☑ Pravila foruma i savjeti

Brčko Distrikt

Moderator/ica: Drina

muhtar
Član
Postovi: 63
Pridružen/a: 23 okt 2012 17:31

Re: Brčko

Post Postao/la muhtar » 28 feb 2014 20:02

Ova džamija bez munare kao da je pravoslavna crkva. :vomit:

Stil fasade i boja karakteristični su za pravoslavne crkve u Rusiji, a posljednjih godina i kod Srba.

Ko odlučuje o izgledu džamija koje trebaju da se grade?

Nažalost mi Bošnjaci smo nekritični u ovakvim stvarima, a podosta i neosvješteni, i vodimo se onom ma samo nek se gradi. A nije bez razloga da je baš u Brezovom Polju izgrađena džamija u ortodoksnom stilu. :bad:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Brčko

Post Postao/la Jack » 28 feb 2014 20:55

Tacno tako.Izvrsno zapazanje na ovome.Svaka cast
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Brčko

Post Postao/la amkos » 28 feb 2014 21:25

Tačno, i meni je ovo bilo čudno kad sam postavljao ovu vijest na forum. Neobična džamija, ali čudno baš u Brezovom polju! :what:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Brčko

Post Postao/la ABen » 14 mar 2015 11:04

Mi Bosnjaci vjerni Bosni

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Brčko

Post Postao/la atif » 12 maj 2015 10:47

http://nap.ba/new/vijest.php?id=11568
UDIK upućuje inicijativu da se u Brčkom 11. juli proglasi Danom sjećanja na genocid u Srebrenici
U sklopu svoje kampanje obilježavanja dvadesetogodišnjice genocida u Srebrenici, svakog 11. dana u mjesecu, Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) i Žene u crnom organizuju dvije aktivnosti. 11. maja 2015. godine održat će se aktivnosti u Brčkom i u Beogradu, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije Brčko distrikt BiH (UDIK Brčko DC BiH) obavit će stajanje na Trgu mladih u 12:30h, a nakon toga će uputiti zahtjev Skupštini Brčko distrikta BiH sa ciljem da se proglasi Dan sjećanja na genocid u Srebrenici.

Istog dana Žene u crnom organizuju aktivnost u ulici Srebreničkoj u Beogradu.

U otvorenom pismu UDIK-a Skupštini Brčko distrikta navodi se:

- Kao organizacija civilnog društva, tražimo da se 11. juli proglasi kao Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici. Zaboravljanje zločina, prvi je korak ka njegovom ponavljanju, a žrtvama je zaborav teži čak i od samog zločina. Očekujemo zato da poslanici Skupštine Brčko distrikta BiH postupe onako kako ih obraz i čast obavezuju, da podrže našu inicijativu, te na taj način pokažu da nam je svima u zajednici važno i da nam je u interesu pravilno interpretiranje prošlosti radi budućih generacija u ovom gradu. S tim u vezi molimo Vas da kao zakonodavno tijelo Brčko distrikta BiH, a u skladu sa svojim nadležnostima usvojite Europsku deklaraciju o genocidu u Srebrenici, kojem će se 11. juli proglasiti Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.

Molimo Vas da u skladu sa navedenom molbom o usvajanju Deklaracije kao i proglašenju 11. jula Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici date prijedlog na skupštinsku proceduru kako bi Brčko distrikt BiH usvojio ovaj važan čin za sebe, svoj grad i građane, jer bez pravilnog suočavanja s prošlošću, te izgradnje pravednog mira nema iskrene i poštene budućnosti u ovom gradu.

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Brčko

Post Postao/la atif » 12 maj 2015 10:53

Policija Brčko Distrikta jutros je otpočela pretres u kući bivšeg pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovina J.H.koji je nastanjen u naselju Dizdaruša, potvrđeno je za otisak.ba sa lica mjesta, prenosi novinska agencija Patria.

