☑ Pravila foruma i savjeti

Namjenska industrija BiH

Avatar
Razum
Član
Postovi: 253
Pridružen/a: 20 okt 2012 01:32

93. Vareš, Kakanj, Kiseljak, Vitez

Post Postao/la Razum » 17 maj 2013 03:03

Ne znam šta nije, ali znam da jest Armija sa Kruščice 93-će mogla sići u Vitez kad je htjela. Linije su bile daleko radi takvog dogovora. Jeste da smo imali manje naoružanja, ali vojske je bilo višak. U tom rejonu sve dobrovoljci.

Na sjeveru malo drukčije. Sjećam se kad sam na putu za Travnik zanoćio u selu Mehurić pa kad bubne jako pitam "šta je ovo?", a mjestanin kaže ustaše bacaju bojlere. Kad čujem pojedinačni pješadijsku oni se šale "ovo 314-a odgovara". Na Kiseljaku smo mogli lahko naprijed iz pravca Bilalovca i sa brda od strane Visokog. Tu je bila vojska na obuci i na liniji koja se odmarala.

Što se tiče Vareša i to znam jer sam i to vidio svojim očima. Prvo je HVO okrenuo krme na sred Kaknja na trotoaru i nisam mogao proći od njih. Naša je sva vojska bila na linijama, osim policije i nenaoružanih na odmoru. Neki su se bunili i bila je svađa. Onda se HVO počeo ukopavati na brdima oko grada. Pišem na malo mobitelu pa se satrah.

Poslije su se neki prepirali na HVO barikadama i jedan (neću ga imenovat) se popeo i skinuo hrvatsku zastavu. Onda je bilo malo pucanja i HVO je zauzeo barikadu od TO prema Ćatićima. U elektrani je bilo miješano i bili su i Francuzi. Počeo je napad na Bošnjake u Sutjesci i cijeloj dolini Trstionice. HVO snajper puca po gradu. Nisu stigli dovući PAM-ove i PAT-ove na brda prije nego su 309-a, 311-a i treći bataljon 7-e požurili kući ljuti na HVO koji nikad nije išao na linije. U naletu se čistilo. Ispočetka su Pohrvatice bili ljuti i počeli se žestoko opirati. Iz čete Bosna u selu Brnj mi pokosiše druga Neleta rahmetli. Bošnjaci su bili jako ljuti na ovakav bezobrazluk. Braniš ih od četnika, ostaviš u gradu da se slobodno šepure i oni te iza leđa napadnu.

Naši kako su krenuli nisu ni stajali. Došla umorna kakanjska vojska, prije toga Manevar iz Zenice i Sedma. Kakanjska specijalna četa Bosna je išla najluđe. Zamisli gledaš s brda i vidiš hiljade HVolova u bijegu pred našom ljutom omladinom. I njihovi civili bježe, ali ne mogu stići HVO. U gradu ostaju svi katolici, ali iz Ćatića bježe Francuzima u elektranu, a Haljinići, Sutjeska i okolina u Poljane. Tu ostavljaju auta i pješice bježe kroz šumu u Borovicu i Vareš. 3-ći korpus žuri da zauzme i Vareš dok se Tuzla nije dokopala ustaških zaliha hrane i oružje. Stižu skupa bez većih borbi i dijele ratni plijen HVO-a. Kolone kamiona prolaze za Zenicu. Francuzi neke civile prebacuju u Kiseljak, drugi se vraćaju kući.

Pljačkaši rovare po kućama, vode stoku, pale kuće... Ima naredba da se takvi hapse, ali ima ih stotine - i iz Zenice masa. Vojska uspijeva saćuvati kuće do većih puteva, ali počinju goriti kuće u Jukama, u Poljanima, itd. Policija ne može zaustaviti haos. Civili pljačkaši se hapse, dovode se u grad u stanicu i odmah puste pošto je zatvor prepun. Armija uspijeva sačuvati samostan u K. Sutjesci, ali je omladina u Varešu okačila zelenu zastavu na crkvu. Francuski UNPROFOR-ci snimaju. Film obilazi svijet. Ali pokolja srećom nema. Ubijeno dvadesetak vojnika i par civila sveukupno. Perfektna vojna akcija.

