☑ Pravila foruma i savjeti

Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Moderator/ica: Drina

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la atif » 23 dec 2020 12:30

Mali farmer iz Pobuđa uskoro će imati više od stotinu ovaca
Ekipa magazina Stav je prije dvije godine posjetila Amera, tada devetogodišnjaka i njegovo stado od devet ovaca, koji je imao želju postati najveći farmer u Bosni i Hercegovini. Sada Amer Ibrahimović ima stado od više 60 ovaca, a nakon Nove godine, kada se sve ojanje, taj će broj preći i stotinu. Nedavno su njegove ovce uselile u potpuno novu štalu, zimu će ove godine lahko prebroditi bez obzira na debljinu svog vunenog ogrtača.
https://stav.ba/vijest/mali-farmer-iz-p ... -ovaca/141

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 30 dec 2020 11:23

U Zvorniku završena izgradnja 9 kuća povratnicima

Putem programa Saudijski fond za razvoj, kojeg implementira Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, devet povratničkih porodica u Zvornik dobilo je ključeve završenih stambenih jedinica.

Izvođenje radova je počelo prije nekoliko mjeseci, a korisnici su odabrani na preporuku predstavnika lokalne uprave. Jedan od korisnika je i Enver Mujkić iz mjesta Dugi Dio.
http://miruhbosne.com/?p=68110
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Zmaj » 07 apr 2021 15:38

CERSKA POVRATAK 2018
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Steve_Rogers
Član
Postovi: 421
Pridružen/a: 06 jul 2020 21:38

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Steve_Rogers » 13 apr 2021 00:13

Janja, april 2021.


Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Gorcin » 18 apr 2021 00:01

Kod: Označite sve

Danas smo u Gacku (Fazlagića Kula) u saradnji sa Medžlisom Islamske zajednice Gacko i glavnim imamom Sadetom ef. Bilalićem podijelili 32 ramazanska paketića djeci povratnika. Nakon toga uslijedila je posjeta Trebinju i istoimenom Medžlisu, gdje smo u saradnji sa Sadik ef. Fazlagićem, glavnim imamom Medžlisa IZ Trebinje podijelili deset ramazanskih paketića. Upravo zbog malog broja bošnjačke djece koja ovdje žive, ova posjeta ima još veći značaj.
Sredstva za paketiće su obezbjedili Centar za dijasporu "Mreža", preko općina FBiH i brojnih džemata iz dijaspore i Medžlis Islamske zajednice Mostar - Centar za stare osobe.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Mostar95
Član
Postovi: 71
Pridružen/a: 15 apr 2021 02:03

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Mostar95 » 27 apr 2021 12:04

Malta na Žovnici!

Avatar
Sahbaz
Član
Postovi: 274
Pridružen/a: 23 nov 2019 11:49

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Sahbaz » 01 maj 2021 07:54

Ramić posjetio porodicu Mehić iz Bratunca: Šestočlana porodica će dobiti novi dom

Esad Mehić se vratio sa roditeljima u Mehiće gdje po povratku nisu zatekli ništa što su ostavili iza sebe kada su odlazili. Trenutno s porodicom živi u neuslovnom stambenom objektu.

Sa suprugom Šejlom ima četvero maloljetne djece. Porodicu Mehić u opštini Bratunac posjetio je federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić.

“Putem priloga televizije Hayat došli smo do saznanja o stanju porodice Mehić, te smo odmah pristupili aktivnostima pribavljanja potrebne dokumentacije. Nadolazeće toplije dane ćemo iskorititi i sagraditi novu kuću. Ministarstvo će obezbijediti sav potreban građevinski materijal, a MFS EMMAUS je iskazao namjeru da volonteri, koji dolaze iz različitih zemalja, grade stambeni objekat.” – ističe Ramić.

Izgradnja kuće će početi simbolično u danima Srebrenice.