Postupajući po naredbi Tužilaštva Brčko distrikta, na području grada uhapšeni su A.R. /40/ godine, S.O. /45/ i J.H. /44/, svi sa područja Brčkog, potvrdio je novinarima portparol policije Halid Emkić.

Trojica uhapšenih sumnjiče se da su 1993. godine nad 11 zaroboljenika Vojske RS počinili krivično djelo ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika. Tokom dana oni će biti predati u nadležnost Tužilaštva.
http://nap.ba/new/vijest.php?id=11630

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Brčko

Post Postao/la ABen » 27 maj 2015 22:54

Kome smeta spomenik Srbima?
http://www.rtvbn.com/345676/Kome-smeta-spomenik-Srbima
Srijeda 27. Maj 2015 16:38

Novo ulje na inače „uzavrele“ međunacionalne odnose u Brčko distriktu.

slika

Nakon što je član Vlade Svjetlana Čivčić zatražila od nadležnog šefa Odjeljenja za urbanizam Ismeta Dedejića da na osnovu validne dokumentacije o vlasništvu uknjiži Spomenik srpskim braniocima, uslijedila je neočekivana reakcija.

On je u više navrata rekao da će taj spomenik srušiti jer je nelegalan, a o tome postoji i audio zapis jer se sjednice kolegija Vlade snimaju“, tvrdi Čivčićeva.

Predstavnici Srba u lokalnoj vlasti su oštro reagovali i saopštenjem obavijestili javnost da „s takvima u Vladi ne žele više sarađivati“.

Bošnjaci i Dedejić demantuju optužbe.

K7Da2w34IY8
Dedejić :gut:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Brčko

Post Postao/la Abidaga » 27 maj 2015 23:30

muhtar je napisao/la:
Ova džamija bez munare kao da je pravoslavna crkva. :vomit:

Stil fasade i boja karakteristični su za pravoslavne crkve u Rusiji, a posljednjih godina i kod Srba.

Ko odlučuje o izgledu džamija koje trebaju da se grade?

Nažalost mi Bošnjaci smo nekritični u ovakvim stvarima, a podosta i neosvješteni, i vodimo se onom ma samo nek se gradi. A nije bez razloga da je baš u Brezovom Polju izgrađena džamija u ortodoksnom stilu. :bad:
Izgled vazda odlucuje graditelj. U ovom slucaju sultan Abdulaziz:
l89kCoMvFp4

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Brčko

Post Postao/la ABen » 28 maj 2015 07:15

Nisam to znao za ovu dzamiju. Ovo za muslimane Srbije da su naseljeni tamo, sam znao i sam Alija Izetbegovic je to govorio da su oni iz Srbije doseljenici.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Brčko

Post Postao/la Drina » 28 maj 2015 09:20

ABen je napisao/la:
Kome smeta spomenik Srbima?
http://www.rtvbn.com/345676/Kome-smeta-spomenik-Srbima
Srijeda 27. Maj 2015 16:38


K7Da2w34IY8
Dedejić :gut:

Objekti podignuti na nelegalan nacin na javnoj povrsini se moraju srusiti i ukloniti. To je zakon a zakon se mora postovati.


To je jedno. Drugo. Ovo je ociti znak da oni gube polozaj u Brckom. Najbolji znak da oni gube polozak je taj kad poznu divljati. Oni to ne rade u Trebinju npr jer nas tamo i nema i mogu da rade sta hoce. Ali ovo je isto kao sto su poceli divljati u Bijelom Polju, u Srebrenici, Zvorniku... Gdje god vide da gube moc i uticaj onda pocinje ovakva drekava, napadi i ludilo.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Brčko

Post Postao/la Jack » 28 maj 2015 23:14

Boderiste je katolicko selo koje su ustashe izgubile,takozvani Ha-Ha.Hvo.Pa je na kraju doslo pojacanje od strane Armija koja je brzo vratila to selo 3 dana kasnije.Zlocini nad Srbima u Boderistu.Ovo je komedija,tolika da je blesimetar pukao.Mi smo kad smo usli u to selo povaljali par cetnika i na tome je ostalo.Zlocin nad Srbima u cisto katolickom selu.Komedija

Dzamija u uzem centru grada uznemirava cetnike.Iako stari dio grada je jos uvijek Bosnjacki ,posebno Kolobara.

Srbi pjene,jer natalitetno padaju u Brckom.A onaj ustasha sto su mu Bosnjaci dali poziciju naravno navija za cetnike.Srbi ce se samo uz pomoc ''katolika'' moci da odrze u Brckom i da im ovi budu produzena ruka ''Srpstva''.No,ne vjerujem da ce moci stalno to radi.10 tak godina i Cro pitanje u Brckom ce biti zavrseno

Brezovo Polje je naseljeno od strane Muslimana Srbije kao i Orasje i Bosanski Samac

Ps:Ako je sporazum nelegalno napravljen a papiri ce nam reci i to stari papiri prije 1992 cija je to zemlja.Spomenik nek prave u Srpskoj Varosi nek im tamo plac dodjele
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Brčko

Post Postao/la ABen » 13 jun 2015 07:05

Danas dženaza devet u ratu ubijenih Brčaka
http://www.bhrt.ba/vijesti/bih/danas-dz ... ih-brcaka/
13.06.2015. Piše: J.K.

Danas će na mezarju “Ivici” u Brčkom, na kolektivnoj dženazi biti ukopani posmrtni ostaci devet ubijenih Brčaka. Oni su žrtve Vojske Republike Srpske stradale između 1992. i 1995. godine.

Tabute s posmrtnim ostacima ubijenih brčanskih civila dočekali su i preuzeli članovi njihovih obitelji koji su nakon 23 godine dočekali da ih dostojno pokopaju.

Žrtve su pronađene u pojedinačnim, masovnim i sekundarnim grobnicama na lokalitetima Gorice, Gradsko mezarje u Brčkom, Sremska Mitrovica u Srbiji, te na Sokolcu.

Na današnjoj kolektivnoj dženazi u Brčkom, bit će ukopani: Selejman Tursić, Safet Karamović, Mustafa Jukić, Ferid Ibrahimović, Zikret Suljić, Mevludin Avdić, Mujo Borovac, Velimir Gmitrović i Samir Nukić.

U Memorijalnom centru u Brčkom do sada je ukopano 187 ubijenih civila, a na više lokacija u Brčkom i izvan Brčkog ukopane su 102 žrtve. Još uvijek se traga za preko 100 u ratu nestalih brčanskih civila.
Sta je ovo u Sremskoj Mitrovici zna li neko nesto vise o tome? Od kud zrtve tamo?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Brčko

Post Postao/la Drina » 13 jun 2015 14:48

Mnoge su ubili i bacali u Savu a rijeka je odnijela tijela u srbistan. Rijeka je izbacivala ta tijela oko Sremske Mitrovice a oni su ih zakopavali tamo.
Mada neki ljudi su odvodeni u srbistan u logore i tamo ubijani.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Brčko

Post Postao/la Jack » 14 jun 2015 17:08

Brcko je uz Savu.A,Sava je velika rijeka.I prolazi i kroz Srbistana.Tako su leseve Bosnjaka po Drini isto mogli po Raci traziti.Svi isplivaju tamo.Jedni makar.

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Mi ... 09978.html

Pravoslavni vlasi su poceli da divljaju po Brckom.To je troma i uzasno spora Bosnjacka politicka pamet uradila.Prijete prvo oko dzamije,ne dozvoljavaju rusenje ilegalno podignutog spomenika im borcima do ostalih

Zapamti.Struja i glavna trafostanica u Brcko distriktu je u BRODU.Ulica MALEZIJSKI PUT.Brod je naselje koje su cetnici dan i noc napadali,godinu dana dok ga nisu uzeli,jer su znali znacaj tog sela.Sve su spalili,pa na kraju imas vise zaposlenih danas tamo nego prije rata.Cetnika ima par hiljada vise i do 10 000.Najvise po gradu,ali imaju i novo naselje Grbavica.Ilicka im je ono cergasko naselje u gradu.Montazne kucice sve izgradjeno na drzavnoj zemlji jos prije uspostavljanja distrikta.Inace koliko vidim,vec mjesec dana gadno su krenuli ovdje

Dodikova privatna stranka ocito zeli rat,jer demografski ali i ekonomski su propali
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Brčko

Post Postao/la ABen » 14 jun 2015 17:24

Pijene cetnici.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Brčko

Post Postao/la atif » 27 jul 2015 14:56

Kako izgleda stanje u ceriku i bosanskoj bojnoj?
DANI: Niste dobili novac od Kantona, ali od Federacije svakako jeste?

ANIC: Da, pomoc je stizala u omjeru dva naprema jedan, Rahicu i nama. Nije bogzna sto, ali pomoglo je. Moram napomenuti da mi od Tuzlanskog kantona nismo ni ocekivali direktnu pomoc, jer smo mi platnim prometom vezani za Posavski kanton, ali je bilo odredjeno da medjunarodnu humanitarnu pomoc primamo preko Tuzle. I tu se dogodio jedan neposten odnos prema nama. S podrucja predratne opcine Brcko protjerano je 24.000 Bosnjaka i 10.000 tisuca Hrvata. Cinjenica ja da ni za jednu hrvatsku obitelj nije obnovljena kuca, a napravljeno je oko 300 kuca koje su sve date Bosnjacima. Tako dolazimo i do proslogodisnje gradnje novih trideset kuca.

DANI: To su one kuce na Ceriku i Bukviku?

ANIC: Jesu, i one su imale dvije negativne stvari. Prvo, sve te kuce, za koje je sredstva dala holandska vlada, dodijeljene su Bosnjacima i drugo, one su gradjene bez ikakvog dogovora s nama. To je srpski prostor i mi smo imali ranije dogovore, da on ostane postrani dok se ne zavrsi arbitraza. Jer normalno, ako Srbi tamo dobiju deset hrvatskih sela, onda i mi ovamo treba da dobijemo neku nadoknadu. A vec su, u vrijeme tih dogovora, Bosnjaci bili naselili podrucje Bukvika. Selo Cerik nije bilo naseljeno, a buduci da se nalazi u sredistu nase opcine, mi smo planirali tu da smjestimo neke nase prognanike koji su bili u HVO-u. E, tu me iznenadio gospodin Jusufovic, s kojim sam u mnogo cemu imao korektnu saradnju. Odjednom su poceli da se useljavaju Bosnjaci, bila je montirana neka policija. Kad je zapoceta ova nova gradnja, gdje nas niko nije nista pitao, onda je to prevrsilo mjeru. Cerik je ovdje znacajan, jer nas ovdje ne moze biti ako ne bude Cerika, to je cista logika. To je totalna promjena demografske strukture. Na taj nacin se i Srbima daje argumentacija uoci arbitraze.
https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... kst670.htm

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Brčko

Post Postao/la ABen » 06 aug 2015 16:16

SRBI U VLASTI DISTRIKTA: NEĆEMO PRISTATI NA IZGRADNJU DŽAMIJE, ZATRAŽILI DAN ŽALOSTI ZBOG "OLUJE"
http://www.otisak.ba/brcko/29459-srbi-u ... oluje.html

Na današnjoj sjednici skupštinske većine u Brčkom srpski predstavnici u Vlasti Distrikta jasno su i bez umotavanja kazali bošnjačkim kolegama da nisu spremni pristati na izgradnju džamije u centru Brčkog što su obećali prije sedam mjeseci, potvrdilo je „otisku“ nekoliko učesnika ovoga sastanka.

Otisak“ je nazvanično saznao da su srpski predstavnici od Gradonačelnika Ante Domića ili dogradonačelnika Eseda Kadrića zatražili da sutra zbog vojno-policijske akcije „Oluja“ kojom se prije 20 godina završio rat u susjednoj Hrvatskoj u bh. Distriktu proglasi Dan žalosti što su obojica odbili.

-Jasno je zbog čega Domić na to nije htio pristati. Sa druge strane Kadrić na Dan žalosti zbog „Oluje“ nije pristao jer Srbi neće da podrže Rezoluciju o genocidu u Srebrenici o čemu postoji i presuda Međunarodnog suda u Hagu- objašnjava „otisku“ jedan od učesnika sastanka, dodajući da je primjetio da su bošnjački predstavnici sada još čvršći u istrajavanju da se usvaji Rezolucija.

Osim toga našem portalu je potvrđeno da postoje naznake da bi se, tokom naredne sedmice, mogao odblokirati i rad lokalne Vlade. /E.R./
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Brčko

Post Postao/la ABen » 06 aug 2015 16:19

ESED KADRIĆ: BOŠNJAČKI I SRPSKI PREDSTAVNICI VLASTI U BRČKOM SU SE DODATNO UDALJILI JEDNI OD DRUGIH.
http://www.otisak.ba/brcko/29478-esed-k ... rugih.html
Srijeda, 05 August 2015 18:47

Član Vlade Brčko distrikta iz SNSD-a Siniša Milić izjavio je danas da dosadašnji razgovori predstavnika skupštinske većine oko razrješenju krize nastale u funkcionisanju Vlade i Skupštine distrikta Brčko do sada nisu dali konkretne rezultate. Milić je rekao da se razgovori nastavljaju i da je to jedini način da se ova kriza prevaziđe.

"Ono što može da zabrinjava jeste da su na površinu isplivale teme o kojim je teško postići dogovor, dok, sa druge strane, izmiču životne teme čijim rješavanjem bi građani distrikta mogli osjetiti poboljšanje standarda", ocijenio je Milić.

Prema njegovim riječima, ovo se može završiti ili postizanjem dogovora ili objavom da dogovora nema, nakon čega bi Vlada ušla u tehnički mandat.

Predsjednik Stranke demokratske akcije /SDA/ Brčko distrikta i zamjenik gradonačelnika Esed Kadrić rekao je danas novinarima da jučerašnja runda pregovora nije rezultirala ničim drugim, osim činjenicom da su se srpski i bošnjački predstavnici dodatno udaljili jedni od drugih.

"Jedino što smo donekle uspjeli da se usaglasimo da treba deblokirati rad lokalne Vlade i, cijenim, da ćemo to naredne sedmice i učiniti", naveo je Kadrić i dodao da bi do dogovora moglo doći u utorak, 11. avgusta, kako bi Vlada narednog dana mogla održati sjednicu i ispunjavati svoje statutarne obaveze.

Najkrupnija pitanja o kojim se trenutno pregovara odnose se na zahtjev Bošnjaka za gradnju džamije u centru grada i ponovno izglasavanje rezolucije o Srebrenici u brčanskom parlamentu.

Predstavnici Hrvata u parlamentarnoj većini nisu željeli da komentarišu tekuće pregovore oko krize vlasti.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Brčko

Post Postao/la noel malcolm » 06 aug 2015 17:42

Situacija u Brčkom pomalo izmiče kontroli.

Presušili su (potrošeni) dopunski fondovi koje je distrikt imao na raspolaganju.

"Arizona" više nije ni sjena nekadašnje pijace.

Nesta para, nesta i drugara.

Kako će u tome proći Bošnjaci ostaje da se vidi.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Brčko

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 06 aug 2015 18:46

noel malcolm je napisao/la:Situacija u Brčkom pomalo izmiče kontroli.

Presušili su (potrošeni) dopunski fondovi koje je distrikt imao na raspolaganju.

"Arizona" više nije ni sjena nekadašnje pijace.

Nesta para, nesta i drugara.

Kako će u tome proći Bošnjaci ostaje da se vidi.
Zna se ko se vise iseljava iz Bosne kad nestane para.
Mislim da ce ovo samo ubrzati Bosnjakizaciju Brckog. :zastava:
Samo BiH.

Odgovorite