Tako je moglo i sa malim Kiseljakom dok nisu iznajmili srpske tenkove i trupe. Toliko od mene sa mobitela. Nadam se da be čitko.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Dezidijat » 17 maj 2013 12:59

Nemojte zaboraviti i cinjenicu da pogoni i kompletan sistem bivse Zeljezare Zenica a sada rastvoren na Mitall, Messer-gas, RMLH,FE Metal i sl. je industrijski kompleks koji se u veoma kratkom roku moze preobratiti u kompleks za namjensku industriju.

Tokom rata, mnogo se tenkova i naoruzanja popravljalo i pravimo u pogonima zeljezare, sada jos imamo i proizvodnju argona drugih gasova, radioaktivni materijal i druge supstance pomocu kojih se lahko moze napraviti tkz.prljava bomba ili raketa sa opasnim argonom.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: 93. Vareš, Kakanj, Kiseljak, Vitez

Post Postao/la sarajlija » 17 maj 2013 18:52

Razum je napisao/la:Ne znam šta nije, ali znam da jest Armija sa Kruščice 93-će mogla sići u Vitez kad je htjela. Linije su bile daleko radi takvog dogovora. Jeste da smo imali manje naoružanja, ali vojske je bilo višak. U tom rejonu sve dobrovoljci.

Na sjeveru malo drukčije. Sjećam se kad sam na putu za Travnik zanoćio u selu Mehurić pa kad bubne jako pitam "šta je ovo?", a mjestanin kaže ustaše bacaju bojlere. Kad čujem pojedinačni pješadijsku oni se šale "ovo 314-a odgovara". Na Kiseljaku smo mogli lahko naprijed iz pravca Bilalovca i sa brda od strane Visokog. Tu je bila vojska na obuci i na liniji koja se odmarala.

Što se tiče Vareša i to znam jer sam i to vidio svojim očima. Prvo je HVO okrenuo krme na sred Kaknja na trotoaru i nisam mogao proći od njih. Naša je sva vojska bila na linijama, osim policije i nenaoružanih na odmoru. Neki su se bunili i bila je svađa. Onda se HVO počeo ukopavati na brdima oko grada. Pišem na malo mobitelu pa se satrah.

Poslije su se neki prepirali na HVO barikadama i jedan (neću ga imenovat) se popeo i skinuo hrvatsku zastavu. Onda je bilo malo pucanja i HVO je zauzeo barikadu od TO prema Ćatićima. U elektrani je bilo miješano i bili su i Francuzi. Počeo je napad na Bošnjake u Sutjesci i cijeloj dolini Trstionice. HVO snajper puca po gradu. Nisu stigli dovući PAM-ove i PAT-ove na brda prije nego su 309-a, 311-a i treći bataljon 7-e požurili kući ljuti na HVO koji nikad nije išao na linije. U naletu se čistilo. Ispočetka su Pohrvatice bili ljuti i počeli se žestoko opirati. Iz čete Bosna u selu Brnj mi pokosiše druga Neleta rahmetli. Bošnjaci su bili jako ljuti na ovakav bezobrazluk. Braniš ih od četnika, ostaviš u gradu da se slobodno šepure i oni te iza leđa napadnu.

Naši kako su krenuli nisu ni stajali. Došla umorna kakanjska vojska, prije toga Manevar iz Zenice i Sedma. Kakanjska specijalna četa Bosna je išla najluđe. Zamisli gledaš s brda i vidiš hiljade HVolova u bijegu pred našom ljutom omladinom. I njihovi civili bježe, ali ne mogu stići HVO. U gradu ostaju svi katolici, ali iz Ćatića bježe Francuzima u elektranu, a Haljinići, Sutjeska i okolina u Poljane. Tu ostavljaju auta i pješice bježe kroz šumu u Borovicu i Vareš. 3-ći korpus žuri da zauzme i Vareš dok se Tuzla nije dokopala ustaških zaliha hrane i oružje. Stižu skupa bez većih borbi i dijele ratni plijen HVO-a. Kolone kamiona prolaze za Zenicu. Francuzi neke civile prebacuju u Kiseljak, drugi se vraćaju kući.

Pljačkaši rovare po kućama, vode stoku, pale kuće... Ima naredba da se takvi hapse, ali ima ih stotine - i iz Zenice masa. Vojska uspijeva saćuvati kuće do većih puteva, ali počinju goriti kuće u Jukama, u Poljanima, itd. Policija ne može zaustaviti haos. Civili pljačkaši se hapse, dovode se u grad u stanicu i odmah puste pošto je zatvor prepun. Armija uspijeva sačuvati samostan u K. Sutjesci, ali je omladina u Varešu okačila zelenu zastavu na crkvu. Francuski UNPROFOR-ci snimaju. Film obilazi svijet. Ali pokolja srećom nema. Ubijeno dvadesetak vojnika i par civila sveukupno. Perfektna vojna akcija.

