☑ Pravila foruma i savjeti

Turizam i odmor u Bosni

Moderator/ica: abu seid

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 12 apr 2017 14:33

REKORD ZIMSKOG TURIZMA: U tri mjeseca ostvareno više od milion noćenja, najviše nakon rata![/color][/size][/b]

Zimski turizam BiH u tri udarna mjeseca (decembar 2016, te januar i februar 2017. godine) ostvario je dva poslijeratna rekorda: po broju turističkih posjeta i po broju noćenja.

slika

BiH je u tri mjeseca posjetilo blizu 185 hiljada turista, mahom stranih, a broj noćenja premašio je 384 hiljade, što je ubjedljivo najviše nakon rata.

Bosnu i Hercegovinu je u decembru prošle godine posjetilo 73.181 turista, odnosno 17,8 posto više u odnosu na isti mjesec 2015, u januaru je bilo 55.318 turističkih posjeta, čak 24 posto više nego u istom mjesecu godinu ranije, dok je u februaru našu državu posjetilo 56.042 turista, što je više za 7,2 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine.

Tokom tri zimska mjeseca registrirano je više od 385 hiljada noćenja, uz važnu napomenu da je ovdje riječ o registriranim noćenjima, dok je stvarni broj noćenja računajući i neprijavljene turiste, trostruko veći i po prvi put nakon rata premašio je milion noćenja u zimskoj turističkoj sezoni.

U strukturi posjeta i noćenja stranih turista, dominiraju susjedi: Hrvati sudjeluju sa oko 33 posto, turisti iz Srbije sa oko 15 posto, Turske 7 posto, Slovenije 6 posto te Crne Gore 5 posto, tako da na turiste iz ovih šest država otpada skoro 70 posto turističkih posjeta i noćenja.

Zanimljiva je usporedba udarna tri mjeseca zimskog s udarna tri mjeseca ljetnog turizma. Tokom juna, jula i avgusta 2016. godine, BiH je posjetilo 325 hiljada turista, dakle oko 140 hiljada više nego tokom udarna tri mjeseca zimskog turizma.

No, broj noćenja tokom ljetna tri mjeseca neuporedivo je veći: registrirano je oko 650 hiljada noćenja, odnosno skoro dva puta više nego tokom "udarna" tri mjeseca zimi.

Pa ipak, turistička industrija BiH može se pohvaliti gotovo savršenim balansom zimskog i ljetnog turizma.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 13 apr 2017 02:22

Vrijeme je da dobijemo sportiste u zimskim sportovima.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 18 apr 2017 09:29

Neka i oni nama ostavljaju pare, dosta smi im pokloni mi na moru a mrze nas iz svake pore

Vlašić postao hit destinacija za hrvatske turiste

U Turističkoj zajednici SBK-a zadovoljni su kako je protekla ovogodišnja zimska turistička sezona, kazao je direktor Miroslav Matošević.

Posebno su ponosni na samo otvaranje i manifestaciju Šankanje na Vlašiću koja je postala brend i koja okuplja turiste, ne samo iz BiH nego i iz cijele regije.

Prema riječima direktora Matoševića, ove godine zabilježen je povećan broj turista u odnosu na prošlogodišnju sezonu.

Za razliku od prethodnih godina kada su na planinama u SBK dominarali domaći gosti, ove sezone zabilježen je veliki broj turista iz regije.

Planine u ovom kantonu i ove sezone najviše su posjećivali turisti iz Hrvatske.

Direktor Matošević je istako da su i tokom ove zimske turističke sezone radili na promociji sadržaja i aktivnosti na području SBK-a, piše tntportal.ba.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 18 apr 2017 09:31

Nastavlja se gradnja Bisera Rostova


Projekt gradnje “Bisera Rostova”, luksuznog sportsko-turističkog kompleksa, koji finansiraju ulagači iz Katara, nakon višemjesečnog zastoja, bit će nastavljen.

Investitori ogorčeni Zatvaranje vanjske konstrukcije objekta je pri kraju, a uskoro, kako najavljuje koordinator projekta, bivši bugojanski rukometaš Asim Šahman, slijedi unutrašnje uređivanje.

Novac za gradnju je, kaže Šahman, nekoliko puta vraćan nazad, u Katar.