“Do tada ćemo završiti svu proceduru odabira dobavljača i imati spreman materijal. Dolaskom volontera će početi i izgradnja, što znači da će porodica Mehić zimu dočekati u novom domu. Raduje nas da smo dio ove lijepe priče jer još jedan krov nad glavom znači i još jednu sigurniju povratničku porodicu” – zaključuje ministar Ramić.
https://saff.ba/ramic-posjetio-porodicu ... -novi-dom/

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 01 maj 2021 16:02

Svaka mu cast na ovoj inicijativi a i to kako zove genocidnu stvorevinu , ako se ne moze zvanicno nazivati pravim imenom , genocidna stvorevina jer to i jeste, onda ovako
Najavljena podrška Kantona Sarajevo realizaciji projekata u Opštini Višegrad

Ministar privrede Kantona Sarajevo Adnan Delić, zastupnik u Skupštini KS Elmedin Konaković i načelnik Općine Ilidža Nermin Muzur sastali su se jučer sa predsjednikom Skupštine Opštine Višegrad Muamerom Sofovićem i tom prilikom razgovarali o mogućnostima buduće saradnje, te podršci konkretnim projektima koji će se realizirati na području ove istočnobosanske opštine.

Istaknuto je kako će posebna pažnja biti data onim projektima koji za cilj imaju održivi povratak, ali i oni od čije će realizacije koristi imati svi stanovnici Višegrada, bez obzira na nacionalnu pripadnost.

Bilo je riječi i o svim problemima koje svakodnevno žive stanovnici ove opštine.

"Cilj nam je da kreiramo zakonsku legislativu, kako bi sistematski pomogli povratnike u ovom dijelu manjeg bosanskohercegovačkog entiteta", istakao je ministar Delić.

Dodao je i kako je tržište Kantona Sarajeva dovoljno veliko i kako se na njemu moraju naći proizvodi naših povratnika u Višegrad i druge gradove manjeg bosanskohercegovačkog entiteta.

Naglašeno je i kako je, od kada je predsjedavajući Sofović imenovan na čelo lokalnog parlamenta, realizovano već nekoliko projekata, dok im je podršku za provođenje proljetne sjetve pružio načelnik Muzur.

Također je razgovarano o svim opcijama saradnje s ciljem podrške realizaciji, prije svega, razvojnih i infrastrukturnih projekta u ovoj opštini.

"Obavio sam razgovore sa nekim funkcionerima u Federaciji Bosne i Hercegovine, a dogovoreni su još neki, zbog čega ozbiljno računam na podršku svih mojih dosadašnjih sagovornika, ali svih ovih s kojima se tek trebam sastati", kazao je predsjedavajući Sofović na kraju ovog sastanka, te uputio riječi zahvalnosti predstavnicima vlasti Kantona Sarajevo i Općine Ilidža.
https://www.akta.ba/vijesti/najavljena- ... rad/134460
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Lilium Bosniacum
Član
Postovi: 189
Pridružen/a: 08 okt 2017 11:12

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Lilium Bosniacum » 02 maj 2021 03:34

Mehmed beg Catic je napisao/la: 01 maj 2021 16:02 Svaka mu cast na ovoj inicijativi a i to kako zove genocidnu stvorevinu , ako se ne moze zvanicno nazivati pravim imenom , genocidna stvorevina jer to i jeste, onda ovako
Najavljena podrška Kantona Sarajevo realizaciji projekata u Opštini Višegrad

Ministar privrede Kantona Sarajevo Adnan Delić, zastupnik u Skupštini KS Elmedin Konaković i načelnik Općine Ilidža Nermin Muzur sastali su se jučer sa predsjednikom Skupštine Opštine Višegrad Muamerom Sofovićem i tom prilikom razgovarali o mogućnostima buduće saradnje, te podršci konkretnim projektima koji će se realizirati na području ove istočnobosanske opštine.

Istaknuto je kako će posebna pažnja biti data onim projektima koji za cilj imaju održivi povratak, ali i oni od čije će realizacije koristi imati svi stanovnici Višegrada, bez obzira na nacionalnu pripadnost.

Bilo je riječi i o svim problemima koje svakodnevno žive stanovnici ove opštine.

"Cilj nam je da kreiramo zakonsku legislativu, kako bi sistematski pomogli povratnike u ovom dijelu manjeg bosanskohercegovačkog entiteta", istakao je ministar Delić.

Dodao je i kako je tržište Kantona Sarajeva dovoljno veliko i kako se na njemu moraju naći proizvodi naših povratnika u Višegrad i druge gradove manjeg bosanskohercegovačkog entiteta.

