☑ Pravila foruma i savjeti

HNK-Mostarski kanton

Moderator/ica: Drina

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Hnk-Mostarski kanton

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 20 dec 2019 16:07

Kongres Bosnjaka Svijeta (KBS) sada ima svoj ogranak i u Mostarskoj regiji.

Evo i prve tribine KBSa na temu Dana Drzavnosti

https://starmo.ba/mostar-tribina-povodo ... nosti-bih/

A evo i slika sa odrzane tribine:
https://www.bljesak.info/vijesti/flash/ ... ore/293350
Samo BiH.

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Hnk-Mostarski kanton

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 13 jan 2020 08:51

Mostar: Novi viseći most privlači ljubitelje adrenalina

Nakon što je Mostar postao bogatiji za najduži Zip-line u Bosni i Hercegovini, brdo Fortica iznad Mostara dobilo je novi adrenalinski viseći most dug 35 metara.

Riječ je o prvoj Via Ferati koja je izgrađena u ovom gradu, a projekat je realizovalo Brdsko-biciklističko udruženje MTBA uz finansijsku podršku Vlade HNK.

Do visećeg mosta na stjenovitim padinama uzvišenja Stolac iznad Mostara koji je sastavni dio Via Ferate Fortica stiže se pješice kamenitom stazom od oko jednog kilometra. Osim glavne rute izgrađena je i lakša varijanta uspona, tzv. Đavoljim stepenicama koje prolaze kroz stjenoviti usjek, a za posjetitelje željne adrenalina tu je i stjenoviti teren za penjanje.

“Postavljene su metalne stepenice i sajla sa kojom se zakače tako da je njihovo penjanje što bezbjednije. Jedan dio te ferate jeste viseći most koji služi za savladavanje horizontalnih prepreka, a merdevine i sajla su za vertikalne prepreke”, kazao je Đani Rahimić, predsjednik Brdsko-biciklistička udruženja MTBA.

Sve to skupa čini pravu avanturističku rutu, koja već sada privlači veliki broj ljubitelja adrenalina.

Most je dug 35 metara, međutim za njegovo korištenje obavezna je sigurnosna oprema koja se može iznajmiti u planinarskom domu.

Svoju sreću na mostu, čija je visina oko 50 metara, okušali su i studenti Studija turizma.

“Bilo je jako zanimljivo, most je dobro odrađen, adrenalina ne fali, može se reći da je zahtjevan ali ne previše”, izjavio je Ibrahim Marić, student Studija turizma.

“Bilo je uzbudljivo, u početku nije strašno, tek na pola mosta nije svejedno, ponovila bih opet ali dok se malo smirim”, rekla je Azra Zilić, studentica Studija turizma.

“Nekako je super vidjeti ovo oko sebe, i da ste pobijedili taj strah”, istakla je Kristina Vujović, studentica Studija turizma.

Motiv za izgradnju visećeg adrenalinskog mosta članovima brdsko-biciklističkog udruženja bio je građanima Mostara, ali i turistima, ponuditi nešto novo i drugačije.

“Prava promocija i posjeta očekuje se početkom turističe sezone i ono jeste namijenjeno za turiste ali i za lokalne ljude, pošto je ovo jedina ferata u gradu Mostaru“, naveo je Rahimić.

Stoga će im, kažu, i dalje primarni cilj biti uvođenje novih sadržaja u Sportsko-rekreativni park Fortica u kojem se već nalazi zipline, sportsko penjalište, te staze za hiking i biciklizam.
http://miruhbosne.com/?p=56368
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Hnk-Mostarski kanton

Post Postao/la Zmaj » 11 maj 2020 12:26

"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7353
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la Drina » 22 mar 2021 11:04

Mostarska bolnica dobila modernu medicinsku opremu vrijednu 202.000 eura


Autor: Raport.ba -22.03.2021. 09:34

slika

JU Kantonalna bolnica ‘Dr. Safet Mujić’ Mostar dobila je modernu medicinsku opremu koja će se koristiti u tretmanu traumatoloških pacijenata, vrijednu 202.000 eura.



Kako su priopćili iz te zdravstvene ustanove, među vrijednom opremom je i suvremeni anesteziološki aparat koji je sa svojim karakteristikama i performansama, prvi aparat takvog tipa instaliran u BiH.

Spomenuti aparat omogućava postizanje visokokvalitetne ventilacije za individualizirane strategije ventilacije, uvijek olakšavajući i podržavajući pacijentovo spontano disanje.

Aparat sadrži turbinu koja pravi smjesu plinova te s minimalnim protokom plina može postići učinak koji može pomoći za liječenje pacijenata oboljelih od covida -19, kao i ostalih teških respiratornih bolesti.

Oprema je nabavljena u okviru projekta TELE.DOC -“Inovativne prakse u traumatskom liječenju i upravljanju povredama za poboljšanu zaštitu pacijenata u prekograničnom području”, koji je financiran u 2. pozivu prekograničnog programa suradnje Interreg IPA – Bosna i Hercegovina – Hrvatska– Crna Gora 2014 -2020.

Riječ je o projektu čiji je nositelj Opšta bolnica Kotor iz Crne Gore, a koji se financira kao jedan od 30 odabranih projekata (od ukupno 161 prijavljenih na natječaju).



TELE.DOC je projekt ukupne vrijednosti veće od 1,1 milijuna eura koja se, osim nosiocu Opštoj bolnici Kotor, dodjeljuje i ostalim uključenim projektnim partnerima – Opštini Kotor, Općoj bolnici Dubrovnik i Javnoj ustanovi Kantonalna bolnica ‘Dr. Safet Mujić’ Mostar iz BiH.

Udio sufinanciranja projekta od strane EU iznosi visokih 85 posto, dok će partneri 15 posto osigurati samostalno.

JU Kantonalna bolnica ‘Dr. Safet Mujić’ Mostar kroz projekt će realizirati iznos od 299.701,80 eura, od kojih je nacionalno sufinanciranje 44.955,27 eura.

U KB ‘Dr. Safet Mujić’ Mostar također su isporučeni – transportni respirator za djecu i odrasle, pacijent monitor za vitalne funkcije, prenosni dvofazni defibrilator, EKG aparat, set za reanimaciju na kolicima, te ostala oprema koja je namijenjena za zbrinjavanje i transport pacijenata koji su u stanju trauma.

Inače, Kantonalna bolnica ‘Dr. Safet Mujić’ već je provela obuku na nabavljenoj medicinskoj opremi.

– S obzirom na to da se nalazimo u stanju pandemije izazvane koronavirusom navedena oprema će biti od velike pomoći kod liječenja kako covid pacijenata tako i ostalih pacijenata koji gravitiraju bolnici – poručili su iz Kantonalne bolnice ‘Dr. Safet Mujić’.


https://raport.ba/mostarska-bolnica-dob ... -000-eura/
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5848
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la Abidaga » 05 apr 2021 18:18


Avatar
apilk5
Član
Postovi: 293
Pridružen/a: 07 nov 2020 21:16

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la apilk5 » 29 apr 2021 12:15

Ima li iko ovdje birački spisak Neuma za 2020?
2018 je bio 131 redovni glasač Bošnjak tamo.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41232
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la Jack » 29 apr 2021 12:38

Steta.Nemam.Imam sve opstine Mostarskog kantona biracki spisak sem Ravnog, Citluka,Neuma i Mostara za 2020 godinu
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Japod
Član
Postovi: 166
Pridružen/a: 08 maj 2021 18:12

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la Japod » 16 maj 2021 22:41

Danas sam razgovarao s Bošnjakom iz sela Rabrani kod Neuma. Selo se nalazi 300 metara od trase ove nove magistralne ceste Stolac-Neum. Od sela do te nove trase put je veoma uzak. Morali bi ovo pitanje delegirati kod federalnih vlasti da urade tih 300 metara i da se naselje otvori prema Neumu i moru..Pa od Rabrana do Neuma bi bilo svega 20-ak minuta lagane i ugodne vožnje. Selo je strateški važno,jedino bošnjački većinsko selo općine Neum. Kaže mi čovjek da imaju džamiju ali da Hrvati nedaju da se izgradi munara. Dolazila inspekcija kad su udarili temelj džamije.

Avatar
apilk5
Član
Postovi: 293
Pridružen/a: 07 nov 2020 21:16

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la apilk5 » 16 maj 2021 23:12

Japod je napisao/la: 16 maj 2021 22:41 Danas sam razgovarao s Bošnjakom iz sela Rabrani kod Neuma. Selo se nalazi 300 metara od trase ove nove magistralne ceste Stolac-Neum. Od sela do te nove trase put je veoma uzak. Morali bi ovo pitanje delegirati kod federalnih vlasti da urade tih 300 metara i da se naselje otvori prema Neumu i moru..Pa od Rabrana do Neuma bi bilo svega 20-ak minuta lagane i ugodne vožnje. Selo je strateški važno,jedino bošnjački većinsko selo općine Neum. Kaže mi čovjek da imaju džamiju ali da Hrvati nedaju da se izgradi munara. Dolazila inspekcija kad su udarili temelj džamije.
Znaš li išta više o situaciji Bošnjaka u Rabranima? Od čega žive itd.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la Gorcin » 17 maj 2021 10:54

apilk5 je napisao/la: 16 maj 2021 23:12
Japod je napisao/la: 16 maj 2021 22:41 Danas sam razgovarao s Bošnjakom iz sela Rabrani kod Neuma. Selo se nalazi 300 metara od trase ove nove magistralne ceste Stolac-Neum. Od sela do te nove trase put je veoma uzak. Morali bi ovo pitanje delegirati kod federalnih vlasti da urade tih 300 metara i da se naselje otvori prema Neumu i moru..Pa od Rabrana do Neuma bi bilo svega 20-ak minuta lagane i ugodne vožnje. Selo je strateški važno,jedino bošnjački većinsko selo općine Neum. Kaže mi čovjek da imaju džamiju ali da Hrvati nedaju da se izgradi munara. Dolazila inspekcija kad su udarili temelj džamije.
Znaš li išta više o situaciji Bošnjaka u Rabranima? Od čega žive itd.
Stočarstvo uglavnom. Tačnije uzgajaju koze.
Ranije su nomadili. Uglavnom Visočica u ljetnjem periodu. U selu je samo jedno prezime. Tucaković. Pošto su imali zemlje na Visočici, vremenom su neki i ostajali gore, pa Tucakovića ima i u Župi (Glavatičevo).
Ovo što trenutno živi u Rabranima (Rabrani su inače zaselak Hrasnog), su uglavnom starije stanovništvo, poneko i mlađi ali neoženjeni. Ostali dolaze povremeno i održavaju imanja. Većinom su u Mostaru i poneko u Stocu.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
abu seid
Član
Postovi: 1307
Pridružen/a: 01 nov 2013 12:13

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la abu seid » 17 maj 2021 11:04

Gorcin je napisao/la: 17 maj 2021 10:54
apilk5 je napisao/la: 16 maj 2021 23:12
Japod je napisao/la: 16 maj 2021 22:41 Danas sam razgovarao s Bošnjakom iz sela Rabrani kod Neuma. Selo se nalazi 300 metara od trase ove nove magistralne ceste Stolac-Neum. Od sela do te nove trase put je veoma uzak. Morali bi ovo pitanje delegirati kod federalnih vlasti da urade tih 300 metara i da se naselje otvori prema Neumu i moru..Pa od Rabrana do Neuma bi bilo svega 20-ak minuta lagane i ugodne vožnje. Selo je strateški važno,jedino bošnjački većinsko selo općine Neum. Kaže mi čovjek da imaju džamiju ali da Hrvati nedaju da se izgradi munara. Dolazila inspekcija kad su udarili temelj džamije.
Znaš li išta više o situaciji Bošnjaka u Rabranima? Od čega žive itd.
Stočarstvo uglavnom. Tačnije uzgajaju koze.
Ranije su nomadili. Uglavnom Visočica u ljetnjem periodu. U selu je samo jedno prezime. Tucaković. Pošto su imali zemlje na Visočici, vremenom su neki i ostajali gore, pa Tucakovića ima i u Župi (Glavatičevo).
Ovo što trenutno živi u Rabranima (Rabrani su inače zaselak Hrasnog), su uglavnom starije stanovništvo, poneko i mlađi ali neoženjeni. Ostali dolaze povremeno i održavaju imanja. Većinom su u Mostaru i poneko u Stocu.
Je li to jedino bošnjačko selo južno od Stoca, ili su i Burmazi bošnjački?

Avatar
apilk5
Član
Postovi: 293
Pridružen/a: 07 nov 2020 21:16

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la apilk5 » 17 maj 2021 11:12

abu seid je napisao/la: 17 maj 2021 11:04
Gorcin je napisao/la: 17 maj 2021 10:54
apilk5 je napisao/la: 16 maj 2021 23:12
Znaš li išta više o situaciji Bošnjaka u Rabranima? Od čega žive itd.
Stočarstvo uglavnom. Tačnije uzgajaju koze.
Ranije su nomadili. Uglavnom Visočica u ljetnjem periodu. U selu je samo jedno prezime. Tucaković. Pošto su imali zemlje na Visočici, vremenom su neki i ostajali gore, pa Tucakovića ima i u Župi (Glavatičevo).
Ovo što trenutno živi u Rabranima (Rabrani su inače zaselak Hrasnog), su uglavnom starije stanovništvo, poneko i mlađi ali neoženjeni. Ostali dolaze povremeno i održavaju imanja. Većinom su u Mostaru i poneko u Stocu.
Je li to jedino bošnjačko selo južno od Stoca, ili su i Burmazi bošnjački?
Nisu

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1619
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la Gorcin » 17 maj 2021 15:15

Ako gledaš "pragmatično" južno, mislim čisto prostorno, onda imaš podosta sela - Duboka, Orahovica, Dulaći, Bašnik...neka jugoistočnije, neka jugozapadnije. Južno je u tom smislu i Ljubinje i Ravno. Ima i sad Bošnjaka u općini Ravno, doduše ne stalno nastanjenih, ali do pred rat je bilo i toga.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
abu seid
Član
Postovi: 1307
Pridružen/a: 01 nov 2013 12:13

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la abu seid » 17 maj 2021 17:41

Gorcin je napisao/la: 17 maj 2021 15:15 Ako gledaš "pragmatično" južno, mislim čisto prostorno, onda imaš podosta sela - Duboka, Orahovica, Dulaći, Bašnik...neka jugoistočnije, neka jugozapadnije. Južno je u tom smislu i Ljubinje i Ravno. Ima i sad Bošnjaka u općini Ravno, doduše ne stalno nastanjenih, ali do pred rat je bilo i toga.
Upravo me to interesovalo. :gut:
Hvala.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41232
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la Jack » 17 maj 2021 22:28

Burmazi je rastrkano selo s vise zaseoka.Proteze se na vecoj povrsini od grada Mostara.Mislim da imas dzamiju u Burmazima jer postoji nas zaseok Burmaza .A ovo za Rabrane to je stocarsko naselje
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Japod
Član
Postovi: 166
Pridružen/a: 08 maj 2021 18:12

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la Japod » 17 maj 2021 23:20



Rabrani iz ptičije perspektive !

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 14 jun 2021 13:35

Đemila Talić Gabriel, uspješna poslovna žena, koja u Neumu ima nekoliko nekretnina, među kojima je i vila Gabriel, zadovoljna je rastućom ponudom Neuma.

– Sretna sam što se Neum razvija u svakom pogledu. Kada sam prije devet godina kupila prvu nekretninu Neum nije imao ni pola današnjih sadržaja. Tada je postojalo malo dobrih ugostiteljskih objekata, a sada ih je puno više, tako da budem u dilemi gdje da odem na ručak ili večeru – kaže Đemila Talić-Gabriel.
Da li se zna nesto vise o ovoj , prezime mi ide na sokicu a vidim na netu da je bila ambasadorica u Australiji, da je iz SDA.

Koje su to jos nekretnine koje ima u Neumu ?
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
interista_1908
Član
Postovi: 270
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:28

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la interista_1908 » 14 jun 2021 16:25

Mehmed beg Catic je napisao/la: 14 jun 2021 13:35
Đemila Talić Gabriel, uspješna poslovna žena, koja u Neumu ima nekoliko nekretnina, među kojima je i vila Gabriel, zadovoljna je rastućom ponudom Neuma.

– Sretna sam što se Neum razvija u svakom pogledu. Kada sam prije devet godina kupila prvu nekretninu Neum nije imao ni pola današnjih sadržaja. Tada je postojalo malo dobrih ugostiteljskih objekata, a sada ih je puno više, tako da budem u dilemi gdje da odem na ručak ili večeru – kaže Đemila Talić-Gabriel.
Da li se zna nesto vise o ovoj , prezime mi ide na sokicu a vidim na netu da je bila ambasadorica u Australiji, da je iz SDA.

Koje su to jos nekretnine koje ima u Neumu ?
Bosnjakina iz Dubice , udata za australijanca. Tipicni property developer koja je kupila nekoiko nekretnina iz 80 tih koje renovira pa ih prodaje .Ovo je njezina kuca na prodaji .Imala je nekih problema prije koju godinu kada su joj bacali kamenja na ovu kucu sto se sada prodaje .

https://www.olx.ba/artikal/41919693/sta ... i-u-neumu/

Japod
Član
Postovi: 166
Pridružen/a: 08 maj 2021 18:12

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la Japod » 16 jun 2021 16:53

Šokci se plaše bošnjačkog naseljavanja Neuma. Ne jednom, nego više puta su joj kamenovali kuću. Đemila je imala ambicije da ide na izbore i postane načelnica Neuma, što je suludo s obzirom da su Šokci preko 95 % u Neumu. Nadam se da će bar neko naš kupiti kuću kad je već prodaje. Lokacija odlična.

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: HNK-Mostarski kanton

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 16 jun 2021 17:58

interista_1908 je napisao/la: 14 jun 2021 16:25
Mehmed beg Catic je napisao/la: 14 jun 2021 13:35
Đemila Talić Gabriel, uspješna poslovna žena, koja u Neumu ima nekoliko nekretnina, među kojima je i vila Gabriel, zadovoljna je rastućom ponudom Neuma.

– Sretna sam što se Neum razvija u svakom pogledu. Kada sam prije devet godina kupila prvu nekretninu Neum nije imao ni pola današnjih sadržaja. Tada je postojalo malo dobrih ugostiteljskih objekata, a sada ih je puno više, tako da budem u dilemi gdje da odem na ručak ili večeru – kaže Đemila Talić-Gabriel.
Da li se zna nesto vise o ovoj , prezime mi ide na sokicu a vidim na netu da je bila ambasadorica u Australiji, da je iz SDA.

Koje su to jos nekretnine koje ima u Neumu ?
Bosnjakina iz Dubice , udata za australijanca. Tipicni property developer koja je kupila nekoiko nekretnina iz 80 tih koje renovira pa ih prodaje .Ovo je njezina kuca na prodaji .Imala je nekih problema prije koju godinu kada su joj bacali kamenja na ovu kucu sto se sada prodaje .

https://www.olx.ba/artikal/41919693/sta ... i-u-neumu/
Meni je stvarno drago da nasi ljudi kupuju i poslovno se bave u Neumu i da imam sansu i pare i ja bi isto tako ali gledam te i cijene ostalih kuca na prodaju u Neumu i stvarno su paprene. Prate cijene nekretnina u rvackoj ali i tamo su prenapuhane, ne znam kako ljudi mogu da kupuju po onakvim cijenama. Kada se vidi koliko se vise moze dobiti npr u Turskoj za iste pare ili koliko slicni objekti kostaju tamo stvarno se vidi da je sve to preskupo. Ali sto je najcudnije opet ljudi kupuju , ne znam ko ima toliko para da daje za sve to.

I kada bi se iznajmljivalo , sezona u Neumu kao i u rvackoj traje 3 mjeseca. Da se ova kuca iznajmljuje, svaki apartman da ima 100 % popunjenost ta 3 mjeseca, da uzima 100 BAM za noc to je: 6 apartmana * 100 BAM *90 dana= 54 000 BAM godisnje. 1,47 milion BAM /54 000 = 27,2 godine ! A nema sanse da svih tih 6 apartmana ima 100 % popunjenost sve te godina , isto tako imaju se izdaci , objekat i najmestaj se trose i sl , tako da nema nikakve ekonomske racunice, stvarno ne znam kako ljudi tu a i u rvackoj koji kupuju to mogu da ekonomski opravdaju ???
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Odgovorite