☑ Pravila foruma i savjeti

Turizam i odmor u Bosni

Moderator/ica: abu seid

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 23 aug 2017 21:52

BiH bilježi porast posjeta turista u odnosu na prošlu godinu

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, turisti su u prva dva kvartala ostvarili 1.128.476 noćenja, što je više za 11 posto nego u istom periodu 2016. godine.

Broj noćenja domaćih turista veći je za 2,5 posto, dok je broj noćenja stranih turista veći za 15,4 posto.

U ukupno ostvarenom broju noćenja, učešće domaćih turista je 31,5 posto, a stranih 68,5 posto, prenosi “Fena”…

U strukturi noćenja stranih turista, najviše noćenja ostvarili su turisti iz Hrvatske – 15,3 posto, a slijede turisti iz Srbije 10,2 posto, Turske 7,9 posto, Italije 5,7 posto, Slovenije 5,5 posto, Njemačke četiri posto, Ujedinjenih Arapskih Emirata 3,8 posto i Južne Koreje 3,6 posto, dok su turisti iz ostalih zemalja ostvarili 44 posto noćenja.

Što se tiče dužine boravka stranih turista u BiH u prvom polugodištu, na prvom mjestu je Irska sa prosječnim zadržavanjem od 3,6 noći, slijede Kuvajt sa 3,3 noći, Katar sa 3,2 noći, Bahrein i Malta sa po 3,1 noći, te Rumunija i Iran sa po tri noći.

Prema vrsti smještajnog objekta, najveći broj noćenja ostvaren je u okviru djelatnosti hoteli i sličan smještaj sa učešćem od 93,1 posto.

BiH je u junu posjetilo 125.616 turista, što je manje za 8,9 odsto u odnosu na maj, te 20 posto više u odnosu na juni 2016. godine.

Turisti su u junu ostvarili 243.477 noćenja, što je manje za 8,9 odsto u odnosu na maj, ali je više za 17,5 posto u odnosu na juni prošle godine.

U ukupno ostvarenom broju noćenja u ovom periodu učešće domaćih turista je 27,4 posto, a stranih 72,6 posto.

Broj noćenja domaćih turista u junu manji je za 24,4 posto u odnosu na maj, te manji za 4,2 posto u odnosu na juni lani, dok je broj noćenja stranih turista manji za 1,3 posto u odnosu na maj, ali je veći za 28,5 posto u odnosu na juni prošle godine.

U strukturi noćenja stranih turista, najviše noćenja ostvarili su turisti iz Srbije – 9,4 posto, slijede turisti iz Poljske 9,3 posto, Hrvatske 7,9 posto, Italije 6,5 posto, Turske 5,5 posto, Slovenije 5,2 posto, te SAD 4,9 posto, dok su turisti iz ostalih zemalja ostvarili 51,3 posto noćenja.

Što se tiče dužine boravka stranih turista u BiH u junu, na prvom mjestu je Irska sa prosječnim zadržavanjem od 3,9 noći, slijede Katar sa 3,4 noći, Bahrein sa 3,3 noći, Kuvajt i Iran sa po 3,2 noći, te Rumunija sa 3,1 noć.

http://www.haber.ba/biznis/biznews/4926 ... slu-godinu
Samo BiH.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Drina » 03 sep 2017 13:18

Praca - 30km od Sarajeva

http://visitpraca.com/
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 11 sep 2017 20:47

Prilog jednog Arapskog Turiste: Mostar (Fejiceva i Stari Grad, pa onda na Jagnjetini u Jablanici, pa na Ilidzi).
Ne mogu razumjeti nista sta govori - ali osjeti se da turisticki gleda sve sta ima po BiH.

Fino za pogledati. A jes lijepa ova BiH, ko kad jes.

Mc65p_csuc0
Samo BiH.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 11 sep 2017 21:21

Evo jos jedan video prilog iz avgusta 2017 - momak i cura iz Engleske cini mi se (po naglasku). Vrijedi pogledati da vidis kako BiH dozivljavaju turisti.
U ovom slucaju, krenuli su iz Dubrovnika u Mostar autobusom, prespavali jednu noc u Mostaru i nastavili dalje prema Splitu.
Svidjela im se hrana.

Na kraju videa govore kako moraju pritegnuti kais jer im je Hrvatska bila mnogo skuplja nego sto su ocekivali i kako je mnogo jeftinije bilo u Mostaru nego u Dubrovniku.
Bitno je pogledati malo stvari sa stanovista turista da bi znao sta fali i sta ne.

Y2egJNsor1w
Samo BiH.

Burek
Član
Postovi: 610
Pridružen/a: 29 apr 2017 20:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Burek » 11 sep 2017 21:26

Kad se od Doboj Juga magistralom ide za Bosanski Brod gdje ima sve nasi restorana, prodavnica i kafica? Ja inace uvjek stanem kod Restorana Dallas prija Doboja. A nedavno sam video da u Kotorskom i kod Dervente ima Bingo. Sta ima jos na tom putu i pored Bingo u Kotorskom na primer? Ima jos koji nas u Doboju i jesul one HIFA benzinske u FBiH?