Tako je moglo i sa malim Kiseljakom dok nisu iznajmili srpske tenkove i trupe. Toliko od mene sa mobitela. Nadam se da be čitko.
Ja sam cuo pricu iz prve ruke da smo mi zapravo bili usli u Kiseljak ali doslo naredjenje da se grad napusti. Zasto je tako uradjeno ne bih znao reci.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: 93. Vareš, Kakanj, Kiseljak, Vitez

Post Postao/la BH-HZ » 17 maj 2013 23:01

sarajlija je napisao/la:
Razum je napisao/la:Ne znam šta nije, ali znam da jest Armija sa Kruščice 93-će mogla sići u Vitez kad je htjela. Linije su bile daleko radi takvog dogovora. Jeste da smo imali manje naoružanja, ali vojske je bilo višak. U tom rejonu sve dobrovoljci.

Na sjeveru malo drukčije. Sjećam se kad sam na putu za Travnik zanoćio u selu Mehurić pa kad bubne jako pitam "šta je ovo?", a mjestanin kaže ustaše bacaju bojlere. Kad čujem pojedinačni pješadijsku oni se šale "ovo 314-a odgovara". Na Kiseljaku smo mogli lahko naprijed iz pravca Bilalovca i sa brda od strane Visokog. Tu je bila vojska na obuci i na liniji koja se odmarala.

Što se tiče Vareša i to znam jer sam i to vidio svojim očima. Prvo je HVO okrenuo krme na sred Kaknja na trotoaru i nisam mogao proći od njih. Naša je sva vojska bila na linijama, osim policije i nenaoružanih na odmoru. Neki su se bunili i bila je svađa. Onda se HVO počeo ukopavati na brdima oko grada. Pišem na malo mobitelu pa se satrah.

Poslije su se neki prepirali na HVO barikadama i jedan (neću ga imenovat) se popeo i skinuo hrvatsku zastavu. Onda je bilo malo pucanja i HVO je zauzeo barikadu od TO prema Ćatićima. U elektrani je bilo miješano i bili su i Francuzi. Počeo je napad na Bošnjake u Sutjesci i cijeloj dolini Trstionice. HVO snajper puca po gradu. Nisu stigli dovući PAM-ove i PAT-ove na brda prije nego su 309-a, 311-a i treći bataljon 7-e požurili kući ljuti na HVO koji nikad nije išao na linije. U naletu se čistilo. Ispočetka su Pohrvatice bili ljuti i počeli se žestoko opirati. Iz čete Bosna u selu Brnj mi pokosiše druga Neleta rahmetli. Bošnjaci su bili jako ljuti na ovakav bezobrazluk. Braniš ih od četnika, ostaviš u gradu da se slobodno šepure i oni te iza leđa napadnu.

Naši kako su krenuli nisu ni stajali. Došla umorna kakanjska vojska, prije toga Manevar iz Zenice i Sedma. Kakanjska specijalna četa Bosna je išla najluđe. Zamisli gledaš s brda i vidiš hiljade HVolova u bijegu pred našom ljutom omladinom. I njihovi civili bježe, ali ne mogu stići HVO. U gradu ostaju svi katolici, ali iz Ćatića bježe Francuzima u elektranu, a Haljinići, Sutjeska i okolina u Poljane. Tu ostavljaju auta i pješice bježe kroz šumu u Borovicu i Vareš. 3-ći korpus žuri da zauzme i Vareš dok se Tuzla nije dokopala ustaških zaliha hrane i oružje. Stižu skupa bez većih borbi i dijele ratni plijen HVO-a. Kolone kamiona prolaze za Zenicu. Francuzi neke civile prebacuju u Kiseljak, drugi se vraćaju kući.

