulturu i obrazovanje biti upriličena tribina

sa uglednim gostima iz Sarajeva.

Re: Alija Izetbegovic

Postano: 19 okt 2013 14:22
Postao/la Elma
Svaka cast,mada kada citam komentare ljudi na fb klixa ,i to s muslimanskim imenima,dodje mi da kazem ne zasluzujemo ni nista

i ovo malo sto imamo je izgleda bozija milost nego nasa zasluga,a i Bozija milost ima kraja

Re: Alija Izetbegovic

Postano: 19 okt 2013 17:18
Postao/la amkos
elma i ti citas sto ne treba.. Ne citaj klitorix..
Ukucaj pjesme o aliji na youtube i onda citaj komentare.. Da vidis ljepote..

Re: Alija Izetbegović

Postano: 19 okt 2013 19:19
Postao/la Bosman
Rahmetli Alija jeste napravio gresaka ali je on taj koji je ponovo stavio Bosnu na mapu. Za to bi ga svi Bosnjaci trebali postovati.

XcEkudK_d8s

Re: Alija Izetbegovic

Postano: 19 okt 2013 20:47
Postao/la Elma
amkos je napisao/la:elma i ti citas sto ne treba.. Ne citaj klitorix..
Ukucaj pjesme o aliji na youtube i onda citaj komentare.. Da vidis ljepote..
Citam na fb komentare,to su lljudi koji komentarisu imenom i prezimenom,i vidim dosta negativnih na klixu,,ali vjerovatno je i to nametnuto,jer ne vjerujem da su bosnjaci toliko glupi da bi ga vecina mrzila

Re: Alija Izetbegović

Postano: 19 okt 2013 21:33
Postao/la ZV Keli
http://sandzakpress.net/kratki-odgovori ... raj-zivota
37. Da Vas zdravlje sluzi, biste li pristali da, prema serijatu, imate vise zena?
- Ne, sto bi mi, uz sve druge nevolje, trebao i taj pakao na zemlji? :mrgreen: :mrgreen:

Jedan od najvecih sinova Bosne a ti sto ga ismijavaju, vidim kao ismijavanje nazor od kvazi ljevicara, kvazi urbanih odnosno jednom rijecju kompleksasa. :zastava:

Re: Alija Izetbegović

Postano: 19 okt 2013 23:19
Postao/la sarajlija
Ovi napadi na Aliju su zapravo i napadi na drzavu BIH. Ako se uspije njega predstaviti kao lopova itd.. onda znaci nasa borba za nezavisnost je bila uzaludna i iz krivih razloga. A raja ko raja prima sve sto im trenutno zivce hladi pa tako i ovo u vezi Alije. Jedno znam, rat u BIH je bio nepravedan definitivno ne bih volio biti na mjestu rahmetli Alije u to vrijeme i donositi odluke koje se ticu cijele nacije.

Re: Alija Izetbegovic

Postano: 19 okt 2013 23:21
Postao/la emir
elma89 je napisao/la:
amkos je napisao/la:elma i ti citas sto ne treba.. Ne citaj klitorix..
Ukucaj pjesme o aliji na youtube i onda citaj komentare.. Da vidis ljepote..
Citam na fb komentare,to su lljudi koji komentarisu imenom i prezimenom,i vidim dosta negativnih na klixu,,ali vjerovatno je i to nametnuto,jer ne vjerujem da su bosnjaci toliko glupi da bi ga vecina mrzila

