☑ Pravila foruma i savjeti

Trazim knjigu

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la ABen » 20 jan 2014 13:11

Ima li neko "Časopis Hercegovina " ili mozda zna gdje ga mogu nabaviti?
Tacnije: HERCEGOVINA 1998. (br. 10), latinica
http://muzejhercegovine.com/index.php?o ... &Itemid=35
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

deponija123
Novi kolač
Postovi: 6
Pridružen/a: 23 okt 2013 02:49

OPŠIREN POPISEN DEFTER ZAKUSTENDILSKIOT SANDŽAK-1570

Post Postao/la deponija123 » 18 feb 2015 01:31

Dobar dan,

Pokusao sam skinuti sa 4shared OPŠIREN POPISEN DEFTER ZAKUSTENDILSKIOT SANDŽAK-1570-1.dio.rar ali cini se da je link neispravan. Da li biste mogli da upload-ujete ovaj file ponovo.

Hvala

http://www.4shared.com/rar/PMoIgKNw/...ZAKUSTEN.html?

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41206
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la Jack » 18 feb 2015 07:08

Nazalost izgubio sam mnoge fajlove
Ocigledno i tu knjigu koju trazis
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
edin
Član
Postovi: 183
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:00

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la edin » 28 nov 2015 19:52

Pozdrav za ekipu. Ima li neko knjigu Historija Bosnjaka-Mustafa Imamovic?
Bila je ranije na forumu ali link vise ne radi.
Pozdrav i sve najbolje
Zadnja izmjena: edin, dana/u 30 nov 2015 15:05, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la amkos » 28 nov 2015 20:47

Evo edina. Nema te ko esencije edine. :goofy:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la ABen » 02 dec 2015 18:34

edin je napisao/la:Pozdrav za ekipu. Ima li neko knjigu Historija Bosnjaka-Mustafa Imamovic?
Bila je ranije na forumu ali link vise ne radi.
Pozdrav i sve najbolje
http://de.scribd.com/doc/123749059/Hist ... vic#scribd
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
edin
Član
Postovi: 183
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:00

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la edin » 03 dec 2015 21:40

Hvala

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la ABen » 04 dec 2015 13:42

Nema na cemu.

Ima li neko knjigu:

Novac Srednjovjekovne Bosne, Amir Hadzimehmedovic, Sarajevo 2012
slika
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41206
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la Jack » 05 dec 2015 05:12

Edine,to nije neka nauka.Aben je malo vise ukljucio glavu.Potrazio internet.,Pogledao Scribd.I nasao to

Bila je ta knjiga na mom websajtu.Neke sam morao ukloniti radi prijetnji.Neke sam skenirao.

Danas imamo daleko,daleko vise knjiga.Zahvaljuci meni,skenirano je preko 100 knjiga.Vise od pola sam skenirao,ostatak sam ili zamjenio ili platio.Zadnjih 5 knjiga sam PLATIO.Da,platio.Jer je bio PRIORITET da se to URADI

Neke sam izgubio trajno jer su mi ljudi uzeli to.Neke sam morao da bacam u reciklazu.I zao mi je sto sam neke knjige zagubio,ali cuj?

Makar imate sad sve to u Online formatu



@ Aben

Abene.Imas knjigu ovdje

http://www.ekupi.ba/Content/Print.aspx?ID=221466

Za naruciti.Kosta oko 40 km,to je oko 20 Eura.Tako,nema niko tu knjigu skeniranu,ali mogao bih je uzeti,ako te zanima i skenirati za nas.Knjiga ima samo 173 stranice,tako da nece biti problem da i platis nekom da skenira tih stotinjak stranica

Tako,nazalost nema niko ovu knjigu skeniranu,ali sta je tu je.Naruci,skeniraj ili plati skeniranje.Pa da i Aben bude impakt igrac u ovoj igrici

:respekt:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la ABen » 05 dec 2015 09:58

Jack je napisao/la: @ Aben

Abene.Imas knjigu ovdje

http://www.ekupi.ba/Content/Print.aspx?ID=221466

Za naruciti.Kosta oko 40 km,to je oko 20 Eura.Tako,nema niko tu knjigu skeniranu,ali mogao bih je uzeti,ako te zanima i skenirati za nas.Knjiga ima samo 173 stranice,tako da nece biti problem da i platis nekom da skenira tih stotinjak stranica

Tako,nazalost nema niko ovu knjigu skeniranu,ali sta je tu je.Naruci,skeniraj ili plati skeniranje.Pa da i Aben bude impakt igrac u ovoj igrici

:respekt:
Znam da je ima kupiti, ima je i na ebay kupiti za 18-20,-€. prodaje je neko u Sarajevu. Trazio sam je skeniranu jer ide brze. Dok je narucis treba joj 2-3 mijeseca da bude ovdje. Zadnji put kad sam kupio neke knjige u Bosni, mislim preko knjiga.ba cekao sam na knjige preko 3 mijeseca. Jer ih je njemacki Zoll zadrzo toliko dugo. Sta je previse.