Naglašeno je i kako je, od kada je predsjedavajući Sofović imenovan na čelo lokalnog parlamenta, realizovano već nekoliko projekata, dok im je podršku za provođenje proljetne sjetve pružio načelnik Muzur.

Također je razgovarano o svim opcijama saradnje s ciljem podrške realizaciji, prije svega, razvojnih i infrastrukturnih projekta u ovoj opštini.

"Obavio sam razgovore sa nekim funkcionerima u Federaciji Bosne i Hercegovine, a dogovoreni su još neki, zbog čega ozbiljno računam na podršku svih mojih dosadašnjih sagovornika, ali svih ovih s kojima se tek trebam sastati", kazao je predsjedavajući Sofović na kraju ovog sastanka, te uputio riječi zahvalnosti predstavnicima vlasti Kantona Sarajevo i Općine Ilidža.
https://www.akta.ba/vijesti/najavljena- ... rad/134460
Jako mi je zao sto niko na Forumu nije postavio zakon o Srebrenici samo zato sto je predlozio "mrski" SDP, a taj zakon je po mom misljenju veliki korak u pravi smjer sto se tice povratka Bosnjaka.

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 05 maj 2021 17:58

lilium bosniacum, da li mislis na ovo ?

Dobra inicijativa, pogotovo mi se svidja ovo sa podrskom za roditelje i porodilje
Skupština Kantona Sarajevo danas je na sjednici potvrdila Nacrt zakona o podršci povratnicima u Srebrenicu, a javna rasprava će trajati 60 dana.

Nacrt, između ostalog, predviđa formiranje ureda za podršku u Srebrenici, pravo na besplatno školstvo, odnosno dodiplomsko i postdiplomsko obrazovanje, besplatan smještaj u studentskom domu, pravo na besplatnu pravnu pomoć i, pravo na besplatno zdravstvo, stimulaciju privrede te smanjene troškove najma poslovnog prostora i drugo.

Vlada KS će tim zakonom izdvojiti i posebna sredstva za dokumentovanje i istraživanje genocida i posljedica, s posebnim osvrtom na Srebrenicu.

Roditelji ili staratelji prijavljeni u Srebrenici koji imaju troje ili više maloljetne djece imaju pravo na mjesečnu naknadu po djetetu u visini od 15 posto od prosječne neto plaće na području Federacije BiH. ​​​​​​​Porodilje će imati pravo na jednokratnu naknadu u visini od dvije prosječne plaće na području FBiH.

https://www.faktor.ba/vijest/skupstina- ... ici/124109
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Lilium Bosniacum
Član
Postovi: 189
Pridružen/a: 08 okt 2017 11:12

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Lilium Bosniacum » 06 maj 2021 03:29

Mehmed beg Catic je napisao/la: 05 maj 2021 17:58 lilium bosniacum, da li mislis na ovo ?

Dobra inicijativa, pogotovo mi se svidja ovo sa podrskom za roditelje i porodilje
Skupština Kantona Sarajevo danas je na sjednici potvrdila Nacrt zakona o podršci povratnicima u Srebrenicu, a javna rasprava će trajati 60 dana.

Nacrt, između ostalog, predviđa formiranje ureda za podršku u Srebrenici, pravo na besplatno školstvo, odnosno dodiplomsko i postdiplomsko obrazovanje, besplatan smještaj u studentskom domu, pravo na besplatnu pravnu pomoć i, pravo na besplatno zdravstvo, stimulaciju privrede te smanjene troškove najma poslovnog prostora i drugo.

Vlada KS će tim zakonom izdvojiti i posebna sredstva za dokumentovanje i istraživanje genocida i posljedica, s posebnim osvrtom na Srebrenicu.