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 11 sep 2017 21:42

BosnjackaHercegovina je napisao/la:Evo jos jedan video prilog iz avgusta 2017 - momak i cura iz Engleske cini mi se (po naglasku). Vrijedi pogledati da vidis kako BiH dozivljavaju turisti.
U ovom slucaju, krenuli su iz Dubrovnika u Mostar autobusom, prespavali jednu noc u Mostaru i nastavili dalje prema Splitu.
Svidjela im se hrana.

Na kraju videa govore kako moraju pritegnuti kais jer im je Hrvatska bila mnogo skuplja nego sto su ocekivali i kako je mnogo jeftinije bilo u Mostaru nego u Dubrovniku.
Bitno je pogledati malo stvari sa stanovista turista da bi znao sta fali i sta ne.

Y2egJNsor1w
A jest lijep ovaj Mostar :mrgreen:
A što se tek dobro jede kod Bjanke :D
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la JuzniDoboj » 11 sep 2017 23:22

Gorcin je napisao/la:
BosnjackaHercegovina je napisao/la:Evo jos jedan video prilog iz avgusta 2017 - momak i cura iz Engleske cini mi se (po naglasku). Vrijedi pogledati da vidis kako BiH dozivljavaju turisti.
U ovom slucaju, krenuli su iz Dubrovnika u Mostar autobusom, prespavali jednu noc u Mostaru i nastavili dalje prema Splitu.
Svidjela im se hrana.

Na kraju videa govore kako moraju pritegnuti kais jer im je Hrvatska bila mnogo skuplja nego sto su ocekivali i kako je mnogo jeftinije bilo u Mostaru nego u Dubrovniku.
Bitno je pogledati malo stvari sa stanovista turista da bi znao sta fali i sta ne.
A jest lijep ovaj Mostar :mrgreen:
A što se tek dobro jede kod Bjanke :D
Zasto se vidi na 7:00 voda JANA? Sta ce nam to ustasko smece? Sta fali jednoj Oazi? :gut:
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 11 sep 2017 23:55

JuzniDoboj je napisao/la:
Gorcin je napisao/la:
BosnjackaHercegovina je napisao/la:Evo jos jedan video prilog iz avgusta 2017 - momak i cura iz Engleske cini mi se (po naglasku). Vrijedi pogledati da vidis kako BiH dozivljavaju turisti.
U ovom slucaju, krenuli su iz Dubrovnika u Mostar autobusom, prespavali jednu noc u Mostaru i nastavili dalje prema Splitu.
Svidjela im se hrana.

Na kraju videa govore kako moraju pritegnuti kais jer im je Hrvatska bila mnogo skuplja nego sto su ocekivali i kako je mnogo jeftinije bilo u Mostaru nego u Dubrovniku.
Bitno je pogledati malo stvari sa stanovista turista da bi znao sta fali i sta ne.
A jest lijep ovaj Mostar :mrgreen:
A što se tek dobro jede kod Bjanke :D
Zasto se vidi na 7:00 voda JANA? Sta ce nam to ustasko smece? Sta fali jednoj Oazi? :gut:
To nisi vidio u ovom Engleskom prilogu nego u onom od onog Arapina iznad. Jeste na 7 minuti ima Jana - ne zna jadni Arapin da su mu podmetnuli haram vodu. :D
Ono je ja mislim u Jablanici - a ne znam zasto servira Janu.

Ja znam da sam svaki put kad mi neko donese Janu - rekao konobaru "Ako nemas nasu vodu - necu. Odnesi."
Nekoliko puta su me pogledali - ali ne zanima me.
Nece se mentalitet sam od sebe promjeniti - moras ti biti taj koji uradi prvi korak.
Samo BiH.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la JuzniDoboj » 12 sep 2017 00:04

Jeste u Jablanici @BosnjackaHercegovina

Restoran, i to poznati, u Jablanici servira vodu JANA?!?!

Zamisli da u restoranu u Dubrovniku ili Splitu, samo imaju vodu Oaza ili Tuzlanski kiseljak? U tom smislu su Hrvati jos mnogo ispred nas...

Nikad do pamet doci...
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 12 sep 2017 00:32

Sva suština turizma npr. u Mostaru ili bilo gdje je da turisti ostaju duže. Ne 2 noćenja nego prosječno 3 noćenja naprimjer ili više. A to se može uraditi samo povećanjem i širenjem ponude. Nešto kontam da je u Sjevernom Logoru onaj zabavni vodeni park iz Trebinja. Valjalo bi. :mrgreen: To je samo jedan od primjera. A ima ih milion.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 12 sep 2017 00:34

Zamisli da u restoranu u Dubrovniku ili Splitu, samo imaju vodu Oaza ili Tuzlanski kiseljak? U tom smislu su Hrvati jos mnogo ispred nas...
Ja zamišljam. :mrgreen:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 12 sep 2017 07:58

Završena posljednja faza izgradnje šesterosjeda na Bjelašnici

Završena je i posljednja faza izgradnje šesterosjeda na Bjelašnici. "U toku su radovi na izgradnji četverosjeda i sustava za vještačko osnježavanje. Zadovoljni smo dinamikom radova", kazali su za Akta.ba iz KJP ZOI'84, koja realizira ovaj projekt.