Pljačkaši rovare po kućama, vode stoku, pale kuće... Ima naredba da se takvi hapse, ali ima ih stotine - i iz Zenice masa. Vojska uspijeva saćuvati kuće do većih puteva, ali počinju goriti kuće u Jukama, u Poljanima, itd. Policija ne može zaustaviti haos. Civili pljačkaši se hapse, dovode se u grad u stanicu i odmah puste pošto je zatvor prepun. Armija uspijeva sačuvati samostan u K. Sutjesci, ali je omladina u Varešu okačila zelenu zastavu na crkvu. Francuski UNPROFOR-ci snimaju. Film obilazi svijet. Ali pokolja srećom nema. Ubijeno dvadesetak vojnika i par civila sveukupno. Perfektna vojna akcija.

Tako je moglo i sa malim Kiseljakom dok nisu iznajmili srpske tenkove i trupe. Toliko od mene sa mobitela. Nadam se da be čitko.
Ja sam cuo pricu iz prve ruke da smo mi zapravo bili usli u Kiseljak ali doslo naredjenje da se grad napusti. Zasto je tako uradjeno ne bih znao reci.
Sve se moglo uzeti.Moj otac je bio u 17. Krajiskoj i ovako meni(ne bi lagao,prica otvoreno)kaze da su milion puta mogli uci u Vitez.Krivo mu je bilo sto se bore,pogine dosta vojnika i taman kad dodju pred cilj stize naradjenje da se povuku.Kaze da je razlog vjerovatno taj sto se vrh ARBiH bojao da bi nasa vojska mogla napraviti hrvatske Ahmice,a onda bi nam izostala pomoc Amerike i UN-a.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la amkos » 18 maj 2013 00:29

Kakva pomoć od United nothinga ?
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

mudhoney
Član
Postovi: 133
Pridružen/a: 22 nov 2012 11:27

Re: 93. Vareš, Kakanj, Kiseljak, Vitez

Post Postao/la mudhoney » 18 maj 2013 12:28

BH-HZ je napisao/la: Sve se moglo uzeti.Moj otac je bio u 17. Krajiskoj i ovako meni(ne bi lagao,prica otvoreno)kaze da su milion puta mogli uci u Vitez.Krivo mu je bilo sto se bore,pogine dosta vojnika i taman kad dodju pred cilj stize naradjenje da se povuku.Kaze da je razlog vjerovatno taj sto se vrh ARBiH bojao da bi nasa vojska mogla napraviti hrvatske Ahmice,a onda bi nam izostala pomoc Amerike i UN-a.
Sjećam se jednog intervjua iz druge polovine 90-tih s nekim hrvatskim političkim ili vojnim funkcionerom (stvarno se ne mogu sjetiti imena, ali u to vrijeme je bio aktualan) koji je rekao da je opkoljavanje "hrvatskih" enklava u srednjoj Bosni, a neosvajanje istih zapravo bio briljantan strateški potez Armije BiH. Jer time su držali tuđmana za muda. Tek u to vrijeme je počelo stizati naoružanje preko hrvatske u većoj mjeri jer su Bošnjaci mogli ucjenjivati hrvatsku s tim enklavama. Ukoliko ne bi dozvolili transport oružja i hrane, ovi bi im samo zaprijetili osvajanjem svih opkoljenih mjesta u srednjoj Bosni.

Ako je to stvarno bio plan, onda se pogotovo s današnjeg aspekta može reći da je odličan. Jer osim što je bio koristan u ratu, neko je u to vrijeme razmišljao i o miru i shvatio da hrvati nemaju šanse u srednjoj Bosni, tj. ono što nije palo u ratu, pada u miru. Primjer je Busovača, Novi Travnik i Žepče. Za Vitez i Kiseljak je samo pitanje vremena. Jajce namjerno ne spominjem jer je u ratu pao u četničke ruke, nije ga držao hvo.

Avatar
Razum
Član
Postovi: 253
Pridružen/a: 20 okt 2012 01:32

Re: 93. Vareš, Kakanj, Kiseljak, Vitez

Post Postao/la Razum » 18 maj 2013 15:58

mudhoney je napisao/la:Jer time su držali tuđmana za muda.
Jako slikovito. :rofll:
Zvat cemo HDZ u centralnoj Bosni ostacima Tuđmanovih muda. Koliko nam danas trebaju ta muda u šaci? Mislim da bismo trebali vremenu prepustiti Pohrvatice u Bosni, a strateški se okrenuti prema Mostaru i rastu bošnjačkog faktora tamo. Jack je u pravu kada kaze da se traži pripajanje bošnjačkih naselja na sjeveru Čapljine Mostaru. Tako bismo mogli pristati na Mostar s jednom izbornom jedinicom, a ojačali bismo koridor prema bošnjačkom moru. Kad može u Žepču može i u Mostaru. Trebali bi samo naši na Dubravskoj visoravni dobiti mjesta u medijima za glasnu pobunu protiv ustaške vlasti u Čapljini.

