☑ Pravila foruma i savjeti

HNK-Mostarski kanton

Moderator/ica: Drina

don kacunko

HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la don kacunko » 25 nov 2012 15:07

Sve o Kantonu i ovim općinama ovdje
Čapljina,
Čitluk,
Jablanica,
Konjic,
Mostar,
Neum,
Prozor,
Ravno i
Stolac.

Neki ce reci da je izolovan ili da je nebitna opstina ali ja na Prozor gledam kao na vrata Bosne, onaj ko je ovdje bude u buducnosti imao vecinu ima kontrolu nad vaznim putnim komunikacijama.

Rekao bih da je SDA kadar iz Prozora iznjediro dosta ministara, pomocnika, direktora i tako dalje ali svi su nazalost otisli u Mostar i Sarajevo. Prozor je potencija ogroman gdje Bosnjaci sa trenutnih 30% imaju jaku bazu za napredovanje. Pohvalio bih imama Pozdera. Vrlo kvalitetan kadar IZ moram reci.


Evo jedna vrlo kvalitetna mapa


slika


Da cujem Vas :huhu:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Prozor

Post Postao/la Jack » 25 nov 2012 15:59

Lizoperci i Toscanica su okupirale snage Hvo,kada je Prozor pao.Jos u Oktobru 1992.Sela su vracena pod kontrolu Armije Bih 14 Septembra 1993.Interesantno je da tu postoji jos jedno selu Udutsko, kako katolici kazu, ili Hudutsko.Prilikom okupacije Toscanice.Dzamija je prva letila u zrak.Interesantno.Dzamiju su srusili katolici iz ''Udutskog''.E, sad.Selo je poravnato do temelja u Septembru, tako.Vratio se koji stariji katolik, a mladih nema ni za lijeka.Iako u ''Hrvatskoj'' opcini Prozor.Tamo postoji jos uvijek neka ratna linija, pa najbolji primjer su sela Ivanci i Pajici u Prozoru gdje se nijedan katolik nije vratio.Doticna sela je drzala Armija, nalaze se kod Scipa



http://www.ramski-branitelji.com/index. ... &Itemid=67
http://www.ramska-zajednica.hr/index.ph ... &Itemid=80

http://www.poskok.info/index.php?option ... Itemid=199

http://www.prozor-rama.org/press-823-Ob ... Jajca.aspx

http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJA ... avgrad.pdf

Na stranici 59 ovog dokumenta.Piše I citiram
16. IX. 1993.
I. Povratak Kuka
2. Rad na Barakovcu
3. Palo Hudutsko i Tošćanica, problemi u Slatini


Mislim nazalost da ce Bosnjaci iz Prozora vecinom zamjeniti kuce i imanja za Bugojno, Konjic, Sarajevo ili Travnik.Tamo je naseljeno katolika iz nekih sela Prozora i G.Vakufa, kao i Konjica, tako.Sad ih je daleko vise nego prije.Famozno uzimanja Hera od strane Hvo je odmah nakon zavrsetka sukoba s ustashama, vraceno pod kontrolu Armije Bih.Mislim da nije lose da Here, Scipe, Kute, Toscanica i Lizoperci su ostali pod nasom kontrolom

Ako pogledas i etnicku liniju, tesko je da je moglo nesto bolje.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Prozor

Post Postao/la amkos » 25 nov 2012 17:31

Prozor meni nekako izgleda sav razbacan, sve u brdima nekako, jedino ono kad silazis s Makljena pa kad pogledas dole cini se kao ravno, ali je dosta brdovito. Jel ima odseljavanja katolika ovdje ?

sele li u hrvatsku ?
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Prozor

Post Postao/la Jakub » 25 nov 2012 19:01

@'don kacunko
Koliko je stara ova mapa?

don kacunko

Re: Prozor

Post Postao/la don kacunko » 25 nov 2012 23:51

Jakub je napisao/la:@'don kacunko
Koliko je stara ova mapa?

Od ovih izbora navodno.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Prozor

Post Postao/la Drina » 26 nov 2012 09:51

Mislim da je to brdovit i neperspektivan kraj.
I samo mjesto Prozor je malo i brdovito.