Aliju od Bošnjaka mrze samo komunisti koji su sami krivi zašto im se raspala država, za sve ostale je Alija milost Božija, a svakim danom smo sve više svjesniji tog. Predrasude i komplekse je jako teško istjerati iz glava, ali evo vidimo i na popisu i na euforiji oko ljubavi prema državi Bosni da je to moguće. Komunista je sve manje a sve više svjesnih i odgovornih bosanaca i hercegovaca koji znaju cijeniti one koji su im pomogli ako ništa da u ratu ne budemo isti kao naši neprijatelji. Zar nije lijepo biti pripadnik naroda i strane koja nije imala organizovane zločine i logore, koja nije rušila tuđe bogomolje a najviše zahvaljujući našem tadašnjem rukovodstvu i rahmetli Aliji. Samo jednu stvar ću istaći a ima ih milion, hvala mu što je pomogao da moj sin ne mora u kasarnama JNA da jede svinjetinu koju smo ja i ostali muslimani morali a nismo je mogli izbjeći, pošto je sve bilo na svinjskoj masti. A do nas je sada da izaberemo vlast koja će nam riješiti niz problema koje trenutno imamo, a temelje koji su kako god neko mislio maksimalni koji su se u tom trenutku mogli izliti je izlio upravo Alija.

Re: Alija Izetbegović

Postano: 19 okt 2013 23:53
Postao/la krhan
Jedan od najboljih Sinova Bosne. Da ga nikad nezaboravimo, pored Kulina Bana, Kralja Tvrtka, Husejn Bega Gradascevica i drugih sjajnih sinova Bosne uvijek i naseg prvog i vjecnog predsjednika Aliju Izetbegovica spominjati. Neka mu je vjecni rahmet i da mu Allah oprosti grijehe i nagradi Dzennetom.

Amin i El Fatiha

Ko vrijedja Aliju vrijedja i mene i taj mrzi Bosnu.

Re: Alija Izetbegović

Postano: 20 okt 2013 03:31
Postao/la Bosnjak
Neki kažu kako je ovdje problem što neki ne vole Aliju Izetbegovića. Da je bogdom to problem.

Problem je što ljudi ne poštuju lik i djelo našeg prvog predsjednika, a neki se spuštaju tako nisko da o njemu pričaju uvrijedljivim jezikom i pri tome lažu ili čak namjerno insinuiraju. To najbolje govori o takvim ljudima. Dakle, ili su nedovoljno upućeni (da ne kažem nepismeni) ili su zlonamjerni.

Re: Alija Izetbegović

Postano: 20 okt 2013 08:12
Postao/la Bosni
k5C1Jr2ls4I

Re: Alija Izetbegović

Postano: 22 okt 2013 12:33
Postao/la amkos
Neki dan gledam Svečanu akademiju povodom 10 godina od preseljenja na Ahiret najboljeg bosanskog sina, i pred govornicu je izašao Bernard Henry Levvi i on je pričao oko 20 minuta, tako nešto, puno stvari je rekao, objasnio i u jednom momentu reče da je "Alija imao pištolj nad glavom", tj. da prihvati i potpiše Dayton ili ako ne potpiše da Medjunarodna zajednica u Bosnu više neće poslati (pomoć) ni kap mlijeka! Mislim da ovo svi znamo, ali nisam čuo ovo od ovog Levvija. Pa mi je ostalo u glavi.

Btw:

Tamo gdje je sunce,
tamo gdje su zvijezde
tamo gdje je nebo bez oblaka
gdje se ciste duse gnijezde
gdje se oci odmicu od mraka.

Na tu stranu ja okrecem glavu
u te dvore glas me zove
sklapam oci, pruzam ruke
pustim snove da zaplove,
sklapam oci, pruzam ruke
pustim snove da zaplove.

Ref:2x
Ne bi sjala ovako jako
ova moja lijepa avlija
ja bi svjetlo zvao mrakom
da te nije Alija.
:zastava: :zastava:

Re: Alija Izetbegović

Postano: 22 okt 2013 12:39
Postao/la amkos
I još nešto lijepo i mislim da je tačno što je rekao Bernard Henry Levvi, Alija je zvijezda koja će kako više vrijeme prolazilo, sve više sijati. Tačno, a evo prošlo je "samo" 10 godina. Vidjećemo u budućnosti. :gut:

Re: Alija Izetbegović

Postano: 24 okt 2013 00:57
Postao/la Abidaga
NhwoePjrJiE
EHsKjUHSZtc