"Problemi su počeli kada je prošle godine u ovo doba zbog nekog razloga novac nekoliko puta vraćan u Katar. Da li se radilo o politici, strahu od pranja novca putem investicija iz arapskog svijeta ili tek o promjeni u bankarskom sistemu BiH, ne znam, ali nekoliko puta nismo uspjeli prebaciti sredstva potrebna za gradnju", rekao je Šahman.

"Žustro su reagirali, rekli su da se ne bi ni upuštali u projekt da su znali da će ih sve ovo čekati, ali su se poslije pomirili s našom birokratijom", kaže Šahman.

Izmjene projekta Sada je, dodaje, taj problem riješen, a prvobitni plan projekta doživio je neke izmjene.

"Osim rukometne, imat ćemo još dvije dvorane za trening, nogometno igralište s nekoliko redova tribina, pomoćni teren, teniske terene, spa centar, restorane i sve što je potrebno jednom ovakvom kompleksu za pripremu sportskih ekipa. Odustali smo od gradnje velikog hotela, sve ćemo, vjerovatno, riješiti gradnjom bungalova", rekao je Šahman.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 18 apr 2017 11:31

"Žustro su reagirali, rekli su da se ne bi ni upuštali u projekt da su znali da će ih sve ovo čekati, ali su se poslije pomirili s našom birokratijom", kaže Šahman
:lolcina:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 19 apr 2017 08:30

Sajam u Rijadu: Štand BiH jedan od najposjećenijih, očekuje se veliki broj turista iz Saudijske Arabije

Turistička zajednica Kantona Sarajevo u saradnji s grupacijom Al Shiddi učestvovala je na jednom od najvećih sajmova za predstavljanje turističkih potencijala u Rijadu.


Na čelu bh. delegacije bio je gradonačelnik Sarajeva, Abdulah Skaka. Sajmu su pored predstavnika Turističke zajednice KS, prisustvovali i predstavnici Hotela “Bristol”, Hotela “Hills”, i “Hollywood”, Hotela “Ilidža” te hotela “Malak Regency” iz Sarajeva kao i “Tarčin Forest Resort and SPA”.

Drugog dana Sajma putovanja za bh. predstavnike upriličena je svečanost u Privrednoj komori Saudijske Arabije gdje se razgovaralo o zajedničkim turističkim projektima između dvije zemlje, koji bi doprinijeli još većem dolasku turista iz Kraljevine Saudijske Arabije u Bosnu i Hercegovinu.

Bosna i Hercegovina na Sajmu je promovirana kao jedna od najpoželjnijih destinacija, a štand bh. predstavnika bio je jedan od najposjećenijih, saopćeno je.

Pored mnogobrojnih posjetilaca, štand su obišli i Ambasador BiH u Saudijskoj Arabiji, Senahid Bristrić te gradonačelnik Sarajeva, Abdulah Skaka. Zasigurno će ove turističke sezone priljev turista iz Kraljevine Saudijske Arabije u BiH biti mnogo veći nego proteklih godina, istakli su u saopćenju iz grupacije Al Shiddi.

Turističke potencijale na jednom od najvećih turističkih sajmova na svijetu, pored Bosne i Hercegovine i zemalja Zaljeva, predstavile su i Indonezija, Turska, Egipat, Tunis, Šri Lanka, Maldivi, Austrija, Češka, Slovačka, Mađarska, Etiopija, Holandija, Poljska, Njemačka te Filipini.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 19 apr 2017 08:31

Svjetski ekonomski forum: BiH za turiste sigurnija od Velike Britanije i SAD-a

Svjetski ekonomski forum objavio je popis 136 država prema tome u kolikoj mjeri izlažu turiste sigurnosnim rizicima, uključujući nasilje i terorizam.
https://www.faktor.ba/vijest/svjetski-e ... d-a-244553
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la noel malcolm » 21 apr 2017 17:13

Bitka za turiste je ekonomska bitka isto kao kada se dvije firme nadmeću u plasmanu svojih proizvoda.
Sve dok imamo nesredjene odnose u državi dotle će i turizam biti blijeda sjena npr. hrvatskog turizma.
Čudi me da Sarajevski kanton nešto ne poduzme, očita je nekompetentnost ljudi u tom sektoru
koji se uzdaju u ćevape na Baščaršiji i Vijećnicu...
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Drina » 24 apr 2017 15:37

http://stav.ba/neotkrivena-ljepota-bosn ... ticki-raj/


Neotkrivena ljepota Bosne: Vojnički kamp postao turistički raj



U Krivu Dragu Nedim Alagić vratio se 1999. godine, zasukao rukave i počeo raditi. Prvo je napravio farmu krava, ali, na nesreću, pao je snijeg i srušio krov na štali. Morao je opet sve ispočetka. Nakon toga je nabavio koze i napravio farmu koza. Poslije je uzeo šumarsku kuću i počeo je obnavljati, dobio koncesiju na lovište na trideset godina, zatim napravio restoran, pa motel, bungalove itd.

