☑ Pravila foruma i savjeti

Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Moderator/ica: Drina

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la amkos » 01 apr 2013 15:04

Pošto nemamo ovu temu na forumu, a mislim da je korisna evo ja je pokrećem.
Ovo je veoma važno pitanje. Pa bujrum.

Vakufska direkcija osigurala donaciju krava bošnjačkim povratnicima


Dana 26.03.2013. godine u prostorijama Udruženja „HO Međunarodni forum solidarnosti-Emmaus“ (MFS-Emmaus) iz Doboj Istoka izvršena je primopredaja vrijedne donacije – petnaest krava muzara za potrebe povratnika Bošnjaka u RS-u. Sredstva za kupovinu krava obezbijedila je Vakufska direkcija Islamske zajednice u BiH putem Generalnog sekretarijata za vakufe države Kuvajt, a ukupna vrijednost donacije iznosi 50.000 KM. Primopredaja donacije krajnjim korisnicima realizovana je na licu mjesta uz prisustvo predstavnika diplomatskog atašea kuvajtske ambasade u BiH, gospodina Ahmada M. Buskandara. Osim predstavnika kuvajtske ambasade svečanosti su prisustvovali direktor Vakufske direkcije IZ BiH, mr. Senaid Zajimović, glavni imam Medžlisa IZ Doboj Bajro ef. Džafić i koordinator u Vakufskoj direkciji Asmir Neimarlija.

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=458
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Dezidijat » 02 apr 2013 20:37

Bitno je spomenuti i beskamatne grantove koje daje turska banka za povratnik u sprski entitet, dakle grantovi za proizvodnju i poljoprivredu .

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la amkos » 02 apr 2013 21:55

Dezidijat nije srpski entitet!
Podrinje to nikad neće biti. A za dalje vidjećemo.

Zadnje informacije koje sam čuo su da je 20 % Turskog kredita iskorišteno. Da li postoji nešto svježije ?
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Drina » 07 apr 2013 11:42

Gornji Potocari Srebrenica. Vrijedi pogledati

6gC7g2X5fqw
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la amkos » 07 apr 2013 12:57

Hvala Drina.

Svaka čast ovom čovjeku , nevjerovatno koliko je optimista iako nema nikakve pomoći od općine i države.
"Ovo je naša zemlja" - bravo junače, tako se razmišlja a ne podanički! Bravo još jednom.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la e-din » 07 apr 2013 14:51

Drina je napisao/la:Gornji Potocari Srebrenica. Vrijedi pogledati

6gC7g2X5fqw
ovo su za mene zaista danasnji heroji!!!

Avatar
Abdurrahman
Član
Postovi: 664
Pridružen/a: 27 okt 2012 07:06
Lokacija: Tuzla, Bosna i Hercegovina

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Abdurrahman » 07 apr 2013 16:01

e-din je napisao/la:
Drina je napisao/la:Gornji Potocari Srebrenica. Vrijedi pogledati

6gC7g2X5fqw
ovo su za mene zaista danasnji heroji!!!
Ojha :)

http://www.youtube.com/watch?v=3osYq9-35tQ
You prepare for a journey according to the amount of time that you are going to be on that journey. So what do you say about the Hereafter?

Avatar
Abdurrahman
Član
Postovi: 664
Pridružen/a: 27 okt 2012 07:06
Lokacija: Tuzla, Bosna i Hercegovina

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Abdurrahman » 07 apr 2013 16:33

Gledam sad na youtube-u muzicke izvorne grupe iz Kalesije masovno pisu i izlaze s novim pjesmama samo o Podrinju, Srebrenici, Bratuncu, selima pored Drine, ocevini, Glogovi, Konjevic Polju, itd.

Evo upravo sam pogledao Mirsada i Jarani - izvorna grupa iz Kalesije, ( Mirsada i Jarani 2012 ) i vidim da ima mnogo pjesama o Podrinju i Drini. Mislim da ove pjesme pospjesuju nase zelje za povratkom na nasu djedovinu, a naravno, pune se i dzepovi Mirsade i Jarana. :D
You prepare for a journey according to the amount of time that you are going to be on that journey. So what do you say about the Hereafter?

