☑ Pravila foruma i savjeti

Pozitivno

Moderator/ica: Drina

Avatar
patriota
Član
Postovi: 267
Pridružen/a: 27 mar 2018 17:10

Re: Pozitivno

Post Postao/la patriota » 31 jan 2024 02:23

Ova vijest iz Tešnja je za svaku pohvalu. :aplauz:

Da nam se Sarajevo, Tuzla i Zenica ugledaju na Tešanj barem 20%, gdje bi nam kraj bio. Rzavalili bi ekonomski i GT i UZP...

Mislim da su ljudi iz Gradačca i Gračanice isto jako vrijedni, ali Tešanj je zaista prvi u razvoju i primjeru kako se radi i razvija ekonomija.

Svaka čast Tešanjcima, jer nije lako danas biti uspješan i profitabilan u pogotovo u ovim BH uslovima. :aplauz:
** Budi ruka koja BiH gradi, brani i hrani!!! ** :zastava:
Imate ideju o pokretanju biznisa u BiH? Posjetite www.restart.ba __ :gut:
www.bih.rf.gd ___ :gut:

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1418
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Pozitivno

Post Postao/la Pita sirnica » 31 jan 2024 11:06

Još jedna mala informacija uvezi Tešnja.
Uje i sada jahači apokalipse sve čine da opstruiraju svaki napredak. Tako npr blokiraju 20tak godina izgradnju nove ceste preko crnog vrha, Novi šeher-Žepce/Maglaj.
U zapadnoj Hercegovini svako selo dobija magistralu, a u ekonomskoj razvijenoj sredini samo blokada
B -> B -> B

Avatar
GospodinVeliki
Član
Postovi: 29
Pridružen/a: 18 aug 2020 03:11

Re: Pozitivno

Post Postao/la GospodinVeliki » 02 feb 2024 22:59

Pita sirnica je napisao/la: 31 jan 2024 11:06 Još jedna mala informacija uvezi Tešnja.
Uje i sada jahači apokalipse sve čine da opstruiraju svaki napredak. Tako npr blokiraju 20tak godina izgradnju nove ceste preko crnog vrha, Novi šeher-Žepce/Maglaj.
U zapadnoj Hercegovini svako selo dobija magistralu, a u ekonomskoj razvijenoj sredini samo blokada
Iskren da budem, ta je cesta potajno blokirana i od samog Tešnja.

I ja sam se pitao mnogo puta zašto je to ostao jedini makadam na tom kraju i onda sam dobio odgovor.

Razlog je taj što bi onda većina autima iz pravca Zenice u Tešanj išla preko Crnog Vrha i taj saobraćaj bi morao proći kroz centar Tešnja. Tešanj praktično ima samo jednu ulicu, koja je svakako tijesna i sad, tako da bi takvo nešto značilo konstantnu saobraćajnu blokadu grada. Ko je bio u Tešnju i prolazio do bolnice npr., zna koja je gužva i bez toga, eh sad zamislite da se tome priključi i saobraćaj preko Crnog Vrha.

Mislim da je asfaltiranje tog puta planirano nakon završetka te dionice Koridora Vc (jer će tada svi ići autoputem) a ta cesta će biti servisna.

Tešanj je odličan primjer u kojem pravcu treba ići s tim da je sad već vrijeme i za tešanjske privrednike i vlast da razmišljaju malo šire i strateški.
Npr. da ojačaju privredno prisustvo u povratničkim mjestima susjednih općina - Doboj i Teslić. Tamo svakako postoje vitalna povratnička mjesta (koja su svakako naslonjena na FBIH), ali dodatno njihovo ojačavanje i razvoj bi tom kraju osiguralo nemjerljvu stratešku prednost.

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Pozitivno

Post Postao/la atif » 17 feb 2024 05:43

Firma iz Tuzle u velikoj ekspanziji: Proširili se na Bijeljinu, Bihać, Banjaluku…

Nova investicija firme koja se brzo širi po cijeloj Bosni i Hercegovini, piše BiznisInfo.ba

Kompanija Babilon iz Tuzla, koja se bavi projektovanjem, proizvodnjom i prodajom namještaja, nastavlja sa širenjem, ovog puta na području Banjaluke.

– Kupili smo poslovni prostor u Banjoj Luci i tako nastavili svoje širenje, a sve u cilju proširenja poslovanja i prisutnosti na što širem području Bosne i Hercegovine – kazali su iz kompanije.