Je li to lukavstvo ove neobične zemlje (…) da najveće dragocjenosti skriva na najružnija mjesta, pitao se jedan od likova romana Uhode Derviša Sušića. Možda je odgovor u tome da ova zemlja svoje ljepote skriva na mjestima do kojih je najteže doći. Jedno takvo nalazi se kad od Sarajeva krenete prema Goraždu preko Pala, Prače, Hrenovice, pa uzbrdo kroz šumu i, poslije bezbroj serpentina, izbijete na čistinu, a ispred vas se pojavi prizor zelenih brežuljaka i dolina uokvirenih šumom. Baš u ovo vrijeme, u rano proljeće, na bukvama izbijaju prvi mladi listovi, a voćke oko zelenih njiva krasi blistavo bijeli behar.

Na prvi pogled čini se kao divljina, napušteno mjesto bez stanovnika, mjesto u kojem se još jedino čuje crvkut ptica, koje još samo posjećuju divlje zvijeri. Ali nikad nije onako kako se čini. Baš se tu smjestio lovno-turistički centar i punionica prirodne izvorske vode “Bijela voda”. Mjesto se zove Kriva Draga.

Čovjek koji je sve to izgradio jeste Nedim Alagić, kojeg poznanici zovu Peda. U ratu je bio komandant Rogatičkog bataljona u sklopu 31. drinske brigade Armije RBiH. Dočekao nas je u restoranu i uz prvu jutarnju kahvu ispričao nam kako je cijeli kompleks nastao.

“Ovdje, na Krivoj Dragi, baš na mjestu gdje je sada lovno-turistički centar, u ratu je bio logor Rogatičkog bataljona. Nedaleko odavde bila mi je komanda, a ovdje je bila jedna šumarska kućica, koja je poslije rata opljačkana i uništena. U ovim brdima u šumama poginulo je 320 mojih Rogatičana i htio sam da ovdje nešto napravim da, dok sam ja živ, bude uspomena na njih”, kaže Alagić.



U Krivu Dragu vratio se 1999. godine, zasukao rukave i počeo raditi. Prvo je napravio farmu krava, ali, na nesreću, pao je snijeg i srušio krov na štali. Morao je opet sve ispočetka. Nakon toga je nabavio koze i napravio farmu koza. Poslije toga je uzeo šumarsku kuću i počeo je obnavljati, dobio koncesiju na lovište na trideset godina, zatim napravio restoran, pa motel, bungalove itd.

Kredit po kredit – “Bijela voda”

“Dobio sam 2003. godine kredit od Zavoda za zapošljavanje i počeo praviti jedno po jedno. Napravim jedan objekt, založim i uzmem kredit, pa onda drugi. I sve tako”, priča Peda.

Punionicu vode počeo je graditi 2007. godine. Riječ je o prirodnoj, izvorskoj vodi. Za taj izvor zna još iz rata. Kako je tu bio smješten logor, vojska je koristila taj izvor, pokazalo se da je voda pitka. Mnogo su godina poslije to potvrdile i stručne analize, te je počeo eksploataciju i flaširanje.

“Rekao sam sebi, ako preživim rat, kad-tad ću ovdje nešto napraviti”, kaže Peda.

Danas je to voda koja se na tržištu Kuvajta uspješno bori s konkurencijom kao što je francuski “Evian”. Prošle je godine u Kuvajt izvezeno 10 kontejnera vode, a ove godine, nada se Alagić, izvest će dvadesetak.

U punionici vode i lovno-turističkom kompleksu zaposleno je šesnaest osoba, sve su demobilizirani borci, invalidi ili djeca boraca. Alagić dodaje kako će ovih dana zaposliti još troje-četvero radnika, od toga jedno s fakultetskom diplomom iz oblasti turizma. Ističe da mora otići u Goražde da vidi ima li neko dijete demobiliziranog borca ili šehida s takvom diplomom.