Citao sam vec prije par godina kako mnogo katolika radi po Hrvatskoj.
Novost je sto su prije samo radili muskarci dok danas povlace i njihove familije.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Prozor

Post Postao/la amkos » 26 nov 2012 12:09

Drina je napisao/la:Mislim da je to brdovit i neperspektivan kraj.
I samo mjesto Prozor je malo i brdovito.

Citao sam vec prije par godina kako mnogo katolika radi po Hrvatskoj.
Novost je sto su prije samo radili muskarci dok danas povlace i njihove familije.
da bas je brdovito..iako ima dosta zemlje,,za onoga ko se bavi stocarstvom, poljoprivredom, vocarstvom to je raj..
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

don kacunko

Re: Prozor

Post Postao/la don kacunko » 26 nov 2012 15:45

amkos je napisao/la:
Drina je napisao/la:Mislim da je to brdovit i neperspektivan kraj.
I samo mjesto Prozor je malo i brdovito.

Citao sam vec prije par godina kako mnogo katolika radi po Hrvatskoj.
Novost je sto su prije samo radili muskarci dok danas povlace i njihove familije.
da bas je brdovito..iako ima dosta zemlje,,za onoga ko se bavi stocarstvom, poljoprivredom, vocarstvom to je raj..
To je perspektiva, nam fali seoskog turizma, fali nam agrikulture i fali nam zemlje.

Po meni ovo je vrlo vazan i perspektivan kraj a pogotovo za iznimno vaznu komunikaciju. Ja vidim da do 2016 mozemo doci do 42%. To se moze uraditi samo pod uvijetom planskog ulaganja.

Ne cujem dobre vijesti za Prozor do skoro, jedino je IZ pozitivna.

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Prozor

Post Postao/la ZV Keli » 26 nov 2012 23:20

Don Kacunko slazem se ali ne samo oko turizma jer ce se ljudi poceti vracati na sela za nekih 25 godina do 50 ako ne i ranije,ovako zagadjen svijet nece opstati vec ce krenuyi iznova u to sam siguran

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Hercegovačko-neretvanski kanton

Post Postao/la Zmaj » 30 dec 2012 21:03

slika

slika

slika
Neum je grad i sjedište istoimene općine na krajnjem jugu Bosne i Hercegovine. Nalazi se na području turističke regije južnog Jadrana, te je jedini izlaz Bosne i Hercegovine na Jadransko more. Odlikuje se dugim i toplim ljetima i kratkom i blagom zimom, te ide u red primorskih mjesta s najvećim brojem sunčanih dana.

Udaljenost Neuma od Mostara je 70 km, Dubrovnika 65 km, Sarajeva 120 km.

Prije rata općina Neum imala je 4.325 stanovnika (po popisu iz 1991.), 4,39% Bošnjaci, 4,78% Srbi, 87,67% Hrvati, 2,08% Jugoslaveni i 1,08% ostalih, raspoređenih u 27 naselja. Danas Bošnjaci cine ca. 9% stanovništva.
Sve o Neumu ovdje!
Zadnja izmjena: Zmaj, dana/u 13 jun 2015 18:17, ukupno mijenjano 1 put.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41197
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Neum

Post Postao/la Jack » 31 dec 2012 17:28

Moze li mi neko napraviti crtu razdvajanja na moru dole prema Peljescu, i Malom Stonu, ali da se vidi panorama, kao s ove slike
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Neum

Post Postao/la Zmaj » 31 dec 2012 20:33

Jel mislis na ovako nesto?

slika
(zuta crta je granica)

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 249&page=7
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Neum

Post Postao/la ABen » 10 jan 2013 08:07

slika
Neum uskoro opkoljen Evropskom unijom
B. A. 09/01/2013 22:12:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/12460 ... nijom.html
NEUM - Za nešto više od 6 mjeseci Neum će, žargonski rečeno, biti opkoljen Evropskom unijom. Šta to znači u praksi? Ukratko - općinske vlasti i neumski ugostitelji ne nadaju se ničem dobrom ulaskom Hrvatske u Europsku uniju. Građani pak ne misle tako.
bQB9SaEB2Y4
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Neum

Post Postao/la Dezidijat » 10 jan 2013 14:44

Ulaskom Hrvatske u EU definitivno ce doci tezi dani za Neumljane jer ce biti izolovaniji prema hrvatskoj na koju se jako oslanjaju, sto bi moglo dovesti do iseljavanja znatnog broja hrvata iz Neuma, posebno mladih, sto se tice turizma, i dalje ce veliki postotak turista ciniti Bosnjaci samo ztvar je u tome da iako ima dosta Bosnjaka koji u Neumu imaju apartmane i vikendice mali je i neznatan postotak onih koji tu zive nemamo ni jednog predstavnika Bosnjaka u opcini Neum a to je fakat pogubno . Ali eto hotel Zenit je u vecinskom vlasnistvu opcine Zenica odnosno bivse zeljezare i RMK

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Neum

Post Postao/la Drina » 11 jan 2013 17:59

Situacija se moze promjeniti (na bolje) kad se zavrsi izgradnja puta Stolac - Neum. To ce otvoriti neumsku zaledinu.
Ubjeden sam da ce u tu novu cestu nici potpuno nova naselja.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Neum

Post Postao/la marli » 17 jan 2013 18:57

Sačekaj, sačekaj. Hotel zenit u vlasništvu zenice/željezare? Jesi li siguran? To zvuči obećavajuće. Da li možda znaš kakav je sastav uprave hotela, uposlenika itd?

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Neum

Post Postao/la ABen » 26 jan 2013 08:30

Proglašeno stanje prirodne nepogode u Neumu
B. A. 25/01/2013 18:04:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/12734 ... Neumu.html

slika
Neum
NEUM - Načelnik Neuma Živko Matuško donio je danas, na prijedlog neumskog stožera civilne zaštite, Odluku o proglašenju stanja prirodne nepogode-poplave na dijelu područja općine Neum.

Riječ je o naseljenim mjestima: Hutovo, Dobri Do, Gornji i Donji Zelenikovac, Glumina, Previš i Čajteš. Spomenutom odlukom zadužuje se Stožer civilne zaštite općine Neum da rukovodi akcijama zaštite i spašavanja.

Sukladno odluci, zadužuje se povjerenstvo za procjenu šteta od prirodnih i drugih nesreća da po prestanku poplave izvrši procjenu štete i dostavi je Stožeru civilne zaštite.

Općinske službe za upravu, kao i javna poduzeća u Neumu, stavljeni su na raspolaganje Stožeru civilne zaštite do donošenja odluke o prestanku prirodne nepogode-poplave.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Neum

Post Postao/la ABen » 12 feb 2013 12:52

Izgleda da ih hvata polahko panika u Neumu, jer im hrana samo moze stici putem dugim 50km i sa kojim treba preko sat vremena voznje. Ove godine vozio sam se ovim putem i mogu napisati da ce Neumljani biti gladni i zedni, jer put los i uzak gdje se dvoje auta nemoze mimoici. Nista im ne preostaje nego da naprave cestu Neum-Stolac/Capljina.
OBJAVA: 12.02.2013 / 09:29PRIKAZA: 225Posjet visokog izaslanstva HDZ-a BiH na čelu s Draganom Čovićem
Neum bolje povezati s Čapljinom nakon ulaska Hrvatske u EU
Neum i Ravno traže više novca od EP HB zbog plavljenja
http://www.vecernji.ba/vijesti/neum-bol ... nak-509007

Problematika oko prometne povezanosti nakon ulaska Hrvatske u EU, privatizacija neumskih hotela, problemi oko sanacija šteta nastalih od poplava u neumskom zaleđu i raspodjela sredstava Elektroprivrede za te namjene i što dalje činiti neke su ode tema jučerašnjeg sastanka visokog izaslanstva HDZ BiH s općinskim vlastima u Neumu.

Status Neuma

Izaslanstvo HDZ-a BIH predvodio je predsjednik dr. Dragan Čović, a uz njega su bili još i predsjednik Vlade HNŽ-a Denis Lasić i ministri u Vladi HNŽ-a Dono Jović, Mladen Bošković i Mario Šulenta te predsjednik ŽO HDZ BiH HNŽ-a Rafael Gagro, kao i savjetnici predsjedatelja Vijeća ministara BiH Vjekoslava Bevande Saša Marić i Lazo Goluža. Domaćin sastanka bio je neumski načelnik dr. Živko Matuško sa svojim suradnicima i pomoćnicima te predsjednik OV Neum Mirko Pavlović. Načelnik Matuško najprije je izvijestio o trenutnoj političkoj i gospodarskoj situaciji u općini Neum, a sve nakon učestalih špekuliranja oko budućeg statusa ovoga gradića nakon što Hrvatska uđe u EU. Isto tako načelnik je goste upoznao i o nedavnim zbivanjima oko plavljenja Popova polja u neumskom zaleđu, gdje je ponovno pričinjena veća materijalna šteta na usjevima tamošnjih poljoprivrednika. Stoga je jedan od zaključaka jučerašnjeg sastanka u Neumu bilo i to da se preispita preraspodjela sredstava EP HZ HB po pitanju tih poplava pri čemu 85 posto sredstava ide općini Čapljina, a preostalih 15 posto općinama Neum i Ravno. No, ove dvije općine imaju daleko veće štete od tih poplava pa se stoga i zatražilo preispitivanje te odluke o raspodjeli sredstava. Na jučerašnjem sastanku u Neumu kao zaključak se nametnula i potreba izgradnje, tj ubrzanje izgradnje ceste Neum - Hutovo - Brštanica - Dračevo - Čapljina, a što je jedan od načina da se Neum dosta kvalitetnije poveže s ostatkom BiH.

Privatizacija hotela

Lokalna vlasti u Neumu izvijestila je članove izaslanstva HDZ-a BiH i o tekućim pitanjima vezanim uz privatizaciju neumskih hotela. Tako je u tijeku proces privatizacije hotela NEUM (raspisivanje natječaja), a onda se očekuju iste aktivnosti i s drugim hotelima. Na sastanku je naglašena važnost kvalitetne privatizacije neumskih hotela, a što je iznimno važno za dodatni razvoj turizma na ovom jedinom dijelu obale Jadrana koja pripada BiH.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Neum

Post Postao/la Dezidijat » 12 feb 2013 22:16

marli je napisao/la:Sačekaj, sačekaj. Hotel zenit u vlasništvu zenice/željezare? Jesi li siguran? To zvuči obećavajuće. Da li možda znaš kakav je sastav uprave hotela, uposlenika itd?
http://www.mojevijesti.ba/novost/62802/

hotel stela je vlasnistvo 43%drzavno vlasnistvo jos uvijek traje pravna bitka na sudu jer je hotel izgradjen ucescem firmi SODASO iz Tuzle i energoinvesta a hotel Zenit je izgradjen i finansiran od strane zeljezare iz Zenice tokomrata taj su hotel prisvojili HTMostar i Eronet nakon zalbi 1996god zeljezari je vracen dio vlasnistva ali borba da se vrati kompletan hotel na tome jos rade u Zenici ..sto se tice struktura sve vise pozicije su hrvati ali imas konibara i kuhara iz Zenice ,srednje Bosne ,Sarajeva i sl

marli
Član
Postovi: 847
Pridružen/a: 25 okt 2012 22:58

Re: Neum

Post Postao/la marli » 13 feb 2013 08:05

Dobro je za početak da su naši uposlenici, doći će red i na još neke stvari. Bilo mi je onako otprilike poznato da su neumski hoteli "dokapitalizirani" (čitaj pljačka na neumski način). Ime Ivana Bendera se veže za npr. hotel Ero iz mostara, koji je pripadao PI0.Ne znam je li imao svoje pipke i u neumskoj priči, pošto je čini mi se bio načelnik tog grada.

Odgovorite