☑ Pravila foruma i savjeti

Turizam i odmor u Bosni

Moderator/ica: abu seid

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 13 jun 2018 14:57

Ljepši je Bišćevića ćošak, more i ribu pecat s ćoška, malo vjetar sa Neretve, ovo-ono...a i usput mu je. Muslibegovića mora pičit' uz Brankovac, oči će mu iskočit na mostarskom čelopeku :mrgreen:
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 13 jun 2018 14:59

Gorcin je napisao/la:Nisam siguran da je zipline pušten, nedavno je bilo testiranje. Ni cijene još nisu određene.

Misliš na Hamam muzej u Starom gradu? Ne znam koliko je ulaz...par maraka, ne više mislim.

Imaš ti tu još štošta vidjeti - od Kajtazove kuće na Luci, Interpretacijskog centra, Muzeja Stari most itd. Zavisi šta koga zanima.

Blagaj ti je taman za drugog dana, dabogda da i Forticu obletiš :)
Ok hvala! A kako doci do Blagaj? Jel lokalni bus broj 10? Negdje sam procito da karta u jednom pravcu kosta cirka 2,20 KM? Otprilike koliko kosta taxi do tamo?
Jack je napisao/la:Zaboravio si Okc Abrasevic,reci Jack te je poslao da provjeris nesto vezano za takvo sta.Takodjer obavezno Cotinu zgradu da mi uslikas,da vidim stanje kakvo je okolisa.
Hehe vazi odradit cu ja to.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 13 jun 2018 15:05

Sarajevo (3 dana)
Baščaršija
Vijećnica (10 KM ulaz)
Latinski most
Vječna vatra
Avaz twist tower (1-2 KM ulaz)
Sarajevska-Trebevićka žičara (20 KM povratna)
Žuta ili Bijela tabija
Kozja ćuprija
Vrelo Bosne
Tunel spasa (10 KM ulaz)
Terme Ilidža (7 KM ulaz)

Sarajevo City Center ili Alta Shoping Centar

Restoran Brajlović (Ilidža)
Kod Bibana (jel skupa klopa?)
Ćevabdžinica Zmaj 2 kod autobuske
Gdje jesti u gradu a da nije preskupo?

Tramvajska karta u jednom smijeru kosta 1,60 KM. Najlakse kupit u kiosku.

Jesam li sta zaboravio?

Pretpostavljam da je najlakse ici busem iz Sarajeva do Tuzle. Koliko kosta karta u jednom pravu otprilike i jel se najlakse kupuje na autobuskoj?
Super je sve što si nabrojao ali ima ovdje hodanja i vozikanja. :mrgreen:
Ako imaš neki bh. dokument možeš platiti povratnu za Trebevićku žičaru 6 KM umjesto 20 KM.
Nemoj davat' pare Šćepi, ubrzo će Izbori. :D

U SCC-u imaš super klopu, preporučujem "Montanu". Što bi Hanka P. rekla, prste da oližeš. :beret:
U restoranu "Brajlović" je super hrana, a tu je i Džeko nedavno bio.
Za Bibana ne znam, nisam bio koliko se sjećam. :|
Ćevabdžinica naziva kao tvoj nick na forumu je super, a imaš istu i u Hrasnom kod starog Robota. U Hrasnom je malo ljepši ugođaj, bar meni.
Na Baščaršiji imaš one donere gdje god se okreneš a nisu plaho skupi, do 5-6 KM, zavisi šta naručiš. Imaš McDonalds u Ferhadiji a imaš isto McD u Nedžarićima, drive-thru. Imaš buregdžinicu "Sač" prekoputa restorana one pjevačice Branke Sovrlić. To je u srcu Baščaršije, blizu Vijećnice. Imaš ćevabdžinice "Željo 1", "Željo 2" isto na čaršiji, ako voliš tu boju. :mrgreen:
Također imaš buregdžinicu "M&M" (ovdje je meni najbolji sjeckani burek u gradu) na Pofalićima blizu benzinske stanice "Energopetrol" i istu imaš na Dolac Malti blizu frizerskog salona "Fresh" gdje se šišao Sejo iz serije "Viza za budućnost". :)