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Bosni » 07 apr 2013 16:50

http://www.federalna.ba/bhs/vijest/6045 ... a-06042013

Prvi dio emisije se odnosi na Konjevic Polje i Bosnjackim problemima sa skolstvom. Vrijedi pogledati.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la amkos » 07 apr 2013 18:55

Ja znam za ove stranice u vezi povratka: povratak.ba, prosvjetitelj muallim Srebrenica, postoji ova "Humanost na djelu", takođe ona što vodi Munira Dž. itd..

Postavite i vi ako znate koju.
Veoma je važno da što više imamo organizacija za povratak, ovo je težak posao, pretežak, uraditi nešto da bi drugome pomogao to je teško zaista, ali svaka čast ovim ljudima. U ovom vremenu sebičnosti i egoizma.

Da li na Ilidži postoji (mislim da je bilo), kao neka zgrada gdje se mogu donirati , odjeća, obuća i slično, za povratnike. Nešto sam čuo o tome, pa da li neko zna jel to istina i da li je to funkcionisalo i kako ?

Bez dobre strategije nema ni povratka.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Drina » 07 apr 2013 20:30

amkos je napisao/la:Ja znam za ove stranice u vezi povratka: povratak.ba, prosvjetitelj muallim Srebrenica, postoji ova "Humanost na djelu", takođe ona što vodi Munira Dž. itd..
.
Sve je to uredu ali ova boldirana ima destruktivan nacin djelovanja. Ovdje mislim na nacin na koji ona pristupa tim ljudima. Ona fakticki gura taj narod da kuka da trazi pomoc i da se ponizava. Ona djeluje vrlo destruktivno a da toga nije ni svjesna. Pogledaje ti i sami cete se uvjeriti. Gura mikrofon djeci pred nos i fakticki izvlaci tu kuknjavu od njih. Nagovara ih da kukaju za kravom, kucom. Mislim dijete od 7-8 godina kuka za kucom. To mi je degutantno. Mislim gurati djecu pred mikrofon.


Moze ti ovo zvucati brutalno ali ona je vrlo destruktivna jer oduzima dignitet tim ljudima. Stvara mentalnu bijedu od tih ljudi i usaduje im sadaka mentalitet. Potpuno pogresan pristup.


I sam pomazem nekim ljudima i ucestvujem i mnogim akcijama ali to ne treba raditi na nacin koji to ona radi. Upravo sam i postavio ovaj video iz Srebrenice jer daje drugaciju sliku. Eventualna donacija treba da bude moralni podstrek i da novi pozitivni elan a ne da utuce jos vise onoga koji primi tu pomoc.

Mi nismo fukara i bijeda i to treba imati na umu!
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Jack » 07 apr 2013 21:10

Vidjet cemo sta ce biti oko Birca u Zvorniku. Ta kompanija je na izdisaju a tu radi masa cetnika.
Cuo sam da je rudnik boksita u Milicima pri kraju. To su im manje vise najjace kompanije na istoku. Ako puknu, onda ih na hiljade ostaje bez posla. A mi nismo tako losi u Zvorniku. Imamo krupnih sela tamo.


http://www.birac.ba
http://www.ad-boksit.com

Drzite se teme.Ovaj post nema veze s kartom razdvajanja nakon Daytona.Ovdje cu ga premjestiti
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Drina » 07 apr 2013 21:26

Vlada Federacije BiH podržaće otvaranje novih radnih mjesta u regiji Srebrenice
http://www.prijateljisrebrenice.org/ind ... trite.html

slika

Povratnici u Podrinju uslijed visoke stope nezaposlenosti i problema pri pronalasku posla započeli su privatne biznise u svojim domaćinstvima. Uglavom se radi o zanatima i poljoprivredi, a pomoć pri pokretanju malih i srednjih preduzeća pružila im je Vlada Federacije BiH. Kako bi se sagledale mogućnosti za dalju podršku povratnicima u posjeti opštinama Bratunac, Milići i Srebrenica danas je boravio i ministar raseljenih osoba i izbjeglica Federacije BiH Adil Osmanović.

slika

U Novoj Kasabi u opštini Milići uz pomoć Vlade Federacije BiH i kreditnih sredstava dvije banke, počela je sa radom fabrika za proizvodnju ankera i betonskih distancera gdje je zaposleno 11 radnika. Plan je proširenje prizvodnje.
Cilj nam je bio da zaposlimo mlade ljude i ljude koji su u potrazi za poslom sa ovog područja, a koji u isto vrijeme posjeduju određena znanja i iskustva. To smo i učinili, a plan nam je d aproširimo proizvodnju i da uvedemo čak drugu i treću smjenu, rekao je Džemal Klepić pomoćnik direktora firme „Velbos“ Nova Kasaba.

