☑ Pravila foruma i savjeti

Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Moderator/ica: Drina

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Meteor » 13 apr 2019 22:48

Drina je napisao/la: 13 apr 2019 22:36 Za Gorazde bi bilo dobro da se skloni ova sportska dvorana iz centra grada. I tako je to stara dvorana. Tu bi se mogao napraviti neki trg i da se stvori neki cetar je to sada nema u Gorazdu. Ima vise ulica ali ne mozes reci ovo je centar. Dodes u grad i ne znas gdje da podes. Tako se osjecaju oni koji ne znaju grad. Jedan centralni trg bi to promjenio.
+1

Dosao ja u "centar", a to ti je ispred nekog granapa djeca se igraju, voze bicikla... :mrgreen:
Drina je napisao/la: 13 apr 2019 22:36 A ovaj tunel u Praci je najbolji infrastrukturalni projekat u zadnjih 100 godina. Ja sam prosli put iz Sarajeva do Gorazda vozio 2h30. Toliko mi je trebalo da predem tih +-80km. Isao sam preko Romanije
U tunelu treba izgraditi dodatne manje cijevi za spasavanje koje se mogu koristiti kao dodatni prostor za pogone i masine NI kao u Konjicu.

slika
Zadnja izmjena: Meteor, dana/u 13 apr 2019 22:51, ukupno mijenjano 1 put.
....................
slika :Studyy:

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la krhan » 13 apr 2019 22:51

2 i po sata voznje, dobro je sto je Gorazde uopste opstalo i sto je uopste neko marku tu ulozio.
Sad zamislimo kad se ako Bog da napravi brza cesta, koja zgrada, trzni centar i plate da se povise kako ce nam biti onda u Gorazdu.
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Drina » 13 apr 2019 22:59

Ma iskreno Gorazde nema centra. Vecinom su nabacane kuce i zgrade bez neke zajednicke vizije i projekta. Zato Gorazde i nije atraktivno turistima.
Centralni trgovi nisu bili tradicija bosanskog podneblja kao sto je to slucaj na sjeveru Europe ali meni je to najbolje rijesenje.

Zato sam za to da se makne ta sportska dvorana iz centra grada, napravi trg i uredi okolo i dobijes jedan lijep centar. Ne mora biti kao trg Stanislas u Nancy ali bar da ima nesto

Inace ovo je trg Stanislas



Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la krhan » 13 apr 2019 23:11

Slazem se, zato sam i napiso kad se to uradi ako Bog da.
Mi moramo na tome raditi da izgradimo jos 3 centra. Bihac,Brcko i Gorazde moramo izgraditi a postojece ojacati.

P.s imal sta za Trnovo?
Od Trnova bih mogli napraviti bosanski Garmisch Partenkirchen.
Nismo svjesni da je to jedan biser kojeg treba samo malo srediti a on bih nam zauzvrat dao dosta vise nazad.
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Drina » 14 apr 2019 17:02

Koliko sam shvatio bit ce ta pomocna cijev u tunelu
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la amkos » 14 apr 2019 18:07

Za Gorazde bi bilo dobro da se skloni ova sportska dvorana iz centra grada. I tako je to stara dvorana. Tu bi se mogao napraviti neki trg i da se stvori neki cetar je to sada nema u Gorazdu. Ima vise ulica ali ne mozes reci ovo je centar. Dodes u grad i ne znas gdje da podes. Tako se osjecaju oni koji ne znaju grad. Jedan centralni trg bi to promjenio.
I ja sam imao isti osjećaj kad sam prvi put posjetio Goražde, ono zapitaš se kuda dalje, gdje ?

Mislim da će biti teško da se ova dvorana skloni, realno. To je ipak jedina veća dvorana u BPK koliko znam. Jedino da nas 10-ak s foruma sastavimo mail u vezi ovoga i da pošaljemo načelniku pa da imaju na umu. A ovako da se oni sami sjete, nisam baš siguran u to. :what:

Ja sam na forumu Bosna skyscrapercity prije nekoliko godina pisao jednom od važnijih ljudi u Bingu (koliko sam upratio na tom forumu da je osoba važna u Bingu) i kroz nekoliko narednih godina poslije toga je i Bingo došao u Goražde. Čak sam ljudima i lokacije pokazivao (preko kompa, google maps itd.), objašnjavao, jednostavno rečeno lobirao sam za Bingo u Goraždu. I danas imamo Bingo u Goraždu. Ne kažem da sam ja direktno doveo Bingo u Goražde ali sam siguran da je ovo lobiranje imalo uticaja. :beret:

Zato kad pišemo trebalo bi ovo, trebalo bi ono uvijek gledajmo šta mi možemo učiniti sa naše strane, ako ništa poslati mail jer samo od sebe neće ništa. To je jednostavno tako.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Dexter
Član
Postovi: 226
Pridružen/a: 26 okt 2016 20:01

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Dexter » 14 apr 2019 21:15

Drina je napisao/la: 13 apr 2019 22:36 Danas se ljudi naseljavaju u ili blizu velikih urbanih centara. Ljudi nece ostati u manjim mjestima caki i da imaju posao.

Treba raditi na tome da Gorazde, i ovdje govorim na sami grad bude naseljen sa 50.000 nasih ljudi. Tako da bi bilo dobro odrzati ovaj temo od +-100 stanova godisnje.

Za Gorazde bi bilo dobro da se skloni ova sportska dvorana iz centra grada. I tako je to stara dvorana. Tu bi se mogao napraviti neki trg i da se stvori neki cetar je to sada nema u Gorazdu. Ima vise ulica ali ne mozes reci ovo je centar. Dodes u grad i ne znas gdje da podes. Tako se osjecaju oni koji ne znaju grad. Jedan centralni trg bi to promjenio.

slika

A ovaj tunel u Praci je najbolji infrastrukturalni projekat u zadnjih 100 godina. Ja sam prosli put iz Sarajeva do Gorazda vozio 2h30. Toliko mi je trebalo da predem tih +-80km. Isao sam preko Romanije
Ne bih se slozio oko ovog boldiranog makar kad su tendencije u zapadnoj europi u pitanju. Danas ljudi bjeze iz velikih urbanih centara, trazi se ugodnije mjesto za zivot. Sa dobrom putnom infrastrukturom, manja mjesta u blizini vecih gradova su puno ugodnija za zivot. Gorazde je upravo to. Kad se izgradi ovaj tunel Gorazde postaje predgradje Sarajeva. Njemu ne trebaju turisti da bi opstao, nego da ljudi imaju posao i ugodnu atmosferu za zivot, npr. preča im je bolnica ili dom zdravlja nego turisti.
Ima Bosne, beglerbeže i Bošnjaka u njoj! Bili su prije vas i ako Bog da, biti će i poslije vas!

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5850
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Abidaga » 14 apr 2019 22:32


Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Meteor » 14 apr 2019 22:48

Evo ideje da izgrade pristaniste za camce i manje jahte. ;)

slika
....................
slika :Studyy:

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Drina » 16 apr 2019 18:26

Dexter je napisao/la: 14 apr 2019 21:15
Drina je napisao/la: 13 apr 2019 22:36 Danas se ljudi naseljavaju u ili blizu velikih urbanih centara. Ljudi nece ostati u manjim mjestima caki i da imaju posao.

Treba raditi na tome da Gorazde, i ovdje govorim na sami grad bude naseljen sa 50.000 nasih ljudi. Tako da bi bilo dobro odrzati ovaj temo od +-100 stanova godisnje.

Za Gorazde bi bilo dobro da se skloni ova sportska dvorana iz centra grada. I tako je to stara dvorana. Tu bi se mogao napraviti neki trg i da se stvori neki cetar je to sada nema u Gorazdu. Ima vise ulica ali ne mozes reci ovo je centar. Dodes u grad i ne znas gdje da podes. Tako se osjecaju oni koji ne znaju grad. Jedan centralni trg bi to promjenio.

slika

A ovaj tunel u Praci je najbolji infrastrukturalni projekat u zadnjih 100 godina. Ja sam prosli put iz Sarajeva do Gorazda vozio 2h30. Toliko mi je trebalo da predem tih +-80km. Isao sam preko Romanije
Ne bih se slozio oko ovog boldiranog makar kad su tendencije u zapadnoj europi u pitanju. Danas ljudi bjeze iz velikih urbanih centara, trazi se ugodnije mjesto za zivot. Sa dobrom putnom infrastrukturom, manja mjesta u blizini vecih gradova su puno ugodnija za zivot. Gorazde je upravo to. Kad se izgradi ovaj tunel Gorazde postaje predgradje Sarajeva. Njemu ne trebaju turisti da bi opstao, nego da ljudi imaju posao i ugodnu atmosferu za zivot, npr. preča im je bolnica ili dom zdravlja nego turisti.
Cuj ne trebaju turisti. Turizam koji u danasnje doba postaje jedna od glavnih ekonomskih grana i citavi gradovi i drzave zive od toga. U Gorazdu nema postenog restorana jer nema prometa. Otisao u onaj hotel Behar da narucim kaze trenutno nemamo to nemamo to....

Postoje dvije velike tendencije u migracijama

- Migracije ka vecim urbamim centrima
- Migracije ka moru

Ne postoje nikakve migracije ka ruralnim sredinama. Ekonomija je u gradovima i oko njih i tu ce se gomilati narod. To sto neki freak ode na selo se mjeri u promilima

Pogotovo u Bosni gdje osim Sarajeva i nemas nekog grada. A i samo samo Sarajevo je neki prosjek po velicini i ponudi sadrzaja.

Ljudi nece da zive gdje nemaju blizu skolu, soping centre, blizina posla itd. Svi krajevi koji nemaju neki veci grad u blizini ce se raseliti i propasti.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Dexter
Član
Postovi: 226
Pridružen/a: 26 okt 2016 20:01

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Dexter » 16 apr 2019 21:05

Sve zavisi sta smatras gradom. Nisam rekao da se ljudi sele u ruralne sredine tipa neko zabaceno nepristupacno selo. Za mene Gorazde nije grad i nece to nikada biti. To je jedna fina sredina, opstina u blizini veceg grada (45 minuta nije nista). I Gorazde kao takvo treba da bude ugodno za zivit, narocito za njegove stanovnike. Da ces tamo ikada vidjeti neke silne turiste, slaba sansa. Ali da se ljudi sele i da ce se selit prema Gorazdu to svakako da, iako to nije grad nit ce ikada biti.
Ima Bosne, beglerbeže i Bošnjaka u njoj! Bili su prije vas i ako Bog da, biti će i poslije vas!

Avatar
Dexter
Član
Postovi: 226
Pridružen/a: 26 okt 2016 20:01

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Dexter » 16 apr 2019 21:12

Itekako ima migracija prema manjim sredinama. To da se ljudi sele u vece urbane centre, to je bila tendencija prije nekih 20-30 godina. Pa cak i u Bosni, pogledaj upravo Gorazde, Gradacac, Srebrenik, Tesanj i td. Sve su to manja mjesta u koje se ljudi doseljavaju. Danas Tuzla recimo nikome nije interesantna.
Ima Bosne, beglerbeže i Bošnjaka u njoj! Bili su prije vas i ako Bog da, biti će i poslije vas!

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 16 apr 2019 23:52

Dexter je napisao/la: 16 apr 2019 21:05 Sve zavisi sta smatras gradom. Nisam rekao da se ljudi sele u ruralne sredine tipa neko zabaceno nepristupacno selo. Za mene Gorazde nije grad i nece to nikada biti. To je jedna fina sredina, opstina u blizini veceg grada (45 minuta nije nista). I Gorazde kao takvo treba da bude ugodno za zivit, narocito za njegove stanovnike. Da ces tamo ikada vidjeti neke silne turiste, slaba sansa. Ali da se ljudi sele i da ce se selit prema Gorazdu to svakako da, iako to nije grad nit ce ikada biti.
Grad nastaje kad odnekud dođe lova da se uloži u firme, infrastrukturu, itd. Tako je svaki grad nastao. Na isti način. Neki su iz političkih razloga dobili ulaganja, neki iz ekonomskih, neki iz raznih drugih - ali svaki je tako nastao.

Nek neko (iz jednog ili više izvora) slučajno uloži 300-400 miliona Eura u Goražde (u bilo kojem smislu), nek se otvori 5000 radnih mjesta, pitaću te ja hoće li to bit grad. Eto jok i neće. Imao bi i prvaka BiH u fudbalu a ne teatar ili nešto drugo.

Pare čine grad.

Eno Tešanj. Bio selo pred rat. Sad nek ovako nastavi, upiće sva ona mjesta oko sebe i biće pravi grad za 20-30 godina. Već sad tamo imaš strance po restoranima - dolaze ljudi radi posla. I tako od ničega postane nešto. A Goražde je već na pola puta.
Samo BiH.

Avatar
Meteor
Član
Postovi: 1931
Pridružen/a: 14 apr 2018 16:47

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Meteor » 17 apr 2019 00:01

BosnjackaHercegovina je napisao/la: 16 apr 2019 23:52
Dexter je napisao/la: 16 apr 2019 21:05 Sve zavisi sta smatras gradom. Nisam rekao da se ljudi sele u ruralne sredine tipa neko zabaceno nepristupacno selo. Za mene Gorazde nije grad i nece to nikada biti. To je jedna fina sredina, opstina u blizini veceg grada (45 minuta nije nista). I Gorazde kao takvo treba da bude ugodno za zivit, narocito za njegove stanovnike. Da ces tamo ikada vidjeti neke silne turiste, slaba sansa. Ali da se ljudi sele i da ce se selit prema Gorazdu to svakako da, iako to nije grad nit ce ikada biti.
Grad nastaje kad odnekud dođe lova da se uloži u firme, infrastrukturu, itd. Tako je svaki grad nastao. Na isti način. Neki su iz političkih razloga dobili ulaganja, neki iz ekonomskih, neki iz raznih drugih - ali svaki je tako nastao.

Nek neko (iz jednog ili više izvora) slučajno uloži 300-400 miliona Eura u Goražde (u bilo kojem smislu), nek se otvori 5000 radnih mjesta, pitaću te ja hoće li to bit grad. Eto jok i neće. Imao bi i prvaka BiH u fudbalu a ne teatar ili nešto drugo.

Pare čine grad.

Eno Tešanj. Bio selo pred rat. Sad nek ovako nastavi, upiće sva ona mjesta oko sebe i biće pravi grad za 20-30 godina. Već sad tamo imaš strance po restoranima - dolaze ljudi radi posla. I tako od ničega postane nešto. A Goražde je već na pola puta.
Tako je ! Dobili su univerzitet u Gorazdu, a zbog rijeke Drine imaju veliki potencijal u turizmu. Bas gledam kartu Gorazda, tamo treba forsirati ove resorte po brdima sa dobrim cestama kao sto se radi u Hadzicima kod Sarajeva. Ima i livada za sportske terene a ne sve gurati u samom gradu Gorazdu.
....................
slika :Studyy:

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Drina » 20 apr 2019 12:44

Dexter je napisao/la: 16 apr 2019 21:05 Sve zavisi sta smatras gradom. Nisam rekao da se ljudi sele u ruralne sredine tipa neko zabaceno nepristupacno selo. Za mene Gorazde nije grad i nece to nikada biti. To je jedna fina sredina, opstina u blizini veceg grada (45 minuta nije nista). I Gorazde kao takvo treba da bude ugodno za zivit, narocito za njegove stanovnike. Da ces tamo ikada vidjeti neke silne turiste, slaba sansa. Ali da se ljudi sele i da ce se selit prema Gorazdu to svakako da, iako to nije grad nit ce ikada biti.
De prisaberi se. Nije grad niti ce kad biti. :joojj:

To sto pricas o nekim migracijama iz gradova ka selima i manjim mjestima je samo mit. Pogledaj koliko se ljudi preselilo iz Sarajeva u Hadzice, Vogoscu i i Ilijas. Da ne pricamo iz Sarajeva u Visoko koje je vezano autoputem

Migracije koje prica ne postoje nigdje ni na zapadu. Ekonomija je u gradova i tu se naseljava narod.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Drina » 20 apr 2019 13:02

BosnjackaHercegovina je napisao/la: 16 apr 2019 23:52
Dexter je napisao/la: 16 apr 2019 21:05 Sve zavisi sta smatras gradom. Nisam rekao da se ljudi sele u ruralne sredine tipa neko zabaceno nepristupacno selo. Za mene Gorazde nije grad i nece to nikada biti. To je jedna fina sredina, opstina u blizini veceg grada (45 minuta nije nista). I Gorazde kao takvo treba da bude ugodno za zivit, narocito za njegove stanovnike. Da ces tamo ikada vidjeti neke silne turiste, slaba sansa. Ali da se ljudi sele i da ce se selit prema Gorazdu to svakako da, iako to nije grad nit ce ikada biti.
Grad nastaje kad odnekud dođe lova da se uloži u firme, infrastrukturu, itd. Tako je svaki grad nastao. Na isti način. Neki su iz političkih razloga dobili ulaganja, neki iz ekonomskih, neki iz raznih drugih - ali svaki je tako nastao.
-
Pare su samo jedan ali ne i determinirajuci faktor. Osnovni faktor za formiranje naselje je priroda, geografski polozaj. Ljudi su se prvenstveno naseljvali i formirali naselja tamo gdje im je bilo pogodno za zivot. To je uz izvore vode i plodna polja. Govorim od perioda kada su ljudi presli sa lova i konstantnog pokreta na kultivisanje i formiranje prvih naselja

Kasnije cijeli niz faktora utice na to hoce li neko mjesto dobiti na znacaju ili ne. Od ratova (sto je mozda i najveci faktor kod nas) do politickih odluka. Tako je moje mjesto u neko doba spadalo u opcinu Ustikolina. Ta opcina je ukinuta 50 i neke ako se ne varam i pripojena Foci. Samim time odmah Ustikolina gubi na znacaju. Gubi administraciju, moc odluke itd. A to je mjeseto bilo i srednjovjekovni grad.

Takvih pirmjera koliko hoces ali recimo od predratne opcine Foca si mogao napraviti 3-4 jer su neka sela bila udaljena i po 50km od sredista opcine.
Ako odredis neko mjesto za srediste bilo koje administrativne jedinice to mjesto odmah dobija po znacaju na ustrb drugih.

No da ne sirim pricu jer je to sta i kako nebitno. Pogotovo o ratovima koji su totalno poremetili normalan razvoj u Bosni. Da nije bilo toliko progona i unistavanja u zadnjih 100 godina danas bi na tom potezu Foca-Gorazde imao 250.000 ljudi minimum. Cijela sela su potpuno unistena. U mom mjestu je ubijeno preko 150 ljudi u WWII. Komplet porodice. Ostala prazna imanja.

No to je proslost

Neophodno je da se intezivira gradnja u Gorazdu. Stanovi, blokovi, objekti itd. Vidio si u zadnjem ratu da smo imali najbolji otpor u mjestima gdje je bila gusta naseljenost i puno objekata. Mi smo u odredenim trenutcima drzali samo +-13% BIH. I vidi gdje je to bilo

Podrucja gdje nema velikih naselja vrlo brzo padaju. To si mogao vidjeti i kada su nasi provalili iz Bihaca. ARBIH je isla po 20-30km na dan. Od Bihaca do BP nije bilo naselja i cetnici nisu mogli da povezu liniju.

Gorazde je trenutno jedini slobodni grad na Drini i kakva takva spona sa Sandzakom. Zato to treba da lici na bunker
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Dexter
Član
Postovi: 226
Pridružen/a: 26 okt 2016 20:01

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Dexter » 20 apr 2019 13:16

Drina je napisao/la: 20 apr 2019 12:44
De prisaberi se. Nije grad niti ce kad biti. :joojj:

To sto pricas o nekim migracijama iz gradova ka selima i manjim mjestima je samo mit. Pogledaj koliko se ljudi preselilo iz Sarajeva u Hadzice, Vogoscu i i Ilijas. Da ne pricamo iz Sarajeva u Visoko koje je vezano autoputem

Migracije koje prica ne postoje nigdje ni na zapadu. Ekonomija je u gradova i tu se naseljava narod.
Eto jest grad hajde :mrgreen:
Za mene su gradovi Sarajevo, Tuzla, Zenica, Mostar, Banjaluka i mozda jos Bihac, Prijedor, Bijeljina, Doboj i Brcko ali samo mozda.
Ali eto mozes naselje od 10ak hiljada stanovnika da nazoves gradom.
Naselja oko Sarajeva rastu daleko brze od Sarajeva, procentualno.
Ima Bosne, beglerbeže i Bošnjaka u njoj! Bili su prije vas i ako Bog da, biti će i poslije vas!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Jack » 20 apr 2019 13:25

Manji gradici su katalizator razvoja ekonomije V.Britanije citaj Engleske,Belgije,Njemacke.Zapravo imas danas vise kulture,historije i ekonomije po malim gradicima nego po nazovi gradovima.Kozarac je imao kanalizaciju prije naprimjer jedne Tuzle.Imao je javnu rasvjetu prije Zenice.U Kozarcu su ljudi dobili asfalt prije nekih nazovi gradova.A sta to cini grad.Stanovnistvo

Ili sve sto grad moze da pruza a ne pruza.U tome je stos.Nije sve u stanovnistvu
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Jack » 20 apr 2019 15:20

mozda jos Bihac, Prijedor, Bijeljina, Doboj i Brcko ali samo mozda.
Prijedor je imao gradsku toplanu davne 1972 godine.Nije pisala ''seoska'' toplana,ali eto.Mozda i to nije grad,ko zna

Gorazde je definitivno grad.Ima urbanizaciju,ima plan.Mozda nema dobar gradski trg sto im fali.Ako pogledas okolinu znaci Visegrad,Rudo jedino to i Foca lici na bilo kakav grad.Ostalo su sve veca sela ili manja.Zavisi kako gledas
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 20 apr 2019 17:59

Nema smisla polemitizirati šta jeste ili nije grad.

Goražde (ne Brčko :joojj: )je jedini grad na Drini pod BH kontrolom. Srebrenica ima šansu da to postane radi Bošnjačke većine tamo ali još uvijek nema zaštitu koju ima Goražde.

U svakom slučaju, Goražde bi trebalo da ima, (zajedno s Brčko Distriktom) najveće plate, najviše otvorenih radnih mjesta, najbolje vrtiće i škole, najpogodnije uslove za razvoj familija i trebali bi (idealno) da uduplaju svoju Bošnjačku populaciju. Kad bi to uspjeli imali bi bezbjednu BiH i osigurali opstanak Bošnjaka na Drini sa koje smo etnički čišćeni i ubijani genocidima već 150 godina.

Zato je svaki razvoj u Goraždu 3X važniji od istog u Sarajevu, Tuzli ili Zenici.
Zadnja izmjena: BosnjackaHercegovina, dana/u 21 apr 2019 16:23, ukupno mijenjano 1 put.
Samo BiH.

Odgovorite