U Krivoj Dragi skoro da i nema stanovnika, u okolnim selima ima nešto malo, uglavnom se bave stočarstvom i poljoprivredom. Od njih Alagić kupuje za potrebe restorana mlijeko, kajmak, sir i slične proizvode.

“Nema ovdje živa roba”, zaključuje Alagić.

Peda je, ustvari, trenutno jedini koji stalno boravi u kompleksu. Direktor turističkog dijela firme Junuz Bičo donedavno je također živio u kompleksu, ali, kako se nedavno oženio, sad stanuje u Goraždu i svaki dan dolazi na posao u Krivu Dragu.

Priča nam da nema mnogo gostiju u proljeće i jesen radnim danima, ali vikendom uvijek bude dosta ljudi. No, najviše ih dolazi ljeti i zimi.

On dodaje da je kompleks pravljen za visoki lovni turizam jer posjeduje prirodno lovište. Najčešće ih posjećuju domaći turisti, zaljubljenici u prirodu i lov. Motel izgrađen u okviru kompleksa ima petnaest soba i jedan apartman, te konferencijsku salu. U kompleksu je i šest bungalova, te dva novoizgrađena apartmana i restoran. Staze unutar kompleksa obložene su drvetom, starim pragovima s pruge, a najčešće korišteni materijali u gradnji jesu drvo i kamen. U enterijeru također dominiraju prirodni materijali izvedeni u stilu lovačkih kuća, s dozom luksuza koja se može porediti s najboljim hotelima.

U okviru lovno-turističkog kompleksa nalaze se još bazen, sportski tereni za fudbal, rukomet i košarku, te staza za skijanje sa žičarom dugom 350 metara.

Alagić ističe da lovno-turistički kompleks ostvaruje pristojne prihode od 300.000 maraka godišnje, međutim, to još nije dovoljno da bude samoodrživ. Održivosti cjelokupnog kompleksa najviše doprinosi punionica vode.

U šali, Alagić kaže: “Dobro je ovako, neka ne bude gore, a bolje i ne mora.”

Dodaje kako mu je život olakšala Ziraat banka. Ranije je imao dva kredita s kamatom od 10%, što je bilo previše i nemoguće za izdržati.

Zaštita mrkog medvjeda

“Turska banka nam je izašla u susret i zamijenili smo ta dva kredita jednim kreditom Ziraat banke s mnogo povoljnijom kamatom. To nam je uveliko olakšalo poslovanje”, kaže Peda i dodaje kako je jednom sjedio s predsjednikom Turske Recepom Tayyipom Erdoğanom.

“Odmah sam vidio da je sposoban čovjek i da će napraviti jaku državu. Kad nisi nikome dužan, možeš praviti velike stvari, ali zato ima i puno dušmana”, kaže Peda.

“Vidite”, Alagić pokazuje rukom na dvorište restorana i nastavlja: “ovdje nije bilo ništa, sve je bilo zaraslo, šiblje i lijeska, a sada ovdje imamo sve. Ja ovdje imam sve što mi treba. Radnici uglavnom vozare iz Goražda. Sijemo ovdje i heljdu, uzgajamo maline… Posla ima preko glave za onoga ko hoće raditi. Znate, nije lahko na ovakvom mjestu nešto napraviti, ovdje sve košta skuplje nego u gradu. Počnete nešto praviti, zatreba vam ekser, morate ići u Goražde da kupite ekser, i sve tako. Ali, kada pogledam šta smo sve napravili, onda sam zadovoljan. Ovakvog turističkog centra nema u Bosni.”

Kaže da do sada nije imao nikakve značajnije pomoći kantonalnih vlasti iz Goražda. No, svake godine dobije nešto novca kao poticaj za razvoj turizma od Ministarstva okoliša i turizma Federacije BiH. Nije to mnogo, dodaje Alagić, ali je lijepa gesta da neko primijeti da postoje ljudi koji pokušavaju nešto napraviti u ovoj oblasti.

Baš je ovih dana lovno-turistički kompleks “Bijela voda” dobio od Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH 90.000 maraka za projekt zaštite mrkog medvjeda u ovom području. Alagić kaže da je upravo područje Krive Drage i općenito šume Prače prirodno stanište mrkog medvjeda, ali su ga ljudi skoro istrijebili.