Roditelji ili staratelji prijavljeni u Srebrenici koji imaju troje ili više maloljetne djece imaju pravo na mjesečnu naknadu po djetetu u visini od 15 posto od prosječne neto plaće na području Federacije BiH. ​​​​​​​Porodilje će imati pravo na jednokratnu naknadu u visini od dvije prosječne plaće na području FBiH.

https://www.faktor.ba/vijest/skupstina- ... ici/124109
Apsolutno.
Da sumiram, koliko sam ja shvatio:

Kanton Sarajevo će svim prijavljenim stanovnicima općine Srebrenica omogućit
-besplatno liječenje na zdravstvenim ustanovama KS
-besplatno školovanje na obrazovnim ustanovama KS
-transferi porodiljama, porodicama, socijalnim “slučajevima”
-Svakom povratniku 15% prosječne Plate FBiH kao paušalna pomoć
-sve ostalo sto nisam nabrojao


Ogroman korak u pravi smjer po meni, nešto sto je davno trebalo bit uvedeno. Po kuloarima postoji ideja da se to proširi i na Općinu Visegrad.

Zao mi je jako sto patriotski Bošnjaci, kao sto su forumaši, makar po mojoj percepciji ignorisu to, zato sto je od izdajica “SDP”.

Ne bih volio da se od ovoga razvije diskusija, ali ja smatram da je ovo najbolji dokaz, da (ako ignorisemo gafove pojedinaca) sve, ili makar velika većina političkih subjekata sa bošnjačkih područja zaista ima najbolje namjere za bošnjački narod, svaka na svoj način.
Zbog toga ja gledam opušteno na rezultate izbora u većinski bošnjačkim teritorijima, jer vjerujem da, doklegod nije H ili S predznak, sve te stranke na neki svoj (možda ponekad i čudan) način, žele najbolje za Bošnjake.

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 06 maj 2021 09:01

Lilium Bosniacum je napisao/la: 06 maj 2021 03:29
Mehmed beg Catic je napisao/la: 05 maj 2021 17:58 lilium bosniacum, da li mislis na ovo ?

Dobra inicijativa, pogotovo mi se svidja ovo sa podrskom za roditelje i porodilje
Skupština Kantona Sarajevo danas je na sjednici potvrdila Nacrt zakona o podršci povratnicima u Srebrenicu, a javna rasprava će trajati 60 dana.

Nacrt, između ostalog, predviđa formiranje ureda za podršku u Srebrenici, pravo na besplatno školstvo, odnosno dodiplomsko i postdiplomsko obrazovanje, besplatan smještaj u studentskom domu, pravo na besplatnu pravnu pomoć i, pravo na besplatno zdravstvo, stimulaciju privrede te smanjene troškove najma poslovnog prostora i drugo.

Vlada KS će tim zakonom izdvojiti i posebna sredstva za dokumentovanje i istraživanje genocida i posljedica, s posebnim osvrtom na Srebrenicu.

Roditelji ili staratelji prijavljeni u Srebrenici koji imaju troje ili više maloljetne djece imaju pravo na mjesečnu naknadu po djetetu u visini od 15 posto od prosječne neto plaće na području Federacije BiH. ​​​​​​​Porodilje će imati pravo na jednokratnu naknadu u visini od dvije prosječne plaće na području FBiH.

https://www.faktor.ba/vijest/skupstina- ... ici/124109
Apsolutno.
Da sumiram, koliko sam ja shvatio:

Kanton Sarajevo će svim prijavljenim stanovnicima općine Srebrenica omogućit
-besplatno liječenje na zdravstvenim ustanovama KS
-besplatno školovanje na obrazovnim ustanovama KS
-transferi porodiljama, porodicama, socijalnim “slučajevima”
-Svakom povratniku 15% prosječne Plate FBiH kao paušalna pomoć
-sve ostalo sto nisam nabrojao


Ogroman korak u pravi smjer po meni, nešto sto je davno trebalo bit uvedeno. Po kuloarima postoji ideja da se to proširi i na Općinu Visegrad.

Zao mi je jako sto patriotski Bošnjaci, kao sto su forumaši, makar po mojoj percepciji ignorisu to, zato sto je od izdajica “SDP”.

Ne bih volio da se od ovoga razvije diskusija, ali ja smatram da je ovo najbolji dokaz, da (ako ignorisemo gafove pojedinaca) sve, ili makar velika većina političkih subjekata sa bošnjačkih područja zaista ima najbolje namjere za bošnjački narod, svaka na svoj način.
Zbog toga ja gledam opušteno na rezultate izbora u većinski bošnjačkim teritorijima, jer vjerujem da, doklegod nije H ili S predznak, sve te stranke na neki svoj (možda ponekad i čudan) način, žele najbolje za Bošnjake.
Ne znam sto drugi nisu ovo postavili jer mogu da pricam samo za sebe ali ja sam ovo postavio tek sada jer sam to tek sada i vidio u vijestima. I odma mi se svidjela ideja i ni jedne sekunde nisam razmisljao ko je predlozio vec samo kome se zeli pomoci.