Sto se tice impakt igraca, @ABen je skenirao prvu knjigu na ovom forumu, u stvari na onom prvom starom forumu. Knjiga "Prijedor i Kozarac" je bila prva knjiga skenirana i to od mene, pod mojim starim nickom.

slika

:rocky:

Ali da se vratim na temu, ova je knjiga interesantna jer je u njoj opisana skoro sve kovanice koje su kovane u Bosni. Vecina, se razlikuje u male detalje. Ja sam se nebavim numizmatikom, ali ima sigurno nekog ovdje koga zanima. A Bosanski vladari su kovali najvise novca u okolini, koliko sam vidjeo vise i od Dubrovacke republike. Hrvati skoro i nemaju nista, oni koriste Madjarski novac. Srbi imaju isto nesto, i Albanci imaju isto tako nesto.

Svaka seria kovanice se razlikuje od druge, jer se svaki kalup razlikuje od drugog kalupa sa kojim su kovanice pravljenje u male detalje.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41206
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la Jack » 05 dec 2015 13:08

Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41206
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la Jack » 05 dec 2015 13:11

Amir Hadžimehmedović, Novac srednjovjekovne Bosne, Blicdruk, Sarajevo 2012, 173 str. Bosanska srednjovjekovna numizmatika je tema koja se posljednjih godina u literaturi jako slabo obrađuje. Samim tim, pojava knjige Novac srednjovjekovne Bosne, autora Amira Hadžimehmedovića, predstavlja osvježenje na tom polju i vrijedna je spomena. Kako i sam autor navodi, još od radova koje su iza sebe ostavili velikani bosanske srednjovjekovne numizmatike, Ćiro Truhelka i Ivan Rengjo, nastala je praznina u proučavanju i obradi ove tematike. Shodno tome, autor je ovom publikacijom pokušao da objedini dosadašnja saznanja iz ove oblasti, sistematizira sve do tog trenutka objavljene i poznate novce, te doda i nove, koji su se pojavili tokom godina. Podatak, da se u ovome radu nalazi 820 obrađenih kataloških jedinica sa priloženim ilustracija i likovnim rekonstukcijama, govori u prilog iscrpnosti i ozbiljnosti ove studije. Predmet pisanja i proučavanja ovog rada je prvenstveno novac kojeg su kovali bosanski banovi, kraljevi i velikaši. Osim proučavanja i klasifi kacije novca, pažnja je posvećena i analiziranju grešaka koje se javljaju pri njihovom kovanju, te natpisima na novcu, koji su se mijenjali u smislu stila pisanja, kvalitete odkova i prepoznatljivosti slova. Treba spomenuti da se u radu može pronaći i hronološki prikaz vladara u srednjovjekovnoj Bosni, onih za koje se pouzdano zna da su kovali novac, u kojem su uz svakog vladara navedene nominale novca koji je kovao. Slike i likovne ilustracije novca su preuzete iz objavljene numizmatičke literature, a prikazan je i znatan broj novih, do tada neobjavljenih, slika, ilustracija i likovnih rekonstrukcija. Numizmatičarima mogu biti posebno zanimljivi i podaci koje donosi ova knjiga a odnose se na učestalost pojave bosanskog novca srednjeg vijeka i njegove vrijednosti na numizmatičkom tržištu. Knjiga je konceptualno podijeljena na dva tematska dijela koji nalaze bosanskog srednjovjekovnog novca vremenski sortiraju u različita historijska razdoblja, vrijeme bosanskih banova i vrijeme bosanskih kraljeva. Izvan okvira ova dva dijela, autor je u zasebno poglavlje izdvojio problematiku velikog bosanskog zlatnika, kao temu koja je posebno zanimljiva i koja predstavlja vjerovatno najveću kontraverzu bosanske srednjovjekovne numizmatike. U prvom odlomku knjige, pod naslovom Novac u vrijeme banova (15-41), pažnja je posvećena pojedinačno svim bosanskim banovima, za koje se pouzdano zna da su kovali novac. Prvi među njima su hrvatski velikaši i svojevremeno hrvatsko-bosanski banovi, braća Pavao i Mladen I, iz porodice Šubića Bribirskih. Pavao svoj novac kuje po uzoru na venecijanske groševe, a poznate su dvije vrste. Prva, koju kuje sa svojim bratom Mladenom u periodu između 1302. i 1304, i druga koju kuje sa svojim sinom Mladenom II u periodu 1305-1312. Ovi Šubićevi novci se smatraju prvim domaćim novcem