Nije bas najjasnije ko su ovih 11 zaposlenih. Jesu li povratnici ili ima i cetnika medu njima
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la amkos » 07 apr 2013 22:39

Ono što radi oganizacija povratak je mislim dobro.
Dakle oni doniraju po kravu svakoj povratničkoj porodici, dakle te porodicu imaju sigurnost u hrani, to je ključno na piramidi potreba.

Ne znam postoje li gdje cifre o broju povratnika u Bosni i da li postoji negdje podatak koliko je krava podijeljeno po jednoj povratničkoj porodici... To bi bila zanimljiva informacija.
Jer kad ljudi imaju kravu, kokoške, koze , ovce i slično imaju hranu i neće se seliti negdje drugo radi posla...Lahko je kasnije tražiti posao ako imaš osiguranje u kravi i stoci. Ja tako rezonujem. Jer se time stvara dobra stabilnost.
Kasnije možeš podignuti plastenik, šljivik, lozu i slično da imaš primanja i određenu zaradu.

Drina kako se ne može pokrenuti neka veća farma pilića i proizvodnja jaja u Podrinju i npr. da se plasiraju proizvodi u Sarajevo, Zenicu, Tuzlu..Pa to bi bio boom u proizvodnji samo za ova 3 tržišta, a povratnici bi imali ogromnu ekonomsku korist. Znam da postoje razni lobiji, ali mislim da postoji veliki potencijal za ovakvo nešto, umjesto da se u našim gradovima prodaju jaja iz Čitluka, Ljubinja i slično..


Dakle KRAVA na svaku bošnjačku povratniču porodicu MORA da ide...
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la atif » 12 apr 2013 16:37

Turovi su u Trnovu i to u manjem entitetu. Koliko vidim selo je imalo preko 300 stanovnika prije rata i cisto je.

Povratnik u selo Turovi Senad Muzaferović dobio ključeve obnovljene kuće
SARAJEVO - Ključeve obnovljene kuće povratniku Senadu Muzaferoviću u selo Turovi na području Općine Trnovo (RS) uručio je danas ministar za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo Muamer Bandić, čime je okončana realizacija Projekta ...

... "Povratak u istočnu Bosnu, općine Foča, Rogatica, Višegrad, Kalinovnik, Čajniče, Sokolac, Rudo, Han Pijesak, Pale/Prača i Foča/Ustikolina - 2012.godina". "U okviru ovog projekta do sada je sanirano 19 povratničkih kuća, uštedom sredstava uspjeli smo sanirati i ovu posljednju dvadesetu kuću" rekao je ministar Bandić, te istakao kako je ukupna vrijednost projekta 650.000 KM, saopćeno je iz Press službe KS.

Za realizaciju pomenutog projekta Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica izdvojilo je 300.000 KM, Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS 130.000 KM, UNHCR putem humanitarne organizacije Hilfswerk Austria International 60.000 KM, Bosansko - podrinjski kanton Goražde (BPK) 60.000 KM, dok su općine Pale/Prača i Foča/Ustikolina izdvojile po 50.000 KM.

"Prvobitno smo planirali sanaciju 16 kuća, ali smo iz ušteđenih sredstava i zahvaljujući podršci iz fonda BPK-a uspjeli sanirati još četiri kuće", rekla je direktorica Hilfswerk Austria International u BiH Suzana Jašarević, te pojasnila kako su za povratnike u istočnoj Bosni tokom protekle godine dodijeljeni grantovi u vidu tri motokultivatora, jedne steone junice, tri agregata, otvaranja dva radna mjesta za povratnike, te osiguranja sjemena za proljetnu sjetvu za 459 korisnika.

Svoje zadovoljstvo nije krio ni Senad, koji će kako je kazao nakon dvadeset dvije godine življenja kao podstanar sa ženom i četvero djece konačno naći mir i sreću u svojoj obnovljenoj kući.

Kako je najavio ministar Bandić ovom prilikom u 2013. planirana su sredstva u iznosu od 600.000 KM iz Budžeta KS za različite vidove pomoći raseljenim osobama, ali još uvijek nismo precizirali koliko ćemo izdvojiti za projekte koji se tiču konkretno povratka, u kojima će prioritet imati raseljene osobe s područja Kantona Sarajevo.