Amin jarabi da je to tako kako ti mislis, stvarno se nadam ali situacija na terenu pokazuje ipak drugacije. Ali opet ja bi volio vise da si ti u ovome vise u pravu nego ja pa aBd vidjecemo.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Sahbaz
Član
Postovi: 274
Pridružen/a: 23 nov 2019 11:49

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Sahbaz » 06 maj 2021 09:54

DŽAFEROVIĆ I RAMIĆ S POVRATNICIMA U ČAJNIČU

Član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić, premijerka BPK Aida Obuća i načelnik opštine Čajniče Goran Karadžić, održali su radni sastanak o stanju povratnika u ovoj opštini.

Potpisan je i sporazum o udruživanju sredstava za izgradnju putne infrastrukture u povratničkim mjestima.

Posjetili su gradilište džamije Sinan-paše Boljanića, čija izgradnja je u toku. Muftija goraždanski Remzija-ef. Pitić, prisutne je upoznao o dosadašnjim aktivnostima na izgradnji džamije.

Delegacija je posjetila povratnike u naselju Borajno, gdje su razgovarali o načinima podrške ovoj povratničkoj sredini.

Još jedna uspješna povratnička priča koju donose braća Vesnić iz naselja Miljeno.
O načinu funkcionisanja i proizvodnim kapacitetima farme za tov pilića brojlera, Džaferović i Ramić razgovarali su sa predstavnicima firme “NUR” koju su osnovali braća Nedžad i Nurija Vesnić. Podršku za izgradnju farme dalo je i Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica.

Danas farma funkcioniše u punom kapacitetu.
:beret:

https://hayat.ba/dzaferovic-i-ramic-s-p ... cu/407476/

Avatar
Sahbaz
Član
Postovi: 274
Pridružen/a: 23 nov 2019 11:49

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Sahbaz » 29 maj 2021 11:02

Izetbegović, Novalić, Ramić i Dedić u Stocu: Povratnici dobili građevinski materijal

Delegacija SDA predvođena Bakirom Izetbegovićem, danas je posjetila Mostar i Stolac. U delegaciji su bili premijer FBiH Fadil Novalić, ministar raseljenih osoba Edin Ramić i ministar poljoprivrede Šemsudin Dedić.

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić i osam povratničkih porodica u općini Stolac ovom prilikom potpisali su ugovore o dodjeli građevinskog materijala za izgradnju i rekonstrukciju stambenih objekata.

"Još uvijek su velike potrebe za izgradnjom stambenih jedinica, zainteresovanost za povratkom nikad nije prestala. Broj aplikanata svake godine raste. Potrebe porodica koje su se vratila u svoja mjesta u svim povratničkim sredinama su iste. Nastojimo kroz stambeni minimum i kroz podršku u održivom povratku dati podršku i olakšati život", kazao je Ramić

Ministar Ramić i predstavnici Medžlisa Islamske zajednice Stolac potpisali su ugovor za potrebe Medžlisa i izgradnju infrastrukture.

Vrijednost svih potpisanih ugovora iznosi oko 180.000 KM.
:aplauz: :beret:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/izetbeg ... /210528102

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 14 jun 2021 08:28

Stavio sam link za clanak gdje ima link za kontakt sa tim covjekom u vezi ovog splava !
Splav Janja, povratnička turistička priča

slika

Mirzet Mulasalihović je povratnik u Janju nakon progona Bošnjaka iz ovog podrinjskog kraja.

-Odlučio sam nešto učinitI za moj kraj i investirati u splav da tim putem naš narod ima neki ugođaj – kazuje nam ovaj Podrinjac.

Familijarna ideja za okupljanjem rezultirala je turističkom ponudom na Drini. Uz splav, Mulasalihović namjerava otvoriti restoran. Pored iznajmljivanja splava, domaćin želi ponuditi i apartmanski smještaj.