Hajmo bošnjački predstavnici - mislite glavom - sad je prilika da izbalansiramo Mostar i oslobodimo Dubrave.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41396
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 18 maj 2013 21:29

Gledaj.Hrvatska strana je toliko propala u ratu, a poslije rata jos u nekim opcinama da je totalno bilo kakav vojni otpor protiv Bosnjaka nemoguc.Vidi pod Konjic i Kakanj, a uskoro i Vares.Da smo mi uzeli tu eto Lasvansku dolinu?Kakav bi imali polozaj?Vjerujem da sem mozda cinjenice da u Bosni ne bi bilo Hrvata, mi ne bi mogli da idemo prema Krajini a ovo sto tamo imamo, bilo bi cetnicko, to je prvo.Hrvati znaju da ako pocnu s nekim rusenjem dzamija, da su u ovoj poziciji zavrsili od Kiseljaka do Viteza, znaju da mi imamo homogen teritorij, da sem te 2 enklave broj Hrvata u ostatku te centralne Bosne je sve manji.I sta bi na kraju dobili s tih 180 km2 Lasvanske enklave gdje navodno zivi 30 000-40 000 katolika danas.Ama, bas nista.Onako su u totalnom nasem okruzenju, i ne bi bile budale.Da provociraju, no ako zele da budu.I to im treba omoguciti
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la amkos » 18 maj 2013 22:33

Stanite , jel mi trebamo demografski preuzeti Vitez i Kiseljak ili ne ? Ili čuvati ostatke Tuđmanovih muda ? :what:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Duks
Član
Postovi: 77
Pridružen/a: 29 mar 2013 22:25

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Duks » 19 maj 2013 00:25

tzv.prljava bomba ili raketa sa opasnim argonom, hvala prijatelju na informaciji.

Tom bombom gađati ćetalje i srbalje, koliko god bila prljava ta bomba nemože biti prljavija od njihove duše.
Sjedi Aga uz mangalu, dvije sablje kraj njeg' stoje, zaklinje se on Allahu, nikad neda Bosne svoje.

Duks
Član
Postovi: 77
Pridružen/a: 29 mar 2013 22:25

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Duks » 19 maj 2013 00:34

http://www.ndhan.gov/data/translation/D ... osnian.pdf

Ali pitanje je dali se smiju upotrebljavati ovakva oružja prema zakonima i običajima ratovanja, međunarodnim konvencijama.
Sjedi Aga uz mangalu, dvije sablje kraj njeg' stoje, zaklinje se on Allahu, nikad neda Bosne svoje.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41396
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 19 maj 2013 01:03

Onaj iz Splita koji je isao da gine za veliku Hrvatsku, kao i onaj gedzovan.Ja se sjecam dobro.Belanovci.Beli Orlovi.,Kad su moj grad okupirali.Bila je i jedna jedinica iz Nisa

Nakon prve srusene dzamije, ubijene bebe, norme ratovanja nisu vojnik na vojnika, tipa Bugojno, pa ko izgubi.To je rat.Ono je fizicka agresija nad Bosnjacima Srebrenice i Prijedora, i nije to vidjelo rata

Onaj iz Splita hoce Hrvatsku vecu?Ok, nema problema.Njegovo pravo

No, nase je pravo da im kazemo, ako se budu zajebavali s Bosnjacima.Moze nesto da padne u Jadransko more.Moze nesto da padne u Dunav.A, moze nesto da padne i na Zagreb i Beograd.Pa, nek razmisle jel se isplati ledeno im doba, ako se budu zajebavali s Bosnjacima.