Pojasnili su da je u proteklom periodu završena kupovina poslovnog prostora u industrijskoj zoni u Banjoj Luci.

– U planu je otvaranje šeste poslovnice drvnog centra sa vrhunskom kvalitetom materijala i usluga te mnogobrojnim dekorima. Pored mnogobrojnih dekora koji će biti dostupni od usluga nudimo rezanje pločastog materijala, kantovanje, CNC obradu pločastog materijala te krivolinijsko kantovanje – naveli su iz Babilona, te najavili “još mnogo noviteta”.

Inače, vijest dolazi nakon što se Babilon prošle godine proširio na tržište Krajine, ali i Bijeljine.

Babilon je, naime, u septembru kupio objekte firme Vitalis Bihać, a sve u cilju proširenja poslovanja i prisutnosti na što širem području Bosne i Hercegovine.

– Kako smo već duži vremenski period prisutni na području Krajine uvidjeli smo da je potreba za kvalitetnim drvnim centrom zaista velika te smo se odlučili na ovaj korak i kupili objekte firme Vitalis u Bihaću koji će biti preuređeni za naše potrebe odnosno za potrebe drvnog centra sa vrhunskom kvalitetom materijala i usluga te mnogobrojnim dekorima – kazali su tada iz Babilona.

Prije toga, Babilon je u junu prošle godine završio proceduru kupovine objekta Krušik d.o.o. Bijeljina.

Objekat će, kako je tada rečeno, biti preuređen za potrebe otvaranja drvnog centra i maloprodaje repromaterijala, kao i za Concept Store Babilon namještaja i kućnih potrepština.

Avatar
Sahbaz
Član
Postovi: 274
Pridružen/a: 23 nov 2019 11:49

Re: Pozitivno

Post Postao/la Sahbaz » 24 feb 2024 10:44

TEŠANJ PONOVO NA LISTI GRADOVA I REGIJA BUDUĆNOSTI.

Američki Financial Times objavio je fDi Intelligence listu Evropskih gradova i regija budućnosti 2024. godine. Ovaj izvještaj identifikuje i ocjenjuje gradove u Evropi prema njihovoj strategiji, ekonomskoj, financijskoj i poslovnoj snazi.

Na ovogodišnjoj listi mikrogradova nalazi se Tešanj na četvrtom mjestu.

U Tešnju je prošle godine registrovano novih 236 poslovnih subjekata. Sada, na početku 2024. imamo ukupno 3056 poslovnih subjekata, a npr. 2020. godine smo imali 2630. poslovnih subjekata. Promet svih njih je u 2023. porastao preko 20% i sada iznosi 2,43 milijarde KM. Broj zaposlenih je od 2020. godine povećan za 411 novih radnih mjesta, i na kraju 2023. godine je iznosio 13,795. Posebna radost je da je više rođenih nego umrlih za 200+.
"Čuvajte i očuvajte svoju naciju i ime Bošnjak, vjeru i tradiciju. Gubitak identiteta plaća se ropstvom i poniženjem."

Japod
Član
Postovi: 165
Pridružen/a: 08 maj 2021 18:12

Re: Pozitivno

Post Postao/la Japod » 24 feb 2024 16:46

https://mostar.live/uskoro-mevlana-u-ce ... og-centra/

USKORO “MEVLANA” U CENTRU MOSTARA: NA LAKIŠIĆA HAREMU KREĆE IZGRADNJA INTERKULTURNOG CENTRA?

Na lokalitetu Lakišića harema postavljena je gradilišna tabla sa izgledom budužeg projekta Interkulturnog centra “Mevlana”.

Kako piše na gradilišnoj tabli, investitori -naručioci ovog Projekta su Medlis Islamske zajednice Mostar i Muftijstvo mostarsko.

Na tabli je naveden i rok za planirani završetak izgradnje 2025. godine.

Da li obilježavanje gradilišta znači da je konačno Grad Mostar izdao neophodne saglasnosti i odobrenja za građenje Interkulturnog centra na Lakišića haremu? Pokušali smo doznati odgovor na ovo pitanje u Odjelu za urbanizam grada Mostara, ali, s obzirom da je subota neradni dan, u tome nismo uspjeli.

Bilo kako bilo, ukoliko su dozvole konačno izdate, to znači da su napokon riješeni i prijepori oko izgradnje objekata na ovom lokalitetu, kako Hrvatskog narodnog kazališta, tako i centra “Mevlana”.

Nema sumnje da su ovakvom razvoju situacije doprinjele i posjete Mostaru Visokog predstavnika Schmidta i ambasadora SAD-a Michaela Murphyja.

kenan
Član
Postovi: 246
Pridružen/a: 25 okt 2013 18:46

Re: Pozitivno

Post Postao/la kenan » 25 feb 2024 22:27

Ma nista od ovoga, to su nasi navecer postavili ovi srusili i to je to

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Pozitivno

Post Postao/la amkos » 25 feb 2024 23:07

Zasto mi moramo uvijek praviti kompromise ??
Od Islamskog centra do Interkulturnog centra kojeg opet ustase ne daju da se gradi.

Ustase ovo vide kao svoj teritorij iako se i kruzni tok i ovaj HNK grade na zemlji Islamske zajednice.
Samo sila prolazi i samo to razumiju. I ustase i cetnici. To je tako. Sve ostalo je glupost.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41196
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Pozitivno

Post Postao/la Jack » 26 feb 2024 22:01

amkos je napisao/la: 25 feb 2024 23:07 Zasto mi moramo uvijek praviti kompromise ??
Od Islamskog centra do Interkulturnog centra kojeg opet ustase ne daju da se gradi.

Ustase ovo vide kao svoj teritorij iako se i kruzni tok i ovaj HNK grade na zemlji Islamske zajednice.
Samo sila prolazi i samo to razumiju. I ustase i cetnici. To je tako. Sve ostalo je glupost.
Zato sto je to politika Sarajeva samo da se ne puca.Tako su i mahali Titinim zastavama dok je pola Bosne bilo poklano.Tako su bili i slucajni prolaznici.Tako su pricali i o komsijama njihovim.Tako i danas pricaju

Mentalitet Krajiskih Bosnjaka je skroz drugaciji i oni ce ti reci kako je i to nece ni centimetra da se ponize.Ali ovi za malo vlasti bi prodali ti i dupe zapakovano u celefon i jos bi ti kupili kondom i ako treba vazelina

Jer nemajuj ponosa
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Sahbaz
Član
Postovi: 274
Pridružen/a: 23 nov 2019 11:49

Re: Pozitivno

Post Postao/la Sahbaz » 29 feb 2024 22:51

Povodom 1. Marta, Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, svim Bošnjacima, bosanskim patriotama i dobronamjernim građanima ove države, upućujem srdačne čestitke i iskrene želje za prosperitet naše domovine i za naše zajedništvo.

Pozivam vas da ovaj svečani dan ponosno obilježite u svojim lokalnim zajednicama, domovima i na društvenim mrežama.

Na referendumu prije 32 godine izglasana je nezavisnost naše jedine, hiljadugodišnje domovine Bosne i Hercegovine i time su izgrađeni temelji moderne Bosne i Hercegovine.

Stoga, podignimo visoko naše zastave, odbacimo strah i sumnje, umjesto toga radimo vrijedno i kako najbolje znamo, svjesni da naš život i naša smrt, pa i naša sudbina, nisu u njihovim, nego u Božijim rukama. U toj vjeri je naša sloboda, naša snaga i, ako Bog da, naša pobjeda”.
- Alija Izetbegović

Prethodnih dana, danas i sutra bile su i biti će upriličene mnogobrojne akademije, priredbe, defilei i druženja širom države Bosne i Hercegovine i svijeta. To je čvrst garant opstanka i prosperiteta države i budućih generacija. Desetine hiljada učenika su obilježile ovaj važan datum, što je posebna vrijednost.

:beret:
"Čuvajte i očuvajte svoju naciju i ime Bošnjak, vjeru i tradiciju. Gubitak identiteta plaća se ropstvom i poniženjem."

Avatar
GospodinVeliki
Član
Postovi: 29
Pridružen/a: 18 aug 2020 03:11

Re: Pozitivno

Post Postao/la GospodinVeliki » 03 mar 2024 22:25

https://www.biznisinfo.ba/iz-sarajeva-p ... dnju-sira/

Iz Sarajeva preselio u Kupres i pokrenuo proizvodnju sira

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Pozitivno

Post Postao/la atif » 03 mar 2024 23:03

Mlade nade naše Domovine: ‘Posljednjih pola godine intenzivno radimo na razvoju letjelice i nalazimo se u završnoj fazi pripremanja prototipa’
OSTATI ILI NAPUSTITI BOSNU I HERCEGOVINU?

Kao mladi mašinski inženjer, koji će uskoro napuniti 24 godine, našao sam se na prekretnici koja bi oblikovala ne samo moju karijeru već i doprinos mojoj domovini, Bosni i Hercegovini. Rođen u Visokom, trenutno živim u Sarajevu i pred završetkom sam studija na Internacionalnom Univerzitetu u Sarajevu. Moj inžinjerski put me između ostalog, odveo sve do Bratislave, gdje sam na praksi u autoindustriji radio na projektima za velike brendove poput Peugeota, WV, Škode, Porschea i mnoge druge giganate. Ostavivši pozitivan utisak, ponude za posao nisu izostale, uz preporuke koje su mi otvorile vrata i u drugim evropskim firmama.

Ipak, nakon boravka u Slovačkoj, shvatio sam da je moje srce ostalo kod kuće, u Bosni i Hercegovini. Uvijek se sjetim naše poslovice “u svom, na svom”, koja savršeno oslikava moju odluku da odbijem te ponude i vratim se kući. Kroz projekat na fakultetu, pri kojem smo počeli razvijati VTOL UAV letjelicu za prestižno takmičenje Teknofest u Turskoj. Ono je ujedno i najveće avijacijsko-tehnološko takmičenje u svijetu, koje svake godine privuče ogroman broj ne samo takmičara, nego i bitnih ljudi u svijetu tehnologije poput počasnog gosta ove godine, Elona Muska. Samo liderstvo u tom projektu mi je dalo priliku da vidim koliko možemo postići kada se udružimo i radimo na nečemu što može biti od koristi cijeloj zajednici. Posljednjih pola godine intenzivno radimo na razvoju letjelice i nalazimo se u završnoj fazi pripremanja prototipa.

Inspirisan podrškom javnosti i privrede, zajedno s timom entuzijasta, odlučio sam da budem dio inicijative za osnivanje prve kompanije u Bosni i Hercegovini koja će se baviti razvojem i proizvodnjom domaćih VTOL UAV letjelica, kao i razvojom, distribucijom i proizvodnjom tehnoloških proizvoda i usluga. Sve ovo ćemo realizirati pod brendom WILLTECH.

Ova odluka odražava moje duboko uvjerenje da moramo preuzeti odgovornost za razvoj naše države. Često čujemo kako država “nije ništa dala”, ali rijetko se zapitamo šta smo mi dali njoj. Trend odlaska iz zemlje u potrazi za “boljim” često zanemaruje činjenicu da vrijednosti i dostignuća zahtijevaju trud i odricanje. Vjerujem da nije uvijek najlakši put onaj koji vodi do najvećih uspjeha, posebno kada je u pitanju naša domovina, za koju nemamo alternativu.

Moj cilj je pokazati da je moguće uspjeti i doprinijeti razvoju Bosne i Hercegovine, gradeći nešto značajno ovdje, na našem tlu. Kroz ovaj poduhvat, nadam se da ću inspirisati druge da prepoznaju vrijednost i potencijal koji naša zemlja nudi, te da zajedno možemo graditi bolju budućnost za sve nas.

JA OSTAJEM U BOSNI I HERCEGOVINI! 🇧🇦

Kalem Malik, General direktor WILLTECH-a

(MiruhBosne)
http://miruhbosne.com/category/made-in-bosnia-387/

Avatar
Pita sirnica
Član
Postovi: 1418
Pridružen/a: 31 dec 2017 09:28

Re: Pozitivno

Post Postao/la Pita sirnica » 08 mar 2024 12:17

https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /240307132


Jako dobra vijest!!!!

Da podsjetim da u puno općina se još uvijek upotrebljava asbest cijevi, a asbest uzrokuje rak!

Nadam se da će što više zamijenit te otrovne cijevi
B -> B -> B

atif
Član
Postovi: 6257
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Pozitivno

Post Postao/la atif » 26 apr 2024 21:26

https://faktor.ba/bosna-i-hercegovina/a ... evu/186629

Zatvara se još jedna poslovnica pekare Manja u Sarajevu

Odgovorite