Kada je riječ o posjeti, intersa ne manjka. Interes pokazuju i grupe iz glavnog grada, dijaspore, Dubaija… Mirzet se bavi i raznim sportovima na vodi a u planu ima nešto od toga da ponudi i realizuje na Drini.

Bungalovi kraj Drine, veliki bazeni… ideje su koje bi mogle biti realizovane inicijativom ovog poduzetnog čovjeka, što bi Janju učinilo privlačnom turističkom destinacijom.

Mulasalihović, koji je i sam boravio u iseljeništvu, nada se da će njegov primjer ulaganja u rodni kraj slijediti i drugi, kao i da će u svom projektu imati podršku naših ljudi i društvene zajednice.

http://miruhbosne.com/splav-janja-povra ... cka-prica/
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Sahbaz
Član
Postovi: 274
Pridružen/a: 23 nov 2019 11:49

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Sahbaz » 19 jul 2021 20:37

ZVORNIK! U naselju Čelišmani završeno asfaltiranje puta.

U zvorničkoj mjesnoj zajednici Đulići, zaseok Čelišmani, puštena je u promet novoizgrađena dionica puta koja povezuje naselja Mahmutovići i Čelišmani sa regionalnim putem Sapna – Zvornik.

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić posjetio je povratničku zajednicu u ovim naseljima i svečano pustio u promet putni pravac, koji je od velikog značaja za povratnike.

– U zvorničkim naseljima je ostvaren značajan povratak. Kada im dođete u posjetu vidite mladost i entuzijazam mladih da nešto urade u svojoj zajednici. Mjesnu zajednicu Đulići u projektima pomaže i dijaspora, tako da se svi projekti realiziraju udruživanjem sredstava povratnika, dijaspore i institucija BiH. Danas smo, zapravo, povratnicima ovog kraja poklonili bajramski poklon, koji će im značajano olakšati odlazak i dolazak do Sapne i Zvornika – kazao je Ramić, saopćeno je iz Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.
https://deblokada.com/zvornik-u-naselju ... anje-puta/

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la atif » 22 jul 2021 11:52

Akcija Centra za dijasporu: Bajramske paketići i vraćanje aktivističkog duha među Bošnjake
Centar za dijasporu „Mreža“ pokrenut je prije šest mjeseci, ali aktivizam na terenu koji pokazuju je više nego pohvalan. Osim predavanja o bošnjačkom identitetu i izložbe „Bosanski jezik“ kojom obilaze Bosnu i Hercegovinu, kažu da im posebno zadovoljstvo pričinjava uveseljavanje povratničke djece što osiguravaju direktno povezujući dijasporu sa domovinom.

Centar za dijasporu Mreža, prvi dan Kurban bajrama posjetio je Medžlis Islamske zajednice Glamoč, te tom prilikom podijelio 110 bajramskih paketića. Pokrovitelji su bili Džemat „Salzburg“, Merhamet „Salzburg“ i Aktiv žena „Hazreti Aiša“.

Podjela paketića bila je samo jedna u nizu koju su aktivisti ovog udruženja poduzeli ovih dana u povratničkim sredinama. Cilj im je povezati dijasporu sa domovinom, posebno se fokusirajući na povratničke sredine. Osim prigodnih predavanja o bošnjačkom identitetu ovaj Centar održava i „Dane bosanskog jezika“ koji se izložbom „Bosanski jezik“ trenutno održavaju u Sanskom Mostu. Kažu da je odjednom otpuštena velika količina entuzijazma i dobre volje za povezivanjem i saradnjom bez obzira na granice i države u kojima Bošnjaci žive. Aktivisti ovog Centra na čelu s predsjednikom Adisom Tanovićem rekli su nam da je na terenu održan veliki broj sastanaka na kojima su dogovorene dalje aktivnosti.

