☑ Pravila foruma i savjeti

Turizam i odmor u Bosni

Moderator/ica: abu seid

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 09 jan 2018 10:21

kliker je napisao/la:Japrak je sarma. I mota se u hrastanov list a moze i u kiseli kupus i naravno u vinov list. Samo u Mostaru i okolini sarmu zovu japrak a oni su ionako baska milet.
U pravu si. Ali djelimično.
Japrak u suštini jest sarma. Ali u Mostaru i okolini postoji i sarma. Koja se naravno mota u list kiselog kupusa.
Japrak je opet naziv samo za jelo slično sarmi ali koje se mota u list raštike ili vinove loze. Originalni japrak je u listu raštike. Vinova loza je varijacija na temu.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la kliker » 09 jan 2018 10:26

Gorcin je napisao/la:
kliker je napisao/la:Japrak je sarma. I mota se u hrastanov list a moze i u kiseli kupus i naravno u vinov list. Samo u Mostaru i okolini sarmu zovu japrak a oni su ionako baska milet.
U pravu si. Ali djelimično.
Japrak u suštini jest sarma. Ali u Mostaru i okolini postoji i sarma. Koja se naravno mota u list kiselog kupusa.
Japrak je opet naziv samo za jelo slično sarmi ali koje se mota u list raštike ili vinove loze. Originalni japrak je u listu raštike. Vinova loza je varijacija na temu.
To ti mi zemljace u Trebinju zovemo sarma. Prva biljka koja je migrirala sa nama bila je lisnati Hercegovacki hrastan.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 09 jan 2018 10:46

kliker je napisao/la:
Gorcin je napisao/la:
kliker je napisao/la:Japrak je sarma. I mota se u hrastanov list a moze i u kiseli kupus i naravno u vinov list. Samo u Mostaru i okolini sarmu zovu japrak a oni su ionako baska milet.
U pravu si. Ali djelimično.
Japrak u suštini jest sarma. Ali u Mostaru i okolini postoji i sarma. Koja se naravno mota u list kiselog kupusa.
Japrak je opet naziv samo za jelo slično sarmi ali koje se mota u list raštike ili vinove loze. Originalni japrak je u listu raštike. Vinova loza je varijacija na temu.
To ti mi zemljace u Trebinju zovemo sarma. Prva biljka koja je migrirala sa nama bila je lisnati Hercegovacki hrastan.
Pa dobro, vi zovete sarma, mi japrak i mirna Bosna. Nama je sarma - sarma, a japrak - japrak. Ko će sad stara Vlaha poturčit'.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la kliker » 09 jan 2018 11:01

Gorcin je napisao/la:
kliker je napisao/la:
Gorcin je napisao/la:
U pravu si. Ali djelimično.
Japrak u suštini jest sarma. Ali u Mostaru i okolini postoji i sarma. Koja se naravno mota u list kiselog kupusa.
Japrak je opet naziv samo za jelo slično sarmi ali koje se mota u list raštike ili vinove loze. Originalni japrak je u listu raštike. Vinova loza je varijacija na temu.
To ti mi zemljace u Trebinju zovemo sarma. Prva biljka koja je migrirala sa nama bila je lisnati Hercegovacki hrastan.
Pa dobro, vi zovete sarma, mi japrak i mirna Bosna. Nama je sarma - sarma, a japrak - japrak. Ko će sad stara Vlaha poturčit'.
Ma ja meni su sve ove razlike jedno bogatstvo.. netrebamo bit svi istovjetni.