“Znam sigurno da ima ovdje jedan medvjed. Napravili smo mu hranilicu i on tu redovno dolazi da se hrani. Snimili smo ga. Imam gotovo pet sati snimka tog medvjeda”, kaže Alagić i nastavlja: “Cilj nam je da do jeseni ove godine pronađemo sve medvjede na ovom području, uspavamo ih, čipujemo i pustimo u divljinu. Ovaj projekt radimo sa stručnjacima iz ove oblasti.”

Prema njegovim riječima, u šumama koje su prirodno stanište mrkog medvjeda bit će postavljene hranilice za medvjede i čeke s kojih će ih se moći snimati.

“Moja je želja da zaštitimo mrkog medvjeda i da ih, umjesto jednog ili dva, imamo najmanje petnaest i da ih ljudi ne ubijaju”, ističe Peda.

On se tokom razgovora dotakao i drugih tema, onih teških, boračkih. Posjetili smo ga dva dana prije obilježavanja Dana Armije RBiH. Kazao nam je da neće ići na obilježavanje. Teško podnosi činjenicu da istinski borci danas u teškom položaju, da njihova djeca nemaju posla, da moraju raditi za mizerne plaće, dok oni koji su rat proveli u Njemačkoj imaju sve.

“Neki dan sam bio svjedok na sudu. Sude jednom mom saborcu za ubistvo dvojice zarobljenika. A ja znam da ih nije ubio, u toj akciji sam ja komandovao i sigurno nije bilo ni jednog zarobljenika, da je bilo, ja bih prvi morao znati. Osudit će ga samo zato što je zaštićeni svjedok Bošnjak koji nije ni bio u toj akciji i koji je pobjegao Srbima odmah poslije rata. To je nepravda”, kaže Alagić.

Bez obzira na sve nepravde, Pedina uspomena na sve poginule Rogatičane u Krivoj Dragi ostat će da svjedoči o njihovom herojstvu. “Ovako će biti dok sam ja živ, a ja ovo neću ponijeti sa sobom na onaj svijet. Poslije mene, neka rade šta hoće, neka sve zaravnaju bagerima, ali dok je mene, ovo će biti uspomena na njih, moje saborce”, kaže Nedim Alagić.

http://www.gorazdeonline.ba/v1/index.ph ... sticki-raj


http://www.bijelevode.ba/
Zadnja izmjena: Drina, dana/u 27 apr 2017 11:41, ukupno mijenjano 1 put.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 27 apr 2017 08:25

BiH dobila prvi hotel visoke kategorije u potpunosti usklađen sa halal standardima

Grand Hotel Bristol u Sarajevu prvi je hotel visoke kategorije u BiH koji je svoje poslovanje u potpunosti uskladio sa halal standardima.

Potvrđeno je to danas na svečanosti na kojoj je Agencija za certificiranje halal kvalitete u BiH Grand Hotelu Bristol uručila halal certifikat za hranu, piće smještaj i sve druge hotelske usluge. Zvaničnim uručenjem certifikata hotel je postao dio svjetskog halal tržišta, te kompletirao svoju hotelsku uslugu.

http://www.biznisinfo.ba/bih-dobila-prv ... andardima/
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 03 maj 2017 12:09

FBiH u martu posjetilo više od 50 hiljada turista

U Federaciji BiH u martu 2017. boravilo je 50.870 turista, što je za 12,3 posto više u odnosu na mart 2016., a u odnosu na februar ove godine više je za 54,4 posto.

Učešće domaćih turista bilo je 33 posto, a stranih 67 posto, podaci su Federalnog zavoda za statistiku.

Ukupan broj noćenja turista u martu ove godine iznosio je 95.404, što je za 14,6 posto više u odnosu na mart 2016., a u odnosu na februar ove godine više je za 55,2 posto. Učešće domaćih turista u broju ostvarenih noćenja bilo 27,9, a stranih 72,1 posto.

Prema vrsti smještajnog objekta najveći broj noćenja je ostvaren u okviru vrste hoteli i sličan smještaj s učešćem od 92,6 posto.

U strukturi noćenja stranih turista najviše noćenja ostvarili su turisti iz: Ujedinjenih Arapskih Emirata (13,2 posto), Hrvatske (13), Italije (8,00), Turske (6,00) i Srbije (5,4 ) što je ukupno 45,6 posto. Turisti iz ostalih zemalja ostvarili su 54,4 posto noćenja.