Kapacitet šestosjeda je 1.800 skijaša u jednom satu, a trasu će prelaziti za pet i po minuta. Izgradnja žičare će omogućiti puno veću brzinu prevoza, skratit vrijeme čekanja, iako je trasa je duplo duža nego dosadašnja.

Prema prethodnim najavama, završetkom ovih radova ljubitelji skijanja, već od naredne sezone, će moći isprobati nove ski-žičare na Bjelašnici. Ovim će se osigurati da zimska sezona na Bjelašnici traje od pet do šest mjeseci.

Prethodno su postavljeni cjevovodi koji će omogućiti snabdijevanje vodom 39 topova za vještačko zasnježavanje staza, u dužini od oko pet kilometara.

Inače, radi se o najvećem projektu koji je pokrenut na olimpijskim planinama od održavanja Olimpijskih igara, a u koji je Vlada KS uložila 16 milijuna KM.
https://www.akta.ba/bs/Vijest/investici ... ad-image-0
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Jack » 12 sep 2017 10:48

Gorcinu sijaju oci kad vidi plavuse.Posebno Svedjanke

Sto se tice turizma.Pa realno 90% turizma odlazi u dijelove gdje su Bosnjaci vecina.I ostatak ti je Medjugorje.,Neki tu i tamo zalutali turista dodje u Banja Luku i to je to.Mostar,Sarajevo,Jajce,Travnik.i to je to
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 12 sep 2017 13:51

B_Q1VtpXMmc&t=17s
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 13 sep 2017 07:42

Tokom sedam mjeseci gotovo 1,5 miliona noćenja

U periodu januar – juli 2017. turisti su u Bosni i Hercegovini ostvarili 722.563 posjete, što je više za 13,8 posto i 1.475.558 noćenja, što je više za 12,9 posto u odnosu na isti period 2016. godine.

Broj noćenja domaćih turista viši je za četiri posto, dok je broj noćenja stranih turista bio viši za 17,1 posto u odnosu na isti period 2016. U ostvarenom broju noćenja učešće domaćih turista bilo je 29,2 posto dok je 70,8 posto bilo učešće stranih turista.
http://www.biznisinfo.ba/tokom-sedam-mj ... a-nocenja/
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 13 sep 2017 12:38

yBcHcRcuCgw

Kanađani


Edit: Haha neki skutor napiso u komentarima da trebaju posjetit Posusje. :D
Come to Posusje (BiH!) 3hours from Sarajevo…
It is youngest city in BiH
lol
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 13 sep 2017 13:18

Tuzlanski kanton zabilježio znatno povećanje broja turista

Na području Tuzlanskog kantona bilježe se pozitivni rezultati u oblasti turizma, te u ukupnom turističkom prometu u 2017. godini, a protekla ljetna sezona bila je izuzetno uspješna.

Znatno je povećan broj posjeta turista ovom kantonu, naročito stranih, kao i broj ostvarenih noćenja.

Ministar trgovine, saobraćaja i turizma TK-a Mirsad Gluhić potvrdio je Feni da je tokom protekla tri mjeseca na području tog kantona ostvareno više od 50.000 noćenja, što predstavlja značajno povećanje u odnosu na isti period prošle godine.

Naglasio je i da je tokom ljetne turističke sezone, koja je na izmaku zabilježeno povećanje broja turista za 20 posto u odnosu na isti period prošle.

http://www.biznisinfo.ba/tuzlanski-kant ... a-turista/
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 13 sep 2017 13:28

Jack je napisao/la:Gorcinu sijaju oci kad vidi plavuse.Posebno Svedjanke
Sigurno si me zamijenio s @amkosom.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 13 sep 2017 14:00

Gorcin je napisao/la:
Jack je napisao/la:Gorcinu sijaju oci kad vidi plavuse.Posebno Svedjanke
Sigurno si me zamijenio s @amkosom.
I ja bas kontam odkud tebe na plavojke , Hercegovaci obicno vole malo garavije, ko iz one pjesme od Balasevica :

ne, necu svetle, svetle jasu metle hocu jednu s' pigmentom.
Hocu jednu malu, malu, malu
malu garavu
crnu kao mrak na tavanu
da me greje kada zaveje
da se ne budim
:D
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 13 sep 2017 14:13

Ima i ono:

E, moje plave, došle ste mi glave... :mrgreen:
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Odgovorite