Imaš također super slastičarne po čaršiji, preporučujem slastičarnu "Sport", blizu ovog "Sač"-a. Ukusni, svježi kolači. Također preporučujem slastičarnu "Palma" na Grbavici.
Tramvajska karta u jednom smijeru kosta 1,60 KM. Najlakse kupit u kiosku.
Da. A imaš i komercijalu, vozi od Dobrinje do Vijećnice i obrnuto, košta 2,00 KM. Imaš klimu u njoj, wi-fi. Ako nije čak i još više poskupila karta, možda na 2,20 KM zbog ovog poskupljenja goriva. :what:
Pretpostavljam da je najlakse ici busem iz Sarajeva do Tuzle. Koliko kosta karta u jednom pravu otprilike i jel se najlakse kupuje na autobuskoj?
Možeš busem, a ne znam stvarno za cijenu. Nikad nisam putovao busem za Tuzlu. Imaš buseve Wizz koji voze za Tuzlu, od Sarajeva i obratno. Pa vidi. Evo ti link: https://book.wizzair.com/bs-Latn-BA/tra ... t_transfer
Zadnja izmjena: amkos, dana/u 13 jun 2018 15:20, ukupno mijenjano 2 puta.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 13 jun 2018 15:05

Zmaj je napisao/la:
Gorcin je napisao/la:Nisam siguran da je zipline pušten, nedavno je bilo testiranje. Ni cijene još nisu određene.

Misliš na Hamam muzej u Starom gradu? Ne znam koliko je ulaz...par maraka, ne više mislim.

Imaš ti tu još štošta vidjeti - od Kajtazove kuće na Luci, Interpretacijskog centra, Muzeja Stari most itd. Zavisi šta koga zanima.

Blagaj ti je taman za drugog dana, dabogda da i Forticu obletiš :)
Ok hvala! A kako doci do Blagaj? Jel lokalni bus broj 10? Negdje sam procito da karta u jednom pravcu kosta cirka 2,20 KM? Otprilike koliko kosta taxi do tamo?
Jack je napisao/la:Zaboravio si Okc Abrasevic,reci Jack te je poslao da provjeris nesto vezano za takvo sta.Takodjer obavezno Cotinu zgradu da mi uslikas,da vidim stanje kakvo je okolisa.
Hehe vazi odradit cu ja to.
Karta do Blagaja je oko 2-2,5 KM u jednom smjeru, taxi otprilike 1 KM po kilometru, znači nije taxi ispod cenera obzirom da je do Blagaja 10-ak kilometara, ako ćeš do Tekije, onda je i dalje, sad zavisi odakle i ideš iz MO. Evo ti red vožnje za Blagaj:

https://www.dajmi.info/post/2017/09/mos ... gor-blagaj
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Jack » 13 jun 2018 15:07

Obavezno da pojedes smokvaru. :lol:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 13 jun 2018 15:08

Gorcin je napisao/la:Ljepši je Bišćevića ćošak, more i ribu pecat s ćoška, malo vjetar sa Neretve, ovo-ono...a i usput mu je. Muslibegovića mora pičit' uz Brankovac, oči će mu iskočit na mostarskom čelopeku :mrgreen:
Mislim da cu na kraju odlucit samo za Bišćevića ćošak. Dobije se i razglednicu kao ulaznicu, lijepa ideja od njih. :)
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 13 jun 2018 15:10

Jack je napisao/la:Obavezno da pojedes smokvaru. :lol:
I šerpu japraka :mrgreen:
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 13 jun 2018 15:19

Gorcin je napisao/la:
Zmaj je napisao/la:
Gorcin je napisao/la:Nisam siguran da je zipline pušten, nedavno je bilo testiranje. Ni cijene još nisu određene.

Misliš na Hamam muzej u Starom gradu? Ne znam koliko je ulaz...par maraka, ne više mislim.

Imaš ti tu još štošta vidjeti - od Kajtazove kuće na Luci, Interpretacijskog centra, Muzeja Stari most itd. Zavisi šta koga zanima.

Blagaj ti je taman za drugog dana, dabogda da i Forticu obletiš :)
Ok hvala! A kako doci do Blagaj? Jel lokalni bus broj 10? Negdje sam procito da karta u jednom pravcu kosta cirka 2,20 KM? Otprilike koliko kosta taxi do tamo?
Jack je napisao/la:Zaboravio si Okc Abrasevic,reci Jack te je poslao da provjeris nesto vezano za takvo sta.Takodjer obavezno Cotinu zgradu da mi uslikas,da vidim stanje kakvo je okolisa.
Hehe vazi odradit cu ja to.
Karta do Blagaja je oko 2-2,5 KM u jednom smjeru, taxi otprilike 1 KM po kilometru, znači nije taxi ispod cenera obzirom da je do Blagaja 10-ak kilometara, ako ćeš do Tekije, onda je i dalje, sad zavisi odakle i ideš iz MO. Evo ti red vožnje za Blagaj:

https://www.dajmi.info/post/2017/09/mos ... gor-blagaj
Hvala na ovo! :gut:
Gorcin je napisao/la:
Jack je napisao/la:Obavezno da pojedes smokvaru. :lol:
I šerpu japraka :mrgreen:
Gdje je najbolje: Cevabdzinica Tima-Irma, restoran Šadrvan, restoran Divan ili Konoba Taurus?
Zadnja izmjena: Zmaj, dana/u 13 jun 2018 15:22, ukupno mijenjano 1 put.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Jack » 13 jun 2018 15:20

Zato se ja s 185 cm osjecam kepecom tamo.Tajna je da vi jedete smokvaru otud visina.Dobro zapisat cu to

:lol: :P :P
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 13 jun 2018 15:21

Zmaj je napisao/la:
Gorcin je napisao/la:
Jack je napisao/la:Obavezno da pojedes smokvaru. :lol:
I šerpu japraka :mrgreen:
Gdje je najbolje: Cevabdzinica Tima-Irma, restoran Šadrvan, restoran Divan ili Konoba Taurus?
O ukusima ne vrijedi raspravljat. Ja bih preporučio Šadrvan. U Divanu nisam bio, to nije davno ni otvoreno.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 13 jun 2018 15:40

amkos je napisao/la:
Sarajevo (3 dana)
Baščaršija
Vijećnica (10 KM ulaz)
Latinski most
Vječna vatra
Avaz twist tower (1-2 KM ulaz)
Sarajevska-Trebevićka žičara (20 KM povratna)
Žuta ili Bijela tabija
Kozja ćuprija
Vrelo Bosne
Tunel spasa (10 KM ulaz)
Terme Ilidža (7 KM ulaz)

Sarajevo City Center ili Alta Shoping Centar

Restoran Brajlović (Ilidža)
Kod Bibana (jel skupa klopa?)
Ćevabdžinica Zmaj 2 kod autobuske
Gdje jesti u gradu a da nije preskupo?

Tramvajska karta u jednom smijeru kosta 1,60 KM. Najlakse kupit u kiosku.

Jesam li sta zaboravio?

Pretpostavljam da je najlakse ici busem iz Sarajeva do Tuzle. Koliko kosta karta u jednom pravu otprilike i jel se najlakse kupuje na autobuskoj?
Super je sve što si nabrojao ali ima ovdje hodanja i vozikanja. :mrgreen:
Ako imaš neki bh. dokument možeš platiti povratnu za Trebevićku žičaru 6 KM umjesto 20 KM.
Nemoj davat' pare Šćepi, ubrzo će Izbori. :D

U SCC-u imaš super klopu, preporučujem "Montanu". Što bi Hanka P. rekla, prste da oližeš. :beret:
U restoranu "Brajlović" je super hrana, a tu je i Džeko nedavno bio.
Za Bibana ne znam, nisam bio koliko se sjećam. :|
Ćevabdžinica naziva kao tvoj nick na forumu je super, a imaš istu i u Hrasnom kod starog Robota. U Hrasnom je malo ljepši ugođaj, bar meni.
Na Baščaršiji imaš one donere gdje god se okreneš a nisu plaho skupi, do 5-6 KM, zavisi šta naručiš. Imaš McDonalds u Ferhadiji a imaš isto McD u Nedžarićima, drive-thru. Imaš buregdžinicu "Sač" prekoputa restorana one pjevačice Branke Sovrlić. To je u srcu Baščaršije, blizu Vijećnice. Imaš ćevabdžinice "Željo 1", "Željo 2" isto na čaršiji, ako voliš tu boju. :mrgreen:
Također imaš buregdžinicu "M&M" na Pofalićima blizu benzinske stanice "Energopetrol" i istu imaš na Dolac Malti blizu frizerskog salona "Fresh" gdje se šišao Sejo iz serije "Viza za budućnost". :)

Imaš također super slastičarne po čaršiji, preporučujem slastičarnu "Sport", blizu ovog "Sač"-a. Ukusni, svježi kolači. Također preporučujem slastičarnu "Palma" na Grbavici.
Tramvajska karta u jednom smijeru kosta 1,60 KM. Najlakse kupit u kiosku.
Da. A imaš i komercijalu, vozi od Dobrinje do Vijećnice i obrnuto, košta 2,00 KM. Imaš klimu u njoj, wi-fi. Ako nije čak i još više poskupila karta, možda na 2,20 KM zbog ovog poskupljenja goriva. :what:
Pretpostavljam da je najlakse ici busem iz Sarajeva do Tuzle. Koliko kosta karta u jednom pravu otprilike i jel se najlakse kupuje na autobuskoj?
Možeš busem, a ne znam stvarno za cijenu. Nikad nisam putovao busem za Tuzlu. Imaš buseve Wizz koji voze za Tuzlu, od Sarajeva i obratno. Pa vidi. Evo ti link: https://book.wizzair.com/bs-Latn-BA/tra ... t_transfer
Hvala amkose! Imat cemo tri dana tako da mislim da cemo sve ovo moci stici.

Cuj nemoj davat Šćepi pare a neki dan si one skuturske novine kupovao. :mrgreen:

Hvala za ovu listu restorana. Sve cu zapisat. :gut:

Jedan od ovih tri dana cemo najvjerovatno potrosit na Ilidzu, Brajlovic, vrelo Bosne, tunel muzej i eventualno terme. Tramvajem naprijed nazad.

Vidio sam ima Centrotrans redovnu liniju skoro svaki sat vremena za Tuzlu. 20,5 KM po osobi za jedan pravac. Kupit cemo to odmah na autobuskoj kad dodjemo sa vozom ujutro. Onda cevape kod Zmaja, mozda Avaz toranj i onda prohodat do naseg smjestaja u starom gradu.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 13 jun 2018 16:56

Mostar (1 dan)
Stari grad i stari most
Koski Mehmed-pašina džamija (6 EUR/12 KM ulaz)
Bišćevića kuća (2 EUR/4 KM ulaz)
Španski trg i Gimnazija
Partizansko groblje
Ulica Alekse Šantića, OKC Abrašević i Cotina zgrada (samo za Jacka)

Eventualno ako budemo imali vremena ici cemo do Blagaj(4-5 KM sa lokalnim busem broj 10, staje na Musali i na Španskom trgu https://www.dajmi.info/post/2017/09/mos ... gor-blagaj), do tekije(4 KM ulaz) i vrelo Bune.

Hercegovački japrak i smokvara u restoran Šadrvan.
Miješano meso u Ćevabdzinici Tima-Irma.
Burek uzet u Buregdžinici Musala a sladoled/kolači u Slastičarni Palma.

Sarajevo (3 dana)
Baščaršija
Vijećnica (10 KM ulaz)
Latinski most
Vječna vatra
Avaz twist tower (1-2 KM ulaz)
Sarajevska-Trebevićka žičara (20 KM povratna)
Žuta ili Bijela tabija
Kozja ćuprija
Vrelo Bosne
Tunel spasa (10 KM ulaz)
Terme Ilidža (7 KM ulaz)

Sarajevo City Center ili Alta Shoping Centar

Restoran Brajlović (Ilidža)
Ćevabdžinica Zmaj 2 (kod autobuske)
Pizzeria Montana (u SCC)
Slastičarna Sport (Baščaršija)
Buregdžinica Sač ili Buregdžinica Bosna (Baščaršija)
Ćevabdžinica Željo, Mrkva, Hodžić ili Petica Ferhatović (Baščaršija)

Ćevabdžinica Zmaj, Slastičarna Palma, Buregdžinica M&M (Hrasno, Grbavica, Pofalići)

Tramvajska karta u jednom smijeru kosta 1,60 KM i najlakse je kupit u kioscima.

Sarajevo -> Tuzla skoro svaki sat sa Centrotransom, cijena je 20,5 KM po osobi.

Tuzla (1 dan)
Stari grad, Solni trg i trg Slobode
Turalibegova ulica
Bingo City Center

Ćevabdžinica Zlaja
Cafe Sloboda

Jesam li sta zaboravio?

Ima li neki lokalni autobus iz Tuzle za aerodrom/Dubrave? Koliko kosta taxi?
Zadnja izmjena: Zmaj, dana/u 13 jun 2018 17:00, ukupno mijenjano 1 put.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 13 jun 2018 16:57

Imamo li tuzlaka ovdje da mi pomogne? :tutu: :mrgreen:
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 13 jun 2018 22:23

@Zmaj, zaboravio sam ti spomenuti famoznu Paneru u Sokolović Koloniji, blizu onih fakulteta na Ilidži. Super hrana, tu imaš svega. :ukusno:

Zatim imaš pečene piliće na Stupu, restoran "Esmeralda". A tu imaš i razne pite, domaći hljeb itd.

Ili na putu za aerodrom u Aerodromskom naselju imaš fast food "kod Gagane", tu imaš također pečene piliće. Cijena po komadu je 9 KM.

Ako se još nečega sjetim napisat ću ti. Ili ti pitaj ako te još nešto interesuje.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 14 jun 2018 00:00

Koliko si aščinica naredo, moj Amkose, ko da će 11 zmajeva doć i samo jest po cijele dane :mrgreen:
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 14 jun 2018 00:31

Gorcin je napisao/la:Koliko si aščinica naredo, moj Amkose, ko da će 11 zmajeva doć i samo jest po cijele dane :mrgreen:
Samo nek' se nije gladno. :mrgreen:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Zmaj » 20 jun 2018 17:23

MpEhF8GzhsA
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 25 jun 2018 17:45

Statistika turizma u BiH, april 2018

U Bosni i Hercegovini u mjesecu aprilu 2018. turisti su ostvarili 127.233 posjete, što je više za 45,8% u odnosu na mart 2018. i za 13,9% više u odnosu na april 2017. godine. :shock: :zastava: Turisti su ostvarili 246.230 noćenja, što je više za 35,5% u odnosu na mart 2018. i za 14,5% više u odnosu na april 2017. godine. U ukupno ostvarenom broju noćenja učešće domaćih turista je 27,0% dok je 73,0% učešće stranih turista.

Broj noćenja domaćih turista viši je za 8,3% u odnosu na mart 2018. i viši za 11,7% u odnosu na april 2017. godine. Broj noćenja stranih turista viši je za 49,5% u odnosu na mart 2018. i viši za 15,5% u odnosu na april 2017. godine.

U strukturi noćenja stranih turista u aprilu 2018. najviše noćenja ostvarili su turisti iz Hrvatske (14,7%), Turske (8,8%), Srbije (7,5%), Slovenije (7,0%), Njemačke (6,7%), Italije (5,2%) i Ujedinjenih Arapskih Emirata (4,6%) što je ukupno 54,5%. Turisti iz ostalih zemalja ostvarili su 45,5% noćenja.

Što se tiče dužine boravka stranih turista u našoj zemlji, na prvom mjestu je: Irska sa prosječnim zadržavanjem od 4,0 noći, Južnoafrička Republika sa 3,7 noći, Kuvajt sa 3,5 noći, Malta sa 3,3 noći te UAE sa 3,0 noći.

Turistima je u aprilu 2018. u Bosni i Hercegovini bilo na raspolaganju 20.805 soba, apartmana i mjesta za kampiranje što je za 12,0% više u odnosu na april 2017. i 41.422 raspoloživa kreveta što je više za 5,7% u odnosu na isti mjesec 2017.godine.

U aprilu 2018. u okviru djelatnosti - Hoteli i sličan smještaj turistima je bilo na raspolaganju ukupno 16.981 soba i apartman što je za 3,6% više u odnosu na april 2017. i 35.568 kreveta što je za 6,9% više u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

Neto stopa iskorištenosti stalnih kreveta iznosila je 20,9%. Prema vrsti smještajnog objekta najveći broj noćenja ostvaren je u okviru djelatnosti Hoteli i sličan smještaj sa učešćem od
92,5%.


http://www.bhas.ba/saopstenja/2018/TUR_ ... 4_0_BS.pdf

Ovo je SJAJNA statistika.
Samo BiH.

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Meteor » 25 jun 2018 18:38

BosnjackaHercegovina je napisao/la:Statistika turizma u BiH, april 2018

Ovo je SJAJNA statistika.
Naucili u ministarstvu Excel koristi, jos da nauce Access i relacione baze podataka.
....................
slika :Studyy:

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la kliker » 26 jun 2018 09:56

Ja ne kontam zasto uvijek uporedjuju sa prethodnim mjesecom absolutno redudantan podatak. Koga briga sta je bilo proslog mjeseca vazno je uporedjenje sa istim mjesecom prethodne godine. Kod turizma su sezonske razlike toliko drasticne da nema nikakvog smisla.

Odgovorite