Nema tu Zenevske konvencije kad ustasha zakolje 6 mjesecnu bebu Almira Ahmica u Ahmicima.Svaka konvencija pada u vodu, nema tu nice guy poslije.To je rat do unistenja, a to im je bila i namjera da nas uniste

Zaprijetili smo mi jednom.Ali Ugljeviku sta ih ceka budu li granatirali Tuzlu.Pa su prestali.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41396
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 19 maj 2013 01:05

Razum.Svaka cast na tom lijepom opisu, pretpostavljam iz prve ruke, ali ne trebas ici u krajnjost(detalje).Jer ovi jedva cekaju da optuze Bosnjake za bilo sta

Imas li ili zna li nesto kako je rat u Travniku bio.Znam da je njihova bila Pirota, Kalibunar sve dok ih 17 Krajiska nije pomela odatle
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Musa Kesedzija
Član
Postovi: 53
Pridružen/a: 09 dec 2012 00:44

Re: 93. Vareš, Kakanj, Kiseljak, Vitez

Post Postao/la Musa Kesedzija » 19 maj 2013 01:48

mudhoney je napisao/la:
BH-HZ je napisao/la: Sve se moglo uzeti.Moj otac je bio u 17. Krajiskoj i ovako meni(ne bi lagao,prica otvoreno)kaze da su milion puta mogli uci u Vitez.Krivo mu je bilo sto se bore,pogine dosta vojnika i taman kad dodju pred cilj stize naradjenje da se povuku.Kaze da je razlog vjerovatno taj sto se vrh ARBiH bojao da bi nasa vojska mogla napraviti hrvatske Ahmice,a onda bi nam izostala pomoc Amerike i UN-a.
Sjećam se jednog intervjua iz druge polovine 90-tih s nekim hrvatskim političkim ili vojnim funkcionerom (stvarno se ne mogu sjetiti imena, ali u to vrijeme je bio aktualan) koji je rekao da je opkoljavanje "hrvatskih" enklava u srednjoj Bosni, a neosvajanje istih zapravo bio briljantan strateški potez Armije BiH. Jer time su držali tuđmana za muda. Tek u to vrijeme je počelo stizati naoružanje preko hrvatske u većoj mjeri jer su Bošnjaci mogli ucjenjivati hrvatsku s tim enklavama. Ukoliko ne bi dozvolili transport oružja i hrane, ovi bi im samo zaprijetili osvajanjem svih opkoljenih mjesta u srednjoj Bosni.

Ako je to stvarno bio plan, onda se pogotovo s današnjeg aspekta može reći da je odličan. Jer osim što je bio koristan u ratu, neko je u to vrijeme razmišljao i o miru i shvatio da hrvati nemaju šanse u srednjoj Bosni, tj. ono što nije palo u ratu, pada u miru. Primjer je Busovača, Novi Travnik i Žepče. Za Vitez i Kiseljak je samo pitanje vremena. Jajce namjerno ne spominjem jer je u ratu pao u četničke ruke, nije ga držao hvo.
Ja sam jos odmah poslije rata cuo informaciju od nasih vojnika koji su se borili u Travniku da je Vitez bio oslobadjan tri puta i svaki put kad bi nasi usli u taj grad Hrvati bi zarobili porodicu od Generala Alagica koja se u to vrijeme nalazila u Zagrebu ( vrlo mudar potez od njega :pih: ) pa bi se morali vratiti na pocetne polozaje a zbog toga izgubili smo oko tri hiljade vojnika za djaba i Stari Vitez gdje su bili nasi u okruzenju nikad nije oslobodjen . Sto se tice Jajca o tome je mnogo govoreno a drzali su ga zajedno Armija BiH i HVO ali su Hrvati uz prpremu stanovnistva za povlacenje bez borbe napustili polozaje . Zbog tog razloga su nasi ali i zbog nespremnosti morali da se povuku iz tog grada .

Avatar
Razum
Član
Postovi: 253
Pridružen/a: 20 okt 2012 01:32

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Razum » 19 maj 2013 09:40

Jack je napisao/la:Razum.Svaka cast na tom lijepom opisu, pretpostavljam iz prve ruke, ali ne trebas ici u krajnjost(detalje).Jer ovi jedva cekaju da optuze Bosnjake za bilo sta

Imas li ili zna li nesto kako je rat u Travniku bio.Znam da je njihova bila Pirota, Kalibunar sve dok ih 17 Krajiska nije pomela odatle
Ne znam sve za Travnik. Znam da su kroz Vitez puštali dogovorene vojne transporte, švercere koji tu trguju i poneke tvrdoglavce (jednog mog opasnog Krajišnika iz 17-e na njemačkoj ratnoj trokolici, jer on puca ako ga zaustavljaju. Bio je svima poznat pa su ga puštali. Malo lud, rekao bih.) Onda su, usprkos dogovoru o slobodnom prolazu odjednom stavili neprohodne barikade i odsjekli Travnik od Zenice. Svaki put je tako neki njihov ekstreman čin bio sebeb da HVO moramo odstraniti s neke teritorije. Tako se morao očistiti i put, bar alternativni, preko Han Bile do Zenice.