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1425
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Pita sirnica » 09 jan 2018 12:17

Sarma, japrak, ili trece. Kako su neki naveli nebitno, razlicitost je bogatstvo. Vazno bi bilo ova jela tako predstavit, narocito radi turista. Ta „regionalna“ jela se mogu veoma dobro komercijalizirat, cak npr kao gotova hrana u bliski istok eksportirat. I ovo je jedan vazan brend za jednu turksticku zemlju. Kako se to radi vidim ovdje u GER sa kobasicama, stotine vrsta i svaka se moze prodat pa cak i izvozit.
PS: Moracu hanumi rec da napravi sarmu

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 09 jan 2018 12:33

Što je dobra ova kvrguša @Jack!! :ukusno:

A koja je onda razlika između maslenice i kvrguše ?! Slično se radi i slični su sastojci, tijesto, meso itd..
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 09 jan 2018 12:35

Što je dobra tema. Meni sve voda na usta. :ukusno: :respekt:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 09 jan 2018 12:36

Zmaj je napisao/la:Hehe pazi da te Jack ne posalje u Banovice da probas njihovu sarmu. :mrgreen:

Salu na stranu, cuo sam da se najbolje pite prave u Sandzaku. Valjda cu imat priliku da to jednom testiram.
Odakle ti je mlada @Zmaj ? :mrgreen:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 09 jan 2018 12:41

kliker je napisao/la:Japrak je sarma. I mota se u hrastanov list a moze i u kiseli kupus i naravno u vinov list. Samo u Mostaru i okolini sarmu zovu japrak a oni su ionako baska milet.
Zar se japrak ne mota u raštiku ?!

Ja koliko znam sarma se mota u listove kiselog kupusa, dolma u paprike, a japrak u listove raštike. Meni je japrak najbolji. :ukusno:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 09 jan 2018 12:56

@kliker i govori o raštici. U raznim dijelovima na jugu, raštika ima različite nazive: hraštan, hraštika, raštika, rašćika itd.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 09 jan 2018 12:59

Nevjerovatno je kako smo mala zemlja a toliko različitosti. :respekt: :zastava:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la kliker » 09 jan 2018 13:15

Kod nas Amkos Bosnjaci kazu Hrastan ovi drugi svakako i rastan i rastika..

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 09 jan 2018 17:49

Bujrum na japrak :D

Biće i smokvare kasnije uz kahvu.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la kliker » 09 jan 2018 19:57

Gorcin je napisao/la:Bujrum na japrak :D

Biće i smokvare kasnije uz kahvu.
Pirijan od hrastana sa suhim mesom to je moja boljka..

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 09 jan 2018 20:55

amkos je napisao/la:
Zmaj je napisao/la:Hehe pazi da te Jack ne posalje u Banovice da probas njihovu sarmu. :mrgreen:

Salu na stranu, cuo sam da se najbolje pite prave u Sandzaku. Valjda cu imat priliku da to jednom testiram.
Odakle ti je mlada @Zmaj ? :mrgreen:
Nema Zmaj mladu jos. ;)

Da se vratimo temi...
43v0Xhv3eiE
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 09 jan 2018 21:00

kliker je napisao/la:
Gorcin je napisao/la:Bujrum na japrak :D

Biće i smokvare kasnije uz kahvu.
Pirijan od hrastana sa suhim mesom to je moja boljka..
Nisi ni mahnit :)
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 10 jan 2018 19:21

Evo ponovo nasih amerikanaca/kanadjana u Mostaru.


RrCHVboFBJ4&t=


Nije im se svidio restoran kod tekije. :mrgreen:


QVNNMdX_PE8


Ćevabdžinica Tima-Irma kazu ima najbolju hranu.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 10 jan 2018 22:17

Zmaj je napisao/la:Evo ponovo nasih amerikanaca/kanadjana u Mostaru.


RrCHVboFBJ4&t=


Nije im se svidio restoran kod tekije. :mrgreen:


QVNNMdX_PE8


Ćevabdžinica Tima-Irma kazu ima najbolju hranu.

Sta bolan nije svidio - ljudi se zijanili kako je hrana losa.
Doslovno su rekli "najgora hrana koju smo jeli u Evropi a evo tu smo godinu dana".
I to nije restoran kod Tekije, niti restoran sa suprotne strane Tekije (onaj sto je blizi vrelu Bune) - nego to je restoran kod Petomana, onaj malo dalji, kod onog mosta sto je dalje od vrela.
I u pravu su. Uzasni su.
Samo BiH.

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 11 jan 2018 08:20

Za 11 mjeseci u BiH prošle godine boravilo više od 1,2 miliona turista


BiH je tokom 11 mjeseci prošle godine posjetilo 1.224.477 turista, što je više za 13,7 odsto u odnosu na isti period 2016, podaci su Agencije za statistiku BiH.



