☑ Pravila foruma i savjeti

Srbistan

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la ABen » 26 jan 2013 08:15

Četnici se došli pokloniti Draži Mihailoviću
A. A. 25/01/2013 15:50:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/svijet/12 ... ovicu.html

slika
Foto: Anadolija
BEOGRAD - Pred Višim sudom u Beogradu danas je nastavljen postupak rehabilitacije četničkog komandanta iz Drugog svjetskog rata Dragoljuba Draže Mihailovića, javlja dopisnik agencije Anadolija (AA). Kao i tokom prethodnih ročišta, ispred suda su se i ...

... ovoga puta okupile pristalice rehabilitacijeđenerala Mihailovića, sljedbenici četničke ideologije, članovi raznih desničarskih organizacija.

S druge strane, okupili su se pobornici Narodno oslobodilačke borbe (NOR) i srbijanski ljevičari.

Dvije grupe od po nekoliko desetina lica razdvajalo je gotovo isto toliko policajaca.

Pristalice rehabilitacije Mihailovića, među kojima su ovoga puta bili i članovi Srpskog pokreta "Zavetnici", nosili su srpske i četničke zastave i pjevali četničke pjesme.

Oni su ovoga puta nosili i transparent s likom Mihailovića na kojem je pisalo: "Ponosni smo na čičina dela, uz tebe je Srbadija cela".

Među pristalicama četničkog pokreta bilo je mladih i starih. Nosili su uobičajenu četničku ikonografiju, šajkače i šubare sa kokardama.

S druge strane ulice bili su okupljeni protivnici rehabilitacije četničkog. Oni su nosili zastave bivše Jugoslavije i Srbije sa petokrakom i transparente s natpisom: "Proleteri svih zemalja ujedinite se-Komunisti Srbije".

Oni su preko lika Mihailovića ispisali "Zlikovac-narod mu je već preusdio.

Tokom održavanja ročišta dvije grupe su razmjenjivali uvrede, ali nije došlo do incidenta, nakon čega su se razišli.

Kako je potvrđeno iz Višeg suda u Beogradu na današnjem ročištu svjedočio je historičara Branka Latasa.

Postupak rehabilitacije četničkog vođe Dragoljuba Draže Mihailovića pokrenuli su članovi njegove porodice, odnosno unuk Vojislav Mihailović, a pridružili su se akademik Kosta Čavoški i Srpska liberalna stranka(SLS), Udruženje pripadnika Jugoslavenske vojske u otadžbini, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima, profesor međunarodnog prava Smilja Avramov.

Prvi osnovni sud u Beogradu je Mihailovića proglasio mrtvim. Time je otvoren prostor za njegovu rehabilitaciju. Kako je utvrdila Državna komisija Srbije, Draža Mihailović je kao "državni neprijatelj broj jedan" strijeljan u julu 1946. godine od strane partizanskih snaga na Adi Ciganliji u Beogradu.

U slučaju rehabilitacije, Draži Mihailoviću bit će vraćena građanska prava. Okončanje ovog postupka očekuje se u aprilu ove godine.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la ABen » 29 jan 2013 13:53

U Novom Sadu osvanuli plakati Vojvodina republika
.Beta - 28.01.2013 17:11
http://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/ ... 77434.html

slika
SUBOTICA - Poslije niza antivojvođanskih incidenata u Novome Sadu su u ponedjeljak osvanuli plakati na kojima piše "Vojvodina Republika - Sloboda za Vojvodinu", koje je potpisala Vojvođanska partija.

Na pojedinim mjestima žuto-plavo-zeleni plakati prelijepljeni su preko plakata stranke Treća Srbija koja se zalaže za ukidanje Autonomne Pokrajine Vojvodine, prenijela je agencija Beta.

Vojvođanska partija poslala je tim povodom saopštenje u kojem je navela da neće dopustiti da se ponovi 1988. godina, kada je u Novom Sadu organizovana takozvana jogurt-revolucija i kada je praktično ukinuta široka autonomija Pokrajine.

"Vojvodinu niko ne treba učiti što su joj jezik i pismo, koji joj je glavni grad, kada je doživjela procvat, a kad sunovrat. Vojvođanska zemlja nije na prodaju! Borićemo se za svoj identitet i prava svim raspoloživim demokratskim sredstvima jer je to obveza naše generacije", poručila je Vojvođanska partija.

Ta stranka je navela da se zalaže za ravnopravan odnos Srbije i Vojvodine u složenoj zajedničkoj državi i za donošenje novog ustava u kojem će Vojvodina biti definisana kao republika u sastavu složene države Srbije.

Vojvođanska partija je neparlamentarna politička stranka utemeljena 2005. godine u Novom Sadu, čiji je cilj ostvarivanje ekonomskog, kulturnog i održivog razvoja Vojvodine. Na čelu Vojvođanske partije je Aleksandar Odžić, nekadašnji funkcioner Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV). Ova je stranka članica Vojvođanske konvencije - saveza vojvođanskih stranaka i organizacija koji se zalažu za ideju formiranja "Savezne Republike Srbije", koju bi ravnopravno činili Srbija i Vojvodina.