bosanskog srednjovjekovlja. Naredni bosanski novac dolazi iz perioda vladavine bana Stajepana II Kotromanića. Stjepan II je kovao sedam vrsta dinara raznih tipova, uključujući onovremene imitacije srpskog i dubrovačkog novca. Najstariji su oni koji su kovani po uzoru na srpske, i inače se razlikuju od ostalih. Sve vrste Stjepanova novca su u radu posebno evidentirane i obrađene, sa popratnim ilustracijama, rekonstrukcijama i objašnjenjima. Na kraju ovog poglavlja tretira se tema numizmatike iz perioda vladavine bana Tvrtka I Kotromanića, odnosno novca iskovanog do 1377. kada se Tvrtko krunisao za kralja. Ban Tvrtko kuje dvije vrste dinara. Ispočetka su njegovi novci bili nešto lakši i od novca njegovog prethodnika. Kasnije, nakon molbe dubrovačkom Vijeću umoljenih 1365. god, načinjeno je ukupno 12 kalupa, te su Tvrtkovi zlatari od tada angažuju na izradi novog novca. Uz obje vrste novca priložene su ilustracije aversa i reversa, kao i objašnjenja natpisa na njima. Drugi dio knjige, Novac u vrijeme kraljeva (42-116), je ujedno i najopširniji dio, što je razumljivo, budući da on obrađuje tematiku novca iskovanog u vrijeme bosanskog kraljevstva. Taj period, svakako, počinje sa 1377. god. i vremenom vladavine prvog bosanskog kralja Tvrtka I Kotromanića. Dugo se smatralo da Tvrtko I za vrijeme svog kraljevanja nije kovao svoj novac, ali su takva mišljenja oborena pronalaskom srebrenog dinara kovanog sa natpisom: T : REX : BOS – NE :>: RASIE. Rad donosi analizu pitanja mjesta gdje se ovaj primjerak mogao iskovati, a posebno se ispituje mogućnost njegovog kovanja u Kotoru. Ono što je sigurno za Kotor jest da su se u njemu kovali bakarni folari sa prikazom kraljevske krune ispod koje je veliko slovo T u stiliziranoj gotici, dok je na reversu prikaz Svetog Trifuna, kotorskog sveca zaštitnika. Kovanje ovog novca se odnosi na period između 1385. i 1391. god. Tvrtkov nasljednik na mjestu kralja Bosne bio je kralj Stjepan Dabiša, a iz perioda njegove vladavine poznat je samo jedan primjerak dinara. Mjesto kovanja ovog dinara ostaje nepoznanica, kao i pitanje da li je kraljica Jelena Gruba nakon smrti Ostoje kovala novac. Autor je u ovom odlomku posebnu pažnju posvetio i novcu koji je kovao uticajni bosanski velikaš Hrvoje Vukčić Hrvatinić. Hrvoje kuje novac od 1403. do 1413. god. Kovano je ukupno pet vrsta groševa, tri vrste dinara i dvije vrste poludinara. Naredna izdovojena tema koju rad obrađuje je prikaz novca koji kuju bosanski kraljevi Stjepan Ostoja i Tvrtko II Tvrtković, budući da se i periodi njihova vladanja međusobno isprepliću. Na prelazu dva stoljeća, Kotor je bio samostalna gradska republika, a tada su u kovnici ovog grada otkovana tri tipa srebrnih groševa sa Ostojinim imenom. O novcu koji je kovao kralj Ostoja postoji još uvijek znatan broj nedoumica, a autor podcrtava i nepravedno pripisivanje pojedinih primjeraka Ostojinog novca vremenu kralja Tvrtka I, koje je bilo zastupljeno u literaturi. Na ove nedoumice se nadovezuje i razdoblje prve vladavine kralja Tvrtka II (1404-1408.), za koje još uvijek neka sigurne potvrde o bilo kakvoj aktivnosti po pitanju kovanja novca. Ipak, za vrijeme druge vladavine poznate su tri vrste groševa, dvije vrste dinara, i jedan poznati poludinar.


Izuzetan uvid u kovanje novca kasnih bosanskih kraljeva daju dvije, neprocijenjivo vrijedne, ostave novca, pronađene na gotovo identičnoj lokaciji u blizini sela Ribići. Na osnovu tih nalaza autor donosi analizu načina kovanja novca, kao i svih problema na koji su nailazili tadašnji majstori, graveri i njihovi šegrti prilikom tih radnji. Nakon smrti kralja Tvrtka II na prijestolje dolazi Stjepan Tomaš, čiji novac je također poznat i vrijedan spomena. U njegovo vrijeme se kuje pet vrsta groševa, dvije vrste dinara i tri vrste poludinara. Prvi groševi Stjepana Tomaša se ne razlikuju od onih Tvrtka II, osim u imenu kralja, te se zbog toga opravdano smatraju i najstarijima iz perioda ovog kralja. Kraljevsku krunu od Stjepana Tomaša naslijedio je njegov sin Stjepan II Tomašević, za čije će kratkotrajne vladavine i uslijediti pad Bosne 1463. god. Ipak, sa numizmatičkog ugla gledišta, period njegove vladavine značajan je iz razloga što se tada u Bosni prestaje sa kovanjem groševa. Stjepan Tomašević kuje pet vrsta dinara i jednu vrstu poludinara. U radu se ističe da je i pored kratkotrajne vladavine, posljednji bosanski kralj održao svoju kovnicu vrlo živom, te da je po ljepoti iskovanih novaca nadmašio svoje prethodnike. Posljednja ličnost čije je kovanje novca obuhvatila ova knjiga je titularni kralj Bosne (1471-1477.) – Nikola Iločki. Njegov teritorij je obuhvatao nekoliko gradova sa rezidencijom u Iloku, u kojem se ujedno nalazila i kovnica novca. Kovale su se tu ukupno tri vrste srebrnih dinara na kojima su se nalazili motivi ugarsko-dalmatinsko-češkog grba i sa nazivom Matije Korvina, u čije ime je i vladao. Knjiga koja je predmet prikazivanja, svakako je vrijedan rad koji sagledava teme bosanske srednjovjekovne numizmatike ali i historije bosanskog srednjeg vijeka. U njemu su novci kovani od strane bosanskih banova, kraljeva i velikaša dosta uspješno ukomponovani unutar ondašnje historijske svakodnevnice, te sasvim opravdano predstavljeni kao neizostavan faktor prilikom proučavanja tog perioda. Rad ne predstavlja pokušaj da se sa historijskog aspekta osvijetle otvorena pitanja i nedoumice vezane za srednjovjekovnu bosansku numizmatiku, ali su u njemu ta pitanja prepoznata i izdvojena kao teme na koje nauka još uvijek treba dati odgovor. Međutim, najveća vrijednost ove publikacije leži u njenom jako bogatom i iscrpnom kataloškom prikazu svih dosada poznatih primjeraka bosanskog srednjovjekovnog novca, koji osim slika i likovnih rekonstrukcija donosi i detaljan opis i natpise na novcu, te podatke o mjestu njihovog pronalaska, numizmatičkoj vrijednosti i lokacijama na kojima se trenutno čuvaju
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la ABen » 05 dec 2015 14:31

Hvala sto si pokusao pomoci, ali ja trebam cijelu knjigu. nasao sam je ovdje na ebay da je neko prodaje u Njemackoj.

Meni trebaju ovi podatci sto je ovaj uslikao i postavio, sto prodaje iz Sarajeva.
http://www.ebay.de/itm/Bosnian-Medieval ... Sw-vlVo9xh

slika

slika

slika

slika

slika
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la ABen » 05 dec 2015 14:43

Upravo sam je kupio za 24,-€ kod ovoga
http://www.ebay.de/itm/300787572993?_tr ... EBIDX%3AIT
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41206
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la Jack » 10 dec 2015 00:48

Vecina tih knjiga ako su poznate.Naci ces na Scribdu.Upitaj se sta si imao prije 10 godina.Ako pogledas sta par vizionara poput mene su postigli.Danas imas daleko,daleko vise

https://www.scribd.com/user/33937398/Jack-Johnson

Ovo je moj scribd,imate tu dosta knjiga

Ps:Abene.Kako knjiga ima malo stranica.Skeniraj nam to ako mozes
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la ABen » 10 dec 2015 09:40

Nisam knjigu jos dobio. Javit cu kad je dobijem da li se isplati skenirati ili ne.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la ABen » 10 dec 2015 14:34

Danas sam ih zvao, nisu jos ni poslali. Kaze mi covjek, onako evo je na stolu. Sad ce mo je poslati. :?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la kliker » 15 dec 2015 18:55

Ima li iko izdanja El-hidaje? Zna li ko gdje se mogu nabavit?

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41206
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la Jack » 15 dec 2015 22:02

Veze nemam.Ja sam prestao s ovim.Mozda neko zna,ali sumnjam
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Trazim knjigu

Post Postao/la ABen » 15 dec 2015 22:15

kliker je napisao/la:Ima li iko izdanja El-hidaje? Zna li ko gdje se mogu nabavit?
Mislis na ova izdanja:
http://www.ghb.ba/uimages/udoc/bibliogr ... 0misao.pdf
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Odgovorite