„O tome ne želimo za sada govoriti i otkrivati detalje. Kao što smo rekli na početku ovog projekta i prilikom osnivanja Centra, mi želimo realizirati projekte, a ne samo pričati o njima. Imate situaciju u kojoj neki mnogo najavljuju, a zatim to ostane samo iznevjereno obećanje i ljudi se razočaraju. Na taj način ubija se aktivistički duh koji se bazira na volonterizmu, ali prije svega na ljubavi prema našem narodu gdje god se nalazio. U ovom slučaju, našem slučaju, Bošnjaci pomažu Bošnjacima, nema niti jedne druge uključene strane, a time želimo potaknuti ne samo međubošnjačku solidarnost, već i međubošnjački dijalog. Pred nama su veliki projekti, to je jedino što mogu u ovom trenutku reći“, rekao je predsjednik Centra za dijasporu „Mreža“ Adis Tanović.

Prvi dan Kurban bajrama, Centar za dijasporu Mreža posjetio je i Medžlis Islamske zajednice Prozor, tačnije povratnička sela Here, Šike, Kute i centar Prozora, te tom prilikom podijelio 100 bajramskih paketića. Pokrovitelji su bili Džemat „Salzburg“, Merhamet „Salzburg“, Aktiv žena „Hazreti Aiša“ i Džemat „Balingen“.

Nekoliko dana ranije u Ferhadija džamiji u Banja Luci mektebskoj djeci podijelili su 90 bajramskih paketića. Pokrovitelji su bili Džemat „Portland“ i Humanitarno udruženje „Medaljon“ iz Austrije. Jasmin ef. Poturović, imam u džamiji Ferhadija, istakao je da ovakva posjeta mnogo znači našoj djeci koja su ostala i žive u ovom gradu, koja u džamiji uče o vjeri, jeziku i svemu ostalom što je potrebno kako bi šačuvali svoj identitet u gradu u kojem su sada brojčana manjina.

Na teritoriji koju pokriva Medžlis Islamske zajednice Prijedor obezbjedili su 120 bajramskih paketića. Prva podjela paketića bila je u Džematu „Hambarine“, a bila su prisutna i djeca iz tri susjedna džemata, Čarakovo, Rakovčani i Rizvanovići. Druga podjela paketića održala se u Džematu „Donja Ljubija Islam“. Pokrovitelji su bili Općina Doboj Istok na čelu sa načelnikom Kemalom Bratićem, Džemat „Enschede“ Holandija, Džemat „Lucern“, Mersida Đedović iz Holandije, Džemat „Dorbirn“ iz Austrije i Arijana Denić iz Holandije.

Za djecu sa teritorije koju pokrivaju Medžlis Islamske zajednice Bosanska Dubica i Bosanska Kostajnica obezbjedili su ukupno 205 bajramskih paketića. Pokrovitelji dodjele paketića u Bosanskoj Kostajnici bio je Džemat „Sabur“ na čelu da Fikret ef. Arnautom, a u Bosanskoj Dubici Općina Travnik na čelu sa načelnikom Kenanom Dautovićem, Džemat „Ulm“ na čelu sa hafizom Samirom Haskićem i Islamski centar „Bošnjak de Moines“.

Na teritoriji koju pokriva Medžlis Islamske zajednice „Bosanski Novi“ obezbjedili su 150 bajramskih paketića. Jedan dio paketića podijeljen je u džematu „Blagaj Japra“ kao i u drugim džematima sa teritorija ovog Medžlisa. Pokrovitelji su bili Općina Sanski Most na čelu sa načelnikom Farisom Hasanbegovićem, Bošnjaci Klagenfurta, Džemat „Dizeldorf“, Džemat „Hidaje“ iz Minhena, Reuf Avdić iz Ingolstadta i Džemat „Kamp-Lintfort“.
https://stav.ba/vijest/akcija-centra-za ... njake/3397

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la atif » 22 jul 2021 12:22

Imami Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo posjetili Gacko, Bileću i Trebinje i uručili stipendije djeci povratnika
U posjeti medžlisima u istočnoj Hercegovini danas je boravila delegacija MIZ Sarajevo i Muftijstva mostarskog. Cilj ove posjete bio je upoznavanje sa životom povratnika te uručivanje stipendija djeci povratnika, kao i posjeta nani Fati, jednoj od prvih povratnika u Bileću.