U nedjelju je u Beogradu održana Skupština Naprednog kluba, srpska nevladina organizacija koja promiče "naprednjačke" političke ideje, demokratsku i regionalizovanu Srbiju, u kojoj bi Vojvodina bila ukinuta, a glavni grad Srbije postao Novi Sad. Na skupštini je lider te stranke Čedomir Antić rekao da bi Vojvodini trebalo ukinuti autonomiju te da se formiraju tri regije - Bačka, Banat i Srem.

"Zalažemo se, već pet godina, za ustavnu reformu Srbije i za ukidanje nedemokratske AP Vojvodine", rekao je Antić na 3. sjednici Skupštine Naprednog kluba, prenijeli su vojvođanski mediji.

Sredinom januara članovi ultranacionalističke organizacije "Naši" spalili su u centru Novoga Sada zastavu Vojvodine.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7383
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la Drina » 10 feb 2013 10:40

Još jedan incident u Temerinu

U noći između petka i subote, oko pola dva, nepoznati počinioci ciglama su razbili prozore i roletne na jednoj porodičnoj kući, prenosi informativni portal na mađarskom jeziku "Vojvodina danas" ("Vajdasag Ma", www.vajma.info).
Predsednik regionalne organizacije Demokratske stranke vojvodjanskih Mađara Bela Čorba u saopštenju za javnost je naveo da je stradala kuća stanovnika Temerina Z. I. i dodao da je reč o "vandalskom napadu".

Kako navodi "Vojvodina danas", nakon verbalnog sukoba jedna grupa srpskih mladića gađala je pivskim flašama trojicu maloletnih Mađara koji su potražili spas u kući prijatelja.

"Napadači, psujući 'majku mađarsku' onima koji su u kući, prvo su pesnicama udarali u roletnu uličnog prozora, pa su otišli. Ubrzo su se vratili brojčano ojačani, tako da se broj napadača popeo na oko 10, koji su ciglama i kamenjem razbili roletnu i stakla na prozoru", naveo je portal "Vojvodina danas".


Dodaje se da je ciglom pogodjen i jedan mladić mađarske nacionalnosti koji nije teže povređen. Porodica je slučaj prijavila policiji. Prema nezvaničnim
informacijama, dvojica napadača su privedena, navodi "Vojvodina danas".
http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/367004 ... u-Temerinu


Talasa se i u Vojvodini...ako ako
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la ABen » 18 feb 2013 12:46

SAD i EU guraju jugoistok Evrope u nove ratove

http://www.glassrpske.com/novosti/srbij ... 09810.html

17.02.2013 11:17 | Večernje novosti
Beograd - Amerika i EU podstiču albansku nacionalnu prepotentnost i guraju jugoistok Evrope u nove ratove, upozorava naučni savjetnik u Institutu za političke studije u Beogradu Radoslav Gaćinović.Gaćinović smatra da bi u budućnosti Albanci mogli da budu jedini američki saveznici na Balkanu, u podaničkom smislu.

“Njima se zato tolerišu sve terorističke aktivnosti, a EU zatvara oči pred činjenicom da su oni generator problema evropske bezbednosti. To podstiče albansku nacionalnu prepotentnost, koja se neće zadovoljiti secesijom Kosova i Metohije od Srbije”, rekao je Gaćinović za “Večernje novosti”.

On je naveo da Albanci već planiraju stvaranje “velikog Kosova” sa dijelovima Makedonije, Crne Gore i jugoistočne Srbije, a nakon toga federalni ili konfederalni savez sa Albanijom.

“Stvaranje velike albanske države najverovatnije će izazvati njen otvoren sukob sa Srbijom ili Grčkom, što bi izazvalo dodatne turbulencije ili pak novi rat na Balkanu”, ukazao je Gaćinović.

On vidi velike sličnosti i u osporavanju prava Srba na Kosovu da se bore za postojanje i opstanak, sa gotovo identičnim problemima u BiH u vrijeme austrijske okupacije, poslije Berlinskog kongresa.

“Zapadne sile smatraju da još nisu disciplinovale Srbiju, niti su države na Balkanu dovoljno usitnjene”, dodao je Gaćinović.

Prema njegovim riječima, politika materijalnog razaranja Srbije sada je evoluirala u podmuklo uništavanje moralnih i duhovnih temelja.

“Cilj takve politike je stvaranje podaničke države koja je ponizna i nesposobna za samostalno funkcionisanje”, smatra Gaćinović.

On je objasnio da se zato pod maskom slobode nameće njena karikatura, razgrađuju se tradicije i rodoljublje, podvrgavaju se ruglu sve vrijednosti koje su vijekovima krasile srpski narod.


“Svrha političkog i kulturnog nasilja je da sami sebi ukinemo nacionalni identitet. Sile koje su nam brutalnom agresijom otele Kosovo i Metohiju, sada traže da ga se odreknemo i opravdamo njihov zločin”, dodao je Gaćinović.

On je zaključio da je Srbiji danas neophodna elita kakvu je imala početkom 20. vijeka, jer su i izazovi veoma slični tadašnjim.
Koje su budale ovi svinjari i sta oni sebi umisljaju.