Broj raspoloživih kreveta u martu 2017. iznosio je 26.647 što je za 20,5 posto više u odnosu na mart prethodne godine. Neto stopa iskorištenosti kreveta za vrstu hoteli i sličan smještaj na području Federacije BiH iznosila je 12,9 posto.
http://www.biznisinfo.ba/fbih-u-martu-p ... a-turista/
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 08 maj 2017 08:27

Aida Terzić, direktorica hotela Pino Nature: Trebeviću se vratio stari sjaj

Trebević, jedno od omiljenih izletišta Sarajlija svih generacija, posljednjih godina polako vraća stari sjaj. Nezaobilazna je destinacija domaćih gostiju svakog dana u sedmici a iz mjeseca u mjesec posjećuje ga i sve veći broj stranih turista. To je uveliko i zasluga turističkih objekata koji su na ovoj planini otvoreni u posljednje dvije godine a među kojima se posebno izdvaja Pino Nature – hotel za koji se s pravom može reći da je jedan od najljepših u BiH ali i cijeloj Evropi.
http://www.biznisinfo.ba/aida-terzic-tr ... tari-sjaj/
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 08 maj 2017 14:04

“Ovdje radim 40 godina i ovo je, što se posjećenosti tiče, zaista vrhunac. Trenutno sam u mirovini, ali svaki dan dolazim u radnju, kako bih pomogao sinu i naučio ga ne samo izradi bakra, već kako da se ophodi prema mušterijama, što je danas vrlo važno, posebice ako želite privući što više turista, kupaca”, kazao je Badžak u razgovoru za Dnevni list.

Iako je tek počela turistička sezona, Badžak ističe da je zadovoljan prodajom, a ono što turisti najviše kupuju jesu razni suveniri, pa i poneki ručni rad.

”Ovih dana, posjećenost je zaista vrhunac. Uglavnom se kupuju sitnice, mali suveniri, narukvice, pokoji ručni rad s motivom Starog mosta. Najčešće uzimaju stvari od 1 do 10 eura. Ali opet, to se kompenzira kvantitetom prodaje tako da se ne mogu žaliti”, kaže Badžak, dodajući kako su ranije turisti puno više kupovali, a nije bila rijetkost da kupe i neki njegov rad koji stoji 200-300 ili 500 maraka, što sada to i nije baš slučaj.

Kaže kako se čak i u zimskom razdoblju događa turizam, što prije i nije bila tako česta pojava, a sezona je bila samo šesti, sedmi i osmi mjesec u godini.

”Naročito u posljednjih 5, 6 godina počeli su pristizati razni turisti iz Južne Koreje, Japana, Malezije i Kine. Neki budu čak ovdje i tijekom cijele godine
. Prava sezona vezana je za praznik Uskrs, kada dolaze uglavnom zapadnjaci u posjetu Mostaru i Starom gradu. Oni kupuju razne suvenire koji će ih podsjećati na grad Mostar, a dosta njih bude oduševljeno našim ručnim radovima, pa uzimaju fotografije, ne krijući oduševljenje”, kaže Badžak za Dnevni list.
http://www.biznisinfo.ba/mostarski-trgo ... e-turizmu/
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la noel malcolm » 08 maj 2017 16:16

Mehmed beg Catic je napisao/la:
Aida Terzić, direktorica hotela Pino Nature: Trebeviću se vratio stari sjaj

Trebević, jedno od omiljenih izletišta Sarajlija svih generacija, posljednjih godina polako vraća stari sjaj. Nezaobilazna je destinacija domaćih gostiju svakog dana u sedmici a iz mjeseca u mjesec posjećuje ga i sve veći broj stranih turista. To je uveliko i zasluga turističkih objekata koji su na ovoj planini otvoreni u posljednje dvije godine a među kojima se posebno izdvaja Pino Nature – hotel za koji se s pravom može reći da je jedan od najljepših u BiH ali i cijeloj Evropi.
http://www.biznisinfo.ba/aida-terzic-tr ... tari-sjaj/
Bio sam prosli vikend na Trebevicu u restoranu Oxygen.
Brat bratu, jedno tristo stolova krcatih kao sibica, rece mi poznanik da na kafu ceka vec pola sata. :roll:

Mislili smo doruckovati, ali smo odustali, prosetali i vratili se u Sarajevo.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 08 maj 2017 16:24

@Noel, jesi li se vozao na roller coasteru ? Petaka po osobi. Nije skupo toliko. Ali je super stvar. Jos kad bi malo stazu produzili.