"Musa Kesedžija", zašto si za nick odabrao izmišljenog Turčina ili Albanca iz servske mitologije? To je vjetrenjača s kojom se borio umišljeni kraljević Marko (El ingenioso hidalgo Don "Marco de la Prilep") - koji je u stvari postao vjeran turski vazal u Makedoniji. Tako je taj opjevani i nesuđeni servski kralj i poginuo 17. maja 1395, boreći se za islamsku stvar protiv rumunjskih Vlaha u Bitci za Rovine.

Razmisli, pa promijeni nick. Nisi Serv da nasjedaš na podvale. Musa Kesedžija nije postojao. Radije budi Marko (Vukašina) Mrnjavčević - on je na našoj strani bio.

I na Vitezu nije poginulo toliko vojske. Na zalost, kao i kod četnika, u 17-oj je puno ginulo pijanih, potpuno nepotrebno.

Avatar
Abdurrahman
Član
Postovi: 664
Pridružen/a: 27 okt 2012 07:06
Lokacija: Tuzla, Bosna i Hercegovina

Re: 93. Vareš, Kakanj, Kiseljak, Vitez

Post Postao/la Abdurrahman » 19 maj 2013 16:38

mudhoney je napisao/la:
BH-HZ je napisao/la: Sve se moglo uzeti.Moj otac je bio u 17. Krajiskoj i ovako meni(ne bi lagao,prica otvoreno)kaze da su milion puta mogli uci u Vitez.Krivo mu je bilo sto se bore,pogine dosta vojnika i taman kad dodju pred cilj stize naradjenje da se povuku.Kaze da je razlog vjerovatno taj sto se vrh ARBiH bojao da bi nasa vojska mogla napraviti hrvatske Ahmice,a onda bi nam izostala pomoc Amerike i UN-a.
Sjećam se jednog intervjua iz druge polovine 90-tih s nekim hrvatskim političkim ili vojnim funkcionerom (stvarno se ne mogu sjetiti imena, ali u to vrijeme je bio aktualan) koji je rekao da je opkoljavanje "hrvatskih" enklava u srednjoj Bosni, a neosvajanje istih zapravo bio briljantan strateški potez Armije BiH. Jer time su držali tuđmana za muda. Tek u to vrijeme je počelo stizati naoružanje preko hrvatske u većoj mjeri jer su Bošnjaci mogli ucjenjivati hrvatsku s tim enklavama. Ukoliko ne bi dozvolili transport oružja i hrane, ovi bi im samo zaprijetili osvajanjem svih opkoljenih mjesta u srednjoj Bosni.

Ako je to stvarno bio plan, onda se pogotovo s današnjeg aspekta može reći da je odličan. Jer osim što je bio koristan u ratu, neko je u to vrijeme razmišljao i o miru i shvatio da hrvati nemaju šanse u srednjoj Bosni, tj. ono što nije palo u ratu, pada u miru. Primjer je Busovača, Novi Travnik i Žepče. Za Vitez i Kiseljak je samo pitanje vremena. Jajce namjerno ne spominjem jer je u ratu pao u četničke ruke, nije ga držao hvo.

Zbog ovoga svega i zbog buducnosti i slicnih planova i strategija, ja smatram da par dzepova hrvatskih treba ostaviti u srednjoj Bosni u slucaju rata da isto se moze ponoviti - ista strategija oko ucjenjivanja ali ne osvojanja istih s tim sto se ne smiju veliki prostori ostavljati s masom njihovog stanovnistva kako ne bi te linije oko enklave odvlacile i zahtjevale mnogo nasih trupa na njima i oko njih.

Mozda nam i nije interes da oni u potpunosti nestanu s tih prostora srednje Bosne.
You prepare for a journey according to the amount of time that you are going to be on that journey. So what do you say about the Hereafter?

