☑ Pravila foruma i savjeti

Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la Bosni » 13 jul 2016 00:16

http://www.klix.ba/vijesti/bih/djakon-i ... /160712033
Đakon iz Zenice na 11. juli poručio da se muslimani, Hrvati i šiptari hrane lažima

Đakon Vladimir Rajak iz Zenice jučer je na 21. godišnjicu obilježavanja genocida u Srebrenici na svom Facebook zidu napisao status koji je izazvao burne reakcije svih Zeničana, zbog čega ga je poslije i obrisao. Međutim, izvinjenje nije uslijedilo.

Rajak je u zaposlen kao đakon u Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Zenici, a jučer je u poslijepodnevnim satima na Facebooku napisao: "muslimani, hrvati i šiptari, sram vas bilo do veka! Lažju se hranite! ISTINA JE VEČNA!"

Nakon toga su na Rajakov status uslijedili negativni komentari, a Zeničani svih vjerskih pripadnosti bili su iznenađeni izjavom đakona ugledne pravoslavne crkve u Zenici.

U subotu, 9. jula, Rajak je postavio i pjesmu srpskog benda Vizant - "Nebo orlova" u kojem se veliča Velika Srbija, ali nakon svega toga pa i brisanja statusa đakon Rajak nije napisao ništa više svojim sugrađanima.

Saradnja vjerskih zajednica u Zenici (muslimanske, katoličke, pravoslavne i jevrejske) u proteklom periodu je bila bez problema uz podršku i Međureligijskog vijeća - Odbora za međureligijsku saradnju za koje je reagovanje Rajaka nepojmljivo.

"Đakon Rajak nije član Odbora za međureligijsku saradnju. Mi izražavamo svoje žaljenje zbog ovog statusa gospodina Rajana i reagovat ćemo poslije susreta sa svim vjerskim čelnicima koji čine OMS. Ovo nije stav Srpske Pravoslavne crkvene općine u Zenici niti zeničkih paroha koji čine Odbor za međureligijsku saradnju i mnogostruko doprinose izgradnji međureligijskog dijaloga! Apeliramo na građane Zenice da čuvaju mir i toleranciju", poručili su iz Odbora za međureligijsku saradnju.

Iako Rajak nije direktno negirao genocid, Jasmin Duvnjak, potpredsjednik Skupštine Zeničko-dobojskog kantona i predlagač usvojenog Zakona o zabrani negiranja genocida i svih ratnih zločina, za Klix.ba je kazao da je zgrožen sramotnom izjavom đakona.

"Zgrožen sam đakonovim sramotnim istupom i njegovom šovinističkom izjavom. Iznenađen, da vam budem iskren, i nisam, jer citirani stavovi dolaze iz miljea SPC koja je u doba agresije na RBiH i genocida 1992.-1995. godine bila glavni podstrekač i ideološko-nacionalistički motor većine zala na području bivše Jugoslavije. Oni su blagoslovili vojsku čiji su vojnici u BiH provodili strašne zločine, masovna ubijanja, silovanja, držali gradove pod opsadom, pucali u djecu, palili ljude po kućama, skrivali ubijene po masovnim grobnicama i na kraju kao jednu od posljednjih tačaka krvavog trogodišnjeg pira - počinili genocid u Srebrenici i istočnoj Bosni", kazao je Duvnjak te dodao:

"Smatram da ovakve izjave štete životu običnih ljudi i teret su najviše narodu u ime kojeg se i iznose. Čini mi se da ima i elemenata, obilježja, krivičnih djela rasne, vjerske i nacionalne mržnje i netrpeljivosti. Nadležna tužilaštva bi trebala razmotriti da li ima i direktnog negiranja genocida po Zakonu koji je kažnjiv kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine. Ja se kao predlagač ovog Zakona nadam da će konačno nadležne institucije reagovati, da će se možda podnijeti i krivična prijava, ali i da će osude i distanciranje morati doći iz redova crkve i vjerskih zajednica. Nažalost, još uvijek spavaju savjest i duša onih koji podržavaju zločine - nema katarze, ali i volja i angažman naših pravosudnih institucija da takav odnos adekvatno kazne".


Iz SPC-a do objave teksta nije stigla nikakva rekacija na reagovanje Rajaka, a na telefonske pozive u Pravoslavnoj crkvi u Zenici niko nije odgovarao.

Zeničani nakon ovog događaja, na društvenim mrežama su pozvali na organizovanje mirnih protesta ispred Pravoslavne crkve u Zenici i odlazak đakona iz Zenice čime bi poručili da slične stvari, od bilo kojeg vjerskog službenika, neće proći neopaženo te da je svima u cilju sačuvati mir i zajedništvo.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la Bosni » 14 jul 2016 05:55

http://saff.ba/pravoslavni-dakon-iz-zen ... ski-jezik/
Pravoslavni đakon iz Zenice uputio javno izvinjenje u kojem negira bosanski jezik

Đakon Srpske pravoslavne crkve u Zenici Vladamir Rajak je proteklih dana skrenuo pažnju javnosti na sebe skandaloznim Facebook statusom. Rajak je na dan obilježavanja genocida u Srebrenici putem Facebooka objavio uvrede na račun Bošnjak, Hrvata i Albanaca. Izvrgnut pritisku javnosti đakon Rajak je danas medijima uputio nekakvo izvinjenje. Nažalost, on je ustrajao u svom uvredljivom maniru komunikacije. Ovaj put je zanegirao bosanski jezik, drsko konstatirajući da se u Republici Genocidnoj poštuju “zakonom osigurano pravo da djeca uče svoj maternji jezik”, a onda je u nastavku napisao da se naš jezik zove “bošnjački”. Vjerujemo da je đakon ovo uradio namjerno. U po Zenice negira bosanski jezik i još sebi daje za pravo da upozorava javnost: “ne raspirujmo mržnju širenjem neistina”.

U nastavku prenosimo uvredljivo izvinjenje đakona Rajaka.

Pre svega, javno izvinjenje zbog statusa koji je bio nedefinisan i nedorečen i pre svega reakcija na prikriveno medijsko pozivanje na linč! Veliko izvinjenje zbog neprijatnosti mojim kolegama iz Srpske pravoslavne zajednice Zenica, jer ovo nije stav SPC već moja ishitrena i emotivivna reakcija čoveka koji je takođe pretrpeo veliki gubitak dragih ljudi, nevinih žrtava.

Veliko poštovanje i večno sećanje za sve nevino postradale bez obzira ko su, i zato dajte da mi koji smo ostali prestanemo da sejemo mržnju zarad zajedničke budučnosti. Otuda se status i odnosio na medijsku propagandu gde se negiraju srpske žrtve, a Srpski narod i dalje potencira kao genocidni. Jednostrana istina nije istina, već druga strana laži koja vodi u slepilo mržnje. Jedino prava istina i njeno prihvatanje i suočavanje od strane svih, može doprineti pravoj toleranciji i tome da u drugom prvo vidimo čoveka, ličnost, a ne njegovo versko ili nacionalno opredeljenje.

Odrastao sam u multietničkim sredinama, i mnogi pripadnici drugih veroispovesti i narodnosti su i dalje moji dragi prijatelji kao i mnogi sugrađani Zenice. Ali celokupna reakcija je na potenciranje srpskog naroda kao genocidnog, na tu zastrašujuću jednostranost i neistinu, jer u srpskim školama je obavezno da deca drugih narodnosti i veroispovesti imaju zakonom osigurano pravo da uče svoj maternji jezik- bošnjački, hrvatski, albanski itd., dok su po školama u BiH deca srpske nacionalnosti ne samo u ogromnoj manjini, već potpuno nedužno stigmatizovana kao pripadnici genocidnog naroda. Je li to istina i tolerancija na koju treba da ostanemo nemi?

Ne raspirujmo mržnju širenjem neistina, već neka svako poštujuću svoje, istom merom uvažava i druge. Jer svaki drugi put i način vodi samo otvaranju starih rana a ne njihovom isceljenju. Kao hrišćanin, pozvan sam da budem iznad nacije ali i da svedočim Istinu. Žao mi je što sam to učinio na način koji je možda nekoga uvredio ili isprovocirao, to mi nije bila namera.

Ako sve ovde rečeno zavređuje ovakvu medijsku pažnju, proteste ili mnogobrojne pretnje smrću koje mi se danima upućuju, ili obeležavanje drugih zbog lično moje reakcije na medijsku nepravdu, dragi moji sugrađani Zenice i ostali koji su se osetili „ugroženo“ zbog mog statusa, ja kao hrišćanin kome je jedino bitna Istina i Ljubav, molim za oproštaj a vi će te već svojim delima i rečima posvedočiti ko ste! Ja i dalje verujem da smo svi pre svega LjUDI.

Đakon Vladimir Rajak
:roll: Totalno ne iskren. Nema pomirenja sa ovakvim budalama.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la Bosni » 14 jul 2016 06:08

http://bportal.ba/ramiz-salkic-skandalo ... -bratuncu/
Ramiz Salkić: Skandalozan istup Vučićevog ministra u Bratuncu

Potpredsjednik Republike Genocidne Ramiz Salkić osudio je u danas sve agresivnije negiranje genocida u Srebrenici od srbijanskih funkcionera.

Kako navodi u saopćenju Salkić, boraveći u Bratuncu ministar u Vladi Republike Srbije Aleksandar Vulin, "na granici diplomatskog skandala je negirao postojanje genocida u Srebrenici, dajući potom sebi za pravo da proziva predsjedavajućeg Predsjedništa Bosne i Hercegovine Bakira Izetbegovića".

Pored toga, on smatra nedopustivim falsificiranje historije koje provode srbijanski funkcioneri, zajedno sa srpskim političarima iz BiH.

Tim povodom potpredsjednik Salkić, između ostalog, navodi da je nečuveno da ministar susjedne zemlje dođe na teritoriju BiH i da poziva predsjedavajućeg Predsjedništva ove zemlje da posjeti neko mjesto u Bosni i Hercegovini.


Kako se dalje navodi u saopćenju, Salkić ističe da je od 17. aprila 1992. godine kada su u Bratuncu postrojene paravojne formacije iz Srbije, pa do kraja maja, u ovom malom bosanskom gradu ubijeno je više od 600 bošnjačkih civila.

- U zgradi osnovne škole "Vuk Karadžić" osnovan je koncentracioni logor kroz koji je prošlo više od 800 bošnjačkih civila, od čega ih je ubijeno nekoliko stotina. U nekoliko sedmica su spaljena sva bošnjačka sela: Glogova, Hranča, Suha, Podčauš, Voljavica, Mihaljevići, Krasanpolje itd. Gdje god je došla srpska vojska Bošnjaci su nestajali, njihova imovina kamionima je odvezena u Srbiju, a sve džamije su spaljene i porušene. U etničkom čišćenju 1992. i u genocidu 1995. u Srebrenici ubijeno je više od 3.000 bošnjačkih civila Bratunca - ističe Salkić, a navodi se u saopćenju.

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la krhan » 20 jul 2016 23:10

Dokle vise, koliko jos moramo ovo trpiti. Gdje taj Ohr, demokratski zapad. Bosnjacki "zastitnici,cuvari" ko sto ste bili i za vrijeme agresije a svi znamo sta se nasem narodu desilo u genocidnoj i dobrim dijelom sto je sada pod nasom kontrolom.

Dajete svojim vlascadima pola drzave koja je na genocidu stvorena, prekraja te opcine po volji drugih vlaha zabranjujete nam da pravimo skole i bosanski jezik po svojoj zelji uskracujete nam sva prava a da se mi Bosnjaci tako ponasamo ko ova vasa vlascad fasisticka, davno bi vi nas bombardovali, nebi vi gadjali vojne ciljeve vec civilne ko sto smo navikli da gledamo snimke po Afganistanu, Pakistanu, Iraku, Siriji itd. i na kraju ponekad kazete "sorry" izmaklo se.

Sta ces to su samo bile muslimanske zrtve nema se zacim zaliti.

Dabogda mi nikad ne usli u NATO i u EU. Tesko se nama sa ovakvim zastitnicima, dovoljno je samo spomenuti Srebrenicu, pametnom insanu dosta. I za onaj rat smo velikim dijelom vjerovali "nece to zapad/Nato dopustiti" pa smo vidjeli rezultate "tjelohranitelja".

Ovo se sve cesce i zesce pojavljuje koja je to bagra neki dan u Sani a sada masovno u Vlasenici.

http://istocnabosna.com/myjoomla/index. ... &Itemid=66
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 20 jul 2016 23:18

krhan je napisao/la:Dokle vise, koliko jos moramo ovo trpiti. Gdje taj Ohr, demokratski zapad. Bosnjacki "zastitnici,cuvari" ko sto ste bili i za vrijeme agresije a svi znamo sta se nasem narodu desilo u genocidnoj i dobrim dijelom sto je sada pod nasom kontrolom.

Dajete svojim vlascadima pola drzave koja je na genocidu stvorena, prekraja te opcine po volji drugih vlaha zabranjujete nam da pravimo skole i bosanski jezik po svojoj zelji uskracujete nam sva prava a da se mi Bosnjaci tako ponasamo ko ova vasa vlascad fasisticka, davno bi vi nas bombardovali, nebi vi gadjali vojne ciljeve vec civilne ko sto smo navikli da gledamo snimke po Afganistanu, Pakistanu, Iraku, Siriji itd. i na kraju ponekad kazete "sorry" izmaklo se.

Sta ces to su samo bile muslimanske zrtve nema se zacim zaliti.

Dabogda mi nikad ne usli u NATO i u EU. Tesko se nama sa ovakvim zastitnicima, dovoljno je samo spomenuti Srebrenicu, pametnom insanu dosta. I za onaj rat smo velikim dijelom vjerovali "nece to zapad/Nato dopustiti" pa smo vidjeli rezultate "tjelohranitelja".

Ovo se sve cesce i zesce pojavljuje koja je to bagra neki dan u Sani a sada masovno u Vlasenici.

http://istocnabosna.com/myjoomla/index. ... &Itemid=66
Prvo, uvijek se treba uzdati u se i u svoje kljuse - tu se slazemo.
Slazemo se i za EU. To su obicni anti-Muslimanski rasisti koji ce nas prodati za mekinje. To je jasno svima.

Ali za NATO, u slucaju da udjemo u NATO, se ne slazem. Mi 92 nismo bili clanovi NATOa i nije NATO imao razloga da intervenise. Ali ako BiH postane clan NATO saveza, i ako se desi da clanica NATOa bude napadnuta, a da NATO ne bude reagovao, onda moze doci do raspada cijelog saveza jer je to upravo i primarni cilj NATOa. Zato NATO bi imao teske posljedice ako BiH udje u NATO a bude ostavljena na cijedilu. S druge strane, EU nema nikakvih posljedica niti obaveza prema nama i prodali bi nas kad bi i bili u EU, a ne ovako. Plus, Turska je br. 2 u NATOu.

Znaci za EU si u pravu. Za NATO ne mislim da si. Ali najbolje se uzdati u se i u svoje kljuse.
Samo BiH.

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la krhan » 20 jul 2016 23:29

De mi reci od koga bih nas taj NATO cuvo. Ko ce nas napasti imas 3 mogucnosti ko u ovom zadnjem ratu djikani i ustase ostaje ti 3 mogucnost od njih licno od tih krizara ko sto smo dozivili u nasoj historiji.

Zaista u mnogo cemu se sa tvojim komentarima slazem, zar ti stvarno mislis da bi se NATO rasuo ili imo neke probleme radi jedne Bosne i Bosnjaka, nemoj biti naivan.

EU-NATO oni imaju isti kompas tj imaju isti cilj i strategiju.

Jedino Turska bih tu uskocila na nasu stranu sa OVOM politickom garniturom i napustila taj savez.

A kako sad stvari stoje sumnjam da ce Turska dugo ostati u NATO paktom sa ovakvim omrzlim ponasanjem prema njoj.
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 21 jul 2016 05:00

krhan je napisao/la:De mi reci od koga bih nas taj NATO cuvo. Ko ce nas napasti imas 3 mogucnosti ko u ovom zadnjem ratu djikani i ustase ostaje ti 3 mogucnost od njih licno od tih krizara ko sto smo dozivili u nasoj historiji.

Zaista u mnogo cemu se sa tvojim komentarima slazem, zar ti stvarno mislis da bi se NATO rasuo ili imo neke probleme radi jedne Bosne i Bosnjaka, nemoj biti naivan.

EU-NATO oni imaju isti kompas tj imaju isti cilj i strategiju.

Jedino Turska bih tu uskocila na nasu stranu sa OVOM politickom garniturom i napustila taj savez.

A kako sad stvari stoje sumnjam da ce Turska dugo ostati u NATO paktom sa ovakvim omrzlim ponasanjem prema njoj.
To stoji.

Ali evo zamisli BiH uđe u NATO i Srbija napadne BiH ponovo, a NATO ne reaguje.
Evo ostavi Tursku po strani. Šta s Poljskom, Rumunijom, Latvijom, Litvanijom, Norveškom? Sve su to male zemlje koje Rusi mogu pregaziti. Ostavi li se BiH na cjedilu, izgubiće se povjerenje između SADa i ostalih većih članica NATOa s jedne strane i malih državica koje graniče s Rusima sa druge. Zamisli da si Litvanija i čuješ priču da treba ostaviti BiH samu - naravno da ćeš se pitati "šta će biti sa mnom ako me Rusi napadnu?"

Upravo iz tog razloga bi bio teško ostaviti BiH na cjedilu da je članica NATOa, plus Turska koja će se, barem sa Erdoganom na čelu, sigurno umiješati i bez dozvole NATOa.
Samo BiH.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la ABen » 21 jul 2016 11:28

krhan je napisao/la:De mi reci od koga bih nas taj NATO cuvo. Ko ce nas napasti imas 3 mogucnosti ko u ovom zadnjem ratu djikani i ustase ostaje ti 3 mogucnost od njih licno od tih krizara ko sto smo dozivili u nasoj historiji.

Zaista u mnogo cemu se sa tvojim komentarima slazem, zar ti stvarno mislis da bi se NATO rasuo ili imo neke probleme radi jedne Bosne i Bosnjaka, nemoj biti naivan.

EU-NATO oni imaju isti kompas tj imaju isti cilj i strategiju.

Jedino Turska bih tu uskocila na nasu stranu sa OVOM politickom garniturom i napustila taj savez.

A kako sad stvari stoje sumnjam da ce Turska dugo ostati u NATO paktom sa ovakvim omrzlim ponasanjem prema njoj.
Tacno tako. Mada ni u Tursku se netreba previse uzdat.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la krhan » 21 jul 2016 14:35

BosnjackaHercegovina vjeruj mi oni su jedni drugim zastitnici. Mi Bosnjaci se samo mozemo uzdati u Allahovu pomoc, uzdati se na svog brat Bosnjaka i Muslimane sirom svijeta koji bih dosli dobrovoljno da nam pomognu.

A ti i dalje vjeruj da bi nam oni pomogli, mi smo njima bitni samo kao stratesko dobra teritorija i kao odlicno topovsko meso, jer oni znaju kroz historiju da su Bosnjaci sjani i lojalni borci.

Meni je dovoljno analizirati ovaj poslednji rat i sve ti tu receno oni se nisu ni mm u pozitivnom promijenuli cak sto vise jos vise nas mrze nego prije a ako one vijesti budu tacne da se Turska priblizava Rusima i Iranu onda ces vidjeti jos visu mrznju prema muslimanima a ti brate i dalje vjeruj u njihovu zastitu ko 90 tih godina.


Aben zato sam napiso sa OVOM POLITICKOM GARNITUROM a ako dodju neki supkoljubci zapada na vlast onda pisi propalo.
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la Bosni » 25 jul 2016 03:15

http://saff.ba/asanaginica-u-rvatskoj-p ... e-smijati/
‘Asanaginica u Rvatskoj’: Plakati ili se smijati?

Hasanaginica je bosanska i bošnjačka usmena balada, koja je nastala između 1646. i 1649. u okrilju begovske bošnjačke porodice iz Imotske krajine.

Prvi put je objavljena knjizi Aleberta Fortisa “Put po Dalmaciji”. Od tog trenutka su se počeli nizati prijevodi ove pjesme na raznim jezicima svijeta. Veliki umovi toga vremena kao Johann Wolfgang Goethe (1775), Walter Scott (1798), A. S. Puškin (1835), Adam Mickiewicz (1841) su samo neka od imena koja su prevodila “Hasanaginicu”. Za “Hasanaginicu” se s pravom može reći da je jedna od najljepših i najzadivljujućih balada, koja je ikad nastala.

Hasanaginica je služila i kao predložak za prvu bošnjačku operu, a premijerno je izvedena u Sarajevu 2000. godine. Libreto je napisao Nijaz Alispahić, kompoziciju Asim Horozić, režiju potpisao Sulejman Kupusović.

U vrijeme kada je nastala “Hasanganica” Imotska krajina je bila dio Bosanskog pašaluka.

Imotski je danas u Hrvatskoj, i tamo je urađen, prema riječima posjetilaca, odličan tematski park posvećen ovoj baladi i sudbini Hasanaginice.

Ipak, ono što ‘bode oči’ jeste sam naziv parka. ‘Asanaginica’? Asanaginica, žena Hasanagina? Ili je i on Asanaga? Ili su baš toliko neobaviješteni u Turističkoj zajednici Imotskog pa ne znaju da je Hasan Hasan, a ne Asan. Čemu ukidanje glasa/slova H? Ako se na tome insistira u srpskom, zašto se to radi u hrvatskom jeziku?

Jer, ako Hasan nije Hasan, a Hasanaginica ono što je vazda i svugdje bila – Hasanaginica, ako nema slova/glasa H, kako ćemo onda izgovarati ime države u kojoj se park nalazi? Rvatska?

slika

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la Bosni » 01 aug 2016 08:43

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... icu/176304
Srbi iz regiona pozivaju Tužilaštvo Srbije da počne suđenje u odsustvu Naseru Oriću

Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta pozvao je Tužilaštvo Srbije za ratne zločine da započne suđenje u odsustvu Naseru Oriću i njegovim saradnicima zbog zločina nad Srbima na području srednjeg Podrinja.

- U interesu je pravde, istine i mira da se otkriju svi zločini protiv Srba, da se pronađu svi krivci, baš kao i da se izvrše pošteni i nepristrasni sudski procesi, uključujući tu i sudski proces protiv Nasera Orića, naveo je Linta u saopštenju.

On je podsjetio da se prema optužnici koju je potvrdio Sud BiH protiv Nasera Orića jasno vidi da se nastoje drastično umanjiti ratni zločini protiv Srba.

Prema navedenoj optužnici, Naser Orić tereti se za ubistvo samo tri srpska zarobljenika tokom 1992. godine, naveo je Linta i dodao da Orić neće odgovarati po komandnoj odgovornosti za sistematsko ubijanje hiljada Srba u istočnoj Bosni.

Linta je ocijenio da je "sramna i bezobrazna" odluka Suda BiH kojom je ukinuo sve mjere zabrane Oriću.

Sud BiH ukinuo je juče sve mjere zabrane ratnom komandantu Armije BiH u Srebrenici Naseru Oriću, kojeg Tužilaštvo BiH tereti za ratne zločine počinjene na području Srebrenice u julu 1992. godine, prenosi Srna.
:roll:

atif
Član
Postovi: 6274
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la atif » 03 aug 2016 10:06

Hoce li se sad dici prasina u vezi ovih djela??

VELIKOSRPSKI BARBARIZAM: BORISLAV BOŽIĆ ZAPALIO ZASTAVU BIH I PORUČIO: OVAKO ĆE GORJETI CIJELA BOSNA

slika
Kako nam je potvrđeno u Policiji Brško distrikta, zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti pokrenuta je istraga protiv Borislava Božića.

Božić je na svom Facebook profilu objavljivao fotografije na kojima pali zastavu Bosne i Hercegovine poručujući da će tako gorjeti i cijeli BiH. Osim toga, Božić je veličao ratnog zločinca Radovana Karadžića i objavljivao fotografije Ratka Mladića uz natpis “nož, žica Srebrenica”. Za ovo krivično djelo predviđena je kazna od jedne do pet godina zatvora, objavio je portal najportal.info.

Paljenje zastave sa ljiljanima snimljene su proteklih dana i u Beogradu. Vlasti u BiH ali i u Srbiji još uvijek šute.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12080
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la amkos » 03 aug 2016 12:04

Jedne prilike je meni (nama) jedan Albanac rekao, "moguce da vi opet dozivite genocid jer brzo zaboravljate sta su vam Vlasi radili, kaze kod nas nije tako, mi sve defterimo, pisemo i pamtimo", pa cak imaju i krvnu osvetu prema Vlasima, imaju krvnu osvetu izmedju sebe, a i ovu drugu prema Vlasima.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1620
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la Gorcin » 05 aug 2016 21:13

Nije mržnja prema Bošnjacima, al stašauma to dođe na isto...

http://24sata.info/crna-hronika/267686- ... icama.html
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41376
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la Jack » 06 aug 2016 03:00

+ za nas.Ustaski pacovi su napali Arape u Ljubuskom a ne napadaju ih u Jajcu.Slobodno ljudi klanjaju na Plivskim jezerima.To je opet veliki+ za nas.Arapi sve vise kupuju imovinu.Da ja znam da je jedan uzeo kucu u centru Jajca,i da su tu porodicu razapeli katolici.A radi se o 1 familiji!.Onda mozes misliti kakav je psiholoski uticaj Arapa na ovu sredinu.Katolike mozemo da tuzimo sudu u Strabsuru.Jer ovo sto se radi je dozvoljeno na najvecim svjetskim aerodromima.Da seljacine nepismene znaju svijeta,znali bi da u jednom LONDONSKOM Aerodromu.Vidis Muslimane koji klanjaju.A to je jedan od najvecih aerodroma svijeta i Europe.A sad da ti zabrane klanjanje.Ovo se treba kazniti maksimalno i to po dzepu Hdz stranke
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

atif
Član
Postovi: 6274
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la atif » 12 aug 2016 12:30

Referendum u RG: U utorak sastanak bošnjačkih zvaničnika, Inzko “kameni spavač”
Morat će se donijeti određene odluke – ukazao je Čamdžija navodeći da se posljednjim postupanjima Ustavnog suda RG-a ne štiti ustavnost i nacionalna prava svih konstitivnih naroda i građana u ovom entitetu.

Smatra i da visoki predstvanik u BiH treba da reagira, ali i primjećuje da se Valentin Inzko „u posljednje vrijeme ponaša kao ‘kameni spavač’, ne reagirajući na posljednja dešavanja u RG, kojima se podriva ustavni poredak i time i Dejtonski sporazum.

Ističući da je Ustavni sud BiH presudio da je 9.januar kao Dan RG-a neustavan, Čamdžija je dodao da je današnjom odlukom Ustavni sud RG-a zanemario presudu najveće pravosudne istance u BiH, iako je po odluci Ustvanog suda BiH Narodna skupština RG-a trebala pokrenuti procedure za izmjene Zakona o praznicima, u dijelu koji se odnosi na 9.januar kao Dan RG-a.

To što Vijeće za zaštitu vitalnog interesa pri Ustavnom sudu RG-a odlučilo i da Zakonom o obradi i objavljivanju rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2013. godine u RG-u nije povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda, Čamdžija ocjenjuje kao paušalo tumačenje ustavnih odredbi, jer jedino države provode popis, vrše njihovu obradu i objavu podataka.

Čamdžija za Fenu kaže da je uvjeren i da je Zakon o javnim tužilaštvaima u RGpovrijeđen vitalni nacionalni interes Bošnjaka, ali i da očito ne postoji spremnost nadležnih institucija da u tim tužilačkim istancama na rukovodna mjesta budu postavljeni i predstvanici drugih konstitutivnih naroda, a ne samo Srba.


Potpredsjednik Narodne skupštine RG-a Senad Bratić ocijenio je da odluka Ustavnog suda RG predstavlja udar na Dejtonski mirovni sporazum i u suprotnosti je s Ustavom BiH.

–Sada bi ponovo trebalo tražiti zaštitu pred Ustvanim sudom BiH, ali se postavlja pitanje ima li to smisla kada se u RG odluke tog suda ne provode, pa ni ona o neustavosti 9. januara kao Dana RG
– ukazao je Bratić.

To, naveo je, “sve nas uvodi u jednu anarhiju i opasnu avanturu“, što nije prihvatljivo.
http://faktor.ba/camdzija-u-utorak-sast ... ni-spavac/



Salkić: Odluka Ustavnog suda RS-a je vrlo opasna i sa dalekosežnim posljedicama
http://faktor.ba/salkic-odluka-ustavnog ... ljedicama/


SDA najoštrije osuđuje odluku: Ustavni sud RG-a produžena ruka SNSD-ove vlasti
http://faktor.ba/sda-najostrije-osuduje ... ve-vlasti/
– SDA će putem svojih kadrova, a pozivamo i sve druge koji su na to ovlašteni, poduzeti sve Ustavom i zakonima propisane radnje kako bi se odluka Narodne skupštine RG stavila van snage. To se prije svega odnosi na zahtjev Ustavnom sudu BiH da zaštiti Dejtonski mirovni sporazum, Ustav BiH i svoj dignitet, te obezbjedi provođenje vlastitih odluka. SDA poziva Tužilaštvo BiH da hitno reagira jer je više nego očigledno da se od dana donošenja odluke Ustavnog suda BiH o neustavnosti 9. januara pa do danas identificiralo nekoliko osoba i institucija koje odbijaju, sprečavaju ili na drugi način onemogućavaju implementaciju te odluke što je kažnjivo kao krivično djelo – saopćeno je iz SDA-

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la Bosni » 27 aug 2016 22:53

http://sandzakpress.net/bjelopoljci-se- ... -karadzicu
Bjelopoljci se pobunili – Oduzmite nagradu Radovanu Karadžiću

Bijelo Polje – Grupa građana iz Bijelog Polja pokrenula je peticiju za oduzimanje pjesničke nagrade “Risto Ratković” Radovanu Karadžiću, osuđenom od strane Haškog tribunal za ratne zločine i zločine protiv humanosti.

“Decenijama čekamo da Ministarstvo kulture Crne Gore, lokalna uprava Bijelog Polja i JU “Ratkovićeve večeri poezije” učine civilizacijski iskorak i oduzmu nagradu Radovanu Karadžiću, te tako isprave nepravdu nanesenu Crnoj Gori, Bijelom Polju i velikom pjesniku Ristu Ratkoviću.

Vrijeme je pokazalo da to ne žele i neće svojom voljom da urade, stoga želimo da ih građanskim protestom i peticijom prisilimo na to”, saopštili su inicijatori peticije.

Radovan Karadžić je nagradu ‘Risto Ratković’ dobio 1993. godine. Kada je Karadžiću dodjeljena nagrada, nje su se odmah odrekli raniji dobitnici Jevrem Brković i Sreten Perović, a iz istog razloga odbio je da je primi Marko Vešović 2008. godine.

Predsjednik žirija koji je nagradio Karadžica bio je Ranko Jovović, pjesnik i tadašnji poslanik Narodne stranke, a članovi Želidrag Nikčević, pjesnik i tada portparol Naradone stranke, i Stevan Kordić, koji je nakon toga izabran za direktora Crnogorskog narodnog pozorišta.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la ABen » 30 aug 2016 21:21

Omarska: Pijani Srbi teško pretukli bošnjačke povratnike, policija zataškava slučaj, hitna služba odbila dati ozljedni list
http://saff.ba/omarska-pijani-srbi-tesk ... 8XcMZUkqpo
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5511
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 31 aug 2016 15:55

ABen je napisao/la:Omarska: Pijani Srbi teško pretukli bošnjačke povratnike, policija zataškava slučaj, hitna služba odbila dati ozljedni list
http://saff.ba/omarska-pijani-srbi-tesk ... 8XcMZUkqpo
Moj jedini problem sa ovakim tekstovima je zašto im ne objave imena. Ovako ne znaš ni ko su Vlasi.
Samo BiH.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Diskriminacija, segregacija i mržnja prema Bošnjacima

Post Postao/la Bosni » 06 sep 2016 09:04

http://saff.ba/jasmin-imamovic-otvorio- ... ana-video/
Jasmin Imamović otvorio predizbornu kampanju opasnim govorom protiv muslimana (VIDEO)

Jasmin Imamović, aktuelni gradonačelnika Tuzle otvorio je predizbornu kampanju za novi mandat opasnim govorom mržnje prema muslimanima. Imamović je podlo govorio o opasnostima dolaska Arapa u BiH, želio je time da uplaši Tuzlake da će i Tuzla kao i Sarajevo biti "zavijeno u crno" (misli na hidžabe i nikabe), odnosno da će i Tuzla biti ugrožena od dominacije muslimana i njihovih žena u hidžabima i nikabima. Na kraju ovog video snimka Imamović naglašava da će crveno pobijediti crno, čime je jasno aludirao da će predvoditi borbu komunista protiv muslimana. Ovakav način vođenja predizborne kampanje je za svaku osudu. Širenje mržnje prema muslimanima donijeće veliku štetu politici SDP-a

bxlJ87nZTnc
:vomit: :vomit: :vomit:

Sa ovakvim političarima, nama ne trebaju četnici.

Odgovorite