Ali imaju pravo u jednoj tacki da su Albanci sebi izabrali pravog saveznika koji ce im cak omoguciti veliku Albaniju ako bude trebalo bez kapi prolivene krvi.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la Jakub » 18 feb 2013 19:39

Jarane,oni su ostvarili svoj cilj sa minimalnim žrtvama i šta ih briga!To i jeste uspjeh i želja pametnih.

Idioti slave svoje lidere ovdje pod čijim smo vodstvom platili krvavi nepotrebni danak,raseljenje stotina hiljada i jos mnogo sto-šta.Sta se ja imam faliti sa svojim sehidima???Da mi je Bogdo sva porodica prezivila,da imam staro društvo...Ovako kad odem u Bosnu obilazim mezarove,ljubim nisane i evo poslije 20 godina jos uvijek i zaplacem.Kao pravi muškarac!

Za ALbance je rat davno završen.U Bosni jos uvijek traje.

Sve čestitke albanskim rukovodiocima koji su znali šta rade i politiku koju jos uvijek vode.
Kosovo NIJE Srbija,skoro pola Bosne JE Srbija,pa bilo vam krivo bilo vam pravo.

Avatar
Razum
Član
Postovi: 253
Pridružen/a: 20 okt 2012 01:32

Izvini se, Jakube, sebi prije svega

Post Postao/la Razum » 19 feb 2013 02:17

Jakub je napisao/la:...skoro pola Bosne JE Srbija,pa bilo vam krivo bilo vam pravo.
:cita:
Jakube, čemu toliki sadomazohizam, tvoja mržnja i laž prema samom sebi, i prema nama
koji smo tu između ostalog i radi tebe? :bad:

Potpisnici Daytonskog sporazuma su "opredijeljeni za suverenitet, teritorijalnu cjelovitost
i političku neovisnost Bosne i Hercegovine
u skladu s međunarodnim pravom".

Aneks 4 Član 1: Kontinuitet. Republika Bosna i Hercegovina, čije će službeno ime od sada
biti "Bosna i Hercegovina", nastavlja svoje pravno postojanje prema međunarodnom pravu
kao država, uz prilagođavanje njenog unutarnjeg uređenja prema ovdje sadržanim
odredbama te unutar njezinih međunarodno priznatih granica. Ona ostaje članica
Ujedinjenih naroda te kao Bosna i Hercegovina može zadržati ili zatražiti članstvo u
organizacijama u sklopu sistema Ujedinjenih naroda i drugim međunarodnim organizacijama.

Vidi: Aneks 4 - Ustav BiH

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la ABen » 19 feb 2013 08:18

@Razum Daytonski sporazum je samo teoria, praksa izgleda drugacije. Tvoja prava kao ne srbin u genocidnoj tvorevini su nikakva.

Ja isto nerazumijem cemu se neki od nas prse u onom sta smo postigli. Najgore smo prosli, najmanje smo dobili. I jos uvijek smo donji. A krivicu nosimo mi svi jer nemamo na vrhu pametnih glava koje nas vode i nije moguce da se ujedinimo.

I treba da se ugledamo na neke druge koji su svoju nezavisnost dobili bez prolivene kapi krvi. Ako trebamo da se ulizemo Americi i da dobijemo cistu Bosnjacku drzavu kao Albanci Kosovo. Zasto ne? Preko 100 hiljada mrtvih i preko milion pritjeranih je prevelika cijena za ovo sto sad imamo.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la ABen » 19 feb 2013 09:12

Evo sta imamo! I ovo mene isto ceka jer zivim u Njemackoj a prijavljen sam u Prijedoru! Sutra ce mi doci i odjavit ce me sa kucne adrese jer nezivim tamo i oduzeti mi licnu kartu. A imam kucu samo u Prijedoru, a zemljista imam po cijeloj krajini.

I sad vi meni recite sta mi to imamo od Bosne? Koja prava mi imamo u nasoj domovini? Gdje su te vodje koje se bore za nasa prava?
Gdje su Izetbegovic, Tihic, Lagumdzija i ostali? Da li ja sad mrzim Bosnu? Gdje nemam prava. Sta trebam i ja da sebi kupim kucu/stan u Sarajevu i da se odreknem moje djedovine? Od rodena sam bio prijavljen u Prijedoru i ostacu dok sam ziv.

A desi li se meni to, zna se sta cu uraditi.
MUP RS poništio prijave prebivališta Kadriji Malkiću i Nedimu Jahiću
T. C. 18/02/2013 17:17:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/13143 ... ahicu.html

SREBRENICA - Srebreničaninu Kadriji Malkiću i aktivisti inicijative „Glasaću za Srebrenicu“ Nedimu Jahiću, jutros su dostavljena Rješenja o poništavanju i oduzimanju ličnih karata. Tako su Malkić i Jahić, obojica nastanjeni u Srebrenici, ostali bez identiteta.

U rješenjima koja su primili Malkić i Jahić danas, navodi se da im je u novembru prošle godine uručeno Rješenje o poništenju prijave prebivališta, a koje oni, kako su kazali, nikada nisu primili.

Kadrija Malkić, koji je u Srebrenici rođen, a vratio se u ovaj grad prošle godine, vidno potresen ispričao je novinaru agencije Anadolija kako mu je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske oduzelo identitet.

„U Srebrenicu sam se vratio u junu prošle godine. Ja sam stvarno povratnik. Obnovio sam svoje imanje, uradio kuću, pomoćne objekte, voćnjake, sve. Živim tamo, otac mi se vratio 2002. godine, a porodica mi je generacijama tu“, kazao je Malkić.

Malkić se bavi građevinom i posjeduje vlastitu kompaniju. Pojasnio je da ima više nekretnina i u Sarajevu, Tuzli, Srebrenici, ali da je samo u Srebrenici nastanjen. Rješenje o poništavanju i oduzimanju lične karte primio je jutros na staru adresu prebivališta.

„Ne znam po kojem osnovu mi ukidaju ličnu kartu. Jer ukidaju moj identitet. Mislim da se u ovoj zemlji čovjek ima pravo prijaviti na svoju imovinu, zemlju, kuću u kojoj je rođen. Neovisno gdje radi. Ja radim i u Banjoj Luci, Tuzli, Sarajevu, gdje ima posla. To me ne veže da bih trebao biti prijavljen u Sarajevu ili Tuzli“, istakao je Malkić.

U ratu je izgubio dva brata, i sam je ranjen, kao i njegova majka, koja je preminula od posljedica ranjavanja.

„Želio sam da se vratim, ali ne ide. Možete primijetiti na meni kako se osjećam, nikako. Tužiću MUP RS, pa ćemo vidjeti šta će biti. Kojim osnovom mi poništavaju ličnu kartu. Ja nemam druge lične karte ni drugog prebivališta. Je li ja sad trebam azil tražiti u Federaciji? Tu sam rođen i ja, i moj otac i djeda, svi“, rekao je Malkić, te izrazio nadu da će „ako ima imalo države“, uspjeti vratiti svoju ličnu kartu i identitet.

Nedim Jahić je prijavio prebivalište u Srebrenici u junu prošle godine, gdje je živio do oktobra. Kako je student Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, više vremena provodi u ovom gradu nego u Srebrenici.

„Ja radim na kampanji i registriranju birača u Srebrenici. U Sarajevu sam samo zbog studija, ali moj fokus i u domenu ljudskih prava je zaštita manjiskih grupa i grupa u Srebrenici i redovno idem tamo. Moguće da je motiv za ukidanje moje lične karte i to što sam bio jedan najaktivnijih u kampanji „Glasaću za Srebrenicu“ i pisao prijave protiv sadašnjeg načelnika PS Srebrenica Adisa Cibralića“, kazao je Jahić, dodavši da za ovakvo postupanje u Zakonu o prebivalištu i boravištu nemaju osnova.

„Institucije trebaju odgovoriti na ovo. Političke stranke koje nastoje da zaštite sve povratnike ne trebaju donositi nove propise koji mogu ugroziti povratak i ograničiti slobodu kretanja. Tu mislim na pitanje izmjena Zakona o prebivalištu i boravištu. Treba skrenuti pažnju i na brojne ljude iz Srbije koji su registrovani u Srebrenici i korišteni su godinama kao mašinerija za glasanje“, naglasio je Jahić, dodavši da je međunarodna zajednica “poprilično gluha na ovo pitanje”.

„Očekujem od ambasade SAD-a da reagira, a od drugih institucija i OHR-a da utiču na to da se ovim povratak ne obeshrabri. Šta znači povratak, ako će naši građani biti u stalnom strahu da će ih neko strašiti i da će biti građani drugog reda tamo gdje su se vratili“, istakao je Jahić.

Direktor policije RS Goran Vasić, naveo je da je pomenuto postupanje u skladu sa zakonom.

„Sve što se radi, radi se u skladu sa zakonom. Uprava za pravne i kadrovske poslove može dati sve detalje. To zaista ne spada u nadležnost policije i krim policije“, kazao je Vasić.

„Proces provjere ne obuhvata da policija ode samo jednom na adresu stanovanja, već taj proces traje više mjeseci. Policija ode na adresu stanovanja, razgovara sa komšijama i više puta ako se ne zatekne lice, postoji zakonska procedura kako se postupa“, kazala je glasnogovornica MUP RS Mirna Šoja u izjavi za agenciju Anadolija, te dodala da više informacija može pružiti tek nakon što dobije informacije o imenima i prezimenima ljudi čije su lične karte poništene.

U saopštenju koje je uputila koalicija „Prvi mart“ danas navodi se da MUP RS, odnosno Policijska stanica u Srebrenici, nastavlja potpuno nezakonitu praksu poništavanja prebivališta i ličnih dokumenata građana nesrpske nacionalnosti, iako oni ispunjavaju sve zakonske uslove.

„Režim Milorada Dodika i SNSD ovim još jednom pokazuju da nastavljaju provođenje politike „prihvatljivog“ broja nesrba u RS i da se, kao i u mnogim ranijim navratima, ne ustručavaju da pored predstavnika međunarodne zajednice otvoreno i blatantno podrivaju Aneks 7 Dejtonskog mirovnog ugovora. Ukoliko Aneks 7 više nije na snazi, pozivamo Ured visokog predstavnika, odnosno druge odgovorne za provođenje Dejtonskog mirovnog ugovora, da o tome obavijeste javnost Bosne i Hercegovine. U suprotnom, očekujemo od njih da u skladu sa svojim mandatom spriječe nastavak etničkog čišćenja koje provodi MUP RS“, stoji u saopštenju.

Udruženja povratnika, žrtava genocida i etničkog čišćenja u BiH okupljena oko Koalicije “Prvi mart”, u saopštenju su navela da očekuju od OHR-a, Delegacije EU u BiH, Ambasade SAD-a i Vijeća za implementaciju mira da zaštite Dejtonski mirovni sporazum i omoguće slobodu kretanja i boravka svim građanima BiH i tako zaštite mir u Bosni i Hercegovini.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

eduardo

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la eduardo » 19 feb 2013 15:28

ABen je napisao/la:@Razum Daytonski sporazum je samo teoria, praksa izgleda drugacije. Tvoja prava kao ne srbin u genocidnoj tvorevini su nikakva.

Ja isto nerazumijem cemu se neki od nas prse u onom sta smo postigli. Najgore smo prosli, najmanje smo dobili. I jos uvijek smo donji. A krivicu nosimo mi svi jer nemamo na vrhu pametnih glava koje nas vode i nije moguce da se ujedinimo.

I treba da se ugledamo na neke druge koji su svoju nezavisnost dobili bez prolivene kapi krvi. Ako trebamo da se ulizemo Americi i da dobijemo cistu Bosnjacku drzavu kao Albanci Kosovo. Zasto ne? Preko 100 hiljada mrtvih i preko milion pritjeranih je prevelika cijena za ovo sto sad imamo.
Rođak mi radio kod našeg Bošnje, po struci automehaničar, i u 6 mjeseci rada dobio simboličnih 150 maraka?! Kasnije je otišao kod Hrvata kod kojeg radi već 2 godine i svakog dana taj isti Hrvat dolazi po njega kući i vraća sa posla kući plus dnevnice 25 KM.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5863
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la Abidaga » 22 mar 2013 23:25

22.03.2013
Srbija je raspisala Interpolovu difuznu potjernicu za Muratom Šabanovićem iz Višegrada, ratnim komandantom Drugog bataljona Prve podrinjske brigade Armije Republike BiH i jednim od organizatora otpora u BiH, kojeg bosanskohercegovačka i javnost bivše Jugoslavije pamte po dramatičnoj situaciji u Višegradu kada je u aprilu 1992. godine putem TV ekrana velikosrpskom generalu Jugoslovenske narodne armije (JNA) Milutinu Kukanjcu prijetio da će dići uzrak branu na Drini i da će ”poplaviti sve do Beograda”.
aQQ806lL520
Ovu informaciju potvrdio je danas za agenciju Anadolija (AA) Šabanovićev advokat Damir Alagić, dodajući da je navedenu informaciju o raspisivanju Interpolove potjernice potvrdila i Federalna uprava policije (FUP) u Sarajevu. Potjernicu je, precizira, raspisao MUP Srbije.

Srbija je za Šabanovićem raspisala potjernicu za terorizam. No, nemamo informacije o kojem navodnom djelu je riječ i iz koje godine. Ništa preciznije nemamo.. Mi smo obavijestili FUP da je Šabanović državljanin BiH i da ne može biti uhapšen po Interpolovoj potjernici. U FUP-u su kazali da su već provjeriti i utvrdili da je Šabanović bh. državljanin. Također, obavijestit ćemo i Tužilaštvo BiH da, ako već postoji predmet, Šabanović treba biti procesuiran u BiH. U svakom slučaju, nakon slučajeva Ejupa Ganića, Jovana Divjaka, Ilije Jurišića i ostalih priča o spornim srbijanskim potjernicama se nastavlja”, kazao je Alagić za agenciju Anadolija.

Advokat Alagić potjernicu tumači kao ”nastavak pritiska na pripadnike Armije BiH koji su učestvovali u odbrani BiH i života svih njenih građana”.

”To je, po meni, nastavak zloupotrebe prava koja proističu iz međunarodnih sporazuma. To je nasilničko ponašanje Republike Srbije. Srbija ne procesuira zločine koji su se dešavali i na teritoriji Srbije, u logorima na teritoriji Srbije, Srbija ne procesuira odgovorne za robovski rad Bošnjaka iz BiH u Beogradu, ali proganjaju Šabanovića. Šabanović je bio četiri godine u opkoljenom Sarajevu, u svojevrsnom logoru. Iz tog logora ubačen je sad u novi logor koji se zove Federacija BiH. On čak ne može ići ni u Republiku Srpsku”, tvrdi Alagić.

Šabanović je u razgovoru za agenciju Anadolija potvrdio da je obaviješten o raspisivanju Interpolove difuznu potjernice. Kaže da sada ”nigdje ne može ni maknuti iz Sarajeva” i da je to tužna činjenica, jer se borio za državu BiH.
”Dobio sam informacije da me Beograd traži preko Lyona, da je Srbija raspisala potjernicu. Upozorili su me prijatelji iz Hrvatske. Potjernica je osveta Srbije jer sam branio svoju državu i narod. Ako sam napravio neku grešku, neka mi se ovdje sudi. Ja nisam u bjekstvu, ja sam spreman da odgovaram. Ovdje živim i radim. Tvrde da se radi o nekom terorizmu. Kakvom? Je li terorizam što sam spasio sedam do osam hiljada ljudi iz Višegrada koji su i danas živi. Oni koji su otišli kada sam ja zauzeo branu, živi su. Oni koji su povjerovali tadašnjoj JNA i srpskim snagama, te se vratili, ubijeni su. U Višegradu je ubijeno 3.500 hiljade Bošnjaka, a ja sam zločinac!? Nisu uspjeli da pobiju sve Bošnjake u Višegradu, ja sam ih omeo i to je moj grijeh. To što sam prijetio dizanjem brane, što je bio svojevrstan moj krik, to mi se debelo osvetilo”, izjavio je Šabanović, dodajući kako sada, očito, živi u logoru.

http://sandzakpress.net/srbija-raspisal ... abanovicem

TRpPoAyxTjA

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la sarajlija » 23 mar 2013 13:45

Srbija raspisuje potjernice za nesto sto se desilo na bh teritoriju???
Zadnja izmjena: sarajlija, dana/u 09 apr 2013 23:18, ukupno mijenjano 1 put.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Bosman
Administrator
Postovi: 874
Pridružen/a: 15 okt 2012 23:16

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la Bosman » 25 mar 2013 00:35

NW00HIw_EiA

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41369
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la Jack » 05 apr 2013 02:01

Cetnici razumiju samo zakon sile, a ponizavanje Tihica, Radoncica ili Lagumdzije nece sprijeciti ocito

Srbija koja je ekonomski sve siromasnija zemlja, koja je de facto izgubila sve Srbe Hrvatske na krace-duze staze, jos 20 tak godina.Koja ima situaciju na Kosovu, gdje oni zive okruzeni zicom, i gdje jasno Albanci kazu i to Thaci da oni nece jos jednu ''Srpsku'' na podrucju Kosova, jasno ti daje do znanja, koji je njihov bio cilj.Oni su mislili modelom Biha(Kosovo, ali i Crna Gora) da imaju 2-3 jasno definisane Srpske drzavice, koje ce kad dodje povoljan trenutak doci i pripojiti Srbiji.Takvo sta nije bilo moguce zbog slabije podrske Rusije za i oko Crne Gore, ali i jake podrske Albanaca, posebno za Kosovo

Ako vidis polozaj.Hapsenje Ganica, Jurisica.Takodjer i optuznica protiv Dudakovica, kao i ova protiv Sabanovica.Ti se svi potezi ne povlace u Banja Luci, jer ono vlasko govedo Dodik ne zna da dvije recenice sastavi, kako treba.Nego u Beogradu.Zadovoljan sam stavom Kosovskih Albanaca sad.I posebno mi se svidja, sto je napokon ali na stetu nas.Napokon receno cetnicima.Imate 5 dana.Uzmi ili ostavi.Oko Kosova

Zapamti.Eu je imala svoje interesne sfere po Bosni, i Bosna je i dan-danas okupirana, iznutra i izvana.No, ona njihova Americka interesna sfera je bila Brcko.Ameri kazu njima 2002.Od ove godine.Grad nece imati toliko Srpskih ulica.Pa, umjesto 200 cisto Srpskih ulica imas danas preko 70 Bosnjackih, a jos ih imas par neutralnih.Rekose im.Nema vise entitetske linije u Brckom.I kraj price.Uradi nesto.Cetalji kazu.Pa necemo to dopustiti.Ameri zavrsnu ruku vlahu.I on radi tako.Isto kao i za spomenik borcima Armije Bih.I to su 2008 rekli, nema sanse da u centru grada bude takvo sta.A, evo.Jel postoji danas ili ne

Inace, za one mladje koji ne znaju .Onaj cetalj Draza Mihajlovic i spomenik.Kojem se oni mladjahni cetnici kunu u onom selu Drazevina kraj Visegrada .To je onaj isti Spomenik koji je bio u centru Brckog do 2000 godine,kada su ga Ameri sutnuli u kantu za smece, i dali rok premjestanja.Jedno vrijeme bio je do 2002 godine na pravoslavnom groblju u Srpskoj Varosi.Pa, poslije je premjesten u Drazevinu kraj Visegrada


Cetnici, i politika Srbije ce ici jos preko ledja Bosnjaka, jer nece moci da urade nista protiv Hrvatske.Srba je sve manje i manje, manje od 200 000 a i izumiru jos.A, na Kosovu se slabo pitaju

Njihove ofanzive su

Jurisic
Ganic
Optuznica protiv Dudakovica
Optuznica protiv Sabanovica

Ne bojte se.Ovo nije zadnji potez koji ce Srbija raditi.Kad skopcaju da Kosovo je rijeseno, a Eu i Amerika jasno daju Srbiji ultimatum,, uzmi ili ostavi.Oni ce doci i to jos azurnije ce ici na razbijanju Bosne.Usput pokusali su da nadju saveznike i za Crnu Goru, i spominjali su ''Srpski entitet'' dole, ali nece ici

Realno, najvise problema od 2013 godine ce imati Bosnjaci.Od muftije Zukorlica koji je trn u oku cetnicima, do nerijesenog stanja Brckog.Sad se je poklopila idealna situacija.Imas na strani izdajnicku koaliciju Sdp-Sbb.I to i cetnici znaju, zato vidis, da niko nije digao niti glas protiv Beograda ili Srbije.Imamo ministra sigurnosti koji je Kosovac, a ovaj slucajni prolaznik.On bi slucajno sve Bosnjake zadavio, a usput ko je slucajno prodao Mostar ustashama, skopcajte


Nazalost, ja vidim da se desava ono sto sam i mislio.Ceka nas jedno tesko politicko i vruce ljeto.A, u 2014, bit ce jos vise ponizavanja prema Bosnjacima, i sve do Ljeta 2014, kada ce politika Beograda pustiti par mjeseci njihovom igracu Fahru Teletini i Komsicu da zaludjiva Bosnjake i prosipa im pamet

Nazalost od Aprila 2013 do Juna 2014, ja vidim 14 mjeseci agresivne cetnicke kampanje prema Bosnjacima.I to cete u narednim mjesecima svi vi vidjeti
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la Bosni » 08 apr 2013 20:45

http://www.bportal.ba/index.php?option= ... &Itemid=58
Ovakav odnos predsjednika Republike Srbije Tomislava Nikolića prema Bosni i Hercegovini je neodgovoran i neprimjeren diplomatskoj praksi.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović osuđuje izjavu predsjednika Republike Srbije Tomislava Nikolića datu na zvaničnoj pres-konferenciji nakon nedjeljnog susreta s predsjednikom entiteta Republika Srpska Miloradom Dodikom, u kojoj je ovaj događaj karakterizirao kao sastanak „najodgovornijih ljudi dvije srpske države“, saopćeno je danas iz Izetbegovićevog kabineta.

- Pored navedenog, protokolarna aktivnost koja je pratila beogradski sastanak urađena je s očiglednom namjerom da se ovaj događaj tretira kao susret dvojice državnika jednakog statusa.

Ovakav odnos predsjednika Republike Srbije Tomislava Nikolića prema Bosni i Hercegovini je neodgovoran i neprimjeren diplomatskoj praksi.

Gospodin Nikolić morao bi znati da ne postoje nikakve „dvije srpske države“, te se kao odgovoran državnik ponašati u skladu s tom činjenicom - navodi Izetbegović.

Bosanskohercegovački entitet RS nema nikakve elemente državnosti prema međunarodnom pravu i prema svom ustavu je multietničan.

Bez obzira na njegov naziv, entitet RS pripada svim konstitutivnim narodima - Bošnjacima, Srbima, Hrvatima i svim građanima, te je kao takav, samo dio države Bosne i Hercegovine. Ništa više od toga, dodaje ovaj član Predsjedništva BiH.

Normalizacija odnosa i bolja saradnja s Bosnom i Hercegovinom trebalo bi da budu interesi Republike Srbije, ali i njena neizbježna obaveza na putu integrisanja u Evropsku uniju.

- Izjave predsjednika Nikolića, kojima dovodi u pitanje suverenitet Bosne i Hercegovine, genocid u Srebrenici ili ulogu pojedinih optuženika za ratne zločine, mogu samo nanijeti štetu zemlji na čijem je čelu te usporiti započete procese pomirenja i normalizacije u regiji - navodi Bakir Izetbegović.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41369
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la Jack » 09 apr 2013 04:15

To ce se desiti, nije problem.

Vec sad imaju drzavu u drzavi, a, to sto Bosnjaci spavaju, nece ih spasiti novog sukoba

Zasto tako mislim?

Krenimo redom

1) Demografija

Pogledaj sad poziciju ''Srba''.Nestaju iz Hrvatske.Na Kosovu ih je sve manje i manje.Zive okruzeni zicom.A, jedino gdje imaju kompaktan prostor znaci nesto kao nasa ''Srpska'' je na sjeveru Kosova cirka 1100 km2, ali s veoma malo naselja, posebno vecih.Sve se to svodi na jedno vece urbano mjesto:Mitrovica.Demografski, nije zadnji put racunat broj Srba s Kosova koji nisu upisani na popisu 2002.Pa, ih je opet sad ispod 6 miliona.Takodjer, njihov broj u Bosni opada svake godine, nije to neki slab pad od 1000.Nego to je 5000-6000 njih svake godine manje, a Srbija mora da dovlaci Srbe i iz Bosne, a to svake godine je gore za njih, dodaj jos tu mortalitet.Nemaju vise element iznenadjenja, kao prije.Nemaju vise poziciju da Jna i svo oruzje je njihovo.Zadrzi se na demografiji.Oni od 2020, ako ne budu cekali.Imat ce daleko goru poziciju tad, nego sad u Bosni.I Nikolic to zna, kao i ostali cetalji


2)Politika

Lobiranje cetnika je irelevantno.Uz Ruje koji bi da ih isisaju ekonomiju.I Kinu i Indiju, koji su igraci za sebe samo.Ne vidis tu neki jak polozaj cetnika

3)Ekonomija.Dok je Turska otplatila 52 milijardi dolara duga.Cetnici su svake godine u sve vecem zaduzenju.Nemas tu neke jace firme, sve to propada.Ne udju li u Europsku uniju, jos vise ce se rasipati, ako im Eu i Mmf ne odobri neke fondove za razvoj

Zato, ja mislim da je ovo samo testiranje odlucnosti Bosnjaka, i sem Bakira koji je jalovo to izjavio.Niko nije rekao, ili spomenuo Nikolica, koji je javno rekao da je Cetnitet nova Srpska drzava u nastajanju, a nase p.... su sutnjom rekle, sta misle o tamo nekoj Srebrenici, Modrici, Prijedoru ili Foci.

Cetnici ce napasti na nas, u to budi siguran.Njihova bradata crkva ce krenuti s napadom na Bosnjake.Pretpostavljam izmedjju 2016-2024 uslijedit ce agresija na Bosnjake, i napad svim silama na nas

Ja sam vas upozorio.Ovo sve podsjeca na zadnji put kad su napali.Ovog puta mi moramo biti spremni, jer mi cemo biti najvece zrtve.Meda oni ne mogu da uzmu u Hrvatskoj, a na Kosovu slabo ce ici.U Crnoj Gori sve slabije i slabije.Znaci, zna se gdje ce i ko ce biti najveca zrtva u nekim sukobima, koji jos ne dolaze, ali su veoma, veoma moguci
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5863
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la Abidaga » 23 apr 2013 10:29

twGWDqSrzJU

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la e-din » 25 apr 2013 10:41

da li ce dati cetniku da ode u srebrenicu?

http://www.24sata.info/vijesti/politika ... vanje.html

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41369
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la Jack » 25 apr 2013 10:59

To je prica za naivne budale, samo kod Bosnjaka takvih je vise nego kod drugih.Srebrenica je sta?

Opcina s 500 km2?Ima koliko ono?500 osnovaca, od tog i do 240-250 Osnovaca Bosnjaka.?Znaci ne radi se to o nekom velikom broju.Pogledaj cifru od 95 000 Srba osnovaca u Bosni.To je ukupno 0,2% svih njihovih osnovaca!.Znaci nekih 260 tak njihovih osnovaca, i to plafon

Srebrenicki kraj+ Zepa su bile Un zasticene zone, za vrijeme notornog cetnika Jasusija Akasija, kojih ih je izdao.Srebrenic nije tu prica.Prica je da suckeri ili naivne budale povjeruju ovom cetniku.I da za 20 tak godina oni se lijepo i kulturno otcijepe

Jos je tu i presuda za Srebrenicu gdje je DOKAZAN genocid.Znaci, nek on prvo kaze lijepo.Molim lijepo.Blokada za Bosanske vlahe.Srebrenica distrikt

Ali ovo je prica za naivne, sta vam je.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41369
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la Jack » 25 apr 2013 11:19

Licno, moj zivot nikad nece biti normalan, sta sam sve prozivjeo u Bosni, ali nisu mi ubili roditelje, ostao sam ziv.Iako sam par puta jedva glavu izvukao, i jedva cujem na uho.20 godina otkako su mi rafal ispalili kraj uha.Svakog dana po 20 puta cackam to uho, ali dzaba



Nikolic, notorni cetnik koji prosipa suplju.Da je iskren u namjeri

Zapamti.Samo 0,2% svih osnovaca u cetnitetu su Srbi iz Srebrenice!.On bi davnih dana napravio ekonomsku blokadu cetniteta, i jos gore stvari radio, a ovo vazi i za Eu.Fazon je bez tih 500 km2, on gubi plovnu rijeku Drinu u duzini od 50 km, da ne pricam da izbijas na granicu s Srbistanom, gdje nema ''Srpske vlasti''

Sad, prilicno je veliko ponizavanje da te iste ljude ''cuvaju'' ljudi koji su ih klali tamo neke 1995 godine.To je sve suplja.I laprdanje, jer Eu ga je pritisla zbog Kosova

Pa, pokusava da kroz naivne Bosnjake, kupi politicke poene.Kao sto sam rekao.Ne radi se tu o nekom velikom populacionom centru.Sve Srpske kuce mozes da otkupis za nekih 100 miliona Eura, ako i toliko.A, skupile bi se te pare od Bosanske dijaspore, ja bih prvi donirao, samo da ne vidim vise nijednog cetnika dole.No, opet

Procitaj izjavu Radmanovica, pa procitaj izjavu Moona o Dodiku.Ovo je samo vruce-hladno igra Srbistana prema Bosnjacima


Neum ima vise Hrvatskih osnovaca u skoli, nego Srebrenicka opcina

Inace 1995/1996 bilo je 1100 Srpskih osnovaca u Srebrenici
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Bosman
Administrator
Postovi: 874
Pridružen/a: 15 okt 2012 23:16

Re: Srbistan i politika

Post Postao/la Bosman » 25 apr 2013 21:25

q-QSYRLItEw

Odgovorite