Turisti su od 1. januara do 30. novembra ostvarili 2.523.545 noćenja, odnosno za 12,4 odsto više u odnosu na 11 mjeseci 2016. godine.

Broj noćenja domaćih turista prošle godine veći je za 3,8 odsto, a stranih za 16,1 odsto u odnosu na uporedni period.

U ukupno ostvarenom broju noćenja, učešće domaćih turista je 27,8, a stranih 72,2 odsto.

U strukturi noćenja stranih turista, najviše noćenja ostvarili su turisti iz Hrvatske – 11,1 odsto, zatim slijede turisti iz Srbije 7,9 odsto, Turske 7,4 odsto, Italije 5,8 odsto, Ujedinjenih Arapskih Emirata 5,3 odsto, Slovenije i Poljske sa po 5,1 odsto, te Njemačke četiri odsto, dok su turisti iz ostalih zemalja ostvarili 48,3 odsto noćenja.

Kada je riječ o dužini boravka stranih turista u BiH, na prvom mjestu je Malta sa prosječnim zadržavanjem od 5,9 noći.

Slijede Kuvajt sa 3,7 noći, Irska sa 3,5 noći, Katar sa 3,3 noći, Iran sa 3,2 noći, Francuska i Rumunija sa po 3,1 noći, te Ujedinjeni Arapski Emirati sa zadržavanjem od tri noći.

Prema vrsti smještajnog objekta, najveći broj noćenja ostvaren je u hotelima i sličnim smještajima, sa učešćem od 92,2 odsto.

BiH je u novembru prošle godine posjetio 74.681 turista, što je više za 11,9 odsto u odnosu na isti mjesec 2016, te manje za 39,6 odsto u odnosu na oktobar 2017.

Turisti su u tom mjesecu ostvarili 148.011 noćenja, što je više za 11,2 odsto u odnosu na novembar 2016. godine, te manje za 38 odsto u odnosu na oktobar 2017.

U ukupno ostvarenom broju noćenja, učešće domaćih turista je 37, a stranih 63 odsto.

Broj noćenja domaćih turista u novembru prošle godine veći je za tri odsto u odnosu na isti mjesec 2016. godine, te manji za 17,9 odsto u odnosu na oktobar 2017, dok je broj noćenja stranih turista veći za 16,6 odsto u odnosu na novembar 2016, te manji za 45,8 odsto u odnosu na oktobar 2017. godine.

U strukturi noćenja stranih turista u novembru prošle godine, najviše noćenja ostvarili su turisti iz Hrvatske – 21 odsto, zatim slijede turisti iz Srbije 12,2 odsto, Slovenije 6,4 odsto, Turske 5,6 odsto, Italije 5,3 odsto, Holandije 4,2 odsto, te Njemačke 3,1 odsto, dok su turisti iz ostalih zemalja ostvarili 42,2 odsto noćenja.

Kada je riječ o dužini boravka stranih turista u BiH, na prvom mjestu je Holandija sa prosječnim zadržavanjem 5,6 noći, a slijede Kuvajt sa 3,8 noći, Iran sa 3,7 noći, Katar sa 3,5 noći, Kipar i Rumunija sa po 3,4 noći, te Irska i Saudijska Arabija sa po 3,2 noći.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41245
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Jack » 11 jan 2018 12:05

Kako Gorcin ima haman 2 metra.Ja cu reci da je tako.,Ali kao sto forumas Kliker rece.Da vecina ljudi ono zove Sarma.Interesantno je da cak u najvecim dijelu Hercegovine on je iz Trebinja.Kazu Sarma

Moj rahmetli dida je znao da kaze USIKARITI.Niko nije znao da prevede sta znaci rijec Usikariti.Dok mu nije on rekao koju je doveo iz Hercegovine kad je kao mladic preselio za Krajinu,Sto je prilicno smijesno.Tako da raznorazne Smokvare I Japravi me ne cude

Ps:Ako budem ziv.Morat cu da probam tu smokvaru
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite