☑ Pravila foruma i savjeti

Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Moderator/ica: Drina

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Drina » 20 apr 2019 20:05

Dexter je napisao/la: 20 apr 2019 13:16
Drina je napisao/la: 20 apr 2019 12:44
De prisaberi se. Nije grad niti ce kad biti. :joojj:

To sto pricas o nekim migracijama iz gradova ka selima i manjim mjestima je samo mit. Pogledaj koliko se ljudi preselilo iz Sarajeva u Hadzice, Vogoscu i i Ilijas. Da ne pricamo iz Sarajeva u Visoko koje je vezano autoputem

Migracije koje prica ne postoje nigdje ni na zapadu. Ekonomija je u gradova i tu se naseljava narod.
Eto jest grad hajde :mrgreen:
Za mene su gradovi Sarajevo, Tuzla, Zenica, Mostar, Banjaluka i mozda jos Bihac, Prijedor, Bijeljina, Doboj i Brcko ali samo mozda.
Ali eto mozes naselje od 10ak hiljada stanovnika da nazoves gradom.
Naselja oko Sarajeva rastu daleko brze od Sarajeva, procentualno.

E jeste bitno sta je za tebe grad i sta moze a sta nece nikad biti grad u 3pm. :joojj:
Bosna kao da je Kina pa da ima 100 milionskih gradova.

Broj stanovnika je cak mozda i najmanje bitna karakteristika grada. Evo ja sam jedno vrijeme zivio u Belgiji u gradu koji ima +-1400 st a opcina cijelih 4000. Da. To se zove grad i okolo sve takvi gradovi

Razlika izmedu ruralne i urbane sredine se definira po osnovnoj djelatnosti to jeste u selu ce to biti poljoprivreda i stocarstvo a u gradu trgovina itd. Mada se i to mjenja u zadnje vrijeme jer se i na selima sve vise zivi kao u gradu i sve je manje onih koji se bave poljoprivredom ili stocarstvom. Osnova za kvalifikaciju su i objekti, skola, bolnica, posta, javne ustanove itd kao i stambeni objekti to jeste gustina istih i na kraju administrativna definicija.

Neke drzave su definiriale i tu tacku o broju stanovnika pa tako u Francuskoj sve iznad 2.000 stanovnika je grad a ispod selo. Francuska za info ima 65 miliona st. Dovoljno je da ima 2.000 st i da su stambeni objekti grupirani.

U nekim drzavama je vise a neke to uopce nisu ni definirale. U SAD je 2.500


Gorazde cak i ima status grada :joojj:
https://bs.wikipedia.org/wiki/Slu%C5%BE ... ercegovine

Pricao sam prije par godina s covjekom u Sarajevu koji mi kaze za mene je sve iza Dolac Malte selo i ja nikad ne idem tamo. Isto tako imam jednog poznanika iz Maglaja i pricam kako sam poslovno upoznao jendog drugog maglajiju i kada sam rekao odakle je tacno. Ovaj moj poznanik. Ojjjjjj nije to Maglaj to je 5km od Maglaja!!! Lik kao uvrijeden hejjjj OMG :roll: :sos:

Ma imam masu tih primjera.
Iskreno, imas puno retardiranih nasih ljudi po tom pitanju

Ali da ne trolamo vise temu. Zadrzimo ozbiljnost ovog foruma
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Zmaj » 21 apr 2019 15:28

BosnjackaHercegovina je napisao/la: 20 apr 2019 17:59Brčko je jedini grad na Drini pod BH kontrolom.
:spavanje:

Zakljucak- nemamo svi istu definiciju sta je "grad".
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 21 apr 2019 16:24

Zmaj je napisao/la: 21 apr 2019 15:28
BosnjackaHercegovina je napisao/la: 20 apr 2019 17:59Brčko je jedini grad na Drini pod BH kontrolom.
:spavanje:

Zakljucak- nemamo svi istu definiciju sta je "grad".
Nemamo izgleda ni istu definiciju Drine. :mrgreen:

Očito sam bio nesmotren pa napisao Brčko umjesto Goražde.
Samo BiH.

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 23 maj 2019 08:24

Jos samo da izbace ovaj naziv za genocidnu stvorevinu pa da makar koriste " manji bosanskohercegovacki entitet " , inace Miruh Bosne imaju najbolje i najpozitivnije vijesti sto se Bosne i Bosnjaka tice
Goražde: Ključeve stanova u novoizgrađenoj zgradi dobilo 20 porodica


U Goraždu je danas, uz prisustvo brojnih zvanica, među kojima je bila državna ministrica za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovac, federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić, te Gianluca Vannini, šef Odjela za društveni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju pri Delegaciji EU u BiH, upriličena svečanost povodom dodjele ključeva i useljenja korisničkih porodica u novu zgradu koja je sredstvima RSP-a izgrađena u Bosni i Hercegovini. Svečanosti je prisustvovao i Alexander Chuplygin, zamjenik šefa Misije OSCE u BiH u ime OSCE i UNHCR.

Naime, dvadeset porodica povratnika i raseljenih osoba u gradu Goražde ovim riješava svoje stambeno pitanje useljavanjem u novu zgradu izgrađenu kroz Državni projekat stambenog zbrinjavanja (DPSZ) u okviru Regionalnog stambenog programa (RSP) u Bosni i Hercegovini.

Mi ćemo i dalje raditi na rješavanju pitanja raseljenih osoba istakla je u izjavi za medije državna ministrica Semiha Borovac: ’’Pa danas je posebno zadovoljstvo biti u Goraždu i dodjeliti ključeve za 20 stanova i praktično radi se o 59 korisnika stanova. BiH je opredjeljena da riješi pitanje izbjeglih i raseljenih lica i dok god postoje takve osobe u BiH mi ćemo se truditi da svi dobiju krov nad glavom, da nadoknade sve što su izgubili u toku rata. Naše opredjeljenje je da kroz ovaj Regionalni stambeni program obezbjedimo interno raseljana lica koja već više od 20 godina ne mogu da riješe svoje stambeno pitanje i ovo su zaista prilike da kroz ovaj projekat vidimo mogućnosti za takva lica i to ona koja se nalaze u jednoj socijalnoj potrebi da na ovakav način riješe svoje stambeno pitanje. Radi se o zgradama koje su izuzetno visokog kvaliteta i standard i mi smo posebno sretni zbog toga, jer želimo da ti ljudi uživaju i borave u onim stanovima koji pružaju mogućnost kao i oni stanovi kod onih koji imaju više sredstava i mogućnosti da te stanove sami naprave. Veoma sam zahvalna donatorima koji podržavaju ovaj projekat. Jedan manji dio je učešća BiH u tome i svjesni smo da ovako nešto ne bi mogli da uradimo i da pomognemo našim povratnicima da svi zajedno u BiH svesrdno ne rade na pomoći ovim osobama. Naravno krov nad glavom nije jedina obaveza države nego i održiv povratak i mi se nadamo da će ova lica uspjeti i da kroz zapošljavanje zaokruže svoje stanovanje u Goraždu.’’

Ove porodice moraju biti integrisane u lokalnu zajednicu naglasio je u izjavi za medije predstavnik delegacije EU u BiH Gianluca Vannini: ‘’Ja sam jako sretan što smo danas ovdje, što možemo uručiti ključeve stanova za 20 porodica korisnika ovog projekta. Kao što ste i sami rekli EU finansira RSP sa 63 miliona eura i ovdje smo da podjelimo sreću sa korisnicima koji će dobiti ključeve stanova. Vrlo je bitno da naglasim da ove porodice trebaju biti integrisane u zajednicu, trebaju da imaju pristup obrazovanju, socijalnoj zaštiti, pogotovo zato što sam vidjeo jako puno djece, a sve je to bitno za njihov ostanak ovdje. Zato smo mi iz EU ovdje, jer želimo da pomognemo lokalne vlasti da pomognu ostanak ovih kategorija da ostanu u ovim zajednicama.’’



Ovo je nastavak naših aktivnosti na zatvaranju kolektivnih centara istakao je gradonačelnik Goražda dr.sci. Muhamed Ramović: ‘’1992 godine Goražde je bilo majka cijele regije i ovdje je stiglo preko 50 000 raseljenih osoba sa regije. S te strane građani Goražda pokazali su se kao veliki domaćini i zaista smo učinili sve koliko možemo da ih smjestimo i ugostimo. Evo nakon 27 godina uručujemo ključeve stanova u novoizgrađenoj zgradi za 20 porodica i ukupno je oko 60 članova koje će useliti. Sa ovom zgradom rješavamo ogroman problem, a na putu smo da izvršimo zatvaranje svih kolektivnih centara u 2020.godini i potrebna je još jedna zgrada i evo imamo obećanja da će se i 10 zgrada gradi u našem gradu. Dakle, to bi bila 10 zgrada, računajući one dvije koje smo izgradili sa Anđelinom Đoli. Sa tih deset zgrada konačno sve rješavamo i problem socijalnog stanovanja i problem kolektivnih centara kojih u Goraždu još uvijek ima 4. Do 2020 godine svi kolektivni centri će biti zatvoreni u Goraždu.’’

I u narednom periodu nastavljaju se ove aktivnosti naglašava federalni ministar Edin Ramić: ‘’Mi smo kao jedinica za implementaciju prilično zadovoljni, jer su radovi protekli u najboljem redu i u rokovima koji su bili predviđeni tako da 20 porodica će naći svoj dom. Ova zgrada koštala je oko 941.000,00 KM, Grad Goražde je učestvovao sa lokacijom i dozvolama. Nadam se da ćemo po toj dinamici koju imamo za 2019. uspjeti riješiti 313 porodica što će koštati negdje blizu 11 miliona KM u daljim našim planovima je nastavak ovih aktivnosti.’’

U sklopu Regionalnog stambenog programa u Bosni i Hercegovini planirana je izgradnja/obnova ukupno 3.202 stambene jedinice za izbjeglice i raseljena lica, od čega 2.260 porodičnih kuća i 52 višestambene zgrade sa 942 stana namijenjena za stambeno zbrinjavanje po modelu neprofitnog socijalnog stanovanja.

Sa ovom zgradom u Goraždu, do sada je izgrađeno i useljeno 9 zgrada sa ukupno 221 stanom, te obnovljeno/izgrađeno 637 porodičnih kuća. Do kraja 2019. godine planirana je obnova i izgradnja još 740 stambenih jedinica, od čega 543 porodičnih kuća i 197 stanova.

Ukupna vrijednost Regionalnog stambenog programa je oko 1,2 milijarde KM, od čega se više od 200 miliona odnosi na projekte u BiH. Sve to bilo bi neizvodivo bez podrške međunarodne zajednice, prije svih, Evropske unije, kao najvećeg donatora sa učešćem od oko 450 miliona KM, te Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke, Norveške, Italije, Švicarske, Danske, Turske i drugih zemalja donatora. Snažnu podršku programu daju Visoki komesarijat Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR), Organizacija za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) i Razvojna banka Vijeća Evrope (CEB).

Bosna i Hercegovina je za Vodeću instituciju Državnog projekta stambenog zbrinjavanja imenovala Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, a implementaciju potprojekata povjerila je Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica, Republičkom sekretarijatu za raseljena lica i migracije genocidne stvorevine, te Odjelu za izbjeglice, raseljene osobe i stambena pitanja Vlade Brčko Distrikta BiH.
http://miruhbosne.com/?p=51121
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Drina » 08 jun 2019 20:51





Goražde bogatije za izletište, jedinstven pogled na Drinu

https://www.fokus.ba/vijesti/bih/gorazd ... u/1480222/
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Zmaj » 13 jun 2019 12:50

Mustafa-pašina džamija u selu Kreča, najstarija na području Goražda, ostala je bez svojih vjernika. U selima čiji su stanovnici dolazili na molitvu nekada je živjelo oko četiri hiljade ljudi, a danas nema ni troje koliko je, po vjerskim propisima, potrebno za klanjanje zajedničkog namaza.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Drina » 15 jul 2019 16:28

Gorazde je ogromno gradiliste. U toku je puno kapitalnih projekata koji potpuno mjenjano izgled kako Gorazda tako I tog kraja u cjelini. Najveci impakt ce imati ovaj tunel u Praci. Cijeli promet ce biti prebacen sa Sokoca na Pracu i Gorazde. A gdje ima prometa, tu ima poslovanja.


Radovi u toku :

Probijanje tunela u Praci : 80 miliona KM - 3 godine radova
Utvrdivanje obaloutvrda korita Drine: 20 miliona KM + Grad vec aplicirao za dodatnih 20 miliona KM za nastavak istih radova u samom gradu. Ovdje ima radova za 4-5 godina.
Izgradnja kruznog toka u Vitkovicima : million + KM
Izgradnja mosta preko Drine u Vitkovicima : 2.5 miliona KM ( ovaj most tamosnji ljudi cekaju 60 godina)
Izgradnja dva velika puta kroz seoska naselja iz kredita SA : 10 miliona KM
Izgradnja novog kanalizacionog sistema u glavnoj ulici, asfaltiranje I uredenje trotoara u vise gradskih zona : 4.5 miliona KM
Izgradnja stambenih jedinica sa 100+ stanoa : vrijdnost?

Uskoro pocinje

Izgradnja kruznog toga na izlazu iz grad aka Kopacima : 2.5 miliona KM
Renovacija mosta Alije Izetbegovica : vrijednost?
Izgradnja fiskulturne sale u Ustikolini : million KM
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Abidaga » 15 jul 2019 19:36

Drina je napisao/la: 15 jul 2019 16:28 Izgradnja mosta preko Drine u Vitkovicima : 2.5 miliona KM ( ovaj most tamosnji ljudi cekaju 60 godina)
Izgradnja dva velika puta kroz seoska naselja iz kredita SA : 10 miliona KM
Interesantno je da SA investira u izgradnju novog mosta na mjestu odake se istocna Hercegovina pretvara u enklavu:
slika
Osim nove industrijske zone ocekujem i izgradnju novih arapskih naselja na desnoj obali zelne Drine (od ovog mosta do Ustikoline).

Ramović: "Tamo imamo ogroman broj zemljišta koja će se moći da prodaju kako bi se širila naselja, a što je najvažnije ovim mostom otvaramo petu industrijsku zonu, jer imamo svoje veliko zemljište kao Općina na desnoj obali."

http://gorazde.ba/index.php?option=com_ ... &Itemid=34

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Drina » 16 jul 2019 18:31

Imas egipatsku porodicu Fekry koja se doselila u Gorazde-ustikolinu. Otvorili su pilanu u Ustikolini-Foci-Cajnicu. Ima ih vise brace. Jedan je ozenio zenu koja je manje vise iz mog mjesta

Evo na ovoj prvoj kuci u izgradnji je kuca koju je gradio ovaj vlasnik pilane
https://www.olx.ba/artikal/33056220/gra ... ustikolina

No najveci uticaj ce imati ovaj tunel. To ce dati na znacaju Praci. Po prvi put sam isao u Pracu. To je bilo krajem maja. Tamo imaju benzinsku (vlasnik Bijele Vode) i dvije prodavnice od kojih je jedna uz put a druga dalje u selu. Bio je i motel (prilicno veliki) ali je to propalo i na prodaju je. Koliko sam cuo trazio je 550.000KM za njega. Cijena nije velika. Mislim da to moze ponovo proraditi kada se probije tunel jer ce promet da bude x 10.

Ja sam do sada uvjek isao preko Romanije za Gorazde iz pravca Sarajeva. Kada se probije ovaj tunel onda cu ici preko Prace i to ce biti slucaj sa 90% ljudi.

To je ovo.

slika

slika

Tunel bi trebao biti probijen za 3 godine. Za sada i djeca iz srednje skole idu iz Prace u Sarajevo jer im je blize nego u Gorazde. Dosta omladine se odselilo u Sarajevo. Ovaj tunel ce to promjeniti jer ce im sada i Gorazde biti blize.

Inace preporucujem svakome da posjeti ovo mjesto. Vrlo lijepo i sredeno.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Drina » 17 jul 2019 18:21

POČELI RADOVI NA ASFALTIRANJU ULICE KULINA BANA

slika

Kao što je poznato javnosti, JP Ceste Federacije BiH realizira četiri velika projekata na području grada Goražda, a koji se odnose na modernizaciju puteva u Goraždu.

Riječ je o projektima ukupne vrijednosti 4 miliona KM i to raskrsnica na cesti M20 u Vitkovićima, zatim, izgradnja trotoara na relaciji Vinarići – Baćci. Treći projekat je izgradnja šetališta, odnosno, trotoara od semafora u ulici Maršala Tita koja se spaja sa Mostom žrtava genocida u Srebrenici i ulicom Muhidina Mašića Munje na magistralnom putu M20, odnosno, novog kružnog toka koji će biti izgrađen, do Novog Goražda. Četvrti, veoma značajan, projekat je ovaj u okviru kojeg je danas asfaltirana ulica Kulina Bana, odnosno, završeni su radovi na prvom dijelu projekta u okviru kojeg je asfaltirana kompletna ulica sa prvim slojem asfalta, te su urađeni trotoari. U drugom dijelu ovog projekta to sve isto će se uraditi u ulici Seada Sofovića Sofe. Ovaj projekat se odnosi na rješavanje problema prilikom velikih kiša u pomenutim ulicama, tako da se radi trotoar, cesta i rješavanje površinske vode. To je vrlo značajan projekat jer je u samom centru grada gdje je velika frekvencija saobraćaja i pješaka.

slika
Gradonačelnik dr.sci. Muhamed Ramović sa ministrom za privredu BPK-a Mensadom Arnautom i ministrom za urbanizam, prostorno uređenje i zaštitu okoline BPK-a Bojanom Krunićem, danas je posjetio ulicu Kulina Bana, gdje je u izjavi za medije kazao – ''Najveći problem ovoga dijela grada su površinske vode, tako da smo mi konstantno aplicirali sa projektom rješavanja ovog problema i evo naišli smo na razumijevanje od strane JP Ceste Federacije BiH i kako možemo da vidimo, realizacija ovog projekta je u toku. Ovo je jedan od šest projekata koje realiziramo sa JP Ceste Federacije BiH. Kao što je poznato javnosti to su projekti: izgradnja raskrsnice na cesti M20 u Vitkovićima; zatim, izgradnja trotoara na relaciji Vinarići – Baćci; potom, izgradnja šetališta, odnosno, trotoara od semafora u ulici Maršala Tita koja se spaja sa Mostom žrtava genocida u Srebrenici i ulicom Muhidina Mašića Munje na magistralnom putu M20, odnosno, novog kružnog toka koji će biti izgrađen do Novog Goražda; i na kraju, ovaj projekat rješavanja problema površinskih voda u ulicama Kulina Bana i Seada Sofovića Sofe. Također, važno je spomenuti da je odabran izvođač radova i za projekat rekonstrukcije Mosta žrtava genocida u Srebrenici i izgradnju kružnog toka. Ukupna vrijednost za pomenute projekte je 6,5 miliona KM, a imamo čvrsto obećanje da će nam se odobriti i dva miliona KM za izgradnju zaobilaznice. Ovom prilikom želim da zamolim sve građane, privredne subjekte da imaju razumijevanja za realizaciju ovih projekata koji će doprinijeti ljepšem i funkcionalnijem izgledu našeg grada.

Šef gradilišta kompanije "Euro-Asfalt" d.o.o. Sarajevo, koja je izvođač radova, Muradin Papić u izjavi za medije je naglasio – ''Što se tiče ovih radova, mi danas asfaltiramo ulicu Kulina Bana sa prvim slojem asfalta od 9 cm što ćemo završiti danas krajem dana, a što se tiče završnog sloja, to ćemo raditi zajedno kad završimo radove u ulici Seada Sofovića Sofe. Kad je riječ o problemu površinskih voda u ovoj ulici, s kojima su se susretali građani, u potpunosti je sanirano i riješen je zamjenom dotrajalih instalacija i odvodnjom sa velikom kolektorskom cijevi koja je odvedena u Podhranjenski potok čitavom dužinom ulice.''



slika

slika

http://gorazde.ba/index.php?option=com_ ... Itemid=221
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Drina » 25 jul 2019 07:25

Vakufska direkcija Turske spremna finansirati obnovu kamenog mosta na Drini u Goraždu

Obnova ovog kamenog mosta u velikoj mjeri doprinijela bi turističkoj ponudi Bosne i Hercegovine i grada Goražda, kako se ranije dogodilo sa obnovama mostova na Neretvi, Ćuprije u Konjicu ali i Starog mosta u Mostaru

https://faktor.ba/vijest/vakufska-direk ... azdu/45411

Ovo bi bilo odlicno. Gorazde nema nikakvu turisticku ponudu. Taj turisticki sektor na skali od 0 do 100 je negdje oko 2 u GZ. I to je nesto sto bi trebali forsirati je to danas znacajan sektor u svakoj drzavi

I trebaju graditi objekte koji ce privuci turiste. Ovaj most je vise nego odlican projekat
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Zmaj » 16 sep 2019 12:09

Prije dvadesetak godina članovi porodice Muhović iz Goražda bili su povratnici na zgarište porušene kuće i zaraslo imanje u Kazagićima. Danas su među najvećim proizvođačima hrane u ovom gradu. Kako bi stigli udovoljiti svim narudžbama, ovaj težak posao obavljaju i noću.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 21 okt 2019 09:01

Za uređenje korita rijeke Drine u Goraždu novih 20 mil. KM



Kao što je javnosti poznato, ovih dana uveliko teku radovi na projektu izgradnje i uređenja obaloutvrde u Gradu Goraždu, čija vrijednost iznosi oko 10.500.000,00 KM, a koji finansira Svjetska banka.

Riječ je o izuzetno značajnom projektu koji se implementira sa ciljem zaštite od poplava, uzimajući u obzir činjenicu da su poplave iz 2010. godine nanijele nesagledive štete građanima Grada Goražda od kojih se i danas oporavljamo.

Uzimajući u obzir štetu koja je nastala, Svjetska banka i Agencija za vodno područje rijeke Save odobrili su korištenje interventnih sredstava za obaloutvrde u općinama Pale u Federaciji, Foča u Federaciji BiH i Goražde.

Agencija za vodno područje rijeke Save preuzela je izradu projektne dokumentacije, te je u toku izrade projekta Agencija vršila promociju i obavještavala nadležne organe o tehničkim rješenjima projekta. Nakon što je završeno projektno rješenje, izdata je prethodna vodna saglasnost, a zatim i vodna saglasnost.

Na osnovu prikupljene dokumentacije izdata je i građevinska dozvola. Cjelokupnu procedure oko izbora izvođača radova vršilo je Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva kao Jedinica za implementaciju projekta.

Budući da su u toku intenzivne aktivnosti u cilju odobrenja i početka realizacije regionalnog projekta koji za cilj ima nastavak radova u ovoj oblasti, Grad Goražde je pozvan da se izjasni da li su svi pobrojani podprojekti od interesa za Grad Goražde.

Gradonačelnik Goražda Muhamed Ramović u izjavi za medije naglasio je da je u planu nastavak ovog velikog projekta i da je zatraženo novih 20.000 000,00 KM od Svjetske banke.

Grad Goražde aplicirao je za Projekat uređenja obaloutvrda, odnosno korita rijeke Drine na potezu od entitetske linije do naselja Vitkovići. Taj projekat u prvoj fazi se uspješno provodi, a njegova vrijednost je preko 10.500.000,00 KM. Na terenu rade firme iz Sarajeva i Goražda.

"Imali smo određenih problema u rješavanju imovinskopravnih odnosa i to smo uspješno riješili. Sada radimo na rješavanju problema prostora za Udruženje bajkera i potrudićemo se da rješenje bude bolje u odnosu na ono što su imali. Nadamo se da će to biti i bolji objekat i smatramo da je to potrebno uraditi. Imali smo određene smetnje u dostadašnjem toku projekta, uvijek se nađu neki koji pozivaju inspekcije i pišu neke stvari u cilju ometanja projekata i to je sada po strani. Pokazalo se da je sve što radimo u skladu sa propisima i mi smo aplicirali za novih 20.000.000,00 KM. Radi se o sredstvima za realizaciju četiri projekta i dobili smo dopis u kojem se od nas traži da se izjasnimo da li i dalje ostajemo pri prvobitno utvrđenom redoslijedu projekata", rekao je.

Prvi je uređenje Podhranjenskog potoka. Već su dobili sredstva od USAID-a za aktivnosti koje su ranije proveli, a sada će posao završiti i korito urediti od samog centra Grada do Industrijske zone Pobjeda. Tu će biti i šetalište, što će doprinijeti novom, modernijem izgledu ovoga dijela Grada. Sa novim fasadama, rušenjem baraka i izgradnjom nove zgrade koja će se graditi za raseljena lica, biće to posebno naselje.

Drugi projekat je uređenje obale između dva mosta, Mosta žrtava Srebrenice i Mosta Alije Izetbegovića. Treći projekat podrazumijeva uređenje od Mosta Alije Izetbegovića do Baćanskog mosta. Obala je na ovome potezu usljed poplava urušena i imamo probleme i sa desne strane i nadamo se da će sve to biti urađeno. Četvrti projekat je uređenje obale od Baćanskog mosta do Vitkovića.

"Mi ćemo se očitovati da ostajemo pri tim prioritetima. Pozivam sve građane da nam u tome pomognu, a sve one koji na bilo koji način ometaju da se okane toga. Može nam pomoći samo sloga i jedinstvo", kazao je Ramović.
https://www.akta.ba/investicije/za-ured ... -km/108022
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 27 nov 2019 08:22

Goražde: Počinje realizacija projekata vrijednih oko 400.000 KM

Gradonačelnik Goražda Muhamed Ramović i predstavnici firmi „Okac“ i „Kaja Company“ danas su potpisali ugovore o realizaciji dva značajna projekta. Riječ je o izgradnji sistema vodosnabdijevanja naselja Gornje Bare i završetku kanalizacionog sistema u naselju Bogušići.

Vrijednost ugovora koji se odnosi na izgradnju sistema vodosnabdijevanja naselja Gornje Bare iznosi 228.571,28 KM, dok je vrijednost ugovora o izgradnji kanalizacije u naselju Bogušići 166.587,84 KM. Rok za završetak radova na oba projekta je 90 dana.

Gradonačelnik Goražda Muhamed Ramović naglasio je da na području grada još uvijek ima problema s vodosnabdijevanjem u pojedinim mjesnim zajednicama.

„Jedan od prioriteta bio je rješavanje problema u vodosandbijevanju naselja Gornje Bare, i drago mi je da će se ovim projektom građanima u ovom naselju riješiti dugogodišnji problem. Aplicirali smo sa ovim projektom prema Vladi BPK-a i mi od svojih sredstava smo sufinasirali, te proveli potrebnu proceduru i želimo da završimo taj projekat. Očekuju nas i projekti rješavanja problema vodosnadbijevanja naselja Budići, Gornji Vinarići, zatim Baćci, Gornji Obarak kao i krak prema Osanici i naselju Crkvine“ – pojasnio je Ramović.

Dodao je da se projekat izgradnje fekalne kanalizacije u naselju Bogušići realizuje u saradnji s Vladom Češke koja sufinasira ovaj projekat sa 50 posto, a projekat je vrijedan oko 400.000 KM.

„Znači po 200.000 KM invetsiramo s jedne i druge strane. Ugovor koji smo danas potpisali odnosi se na drugu fazu, gdje će svi građani moći da se priključe na ovaj kanalizacioni sistem i onda ide aktiviranje prečistača i kolektor koji je već izgrađen na području mjesne zajednice Bogušići. Ovo je vrlo važan projekat, jer mogu tako reći da je ovo za nas test obzirom da Vlada Češke planira da ulaže oko 5 miliona KM za izgradnju kolektora otpadnih voda s prečistačem na lokalitetu Vitkovići-Goražde-Novo Goražde” – kazao je gradonačelnik Goražda.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 09 dec 2019 14:04

Bosna-Plastik otvara pogon u bivšoj kasarni


Nakon što su održali niz sastanaka sa predstavnicima Vlade BPK-a i Grada Goražda o pokretanju pogona kompanije BOSNA-PLASTIK danas je i zvanično organizovano potpisivanje ugovora o davanju objekata 3 i 4 bivše kasarne ”Šišeta” privrednom društvu BOSNA-PLASTIK d.o.o. Goražde.

Riječ je o investicijama koje podrazumijevaju preradu PET ambalaže i tvrde plastike. Predstavnici pomenute firme su kazali da će za početak uložiti oko 300.000,00 eura u razvoj kompanije u Goraždu, gdje će u prvoj fazi zaposliti 10 radnika.



Jedan od vlasnika kompanije Ibrahim Bikinieev o ulaganju u Goraždu u izjavi za medije je istakao da će ulaganje kompanije biti oko 300.000,00 eura i da je plan da se krene sa proizvodnjom u naredna tri mjeseca.

“Plan nam je da mjesečno proizvedemo oko 200 tona PET ambalaže i 100 tona drugih vrsta plastike za što imamo pripremljeno tržište. Veoma smo zahvalni Premijerki, ministrima i Gradonačelniku, a posebno lično za mene je zadovoljstvo što ćemo koristiti vojni objekat koji želimo da prilagodimo ekološkim vrijednostima,” rekao je Bikinieev.

O otvaranju pogona pomenutih investitora na područje Goražda govorio je gradonačelnik Muhamed Ramović.

”Prije nekoliko mjeseci oni su posjetili Goražde kako bi razgovarali o pokretanju biznisa. Obzirom da smo vidjeli da se radi o ozbiljnom investitoru onda smo razmišljali koja bi to najbolja bila lokacija, gdje bi smjestili pogone, jer mi nismo imali potreban prostor. Održali smo sastanak sa Premijerkom i ministrima i zaista smo imali veliko razumjevanje, tako da smo zajedno dogvorili da im ponudimo Šišeta, gdje je upitanju vojna neperspektivna imovina. Vlade BPK-a i Gradska uprava će u najkraćem roku izdati potrebne dokumente i naravno oni su u obavezi da izvrše sve pripremne radnje kao i da pribave potrebne okolišne dozvole. Ova firma je dobro došla i za početak će zaposliti 10 radnika sa tendencijom rasta zapošljavanja na 30. Mi smo zadovoljni, jer su do sada pokazali da su ozbiljni investitori,” rekao je Ramović.

Govoreći o danas potpisanom ugovoru sa predstavnicima firme BOSNA-PLASTIK d.o.o. Goražde premijerka BPK-a Aida Obuća u izjavi za medije je istakla da je na prošloj sjednici Vlade donijeta jednoglasna odluka kojom se Premijeru BPK-a daje saglasnost da potpiše ugovor sa investitorom koji će na prostoru dijela bivše kasarne Šišeta uspostaviti pogon za preradu plastike.

“Ono što smo mi tražili sa svoje strane jeste da nam se prije nego smo donijeli odluku dostavi biznis plan i da se vidi ozbiljnost kroz to koliko će biti zaposleno radnika obzirom da se za početak radi o 10 novouposlenih sa tendencijom povećanja broja. Ono što smo mi još tražili jeste da se u potpunosti osposobi ovaj objekat i da se prilagodi otvaranju ovog pogona, da se uradi pristupni put i da se u potpunosti ispoštuju zakoni kada je u pitanju zaštita okoliša. Mi se nadamo brzom otvaranju ove fabrike u datom roku od tri mjeseca, možda i prije i sa naše strane i sa strane Grada Goražda će se sve potrebne dokumentacije i papiri izdati naravno uz klauzulu da se moraju ispoštovati stanadarti kada je u pitanju zaštita okoliša,” kazala je Obuća.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 18 dec 2019 12:58

Povratnik iz Njemačke: Ovdje se može dobro živjeti, moramo raditi i pokrenuti našu zajednicu
http://miruhbosne.com/?p=55693
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Zmaj » 24 dec 2019 00:26

Goražde je lider BiH po izvozu, a istovremeno i najsiromašniji kanton

Bosansko-podrinjski kanton (BPK) Goražde izvozno je orijentisan i bilježi najbolje rezultate u državi. Pokazuju to i podaci Privredne komore ovog kantona, gdje je u prvih devet mjeseci izvezeno robe u vrijednosti većoj od 147 miliona maraka. Ipak, lider u izvozu istovremeno je među najsiromašnijim kantonima koji ne može opstati bez pomoći Federacije.

"U cijeloj državi BIH je manje izvezeno roba i pokrivenost izvoza uvozom je 59 posto, a 55 na nivou FBiH. Kanton Goražde je napravio suficit u razmjeni roba sa inostranstvom u iznosu od 70 miliona maraka, povećao je izvoz na zahtjevno tržište SAD, Evropske unije, zemalja Sjeverne Afrike i Bliskog istoka, proširio prodaju roba i mi izvozimo u ovoj godini u 58 država svijeta", kaže Dževad Terović, predsjednik Privredne komore ovog kantona.

Uz ovaj jedini pozitivan rezultat u BiH ostvarile su ekonomske regije u RS-u, Trebinje i Doboj, znatno niže u odnosu na Goražde, dok u FBiH svih devet kantona imaju negativnu platnu bilansu u razmjeni roba sa inostranstvom.

"Naš kanton za devet mjeseci na svakih 100 KM uvezenih roba i usluga izvezao je 188 KM", pojašnjava Terović.

Teret ustavnih nadležnosti

Paradoksalno, ali to ne znači brži rast i razvoj niti se postojećom proizvodnjom i stvaranjem nove vrijednosti mogu pokriti sve ustavne nadležnosti, zbog prevelikog tereta koji je na 'plećima' kantona Goražde kao najmanjeg po broju stanovnika u FBiH i devetog po površini.

Primjerice samo za potrebe obrazovanja izdvaja se trećina izvornih prihoda kantona, dok s druge strane broj učenika stalno opada što utiče na koeficijent izračunavanja pripadnosti javnih prihoda. Dodaju li se tome loši socio-ekonomski pokazatelji, nizak standard i najniže plate, posebno u prerađivačkoj industriji, ne čudi što Goražde napuštaju cijele porodice u potrazi za boljim životom, a do sredine novembra boravak ovdje odjavilo je 330 osoba.

"Sa ovim potencijalima ljudi koji žive, rade i troše ovdje sve te prevelike ustavne nadležnosti nije moguće finansirati pa smo prisiljeni da svake godine molimo Vladu FBiH da ovaj kanton podrži, a da zaposlene dovedemo bar u prosječan standard FBiH. To vlada ne bi smjela dozvoliti i zato hitno treba promjeniti Zakon o pripadnosti javnih prihoda po kojem porez na dobit Pošte, Elektroprivrede, telekoma, banaka, osiguravajućih društava, mikrokreditnih organizacija, igara na sreću u cijelosti pripada FBiH, a ne lokalnoj zajednici gdje se ostvaruje prihod", ističe Terović.

Federacija uzima više nego što vraća

Sjedišta vodećih kompanija su u drugim bh. gradovima ili Sarajevu gdje se u stoprocentrnom iznosu ubire porez na dobit te se samo po ovom osnovu iz Goražda odlijevaju ogromna sredstva.

"Drugi problem što se u poreskom bilansu priznaju tzv. konsolidovani bilansi koji dozvoljavaju da mjesto plaćanja poreza na dobit bude mjesto registracije pravnog lica. U Kantonu Goražde imamo Bingo, CM, DM, Škafa, I ostale, a da se porez plaća tamo gdje je dobit ostvarena dobili bi više sredstava nego što vraća FBiH godišnje", kaže Terović.

Dodaje kako se preko 80 posto ukupnih prihoda iz oblasti robnog prometa ne evidentira u Goraždu.

"Mi ne znamo koliki je prihod u trgovinama, to neko drugi zna, a mi imamo jeftinu radnu snagu u oblasti trgovine I ugostiteljstva što ovi veliki, koji imaju dijelove pravnih lica ovdje, koriste jer im to stvara veću dobit i oni idu u investiranje van područja BiH. Prvo ove dvije stvari treba regulisati", smatra Terović.

Ukoliko se vlasti ozbiljno ne pozabave ovim problemima, dugoročno će imati mnogo veće, smatra on.

"Ako je FBiH dala kantonima nadležnosti onda mora propisati realne i očekivane izvore prihoda koji će finansirati tu oblast. Mi iz skromnih sredstava finansiram obrazovanje, socijalu, bezbjednost, ostaje nam malo sredstava za investiranje. Na taj način ne možemo imati ni prosječan razvoj kao u FBiH. Također, naša privredna društva odlične rezultate ostvaruju po mnogo nepovoljnijim uslovima u odnosu na konkurente iz BiH, a ne Japana ili Kine, Koreje. Koliko vremena će proći dok prvi kamioni iz Goražda krenu putem kroz tunel. Ta dinamika mora biti ubrzana jer se plašim da ne bude kasno i da građani zbog lošeg standarda ne napuste ovo područje. Ako nemaš ljude, džaba je sve. Malo stručnjaka se vraća u Goraždu i ako se nastavi demografski sunovrat niko to neće moći spasiti", ističe Terović.

Neiskorišteni resursi

Dodaje kako situacija od nadležnih zahtjeva hitne mjere, a jedan od načina je stavljanje u funkciju glavnih resursa kojima raspolaže ovo područje.

"Prema procjeni stručnjaka naše šume vrijede gotovo jednu milijardu, a mi nemamo ni jedan stepen prerade na bazi drveta. Nikakve koristi nemamo od rijeke Drine već nam milioni maraka protiču ili mineralne sirovine u općini Foča. Te resurse moramo iskoristiti, povećati broj zaposlenih i prihode. Od vlade i gradske uprave očekujemo da nađu način kako najracionalnije iskoristiti ono što nam je priroda ostavila jer mi imamo dobre ljude, stručnjake. Imamo teškoće, ali i načina da se popravi standard ljudi ovdje", zaključuje predsjednik Privredne komore BPK Goražde.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Abidaga » 25 dec 2019 14:24

Cirkus u Goraždu: 5 preostalih katolika pored kapele dobija i novu crkvetinu
https://www.klix.ba/vijesti/bih/na-misi ... /191225048
Broj vjernika nije najbitniji, smatraju, koliko poruke ljubavi i mira
https://www.gorazdeonline.ba/v1/wordpre ... h-sestara/
Gradska uprava Grada Goražda odobrila je izgradnju crkve.. Gradonačelnik Muhamed Ramović kazao je kako je pronađena i odobrena lokacija za izgradnju crkve u samom centru grada..
"Crkva će biti smještena 150 metara odavde, kod zgrade Vlade kantona. Čekamo još samo papir od suda i to je završeno i mi se nadamo da možemo krajem februara, početkom marta izdati građevinsku dozvolu – rekao je Ramović.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Drina » 25 dec 2019 19:49

Kakve budale upravljaju Gorazdem
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Post Postao/la Zmaj » 22 apr 2020 12:31

U završnoj fazi projekt izgradnje i uređenja obaloutvrde vrijedan 10 mil. KM

slika

slika

Kao što je javnosti poznato proteklih mjeseci intezivno se izvode radovi na projektu izgradnje i uređenja obaloutvrde u Gradu Goraždu, čija vrijednost iznosi preko 10.000.000,00 KM, a koji finansira Svjetska banka. Riječ je o izuzetno značajnom projektu koji se implementira sa ciljem zaštite od poplava, piše gorazdeonline.com.
Kako bi se uvjerio u dinamiku izvođenja samih radova gradilište je posjetio gradonačelnik Goražda Muhamed Ramović koji je u izjavi za medije istakao da je u planu nastavak ovog velikog projekta i da je zatraženo novih 20.000 000,00 KM od Svjetske banke.

"Mi smo još nakon onih nesretnih poplava koje su zadesile naš grad na Štabu donijeli odluku da se uradi studija koja je jasno dokazala da je za poplave kriv ljudski faktor, tačnije HE Piva i mi smo još na sudu sa njima. Na bazi toga mi smo aplicirali prema Svjetskoj banci i drugim institucijama da je potrebno da se izgrade obaloutvrde nakon čega se krenulo sa izradom idejno i glavno projekta koju su pratile brojne javne rasprave i hvala Bogu evo sada smo u završnoj fazi ovoga prvog dijela projekta", kazao je.
Naime, od entitetske linije do grada po najsavremenijom metodom biće izgrađena obaloutvrda i sve ono što je predviđeno glavnim projektom, ono što je također važno jeste da je odobren i projekat uređenja Podhranjenske rijeke od grada do Industrijske zone Pobjeda.

"Želim da ponovim da znaju građani da mi nismo raspisivali tender, cjelikuopnu proceduru provodila je Svjetska banka i Federalno ministarstvo za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, tako da smo mi tehnička podrška u sklopu koje smo izvršili potrebne eksproprijacije i ovim putem zahvaljujem građanima i desne i lijeve obale koji su dali svoju zemlju i bili korektni i tako danas nemamo nijedan problem", rekao je Ramović.
Ovaj projekat ukupno košta oko 10.500.000,00 KM i mi smo već aplicirali za novih 20.000.000,00 KM, a to je da se radi obaloutvrde od mosta Žrtava Srebrenice prema centralnom mostu, zatim prema Baćcima i Vitkovićima, kao i za Podhranjeski potok, i sa tih novih 20.000.000,00 KM možemo konačno riješiti problem obaloutvrde u gradu Goraždu.
https://www.akta.ba/investicije/u-zavrs ... -km/116606
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Odgovorite