Ali sto se tiče Trebevića, generalno je loša cesta do gore, ima rupa. Ondje treba potpuna rekonstrukcija ceste.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la noel malcolm » 08 maj 2017 20:18

amkos je napisao/la:@Noel, jesi li se vozao na roller coasteru ? Petaka po osobi. Nije skupo toliko. Ali je super stvar. Jos kad bi malo stazu produzili.

Ali sto se tiče Trebevića, generalno je loša cesta do gore, ima rupa. Ondje treba potpuna rekonstrukcija ceste.
Pa da, to je odmah kod Oxygena, nisam se vozao na njemu, malo sam prestar za to. :thankyou:
Ali je cesta katastrofa, posebno kilometarsko parkiranje auta sa obe strane puta!?!
Kad odem zimi treba bas biti majstor da se ne zakaci nikoga.
Ali je lijepo, Trebevic je blizu a daleko!
:bbq:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 09 maj 2017 08:32

Bosna i Hercegovina bilježi konstantan rast turističkih posjeta, u martu 7,5% više turista u odnosu na mart ‘16.

U Bosni i Hercegovini u mjesecu martu 2017. turisti su ostvarili 75.521 posjetu, što je više za 34,8% u odnosu na februar 2017. i za 7,5% više u odnosu na mart 2016. godine. Turisti su ostvarili 156.256 noćenja, što je više za 28,3% u odnosu na februar 2017. i za 9,3% više u odnosu na mart 2016. godine. U ukupno ostvarenom broju noćenja učešće domaćih turista je 33,4% dok je 66,6% učešće stranih turista
http://miruhbosne.com/2017/05/09/bosna- ... a-mart-16/
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 30 maj 2017 11:36

U FBiH u aprilu 85 hiljada turista, 26, 2 posto više u odnosu na april 2016.

U Federaciji BiH u aprilu ove godine je registriran dolazak 85.217 turista što je za 26,2 posto više u odnosu na april 2016, a u odnosu na mart 2017. više je za 67,5 posto.

Učešće domaćih turista bilo je 21,6 posto, a stranih 78,4 posto.

Ukupan broj noćenja turista u aprilu 2017. godine iznosio je 158.135 što je za 24,3 posto više u odnosu na april 2016., a u odnosu na mart ove godine više je za 65,8 posto. Učešće domaćih turista u ostvarenom broju noćenja bilo je 19,1, a stranih 80,9 posto, podaci su Federalnog zavoda za statistiku.

U strukturi noćenja stranih turista najviše noćenja ostvarili su turisti iz: Turske (10,1 posto), Hrvatske (9,1), Italije (8,4), Ujedinjenih Arapskih Emirata (7,2) i Njemačke (6,2) što je ukupno 41 posto. Turisti iz ostalih zemalja ostvarili su 59 posto noćenja.

U aprilu ove godine u FBiH je bilo 28.546 raspoloživih kreveta što je za 17 posto više u odnosu na april 2016. godine. Neto stopa iskorištenosti kreveta za vrstu hoteli i sličan smještaj na području Federacije BiH u aprilu iznosila je 20,9 posto.
http://www.biznisinfo.ba/u-fbih-u-april ... pril-2016/
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 07 jun 2017 08:30

Znaci mogao bi i ja da iznajmim svoju kuca za ove pare...... fale mi jos samo sitnice kao npr napucan interijer, bazen, sauna, sportski teren :(
Vile za odmor u BiH plaćaju i po 4000 KM za tri noći

Još pred kraj 2016. godine Argophilia Travel News predstavila je u svom vodiču listu top 10 destinacija u istočnoj Europi koje su itekako zanimljive, a koje su bile posebno popularne u prošloj godini. Među njima se našla i BiH, kao jedna od zemalja bogate kulturno-povijesne baštine. Hit destinacije Kao balkanska “zvijezda u usponu”, BiH se na ovoj listi našla na osmom mjestu, a navedeno je kako je njezin glavni grad Sarajevo među top 50 najboljih gradova u cijelom svijetu. Posebno se preporučuje turistima da posjete Mostar, dragulj Hercegovine i destinaciju koja je “prepuna šarma”.

