☑ Pravila foruma i savjeti

Moje bosnjacko porijeklo

adem55555
Novi kolač
Postovi: 2
Pridružen/a: 29 dec 2012 02:25

Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la adem55555 » 30 dec 2012 21:54

Ovako, prije nego sto pocnem izvinjavam se ako na pogresnom djelu stranice zapocinjem ovu temu, takodjer oprostite moje gramaticke greske, imao sam 5 godina kad smo istjerani...

Dolazim iz Banja Luke i prezivam se Jasarevic.. Vec duze vrijeme trazim porijeklo svog prezimena, i cak sam poslao mail islamskoj zajednici 2 puta i niko mi nije odgovorio..Takodjer je moja nana bila u Islamskoj zajednici a ni njoj niko nije pomogao..

Zelim da saznam sto vise o svojim djedovima, ko su bili i kako su se zvali, i da je sve dalje u proslosti. Neki ljudi znaju citavih 200-300 godina, pa mi bude nekako krivo, sto ja to takodjer nemogu!?

E ovo je sve sto znam, moj pradjed (dedin otac) se zvao Mehmed Jasarevic i on je rodjen bio u Banja Luci, a njegov otac se zvao Adem Jasarevic, on je bio hodza u Banja Luci, u naselju Dolac. Neznamo ako je Adem bio rodjen u BL, samo znamo da je mlad umro. Znaci uzimajuci u obzir samnom, ja sam peta generacija Jasarevica u Banja Luci (a vrlo moguce da je i vise).

Sad me interesuje, kako da saznam ko je bio, Ademov otac, djed, pradjed itd itd. Jel to ima zapisano u nekim arhivama? gdje da se okrenem i koga da pitam? cisto sumnjam da ce mi opstina Banjaluke pomoci, a eto ni islamska zajednica nije. Bio bih jako zahvalan na odgovor??

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la sarajlija » 30 dec 2012 22:38

Odes i Bluku i trazis podatke o svojim prarpdoteljima, normalno ocekujem da ce smorati platiti nesto ali eto kad te interesuje vjerujem da si spreman platit koju marku za informacije. Islamska zajednica nema nita sa tim, nije njihov posao da vode porodicna stabla i slicno. Takodze proguglaj malo mozda ti nesto ispadne i tako slazi porjeklo mislim usporedi ono sto si procitao sa onim sto si cuo od svojih najblizih i vidi da li jedno sa drugim ima logike itd..
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

adem55555
Novi kolač
Postovi: 2
Pridružen/a: 29 dec 2012 02:25

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la adem55555 » 31 dec 2012 01:15

Posto je Adem Jasarevic bio hodza u BL, pa sam mislio da islamska zajednica ima zapisano o efendijama Banjaluke kroz historiju..

Ipak cu onda probati u BL to da vidim, jesil mislio u opstinu onda??

Hvala na odgovor

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Jack » 31 dec 2012 01:17

Probaj starije sidzile.I posebno pogledaj.Da kontaktiras zemaljski arhiv u Becu.I trazi podatke s prvih popisa stanovnistva Austrije
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la sarajlija » 31 dec 2012 03:48

adem55555 je napisao/la:Posto je Adem Jasarevic bio hodza u BL, pa sam mislio da islamska zajednica ima zapisano o efendijama Banjaluke kroz historiju..

Ipak cu onda probati u BL to da vidim, jesil mislio u opstinu onda??

Hvala na odgovor
Nema na cemu, da mislio sam da odes do gradskog arhiva ili tako nesto slicno, ili jednostavno potrazis u opcini sve podatke koji su vezani za tvoje prezime.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Zmaj » 01 jan 2013 15:27

Prebacio sam ovo temu na ovaj podforum.

/Zmaj
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

BosniaUser
Član
Postovi: 890
Pridružen/a: 23 okt 2012 21:48

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la BosniaUser » 01 jan 2013 17:16

adem55555 je napisao/la:Ovako, prije nego sto pocnem izvinjavam se ako na pogresnom djelu stranice zapocinjem ovu temu, takodjer oprostite moje gramaticke greske, imao sam 5 godina kad smo istjerani...

Dolazim iz Banja Luke i prezivam se Jasarevic.. Vec duze vrijeme trazim porijeklo svog prezimena, i cak sam poslao mail islamskoj zajednici 2 puta i niko mi nije odgovorio..Takodjer je moja nana bila u Islamskoj zajednici a ni njoj niko nije pomogao..

Zelim da saznam sto vise o svojim djedovima, ko su bili i kako su se zvali, i da je sve dalje u proslosti. Neki ljudi znaju citavih 200-300 godina, pa mi bude nekako krivo, sto ja to takodjer nemogu!?

E ovo je sve sto znam, moj pradjed (dedin otac) se zvao Mehmed Jasarevic i on je rodjen bio u Banja Luci, a njegov otac se zvao Adem Jasarevic, on je bio hodza u Banja Luci, u naselju Dolac. Neznamo ako je Adem bio rodjen u BL, samo znamo da je mlad umro. Znaci uzimajuci u obzir samnom, ja sam peta generacija Jasarevica u Banja Luci (a vrlo moguce da je i vise).

Sad me interesuje, kako da saznam ko je bio, Ademov otac, djed, pradjed itd itd. Jel to ima zapisano u nekim arhivama? gdje da se okrenem i koga da pitam? cisto sumnjam da ce mi opstina Banjaluke pomoci, a eto ni islamska zajednica nije. Bio bih jako zahvalan na odgovor??
Ja koliko znam,a znam jako puno Jasarevica vi ste iz sela Besnjevo kod Sipova,u Jajcu imas jako puno Jasarevica(a vecina ih je jako pobozna,kao i svi Besnjevljani)a s obzirom da ti je did bio imam u BL sigurno je Besnjevljanin,tako da otodzi u Besnjevo i raspitaj se kod starijeg svijeta,za cas ces naci ko ti je familija ;)

hajro89
Novi kolač
Postovi: 2
Pridružen/a: 07 jan 2013 16:13

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la hajro89 » 07 jan 2013 16:39

as selamu aleykum i dobar dan svima vama :zastava:

imam jedno jako bito pitanje barem za mene je bitno :D

odakle poticu spiodici ili spijodici ? znam da se u danasje vrijeme najvise nalaze u zepi (krusev do) a ima hi i u srebrenici , znaci istocna bosna je u pitanju. mama mi je rekla da je nekad cula da su spiodici potekli iz bajna baste (znaci danasnje srbije) dakle vas pitam odakle pitice to prezime tacno ?

ako vam nije mrsko mozete i odgovoriti za prezimena music, ahmetovic i begic ( svi iz istocne bosne odnosno srebrenice i bratunca) . bilo bi mi veoma drago i duboko vam se unaprijed zahvalujem za to :respekt: ... :oops:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Jack » 07 jan 2013 16:54

Hajro
Bujrum i bolje te nasao
Prezimena su komplikovana stvar, jer ponekad i ista prezimena nisu istog porijekla, pa kako bih znao odakle poticu naprimjer Musici ili drugi

Bez uvrede.Naravno, ovaj portal ima dosta knjiga i dosta ljudi zna oko historije, ali za takvo sta trebalo bi vise knjiga, a mi takve knjige nemamo bas, posebno za ISTOCNU Bosnu

Tako zao mi je ali ne bih znao da ti kazem
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

hajro89
Novi kolač
Postovi: 2
Pridružen/a: 07 jan 2013 16:13

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la hajro89 » 07 jan 2013 21:28

hmm nazalost alio sta cu tako je kako je ali ako ima neko znanje i pojma o tim prezimenima i o historije neka mi se slobodno javi :D hvala vam unaprijed i hvala ti jack ipak za sve :gut:

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Jakub » 08 jan 2013 15:50

@Hajro99
Na ovom forumu nema profesionalaca da ti pomogne nego sam kreni u potragu.Imas internet i trazi!
Ja sam nasao moje porijeklo do 1755 godine citajuci svakakve popise,deftere,sidzile,toponime i svasta nesta.
Ne vjerujem da si na pravom forumu sto se tice Spionica.
Zao mi je!

Aladza
Član
Postovi: 10
Pridružen/a: 08 jan 2013 21:33

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Aladza » 09 jan 2013 20:36

Sellam !!


Ja procitah na jednom forumu, da bas na ovome forumu covjek moze pronaci mnogo toga oko svog porijekla/prezimena.
Ima forumas pod nikom Jack, kazu da zna puno toga :?
Ne znam sad koliko je to tacno, ako nije, onda se izvinjavam.
Prvi mi je post na forumu. A moram pohvaliti forum, izgleda mi odlicno!!!
Ima dosta drugih stavri koje covjek moze naucit, tako da cu ostat' ovdje :gut:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Jack » 13 jan 2013 05:07

Kao prvo.Budimo realni.Niko ne moze da uradi nesto iz dana, a ovo sto ima, daleko je bolje, nego sto je bilo prije eto 6 godina.Sjecam se 2006 mozda si imao 5-6 knjiga za citati oko Bosanske i Bosnjacke historije, a danas imas preko 250 knjiga, i ta cifra stalno raste, i sve vaznije i vrijednije knjige su tu.Cak su mi neki profesori na filozofskom fakultetu rekli da imam neke knjige, cak i oni nemaju :) :lol:

Gledaj, prezimena su osjetljiva stvar.Naprimjer kada bih imao jednog Jasarevica ja bih vam pola dao sad vase porijeklo.Ali, imas drugaciji oblik tog prezimena.Naprimjer imas mnoga prezimena koja su identicna, ali su drugacijeg porijekla.Jasarevic iz Konjica nema isto porijekla s onim iz Banja Luke, a sad kako da znas odakle si

Jakub ti je tacno rekao.Ti ne mozes ocekivati da ja otkrijem tajnu od 100-200 godina tvog porijekla.Iako, ja znam porijeklo od par stotina godina unazad, ali haj.Da ne duzim.
Vazno je da se interesujes, da gledas u sidzile.Popise, ali i da gledas, zoves, angazujes se.Naravno, mozda neces nista naci, ali to je tako

Zalosno je da se je veoma malo starih rukupisa sacuvalo oko tog.I dosta tih podataka je izgorjelo u ratovima.A, jos je manje pisano o tome, pa tako ispadne ti jos gore

Ja bih volio da ja svima mogu pomoci, ali kako cu?Imam nekih par knjiga.Pisano je o tome.
Uglavnom sve su to predavanja koja mozda i nisu tacna, oralne tradicije, pa cak i sami Anglo-Saksonski kronikli su bila oralne tradicije o historije Britanije, i posebno sad preteca Engleza.Kod nas su prosli Avari, Bugari i ostali, pa su sve manastire srusili.Tako da papa Ivan XVIII kolektivno sve Slavene naziva krivovjernim divljacima,

I tamo negdje u 17 stoljecu kada bi se mozda spominjao Jasharevic.Moras ici u Islamsku zajednicu da se raspitas kada se prvi Jasarevic spominje u Banja Luci i od tog moras da pocnes s potragom
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

EdinTZ
Član
Postovi: 39
Pridružen/a: 25 jan 2013 23:36

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la EdinTZ » 27 jan 2013 14:01

Selamim Vas sve..

Ovako ja imam malo duzei objasnjenje i par pitanja vezano za prezimena.
Moje prezime je Hukić (ali mi nismo Hukići iz Tuzle rodom niti iz Tojšića kod Kalsije niti smo iz Bihaća gjde isto ima Hukića) to sam sve ispitao detaljno..
Naime mi smo rodom iz Puračića ( Lukavac ), gdje mi je rođen otac i djed i pradjed i od oca pradjed( amidzici, amidze itd) mi u tom mjestu imamo i porodicno mezarije i zaseok koji se Hukić, radi se o tome da smo mi uradili nase porodicno stablo do neke cirka 1730 godine odakle ne mozemo više( tu smo dosli do famoznog Mešana to nam je klica odakle ne mozemo vise) to je doklen smo mogli pomocu mezarija i usmenih predanja..
Eh sad pitanje bi glasilo za po nekom usmenom predanju od nase tetke odnosno oceve mi tetke mi vodimo porjeklo od Vranduka kod Travnika odakle smo iseljeni tako je barem ona govorila alarahmetile ja joj vjerujem pa bi me interesovalo dali neko zna jeli to moguce da bi mi u konacnici mogli otic i vidit imali dole Hukića jer ti bi ljudi nama mogli doći famelije?
A babo moj je cak doso do nekog podatka da smo mi cak i iz Mađarske sad kolko je to relativno kolko nije ja ne znam..
Selam od porodice Hukic. :fes:

EdinTZ
Član
Postovi: 39
Pridružen/a: 25 jan 2013 23:36

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la EdinTZ » 27 jan 2013 14:02

Ja i stranica je super sinoć sam ćito do 3 sata :)) odnosno forum živi bili.

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Jakub » 27 jan 2013 16:03

Hukici iz Tuzle imaju dobre sanse da vode porijeklo iz Undzurovine.Samo u Tuzli I okolini Imate zensko ime Budimka,a to moze biti jedan od pokazatelja Ako Imate to ime u porodici.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Jack » 27 jan 2013 21:04

Selamim Vas sve..
Selam i tebi.Nadam se da ces i ostati na forumu.Za razliku od prethodnih forumasa koji su pitali, pa ih nesto nema vise ovdje



Moje prezime je Hukić (ali mi nismo Hukići iz Tuzle rodom niti iz Tojšića kod Kalsije niti smo iz Bihaća gjde isto ima Hukića) to sam sve ispitao detaljno..
O tome ja pricam stalno.Vecina prezimena nema isto porijeklo.Tako ako vidis da se neko preziva Hodzic, Hadzic ili Begovic.Oni ne vode to isto porijeklo.I dobro je da si ispitao

Naime mi smo rodom iz Puračića ( Lukavac ), gdje mi je rođen otac i djed i pradjed i od oca pradjed( amidzici, amidze itd) mi u tom mjestu imamo i porodicno mezarije i zaseok koji se Hukić, radi se o tome da smo mi uradili nase porodicno stablo do neke cirka 1730 godine odakle ne mozemo više( tu smo dosli do famoznog Mešana to nam je klica odakle ne mozemo vise) to je doklen smo mogli pomocu mezarija i usmenih predanja..
Ja bih rekao da ste vi sta ja znam.Pomalo seoskog porijekla.Mesan je u 1730 ako je to godina.Najvjerovatnije i bio vas prvi Hukic.Pogledaj sidzile i pogledaj malo u arhive Budima.Mozda tamo ima sta o Hukicima.Ne vjerujem da ste imali bilo kakvu titulu(Spahija, Aga ili Beg).Tada
Eh sad pitanje bi glasilo za po nekom usmenom predanju od nase tetke odnosno oceve mi tetke mi vodimo porjeklo od Vranduka kod Travnika odakle smo iseljeni tako je barem ona govorila alarahmetile ja joj vjerujem pa bi me interesovalo dali neko zna jeli to moguce da bi mi u konacnici mogli otic i vidit imali dole Hukića jer ti bi ljudi nama mogli doći famelije?
Vranduk je stari Madjarski grad u Bosni.Naime u Bosni je doslo do rata izmedju Sigismunda Luksemburskog i nase vlastele krajem 14 stoljeca.Pocev od 1392, ali kulminacija tog je bila poraz Bosanske vojske pod Doborom 1408 godine.Tada mi gubimo par gradova:Srebrenik, Vranduk i Teocak.U Vranduk i Teocak neposredno pred dolazak Turaka na ove prostore, zivjeli su potomci Madjara koje je Sigmund ili Sigismund naselio po Bosni, posebno u Vranduku.Presli su svi na islam sredinom 16 stoljeca, odmah nakon sto su Turci ovladali tim krajem.Hukica ima u Poci, Zenici, Vrhpolju i Svicama u Zenickoj opcini, ali nema ih u Vranduku

A babo moj je cak doso do nekog podatka da smo mi cak i iz Mađarske sad kolko je to relativno kolko nije ja ne znam..

Malo, ali probaj da uradis GENETSKO TESTIRANJE.Ima ljudi koji to rade.Ja sam to prije par godina radio.Ja sam I2a2 ili sad samo I2a, tj Ilirski gen.Slavenski je R1.Madjari imaju svoj gen

Inace nakon sto je Madjarska uzeta do 1540 godine.Budim posebno.Mnogi Bosnjaci su dosli iz Bosne i naselili te krajeve.Bosnjaci su naselili i cirka 760 gradova izvan Bosanskog Pasaluka po Evliji Celebiji tada putopiscu s kraja 17 stoljeca
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Zmaj » 27 jan 2013 21:21

Jack gdje i kako si radio genetsko testiranje?
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41352
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la Jack » 27 jan 2013 21:31

Pa, uradio sam ga ne znam bas tacno koje godine.Jel 2008 ili 2009 godine

Na web stranicama.Daju genetsko testiranje za 70-80$

www.ancestry.com

http://dna.ancestry.com/

Imas i na ovoj stranici

Ok, sad vidim da su malo poskupjeli.Sad je 100 tinjak dolara


Prijavite se tamo, i dadne vam vase porijeklo.Mislim s testiranja.Obicno ceka se 3-4 sedmice dok rezultati ne dodju, ali moze biti i prije

Posalje ti se na mail ili adresu kako zelis
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

EdinTZ
Član
Postovi: 39
Pridružen/a: 25 jan 2013 23:36

Re: Moje bosnjacko porijeklo

Post Postao/la EdinTZ » 27 jan 2013 22:32

Hvala na odgovorima al uradit cemo ovo testrianje da utvrdimo to!

Ostat cu ja na forumu i citam vamo listam navuko sam se, pa to tabirim, natenane.
Selamim Vas sve opet i babo se zahvaljuje za ovo sto ste poslali za testranje.
Eto toliko do iduceg pisanja.

Odgovorite