Prema riječima glavnog imama MIZ Gacko Sadeta ef. Bilalića, koji je bio domaćin, na početku same posjete Hercegovini održan je prijem u Upravnoj zgradi MIZ Gacko, nakon toga u džamiji Mehmed-age Zvizdića u Kuli Fazlagića obavljen je namaz i uručene su stipendije za djecu koja pohađaju školu, prigodni pokloni za predškolsku djecu i omladinu, te poklon mladom bračnom paru koju očekuju prinovu za mjesec dana.
Posjetili nanu Fatu

– U Bileći, delegacija je posjetila nanu Fatu Jaganjac, koja čuva ključeve naše gradske džamije i jedna je od prvih povratnika u općini Bileća. Nani Fati je uručen prigodan poklon, kao i nani Safiri i njenom unuku. Na području Trebinja uručene su stipendije za troje djece školskog uzrasta koji žive u ovom gradu. Stipendija je uručena i djevojčici Asji, koja živi na Ivanici, samoj granici BiH i Hrvatske – izjavio je ef Bilalić i dodao da je zahvalan na posjeti sarajevskim imamima na čelu sa glavnim imamom dr Abdulgafarom Velićem Istočnoj Hercegovini.

– Svojom posjetom su donijeli radost za povratničku djecu kroz stipendije i darove koje su im uručili. Trudili smo se da im pokažemo sve ono što karakteriše Istočnu Hercegovinu i njene ljepote. Našu saradnju ćemo nastaviti kroz određene projekte koje će MIZ Sarajevo podržati. Sarajevski imami su danas praktično pokazali kako se daje stvarna podrška kolegama u Rg i hvala im na tome – istakao je ef. Bilalić.

Muftija mostarski Salem ef. Dedović rekao je da je zaista lijep gest koji su učinili sarajevski imami.

– Ovo je jedna zaista lijepa gesta, gesta ljubavi, pažnje, solidarnosti i dobročinstva. Ovim naš glavni grad, naš centar iskazuje svoja osjećanja prema ovim rubnim prostorima, gdje je manji broj ljudi. Ali evo sretni smo što poslijednjih godina imamo značajan broj djece. U Gacku devetoro, u Trebinju troje, pa i ovdje u područnoj školi na Ivanici jedno. To su stvari koje ulijevaju nadu i optimizam da če se ova zajednica širiti i razvijati, jer imamo mlade ljude koji su spremni nositi se sa svim izazovima života nba ovim rubnim područjima – izjavio je muftija Dedović.

Glavni imam MIZ Sarajevo dr Abdulgafar Velić naveo je da je MIZ Sarajevo prisutan na ovim prostorim u mnogim aktivnostima.
Pripremili stipendije

– Ova današnja akcija je ipak malo drugačija. Sarajevski imami su od svojih sredstava pripremili stipendije i svakom školarcu, i prigodne poklone za svu ostalu djecu na području Gacka, Trebinja, Ivanice i Bileće. Stoga ova posjeta nosi jednu posebnu težinu i emocije“, zaključio je ef. Velić

Delegaciju MIZ Sarajevo sačinjavali su glavni imam dr Abdulgafar Velić, pomoćnici glavnog imama Amar Bašić, Elvedin Klisura, Miralem Babajić, Malik Šljivo, sekretar medžlis Muhamed Memić, imami Mehidim Bešlić, Muhamed Hafizović, Rijad Đedović, Ferid Ganić, kao i učači Kur’ana i ilahija Mustafa Isaković i Resul Alić, dok su delegaciju Muftijstva mostarskog činili muftija mostarski Salem-ef Dedović i Ilham Puce, rukovodilac službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva mostarskog
https://sarajevskimedzlis.ba/imami-medz ... tipendije/

Avatar
Mostar95
Član
Postovi: 71
Pridružen/a: 15 apr 2021 02:03

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Mostar95 » 31 jul 2021 16:00

Malta na Žovnici!

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Zmaj » 05 aug 2021 21:42

Video koji vas neće ostaviti ravnodušnim, pogledajte i podjelite jer možda vi budete sevepom da sutra budemo sa našim povratnicima i budemo uz njih u ovom teškom vaktu po njih.
Onda kada su im svi okrenuli leđa ostavili ih na milost i nemilost, budite vi oni koji će im vratiti osmjeh na lice i toplinu i njihova napaćena srca.
Udruženje Građana Svjetlo iz Sarajeva vas poziva da budete dio tima i dio humane misije.
Allah vam dao svako dobro.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Odgovorite