BiH je posljednjih nekoliko godina postala prava turistička atrakcija. Najviše posjetitelja, među kojima su najbrojniji oni iz Hrvatske, Srbije, Slovenije, arapskih zemalja, Turske, Italije, Njemačke i Poljske, odsjeda u hostelima, hotelima i privatnim apartmanima u blizini središta grada. Međutim, sve veći broj kuća i vila s bazenima koje se iznajmljuju na nekoliko dana, govori da ima i onih koji biraju luksuzan odmor u BiH. Kuće za kratki odmor koje, uz atraktivan interijer, imaju i vanjski ili unutarnji bazen, saune, uređena dvorišta, sportske terene i slično, unajmljuju i bh. građani. Kako je za Faktor.ba rekao vlasnik jedne od kuća, bh. građani najčešće dolaze na produljeni vikend, a neki organiziraju i proslave rođendana, momačke i djevojačke večeri.

Kuće i vile za odmor već godinama su popularne u europskim turističkim zemljama, pa i susjednoj Hrvatskoj. Turisti se sve češće odlučuju za ovaj vid komfornog smještaja koji im omogućuje privatnost, uživanje u luksuznom ambijentu te dovoljno sadržaja u kojem cijela obitelj može uživati. Koliko košta takvo zadovoljstvo u BiH, Faktor je istražio na stranicama Booking i Airbnb. Cijene vila se kreću od 400 do 4000 KM za tri noći, što je najkraće moguće vrijeme za boravak, i to ovisno o razdoblju, veličini kuće, lokaciji, sadržaju i, naravno, luksuzu.

Kuće u blizini Sarajeva su najskuplje te se cijena njihova korištenja kreće od 1200 do 4000 KM za tri noći. Nešto jeftinije su u Hercegovini, gdje se cijene kreću od 440 do 1300 KM, isto tako za tri noći. Najjeftinije vile s bazenima i dodatnim sadržajima koje se nude na spomenutim web-stranicama nalaze se u blizini Bihaća i Visokog.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 08 jun 2017 12:56

U aprilu više od 110 hiljada turista – 18,2 % više nego u aprilu prethodne godine

U Bosni i Hercegovini u mjesecu aprilu 2017. turisti su ostvarili 111.694 posjete, što je više za 47,9% u odnosu na mart 2017. i za 18,2% više u odnosu na april 2016. godine – podaci su Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine.

Turisti su ostvarili 215.025 noćenja, što je više za 37,6% u odnosu na mart 2017. i za 15,9% više u odnosu na april 2016. godine. U ukupno ostvarenom broju noćenja učešće domaćih turista je 27,7 dok je 72,3% učešće stranih turista.

Broj noćenja domaćih turista viši je za 14,0% u odnosu na mart 2017. i viši za 2,5% u odnosu na april 2016. godine. Broj noćenja stranih turista viši je za 49,5% u odnosu na mart 2017. i viši za 22,0% u odnosu na april 2016. godine.

U strukturi noćenja stranih turista u aprilu 2017. najviše noćenja ostvarili su turisti iz Hrvatske (12,0%), Turske (8,9%), Italije (7,4%), Srbije (6,8%), Ujedinjenih Arapskih Emirata (6,0%) te Njemačke i Slovenije sa po (5,5%) što je ukupno 52,1%. Turisti iz ostalih zemalja ostvarili su 47,9% noćenja.

Što se tiče dužine boravka stranih turista u našoj zemlji, na prvom mjestu je: Iran sa prosječnim zadržavanjem od 4,2 noći, Malta sa 4,0 noći, Irska i Južnoafrička Republika sa po 3,7 noći, Holandija sa 3,5 i Kuvajt sa 3,4 noći.

Turistima je u aprilu 2017. u Bosni i Hercegovini bilo na raspolaganju 18.482 sobe, apartman i mjesto za kampiranje što je za 15,4% više u odnosu na april 2016. i 38.982 raspoloživa kreveta što je više za 14,5% u odnosu na isti mjesec 2016. godine.

U aprilu 2017. u okviru djelatnosti – Hoteli i sličan smještaj turistima je bilo na raspolaganju ukupno 16.358 soba i apartmana što je za 15,1% više u odnosu na april 2016. i 33.193 kreveta što je za 14,7% više u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Neto stopa iskorištenosti stalnih kreveta iznosila je 19,7%.

Prema vrsti smještajnog objekta najveći broj noćenja ostvaren je u okviru djelatnosti Hoteli i sličan smještaj sa učešćem od 92,8%.
http://miruhbosne.com/2017/06/08/u-apri ... ne-godine/
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Odgovorite