(Vijesti.ba/Fena)

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Drina » 12 apr 2013 17:08

Trnovo je najlaksa “meta”. To je opcina gdje bi najlakse mogli postati vecina. Dovoljno je naseliti 100-tinjak porodica.
To je predgrade Sarajeva. Ali nema jasne strategije.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Jakub » 12 apr 2013 19:31

Vrlo bitna opcina,preko noci je uzeti(zargon!) I opet niko ni habera.
Zasto?

Ima li neko objasnjenje?
Meni nije jasno.

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la krhan » 13 apr 2013 15:13

Jakub je napisao/la:Vrlo bitna opcina,preko noci je uzeti(zargon!) I opet niko ni habera.
Zasto?

Ima li neko objasnjenje?
Meni nije jasno.
I meni nije jasno, nudi nam se na tacni. Sto drina napisa pa to je predgradje Sarajeva. Mi smo haman ko muhe bez glave.
Nemogu to da shvatim sa malo truda imali bi vazan dio zemlje u nasem dzepu. :pih:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la ABen » 13 apr 2013 15:18

Koga bi vi naselili u Trnovo? Mislim na Bosnjake, iz kojeg mijesta. Ima casa Bosnjaka, ako u drugu naspete morate negdje izvaditi.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la atif » 13 apr 2013 17:22

Vakufska direkcija pokusava neke veoma bitne stvari. Akcija sadnice su odlicne da se pomogne nasim povratnicima.
Ovaj clanak je u vezi Ljubuskog, Capljine i Stoca.
Predstavnici Vakufske direkcije su u utorak, 09. aprila, bili u posjeti medžlisima IZ Ljubuški, Čapljina i Stolac.

Tokom ovih posjeta razmatrana su pitanja vezana za zaštitu, unapređenje i korištenje vakufske imovine, prikupljanje raspoložive dokumentacije o vakufskoj imovini i evidentiranja u jedinstvenu bazu, primjenu normativnih akata koja tretiraju vakufsku imovinu, i slično. Radni sastanci održani su sa predsjednicima IO medžlisa IZ, glavnim imamima i sekretarima pomenuta tri medžlisa IZ.

vd-pos-ljub-cap-sto-04-2013-1

U Ljubuškom, između ostalog, predstavnici Vakufske direkcije obišli su objekat starog mekteba koji je trenutno u potpunosti devastiran, te od predstavnika Medžlisa IZ Ljubuški upoznati su sa planom izgradnje obrazovno-sportskog centra na tom lokalitetu za potrebe bošnjačke omladine obzirom da Bošnjaci u Ljubuškom ne posjeduju nikakav prostor za tu namjenu. Također, obišli su lokalitet na kojem su zasađene sadnice oraha i višnje za koje je sredstva obezbjedila Vakufska direkcija putem Generalnog sekretarijata vakufa Kuvajta, kao druge zasade koje je Medžlis izvršio u vlastitoj režiji. Inače, Medžlis IZ Ljubuški raspolaže sa vakufskim parcelama pogodnim za uzgoj mediteranskog voća, mandarine, narandže, šipak, smokve i sl., i svaka pomoć u zasadima tog voća bi im bila od velike koristi.

U Čapljini je dogovoren nastavak zajedničkih aktivnosti prema Općini Čapljina za privremeni povrat nacionaliziranog objekta stare medrese u Počitelju koji je nakon poništene privatizacije ponovo vraćen u posjed Općine. Na dnevnom redu naredne sjednice Općinskog vijeća Čapljina bi se taj predmet trebao naći. Razmatrane su i mogućnosti obnove objekta nakon privremenog povrata, kao i način njegovog korištenja.

U Stocu je od strane predstavnika Medžlisa prezentiran projekat obnove objekta musafirhane (Šarića hana) koji je porušen tokom posljednje agresije na BiH čija obnova je započela 05. juna. Također, dati su stručni savjeti za uplanjenje vakufske kuće hadži Junuz-age Mehmedbašića u Stocu koja je bila porušena, a koja je obnovljena i određeno vrijeme korištena od strane Međunarodnog foruma Bosna, iz Stoca.

Na kraju ovih posjeta predstavnici Vakufske direkcije izrazili su spremnost za dalje pružanje pravne i druge podrške ovim medžlisima po pitanju zaštite, očuvanja i unapređenja vakufske imovine na tim područjima.
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=458

Odgovorite