Avatar
Abdurrahman
Član
Postovi: 664
Pridružen/a: 27 okt 2012 07:06
Lokacija: Tuzla, Bosna i Hercegovina

Re: 93. Vareš, Kakanj, Kiseljak, Vitez

Post Postao/la Abdurrahman » 19 maj 2013 16:39

Razum je napisao/la:
mudhoney je napisao/la:Jer time su držali tuđmana za muda.
Jako slikovito. :rofll:
Zvat cemo HDZ u centralnoj Bosni ostacima Tuđmanovih muda. Koliko nam danas trebaju ta muda u šaci? Mislim da bismo trebali vremenu prepustiti Pohrvatice u Bosni, a strateški se okrenuti prema Mostaru i rastu bošnjačkog faktora tamo. Jack je u pravu kada kaze da se traži pripajanje bošnjačkih naselja na sjeveru Čapljine Mostaru. Tako bismo mogli pristati na Mostar s jednom izbornom jedinicom, a ojačali bismo koridor prema bošnjačkom moru. Kad može u Žepču može i u Mostaru. Trebali bi samo naši na Dubravskoj visoravni dobiti mjesta u medijima za glasnu pobunu protiv ustaške vlasti u Čapljini.

Hajmo bošnjački predstavnici - mislite glavom - sad je prilika da izbalansiramo Mostar i oslobodimo Dubrave.
Bravo.
You prepare for a journey according to the amount of time that you are going to be on that journey. So what do you say about the Hereafter?

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41396
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 20 maj 2013 08:12

Mi treba da preuzmemo Kiseljak.Vitez je beznacajan za nas, bez obzira sta neke ustashe pricaju kako je Vitez centar neke centralne Bosne ili sta vec.Nema tu ljudi da grad se siri i raste taj gradic je uzak, nema sirine, a nas dio Viteza oni nikad nece preuzeti.Imaju Mostar 2, samo sto su ovdje totalno okruzeni.Kiseljak je isuvise znacajan zbog blizine Sarajeva i cinjenice da ima svjetski poznati brend Sarajevski Kiseljak.Fis bi bankrotirao treci dan kad Bosnjaci ne bi kupovali tamo

Tja, vidis.Bosnjaci nisu imali pameti da razmisljaju strateski, jer da sam ja u nekoj poziciji vlasti, ja bih to za 12 mjeseci poklopio

Centralna Bosna je nesto sto treba ostaviti tu.Sad ce reci, pa Hrvati ono i ono.2 najveca grada danas su gradovi gdje se njihovo prisustvo mjeri u procentima beznacajnim da budu neki faktor:Bugojno i Travnik.Tako ima isuvise vaznijih prioriteta od nekog Viteza
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Al-DinS
Član
Postovi: 35
Pridružen/a: 19 maj 2013 02:23

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Al-DinS » 20 maj 2013 10:08

Jack je napisao/la:Mi treba da preuzmemo Kiseljak.Vitez je beznacajan za nas, bez obzira sta neke ustashe pricaju kako je Vitez centar neke centralne Bosne ili sta vec.Nema tu ljudi da grad se siri i raste taj gradic je uzak, nema sirine, a nas dio Viteza oni nikad nece preuzeti.Imaju Mostar 2, samo sto su ovdje totalno okruzeni.Kiseljak je isuvise znacajan zbog blizine Sarajeva i cinjenice da ima svjetski poznati brend Sarajevski Kiseljak.Fis bi bankrotirao treci dan kad Bosnjaci ne bi kupovali tamo

Tja, vidis.Bosnjaci nisu imali pameti da razmisljaju strateski, jer da sam ja u nekoj poziciji vlasti, ja bih to za 12 mjeseci poklopio

Centralna Bosna je nesto sto treba ostaviti tu.Sad ce reci, pa Hrvati ono i ono.2 najveca grada danas su gradovi gdje se njihovo prisustvo mjeri u procentima beznacajnim da budu neki faktor:Bugojno i Travnik.Tako ima isuvise vaznijih prioriteta od nekog Viteza
Oprostite na pitanju , sigurno negdje vec ima, ali prvi put pitam pa mi mrsko trazit na ovolikom forumu.... koliki je omjer B-H za Busovacu i Novi Travnik?

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41396
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 20 maj 2013 10:18

Busovaca po meni ima oko 53-54% Bosnjaka danas.Novi Travnik tu negdje kao i Busovaca.Isto kao i Jajce s nekih 53-54%

No, ono sto je dobro je da proporcionalno ima mnogo vise Bosnjaka u osnovnim skolama tamo.Cak i do 60%
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite