☑ Pravila foruma i savjeti

Ekonomija Bosne i Hercegovine

Moderator/ica: abu seid

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Drina » 29 apr 2013 13:44

Dezidijat je napisao/la:i ja sam cuo od jednog cete sto radi sa mnom, da njegovi iz visegrada,foce i okoline idu radit u gorazde,krivo mi je ali opet razumijem menadzmentu tih firmi trebaju radnici ne mogu oni molit Bosnjake iz drugih gradova da dodju u Gorazde iznajme stanove i rade u njihovim firmama - kad ljudi to nece.
Istina. Imam rodaka koji zivi u Hadzicima i mogao se zaposliti u Gorazdu (Bekto) ali je to odbio. Zavrsio fakultet u septembru prosle godine i jos uvjek "ceka" posao i zivi kod roditelja. Kaze radio bi negdje u Sarajevu. Daleko mu Gorazde. Meni nerazumljivo. Slaba je mobilnost kod ljudi u Bosni. Mozda bi trebalo vise kao na zapadu. Napuni 18 i odmah ide iz kuce i snalazi se.


.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la e-din » 29 apr 2013 13:52

Drina je napisao/la:
Dezidijat je napisao/la:i ja sam cuo od jednog cete sto radi sa mnom, da njegovi iz visegrada,foce i okoline idu radit u gorazde,krivo mi je ali opet razumijem menadzmentu tih firmi trebaju radnici ne mogu oni molit Bosnjake iz drugih gradova da dodju u Gorazde iznajme stanove i rade u njihovim firmama - kad ljudi to nece.
Istina. Imam rodaka koji zivi u Hadzicima i mogao se zaposliti u Gorazdu (Bekto) ali je to odbio. Zavrsio fakultet u septembru prosle godine i jos uvjek "ceka" posao i zivi kod roditelja. Kaze radio bi negdje u Sarajevu. Daleko mu Gorazde. Meni nerazumljivo. Slaba je mobilnost kod ljudi u Bosni. Mozda bi trebalo vise kao na zapadu. Napuni 18 i odmah ide iz kuce i snalazi se.


.
imam kolege koji putuju 150,120, 80,... km U JEDNOM PRAVCU DNEVNO!

to je ovdje sasvim normalno. mislim da ne bi ni u bosni bio problem putovati od sarajeva do gorazda kad bi to islo nekim autoputom. mislim da se tu radi o vremenu koje se izgubi. sve do sat vremena (u jednom pravcu) je jos nekako ok. ali to je na relaciji gorazde-sarajevo bez nekog novog autoputa ili brzog puta u momentu neostvarivo.

Avatar
ljiljan89
Član
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 feb 2013 14:04
Lokacija: Sarajevo

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la ljiljan89 » 29 apr 2013 14:26

e-din je napisao/la:
Drina je napisao/la:
Dezidijat je napisao/la:i ja sam cuo od jednog cete sto radi sa mnom, da njegovi iz visegrada,foce i okoline idu radit u gorazde,krivo mi je ali opet razumijem menadzmentu tih firmi trebaju radnici ne mogu oni molit Bosnjake iz drugih gradova da dodju u Gorazde iznajme stanove i rade u njihovim firmama - kad ljudi to nece.
Istina. Imam rodaka koji zivi u Hadzicima i mogao se zaposliti u Gorazdu (Bekto) ali je to odbio. Zavrsio fakultet u septembru prosle godine i jos uvjek "ceka" posao i zivi kod roditelja. Kaze radio bi negdje u Sarajevu. Daleko mu Gorazde. Meni nerazumljivo. Slaba je mobilnost kod ljudi u Bosni. Mozda bi trebalo vise kao na zapadu. Napuni 18 i odmah ide iz kuce i snalazi se.


.
imam kolege koji putuju 150,120, 80,... km U JEDNOM PRAVCU DNEVNO!

to je ovdje sasvim normalno. mislim da ne bi ni u bosni bio problem putovati od sarajeva do gorazda kad bi to islo nekim autoputom. mislim da se tu radi o vremenu koje se izgubi. sve do sat vremena (u jednom pravcu) je jos nekako ok. ali to je na relaciji gorazde-sarajevo bez nekog novog autoputa ili brzog puta u momentu neostvarivo.
cestovna udaljenost sarajeva i gorazda je oko 70km i skontaj oba pravca je jednako 140km. uzmi u obzir cestu, cijenu goriva kao i plate.. jednostavno se ne isplati putovati toliko osim ako nemas jeftin prijevoz. ne znam kakvo je stanje sa busem ili nekim drugim prijevoznim sredstvom ali u bosni se ne isplati prelaziti velike razdaljine osim ako nije bas neka paprena plata, a obicnim radnicima sigurno nije.
Bog Bosna i Bošnjaci

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Drina » 29 apr 2013 15:44

ljiljan89 je napisao/la: cestovna udaljenost sarajeva i gorazda je oko 70km i skontaj oba pravca je jednako 140km. uzmi u obzir cestu, cijenu goriva kao i plate.. jednostavno se ne isplati putovati toliko osim ako nemas jeftin prijevoz. ne znam kakvo je stanje sa busem ili nekim drugim prijevoznim sredstvom ali u bosni se ne isplati prelaziti velike razdaljine osim ako nije bas neka paprena plata, a obicnim radnicima sigurno nije.

Ne mora putotovati. Iznajmi stan u GZ i to je to. S platom od preko 1300-1500KM to nije nikakav problem.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ljiljan89
Član
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 feb 2013 14:04
Lokacija: Sarajevo

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la ljiljan89 » 29 apr 2013 16:29

Drina je napisao/la:
ljiljan89 je napisao/la: cestovna udaljenost sarajeva i gorazda je oko 70km i skontaj oba pravca je jednako 140km. uzmi u obzir cestu, cijenu goriva kao i plate.. jednostavno se ne isplati putovati toliko osim ako nemas jeftin prijevoz. ne znam kakvo je stanje sa busem ili nekim drugim prijevoznim sredstvom ali u bosni se ne isplati prelaziti velike razdaljine osim ako nije bas neka paprena plata, a obicnim radnicima sigurno nije.

Ne mora putotovati. Iznajmi stan u GZ i to je to. S platom od preko 1300-1500KM to nije nikakav problem.
daj boze da su tolike plate. prijatelj mi jedan rece da su dosta niske
Bog Bosna i Bošnjaci

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Drina » 29 apr 2013 18:11

Zavisi sta radis. On je masinski inzenjer i tolike su plate u kompaniji Bekto

http://bekto.com/page/index.php/ba
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Dezidijat » 29 apr 2013 18:41

Drina je napisao/la:
Dezidijat je napisao/la:i ja sam cuo od jednog cete sto radi sa mnom, da njegovi iz visegrada,foce i okoline idu radit u gorazde,krivo mi je ali opet razumijem menadzmentu tih firmi trebaju radnici ne mogu oni molit Bosnjake iz drugih gradova da dodju u Gorazde iznajme stanove i rade u njihovim firmama - kad ljudi to nece.
Istina. Imam rodaka koji zivi u Hadzicima i mogao se zaposliti u Gorazdu (Bekto) ali je to odbio. Zavrsio fakultet u septembru prosle godine i jos uvjek "ceka" posao i zivi kod roditelja. Kaze radio bi negdje u Sarajevu. Daleko mu Gorazde. Meni nerazumljivo. Slaba je mobilnost kod ljudi u Bosni. Mozda bi trebalo vise kao na zapadu. Napuni 18 i odmah ide iz kuce i snalazi se.


.
Ja takvih slucajeva znam koliko hoces.Poznajem mladih ljudi,mojih godina i malo starijih sto su diplomirali farmaciju pa i na biroima su imaju ponude ali nece izvan Sarajeva pa niza platu od 2000KM,poznajem doktora kojem su nudili odlican posao u KB Zenica ali je ostao da radi u SJJ za 500KM manju platu i manje privilegija jer nije htio na "selo" iz carsije..u sustini hocu da kazem,ko hoce nadje nacin ko nece nadje razlog!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 30 apr 2013 00:10

Ja znam slučaj da učiteljica iz Sarajeva ide iz Sarajeva u BPK da predaje. Tačnije znam 2 takva slučaja. Jasno je da je naš narod faličan što se tiče mobilnosti, ali evo ipak ima i izuzetaka.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ljiljan89
Član
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 feb 2013 14:04
Lokacija: Sarajevo

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la ljiljan89 » 30 apr 2013 01:17

amkos je napisao/la:Ja znam slučaj da učiteljica iz Sarajeva ide iz Sarajeva u BPK da predaje. Tačnije znam 2 takva slučaja. Jasno je da je naš narod faličan što se tiče mobilnosti, ali evo ipak ima i izuzetaka.
jedna moja profesorica je dolazila iz konjica u sarajevo... ne kazem da nema ali tesko da je isplatljivo ljudima ako nemaju jeftin prijevoz
Bog Bosna i Bošnjaci

enis1991
Član
Postovi: 335
Pridružen/a: 24 nov 2012 21:16

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la enis1991 » 30 apr 2013 02:30

Ne znam zašto bi bio problem i preseliti se u Goražde. Jako lijep grad. Kad naši ljudi idu u inostranstvo da rade za male pare najgore poslove , ne shvatam kako neko ko ima mogućnosti da dobije posao u jednom Goraždu tamo neće da živi i ostaje u Sarajevu bez posla. Zamislite jednog Goražde koje bi imalo nekih 100.000 stanovnika. Četnici nebi smjeli da pisnu. Drago mi je radi Goraždana . Iako su plate relativno male , čini se da je progres napravljen.

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la e-din » 30 apr 2013 11:19

jack evo i ovi poceli da kradu tvoju rijec :)
Nakon autoputa "poklapaju" energetiku: Turska kompanija Cengiz želi da učestvuje u gradnji bloka 7 u Tuzli
- See more at: http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i- ... OaAEh.dpuf
http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i- ... tuzli.html

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 30 apr 2013 12:50

Jack moraš zaštititi svoju riječ "Poklapanje".

Register trade mark "Poklapanje", by Jack. :respekt:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Drina » 30 apr 2013 14:26

enis1991 je napisao/la:Ne znam zašto bi bio problem i preseliti se u Goražde. Jako lijep grad. Kad naši ljudi idu u inostranstvo da rade za male pare najgore poslove , ne shvatam kako neko ko ima mogućnosti da dobije posao u jednom Goraždu tamo neće da živi i ostaje u Sarajevu bez posla. Zamislite jednog Goražde koje bi imalo nekih 100.000 stanovnika. Četnici nebi smjeli da pisnu. Drago mi je radi Goraždana . Iako su plate relativno male , čini se da je progres napravljen.
Razlog lezi u izuzetno slaboj mobilinosti naseg naroda. Ima vise faktora a jedan od njih je i losa putna infrastruktura. Ne postoje brze prometnice i efikasna mreza tako da je 50KM neka velika daljina. Drugi faktor je mentalna zatucanost(da upravo to) naseg naroda. Kao sto rece Dezidijat. Nece ljudi na "selo".

Iskreno nigdje nisam vidio toliko kompleksa u vezi toga. Jos je to smjesnije jer u Bosni su vecinom mali gradovi i smjesno je tu pricati o nekoj relaciji selo-grad. Ljudi preziru neke osobe koje zive 5-10km od njih. Pricao sam s tipom koji zivi u Hrasnom i kaze ima 10 godina kako nije isao dalje od Stupa. Kaze dalje je sve selo pa sta ce tamo. Meni je taj lik mentalno ogranicen. Niti bih volio zapolisti niti bih volio raditi s njim jer on jednostvano nije sposoban da izade iz nekih zadatih okvira. Znate ono : "think out of the box".

Mozda je i to jedna komunisticka zaostavstina. Ogranicavanje ljudi u svakom obliku. "Da ne skrenu s puta".

Sto se tice Gorazda. Danas je to jedan od najproduktivnijih gradova u Bosni. Imaju nekoliko solidnih firmi; Emco, Pobjeda, Ginex, Becto i sada ova Asa prevent... U ovoj zadnjoj nisu velike plate ali tu vecinom rade zene(600+) i to dode kao druga plata u porodici. Plate u ovim drugim su iznad prosjecne.

Stanje nije zadovoljavajuce ali ide ka boljem. Kao i u svemu treba gledati gdje je bila polazna tacka a u ovom slucaju onda je bila ispod nule. Potrebno je malo vise ovih malih i srednjih firmi. Pisao sam i ranije da postoji nalaziste gipsa kod Ustikoline gdje bi se moglo zaposliti 100-injak osoba. Francuski La Farge je kruzio oko toga ali su kasnije oreuzeli nalaziste u Kulen Vakufu.


Stanje zaposleni/nezaposleni u Gorazdu.
http://www.szzbpk.ba/statistika/statistika_mart2013.pdf
Biće onako kako Bošnjaci odluče

enis1991
Član
Postovi: 335
Pridružen/a: 24 nov 2012 21:16

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la enis1991 » 30 apr 2013 17:35

Meni je davno jedan čovjek rekao citiram " Sarajevo je jedno obično selo" . Nisam tada znao šta je time htio reći , i zašto bi uostalom to rekao za glavni grad u kojem je i sam rodjen. Polako sve više i više počinjem da shvatam. Naime ovi "građani" imaju tolike komplekse od sela i manjih gradova da je to nevjerovatno . Kao da su oni viša rasa.

Neki čak govore da " neće u torove" i da se nece izjasniti kao Bošnjaci , Srbi i Hrvati. Da li to znači da sam ja kao Bošnjak ovca? Kažu čovjek prije svega , pa da li to znači da sam ja kao Bošnjak majmun, a ne čovjek? Sami ustvari tim floskulama impliciraju da se većina u BiH koje će se izjasniti kao Bošnjaci nisu ljudi i da se svrstavaju u torove.

Ovdje ljudi zaista ne paze šta govore. Mnogi od njih nisu makli dalje od Stupa da , ali trebaju da odu do nekih drugih evropskih prijestolnica , i da shvate da je Sarajevo za jedan Istanbul , Beč, Budimpeštu obično selo .

Nažalost mi smo sami krivi za sve .

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 30 apr 2013 18:37

Loša putna infrastruktura je takodje problem. Evo ti moj primjer , prije par mjeseci sam išao do Goražda , trebalo mi (nam) je oko 1,5 sat otprilike. Pa to je predaleko. Pitanje je kad ću opet ići prema Goraždu. A na karti je Sarajevo od Goražda udaljeno možda 2, 3 cm. A toliko se putuje, pa to je sramota.

Takodje i nedostatak finansija, valja imat auto, točit gorivo itd..Onaj ko radi može i putovati, a onaj ko neradi bogami on je silom prilika "ograničen". I to je tako.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Dezidijat » 30 apr 2013 22:05

amkos je napisao/la:Loša putna infrastruktura je takodje problem. Evo ti moj primjer , prije par mjeseci sam išao do Goražda , trebalo mi (nam) je oko 1,5 sat otprilike. Pa to je predaleko. Pitanje je kad ću opet ići prema Goraždu. A na karti je Sarajevo od Goražda udaljeno možda 2, 3 cm. A toliko se putuje, pa to je sramota.

Takodje i nedostatak finansija, valja imat auto, točit gorivo itd..Onaj ko radi može i putovati, a onaj ko neradi bogami on je silom prilika "ograničen". I to je tako.
U potpunosti razumijem sta zelis reci,medjutim nije tu stvar samo oko putovanja.Rijec je o tome da mnogi mladi ljudi i ljudi srednjih godina ne zele da iznajme stan i zive u gradu kojem im se nudi posao.Ja znam zenicana koji su odselili u Sanski Most radi posla,imaju stan ili kucu u ZE ali u S.Mostu zive pod kirijom jer ide im staz,imaju platu koja i nije Bog zna sta!Ali sabiraju radno iskustvo i barem zive ne sjede ucahureni u svojoj sredini.Moja rodica se preselila u Duvno i radila za platu od 900KM u apoteci,placala kiriju i sve to ali je skupila iskustvo u radnoj knjizici i sada kada aplicira u Maglaju,Zenici ,Doboju Sarajevu ima odlicne odgovore jer je farmaceut sa randim iskustvom a to nije zvanje na odmet. Medjutim da je sjedila u Zenici samo i cekala konkurs par godina bi izgubila ...ovo je smao primjer ono sto trubim - moramo postat vise fleksibilniji i mobilniji a sto fakat nismo. Ja sam sa 23 godine bio na brodu koji je kruzio oko juznog pola i gledo BH na mapi svijeta, ne radi avanture vec radi para i radnog iskustva.Mogao sam ostat i kuci i jadikovat zivit u stanu mame i babe ali nisam htio iz inata.Jack mene zna prije par godina dok sam u Makedoniji i na Kosovu zivio nisam uzivao tu,bio sam i sam ali jbga para je kapala i radno iskustvo nove veze i poznanstva su me odvela dalje nove poslovne ponude i sl..ovo je moja poruka svima mobilnost i fleksibilnost su odlike karaktera jedne uspjesne osobe.(mojne sad mislit da serem il nesta al kazem jbga you get the point)

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Drina » 01 maj 2013 13:41

Mobilinost i fleksibilnost su must u danasnjem dobu. Isto kao sto je must pricati nekoliko jezika. Pricati engleski (za one ciji to nije maternji jezik) se smatra u danasnje doba kao nesto sasvim prirodno. Bezbroj puta na ulici, poslu ili bilo gdje zapocenem razgovor na engleskom s nekim koga ne poznajem. Uopste se ne pita pricas li engleski. To se podrazumjeva. Niko ne trazi da budes perfektan jer svako zna da to nije tvoj maternji jezik ali ocekuje da mozes voditi dijalog.

Vremena se mjenjaju i vise se ne moze zivjeti/ponasati kao prije 50 ili vise godina. Moras bit mobilan i fleksibilan. U bivsem komi sistemu je “radno” vrijeme bilo fiksno, nije se trebalo znati vise stranih jezika, nisi morao puno putovati. To je proslo, zavrseno.

Kao sto rekoh ja nikad ne bi ulazio u poslovni odnos s onim likom iz Hrasnog. On je ogranicen za mene. Zamisli kako bi on poslovao s nekim iz Indije, Kine ili Brazila ako se “boji” otici dalje od Stupa? Njegov najveci poslovni dohvat moze biti neka mini cevabdzinica, ako i to.

Nakon studija sam mogao zivjeti kod roditelja i ici odatle na posao ali ja sam prvom prilikom iznajmio stan iako sam tako gubio novac. Ali dobijes na nekim drugim stvarima. Moras se osamostaliti sto prije i stvarati svoj put. Nema druge.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la sarajlija » 01 maj 2013 17:24

Evo kako njih treba unistavat, jednostavno stvoris bolju ekonomsku klimu u federaciji i nedas potpis sa MMf-om a oni nek se snalaze.

"Aranžman s MMF-om je, kaže, dio ukupnog projekta stabilizacije javnih finansija i ukoliko se to ne desi, doći će u problem teškog funkcioniranja institucija ne samo u RS-u.

Po informacijama bh.medija, zakoni koji su došli na potpis kod predsjednika Federacije BiH su na čekanju, jer bez Budimirovog potpisa ne mogu biti objavljeni u “Službenom glasniku”.

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/14409 ... voima.html
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5854
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Abidaga » 13 maj 2013 22:39

ERT6jSFn580

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Dezidijat » 14 maj 2013 22:06

sarajlija je napisao/la:Evo kako njih treba unistavat, jednostavno stvoris bolju ekonomsku klimu u federaciji i nedas potpis sa MMf-om a oni nek se snalaze.

"Aranžman s MMF-om je, kaže, dio ukupnog projekta stabilizacije javnih finansija i ukoliko se to ne desi, doći će u problem teškog funkcioniranja institucija ne samo u RS-u.

Po informacijama bh.medija, zakoni koji su došli na potpis kod predsjednika Federacije BiH su na čekanju, jer bez Budimirovog potpisa ne mogu biti objavljeni u “Službenom glasniku”.

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/14409 ... voima.html

Mislim,da cetnitet moze iznaci nove kreditore i nova zaduzenja i bez potpisa od federacije.Mozda, jedino ako im je stalo da dobiju kredit od MMF-a ali mislim da je i federacija u krizi tako da nece moci iskoristit ovu situaciju da ucjene cetnitet da recimo pristanu na jedinstveni maticni broj ili da vrate neke nadleznosti na nivo drzave..nazalost

Odgovorite